S)e£gidóeSottóa/nt Will Mis met Europa Willy Corsari schreef i Vanavond in de ether thriller voor KKO-scherm Het andere zere been Derde radio programma Weer niet geschikt voor export UW MENING RADIO I TELEVISIE de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Na jaren terug op t.v. rjNVERWACHT is de slag. die 'De Gaulle Europa toebracht door het doodvonnis over de ge meenschappelijke markt te vol trekken, niet. Wel frappeert de manier waarop de Franse presi dent nu zijn credo van natio nalisme uitviert. Overal en altijd zouden Frank- rijks bondgenoten verkeerd heb ben gedaan. Zij worden verant woordelijk gesteld voor alles wat er in de E.E.G. verkeerd gegaan is, voor alle teleurstellingen in de N.A.V.O. bovendien. MAAR bij het uitspreken van het vonnis heeft De Gaulle gisteren, ongewild, de wereld toch l wel duidelijk gemaakt dat hij al jarenlang tegen de geest van de 1 •11 TV f~\ 1 ten zich slecht gedragen, maar omdat hij De Gaulle de gees telijke en politieke achtergrond van N.A.V.O.-pact en Verdrag van Rome verwerpt, is het met Europa mis. Onvoltooide thriller van Charles Dickens .Danse Macahre geregisseerd door Luc van Gent ANTENNE Toen Charles Dickens plotseling stierf was hij juist bezig met „Het mysterie rond Edwin Drood", dat toentertijd in losse afleveringen verscheen. Dat was dan ook de oorzaak, dat niemand de ontknoping van dit stuk kon weten, hoewel er diverse pogingen zijn gedaan. Speciaal voor de Engelse t.v. heeft de moderne meester van de detectivestory, John Dickson Carr, het stuk afgemaakt, zodat het in drie afleveringen op het beeldscherm kan verschijnen, waarvan vanavond het eerste deel. Het verhaal speelt zich af in Cloisterham, waar twee knapen, te weten Edwin en Neville, strijden om een en hetzelfde meisje Rosa. Als Edwin dan tenslotte niet op het „verzoeningsdiner" verschijnt, komen de mysteries pas goed Wat nu te doen? Eerst wachten, hoe het Franse volk hierop zal reageren. Op dit punt moet men wel niet overdre ven optimistisch zijn, maar men gunne het land dat een Schuman en een Monnet heeft vQortgebracht toch de kans. En dan onder alle omstandig heden het hoofd koel houden en vooral niet zwichten voor druk Daarmee zijn tussen 1918 en 1939 de slechtste ervaringen opgedaan. (Van i (I) EEN in Nederland intensief- gebruikt gespreksthema en studie-onderwerp is: de crisis in de parlementaire democratie. Vele politici met achter zich als drijver een grote meerderheid van de publieke opinie vinden dat het parlementaire stelsel in Nederland niet best meer functioneert en in ieder geval qua ontwikkeling niet voldoende meegegaan is met het gewijzigde beeld van de moderne maatschappij. Dat er aan de kwaal onvoldoende aandacht wordt besteed, mag niet beweerd worden. Onder leiding van Kamervoorzitters als wijlen dr. Kortenhorst en mr. Van Thiel is flink gewerkt aan soms ingrij pende wijzigingen in de parlemen taire procedure, waarbij alleen betreurd moet worden dat de volksvertegenwoordiging soms minder voortvarend voor de dag komt als haar voorzitters. Gedachten uitgesproken door tot oordelen bevoegde prominen ten als prof. Oud en de tegenwoor dige minister-president mr. Cals hebben ook tot gevolg gehad, dat in bredere kringen gesproken en nagedacht wordt over nog dieper- gravende wenselijkheden, zoals be tere' verhoudingen tussen Kamers en regering; het bestaansrecht van de Eerste naast de Tweede Kamer; schaduwkanten van ons kiesstelsel en de essentiële eisen die aan een volksverte genwoordiger in de maatschappij van de tweede helft der twintigste eeuw gesteld moeten worden, tische aard zijn er op dit terrein tische aard zijn op dit terrein nog niet gemaakt. Maar de dis cussie is in elk geval op gang ge komen. Minder beweging leeft er over een heel andere zaak. die naar onze mening eveneens van grote invloed is op de gang van zaken in een parlementaire democratie: de betekenis en invloed van de poli tieke partijen. Natuurlijk kan men de theorie volgen volgens welke het toch de door de-politieke partijen naar de stembus geroepen of door hen be- invloede kiezers zijn, die het par lement samenstellen en op die ma nier in belangrijke mate beslissen over het te voeren beleid. Maar dat is goeddeels alleen maar theorie. Praktijk is, dat de politieke par tijen, als levend en levenwekken de organen van de Nederlandse staatsburgers, instellingen zijn met ernstige kwalen. Voor de over grote meerderheid der burgers be tekenen ze alleen iets in de verkie zingstijd en ook dan beschouwen velen hen nog meer als een meer administratieve dan echt-koers- bepalende organisatie. Over de werkelijke politiek wordt immers toch beslist door een op zichzelf ook al vaak vleugellam parlement onder de dominerende invloed van een vanuit haar sterke machtspositie handelende rege ring.. Heeft de politieke partij dan nog wel enige wezenlijke waarde? partijen wordt kritiek op de bestaande toestand gelanceerd, maar dan meestal vanuit het standpunt dat de bestaande poli tieke indelingen in Nederland niet deugen. Onder deze noemer mag bijvoor beeld thuis gebracht worden het argument dat het bestaan van con fessionele partijen in Nederland het begin van alle misère is, omdat daardoor vele Nederlandse burgers een wezenlijke politieke keuze on mogelijk of in elk geval heel moei lijk wordt gemaakt. Met als neven gevolg een chronische ziekte in het partijstelsel. Deze opvatting blijft echter voor bestrijding vatbaar. Wij ge loven dat ernstige tekortkomingen in het optreden van de politieke partijen in Nederland inderdaad zoiets is als „het andere zere been" en vervelende problemen scheppen. Maar tevens is onze mening dat de oorzaak hiervan niet in de eerste plaats gezocht mag worden in de aanwezigheid van een KVP of die van protestants-christelijke par tijen. Over onze visie op de werkelijke oorzaken van de kwaal nog enkele kanttekeningen in een volgend ar tikel. Met bus door Europa van Nederland uit ROTTERDAM. (A.N.P.). In het Hil- tonhotel In Rotterdam is de V.A.VO- Greylioundbus geïntroduceerd, die binnen kort naar de Verenigde Staten gaat om daar gedurende een maand propaganda te gaan maken met de slagzin „Holland gate to Europe" (Holland de poort van Europa) De bedoeling van deze propaganda is de Amerikanen duidelijk te maken, dat zij voor een vakantietrip naar Europa er goed aap doen met de K L M naar Schiphol te vliegen of met de Holland Amerikalnn naar Rotterdam te varen om van daar uit met de V A V.O.-Grevhoundbussen „Euro pa te doen". Tegen gemeen teontvan ger acht maanden geëist GRONINGEN (ANP) Aoht maanden gevangenisstraf eiste de officier van Jus titie bij de Groninger rechtbank tegen de 47-jarige PD uit Losdorp, thans leraar, omdat deze in de Jaren 1957 tot 1962 in zijn toenmalige functie van gemeente ontvanger van de gemeente Bierum 27.168 gulden had verduisterd. Verdachte was in 1955 zijn vader opgevolgd als gemeente ontvanger. maar men was ontevreden over hem. omdat hij slordig en nalatig was Hij kreeg daarover van B. en W een berisping. Hij heeft toen per l janu ari 1962 ontslag genomen. By de jaar lijkse. naar de mening van de officier van Justitie te oppen-lakkige. controle, waren de boeken ln orde bevonden, maar toen een grondiger onderzoek werd inge steld bleek dat. er een tekort was van ruim 27.000 gulden. Uitspraak over veer tien dagen. I.itiiruische k:ilender ZATERDAG 11 september: Mis v. d H Maagd Maria op ze- terdag: Salve 2e geb. H.H. Protus en Hyacinthus Wit. (Advertentie) hoge rijndijk 278-280 NV leiden redacteur) BUSSUM De Vltusstuclio wan door decorontwerper Fokke Duetz herscha pen in een weelderige villa. Voor de toiletspiegel zat actrice Rie Gilhuys. die in het detectivestuk „Danse ma cabre" van Willy Corsari de rol speelt van een rijke weduwe. Zij maakt zich gereed om met haar ver loofde (Willem Nijholt) een bezoek te brengen aan een chique balmasqué. Kitty Courbois, die de rol van het dienstmeisje speelt, bonst op de Matig t.V.-liljkster slaapkamerdeur en treedt btaneo. In mijn vrije tijd lees tk graaf detec- Regisseur Luc van Gent valt uit: „We zijn niet. doof, ©en bescheiden klopje is voldoende". Kitty Courbois en Frits Butzelaar. Ik heb «1e afgelopen jaren vele hoor- spelen geschreven, voor mijn vriend Kommer Kleyn. Maar zo'n t.v.-stuk - vereist een geheel andere, meer visu- ele instelling. Daarom ben ik zo dank- baar dat ik in de regiekamer de ca- merarepetities mag bijwonen. Van voortdurend luisteren naar regisseur en acteurs kun je alB schrijfster enorm veel leren. opzetten. (Nederland I, 21.20). .De Acht' ditmaal .in oud theater In de programmareeks „Acht plus geregisseerd door Kitty Knappert, ver. plaatsen wij ons dit keer naar een oud, vervallen theatertje, waarin Aart Brouwer, in de rol van fheaterbelichter, muzikale herinneringen ophaalt uit de oude tijd. Katja Berndsen, die als speciale gaste optreedt, vertegenwoordigt het cabaret. (Nederland I, 20.50). In de Bussumse regiekamer zit in een hoekje achteraf de schrijfster Willy Corsari gespannen toe te zien. Tij dens een kleine repetitiepauze vertel de ze ons. dat ze in de beginperiode van de Nederlandse televisie eens in een razend tempo drie korte t.v.- stukken heeft moeten schrijven. Een van de stukken was getiteld: „Mys terie van het vermoorde hondje". De kritieken waren niet gunstig. In feite speelde haar eigen hond „Lucky" nog het beste „Alles moest in het piepkleine Irene- kerkje worden gerealiseerd, terwijl er slechts tijd was voor één camera repetitie. Ik herinner me nog dat Ben Mettrop toen regisseur was, die de kleine opnamevloer moest delen met de omroepster, de nieuwslezer van 't journaal en nog een stuk of wat spre kers. De acteurs stonden buiten beeld tijdens de rechtstreekse uitzending hun rol nog eens over te lezen. Kort om het was heel erg primitief en fei telijk werd de schrijfster er de dupe van. Het betekende voor mij tenmin ste een langdurig afscheid van de te- tives. Verder ben ik maar een matig I?1 ExpotlCll televislekijkster. Vooral de toneelstuk- ken en de t.v.-rubrieken over dieren als „Zoo-Zoo" en „Micro" vind ik J hoogst interessant. Maar die t.v.-se- ries van „The Saint" en „De Scha- vuiten" hangen me de keel uit. Fran- cis Durbridge doet het beter, ook al stouwt hij zijn stukken vol met aller- J lei situaties en verwikkelingen, waar- voor hij nimmer een verklaring geeft. Dezer dagen heeft de NCRV-regisseur Rob Geraerds me gevraagd om een hoorspel. Maar er mag geen echt- breuk of een moord in voorkomen. En dat in een tijd, waarin je de J meest navrante situaties op de beeld- buis ziet. Enfin, ik kan het me wel indenken. Maar voor ik aan de slag ga moet ik eerst het resultaat van deze KRO-uitzending afwachten". r* 7 t. 17I, ','L Het voor vanavond aangekon- xtI'ICKS tVlO Uit I ranhruh digde programma van Claude Francois uitgesteld. Hier voor in de plaats treedt het Trio Athenee op. dat grote bekendheid bezit in Parijs. In 1961 kwamen zij naar Frankrijk optreden in het theater van Roger Peyrefitte: t(jd werden zij geëngageerd voor de revue v „Les Ambassades". Na enige j het Casino de Paris. (Nederland II, 20.01). see: 21.00 Alaskaleidoscoop: 22 00 Pro gramma voor alle Spaans spiekende mensen in Nederland; 22.30 Jazz jour naal; 23.30—01.00 Alle remmen los. DRAADOMROEP (4« l(jn) 18—20 uur: toneelschool T.v.-debuut eindexaminandi vanavond weer enkele jonge toneelspelers, die dit jaar eindexamen hebben gedaan aan De Toneel school. in de gelegenheid zich aan het publiek voor te stellen. Dit keer is het in „Het gat" van de bekende Engelse schrijver N. F. Simpson, in een vertaling van Krijn ter Braak, onder regie van Kees van Iersel. Zes mensen treffen elkaar bij een gat in de straat, terwijl ieder een andere voorstelling heeft van hetgeen zich ln de diepte afspeelt. Zelfs als zij geconfronteerd t de nuchtere werkelijkheid, weigeren zij hiervan de consequenties (Nederland H, 20.50). 2 Carl Maria vo schütz. opera Svmphonie Orke; Nicolai: Fragmenten uit Die' lustig. Wei'her vnn Wii.nrlsrvr (ouverture, Phll- iolisten3. Otto Svmphome te aanvaarden. Doden dansen niet Maar toen lk onlangs, vlak voor de dood van Cruys Voorbergh, de op voering van „De rechter en zijn beul" van Dürrenmatt had gezien, besloot ik toch maar weer eens voor de t.v. te gaan schrijven. Het was een stuk over een idioot kind, een veertienja rige jongen die Eddie heette, maar KRO-dramaturg Jan Willem Hofstra vond het niet zo geschikt voor de te- levisie en vroeg me een detective te schrijven. Het werd „Danse Maca- zoaiB bekend, wordt, bre" en is feitelijk een t.v.-adaptatie van mijn boek „Doden dansen niet". Of ik gelukkig met deze opdracht ben, weet ik pas na de opvoering. Luc van Gent is een uitstekend regisseur en hij beschikt over een goede cast met figuren als Rie Gilhuys. Femke Boers- ma. Willem Nijholt, Liane Saalborn, Onder NRU-vlag verzorgd door omroepvereniging HILVERSUM. (A.N.P.). Het voorlopig© J programma, dat van 11 oktober tot en met 31 december vla het derde radionet ten gehore zal worden gebracht, zal wor- den gepresenteerd als een gezamenlijk J programma van de Nederlandse Radio- Unie A.V.R.O.. K.R.O.. N.C.R.V. en V.A.R.A hebben zich bereid verklaard. dat voorbereiding voor de programma's van de komende 3 maanden op zich te J Verkorte uitvoering van .Porgy and Bess In het K.R.O.-radioprogramma kunt u luisteren naar een verkorte uit voering van George Gershwins ver maarde „Porgy and Bess". Hieraan werken onder anderen mee: Leontyne Price, sopraan: William Warfield, bariton; John Bubbles, tenor; Barbara Webb, sopraan en het Victor Koor en Symfonie Orke6t onder leiding van Skitch Henderson. (Hilversum I, 20.20). Het mysterie rond Edwin Drood. tv- feuilleton (deel 1.22.30 Dagsluiting; NTS: 22.38 Toeristische tips van de A.N.V.V.. 22.41—22.46 Journaal NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in 't kort; VARA: 20.01 Tienerprogr. Trio Athenee; NTS: 20.20 De wassen de maan. progr. over mozaïekkunst; VARA: 20.50 Het gat. tv-spel, 21.45 22.10 Achter het nieuwa BRUSSEL NEDERLANDS (324 mtr)n 18 00 Nieuws. 18.03 Voor <ie soldaten. ïpn 1852 Lichte muziek 19.00 Nieuws. 19.30 Klass muziek. 22.0o "Nieuws 22.15 Koor- zan^, 23.00 Nieuws, 23.05^ Stemmig ge- BRU SS EL^FlI^S™ "(484' meter) 18.27 Gram. 19.0o Muzikaal medaillon, 20 00 Gitaarmuziek. 22.15 Jazzmuziek. NDR-WDR (309 mtr); 19.40 Operafrag- inenten, 22.00 Jazzmuziek, 0.20 en 1.00 BNGËLAND BBC '330 m)18.35 Amu- sementsmuziek, 19.30 Promenadeconcert, ENGEl2S5"DPB^"c (1500 Jm"mi7?3lkGe- varieerde muziek. 21.30 Lichte muziek, 22.31 idem. Zaterdag Wielrennen in San Sebastian Morgen worden tijdens de wereld kampioenschappen wielrennen te San Sebastian d* halve finales en de finale van de achtervolging voor profs, alsmede de finale stayers voor amateurs verreden. Hiervan zal een directe t.v.-repor. tage gegeven worden van 15.30 tot 16.55 uur. Indien nodig wordt de reportage na het kinderpro gramma hervat (Nederland I). De radio brengt reportages om 12.55 uur: kwartfinales; 17.20 u.: finale stayers; 17.55 uur: finale achtervolging profs in het VARA. programma. er geen Nederlands t.v.-spel en de ko mende donderdagen zal dat evenmin het geval zijn. We hebben de indruk dat de kijkers de keuzemogelijkheid van het tweede net wel duur moeten betalen, nu het gevolg schijnt te zijn dat er zo veel buitenlands materiaal geïm porteerd moet worden dat men zich ook met tweede en derde keus tevreden moet stellen. Wat de KRO voor gisteren importeerde was „Opstand der gehoorzamen" van Maran Josow. Voor de Duitsers wellicht „zum fressen". maar juist daardoor voor ons onverteerbaar in zijn onge loofwaardige bedachtheid en zijn ten denskarakter op het kwaadaardige af Het toonde hoe de toplaag is in een communistisch land: decadent, op over dadige luxe ingesteld, corrupt, misdadig, zedeloos, karakterloos en nog een stuk of wat slechte eigenschappen bezittend. Er figureerde ook één eerlijk-idealistische communist, maar die was wel heel erg dom. Oók dom was het verhaaltje, dat waarschijnlijk in elkaar gedraaid was om de „Feind im Osten" te treffen. Het wapen bleek nog even bot als de propaganda in een niet zo veraf liggend Duits verleden. Wéér zon programma dat niet voor export geschikt bleek' Vg. Vrijwilligers voor Bergers actie ROTTERDAM Een groot aantal jon geren en volwassenen, aangesloten bij organisaties van «ie Katholieke Werkende Jongeren en van het Ne derlands Katholiek Vakverbond In 't gehele land zal de heer Bergers hel pen bij zijn jubileum-werfcampagne voor de KRO. Deze campagne wordt in de maanden oktober en november gevoerd. De betrokkenen zullen de 1500 reeds gevormde plaatselijke werkgroepen versterken en waar no dig tot vorming van nieuwe werk groepen overgaan. Het ziet er naar uit dat de heer Bergers hierdoor, naast de reeds verkregen hulp. onverwacht de beschikking krijgt over nog enkele tienduizenden nieuwe hulpkrachten. Deze vrijwilli gers, onder wie ook grote aantallen vrouwen en meisjes, zijn leden van de Katholieke Arbeiders Jeugd, als mede van de vrouwenbeweging van het Nederlands Katholiek Vakverbond. De landelijke leiding van het Neder lands Katholiek Vakverbond, zowel als de nationale leiding van Katholie ke Arbeiders Jeugd en Vrouwelijke Katholieke Arbeiders Jeugd hebben de heer Bergers en de KRO laten we ten „zeer sympathiek" te staan tegen over deze campagne en geheel in te stemmen met door leden van bij hen aangesloten organisaties te verlenen Ook een groot aantal andere katholieke organisaties beraadt zich over de ma nier, waarop zij kunnen meewerken. 1966 met het J de personele en financiële con- sequenties nader overleg met de minis- J ter van Cultuur. Recreatie en Maat- schappelijk Werk. noodzakelijk geacht. Het. gezamenlijk programma, dat m.1 v 11 oktober van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds wordt uitgezon- J den. moet als een overbrugging worden gezien voor de periode waarin de in de omroepnota genoemde organen en uit- voeringsbesluiten nog niet tot stand zijn gekomen. In verband met de beperkte financiële middelen, die voor deze drie maanden voor het derde net uit de luistergelden ter beschikking konden worden gesteld. zal het programma van eenvoudige aard zijn. Het draagt een ontspannend karak- ter. Het derde radioprogramma zal worden uit- gezonden vanuit het studiocomplex in de in aanbouw zijnde discotheek van de N.RU. Dit complex wordt momenteel j ereed gemaakt. Ei zullen op elk heel uur korte nieuwsbul letins van twee minuten te beluisteren zijn. die door de radionieuwsdienst wor den verzorgd. Zaterdag zijn vertolking .Kanker feiten'- drieschaar Ondergetekende heeft dinsdagavond J.l. een deel opgevangen van de t.v.- uitzending, welke tot onderwerp had het voorlichtingsboekje „Kankerfei ten" van dr. Meinsma. Uiteraard weet ik niet van welk ge halte het gebodene was in dat gedeel- in de uitzending dat ik niet zag. Maar toen ik hetgeen ik had waar genomen voor mijzelf nader trachtte te analyseren, heb lk mij daarbij al lereerst afgevraagd: „Wat heeft mij deze uitzending geleerd, wat heeft zij lan reëel, direct tastbaar nut ge bracht?" Wantniet waar. van een uitzending gewijd aan een zó diep in het leven van de enkeling als van de •olksgemeenschap ingrijpend pro bleem als dat van de kanker, en hier- el in het bijzonder de longkanker, is, moet men wel aannemen, dat zij NEDERLAND I NTS: 15 30 Wereld kampioenschappen wielrennen in San Sebastian (EurovisieAVRO: 16.55 Popeye, tekenfilm, 17.017.35 Voor de kinderen. Hedenavond HILVERSUM I (402 nrt KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Gram. vd .militairen. 20 20 Porgy and Bess, opera (verkort 21.00 Voor dracht. 21.25 Omroepkoor, mod. en klassieke liederen. 21.50 Pianorecital: mod. muziek, 22.00 Actualiteiten of gram. muziek. 2225 Boekbespreking, 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Muziek uit de Balkan (gr 23 10 Radio-Phil- harmonisch orkest klass. en moderne muziek. 23.35—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 mtr) VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Praatje. 18.20 Lichte pianomuziek. 18.30 Jazz-rondo (gr.), 18.50 Naar onze mening, kritisch com mentaar. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Gram.. 20.00 Nws. 20.05 Radiokamer orkest: klass. muziek: VARA: 21.00 't Is allemaal show: melodieën uit films en musicals. 21.35 Voordracht, 22.00 Stereo: Salonorkest, 22.30 Nieuws. 22.40 Moderne muziek. 23.10 Gram.. 23.45 Socialistisch nieuws in esperanto. 2355—24 00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m): 18.00 Veronica's jukebox, groeten en wensen 19.00 Scheepswerf Gusto; 1915 Seven o'clock-show20.00 Nashville Tennes- Hedenavond J NEDERLAND I NTS: 19.00 Journ 19.01 Voor de kleuters: NCRV: 19 06 ir Met en zonder masker, documentair programma, 19.35 De Fldntstones, NTS: J 20 00 Journaal; NCRV: 20.20 Actuali- teiten. 20.45 Kris kras door Nederland. J bekendmaking prijswinnaars van de laatste aflevering van deze quiz. uit- gezonden op 13 aug.. 20.50 Acht plus theater: muzikale mijme,ringen tussen de coulissen van een oud theater, 21.20 HILVERSUM I (402 mtr) KRO: 7 00 Het levende woord, 7.05 Gram. 7 30 Nieuws. 7 40 Gewijde muziek. 7.55 Overweging. 800 Djinn gevar progr.. (8.30 Nieuws, 9.35 Waterstanden). 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.24 Marktberichten, 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12.40 Gram. muziek. 12.45 Overheidsvoorlichting, De fam. Van Buren over het verkeer. 12 55 Lichte orkestmuziek 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Koorzang. 14.30 Voor i de kleuters. 14.40 Metropole-orkest en koorzang. 15.30 Documentaire van en over jonge mensen .15.50 Licht ensem ble en orkest. 16.30 Sportperiscoop, 16 40 Franse chansons. 16.55 Populaire gram. muziek. 17.35 Amsterdams Ge mengd koor: Geestelijke liederen. HILVERSUM II (298 mtr) VARAI 7 00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.20 Lichte gram. muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. 910 Semi-klass. gram. muziek. 9.30 Semi-klassiek en klass. pianospel (gr *1 VPRO: 9 40 Lezing en 'n praatje; VARA: 10.00 ZO. 135. gevar. progr.. lom 1100 nieuws), 12 27 Voor land- en tuinbouw. 12,30 Actueel sportnieuws, met o a. wielrennen in San Sebastian, 13 00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal en semble en zang. 13.40 Voor de Jeugd, 14.15 De Esperantobeweging ln Neder land. toespraak. 1500 Amusements- muziek (gr.)," 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Reportage. 16.20 Onbewoondgram.pl. en interview, *1* 17 00 Licht instrumentaal ensemble. 17.20 Wereldkampioenschappen wiel- V rennen in San Sebastian. 17.30 Actua liteiten. RADIO VERONICA <192 m>: 7.00 Een opgeruimd programma voor de zaterdagmorgen o.a. 9.45 Hollandse nieuwe: 10.15 Kookpunt; 11.45 The Dutch Swing College Band: 11.30 *M Schip schoon: 12.00 Red Bandtoppers, 12.15 Smith Chips televisie favorieten; 12.30 Kwartier gevarieerd; 12.45 Een Velasques-progr.13.00 Veronica's teen- ager muziek express; 14.00 Nederlandse #f( top 40; 16.00 Half uur met Suhandl; 16.30 Platen palet; 16.45 Favorieten fes tival; 17.15 Humor met Hofnar; 17.30 Teenbeatclub. gearrangeerd werd met de vooropge zette bedoeling om de publieke belang stelling te wekken of aan te wakke ren voor met het kankerprobleem sa menhangende feiten en gegevens, waarvan de' kennisneming voor de waarnemer in 't algemeen van belang is en/of tot nut kan zijn. Dit is geen tijdverdrijvend „kijkvoer" of amuse- mentsstof! Mijn persoonlijke indruk weergevende van hetgeen ik zag en hoorde, kan ik niet anders zeggen als: „Het heeft op my de indruk gemaakt van onvrucht baar negativisme, dor als lang besla pen bedstro!! Voor zover ik van het gebodene iets meen begrepen te hebben, ging het in hoofdzaak om de vraag: „Heeft dr. Meinsma in zijn boekje „Kanker feiten" wel de juiste snaren op de juiste viool van de voorlichtingstech niek aangeroerd en had zijn composi tie mogelijk niet wat verfijnder van toonzetting kunnen of behoren te zijn? Het gehele geval wekte op mij de in druk van een rel om een paar valse tonen, die, naar ik zonder meer ge neigd ben aan te nemen, inderdaad wel in deze lugubere muziek zullen doorklinken! Maar is dat ép zich reeds de moeite waard om er een luisterend en kykend volk in een, nogal prijzige, t.v.-uitzen- ding op te vergasten? Naar mijn gevoelen is deze uitzending er een geworden van een besmet soort, waarvan ik hartgrondig zeg: „Voor mij Nooit meer". En het antwoord op de laatste vraag trachte de lezer zichzelf te geven. J. R. door howard shaw „Ik denk. dat er nog wel plaats voor duizend zakken is", zei Giovanni. „Ik stapel ze twaalf-hoog op, tot tegen de balken". Hij reikte boven zijn hoofd en tikte tegen een zwa re eiken balk die de boekhandelaar onder het pla fond van de tunnel had aangebracht. „Dit ia een stevig stuk werk", prees hij. „Dank je". Zijn vriend was druk bezig in het beton te roeren. „Als timmerman ben ik beter dan ais metselaar, dat moet ik eerlijk bekennen. Maar toch vind ik de ze combinatie van cement, zand en kalksteen een zeer bruikbaar mengsel." „In ieder geval droogt het snel", zei Giovanni. „Je hebt deze treden pas de vorige nacht afgewerkt en nu zijn ze al hard". Hij tikte met zijn knokkels op het beton. „Weet Je", zei hij, „dat deze tunnel het zeker wel vijfhonderd jaar kan uithouden?" Een paar minuten ging hij zitten om zijn stijve dijspie ren te wrijven. Dan nam hij de meetband op en dook weg in het grijze stof aan het einde van de uitgraving. Lang zaam liep hij terug naar de onderste tree en las de maat af. „Bijna zea meter. Waar brengt ons dit?' winkel en de woning van signora Pandolfi". „Nog niet verder?!" Giovanni was teleurgesteld. Zijn botten deden pijn en alle zenuwen van zijn li chaam waren in opstand. „We hadden het werk ook kunnen bespoedigen door een transportband te gebruiken", zei de boekhan delaar, „maar dat had ook gevaarlijk kunnen zijn. We moeten voorzichtig te werk gaan en bovenal in stilte. Daarom kunnen we ook pas na middernacht aan de gang gaan. En daarom ook heb ik erop aan gedrongen dat we eerst diep omlaag groeven, voor we in de richting van Iniro gingen. Én dat is ook de reden waarom ik signora Pandolfi het hof ga ma- „Che cosa? Wat nou?!" De boekhandelaar knikte. „Ja, ik heb de signora een uitnodiging gezonden voor een laat concert en een daarop aansluitend souper, ongeveer achttien op zijn vriend. „Ik 2 uur na dit ogenblik." Hij stak zijn pijp op en staar- je gezondheid dacht." de de tunnel in. „Het lijkt me tamelijk donker daar aan het einde. Nog een meter verder en ik zal de elektrische kabel weer moeten verlengen". „Maar wat zit er achter je plan om signora Pan dolfi het hpf te gaan maken?" De boekhandelaar wreef langs zijn kin. Zijn tanden tikten tegen de steel van zijn pijp. „Misschien ben ik overdreven voorzichtig", zei hij. .„We hebben weloverwogen diep gegraven voor we iri de richting van ons doel gingen. Het-is dus hoogst onwaarschijn lijk dat het geluid van ons werk boven gehoord kan worden, maarhij schudde nadenkend zijn hoofd, „er is altijd een kleine mogelijkheid van een misrekening. Het huis van signora Pandolfi wordt 's nachts bewoond, maar gelukkig is er slechts één bewoonster. Ik ben dus van plan die bewoonster uit het huls te lokken gedurende onze werkuren - wel de winkel van de groentehandelaar als die van de zilversmid zijn 's nachts gesloten en verlaten; er dreigt dus geen gevaar van boven meer voor on ze onderneming als we eenmaal voorbij het huis van de signora zijn. Intussen vind ik het echter aan bevelenswaardig de dame in kwestie over te halen om 's avonds andere wijken van de stad te bezoeken en laat in de nacht zo vermoeid thuis te komen dat ze onmiddellijk haar hoofd op haar kussen legt en volkomen doof is voor welk geluid ook". „Goed", merkte Giovanni op, „ik geef toe dat hoe eerder je haar uit haar huis krijgt, hoe eerder ik kan graven. Maar aan de andere kant staat 't idee, dat jij je aan die kille avondlucht moet blootstellen, me niet erg aan. De nevel kan verraderlijk zijn in deze tijd van het jaar." Hij wierp een ongeruste blik willen dat je wat meer aan De boekhandelaar haalde de schouders op. „Ik kan de hele ochtend rusten", zei hij, „en ik kan mijn metsel- en timmerwerk in de loop van de middag doen. Dat zijn tamelijk geruisloze werkzaamheden. Hij dacht even na en vervolgde dan: „Je moet we ten, dat ik signora Pandolfi al vele jaren niet meer gezien heb. En toen was zij, om het vriendelijk uit te drukken, al niet piepjong meer". Zijn kameraad droogde zorgvuldig zijn handen af of beter gezegd: gedurende jouw werkuren en spreidde de kaart voor hen uit. Hij wees de tun nel in. „Kun je de laatste stut zien die ik geplaatst heb? Die staat precies onder de muur tussen mijn eenmaal zonder ongelukken onder haar woning gepasseerd zijn, zal ik niet langer de neiging voe len op de tijd van die dame beslag te leggen. Zo- „Ik heb haar niet meer gezien sinds 1950, denk lk", zei Giovanni met een glimlachje. „Was het niet in die tijd dat ze moeilijkheden kreeg door het che mische laboratorium van de universiteit in de lucht te laten vliegen? Ik ben vergeten met wat voor proefnemingen ze toen bezig was, maar ik weet nog wel dat de kranten er minstens een week lang vol van stonden. Ik heb in de straat horen zeggen dat ze zich sinds die tijd in haar huis opgesloten heeft". .(wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2