SeCckiseSouAci/nt VET .F, OUD-LEDEN TERUG NAAR KRO CONSUMENTENRUBRIEK ALS TEGENWICHT VOOR RECLAME IN T.V. TELEVISIE RADIO Nieuwe wegen gezocht voor nauwer contact met leden de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 Het andere zere been (slot) Q EWELD zou de waarheid aan DAAROM beschouwen velen terecht de grotere partij- vergaderingen meer als een „toog- dag dan als een gebeurtenis waar politiek gemaakt kan worden, j Wil men van de politieke par- I tijen iets meer maken dan een op gedaan worden, wanneer als i verkiezingen gerichte ledenadmi- algemeen verschijnsel werd ge- nistratie, dan zullen meer beslis- signaleerd dat politieke partijen weinig doen om binnen het eigen verband leven in de brouwerij te brengen. Er wordt gewerkt met studie clubs en werkgroepen; vrij talrijk zijn ook de pogingen om door middel van een tamelijk zelfstan- sende bevoegdheden moeten den erkend voor een breder samen gesteld kader. Ook wij blijven voor een staat kundige praktijk, waarbij minis ters wanneer ze eenmaal in een kabinet zitting genomen hebben, ten opzichte van hun partij reser ves in acht nemen wat betreft de dig opererende jongerenorganisa- rechtstreekse contacten. Maar het tie nieuw leven in te blazen. Bij sommige partijen de Kath. Volkspartij zelfs vrij regelmatig komen daar dan nog bij besloten studieconferenties over bijzondere onderwerpen, waarbij fractieleden samen met anderen actuele vraagstukken zoals de be zitsvorming, de verkeerspolitiek, het industrialisatiebeleid e.d. onder de loep nemen. Maar met al deze activiteiten blijft de partij in een klein kringe tje ronddraaien; het draait alle maal uit op kadervorming van beperkte omvang terwijl de grote massa alleen maar bereikt wordt via vaak weinig zeggend propa gandamateriaal en via radio- en televisieuitzendingen, waarvoor in menig geval ook het geheim van het wekken van interesse nog ont dekt moet worden. Bovendien betreft het hier meestal organen zonder eigen bevoegdheden. Het lichaam dat wel politieke macht zou behoren te hebben, bij de K.V.P. de partij raad. is daarentegen meestal meer een forum dan een college dat zijn bevoegdheden echt hanteren kan. In de partijraad komen Kamer leden een verhaal oplepelen of een beleid verklaren; maar het gebeurt maar hoogst zelden dat het tot een werkelijke discussie komt en nog minder tot een discussie waarbij gelegenheid is tot het aanvaarden van een standpunt dat van het door de Kamerfracties of door politiek-bevriende ministers ge voerde beleid afwijkt gaat ons toch wel wat te ver, als slechts bij hoge uitzondering een politieke partij zich uitspreken kan dat wil dus zeggen duidelijk kri tisch en zo nodig niet terugschrik kend voor consequenties over het door haar vrienden in Kamer en regering gevoerde beleid. Men zal' zich in dit opzicht moeten gewennen aan iets minder zoetsappige praktijken, zoals men ook wat minder verstoord moet leren kijken, wanneer belangrijke stromingen in verzet gaan tegen het aan de top geplande beleid met betrekking tot program en kandidatenlijsten. partijen getrokken, die de tijd waarin vanuit vele kleine kernen zonder veel politieke invloed toch een sterke organisatie kon ont staan, als voltooid verleden heb ben afgeschreven. Het zal wel altijd een utopie blijven dat in een democratie alle burgers hun politieke rechten actief en bewust uitoefenen, maar naar verbreding van de kring der mensen, die werkelijk invloed uit oefenen, moet worden gestreefd. Want anders gaat. ook al ver betert men de werkwijze van het parlement en de image van dat parlement bij de kiezers, het andere zere been de beleving van de democratie binnen de poli tieke partij meer en meer trekken. Op een kwaad moment kan de eigenaar van dit been dan ten val komen en grote moeite hebben om weer op te staan. Voor gratis dubbeltje op eerste rij? slimme koppelverkoop leden te werven voor de „nationale omroepstich- ting R.T.N." goochelt het blad met de abonnementsprijs die voor sommige lezers hetzelfde blijft, voor andere een dubbeltje per week goedkoper lijkt te worden maar in feite niet gewijzigd wordt. De goochel truc resulteert tenslotte in een praktisch gratis lidmaatschap van een nieuwe om- roepetiohtlng. Zo n ongeREMda situatie Is zozeer in strijd met de bedoeling van de nieuwe „mroepwet, dat minister Vrolijk niet heeft kunnen accepteren dat RTN- leden voor een gratis dubbeltje op de eerste rij komen te zitten. Bij Televizier zal dus weliswaar veel, maar niet alles mogelijk blijken. De lezers kunnen hier echter uit leren, dat een abonnements- prijsverlaging met een dubbeltje tot de mogelijkheden behoort. Arbeidsplicht voor meisjes n eenvoudig nooit gesproken werd over enige vorm van arbeidsdienst- plicht voor meisjes, komt ze de laat ste tijd herhaaldelijk als onderwerp van gespreksstof naar voren. Een be wijs dus, dat meer en meer mensen zich gaan afvragen of het op den duur toch niet noodzakelijk zal zijn dat oude re meisjes, zoals jongemannen de ge meenschap moeten dienen via de mili taire dienstplicht, ook niet anders dan vrijwillig ingezet moeten worden voor urgent werk op maatschappelijk ter- In het verbondsorgaan van het Ne derlands Katholiek Vakverbond dat al eens eerder als klankbord voor me ningen in deze kwestie heeft gediend pleit de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. Muntendam, voor een bepaalde vorm van dienst plicht voor meisjes om het verpleeg sterstekort ln ziekenhuizen te kunnen opheffen. Mej. mr. J. J. Marsman, consulent voor vrouwelijke arbeidsvoor ziening op het ministerie van Sociale Za ken. Is daar fel op tegen. Jammer ls. dat de twee gesprekspart ners een beetje langs elkaar heen pra ten. Prof. Muntendam pleit namelijk In feite alleen maar voor een verplicht dienstjaar op te leggen aan meisjes die wetenschappelijk onderwijs volgen en dan ln het begin nog maar hoofdzake lijk voor medische studenten. Hij steunt hierbij op de overweging, dat door het zeer dure hoger onderwijs deze jonge mensen de gemeenschap toch ..handen vol geld" kosten, zodat een tegenpres tatie niet onredelijk is. Maar dan zou hetzelfde argument te berde gebracht moeten worden ten aan zien van bulten de dienstplicht vallende studerende jongemannen en voor ande ren wier levensonderhoud en opleiding geheel of grotendeels uit gemeenschaps geld worden pekostigd. Een uitgangs punt voor een discussie over deze moeilijke zaak krijgt men dan ook naar onze mening pas als de kwestie meer algemeen gesteld wordt. De bestrijding van prof. Muntendams voorstel door mej. Marsman brengt dan ook direct al enkele algemene bezwaren in het ge ding. Bijzonder zwak is deze arbeidsdes- kundige evenwel in haar eerste argu ment. Zij meent dat militaire dienst plicht wel principieel door iedereen aanvaard moet worden, omdat het van zelf spreekt, dat de vrijheid als hoogste goed verdedigd moet worden; verple ging van zieken en verzorging van be jaarden blijven in hun urgentie altijd relatief, omdat anderen de voedsel voorziening belangrijker kunnen vin- Dit argument houdt geen steek meer als men het probleem in algemener verband ziet. Er groeien op dit moment langzamerhand maatschappelijke no den, waarvan de gevolgen zo ernstig kunnen worden, dat ze principieel even zwaar gaan wegen als het verdedigen van de vrijheid. Trouwens, nu de defen- steeds meer voorwerp wordt voor Jongemannen los gemaakt zou kunnen worden van alleen maar mili taire taken. Mej. Marsman voert verder een lan ge reeks praktische bezwaren aan: an tipathie bij dienstplichtige meisjes voor oe taak die ze te verzorgen krijgen; grote ambtelijke organisatie die nodig zijn; het probleem van de controle; behoefte aan vrijstellingen; verminder de kans om snel een vak te leren: kans op toevloed van huwelijken op Jeugdige leeftijd enz. Haar moet toegegeven worden, dat er problemen op te lossen zijn: maar de meeste ervan spelen ook bij de mili taire dienstplicht en konden goed of re delijk tot een oplossing wordt gebracht We beweren niet, dat nu zonder meer aar tot invoering van verplicht wer ken voor meisjes moet worden overge gaan, maar wel dat er geen steekhou dende bezwaren zijn om zulks metter daad te doen. wanneer urgente maat schappelijke behoeften anders niet be vredigd kunnen worden. Hetzelfde geldt trouwens voor dienstplicht van niet militair karakter voor jongemannen. Het meest steekhoudende bezwaar tegen maatschappelijke dienstplicht zou op dit moment kunnen zijn de schaarste op de arbeidsmarkt. Maar wie geeft snel antwoord, wan neer er gekozen zou moeten worden bij een dilemma als bijvoorbeeld! produk- tiviteit of volksgezondheid? Win terprogram ma VARA Bob de Lange in „Eindsprint Bil—i Vanavond in de ether Documentaire over heden en verleden van .Politie' ri het 50-Jarlg bestaan van de Bond van Christelijke Politie Ambtenaren In Nederland vervaardigde Han Baartmans voor de N.C.R.V. een documentaire, waarin hij aandacht besteedt aan de plaats en de taak van de politieman en het politieapparaat in Nederland. Van oudsher is de politie „belast met de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en met het verlenen van hulp aan hen. die deze behoeven". Hoe deed zy dat vroeger, hoe nu, in onze huidige gecompliceerde maatschappij, hoe zal zij dat morgen doen en welke opleiding krijgt de jonge agent Op al deze vragen probeert deze documentaire u een zo volledig mogelyk antwoord te geven. (Ned. I, 21.50). ANTENNE HILVERSUM De VARA heeft haar plannen voor het winterseizoen be kendgemaakt. Voor wat de televisie betreft is men niet verder gegaan dan tot de jaarwisseling, onder nieer omdat nog niets niet zekerheid be kend ls omtrent de zendtijdverdeling Elke VARA-uitzendavond op het twee- het nieuws in het kort de dinsdagavonden worden grote cul turele documentaires geplaatst, waar bij afleveringen van Henk de By's „Signalement" de hoofdschotel vor- Jonge, veelbelovende musici concerteren i 1 januari 1966. In de radioprogram ma's zijn wijzigingen aangebracht in verband met de komst van het derde beginnen met afleveringen van film feuilletons. Daarbij zal een keus wor den gedaan uit Engels en Frans reper toire. Eerste in deze reeks is „Mind of the enemy", een Brits spionagever haal in vijf delen, waarvan het eerste op 4 oktober op het scherm komt. Drie jonge. Amsterdamse musici, die allen reeds een goede naam hebben in het concertleven, maar de grote sprong naar een carrière nog moeten maken, krijgen hiertoe vanavond een kans. Pianist Polo de Haas. die in Nederland en Frankrijk veel succes oogstte. Han de Vries, plaatsvervangend eerste hoboïst van het Concertgebouworkest, en de violist Joël Waterman, die onlangs tot tweede concertmeester van het Concertgebouworkest werd benoemd, spelen een programma, dat hun eigen voorkeur weerspiegelt. Het vermeldt onder andere Romanze van Schubert, een solofantasie van Telemann en Alborada del Grasioso van Maurice Ravel. (Nederland II. 20.25). Nieuws is een consumentenrubriek, Ko ning Klant, die op de vrijdagavonden wordt uitgezonden. Nu het zeker is dat reclame in de t.v. zijn intrede gaat doen, meent de VARA dat het wenselijk is om als tegenwicht een kritisch programma te brengen, dat De Maigretbewerkingen worden^voort- beoogt de consument te helpen bij IÉ "j Herhaling van .De laatste zaak van commissaris Middlebury' Haagse Coraedie op het scherm zijn moeilijke keuze uit de overvloed van het aanbod. Op 3 november wordt een krijgsraad zitting in de serie t.v.-rechtbank uit gezonden. In deze reeks zal men ook ook andere rechtscolleges, waarmee de kijkers nog geen kennis hebben kunnen maken, aan het werk zien. Op gezet. Men hoopt op vier uitzendin gen, maar dit aantal is onder meer afhankelijk van de mogelijkheden van hoofdrolspeler Kees Brusse. Verder kunnen ook andere thrillers op de zondagavonden worden verwacht. De t.v.-spelen op de donderdagavonden blijven gehandhaafd. Vast staat daar bij dat het succesvolle spel Eindsprint (Photo-finish) van Peter Ustinov op 9 december op het scherm komt in In dit luisterspel van Dieter Ertel In de Nederlandse bewerking van Louis Povel, geeft de auteur zijn luiste raars de gelegenheid zélf mee te te deniken tijdens de ont wikkeling van het gegeven. De al wat oudere commissaris, die volgens velen met pensioen had moeten zyn, vertelt in feite de hele detective aan de luisteraars door hen getuige te laten zyn van zijn gesprek met de journalist Hawkins: Er is een praatzieke juffrouw Harrington vermoord, maar niemand had de hinkende moordenaar het huis zien verlaten. Deze getuige echter, kan men niet bereiken en ondertussen hoort men in he<t huis van de vermoorde vreemde geluiden. De regie van dit luisterspel, dat al eerder werd uitgezonden op 21 maart 1964 en waarvan het slot menig luisteraar zal verrassen, is in handen van Léon Povel, (Hilversum I, 20.15). Wijzigingen bij Ned. Dans Theater DEN HAAG By het Nederlands Dans Theater, dat morgen het nieuwe seizoen opent met een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg ln Den Haag heeft het tableau de la troupe enkele w-yzigingen ondergaan. Louis Stotyn die als dirigent in de afge lopen seizoenen slechts Incidenteel de voorstellingen van het gezelschap bege leidde heeft per 1 september een vaste aanstelling als dirigent van het gezel schap. Tevens ls hij artistiek leider van het balletorkest dat eveneens per 1 sep tember zyn repetities begonnen is. Ineke Sluiter, die het vorige seizoen reeds moderne lessen gaf. heeft thans een vaste benoeming tot lerares in dezelfde functie gekregen. Bij de solisten heeft de bekende Nederlandse danseres Milly Gramberg, die sinds de oprichting deel heeft uigemaakt van het gezelschap, we gens as. gezinsuitbreiding de danswereld vaarwel gezegd. De by de solisten open gevallen plaats zal worden bezet door Hazel Merry die reeds enkele jaren als soliste werkzaam ls geweest by het Wes tern Theatre Ballet. Een vaste plaats in het gezelschap heeft ook Martinette Jan maat weer gekregen die 1 (jaar in Ameri ka .ballet heeft gestudeerd o.e. bij Martha Graham, Anthony Tudor en Robert Geof- fery. Verder zijn geëngageerd Lia Haeken (Nationale Ballet), Lennie Westerdijk (Scapinoballet), de Amerikaanse danser Jerry Burr en Ger Thomas (Balletstudio Peter Leoneff) en Frans Vervenne (Sca- pino Dansacademie)Marijke Bakker en André Verdoner maken geen deel meer uit van het gezelschap. Het tableau ziet er nu als volgt uit: Algemene directie: Carel Birnie, Aart Verstegen: artistieke directie: Hans van Manen (directeur) en Benjamin Har- karvy; maitre de ballet! Hanny Bouman. Willy de la Bye. Anne Hyde, Hazel Mer ry, Alexandra Radius, Marian Sarst&dt, Charles Czarny, Han Ebbelaar, Jaap Flier, Gérard Lemaitre, Job Sanders. Mabel Alter, Madeleine Felix, Kfithy Gosschalk, Lia Haeken, Martinette Jan maat, Tiny van Pel, Sabine Veassen, Mea Venema. Lennie Westerdijk en Jerry Burr, Hans Hylton. Gale Law, Marten Molema. Joop Stokvis, Ger Thomas, Frans Vervenne. Ondanks de kleine wij zigingen blijkt het gezelschap een bij zonder homogeen karakter te vertonen. De verleden jaar begonnen verbouwing ter uitbreiding van het studiocomplex nadert thans zijn voltooiing. Verschillen de bedrijfsruimten werden onlangs reeds in gebruik genomen, o.a. kantoren en kostuumatelier. Van Johan Bunlng. die twee jaar geleden overleed, wordt van 18 sept. tot 9 okt. bij kunsthandel M. L. de Boer ln Am sterdam een expositie van schilder yen. gouacher en aquarellen gehouden, onder auspiciën van de Titia Buning-Bron- gers-Stichting, die zich ten doel stelt om Jonge talentvolle Nederlandse schil ders te steunen. In Museum Fodor te Amsterdam, wordt van 16 sept. tot 9 okt. een tentoonstel ling gehouden van een keus uit de inzen dingen voor de Van Der Rijn Prys voor metaalplastleken. De opening en de prysuitreiking geschiedt op donderdag 16 sept. i 18.00 i Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws de oorspronkelijke Haagse Comedie- bezetting met regisseur Bob de Lan- ge in de onvergelijkelijk gespeelde ti- J telrol. Op de vrijdagavonden komen korte t.v.-spelen op het tweede net. Voor 8 J m liet kort, 19.01 Voor de kleuters, oktober staat „De typisten" van 19.06 Journaal voor gehoorgestoorden. Schisgal genoteerd met Ton Lensink 19.30 Jackie Gleasonshow. 20.00 en Thea Verheugen. Journ., NCRV20.20 Attentie. 20.45 De valse noot. tekenfilm. 20.55 Het myste- Astrid Engels, een der bekendste (Toet- rle rond Edwin Drood. tv-feuilleton aneh-Amen) kandidaten van de quiz (deel 2). 21.50 Documentair progr. over „Tel uit je winst" zal mét Judith taak en functie van politieman en het Bosch, medewerkster van het Haag- politie-apparaat in de mod. samen- se cabaret Pepijn, een nieuw tiener- J leving. NTS: 22.25 Journaal, programma. Fanclub, presenteren. Het wordt op de vrijdagavonden uit gezonden, evenals „Tieners van toen",, waarin een publiek wordt be naderd dat telkens zal bestaan uit le- de oudere generatie in Hedenavond bepaalde stad. Zihtoneek terug „Zo is het toevallig ook nog eens keer", komt terug, sel NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws Journaal; VARA: 20.01 Mickey Rooney show. 20.25 Concert door jonge promi nente musici. 20.55 Perry Mason - De sinaasappelen waren goud waard, tv- flim. 21.45 Achter het nieuws, CVK en IKOR: 22.10—22.35 Joden en Christe nen in Israël, opiniereportage (dl. 2). als uitvloei de discussie in de vorige NEDERLAND 17 IS Vrwir Hp 17.35 Voor de kinderen. VPRO: 17.00 tot VARA-verenigingsraad wordt dit tirische programma verplaatst naar de vrijdagavond. Herman Wigbold heeft zijn taak als eindredacteur overgedragen aan Hans Jacobs. De kern van het ZIHTONEEK-team is verder ongewijzigd gebleven. In de periode van zes weken die vooraf- gaat aan de verkiezingen vqor Pro- vinciale Staten en gemeenteraden in 1966 biyft ZIHTONEEK van het scherm. Radioprogramma's Uiteraard blijven tal van rubrieken en serie-uitzendingen op het programma staan. Het heeft weinig zin ze op te J noemen. Hetzelfde geldt ln versterk- te mate voor de radio. Hier zal ge- J leidelijk meer rekening worden gehou- den met ervaringen, opgedaan met 't J derde programma, dat op 11 oktober zijn intrede doet. Eerste uitvloeisel hiervan ls bijvoorbeeld nu reeds dat het lichte grammofoonplatenprogram- ma, elke morgen om negen uur, wordt J vervangen door klassieke muziek, omdat het derde net al ruimschoots Rosa (Barbara Brown) en Edwin in de behoefte aan het populaire gen- Drood (Tim Seeley) als de twee re voorziet. verloofden in „Het raadsel rond J Edwin Drood" (Nederland I, ZO.55), Hoorspelen op zaterdag De zaterdagavond wordt dè hoorspel avond van de VARA. Er ligt al eer. respectabele hoeveelheid klaar, onder meer van Heinrich Böll (Een uur op- onthoud), Reginald Rose (De twaalf i gezworenen) en Peter Ustinov (De liefde van vier kolonels). Op de zon dagnamiddag prijkt weer het (veel- beluisterdetraditionele jeugdver- volghoorspel. Het wordt „De Koela- boe" van Annet van Battum (schrijf ster van het vroegere zeer populaire „De Llmobiel"). Zondags om de veertien dagen komt er weer een cabaretstrip van Jelle de Vries onder de titel „Klatergoud" ln de geest van het in vroeger Jaren uitgezonden programma „De wilde vaart", dat zich afspeelde aan boord van de Minerva IV. Klassieke muziek komt er weer te kust en te keur. Hoogtepunten hierin vor men de Matinees op de vrije zater dag. die vijfmaal zullen worden uit- i gezonden. Op de vrijdagavond, de grote concertavond van de VARA j zal viermaal een belangrijke opera in eigen produktie worden uitgezonden. HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 18.00 Orkestmuziek en zang, 18.20 Uit zending van de Party van de Arbeid, 18.30 RVU i Kunnen wy het weer be ïnvloeden?, 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. aansluitend ConciliejournaaU 19.25 Opening 4e zitting v.h. concilie. 19.35 Promenade-orkest: amusements muziek. 20.15 De laatste zaak van commissaris Middlebury. hoorspel. 21.25 Gram. 22 00 Geestelyke liederen (opn.), 22.20 Actualiteiten of gram. 22 25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22 45 Chansons. 23.25 Gram., 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten, gram., 18.30 Licht orkest 19.00 Stereo: Holland Festival 1965: Italiaanse volteliederen, 19 30 Gamelan. Indonesisch program ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd progr.. 21.40 Boekenschouw. 22 00 Licht orkest 22 30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 23.00 Moderne muziek. 23.55— 24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Jukebox, druk op de knop: verzoek jes, 19.00 Brandnieuwe en ongehoorde hits, 20.00 Discologie door Gerard de Vries. 21.00 Populaire platen, 22.30 Jazz-joumaal. 23.30—1.00 Gram. muz. Bronnet Nederland» <324 m.) 18.00 Nieuws38.03 Voor de soldaten; 18.30 Mod. muz.18 52 Lichte muz.; 19.00 Nieuws: 19.-10 Volksdansen; 21,05 Ope rand BBC Home Service (330 m) 18.35 Mars- en walsmuz.; 19.30 Operett 411117.^21.00 Amus.muz,23,16 Kame En cellui d BBC J.lght Progr. (1500 m) z«n üogr.21,30 The c Woensdag HILVERSUM I (402 mtr) NCRV: 7.00 Dagopening, 7.10 Gram., 7.30 Nws. 7.40 Radiokrant. 7,55 Gram.. 8.15 Ge wijde muziek, 8.30 Nieuws, 8.40 Gram., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Waterstan den, 9.40 Voor de huisvrouw, 10.10 Klassiek orgelconcert. 10.30 Morgen- Doe» en laten van de politieman wordt belicht in een N.C.R.V.' documentaire. (Nederland I, £1.50), dienst 11.00 Gram., 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram. en actualiteiten. 12.50 Licht instru mentaal trio. 13.10 Klassiek pianocon cert (gr.). 13.45 Licht pianospel (opn), 14.00 Claartje Donze, hoorspel14.45 Klassieke muziek, 15.50 Bybelvertelling j v. d. jeugd: 16 00 Voor de Jeugd. 17.00 Hoorspel vd. jeugd. 17.15 Stereo: Pro menade-orkest: klassieke muziek, 17,50 OverheidsvoorL: Spaarziimiglieden. HILVERSUM II (298 m) VAR At 7.00 Nieuws, ochtendgymn., 7.20 Granu, 7.30 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 9.00 Praatje v.d. huisvrouw, 9.05 Klase. kamermuziek: VPRO: 9.40 Gesprek; VARA: 10.00 Ramantische orkestwer ken (gr.1.00 Nieuws. 11.0 Voor de huisvrouw. 11.40 Klass. muziek (opn.), 12.00 Tango-rumba-orkest (stereo). 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Voor 't platteland. 13.35 Elektronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13 15 Stereo: Holland Festival 1965: Fanfare-orkest: mod. muziek, *1 13.35 Musette-orkest (gr), 13 45 Lezing. J 14.00 Uit de muziekgeschiedenis, 15 00 4 Voor de jeugd, (om 16.00 nieuws), 16.50 j Voor de zieken, 17.20 Dans- en amuse- 4 mentsmuziek (gr.). 17.50 Aotualitelten. RADIO VERONICA (192 m): 7.00 4 Ook goeiemorgen door Herm. Siezen; J 9.00 Muziek terwyl u werkt, verzoek- J platenprogramma voor de bedrijven; 10.0 Koffietyd met Tineke; 11.00 Artiesten met eigen stijl; 11.15 Huis- vrouwenverz. programma door Gerard de Vries: 12.00 Gezellige muziek; 14.00 4 Programma v. d. jeugd, met o.a. De reizende jukebox; 15.00 Woensdagmid- J dag-speciaal door Jan van Veen; 16.00 Cowboy Gerard hoog te paard; 16.45 Tijd voor toppers; 17.00 Veronica's 4 Teenager Muziekexpress. Brussel Nederlands (324 m.) 12.00 Nieuws- 32.03 Gevar. muz.; 12.45 Gram 4 33,00 Nieuws33.20 Kemermui.14.00 Nieuws; 34.03 Amus.muz: 14.50 Koor- zang; 15.00 Nieuws; 35.03 Gram.. 16.00 -vs; 16.09 Fllmmuz.: 16.45 Koorzang 17 IS fÏAVjirr TrillT. 4 I 17.00 Nieuws; I7.1Ó Gevar. a (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Honderden oud-leden van de K.R.O. zyn de laatste weken weer naar hun omroep teruggekeerd. Deze vooruitgang is geconstateerd, hoewel de grote j jubileum-ledenwerfactie van de heer Bergers nog moet beginnen. Reeds geruime i lijd zoekt de K.R.O. naar nieuwere wegen tot nauwer contact met de leden. Ln dit licht werd reeds geruime tyd geleden een onderzoek ingesteld by katholieke gezinnen, om een Inzicht te krijgen over de waardering en kritiek op K.R.O.- j uitzendingen. Voorts ligt het in de bedoeling om in navolging van de B.B.C. straks ook kykersconferenties te gaan beleggen, waaraan niet alleen kleine groepjes K.R.O.-leden, maar ook t-v.-regisseurs en programmaleiders zullen deelnemen. r-\ Litnrgische kalender WOENSDAG 15 sept,: Zeven smar ten van Maria. 2e gebed qua tertemperdagen in september. Wit. door howard shaw 12 „Giovanni! Giovanni!" Hij scheen ergens ln een verre hoek verdwaald te zijn. „Antwoord me! Waar ben je?" „Hier bij de ladder", zei Giovanni nijdig. „Dacht je soms. dat ik weg gefladderd was?" De boekhandelaar strompelde naar hem toe en greep de arm van zijn vriend. „Wat is dit voor een plek? Hoe ben je hier gekomen? Antwoord me toch!" „Weet je dat dan niet?" „Ik verzeker je", zei de boekhandelaar met grote overtuiging „dat ik geen idee heb waar we zijn. Daar kan ik een eed op doen". Er was weinig twijfel aan zijn oprechtheid. Gio vanni aarzelde nog even en vroeg dan: „Je bent dus nooit eerder hier geweest? Je wist niets van het bestaan van deze plek?" „Nee", zei de boekhandelaar met nadruk. „Nee én nog eens nee!" Zijn woorden weergalmden door de donkere ruimte. „Dan kan ik je iets laten zien", zei Giovanni. Hij greep de boekhandelaar bij de schouders en leidde hem door de duisternis. ..Ga hier zitten", zei hij en drukte zijn vriend omlaag. „Nee, niet hier! Je 'moet niet boven op hem gaan zitten!" technisch vernuft en de oorlogvoering j De boekhandelaar voelde iets kouds onder zich en meer een zaak is van technische speeia- sprong weer overeind. „Boven op hem? Boven op listen dan van grote legers, nadert ook'hem? Bovenop wie?" Giovanni gaf geen antwoord. Hij liep weg en de boekhandelaar geraakte ln paniek. Zijn kreet klonk door de duisternis. „Houd je kalm" zei Giovanni rustig. „Ik zal een lucifer aanstrijken". De boekhandelaar voelde zich iets gerustgesteld. Hij hoorde een schrapend geluld, een vonkje schit terende In 't donker, dan vatte het houtje vlam en een lichtkrans verspreidde zich door het graf. De boekhandelaar zag vlak voor zich de levensgro te figuur van een krijgsman, rustend op een enor me graftombe. Het stenen gelaat van. de krijgs man drukte een grote ernst uit. „Mamma mla", fluisterde de boekhandelaar. Het licht flikkerde uit. Giovanni nam zijn vriend bij de arm en bracht hem naar een andere plek. Toen de volgende lucifer ontbrand was, knipperde de boekhandelaar even met de ogen, want hij ont waarde vier grote bronzen vazen, waarin prachtige paarden, strijdwagens en galeien gegrafeerd wa ren. Die vazen waren lang geleden gevuld met bloemen. Met bevende vingers raakte hij een ver dord blad aan. Het blad viel direct uiteen ln stof en grauwe stukjes dwarrelden naar de grond. ..Bekijk dit eens". Giovanni schuifelde ln de duis ternis. Toen hij weer een lucifer aanstreek, stond hij voor een verzameling lange metalen speren, met zorg geplaatst op een blok zwart marmer, waarop tevens een dozijn strijdbijlen lag. De scherpe sneden schitterden in het gelige licht. Giovanni hief de lucifer hoog op boven zijn hoofd. Het licht scheen nu op honderden marmeren blokken die samengemetseld waren en boven hem een enorm gewelf vormden. In de teruggekeerde duisternis zocht de boekhan delaar met trillende ringers naar het koude gelaat van de stenen krijgsman. Zijn handen dwaalden over de stenen sandalen, langs de stenen benen, de stenen tuniek en het borstkuras omhoog naar het edele, strenge gezicht. Hij voelde dat hij op het punt stond In een waanzinnige lach uit te bars ten. Een lucifer sputterde. Het licht scheen op de wand naast hen. Deze was glad gepleisterd en op deze wand had een schilder in de oudheid een groots tafereel afgebeeld. Achter een overdadige ta fel. beladen met prachtige drinkbekers, zilveren schotels en uitgezochte spijzen hielden donkere bedienden koperen vazen in hun bruine handen. Hun zwarte ogen waren uitdrukkingloos. Voor hen, gelegen op lange rustbanken naast de tafel, zagen ze de figuren van vier met juwelen getooide vrouwen. Hun gezicht was schoon, hun ogen half afgewend en hun glimlach raadselachtig. De linker hand omhoog geheven en in iedere slanke hand lag een klein rond voorwerp dat op een el leek. Het levendige fresco was in schitterende kleuren ge schilderd. Op de aansluitende wand ontdekten ze een ande re schildering. Twee gespierde atleten stonden ge bogen in een worsteling, de schouders gespannen door de inspanning van de wedstrijd. Een groep jonge edellieden, gekleed ln lichtblauwe tunieken, keek toe van een met gras begroeide heuvel en op de achtergrond was een kalme zee te zien, waaruit vissen opsprongen in het zonlicht. Prachtige tinten vermiljoen, goud en groen schit terden van een ander deel van dezelfde wand. Een panter loerde in het hoge gras, de spieren gespan nen in afwachting van een naderende, maar niet afgebeelde vijand. „Ik heb nog maar één lucifer", zei Giovanni. Weer werd de duisternis verjaagd. Hoog op een andere wand van de grafkelder had een antieke schilder de magere gestalte van een priester afge beeld. Hij was gekleed in een sober wit gewaad. Zijn schrale lichaam stond onbeweeglijk, zijn smal le ogen drukten ernst uit en hij keek strak naar de afbeelding van een gesloten deur. In zijn lange vingers hield hij een boekroL (wordt vervolgd) Financiële basis derde net te smal Een en ander werd ons gisteravond mee gedeeld door K.R.O.-voorzitter mr. H. W. van Doorn tydens een persconfe rentie bij het begin van het nieuwe seizoen. Mr. Van Doorn verklaarde uit drukkelijk dat men positief tegen het nieuwe „open bestel" stond, omdat het beter is dan het oude bestel en grotere waarborgen schept voor zo ruim moge- lyke meningsuiting. Door de voortvarendheid van de regering t.a.v. de realisatie van het derde radio- V< net. waarschynlyk in verband met de komende regeringsmaatregelen tegen Veronica, zien de omroepen zich thans voor de zeer zware opgave geplaatst met weinig geld. tekort aan personeel en technische faciliteiten een goed licht pfagramma te presenteren. Ter illustratie vertelde de programmaleider, het dan niet in de vorm van typisch katholieke uitzendingen. De K.R.O. ls geporteerd voor het zgn. bloksysteem, van programma's verdeeld over drie zenders. De heer Gerard Hulshof, samensteller van het „vroege" K.R.O.-programma „Ouverture" zal straks het K.R.O.- programma voor het derde net gaan verzorgen. In verband hiermede komt „Ouverture" in het gewone K.R.O.- programam via Hilversum I te verval len. Personeelsgebrek maakt een con tinuering van dit, „personality"-pro gramma eenvoudig onmogelijk. „in": méér dan geluidsdecor het derde net gaat de samensteller uit van het principe, dat het wel een licht programma moet zyn, maar echter meer dan een simpel gcluids- T decor van Lichte platen. De muziek zal elk uur worden afgewisseld door een nieuwsbulletin van twee minuten en zonodig enkele korte, actuele infor- malies. de heer H. Fikkert, dat één concert Mr B schmitz, plv.-hoofd van K.R.O.- het Radio Filharmonisch Orkest kost. dan de omroe pen aan financiën van de minister hebben gekregen om drie maanden lang van 9 tot 18 uur een programma op het 3e net te maken. Ook de K.R.O ls evenals de V A R A. voorstander van de mogelijkheid om het nieuwe gezamenlijke N.R.U.- programma dat door de K.R.O. maan dag en woensdag wordt verzorgd, een duideiyk K.R.O.-stempel te geven, zy televisie gaf in sneltreinvaart summier overzicht van de K.R.O.- I produkties voor het komende kwartaal. In feite wordt er niet veel gewyzigd. De meeste succesvolle rubrieken zyn gehandhaafd. Een en ander is een gevolg van de onzekerheid die nog bataat over de nieuwe situatie, die na 1 januari zal kunnen ontstaan als men net een N.T.S.-„nieuwe-stijl" en even- .ueel andere zendgemachtigden gaat

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2