r r Radioprogramma studenten gaat voor het eerst de lucht in Militair voortaan op 65e met pensioen KAAS OM KAAS Drum Tattoo op 4 oktober23.15 uur INITIATIEF VAN HANS KNOOK Flitsend, pittig en studentikoos Voor en tegen dienstplicht voor meisjes Russen eisen vervolging chef denazificatie in Duitsland Chefarine ,4 Verjonging leger dient paraatheid DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT Van een onzer redacteuren) LEIDEN-AMSTERDAM. Als A.V.R.O.'s Jan van Herpen de studenten hun zin geeft, zal op maandag 4 oktober 's avonds om kwart over elf een flard „Drum Tattoo" van George Jenkins and his orohestre de eerste van een reeks radio-uitzendingen van en voor studenten in de ether introduceren. Deze herkennings melodie voor dit veertiendaags programma van een kwartier voorlopig tot 2 mei zal als meeslepend muziekje een garantie geven voor de pittige en pakkende inhoud van wat studentenjournaal „Almanak" zal gaan heten. Hier mee zal een tweede initiatief van het verleden jaar opgerichte Alge meen Studenten Persbureau vorm hebben gekregen. Het eerste punt op 't programma vormde destijds de eigen krant en nu deze met veel verve en met journalistieke jaag- lust op de actualiteit uit de grond is gestampt nationaal studen tennieuwsblad Student volgde de tweede stap. Hiervoor viel men terug op een vroeger al eens uitgevoerde, maar bij gebrek aan belangstelling gestorven idee van de A.V.R.O. om de studenten hun eigen hoekje in de ether te geven. Jan van Herpen, die vroeger dit 1 Hans Knook, 22, student rechten te Leiden, toen nog hoofdredacteur van het ASP, die als zodanig ook Student opstuwde tot 65.000 abonnees en tot een handzaam weekblad-uiterlijk, heeft als eerste de weg naar de studio's ingesla gen. Het leek een gang naar Canossa, omdat hij goed moest maken wat voor gangers er wel eens bij hebben laten liggen. Maar zo heeft hij het zelf niet aangevoeld. De student leefde tot voor kort meer dan vandaag de dag in een eigen wereld. Het had geen zin naar buiten te treden en de maatschappij was vers Romeinse twee, waarmee men instemde na het afstuderen. Zo niet Knook en die hem bijvielen. De studen i V kÉ ten staan midden in de maatschappij, vinden zij, en zij leveren hun aandeel erin, zij het meer consumptief dan pro- duktief, zo men hun aandeel naar ma teriële normen meet, maar met een on getwijfeld creatieve inbreng, als men De gaande hoofdredacteur vati „Almanak", de Leidse student Hans Knook. ment van zijn groep, de ivoren toren met geestelijke waarden gaat meten. Zelf zegt Knook er alleen maar van, dat hij er lol in heeft. Naar zijn eer lijke overtuiging doet de student er geen goed aan onder te duiken in het isoie- van een deels gezellig deels weten schappelijk intellectualisme, als ruimte vaarders hoog verheven boven het alle daagse. Ook de studenten begonnen zich te organiseren om als groep hun eigen positie te bepalen. In de warwin 1 ■ii kel schoof men in sneltreinvaart langs elkaar heen. Voorlichting werd een bit tere noodzaak. De Ned. Studentenraad baarde het ASP en het ASP schiep nieuwsblad, public relations, thans een radio-uitzending en mogelijk in niet al te verre toekomst tv en film. Actualiteit Radio-journaal „Almanak" gaat In haken op de actualiteit in een objectie ve vorm en in een frisse presentatie. In de eerste uitzending komt in elk geval de ontgroening aan de orde, die dan net achter de rug of nog gaande is. Voorts zal men teruggrijpen op de op 25 september te houden raadsvergade ring van de NSR en de zeker op dat moment nog in volle gang zijnde kamer acties. Bij al deze onderwerpen wil men op flitsende wijze hoor en wederhoor toepassen. Eenzijdigheid is het graf van de eerlijke voorlichting en uit de bot sing der meningen springt de waarheid naar voren. In de eerste uitzending zul len overigens nog meer zaken aan de orde komen. Men kan nu nog niet zeg De tiieuwe hoofdredacteur van het ASP, de Leidse student D. Verkade. gen welke, want men wil elke keer heet van de naald ingaan op het actuele ge beuren, voorzover dit in direct of ver wijderd verband staat tot de studen Prijzen nieuwe bejaardenhuizen niet te betalen tenwereld. Het programma zal in de ruimste zin studentikoos zijn. Ten dienste van deze actualiteit heeft men een net van correspondenten aan geworven, allen studenten, in elk eni- versiteitsstadje tenminste één, die of wel tips kunnen inbrengen dan wel op een bandje hun opnamen iozenden. Wil men de actualiteit op heterdaad be- DEN HAAG De prijzen van de bejaardentehuizen lopen steeds verder op. Nieuwe tehuizen openen thans met prijzen variërend tussen 350 en 500 gul den per persoon per maand. Naar schat ting meer dan 80 procent van de bejaar lijntje. De AVRO heeft trouwens toege zegd gul te zijn met technische appara tuur en met het verschaffen van com municatieve mogelijkheden. Hans Knook die als hoofdredacteur en als stimula tor van verscheidene initiatieven verle den kan deze prijzen niet betalen, aldus een mededeling tijdens een persconfe rentie van de katholieke vereniging van bejaardentehuizen. den jaar de studie wat heeft vergeten, wil weer wat meer achter de boeken gaan zitten, maar hij maakt deel uit van het journaalteam van twee vrou Aan waarnemend KVB-voorzitter drs. P. M. W. H. Zeguers werd medege deeld, dat het ministerie van maat schappelijk werk de wenselijkheid van een eventuele groepsregeling voor be iaarden in inrichtingen in studie heeft. De KVB heeft dit eveneens in onder zoek en hoopt spoedig tot een stand-. welijke studenten en twee mannelijke, onder wie Peter van Bueren. 23. socia le en politieke wetenschappen Amster dam, die als hoofdredacteur gaat fun- Peter van Bueren voelt deze taak aan als een obsessie in positieve zin, zoals hij het zelf omschreef. Hij heeft als medewerker aan dag- en universi- studering van deze individueel gerichte wettelijke voorziening in het kader van de bijstandswet dient echter volgens drs. Zeguers ook aandacht te worden ge geven aan een opzet voor een volksver zekering voor verzorging van bejaarden in tehuizen. Een en ander in vergelij king met de te verwachten volksverze maar de directheid van de" radio doet hem met overwegingen omtrent de juis te bespeling van dit medium opstaan en naar bed gaan. Hij gunt Hans Knook ólle eer, die deze toekomst, en dat doet ook de ASP, die hem inmiddels tot ad viseur benoemde, maar voelt, dat het thans voor een belangrijk deel ook van kering voor zware geneeskundige risi co's, waaronder ook de bejaarden in verpleegtehuizen zullen gaan vallen. hem zal afhangen hoe de studentenwe reld zich via de radio zal presenteren aan de buitenwereld. programma verzorgde Studentenhaver en die i de moed in het nalopen van studenten al lang had I opgegeven, stond te klapperen met zijn oren, toen 1 de studenten onlangs zelf met ideeën kwamen. „Almanak", zegt hij, „zal in niets op „Marimba" moeten lijken, met alle lof voor dit voortreffelijke programma, maar een geheel eigen vorm moeten krijgen. Geen hoofs jargon, geen intel lectualistische dubbelzinnigheden voor de goede verstaander en geen arrogan te afstandnemerij. We mogen geen on derwerpen schuwen, zelfs als deze pre cair zouden zijn. Zo stellen wij ons voor in januari Tres aan de orde te stellen, als dit genootschap weer gaat ontgroe nen. We zitten trouwens vol met ideeën. We hebben ze bij herhaling gespuid bij Jan van Herpen, die als radioman-van- profcssic de supervisie houdt. We heb ben al eens gepoogd kritiek bij hem uit te lokken op onze ideeën. Maar hij laat ons maar betijen, de beste garan tie voor het werken onder eigen ver antwoordelijkheid". Luchtig besluit van de redactie vergadering van het ASP en sectie hoofdredacteuren. Democratisch Organisatorisch is de zaak van het ASP zo opgezet, dat daarop op demo cratische wijze invloed kan worden uit geoefend door elke student en dat voor komen wordt dat een bepaalde groepe ring er zich meester van kan maken. De NSR kiest het bestuur van het ASP zodanig, dat daarin alle studentenorga nisaties vertegenwoordigd zijn. Dit be stuur stelt de medewerkers aan, als mede een hoofdredacteur, onder wie drie sectiehoofdredacteuren fungeren, te weten van het nieuwsblad, radio-Alma nak en de public relations. De ASP- hoofdredaeteur is niet voor elke fout aansprakelijk, maar wel verantwoor delijk en kan bij gebleken ongeschikt heid vervangen worden. Tot deze organisatievorm is men eerst dit jaar overgegaan. In het afgelopen werkjaar fungeerde Hans Knook als perssecretaris van het NSR-bestuur te vens als hoofdredacteur van het ASP. Deze figuur bleek minder gelukkig te zijn, omdat het publicistische werk zo gemakkelijk de schijn kreeg spreekbuis voor het bestuur te zijn. Het ASP en de drie secties werken nu zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid. Even nog dreigden er complicaties te ontstaan met de Academische Radio (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-directeur-gene raal voor de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, is voorstander van de invoering van een zekere vorm van ar beidsdienst plicht voor meisjes en zon daarbij als proef willen beginnen met medisch studente. HU heeft zijn op- l> vatting verdedigd in „Ruim Zicht", hel orgaan van het NKV. In datzelfde blad betoogt mej. mr. drs. J. Marsman, consulent voor de arbeidsvoorziening voor vrouwen van het ministerie van Sociale Zaken, het tegendeel. Prof. Muntendam betwijfelt of men 1 steeds zal kunnen blijven ontkomen aan arbeidsdienstplicht voor meisjes. Zo zou men van de meisjes van de unlver- siteit, die een niet onbelangrijke aan spraak op de samenleving doen, een te- I genprestatie mogen verlangen. Deze studenten kosten volgens hem handen i vol geld, dat vaak geen rendement op- brengt, omdat zij dikwijls trouwen. voordat zij hun studie voltooien. De meisjes, die medicijnen studeren. hebben volgens prof. Muntendam een voorsprong op de jongens, omdat zij eerder klaar zijn voor de maatschappij. De jongens moeten immers eerst in mi litaire dienst. Het „ziekenhuisjaar" niet aaan de studie vooraf moeten gaan, maar erin opgenomen moeten worden. Dan hoeft men ook niet te vre- dat de ziekenhuizen worden over stroomd met „ongeschoolden". Mej. Marsman kant zich volledig te gen arbeidsdienstplicht voor meisjes. Miltaire dienstplicht voor jongens wordt zonder meer aanvaard, omdat de vrijheid als hoogste goed verdedigd moet worden. Dan vraagt zij. is verple ging van zieken ook zo'n hoog goed? Voor sommige vrouwen waarschijnlijk wel, maar anderen kunnen de voedsel voorziening wel belangrijker vinden. Moet men dan meisjes verplichten te helpen in de landbouw of in de conser- venindustrie Bramen leden onder regen desnoods ten koste van een tentamen". Deze opmerking zal elke hoofdredac teur in den lande doen zeggen: die man heeft het. Maar in tweede instantie zal hij zeggen, wat Jan van Herpen in een vaderlijke opwelling ook al zei: Zeg, denken jullie eigenlijk wel aan je stu- En ten departemente denkt men er weer anders over. De kans is groot, dat sominige journalistieke studenten wegens te geringe stu dieresultaten niet in aanmerking komen voor een beurs of verlen ging daarvan. Zo zou dan ook dit ideaal ten koste van offers moeten gaan. MOSKOU (AFP) Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een nota aan de Westduitse ambassade in Moskou de gerechtelijke vervolging van de Westduitser Erwin Ernst Schule geëist, die door Russische getuigen wordt beschuldigd van oor logsmisdaden, zo meldt het persbureau Tass. Schule staat op het ogenblik aan het hoofd van het centrale bureau voor denazificatie in Ludwigsburg. Volgens de nota hebben „Russische burgers hem ontmaskerd als degene, die in 1941 en 1942 misdaden heeft be gaan tegen de bevolking van Tsjoedovo in het gebied van Novgorod". In de no ta wordt Schule ervan beschuldigd op dracht te hebben gegeven tot het in het openbaar ophangen van een Russische jongen van beneden de twintig, die in de zomer van 1942 een reep chocolade had gestolen uit een kantine van het Duitse i leger in de Westrussische stad Tsjoedo vo. Hij zou verder een oude man heb ben doodgeschoten, die er tegen had ge protesteerd dat hij beroofd was door militairen, die onder bevel stonden van Schule, destijds een officier in het Duit se leger. Voorts zou hij een vrouw heb ben neergeschoten, die zich beklaagde over de geringe rantsoenen levensmid delen. die de Duitsers aan dwangarbei ders gaven. KAPELLE-BIEZELINGE (ANP) Het aanhoudende slechte weer heeft 'n nadelige invloed uitgeoefend op de bra men, waarvan in Zeeland de pluk in volle gang is. Bij het begin van het sei zoen was de stand van de bramen in Zee land bijzonder goed. maar thans wordt i den steeds duidelijker dat de kilo-opbrengst i alleei en de kwaliteit zullen tegenvallen. Een tweede R.E.M.. eiland Neen. hier heeft de heer Verolme niets mee te maken. Het is een booreiland, dat dezer dagen door de Rotterdamse hoven werd gemanoeuvreerd op weg naar de werf van Wilton in Schiedamwaar het zal worden afgebouwd. Het gevaarte, bestemd voor een Amerikaanse oliemaatschappij, is gebouwd op een werf in Krimpen. (Van onze parlementaire redactieI Bovendien heeft men de maximum- DEN HAAG. - Militairen van land-, S™nd»la5 omdat de rege- lucht- en reemacht hebben „p 65-jarlee ''"C nltgnat, dat de generen rnl- leeltild recht op pensioen en niet meer "'«lr l"rt algemeen recht heelt op op 60-jarige leeftijd of eerder Dit pensioen 1 procentj— voor de laagst heroldlgden «ordt welvaartvast en Is niet meer gebon- soms ie*- ■en maximumgrondslag. Het kan rispell. •der toegekend worden, i van het laatste sala de militair door ziekte of gebreken vóór Gouden handdruk deze leeftijd de dienst verlaten i omdat^hij. zoals nu ook^nog, overgangsmaatregelen. Militairen, die 4 K~'4 -- binnen 5 jaar na het inwerking treden wet met ontslag gaan en die volgens de huidige regeling gepen sioneerd zouden worden, kunnen kiezen tussen de oude en nieuwe pensionering. De officieren die met de befaamde „gouden handdruk" uit dienst gaan (majoors en oversten), kunnen zich eveneens op de nog bestaande pénsi- oenregeling beroepen. De uitkering tussen het ontslag en 't pensioen is wel gebonden aan cumula tiebeperking. De verdiensten buiten de uitkering worden namelijk voor de helft in mindering gebracht. Volgens de nieuwe wetgeving wordt ook het weduwenpensioen verbeterd. Dit komt neer op een verhoging van ongeveer 14 procent. Bovendien be houdt de weduwe, wanneer zij gaat hertrouwen, recht op haar pensioen, dat gebaseerd is op de werkelijke diensttijd van haar overleden echtge- Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood niet 1 'n bepaald aantal dienstjaren heeft. Hier bij vervalt de anti-cumulatleregellng: men houdt dus geen rekening meer met andere Inkomsten of pensioenen. Ook de uitkering, die gegeven wordt tussen het ontslag uit de militaire dienst en de pensionering is gewijzigd. Dit was noodzakelijk, omdat in het al gemeen volgens de nieuwe wetgeving militairen van de zeemacht op 50-ja- rige leeftijd en militairen van de land en luchtmacht op 55-jarige leeftijd ont slag krijgen. Bij de marine kunnen korporaals en manschappen in de toekomst dus niet meer op 45-jarige leeftijd de dienst uit. Voordelen De nieuwe wetgeving en de ontslag regeling voor militairen zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend als wets ontwerp algemene militaire pensioen wet. ontwerp uitkeringswet gewezen militairen en wetsontwerpen bevorde ring en ontslag beroepsofficieren en re- servepersoneel der krijgsmacht. Het to taal is een juridisch en financieel-tech- nisch bijzonder ingewikkelde materie geworden. Wel springen verschillende voordelen van de nieuwe wetgeving naar voren, zoals de pensionering op 65-jarige leeftijd, tot welk tijdstip behoorlijke uitkering gegarandeerd wordt: het opheffen van de anti-cumu latieregeling; een aanmerkelijke ver betering van de weduwenpensioenen het meetellen voor het pensioen van al le dienstjaren: het vervallen van de wachttijden en het binden van de uitkering aan de bezoldiging. Dit laatste houdt in. dat de uitkering omhoog getrokken wordt bij dedeTe se- larisverbetering van de collega's van gelijke rang, die nog in dienst zijn, maar ook bij de algemene loonronden. Alle dienstjaren Deze uitkering tussen 50 jaar (res pectievelijk 55 jaar) en 65 Jaar be draagt gedurende vijf jaren 70 en 75 procent van de bezoldiging en daarna procent ervan, totdat de gewezen militair als 65-jarige recht krijgt op i zijn welvaartvast pensioen. In dit laat- ste zijn alle dienstjaren berekend, ook de tijd, dat de man vóór zijn 18e jaar I gediend heeft, en de helft van de tijd, dat hij een uitkering ontvangen heeft. Dit is met de tegenwoordige wetgeving nog niet het geval. In ieder geval ls aan ieder ontslag een zelfstandig pensioenrecht verbon den, omdat het aantal dienstjaren ui teraard Individueel kan verschillen. De wetgeving voorziet uitecaard ln (Advertentie) 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. (Van i parlementaire redactie De kamende hoofdredacteur van „Almanak de Amsterdamse stu dent Peter van Beuren. Omroep, die zendtijd wil verwerven ten dienste van de studentengemeenschap. De doelstellingen van ACRO en ASP- Almanak lopen achter geenszins paral lel. Zij rijden elkaar niet in de wielen en toen men dat ontdekte, werd beslo» ten elkaar met mensen, materiaal en mogelijkheden van dienst te zijn. De nieuwe hoofdredacteur van het ASP, D. Verkade, en de sectie-hoofdre dacteuren P. van Bueren (Almanak). F. Ketelaar (public relations) en F. Rac- ké (Student) voelen zich direct of indi rect allemaal opvolgers van Hans Knook die nacht en dag heeft gezwoegd voor realisering van de plannen en de promp te verschijning. „Als Je overtuigd bent van het belang van een eigen krant", zegt hij, „moet je zorgen, dat die op tijd verschijnt, DEN HAAG Land-, lucht- en zee macht stellen zich nu reeds zij het wat voorzichtig in op de verjonging in de krUgsmacht, wanneer over een poosje de 55- en 50-jarige officieren en onderofficieren met ontslag zullen gaan. De nieuwe leeftydsgrens is in de ont worpen wettelijke regelingen opgeno men, omdat volgens de militaire auto riteiten de thans geldende maximale leeftydsgrenzen afbreuk doen aan de paraatheid van de krUgsmacht. Kort- weg gezegd: de krUgsmacht moet ver jongd worden zeker met het oog op de automatisering, de mechanisatie, de nucleaire toekomst en de daaraan ver bonden psychologische druk. Nederland volgt hiermee het buitenland na, In ver schillende landen heeft men de verjon ging al eerder ingevoerd. Bij de zeemacht verandert in de prak tijk echter niet veel, alleen voor kor poraals en manschappen. De konink lijke marine kende al lang het ont slag uit de dienst op 50-jarige leeftijd. On dero fficieren niet enthousiast Daarbij speelden vooral de dubbel tel- fende tropenjaren, die iedere marine man kon inbrengen bU het vaststellen van zijn totale diensttijd. De zware dien sten buitengaats werden hierbij slechts zijdelings betrokken. Thans komen de ze zware diensten sterker naar voren, omdat de tropendienst nog maar be perkt aanwezig is. Als gevolg daarvan blijft het ontslag uit de zeedienst gehandhaafd op 50 jaar, bij de land- en luchtmacht wordt het bepaald op 55 jaar. Een langere dienst dus dan bij de marine. Hoewel voor wat bijvoorbeeld de landmacht be treft vele militaire autoriteiten ervan overtuigd zijn, dat de mechanisatie van de landmacht een sterkere verjonging vergt dan het terugbrengen van 60 jaar naar 55 jaar. Organisatorische proble- men maken dit voorlopig nog onmoge lijk. In het georganiseerd overleg is de nieuwe pensioen- en ontslagwetgeviug met weinig enthousiasme ontvangen. Vooral door de onderofflclerenorganisa- ties. Psychologisch is dit hijzonder goed verklaarbaar, omdat hoger ge gradueerden nu eenmaal vlugger aan liet werk komen ook In het particu liere bedrijfsleven dan lagere ran gen. Ondanks de enorme verdiensten, die lagere rnngen zich in hun specialis tische werk verworven hebben. Wanneer de nieuwe wetgeving aan vaard wordt zal aan dit laatste extra aandacht besteed moeten worden. Over leg tussen de militaire organisatie en het bedrijfsleven is dan geboden, ze ker. wanneer men thans alles op alles zet om zoveel mogelijk jongeren aan te trekken voor de dienst in de lagere rangen. De tijd komt (en die is niet zo bar ver meer verwijderd), dat de ont- slagleeftijd nog lager gesteld wordt en dan spelen deze problemen des te zwaar- Kardinaal Döpfner: Formulering van jodenverklaring mag zeker niet dubbelzinnig zijn ROME (KNP) Kardinaal Döpfner van München, een van de vier modera toren van het concilie, heeft de voor het concilie in Rome aanwezige journalisten meegedeeld, dat de nieuwe jodenver klaring. die nog niet geheel gereed is, elke dubbelzinnige uitleg moet uitslui ten. Het secretariaat voor de eenheid heeft zijn best gedaan, aldus de kardi naal, elke dubbelzinnigheid, zowel in de leer als in de betekenis, die het stuk in de wereld en vooral in de Arabische landen kan hebben, weg te nemen. De kardinaal had tevoren echter gezegd dat hij over de nieuwe redactie niets kon mededelen, omdat hij deze nog niet had gezien. Hij waarschuwde er voor het belang van de vierde zitting af te meten aan de hand van de „hete" onderwerpen. Voor het leven van de Kerk. aldus de kardinaal, hebben vele onderwerpen, die door de openbare mening over het hoofd worden gezien of onderschat wor den. vaak grotere betekenis. Zo ls bij voorbeeld het ontwerp over de plaats en taak van de bisschoppen van groot be lang voor de realisering van het conci liedecreet over de Kerk, aldus de kar dinaal.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5