Nederland maakt modieuze Toestand Algerije nog niet stabiel schoenen voor elke maat Nog geen Nederlanders in finale 'sHertogenbosch Bom aan boord van vliegtuig met Real Feijenoorders kerngezond W SEPTEMBER 1965 DE LËIDSE COURANT (Vwn onze moderedactie) AMSTERDAM Men hoeft niet bang te zijn dat onze vaderlandse schoenenfabri- ;anten 'n stap achterblijven bij de internationale mode. Hel Modecentrum voor de ehoen- en Leder branche gaf •en overzicht van hetgeen er oor dit seizoen is gefabri- :eerd. en dat kan ons gerust- bellen. )e ronde neus en forse hak lebben vaste voet gekregen. Heohts voor een enkel jekleed schoentje is er nog vat dikkere" naaldhak, ring van strikken en ïoog opgesneden kleppen naken in combinatie met de •ede hak eohter vaak een vare indruk, die alleen naar iets kan worden vveg- ;enomen door lange benen inder korte rokken. Slanker ;ijn de modellen met wreef- iandjes en t-bandjes, ohique lijn de trotteurs, of molières loals ze vroeger heetten, en troostrijk de zeldzaam vvor- iende pump. want die houdt grote groep aanhang- Heel wat moderne schoentjes herinneren aan de modellen van enkele tien tallen jaren geleden, dat is lang genoeg om ze de jeugd weer te presenteren als sen sationeel. Er is veel hunting in beige- bruine tinten en in flets wijnrood, evenals zwart lak. ook gecombineerd met voor noemde kleuren en materi alen. Zwart lak is bovendien herhaaldelijk gebruikt voor de neusjes van schoenen uit ander materiaal. Schoentjes uit forse, vrij lage diabolohak en versiering op de wreef. Men moet al gauw zo'n dertig gulden voor een paar neertellen, onder de prijs van 29 zagen wij maar één paar. het zwart lak model met brede enkelband dat op zijn zaohtst gezegd opzichtig is. Onder sportschoenen staat de lage hak. onder ge kledere schoenen en zelfs onder avondschoenen de forse van drie tot vijf centimeter, en dikwijls ook de fikse dia bolohak, die onder een sa tijnen schoen met klep, en zware gesp wel een erfenis lijkt van de zonnekoning. Aan laarsjes zullen we geen gebrek lijden. De enkel laarsjes of bottines zijn van soepele materialen en geven aan slanke meisjesbenen een nieuw attractief accent. Van wit leren laarsjes wordt veel verwacht, want er is een enorm assortiment in en het mes om gaten en insnijdingen te maken is daarbij niet ge spaard. Praktischer en min der opvallend zijn de uit voeringen in hunting en zwart kalf. Bij de hoge laarzen, die nog altijd gevraagd en gebracht worden, is het model dat BB draagt in haar laatste film. behalve Brigitte is er nie mand die met hoge laarzen elegant voor de dag komt. Uitgezonderd met het paar van bruine hunting, dat vrij nauw sluitend om het been past en tot boven toe dicht- >rdt. VOCALISTENCONCOURS Vrij strenge jury 's-HERTOGENBOSCH Gistermiddag Ien -avond hebben In de kleine zaal van de Casinoschouwburg bas-baritons en alt mezzo's van het Bossche Vocalistencon cours hun beste klachten ingezet om de finale te bereiken. Laten we beginnen hier even de namen jte vermelden van hen, die tot de geluk- jkigen behoorden: de bas-baritons Woje- iech Jan Smieten (Polen); Pompeiu Ha- .asteanu (Roemenië); Siegmund Nims- (Duitsland); Robert Bateman (En- iland) en de alt-mezzo's Julijana Ana- itasijevic Joego-Slavië)Faith Puleston (Engeland); Frangoise Rogez Fran la'ijk)Viorica Cortez-Guguianu .Roemenië). estaties van de deelnemers af- k waren zeer verschillend, vari- inmeer en minder aanvaardbare tot voortreffelijke van kwaliteit. De jury pieeftbij de - toelating tot de eindronde 'ij strenge selectie v toegepast/ -al i wij niet zeggen, dat alle die de eindronde bereikten, van internationaal sijn te noemen en dat wij niet gaarne de Duitse bariton Rudiger Schulz- Sdhrade onder hen hadden zien opgeno men. Zijn operaprestatie mocht niet in alle opzichten geslaagd genoemd kunnen worden, doch zijn vertolking van Ros- „Stabat Mater" en Schumanns „Ich grolle nicht" voldeed ons inziens aan zeer Het optreden, zowel van de bas-bariton Pompeiu Harasteanu als van de alt Vio rica Cortez-Guguianu vormde bepaald 't hoogtepunt van het totale muzikaal ge beuren. Wij willen echter een nadere be schouwing uitstellen tot na de finale. Immers, de uiteindelijke prestaties wijken, 1 zoals we dikwijls ondervonden, vaak veel af van die in de halve eindronde. Nog even een opmerking over de pro gramma's. Als gewoonlijk waren de Duitse en Italiaanse componisten over wegend favoriet, de Franse vrij en de Engelse uiterst minimaal vertegenwoor digd. Wij hoorden een hoogst enkel Rus- intertotoduel LUGANO De kwartfinale intertoto voetbalwedstrijd die donderdagavond in Lugano zou worden gespeeld tussen de gelijknamige club en het Fortuna '54 uit Geieen is afgelast vanwege z regenval. Het stadion stond geheel blank en de Duitse scheidsrechter Baumgartel keurde het veld af omdat „niets dat de naam voetbal verdient" mogelijk zou zijn. Een nieuwe datum het treffen is nog niet vastgesteld. Aangenomen wordt dat nu eerst in Ne derland zal worden gespeeld. DEftRY (Noord-Ierland) De. voet- palclub Derry uit Noord-Ierland heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Europese toernooi voor beker winnaars door een 51-overwinning op Lyn uit Oslo. Bij rust was de stand 21. De eerste wedstrijd was door de Noren gewon- Gouden Droom op Duindigt i (Van onze paardesporttnedewerker) DEN HAAG Men kan zich lang- 1 zamerhand gaan afvragen waar het eind is wat betreft de koersprogramma's. Duindigt heeft er nu zelfs ook al een wijdag bij gekregen: 24 september. En nog steeds is er een groot ..aanbod"- van paarden en nog steeds lopen de totale omzetten bij de totalisator hoger op. Zaterdag is er op Duindigt een koers- middag met ditmaal geen grote num mers, maar wel dicht en goed bezette koersen. Waarom op de ene zondag drie geweldig belangrijke koersen en op een zaterdag één nummer van enige impor tantie. de Gouden Droom in dit geval? En van deze droom zal overigens nie mand wakker liggen. Het zal hard gaan met sprinters als Kohinoor, High Hat en Lovely Surprise, die wel wat aan zijn stadgenoten Happy Time en Happy Jijnks kan hebben. De Internationale koers voor de dravers zal wel weer aan Olivier B ontgaan. Ditmaal heeft hij zestig meter te geven aan o.a. Zilvervos en veertig meter aan o.a. Yberflöte. Dat is rijkelijk veel. De eerste start is om half drie en het programma luidt: Rietzangerprijs (2000 m autostart): Oisa Axkit - Cotland - Double Six II. Outsider: Cokkie van 's-Gravenhof. Reigerprijs (2120 m met trio): Dochter Tan Our Bonni - Dandy H - Dirk de V. Outsider: Double v. d. Lente. Lepelaarprijs (2000 m autostart): Dar tel - Dutch Master - Dixy. Gouden Droom (ren 1350 m)Kohi noor - Lovely Surprise - High Hat. Fuutprijs (2120 m met trio): Aafke Williams - Comte du Commerce - Butch HoUandia. Outsider; Carla van IJmui- den. Roerdomp pry's (1520 m): Elan Vital - Erota - Edsel. Toekomstbeker IV (2120 m voor ama teurs): Brion v. d. Lente - Azuro Pluto - Bajadère. Outsider: Boyke Dear. Nayaprys (ren. 2000 m met trio): Flying Peter - Happy Jane - Paladijn. Outsider: Kronenhof. Waterhoenprijs (2120 m): Zilvervos Yberflöte - Taky Erebus. Outsider: X Pluto. Karekiclprys (1600 m autostart): Anne Emilie - Anton -. Zeno. sisch werk en niet te vergeten „Ma curly- headed baby" van Clutsam, wat op dit concours een wat verdwaalde indruk maakte. Vandaag komen de soprane: tenoren in de strijd. Zege van Santana in Forest Hills FOREST HILLS In de vierde ron de van het herenenkelspel tijdens het internationale tennistoernooi van Fo rest Hills, versloeg de Spanjaard Ma nuel Santana de Amerikaan Martin Riessen met 108, 61, 6 -3. Een ver rassende overwinning boekte de Mexi caan Antonio Palafox met 9 7. 6 4. 86 over de Amerikaan Chuck McKin- Onder de laatste acht kwalificeerden zich ook de Amerikaan Pasarell die met 6 -0. 6—4, 6—4 van de Canadees Keith Carpenter won. Dennis Ralston (VS) versloeg zijn landgenoot Ron Holmberg met 36, 63, 61, 68, 10—8. Orkaan Betsy stoorde schaakstrijd HAVANA De Rus Smyslov heeft met 7punt de leiding in het interna tionale schaaktoernooi te Havana op slechts een halve punt gevolgd door de Amerikaan Bobby Fischer en de Zuid slavier Ivkov. die beiden echter een partij minder hebben gespeeld. Smyslov kwam woensdagavond in d< partij tegen zijn landgenoot Joimov niet verder dan een remise. De in New York verblijvende Bobby Fischer en Ivkov kregen een onverwachte rustdag. De orkaan Bctsy stoorde de telexver binding tussen New York en Havana dermate, dat de partij FischerIvkov moest worden uitgesteld. De partij tus sen onze landgenoot Jan Hein Donnet en de Belg O'Kelly werd afgebroken, evenals die tussen de Westduitser Leh man en de Pool Doda. De Cubaan Gar cia noteerde een overwinning op de Oos tenrijker Robatsch. Kolonel Boumedienne behoeft ook volksgunst Toen president Ben Bella op 19 juni van dit jaar werd afgezet, door zijn vroegere militaire beschermer, kolonel Boumédienne, bleef de toestand in Al gerije de. eerste weken tamelijk on doorzichtig. Nu zijn er sinds de machts wisseling drie maanden verstreken en in zekere zin, heeft de nieuwe macht hebber, president Boumédienne, zijn gezag geconsolideerd. Dat wil nog niet zeggen, dat de toestand nu stabiel is en dat de controversen tussen de bevol kingsgroepen onderling zouden zijn verdwenen. Het plotselinge heengaan van president Ben Bella had juist plaats in een periode, waarin de verwachting begon te groeien, dat een verzoening lussen Ben Bella en zijn politieke riva len naderbij zou komen. Men kreeg de indruk, dat de regering Ben Bella meer een civiel, dan een militair karakter zou gaan krijgen. Ben Bella had zijn macht het meest te danken aan kolonel Boumédienne. Bij het verkrijgen van de onafhanke lijkheid in juli 3 962 stond de kolonel aan het hoofd van het ruim 60.000 man ster ke Algerijnse nationale bevrijdingsle ger. Mysterieus telefoontje op Schiphol SCHIPHOL (A.N.P.). Ran cune tegen de spelers van de Spaanse voetbalclub Real Madrid heeft gistermiddag omstreeks één uur tot ëen anonieme telefonische bommelding op Schiphol geleid. Een man belde de luchthaven op en riep de telefoniste sinister toe: ,,Er is een bom geplaatst aan boord van het toestel van Real Madrid". Voordat zij nog iets had kunnen zeggen gooide de onbe kende de haak erop. Hoewel niemand eraan twijfelde of hier was alleen sprake van loos alarm leidde de melding tot vertraging in het vertrek van de KLM-Electra, die met spelers en officials alsmede met vele andere passagiers juist op het platform gereed stond voor vertrek. Er werd, uiteraard, niets gevonden. (Van onze sportredactie ROTTERDAM. Gistermiddag circu leerden in Rotterdam de wildste geruch ten, die ook naar Den Haag zijn over gewaaid. Er was sprake van ernstige letsels, die de Feijenoordspelers Hans Kraay en Hans Venneker hadden opge lopen. Op zeker moment werd zelfs met stelligheid beweerd, dat Venneker aan zijn blessure was bezweken. De tele foons in het Fcijenoordstadion stonden roodgloeiend. Alle geruchten waren echter volkomen onjuist. Zowel Kraay als Venneker verkeren in uitstekende gezondheid, evenals de andere Feijen oorders. Natuurlijk op de blessures na, maar daaraan tilt men na de zege niet al te zwaar. Ben Bella heeft steeds moeten steu- inon. In juli van dit jaar begint Alt Ah med een openlijke rebellie legen liet regime, in augustus treedt Ferhat Ab bas als voorzitter van de nationale ver gadering af. Dat alles omdat deze voor malige revolutionairen, die destijds de strijd legen Frankrijk hardnekkig heb ben doorgezet, niet konden instemmen niet de door de FLN ontworpen grond wet, die overigens zowel In volksverte genwoordiging als door een referendum wordt goedgekeurd. De FLN is echter geen werkelijke weerspiegeling meer van hetgeen leeft tn de politieke kringen. De oude garde was verdwenen en moest de bitterheid van de gevangenschap of de balling schap proeven; er bleven maar weinig nen op zijn eigen prestige én op de hulp van Boumédienne, die als minister van Defensie het leger onder controle hield. Mén zou verwacht mogen hebben, dat Ben Bella een politieke macht vooral als tegenwicht voor het militai re apparaat zou vormen, zodat zijn positie minder afhankelijk zou zijn van het leger en hij daardoor meer arm slag zou hebben gekregen. Het tegen deel is echter gebeurd. Ben Bella kreeg heel spoedig al moeilijkheden met zijn vroegere strijdmakkers. Binnen het jaar begint de ontmante ling van de FLN, 't Front de la Libéra- tion Nationale, door het aftreden van Khider als secretaris-generaal van het politieke bureau van de partij. In mei een maand na het aftreden van Khi der wordt Boudiaf gevangen geno- Met het model van een vliegende auto", die automatisch naar zijn doel wordt gestuurd, vestigen de Westduitse Bayerwerke op de eerste Internationale Verkeerstentoonstel- ling in Miinchen de aandacht van de bezoekers op hun stand. Volgens de voorstellingen van zijn geestelijke vaders zal dit elegante voertuig door op de grond gerichte straalmotoren tegelijk gedragen en aangedreven worden. Twee straalmotoren achter dienen voor de besturing en de versnelling, terwijl twee zijwaarts gerichte str aalsleuven voor de stabiliteit zorgen. In het straat verkeer van de toekomst verplaatst de acht meter lange- vliegmobiel zich van de rijbaan naar een start bordes en stijgt vandaar op naar de elektronisch bewaakte wacht sect or. Hier kiest de chauffeur op een toetsenbord het kengetal van zijn reisdoel en laat verder alles over aan de elektronische besturing van zijn voertuig. Door een vlieg geleide- installatie op afstand bestuurd flitst de auto peilig door de lucht tot aan de plaats van bestemming, terwijl de chauffeur de krant leest of via de „boordtelefoon" met zaken vrienden confereert. Weer geland, in het straatverkeer rijdt de vlieg, mobiel als iedere andere auto. Boortoren in woestijngebied. De olie diep onder het zand van de Sahara, kan welvaart voor Algerije be tekenen. Daarentegen steeg de ster van Bella wel in het buitenland. Vooral in de communistische wereld had Ben Bel la een goede faam gekregen. De toe stand in Algerije zelf echter dekte de ze faam niet. Het land was politiek on stabiel. er was onrust in het traditioneel opstandige Kabylië. De economische toestand van het land was slecht en ging voortdurend achteruit. President Ben Bella zelf kwam in een naargees tige geïsoleerde positie. Het lijkt wel of Ben Bella zelf dit te laat blijkbaar heeft ingezien. Vóór zijn heengaan heeft hij getracht door bepaalde gebaren dit isolement te doorbreken. Op 16 juni drie dagen .voor .de staatsgreep werd bekendge maakt, dat Ben Bella de leider van het Front des Forces Socialistes, Alt Ah med. de vrijheid had teruggegeven. Aït Ahmed was de aanvoerder van de opstand in Kabylië, na zijn gevangen neming werd hij ter dood veroordeeld, maar Ben Bella verleende hem gratie. Ook andere tegenstanders van Ben Bel la zouden in ere hersteld worden of kunnen terugkeren uit hun ballingschap zoals Ferhat Abbas, Farès en Oussedit, politieke metgezellen van Ben Bella in vroeger dagen. Het zag er naag uit, dat Ben Bella overwoog het roer om te gooien; men verwachtte wijzigingen in de regering. Het gerucht ging, dat bij deze rege ringswijziging de minister van Buiten landse Zaken, Bouteflika en andere persoonlijkheden, die sterk aan Bou médienne gebonden waren, zouden den uitgeschakeld. Ben Bella koesterde ook het plan een volksleger op te rich ten naar Cubaans model. Dit idee was enige tijd tevoren reeds door Boumé dienne verworpen. Ben Bella overwoog tevens een wijziging in de bezetting van de Generale Staf door te voeren. Doortastend De uitschakeling van o.a. minister Bouteflika, de oprichting van een volks leger. de wijzigingen in de generale staf en tenslotte de veranderde houding tegenover Aït Ahmed en het Front des Forces Socialistes; het waren tezamen geen gunstige ontwikkelingen voor ko lonel Boumédienne. de plaatsvervanger van Ben Bella, de tweede man. Het werd een kwestie van snel en doortas tend handelen voor Boumédienne, om dat de Afro-Aziatische conferentie op 29 juni, een paar weken later in Al giers zou plaatsvinden; vóór die tijd moest de president vallen. De hierbovengenoemde maatregelen, die Ben Bella overwoog uit te voeren, waren de aanleiding. Het geheel geeft de indruk, dat het een krachtmeting is ge weest tussen twee persoonlijke rivalen c/m de macht zelf. Dat is evenwel slechts gedeeltelijk waar. Tenslotte had kolonel Boumédienne veel eerder naar de macht kunnen grijpen. Het is echter wel zeker, dat de tegen stellingen ook en vooral van andere, dan uitsluitend persoonlijke, dus subjec tieve en emotionele aard waren. Boumédienne is een vurig moslem. Ben Bella was bevangen door een ..we tenschappelijk socialisme". Het ligt voor de hand dat de beide mannen daardoor in conflict met elkaar moesten' komen. Men heeft wel eens beweerd, dat ko lonel Boumédienne grote bewondering had voor de Chinese en Cubaanse revo lutionaire tactiek. Die tactiek kan ech ter ook voor allerlei andere, ook nationa listische. doeleinden gebruikt worden. De werkelijkheid is, dat de kolonel rechts is en in zoverre militairen be kwaam zijn om er een mening over po litiek en .economie op na te houden voorstander van een meer liberaal be leid, vooral ook op economisch gebied. A.A.-conferentip Onmiddellijk na de machtswisseling haastte Peking zich om de machtheb bers in Algerië te erkennen. Uit louter eigenbelang en nogal doorzichtig ove rigens. want Tsjoe en Lai hoopte, dat de Afro-Aziatische conferentie ondanks al les zou doorgaan. Peking was en is voor lopig nog rustig en sober met elk com mentaar op de putsch en het nieuwe bewind in Algiers. Ook Moskou was aan vankelijk gereserveerd, langzamerhand zagen de Sovjetleiders in, dat Boumé dienne misschien wel niet een „fascist" was of een „lakei van het imperialisme" zoals Cuba hem snel betitelde en dat de Sovjet-Unie hem niet moest boycot ten, teneinde daardoor te voorkomen dat hij zich in de (wijd geopende) armen van China zou werpen. In dit standpunt werd de Sovjet-Unie nog gestijfd door de uitlatingen van Boumédienne zelf, die stelde, dat zijn land een politiek van strikte neutraliteit zou volgen en de banden met de landen van het com munistische blok zou versterken. Ook Cairo wist niet precies wat het moest beginnen met 't nieuwe regime. Het is bekend dat de presidenten Nas ser en Ben Bella persoonlijke vrienden President Nasser intervenieerde ten gunste van Ben Bella in die zin, dat men de ex-president geen persoonlijk letsel zou aandoen. De afkoeling van de relaties tusssen Algiers en Cairo waren eohter van kor te duur. Reeds bij de vorming van de nieuwe regering zond Nasser een vrien delijke boodschap, die omgekeerd even vriendelijk werd beantwoord ter gele een klimaat van onzekerheid ontstond, genheid van de verjaardag van de Egyptische revolutie. Deze ontwikke lingen liggen dan ook wel voor de hand, want het is wel zeker dat de Algerijnse politiek ten aanzien van de Arabische Liga vrijwel ongewijzigd gecontinueerd zal worden. Het bewind van Ben Bella liet niet al leen een politiek verdeeld Algerië ach ter, maar ook op economisch en sociaal gebied was de toestand ernstig. Op een bevolking van 14 miljoen had het land een miljoen werklozen. De laatste ja ren kon een voortdurende achteruitgang van de produktie worden geconstateerd; er was een ernstig gebrek aan organisa tie in de economische sector, waardoor Ook op financieel gebied kwamen steeds meer stagnaties voor. Het is wel voor de hand liggend, dat dit voor een groot gedeelte te wijten is aan het stre ven van Ben Bella om zijn land in de wereldpolitiek een grote plaats te laten Innemen. Hierbij moet worden aange tekend, dat dit streven niet geheel vrij was van zeer persoonlijke ambities. Al bij al heeft Ben Bella vooral in de zo genaamde „Tiers monde" een grote naam gekregen als politicus, maar Al gerië dat tenslotte een arm land bleef, speelde zowel voor de communistische wereld als voor het Westen nauwelijks meer dan de rol van een pion op het schaakbord. Frankrijk Een andere factor is wel de starrre politiek ten aanzien van de economi sche en sociale ontwikkeling van Alge rië. Het land kon en kan immers ontwikkelingsland en door de tradi tionele- economische - - banden met Frankrijk zich de weelde van 'n aantal té doctrinair doorgevoerde socialistische maatregelen niet permitteren. De nieu we regering wil streven naar een om schakeling van het economisch be leid. Zij wil alle beschikbare krachten hiervoor mobiliseren. Vooral aan exploitatie van de bodemschatten zal grote aandacht worden besteed, Hierbij zal het akkoord met Frankrijk over de exploitatie van de aardolie en aardgas van groot belang zijn. Dit ak koord is weliswaar niet het werk van 't nieuwe regime alleen, toch is het be kend, dat de machtswisseling in Al- :'?rs de totstandkoming van de over- c /-komst bespoedigd heeft. Het akkoord De verhoudin regime en de V.A.It. waren, ondanki de persoonlijke vriendschap Nasser Ben Bella, spoedig weer in het reine Ben lachende maarschalk Amer links Belkas'sem en Boute/liki rechts Burmedienne en Moham Said. N edi dat in juli gesloten werd. zou door Ben Bella wellicht niet in deze vorm geac- epteerd zijn. Het akkoord zal verstrekkende gevol gen hebben. Het regelt namelijk de ex ploitatie van de zeer rijke bodemschat- ,ran de Sahara. Men heeft de ver wachting uitgesproken, dat een snella produktiestijging op korte termijn al do meest sprekende consequentie ervan zal zijn. In 1964 was de totale aardolie- produktie in Algerië ongeveer 26 h 27 miljoen ton ruwe olie, maar deze op brengst zal spoedig stijgen tot 40 mil joen ton. Het merkwaardigste echter is dat de exploitatie van de bodemschatten zal geschieden onder leiding van een nieuwe oliemaatschappij. die beheerd zal worden door de Franse en Algerijn se regering, op fifty-fifty basis. Er Is een zogenaamde „Association Coopera tive" gevormd, die 'een monopolieposi tie zal gaan innemen in Algerië. Ande- laatschappijen zijn hierdoor uitge schakeld. De hele opzet doet denken aan de Ita liaanse staatsoliemaatschappij, de ENI. De stijgingen van de aardolieproduk- tie zullen vrijwel geheel door Frankrijk worden opgevangen, want de Franse behoefte aan aardolie zal, naar men ver wacht, voorlopig jaarlijks met 15 pro cent stijgen. Natuurlijk zijn er ook zeer ingenieuze regelingen in het akkoord opgenomen waardoor de inkomsten van de Algerijnse staat aanzienlijk verbe terd kunnen worden. Een ander, zeer belangrijk facet van de overeenkomst Is, dat de industrialisatie in Algerië krachtig ter hand zal worden genomen Ben.Bella kwam in geïsoleerde positie te staan door Frankrijk via de hierboven go- noemde Association Coopératlve. De ba sis van deze industrialisatie zal de pe trochemische industrie zijn. Zo zal Frankrijk o.a. tot 1970 jaar lijks een krediet van 200 miljoen fr, verstrekken, waarvan 40 miljoen fr niet terugbetaald behoeft te worden. Steun Het spreekt vanzelf dat de overeen- komst betreffende de exploitatie van de aardolie en het aardgas in Algerië de regering van president Boumédienne 'n belangrijke steun zal geven. Dit ver klaart dan ook, dat Algiers de beloften, die zo lichtzinnig werden gegeven, ook zal trachten te realiseren. Hiervoor is wel enige moed nodig, want men zal voor de sanering van de economie van het land zeker onpopulaire maatrege len moeten nemen. Ben Bella genoot, ondanks de economische crisis, de popu lariteit van een volkstribuun. Ook al zoekt Boumédienne dit niet, hij zal uit eindelijk toch de gunst van het volk moeten winnen. Bovendien zal presi dent Boumédienne eveneens een groot deel van zijn aandacht moeten wijden aan de buitenlandse politiek; een sec tor waar nu niet bepaald Boumédienne* ambitie en kracht liggen. De uitgestel de Afro-Aziatische conferentie, die op 5 november zal plaatsvinden, zal toch de nodige energie van hem vergen, Bovendien komt daar nog bij, dat Al gerië blijkbaar aan belang gaat win nen, want president De Gaulle maakt zich op om via het akkoord over de bo demschatten in de Sahara de wereld van de zogenaamde nlet-gebondcnen lan den, „de Tiers monde", aan zich te bin- Het is een feit, en alles wijst er op, dat de generaal er naar streeft aan Frankrijk de leiding te verschaf fen van de vele Jonge Afrikaanse en Aziatische staten. Een akkoord, zoals onlangs tussen Algerië en Frankrijk in Parijs werd gesloten, is niet alleen eco nomisch, maar ook politiek gezien een luisterrijke entree. De verklaringen van president Bou médienne ten aanzien van het te volgen politieke beleid van zijn regering zijn op zijn minst bemoedigend voor de Wes telijke wereld. De politiek van strikte neutraliteit, van niet-gebondenheld aan welk blok ook, houdt tenslotte in, dat de regering van Boumédienne (ook) geen communistische invloed zal dulden. Het zou evenwel ook alweer té optimis tisch zijn om te veronderstellen, dat men in Algiers thans radicaal'gebroken zou hebben met de linkse politick van Ben Bella, zowel op economisch ge bied als wat betreft de fameuze flirta tions met Moskou en de andere commu nistische machthebbers. Het enige wat men redelijkerwijs mag verwachten, is dat het nieuwe be wind in Algiers het voorlopig wat kal mer aan zal doen. Anders gezegd: Het intellectualistisch, dogmatisch marxis me van Ben Bella zal plaats gaan ma ken voor een gematigd socialisme, of beter nog voor een Arabisch socialisme, maar dat is een hoofdstuk apart, ge bonden als dit socialisme Is aan figu ren als o.a. president Nasser en aan 'n religie als de islam. H, A P. STEIJN

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7