De op Gaulle deed ieder gebied zijn verhaaltje weer: staat Frankrijk sterk Professor Zeegers keert in Kaski terug Limburgs coadjutor broer van prof. Beel Mitterand stelt zich kandidaat ,Ik geloof niet in mythen' Eerstejaars geven 2 steden dezelfde t.h. BEGRIP VOOR GRAP IN HAARLEM EN ALKMAAR Uit de weekbladen DE BAZUIN Haagse Post ELSEVIERS Geen rehabilitatie voor kapitein Californian VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) „Het bericht, dat prof. Zeegers benoemd Is tot ere-voorzitter van het Kaski, zal door velen met instemming worden begroet. Uit het zojuist gepubliceerde communiqué blijkt duidelijk, dat het bestuur van deze bekende instelling de betrekkingen met prof. Zeegers, die in 1957 door diens ontslagname werden verbroken, wil herstellen en hem wil geven waar hij recht op heeft: erkenning van zijn grote verdiensten als initiatiefnemer tot het katholiek sociaal onderzoek in ons land." Velen zullen zich afvragen wa p prof. Zeegers n zijn vertrek uit he: Kaski gebleven iï en wat hfl sinds dien zoal gedaan heeft. De omstan digheden hebben namelijk meege bracht, dat hij minder dan x vroe ger op de voor grond is getreden. Dit betekende ech ter geenszins ,dat h^j tot werkeloos heid kwam te ver vallen. Integendeel. Een man als hij is eenvoudig niet tot nietsdoen te bren gen. Na zijn ontslag name is prof. Zee gers zich gaan specialiseren op 'n terrein, dat altijd al zijn belangstel ling had getrokken namelijk het in schakelen van de leek v} het werk ontwikkelingshulp. Hij had op dit ge bied ideeën, die af weken van de Novibgedachte en dat veroorzaakte nogal wat wrijving tussen deze instel ling en het Inmiddels door hem opge richte Kardinaal van Rossuminstituut. Meer dan de Novib dit deed wilde het Karosi een integratie tot stand brengen van het missionaire werk in strikte zin (de prediking van het evangelie) meer profane ontwikkelingswerk. Ook wilde het alle mogelijke verspreide ini tiatieven in deze sector zoveel moge lijk bundelen. Na enige tijd bleek echter, dat voor dit laatste de tijd niet rijp was en dat het Karosi zijn wat pretentieuze eerste opzet moest laten varen. Sinds 1960 is het zijn kracht dan ook gaan zoeken in het aansnijden van enkele zeer concre te activiteiten, hoe concreter hoe beter. Want daarvoor was Nederland beslist wel warm te maken. Zeker wanneer aansluiting werd gezocht bij het solida riteitsgevoel, dat onder vakgenoten heerst. Prof. Zeegers had dit feilloos onderkend, toen hij zijn slagzin de we reld instuurde, dat vakgenoten hier en ginds elkaar moesten helpen. Verpleeg sters voor verpleegsters, doktoren voor doktoren, publiciteitsmensen voor publi- citeitsmensen. Sindsdien zijn er rond het Karosi di verse instellingen gegroeid, die ieder op haar eigen terrein deze idee proberen te verwerkelijken. Zo de stichting Al- varado do Brasil, die met hulp van Ne derlandse huishoudscholen een flinke huishoudschool heeft gebouwd in de Braziliaanse plaats Barosso. En de stichting van ziekenhuis Nigeria, die reeds een goed eind op weg is met de bouw van een complex, bestaande uit dokterswoning, zustershuis, polikliniek en verloskundigekliniek. Het is de be doeling onder meer bij dat ziekenhuis een school te zetten voor de opleiding van Nigeriaanse verpleegsters, die in de omliggende dorpen pionierswerk kun nen doen op het terrein van de zo zeer verwaarloosde gezondheidszorg. Derge lijke projecten zijn in overwegend Isla mitische landen van grote betekenis, omdat men daar de Kerk het best pre sent kan stellen, niet door haar predi king van het woord maar door haar prediking van de daad. Over de plannen voor de bouw van 'n radiozender in Liberia, die heel Afrika kan bestrijken, hebben wij in ons blad al uitvoerig geschreven en daarom gaan wij er nu stilzwijgend aan voor bij. Bovendien zal over die zender in de komende maanden nog heel wat te doen zijn, aangezien de KRO hem heeft ge adopteerd bij gelegenheid van zijn gou den jubileumviering. Wederom een toe passing van het Karosi-ideei vakgeno- PARIJS (A.F.P.). Francois Mitterand. leider van de democratische en socialis tische unie van het verzet, en leider van de linkse oppositie in het Franse parle ment, heeft bekendgemaakt, dat hij zich kandidaat zal stellen bij de verkiezingen voor het presidentschap op 5 december. Mitterand verklaarde dat het hem hoofdzakelijk gaat om „verzet tegen on beperkte macht, tegen het chauvinistische nationalisme en het conservatisme op sociaal gebied, om het nauwkeurig in acht nemen van de wet en de burgerlijke vrij heid. de wil om alle kansen voor Europa te grijpen en de dynamiek van de expan sie volgens een democratisch plan". De kandidatuur van Mitterand is in Franse politieke kringen als een bom in geslagen. Deze oud-minister van de „clan destiene" regering van De Gaulle aan het eind van de oorlog heeft zich allengs onder diens opposanten geschaard. Mit terand ls centrum-links. Hij is de derde kandidaat voor 't presidentschap voor de verkiezingen op 5 dec., de twee anderen zijn de uiterst rechtse advocaat Tixier- Vignancour en de rechtse Pierre Mar- eilhacy, liberaal senator die tot geen poli tieke partij' behoort. Mitterand heeft officieel nog niet de steun van een van de linkse politieke formaties. Hij stelde persoonlijk zijn kan didatuur nu de Franse communistische, socialistische en radicale partijen niet tot een gemeenschappelijke kandidaat kon den komen. Prof. Zeegers bekijkt samen met mgr. Bigirumwa/mi van Nyu/ndo (Burundi)' en een employé van Philips een kleine zender, zoals die in Afrika zou kunnen worden gebruikt. Erevoorzitterschap onderstreept herstel der betrekkingen ten moeten door vakgenoten worden ge holpen. Bijzonder sympathiek is de Profes sor Wevestiehting, die ten doel heeft 'n mobiel operatieteam naar Rhodesia te sturen, dat daar in korte tijd aan zeer veel blinden het gezicht zal kun nen teruggeven. Het is namelijk 'n feit, dat met de moderne technieken een staaroperatie of een transplantatie van het hoornvlies niet langer dan 'n kwar tier hoeft te duren en bovendien in de kampong zelf kan worden uitgevoerd. Natuurlijk zijn niet alle gevallen van blindheid operatief. Maar de organisa toren hebben toch de zekerheid, dat zij langs deze weg aan honderden mensen het licht in de ogen kunnen terugge ven. Dr. Sampimon uit Utrecht is mo menteel op studiereis in Rhodesia om het terrein te verkennen. Hij heeft dit werk geleerd van een zendeling-oogarts in India, die daar grote successen heeft geboekt. Dr Sampimon loopt rond met het idee, om ieder jaar met een paar jonge oogartsen naar Rhodesia of 'n an der gebied in Afrika te gaan en dan zo veel mensen als maar mogelijk is van hun kwaal af te helpen. Dit zijn zo een paar activiteiten, die momenteel door 't Karosi op touw wor den gezet. Het Instituut heeft ongetwij feld zijn kinderziekten gehad maar is die nu wel te boven. Zij werden onder andere veroorzaakt door 'n gebrek aan ervaring met t uitzenden van leken, hun selectie en hun training. Er zijn ook enkele mislukkingen geweest, die echter allerminst representatief kunnen worden genoemd voor het geheel der ac tiviteiten. In 1960 is het Karosi met krachtige hand aan de bestrijding van deze kinderziekten begonnen door een strenge selectie toe te passen (of liever te laten toepassen door vakgenoten van de kandidaat), door de opleiding te ver beteren, de eigen kennis van het ont wikkelingsgebied te vergroten en te zorgen voor het opstellen van water dichte contracten tussen het instituut en de uitzendeling. Kortom het Karosi heeft zijn koers wel gevonden. En het is vastbesloten verder te gaan. Onder leiding van een man, aan wie men aan grootse visie en een wereldomspannend idealisme niet kan ontzeggen. A. van de Weijer. ROERMOND (KNP) De gisteren benoemde hulpbisschop van Roermond, mgr. E. Beel, verwacht spoedig naar Rome te zullen gaan om daar deel te de vierde zitting van het concilie. De datum van de bisschops- wijding ls nog niet bekend. Waarschijn- I lijk zal die pa.s In december volgen, wanneer de Nederlandse bisschoppen met hun werk in Rome klaar zijn. Mgr. Beel, die tevens werd benoemd tot titulair bisschop van Sucarda, is de 9 jaar jongere broer van prof. dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State. Mgr. Moors heeft reeds geruime tijd geleden Paus Paulus om een hulpbis schop gevraagd omdat het bisdom Roer mond, dat in snelle ontwikkeling ver keert, te groot is om alleen te besturen en omdat zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte het kalmer aan te doen. Mgr. Moors heeft namelijk na de twee de zitting van het concilie een hartaan val gehad, waarvan hij wel is hersteld, maar die hem toch dwingt voorzichtig aan te doen. De hulpbisschop van Roer mond was pas enkele weken geleden benoemd tot opvolger van mgr. Ter stappen als deken van Roermond en op 12 augustus tot kannunik van het me- tropolitaan kapittel. Daarvoor was hij sedert 1955 deken van het in dat jaar op gerichte dekenaat Brunssum. Mgr. Edmund Beel werd 30 septem ber 1910 in Roermond geboren en 28 maart 1936 door mgT. Lemmens pries ter gewijd. Gedurende een jaar was hij kapelaan te Vaals, waarna hij in 1937 benoemd werd tot aalmoezenier van de sociale werken te Kerkrade en in 1948 in de zelfde functie in Maastricht. In 1955 keerde hij in de directe zielzorg terug, toen hij werd benoemd tot pastoor van de Sint-Gregoriusparochie te Bruns sum en tot deken van dit dekenaat. Het is nog niet bekend welke taken hij van mgr. Moors zal (Van onze correspondent Lucas Kleyn PARIJS Twee. uur in de grote feestzaal van het Elysée-paleis aan de Rue Faubourg Salnt-Honoré. De eerste journalisten druppelen binnen. De. con trole aan de ingang van het paleis is streng, maar minder streng dan ten tijde van de aanslagen van de OAS. Toen werden zelfs actetassen nagezien. Thans volstond men met de dubbele controle van de uitnodigingskaarten en de perskaarten. De zaai, die met een klein nevenzaaltje, waar men De Gaul le alleen maar kan horen en niet zien, ongeveer duizend Franse en buiten landse journalisten kan bevatten, baadt, zich in het licht van de acht elektrische kronen aan het plafond en in het schijnsel van de spot lights. Zonder de grote ventilatoren, die :op volle toeren draaien zou het in de zaal na een kwartier niet meer te har den zijn van de hitte, want bulten schijnt tussen een paar plensbuien door een warme najaarszon. Half drie. De zaal is zo goed als vol. Door de luidsprekers in alle hoeken van de feestzaal klinkt een geroeze moes van stemmen. Van elkaar willen de journalisten weten wat De Gaulle ongeveer gaat zeggen. Een van de aan wezige verslaggevers ziet kans de zaal uit te komen en bij een kiosk de mid dageditie van Le Monde te kopen. Le Monde is als regel bijzonder goed inge licht, maar ook de editie, die om drie uur op straat komt houdt zich op de vlakte en waagt zich niet aan voor spellingen. Het algemene oordeel bin- luidt dat De Gaulle hoofdzakelijk zal spreken over de gemeenschappelij ke markt en de crisis in Brussel, maar allen in het onzekere zal laten of hij zich bij de presidentsverkiezingen in december beschikbaar zal stellen of niet. Een van ons maakt de opmerking een volgende persconferentie beter kunnen worden gehouden in de Als een bontmuts, al was het tegen de winterkoudraagt dit hert zijn gewei. Deskundigen zoeken achter deze speling van de natuur een hormonenstoring. De zaak is moeilijk meer na te gaan: de kop is nog slechts een trofee, die te zien is op een tentoonstelling van jachttrofeeën in de Duitse stad Neurenberg. Opera. Daar zit men althans behoorlijk. Anderhalf uur zitten en schrijven op de ongemakkelijk© vergulde stoeltjes het Elysée is èen beproeving. Mensen met lange benen weten zich op den duur geen raad met hun onderdanen. Vijf voor drie. De ministers komen binnen. Malraux de minister van scho ne kunsten en pas uit China terug gaat naast eerste minister Pompidou op de voorste rij- van het spreekgestoelte van De Gaulle zitten. Malraux is een uiter mate nerveus type. Zijn vingers liggen geen ogenblik' stil. Malraux moet moei te doen om niet in slaap te vallen wat bij hem een vorige keer is voorgeko men. Hij weet bij ervaring dat de ci neasten achter hun zware televisiebat terijen op hem loeren. De zware rode gordijnen waar De Gaulle doorheen moet komen zijn in tegenstelling tot vroeger open. Door de gordijnen heen ziet men dat het buiten rustig najaars weer is. De Gaulle is De Gaulle Drie uur. Precies op tijd, zoals al tijd, komt de generaal binnen, vooraf- an door een bode, die zijn stoel rechttrekt. In de volksvertegenwoordi ging roept een bode bij het binnenko men van de voorzitter met luider stem zodat iedereen het kan horen i Monsieur le Président. In het Elysée-paleis zegt de bode niets. De Gaulle is De Gaulle. Goede wijn behoeft geen krans. Bij het binnenkomen van de gene raal, gekleed in een somber grijs pak met een zwarte streep-stropdas verhef fen alle aanwezigen zich van hun zit plaats. Met een kort gebaar van zijn rechterhand begroet het staatshoofd de pers en geeft het sein dat zij kunnen gaan zitten. „Dames en heren", begint de generaal, „het doet mij genoegen u weer te zien. De conjunctuur in de we reld en in Frankrijk zal voor u wel aanleiding zijn mij een aantal vragen te stellen". Zo is het Inderdaad. Een een staan de vragenstellers op. Boden, met lange kabels en microfoons schieten toe om de vragen voor leder een binnen en buiten de zaal verstaan baar te maken. Op alle vragen heeft De Gaulle zich natuurlijk terdege voor bereid. De eerste vragen hebben betrekking op de reorganisatie van de NAVO, In dia en Pakistan, de institutie en de rol van de president der republiek, Duits land, de gemeenschappelijke markt, de economische toestand, het verr® Oos ten en de Kennedy-ronde. En natuur lijk wordt de vraag gesteld die leder een op de lippen heeftt „Stelt u zich in december kandidaat of niet?". De Gaulle geeft wat dat laatste betreft on middellijk lik op stuk. „Dat zult u on getwijfeld binnen twee maanden ho- zegt hij. De zaal sohiet ln een lach.' Dat hadden ze natuurlijk alle maal verwacht. Pakistan-India deed De Gaulle eveneens zeer kort af. De toe stand in dat deel van de wereld is de plorabel, zei hij, maar er is een proce dure van de verenigde volken aan de gang en laat ons hopen dat het bezoek de secretaris-generaal van de ver enigde volken succes heeft. Overigens kan dat succes alleen maar een tijde lijk karakter dragen. Tien over drie. De Gaulle begint dan zijn eigenlijke persconferentie. 20 mi nuten lang spreekt hij over de econo mische toestand van Frankrijk, die zijn mening uitermate gunstig is. De Gaulle tijdens zijn persconferentie: „In zeven jaar ontelbare handen geschud De Inflatie Is bedwongen en heeft plaats gemaakt voor de stabilisatie. De Fran sen gaan weer sparen en geven minder geld uit. Niet aan mythen De journalisten beginnen pas aante keningen te maken als De Gaulle om 8.25 uur over de gemeenschappelijke markt begint. Hij zegt niets nieuws. De crisis in Brussel, ontstaan op 30 juni, is de schuld van Frankrijks partners, die hun verplichtingen niet zijn nage komen. Het is een herhaling van een bekend standpunt. De generaal zegt over Europa niets bijzonders. Wel is hij bereid te onderhandelen over nieu we voorstellen. De partners ln Brussel zullen zich bij het Franse, standpunt moeten aanpassen. „Ik geloof niet aan mythen. Voor mij spreken alleen het gezonde verstand en de realiteit". Grote hilariteit ontstaat als een jour nalist naar de gezondheid van De Gaul le informeert. De generaal geeft er geen antwoord op. De klok staat op 3.45 uur als De Gaulle gaat praten over de po sitie van Frankrijk in de wereld. Na de eerste en de tweede wereldoorlog was het Franse volk de wanhoop nabij, maar het heeft zich opgericht. Op ie der gebied staat Frankrijk weer sterk: de Franse munt is de sterkste van de wereld, het levenspeil is verbeterd en hetzelfde geldt voor de cultuur, de taal en de Franse landsverdediging. Als De Gaulle zegt dat ook op het gebied van de sport Frankrijk in het eerste gelid staat, beantwoordt de zaal dat met een hoongelach, maar daar trekt de gene raal zich niets van aan en gaat onver stoorbaar verder. Na zeven jaren Om 10 over 4 begint De Gaulle aan zijn afgelopen zevenjarige ambtsperio de. Die mij kent, zegt hij, zal zich wel nooit hebben voorgesteld dat ik als staatshoofd alleen maar bloemen tentoonstellingen zou openen. Hij somt op hoeveel departementen in Frankrijk hij had bezocht. Hoeveel uren hij gepraat had met ministers, rapporteurs, buitenlandse staatshoofden, ambassadeurs, hoeveel maal hij Pompi dou en diverse ministers had ontvan gen! Aan de lange lijst van cijfers komt geen einde. Binnen 3 maanden zegt hij, zal aan het Franse volk de vraag worden voorgelegd: terug naar het verleden, of met Gaullisme naar de toekomst. Om half vijf beduidt De Gaul le dat de persconferentie is afgelopen. De zaal stroomt leeg. Veel nieuws zijn wij niet aan de weet gekomen. En? Zei de taxichauffeur die ons naar de binnenstad reed. il al raconté sa sa lade? (heeft hij zijn verhaaltje afge raffeld?) Bij het afrekenen de tweede opmerking van de taxichauffeur: Le géneral nous coutera cher, trés cher. (De generaal zal ons duur kosten, zeer (Advertentie) Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplarenl Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be lichtingsregeling, parallaxop- heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern en de bediening heel eenvoudig. De prijs is zeer aantrekkelijk; f 275.- CZcmorief™ Canon-Camera's objectief bezien beter! STOP EEN STUDENT IN UW STAD (Van onze correspondent HAARLEM-ALKMAAR Rond hon derd eerstejaarsstudenten van de Am sterdamse Unltas Studlosorum Amstelo- damenslum hebben gisteren de gemeen tebesturen van Haarlem en Alkmaar studentikoos te pakken gehad. Eerst wandelden zij ln Haarlem van het sta tion naar het stadhuis in een demon stratie voor de vierde Lh. met borden met „Haarlem vierde t.h." en na ont- laat de theoloog Yves Congar aan het woord over de perspectieven van de vierde zitting van het Vaticaans con cilie. Met name behandelt hij de vraag hoe de visies van het concilie te leren aanvaarden: vanuit een kritische, maar positieve mentaliteit. Boeiend is het vraaggesprek met de omstreden Angli caanse bisschop Robinson, die over de Kerk het volgende zegt: „Religieus is, die waarlijk mens is, dat wil zeggen die de uiteindelijke vragen waar het in dit leven om gaat, niet ontwijkt, maar ze met zijn leven tracht te beantwoorden. De Kerk zal met de oplossing van persoonlijk-geestelijke problemen veelal niet veel meer kunnen en ook niet mogen doen dan een helpende hand reiken. Buiten deze persoonlijk-geestelijke pro blematiek om, is de mens echter ook een gemeenschapswezen, deel van een groot geheel, namelijk van de wereld rondom hem. Dit bestaat In een volstrekt we reldse zorg ln geestelijke en materiële zin voor de mensheid. Zij moet de mens zijn scheppende vermogens bewust maken. Niet alleen met betrekking tot zichzelf, maar ook tot de wereld rondom hem. Een bepaalde vorm van structuur ls daarbij onvermijdelijk." LINIE acht de verklaring van het riFNIFIIWF episcopaat over het mande- ment maar half werk en wel omdat de verklaring pas ge. komen is op verzoek van het I N.V.V., maar ook omdat te veel zaken onbesproken blij- W) IBnl ven, zoals bijvoorbeeld de V.A.R.A. en het N.V.S.H. De Linie geeft uit een sociolo gisch rapport enkele bijzon derheden over huwelijks- bemiddelingsbureaus „Uit de cijfers van 1963 blijkt dat er a hel boerenmllleu een opvallende be hoefte aan bemiddeling bestaat. Naar sociale status ingedeeld domineren de middengroepen. Uit dit rapport en uit de omvang van de maandelijkse catalogi blijkt, dat er meer ongehuwde vrouwen dan ongehuwde mannen zijn (ongeveer 2 gen 1). Wel ls er een lichte verschui ving gaande. Het percentage ongehuwde Iholieken. zowel mannen als vrouwen, ligt per leeftijdsklasse boven dat van de totale Nederlandse bevolking. De meeste ongehuwden komen uit de sectoren van onderwijzeressen, ver pleegsters en maalschapelUk werksters." ONAFHANKELIJK WEEKBLAD bevat deze week verscheidene aardige uitspraken. Zo zegt mevrouw Verolme van haar m&rM Oor ls een bulle bak." Haja van Someren zegt heel open hartig dat: „Haar kind niet van de V.V.D. is, maar van ons." Prins Sihanoek van Cambodja gaat het verst met te zeggen: „Ik aarzel niet een wereldoorlog te riskeren." Aan deze opmerkingen is toe te voegen een uitlating van Reinder Zwolsman over de Nederlanders: „Ne derland, dat is religie en negotie. De ellende is, dat ze dat niet goed uit elkaar peilers van de democratie. Een meester lijke politieke zet, maar ook een schaam teloze verdraaiing ran de feiten. Wie tast de democratie aam de verdediger van de individuele vrijheid of hij, die zich een beslissingsrecht aanmeet over het sociaal en politiek denken en han delen van de mens Het ls deze pretentie die de bisschoppen weten te houden. Het zijn hier allemaal j nog steeds niet hebben opgegeven. Het dan elders, huichelaars, ze gaan zogenaamd normaal I opheffen van de „destijds uitgevaardigde met ziekteverlof of pensioen, maar verbodsbepalingen en sancties" is een achter de gordijnen hebben ze elkaar j nieuw bewijs van het onverbeterlijk auto- kapot gemaakt. Ik ga nu in ritalr denken. Wij wachten op een open reden ren bestaan heeft. We vallen Beernink hierin van harte bij. Het streven naar grote eenheden in de belangenbehartiging van de burger hebben we altijd gewantrouwd. De Ne derlandse politieke situatie mag dan ge compliceerd zijn, gegeven de vele ge varieerde uitdrukkingsmogelijkheden is het klimaat ondanks alle bezwaren die kan hebben, aanmerkelijk gezonder Indonesië een vuurtje aansteken, kijken wat er gebeurt. Ik zal er tijdig bij zijn om het eventueel te blussen. Indonesiërs zijn enthousiaste mensen, ik heb hard moeten lopen om ze nog iets enthousiaster te maken, om ze te inspi- laat de kandidaat- voorzitter van het N.V.V., Kloos, aan het woord, die van VRIJ NEDERLAND mening is, dat de vakbeweging de laatste jaren onvol doende aandacht heeft besteed, niet aan de inkomstenverdeling, maar aan de inkomstenbesteding. Hoofdschotel vormt een artikel over de verklaring van de bisschoppen over het mandement, met de sprekende titel: het mandement blijft van kracht. Vrij Nederland schrijft hier. Romme zag in 1954 in het anderen tegen het mandement een aanloop tot beperking van de godsdienst vrijheid en een beperking van de katho lieken om zich te richten naar de uit spraken van het kerkelijk gezag. Romme noemde dat een aantasting van de grond de verderfelijke vattingen die in het mandement van 1954 zgn verwoord, want laten we één ding: vaststellen: het mandement is er nog en naar de VARA luisteren - laat staan! kijken mag 40 procent van ons volk nog steeds niet." EKBLAD plaatst een pagina over de. humor in Oost-Europa, waaruit blijkt hoeveel Europeanen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn met elkaar gemeen hebben. Het blad waarschuwt tegen her leving van het neo-nationalisme in Ne derland, dat zou blijken uit het feit dat Nederland te weinig rekening houdt met de wensen van zijn bondgenoten. De voormalige Britse minister Anthony Eden zegt over ontwikkelingshulp het volgende: opmerkelijk positieve beooi- „Bij het toepass laat deling horen over de verklaring episcopaat. Het blad vindt dat hiermee het sein is gegeven tot verdere inte gratie van het maatschappelijk leven en tevens een middel waarmee men in ka. tholieke kring de volledige erkenning van de persoonlijke vrijheid zal kunnen be vestigen. Over een uitlating van mr. Beernink schrijft het blad: ,,De heer Beernink van de C.H.U. heeft verklaard, dat hij de noodzaak van een christelijke blokvorming in de politiek niet inziet. Hij acht het evenmin nodig, dat de C.H.U. weer wordt opgeheven, aangezien de partij blijkens de aanhang de :rslandige worden uitgegaan: verwacht nooit dank baarheid. Trachten economische goodwill te verkrijgen door middel van economische grootmoedigheid ls een wel zeer onvrucht bare gedachte. Het is tamelijk naïef om er over verbaasd te zijn wanneer de reactie op die genereuze, hulp een klap ln het gelaat is. Bovendien: tot een beetje op- roermaken kan thans zo snel worden op gehitst. Regeringen die tot dat oproer aanzetten dienen de onderste plaats op de lijst van de bijstand ln te nemen. Het kan gevaarlek worden om dergelijke re geringen financieel vet te mesten." vangst op het stadhuis reden zij In da bus naar Alkmaar om daar te pleiten voor „Alkmaar vierde t.h.". Haarlems burgemeester Cremers, die zich nergens van bewust was, voel de zich gestreeld door de voorkeur van de Amsterdamse studenten voor Haar lem. Hij ontving de studenten in de hal van het stadhuis en zei in zijn toe spraak, dat het hem goed deed, dat zelfs de heel jonge studenten al denken aan de toekomst van Haarlem. In Alkmaar liet wethouder Klrpen- steyn zich voor het karretje spannen van de studentikoze eis, dat Alkmaar de vierde t.h. moet krijgen. De studen ten betoogden: Lelden kreeg destijds een universiteit cadeau als beloning voor de houding van de bevolking in het verzet van Willem van Oranje, ter wijl Alkmaar, waar de victorie begon, met een kluitje in het riet werd ge stuurd. Nadien trokken de studenten verder met hun spandoeken: geen gemier, t.h. hier; Btop een student in uw stad; en t. en h. ls toch voordeliger. Zowel in Alkmaar als Haarlem ls la ter hartelijk om deze grap gelachen en niet minder om de hekkensluiter ln de rij der demonstranten: een student, die doodgemoedereerd rondliep met een bord: Ik ben er tegen. LONDEN (UPI) Wijlen kapitein Stanley Lord, de Britse gezagvoerder van het lijnschip Californian, zal nlefi poathuum door de Britse regering ge zuiverd worden van do verantwoorde» Hjkheid voor de dood van 1500 opva renden van de Titanic die ln 1912 op een Ijsberg Hep en verging. De Britse minister van staat voor scheepvaart, Roy Mason, heeft in een brief aan de Mercantile Marine Servi ce Association meegedeeld dat de r<v gering geen reden heeft om te twljfe- aan de uitspraak van een recht bank dat Lord veel, zo niet alle slacht offers van de ramp had kunnen redden. t aan zijn dood heeft kapitein Lord volgehouden dat het niet zijn schip was Titanic had waargenomen. Volgens de geweest dat men van het dek van de Mercantile Marine Service Association betrof het hier een Noor die dacht dat de noodsignalen van de Titanic bij- draalen wegens een of andere overtre ding betekenden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5