*™De cactusbloem - Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! fi Eenvoud ware komfort Dr. Albert Schweitzer gaf loopbaan op voor dienst aan Afrikanen DIDASI*** Zes doden in verkeer Geen interesse voor prijsvraag over grondwet Hospitaal in Lambarene met liefde als basis N.S.-MANNEN VERSTOORDEN INBRAAK BOULEVARDSTUK IN BRILJANTE OPVOERING Felini's film op laatste moment teruggetrokken Prinses Margaret en Sellers in één film Fischer-Dieskau getrouwd MAANDAG 6 SEPTEMBER 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 LAMBARENE (U.P.I.-Reuter). Dr. Albert Schweitzer won allerwege respect toen hij een briljante loopbaan als theoloog, inter nationaal befaamd organist en filosoof in 1913 de rug toekeerde om in een snikheet oerwoud in Afrika een ziekenhuis te bouwen en zieke Afrikanen daar te verzorgen. Zijn bewonderaars noemen hem de grootste man van zijn tijd, omdat hij geld en komfort opgaf om de zieke Afrikanen te dienen en omdat hij nimmer hulp zou hebben geweigerd aan welk levend wezen ook. Zij zeggen, dat liefde de basis was waarop hij zijn ziekenhuis bouwde. Toch, ondanks de bewondering van de wereld, die haar uitdrukking vond in de toekenning van de Nabelvredesprijs 1952, was dr. Schweitzer een omstreden figuur. Er zijn hem verwijten gedaan, dat zijn ziekenhuis was verouderd, dat het niet aan de eisen van de moderne hygiëne beantwoordde, en zelfs noemde men hem een bedrieger. Hij bleef echter de voorkeur geven aan een blokhuis zonder moderne medische apparatuur boven een uit beton opgetrokken ziekenhuis. Hij weigerde telefoons te doen installeren en de enige concessie aan de elektriciteit waren twee lampen in de operatie- en de wacht kamer. Maar de laatste jaren hebben som mige bezoekers toegegeven, dat de bejaarde zendeling-arts in vele opzichten het gélijk aan zijn kant had. Schweitzer bouwde zijn hospitaal in de huidige staat Gabu, op slechts enkele kilometers van de Evenaar. Sommige deskundigen zeggen nu, dat Schweitzers ziekenhuizen koeler zijn dan de betonnen gebouwen omdat de grote, hardhouten planken de hitte buitensluiten en de hoge daken zorgen voor voldoende luchtcirculatie. Een van zijn verdedigers, Frederick Franck, apteur van „De dagen met Albert Schweit zer", zegt, dat Schweitzers „ouderwetsheid" eerder realisme was omdat moderne medische uitrustingen in het vochtige oerwoud meestal wegroesten bij gebrek aan middelen om ze te repareren. Advertentie Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f L VIANBN (ANP) Bij een aanrijding op rijksweg 26. de weg van Utrecht naar Den Bosoh, ter hoogte van Vlanen is gistermiddag de 65-jarige mevrouw Van der Velden-de Wit uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat in een door haar zoon bestuurde auto, die op zeker ogenblik plotseling linksaf boog en tegen een Duitse wagen opreed. De gevolgen waren fataal. Behalve mevrouw Van der Velden-de Wit, die op slag werd gedood, werden er drie personen ernstig gewond, namelijk de inzittenden van de Duitse auto. het echtpaar Thoene uit Hom. en de echtgenote van de bestuurder van de Nederlandse auto. BERGUM Na enkele glazen blèr ls zaterdagavond de 31-jarige G. de Wilde uit Twijzelerheide in Suameer op zijn motor tegen een lantaarnpaal gebotst en aan de gevolgen overleden. De man had geen rijbewijs. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuls overleed zaterdagochtend de 32-jarige heer G. Jurriëns. die de avond tevoren in Oudorp op de fiets door een auto werd aangereden. HEERENVEEN De 23-jarige R. Sik- kema uit Irnsum kwam gistermorgen om het leven, toen de veewagen, waarop hij als bijrijder fungeerde, bij Mildam tegen inzendingen „in de prijzen valient i geparkeerd staan- DRIEBERGEN In de Hoofdstraat te Driebergen is vanmorgen de 17-jarige bromfietser D. van Duuren bij het in halen gevallen en door een tractor over reden. Hij overleed spoedig daarna. STADSKANAAL Na een frontale botsing met een personenauto in Omst- wedde raakten de bestuurder van een bromfiets en de duo-passagier zaterdag avond zeer ernstig gewond. De duo- pas- sagiere, de 17-jarige Harmke Kiiilze. overleed de dag daarop. DEN HAAG De door de voormalige minister van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus uitgeschreven prijsvraag onder juridisch studenten over ,.de verande ringen in de opvattingen omtrent de be tekenis van de grondwet voor het konink rijk der Nederlanden sinds 1945" is geen éclatant succes geworden. De vijf man sterke jury heeft zegge en schrijve twee inzendingen ontvangen. Voor de beste In zending was een eerste prijs van duizend gulden uitgeloofd, terwijl daarnaast twee eervolle vermeldingen met leder 250 gul den besohikbaar zijn. De twee inzenders kunnen er dus staat op maken dat hun Schweitzer werd op 14 januari 1875 als zoon van een predikant in Kayscrsberg in de Elzas geboren toen nog een deel van Duitsland. Na zijn scholing In de Elzas ging hij naar Parijs om er orgel te studeren. Later legde hij zich op de studie va_n de theologie, filosofie en muziek toe op de universiteit van Straatsburg en stu deerde in Parijs filosofie en orgel. In 1899 behaalde hij het doctoraat in de filosofie aan de universiteit van Berlijn. Hij was toen nog maar 24 jaar en reeds in het bezit van doctoraten in drie verschillende onderwerpen van de universiteit van Straatsburg: theologie, filosofie en muziek, Hij had een thesis geschreven over de Duitse filosoof Em manuel Kant en bovendien was hij een organist met een internationale repu tatie. De volgende zes jaar besteedde hij, aan schrijven en aan studie, in cje theologie en de muziek. Hij schreef onder andere een boek over de componist Johann Sebastian Bach. Naast zijn werk over Bach in 1905 schreef hij zeven andere boeken, het laatste getiteld ,,De grote denkers in India", dat in 1943 verscheen. Intussen maakte hij ook tournees door Europa om er orgelricitals te geven en medische conferenties bij te wonen Hij kreeg vele prijzen en eredoctoraten in Europa, waaronder de Goetheprljs van de stad Frankfort in 1928. In 1949 bracht hij z^jn eerste bezoek aan de Verenigde Staten waar hij met lezingen geld in zamelde voor het hospitaal, dat hij in Afrika had gebouwd. In 1904 had Schweitzer een oproep gelezen van een protestantse zending in Parijs gericht tot artsen, die in Gabon, destijds een Franse kolonie in West- Afrika, zouden willen werken. Hij be sloot zendeling-arts te worden, legde zijn professoraat aan de universiteit van Straatsburg neer en ging er medicijnen studeren. In 1913 begaf hij zich met zijn echtgenote, Helene Bresslau, een joodse, die christin was geworden en met wie hij in 1912 in het huwelijk was getreden, naar Gabon. Onderweg kocht hij ln Parijs uitrustingsstukken voor een hos pitaal. Helene stierf in 1957 op de leeftijd van 79 jaar in Genève. Zij hadden een kind, Rhena, geboren in 1919, die later met een Zwitserse orgelbouwer, Jean Eckert, trouwde. Zijn kleindochter kwam later bij Schweitezr in Lambarene werken. In 1913 bouwde Schweitzer, geholpen door zijn vrouw, een medische post en behandelde het eerste jaar ongeveer 2.000 patiënten. Het merendeel van zijn patiënten leed aan lepra en slaapziekte. In zijn ziekenhuis zijn sindsdien meren deels lepralqders, gemiddeld 450 tege lijk, behandeld en verpleegd. Dr. Schweit zer werd in zijn werk bijgestaan door twaalf doktoren en vierentwintig Europese verpleegsters. UTRECHT (ANP) Zeven met koe voeten en breekijzers gewapende werk lieden van de Nederlandse Spoorwe gen hebben zaterdagnacht resoluut ind gemaakt het kraken van stationskantoor v De NS-ers zati op weg de activiteiten sn hrandkai n Zaandam. het n in een werktrein, die de Hembrug naar Uit geest. Bij het passeren van het station Zaandam werd hun argwaan gewekt door verdachte lichtflitsen in het verla- stationskantoor. De trein stopte, de pakten hun gereedschap en stormden het kantoor binnen. Daar stoorden zij twee bijzonder verbaasde inbrekers, die bijna het doel van hun nachtelijke bezoek hadden bereikt: in de zijkant van de brandkast zat al een gat, waar zij hun hand door konden steken. Hun eerste impuls was verzet bieden, maar toen zij de koevoeten en breek ijzers ontdekten, zagen zij daar van af. Zij zijn overgeleverd aan de Zaan- damse politie. Zij zijn goede bekenden van de politie, een brander uit Zaan dam en een Amsterdamse typograaf. 1952 pas twee jaar later zelf in Oslo in ontvangst kon nemen. Hij reisde per «erin, derde klasHij was bezig een stal schoon te maken toen hem verteld werd, dat hij de Nobelprijs had gewonnen. Hij gaf geen antwoord en bleef doorwerken. Toen hij met geluk- wenstelegrammen en brieven werd overstroomd, zei hij: ,,Als dit roem is, dan had ik het liever postuum gekregen." In ?ijn rede bij het ontvangen van zijn prijs zei Schweitzer onder meer, dat een nieuwe oorlog in de toekomst „een oorlog van totale vernietiging zal zijn." „Wij moeten met beslistheid handelen als wij vrede willen hebben. Slechts de geest van liefde kan dat doen." Grote persoonlijkheid Men heeft Schweitzer wel eens ver weten. dat hij de apartheidspolitiek In Zuid-Afrika vagelijk scheen goed te keuren. Aan een vriend schreef hij des tijds: „Wat in Zuid-Afrika nodig is. is een grote blanke persoonlijkheid en een grote zwarte persoonlijkheid, die een nieuwe geest moeten scheppen Op andere wijze zal geen vrede mogelijk zijn." Hoewel Schweitzer het na een long ontsteking ini 1962 kalmer aan heeft moeten doen, bleef zijn geest wakker en bleek hij doorgaans goed geïnformeerd te zijn over de gebeurtenissen in de wereld. Wegens zijn vergevorderde leef tijd staakte hij in 1956 zijn geregelde bezoeken aan Europa, maar bleef hij een levendige correspondentie voeren met vooraanstaande figuren in de wereld over allerlei onderwerpen, van muziek tot kernwapens. In april van dit jaar verklaarde hij tegenover een verslaggever, dat premier Moise Tsjombe van Kongo naar zijn mening een goede politiek voerde. Hij voegde eraan toe, dat zijns inziens dr. Martin Luther King de Nobelvredesprijs had verdiend. „Ik kan echter geen oor deel vellen over rassenstrijd of politieke strijd. Ik ben maar een dokter in equa toriaal Afrika." Het ware comfort Dr. Schweitzer was een man van middelmatige grootte, met grote handen, sterke door de zon gebronsde armen en lange, grijze haren. Gewoonlijk droeg hij een overhemd, korte broek en soms een tropenhelm. Voor gasten deed hij soms een oude zwarte stropdas om, die hij uit een lade vol elastiekjes viste. Zijn woning in het oerwoud stond open voor een constante stroom van bezoekers, journalisten inbegrepen, wat aanleiding gaf tot het verwijt dat hij publiciteit zocht. Maar volgens de auteur Franck ontweek hij de pers niet „uit plichts gevoel". Elke morgen stond Schweitzer om half zeven op en wekte de nederzetting door op een stuk ijzer, dat boven zün drempel hing, te slaan. Zfjn eenvoudige woning had slechts olielampen omdat, zo zei hij, „de eenvoud van iemands middelen het ware komfort is", 's Avonds ontving hij gewoonlijk gasten aan een eenvoudig diner van anlilopevlees en fruit. Na op een Hij ging zelden f Advertentie) Nu is de nieuwe collectie uit! Ga direct even kijken. Zie die prachtige dessins, die warme kleuren. Voel hoe licht en luchtig, hoe donszacht en warm zo'n Didas Draion deken is Gemaakt van de unieke Draion textielvezel en geweven door een van Neerlands grootste dekenfabriekenDiddens Van Asten te Helmond. Dé verrassing voor uw kinderen: bij iedere Didas-deken zo'n bekend Didas-poesje cadeau. Do van Stek schittert als vriendinnetje Als iemand gaat liegen ontstaan er misverstanden. Over het alge meen is het, puur realistisch be keken, beter de waarheid te zeg gen. Men kan nooit weten waartoe de misverstanden leiden. Op de eenvoudige waarheid, dat de leu gen tot hachelijke situaties kan voeren is al menig toneelstuk ge bouwd, van Menander af. Het luchtige boulevardstuk Cactus- bloem, of Fleur de Cactus, van Barillet en Grédy is er het nieuw ste voorbeeld van. De toestanden zijn een tikje gemoderniseerd, al blijft het grondgegeven, de buiten echtelijke liefde, behouden. Maar tot het vooraf te berekenen slot. is het toch oeroud. Heel veel te betekenen heeft Cactus- bloem niet en het is ook een beetje te lang uitgesponnen, maai- het is evenals Busybody, waarmee de Haagse Comedie het vorig seizoen besloot, onderhoudend en goed gemaakt, met een verrassend dia loog vooraf ln de eerste helft en het werd zaterdag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag door de Haagse Comedie voorbeeldig gepresenteerd Meespelende decors Paul Steenbergen, die er zelf een hoofd rol in speelt, heeft het met een zwier en gevatheid geregisseerd dat men telkens weer verbluft wordt en Hep van Delft heeft voor de wisselende taferelen decora ontworpen die de luchtigheid en de geest van het stuk nog overtreffen, en die be slist en betoverend in het stuk meespe len. Zij kregen om hun vertolking dan ook een open doekje. Een „mond- en kaakchirurg", te weten e entand arts. heeft een assistente die haai- werk uitermate goed doet. maar die zich daaraan ook strikt houdt. Zr pro- Haar patroon is Middelmatigheid op 1 enetiës festival /ENETIë. (U.P.I.). - De Italiaanse regisseur Luchlno Visconti heeft vrijdag avond geen succes geboekt met zijn „Vaghe stelle dell 'Orsa". die critici en publiek irriteerde door maniërismcn. mor bide aandacht voor het detail, decadentie en ouderwetsheid. Het thema van de bloedschande viel niet in goede aarde. Visconti heeft de film gemaakt in Vol- Venetië nog n terra, „de enige stad in Italië die desinte- haald. denken greei t en veroordeeld is om te sterv •»-». sfeer is er dramatisch Het niet vertonen van de film is maar een van de vele teleurstellingen die het festival tot dusver heeft opgeleverd. De meeste recensenten hebben zich al be klaagd over de middelmatigheid van de ingezonden rolprenten. De prijzen worden vanavond bekendge maakt, maar geen van hen kon bij bena dering zeggen welke films bekroond zul len worden. Omdat enkele produkten van de Italiaanse filmregisseur, Luchlno Vis conti. vrij goed zijn geweest, maar hij In Sr een prijs heeft be- critici dat zijn „Vaghe stelle dell 'Orsa" (De vage sterren van die heb ik I °rsa) 231 worden bekroond. Luis Bunuels Haagse Comedie Paul Steenbergen Paul Steenbergen Sacco van der Mach Louis Borel Marijke Merokena een vriendinnetje, dat hij overigens nu en dan ontrouw is. Hij heeft haar voorgelo gen, met woord en trouwring, dat hij ge huwd is en zelf6 drie kinderen heeft. Hij is echter vrijgezel en kinderloos zo ver hij weet. Het vriendinnetje vindt de situatie van Julien zo heet de tandarts diens vrouw, de drie kinderen en zij zelf niet juist. Ze heeft geprobeerd daar drastisch, heel drastisch een einde aan te maken, tot ontzetting van Julien die daar door in hele reeks verdere leugèns gedre ven wordt, waarbij hij zijn assistente en zijn kennissen inschakelt, Hoe willen we niet ven-aden want een stuk met verras singen en misverstand dient een misver stand te blijven tot men het zelf ontdekt. W hebben Guido de Moor zelden zo goed zien spelen als hier in de rol van de jonge scenarioschrijver, het reclamemodel en de buurman van Juliens vriendinnetje Antol- Do i Stek s zeer uiteen lopende rollen gezien hebben, die we ons nog altijd met genoegen herinneren, heeft als Antoinette zichzelf zoal niet overtrof fen dan toch prachtig gehandhaafd. Ze was in haar door haar zelf als niet juist geziene situatie bepaald verrukkelijk en ze gaf aan deze wat typisch rol een ge nuanceerdheid die deze boven de typeral uithief. Met brio Diezelfde vitaliteit, die lichtheid en hel derheid kreeg de cactus, die tot een bloem wordt mee van Myra Ward, die uit haar rol haalde wat er uit te halen viel. Julien, de veelgeplaagde, maar voorna melijk door eigen stommiteit, werd door Paul Steenbergen uiteraard niet minder briljant vertolkt, terwijl de typen, die bij zo'n boulevardspel nu eenmaal horen, de drukke deftige dame. de oude snoeper, de vulgaire kennis en het vulgaire vriendin netje van die kermis levendig en naar de eis werden vertolkt door Annie Leenders. Louis Borel. Sacco van der Made en Ma rijke Merckens. Blijkens de herhaaldelijke open doek jes. het gelach en applaus amuseerde men zich zaterdag goed met dit luchtige di vertissement dat zo bekwaam en met zo veel brio werd gebracht. Het lijkt ons een kasstuk. JOB PANHUIJ&BN ..Barbaro: de Japanse regisseur Visconti's film de gouden leeuw gen. zeiden critici, dan zou het alleen Aklra Kurosawa, die iedereen wel kunnen zijn omdat alle andere films zo j goede film vond. maar niet erg boeiend, middelmatig zijn. De Russische filmversie van „Oorlog en Een Russische filmversie van Tolstois I vrede" boeide wel iedereen, maar hij werd befaamde roman „Oorlog en vrede" werd buiten mededinging vertoond, zondagavond vertoond ln de plaats van intussen zijn wel enkele prijzen, niet Federico Felini's „Juliet en de geesten" j van het re6tival zelf. bekendgemaakt. De „technische redenen" niet werd „cinema nuovo" kende Visconti's film de gedraaid. In werkelijkheid is Felini's film zaterdag avond speciaal voor Luigi Chiarinl, de directeur van het festival, vertoond en heeft hy zich by de mening van Felinl dat de kleur niet goed was het ls Felini's eerste kleurenfilm aangesloten. Ook in andere opzichten vond hy de ft lm slecht, aldus goedingelichte zegslieden. prijs van de beste film toe. Het Italiaan se centrum voor menselijke betrekkingen gaf zijn onderscheiding aan „E venne un uomo" (Daar kwam een man) over het leven van wijlen Paus Joannes XXIII, terwijl de prijs van de stad Venetië werd toegekend M.n de Japanse film als zijnde de beete bijdrage „aan de geestelijke en menselijke waarden", LONDEN (Ufl) De echtgenoot van prinses Margaret van Engeland. Lord Snowdon. heeft meegewerkt aan de ver vaardiging van een korte film waarin hq /.elf. zqn vrouw en de acteur Peter Sel lers de hoofdrollen vervullen. Lord {Snowdon ,die zijn oude beroep van fotograaf nog niet heeft opgegeven, speelt volgens de Daily Sketch" in de rolprent een musical-achtige rol met Margaret, terwijl Peter Sellers, nauw be vriend met het vorstelijk paar, een „im- personatrie" van de prinses ten beste geefit. Volgens de Sketch kondigt Sellers In een bepaalde scène de impersonatie aan en verdwijnt dan achter een scherm, waar overheen kleren worden geworpen. Ver volgens komt prinses Margaret van ach ter het scherm te voorschijn, maakt een reverence en werpt een kushandje toe. Margaret verdwijnt weer achter het scherm en tenslotte komt Sellers weer op het toneel om op te scheppen over zijn „na-aping". ZÜRICH (UPIi De beroemde Duitse bariton Dietrich Fischer-Dieskau is za terdag in de satellietstad Zolllkon van Ztirioh. Zwitserland, in het huwelijk ge treden met een landgenote, de filmster Ruth Leuwerik. Voor Fischer-Dieskau (40 Jaar» was het het tweede huwelijk zijn eerste vrouw, de violiste Irmgard Popper, overleed twee jaar geleden, voor de 39-jarige mejuffrouw Leuwerik het eerste, Nalatenschap van Judy Holliday NEW-YORK (UPI) Judy Holliday. de filmactrice die faam verwierf door haar vertolkingen van een beurtelings domme en quasi-onnozele blondine, heeft het gros van haar kapitaal van 50.000 dollar nagelaten aan haar zoon en haar moeder. M1s6 Holliday overleed in juni op 41- Jarige leeftijd aan kanker. Ze heeft haar juwelen en persoonlijke bezittingen nage laten aan haar moeder, mevrouw Helen Tuvlm in New-York. De rest van haar bezit ls ln ïyfrentes omgezet voor haat- moeder en haar zoon. Jonathan Oppen- helm. geboren uit haar ln 1957 ontbonden huwelijk met de ecellist David Oppen- heim.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9