S)e£eielóeSou/fca/nfc Adenauer verdient aan zijn memoires milioen Mark Mobilisatie-oproep tegen „anti-nationale politiek j Westduitse regering 1 BESTSELLER VAN „DER ALTE" Aardig, maar KRO-jubileum muziekfeest de misdaad giovanni vent PAGINA 2 DE LEIDSE OOURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 Herziening van mandement '64 reeds maanden geleden aange kondigde herziening van het bis schoppelijk mandement van 1954; het mandement dat destijds voor al druk besproken werd, omdat het verbodsbepalingen ten opzich te van het N.V.V. en socialistische publiciteitsmiddelen handhaafde en ook ten aanzien van het lid maatschap van de Partij van de Arbeid de grootst mogelijke reser ves aanraadde. Ons standpunt is altijd geweest, dat men de praktische adviezen en standpuntbepalingen van het mandement 1954 moest zien in nauwe relatie tot de theologische visie en maatschappijbeschouwin gen welke als basis van het bis schoppelijk schrijven aanvaard waren. Men kan natuurlijk stellen dat de bisschoppen op deze basis een verkeerd gebouw geconstru eerd hebben. Ons lijkt evenwel veel meer houvast te geven de op vatting, dat wanneer het mande ment op dit moment herzieningen behoeft, zulks vooral nodig is om dat in de theologie en in de visie op (ie verhouding Kerkwereld een snelle evolutie gaande is. OM die reden hebben we het vorig jaar dan ook bezwaar ge maakt tegen wensen van socialis tische zijde om op zeer korte ter mijn het klimaat op te helderen door bepaalde bisschoppelijke ad viezen en verbodsbepalingen in te trekken. Het mandement 1954 is vooral produkt geweest van een visie die nog sterk leefde in de jaren dat aan dit bisschoppelijk schrijven gewerkt werd. Wanneer nu een andere standpuntbepaling moge lijk of misschien zelfs noodzake lijk is, dan moet de afkondiging daarvan niet losgemaakt worden van haar achtergrond en uitgangs punt. Anders is de kans groot dat er verwarring, misverstand en on begrip ontstaat. (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN De communisten in Oost Dan ligt bijvoorbeeld voor de Duitsland hebben de in de Duitse Demo hand de conclusie, dat het Neder- 1 cratische Republiek bestaande Arbeid» landse episcopaat in 1954 een ern- gemeenschap van vroegere (wehrmachts Oostduitse (Wehrinaehts)officieren actief „Alte. Kampfer bij on dertekenaars stige fout heeft gemaakt en zonder reden menigeen voor ge wetensconflicten heeft gesteld. En juist waar, met het concilie als meest sprekende voorbeeld, de Kerk de laatste jaren bezig is haar visie op tal van zaken te herzien en aan te passen aan als juist be vonden nieuwe inzichten, ligt voor de hand, dat nieuwe bisschoppe lijke bepalingen vergezeld gaan van een toelichting in de vorm van een nieuwe formuliering van inzichten inzake Kerk en maat schappij. gelukkig zouden voelen, indien de verwachte afkondiging zou ge schieden binnen het raam van een bisschoppelijk schrijven over een visie op de Kerk in breed verband. Zo iets voorkomt misschien ook onjuiste interpretaties over nieuwe inzichten en verklaart voor menig eenvoudige gelovige iets van de problematiek waarvoor onze dyna mische tijd hiërarchie en geëman cipeerde leek in de Kerk stelt Erepromoties IN sommige protestantse kringen is verzet gerezen tegen een paar ere promoties die de bijzondere Amster damse universiteit van plan is te laten plaats vinden. Een van de ere-kandida- ten is de Prins der Nederlanden. De kritiek van de bezwaarden spitst zich toe op het punt, dat de motieven waarom de V.U. de ere-docioraten wil verlenen in het geval van de onderha vige kandidaten niet helemaal (mis schien wordt wel bedoeld: helemaal niet) steekhoudend zijn. Vooral in het geval van Prins Bernhard lijkt dat wel een beetje pijnlijk. We geloven, dat de kwestie niet los te maken ia van algemene kritiek, die er terzake van ere-promoties te spuien zou «ijn. Zulke promoties heb ben nu eenmaal een halfslachtig karak ter gekregen. Soms hebbèn ze echt nog wel de bedoeling iemand die op een concreet terrein van het geestesleven belangrijk werk heeft verricht, te on derscheiden. In andere gevallen betreft het personen die zich in meer algeme ne zin voor de samenleving verdienste lijk hebben gemaakt en dan wordt het meer een zoeken naar het gaatje, waar in de knikker nog passen kan. Dit laatste is bijvoorbeeld het geval geweest met talrijke politici en leger leiders, die zich in de tweede wereld oorlog in de strijjd tegen de politieke en militaire dictatuur van Hitier en Mussolini hebben onderscheiden. De gewoonte herhaalt zich nog regelmatig in de persoon van monarchen, staats lieden en bekende wereldburgers in 't algemeen. De ere-promotie van Prins Bernhard, die zich op diverse terreinen zeker voor Nederland en de maatschap pij in het algemeen verdienstelijk heeft gemaakt, ligt ongeveer In hetzelfde vlak. De gang van zaken is al met al inder daad wel een beetje verwarringwek kend. Daarom is het wel jammer, dat niet van meetafaan geprobeerd is een onderscheid te maken tussen de ere promoties waaraan verdiensten we gens wetenschappelijke arbeid ten grondslag liggen en ere-promoties die bedoeld zijn als onderscheiding ln meer algemene zin. officieren nieuw leven ingeblazen. De Arbeitsgemeinschaft wendt zich schrifte lijk tot officieren van de Westduitse Bundeswehr met het doel hen te mobili seren tegen de zoals dat in het Oostberlijnse jargon heet anti-natio nale politiek van het parlement en bonds regering. Reeds ln 1958, toen de herbewapening van West-Duitsland enigszins op gang begon te komen en de bondsrepubliek begon een strijdmacht op de been te brengen, die in het NAVO-verband (niet als nationaal leger wel te verstaan) zou worden opgenomen, wendde zich de Arbeitsgemeinschaft tot de officieren van de Bundeswehr. Het doel was om hen er van af te houden dienst te nemen bij de nieuwe bondsrepubliekeinse strijd krachten. De poging liep op niets uit en het werd stil om de Arbeidsgemeenschap. Nu is die weer tot nieuw leven gewekt. ZiJ heeft een oproep tot Bundeswehr- officleren gericht, die zowel pro-commu nistische als pro-nazistische en anti militaristische tendenzen bevat. Daarbij moge eraan worden herinnerd dat telkens wanneer men ln de oostzone van Duitsland ln Oost-Berlijn ligt namelijk de bulk van de nazi-archieven meent een ambtenaar, een politicus of een officier met een nazi-verleden te hebben ontdekt, er moord en brand ANTENNE Wielrennen in San Sebastian Zondag wordt in San Sebastian ge streden om de wereldtitel van de profs op de weg. Daarvoor moet het heuvelachtige en kronkelende par cours van Lasarte veertien maal worden afgelegd, een afstand van in totaal 267,4 km. Thans siert de regenboogtrui nog de 6chouders van onze landgenoot Jan Janssen. Televisie geeft via Nederland I van 16.15 tot ca. 17.15 uur een reportage van deze strijd. Radio. In het AVRO-programma kunt u tussen 13.10 en 13.15 uur 'n reportage horen halverwege de wed strijd. Vervolgens brengt Dick van Rijn nieuws uit Lasarte om 14.15 u. (AVRO) en in Marathon I (KRO) om 15.20 uur. Een finishreportage volgt hetzij in Marathon II (VARA) hetzij in Sportjournaal (AVRO), terwijl in Marathon II om 17.00 u. een nabeschouwing wordt gegeven. Maandag (17.50-18.00 uur) wordt een overzicht gegeven van de wed strijden van die dag (AVRO). Eerste oplage van eerste deel: 100.000 exemplaren (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN De Deutsche Verlagsan- stalt in Stuttgart, die de Adenauer-me- molres uitgeven, rekenen er op, dat de herinneringen van de eerste naoorlog se kanselier van Duitsland een bestsel ler zullen worden. Het eerste deel van de memoires komt met aanzienlijke vertraging, omdat de auteur zo lang zaam schreef aangezien hij nog zovele andere dingen aan zijn hoofd lieeft op de Buehmesse in Frankfurt op IS ok tober a.s. In de komende herfst op de markt. Het eerste deel dat de periode van 1945 tot 1953 behandelt telt 550 pa gina's en zal 24.80 Mark kosten. Er zijn reeds vele voorbestellingen gedaan. De eerste oplage van het boek bedraagt 100.000 exemplaren. Dat is ln geen tien tallen jaren met een ander Duits boek geschied. Het is zeker, dat deze eerste oplage binnen zeer korte tijd zal zijn uitver kocht, zodat nu reeds maatregelen wor den genomen voor navolgende drukken de smaak van het lezende publiek zal nog worden gestimuleerd door uittrek sels uit de Adenauer-memoires die een maand voor de verschijning in dertien Westduitse dagbladen zullen worden af gedrukt. Hiervoor zijn voornamelijk dag bladen gekozen, die de Christelijke De mocratische Unie waarvan dr. Ade nauer voorzitter is welgezind zijn, zoals de in Keulen verschijnende „Köl- nische Rundschau" en de in Düsseldorf gepubliceerde Rheinische Post. Deze voordruk heeft de CDU 't verwijt be zorgd. dat met de Adenauer-memoires verkiezings-hand-en-spandiensten jegens de „unions"-partijen worden verleend, maar dr. Adenauers persoonlijke „re ferent", de Ministerialdirecktor Selbach wijst dit van de hand. Hij wees erop, dat dergelijke voordrukken de gewoon ste zaak van de wereld zijn. Deson danks zal de voorpublikatie niet nalaten indruk te maken op de rond tien mil joen lezers van de geprivilegieerde CDU-dagbladen. Zij is beslist een ver kiezingshulp voor de CDU en de vraag is, of de SPD daartegen zal protesteren. De voorpublikatie werd door de oud kanselier aan de uitgeverij als voor- Koningswinter een rond, glazen pavil joen bouwen. „Men kan zich in een ronde kamer beter concentreren", meende de oud kanselier. Aan de eerste oplage van zijn me moires en de voorpublikatie zal dr. Adenauer, naar schattingen van des kundigen, ongeveer 1 miljoen Mark verdienen. Aan honorarium van de uit geverij krijgt hij ongeveer 250.000 Mark. De dagbladen, die uittreksels uit de memoires willen afdrukken, zullen daarvoor per blad tussen de 50.000 70.000 Mark moeten betalen. KOERSVERLOOP GEKOTEGKU Van Ommeren Ned. Scheepv. Unie AJg. Bank Nederlant waarde gesteld. Twee jaren heeft dr. Adenauer aan het eerste deel van zijn memoires geschreven. Hij liet daartoe in de tuin van zijn particuliere woning aan de Zennigsweg 8 in Rhöndorf bij Staalstaking in VS van de baan WASHINGTON (Rtr/AFP) Presi dent Johnson heeft vrijdagavond bekend gemaakt dat vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Ameri kaanse staalindustrie bij hun pogingen een dreigende staking te voorkomen .essentiële overeenstemming" hebben be reikt. De staking zou 9 september be ginnen. De Amerikaanse president had de onderhandelaars concrete suggesties aan de hand gedaan. Het was de eerste maal dat hij zich rechtstreeks met het conflict bemoeide. 133.50 168.40 139_65 107.50 122.00 wordt geschreeuwd. En terwijl de bonds republiek moeite heeft gedaan om door het naziregiem belaste personen uit open bare ambten te verwijderen, worden in het communistische Oost-Duitsland de nazi's van weleer geëerd. De SPD heeft de moeite genomen om na te vorsen in het verleden van enige van de ondertekenaars van de oproep van de Arbeidsgemeenschap tot de bun- deswehr-officieren. Daarblij bleek, dat zich onder de ondertekenaren lieden be vinden. die al in 1931 het lidmaatschap van de NSDAP hadden en derhalve tot de Alt© Kampfer. de nazi's-van-de-eerste- dag behoren, die zich in Sovjetrusslsche gevangenschap lieten omdraaien en voor de communistische propaganda begonnen te werken. In dit verband noemde de SPD de namen van Lenski, Lattman, Barnier, Hahling en Brand. Vroeger droegen zij hoge nazi-onderscheidingen, thans ridderorden die hun door Walter Ulbricht zijn verleend. Weekend in de ether Anita Kerr Singers: Close Harmony USA Ln het VARA-t.v.-programma van he. denavond brengt de bekende Ameri kaanse „close harmony" zangroep The Anita Kerr Singers een programma van Amerikaanse songs, daarbij ter zijde gestaan door pianist Floyd Cramer, gitarist Chet Atkins en een combo o.l.v. Rinus van Galen. The Anita Kerr Singers, twee vrouwelijke en twee mannelijke vocalisten, zullen o.m. ten gehore brengen Nighttrain to Memphis, The good life en Four walls. Floyd Cramer zal o.a. San Antonio Rose spelen, terwijl Chet Atkins te beluisteren zal zijn in Josephine en The cold, cold heart. .De dertiger jaren, historische t.v.-schets sociaal gebeuren tussen 1930 en 1940 a wi IN de tweede aflevering van „De sleutel" gisteravond in het AVRO-programma vroeg Eric Martin aan inspecteur Hyde „waarom wacht u zo lang voor u antwoord geeft". We verwachtten toen als antwoord eigenlijk „Omdat deze af levering vijf kwartier moet duren". Hyde zei natuurlijk iets anders, maar het is een feit dat de makers van deze Duitse reeks er aUe (en te veel) tijd voor ge nomen hebben. Dat is jammer, want ondanks alle onlogi sche en soms rondweg zotte wendingen die Francis Durbridge zijn verhaal laat nemen is „De sleutel" toch best aardig en zit er bij alle wijdlopigheid toch ook een flinke portie spanning in. We zijn benieuwd hoe het volgende week zaterdag allemaal zal aflopen. In „Nieuwe Oogst" kwam een aantal Jon ge talenten een t,v.-debuut maken. We Nkregen de indruk dat de voorselectie goed heeft gewerkt Er waren niet. als vorig jaar. duidelijk ondermaatse pres taties. Maar over het geheel lag het niveau toch niet veel hoger dan van ijverige amateurs verwacht kan worden. The Folk Messengere springen er dan ook gemakkelijk uit. Deze Haagse zang groep kreeg een Amerikaanse vakoplei ding en dit was duidelijk merkbaar. Lof voor hun prestatie dus, al willen we die niet hoger aanslaan dan ze veelbelovend waard is. In extra-afleveringen van AVRO's Televi- zier voerde dre. F. A. Hoogendijk ge sprekjes met de pas uit Indonesië terug gekeerde zakenlieden Verolme en Zwols man Beiden hebben Indonesische indruk ken al aan de pers gelucht en bekwame dre. Ferry slaagde er niet ln uitspraken los te krijgen die iets nieuws bevatten. Overigens toch wel aardig om een en ander „in eigen woorden" te horen. Vg. HILVERSUM. De KRO, die tijden» zijn veertigjarig bestaan steed» veel aandacht heeft besteed aan de muziek beoefening door amateurs, meent dat 't op zijn weg ligt, ook verder deze vorm van vrijetijdsbesteding te moeten stimu leren. Dit is de aanleiding geweest in zijn jubileumprogramma een ruime plaats toe te kennen aan een groot mu ziekfeest voor harmonie en fanfarekorp sen. De KRO heeft aan de RK Federa tie van Diocesane Muziek bon den een Jubileum Muziekfeest aangeboden, waarin meer dan 160 harmonie- en fan farekorpsen tegen elkaar uitkomen. Op het tweede net brengt de NCRV vanavond de eerste van een tweetal J uitzendingen waarin de weerslag, op Ne- derland in het bijzonder, van de inter- nationale politieke ontwikkeling en het sociaal geoeuren zussen en aan de orde komt. In de eerste aflevering j wordt de periode tot rond 1935 behandeld. De geschiedenis begint eigenlijk al op 29 oktober 1929 toen de beurs te New York instortte en tallozen straat- arm werden. Ook Europa werd meegesleurd en de gevolgen zouden nog jaren voortduren: werkloosheid, politiek extremisme en aggressie. In Nederland jf. kwam de slag hard aan. Het was de beruchte crisistijd, maar er waren ook lichtpunten. Deze documentaire van George Noordhof wil die crisissfeer schel- een. maar ook aan de lichtpunten (Zuiderzeewerken, hoge bouwactiviteit en KLM-euccessen) niet voorbijgaan. J Een der aardigste Rudi Carrellshows van het afgelopen seizoen was die van vrijdag 12 maart j.U tegen een J Amsterdams grachtendecor. Van- avond geeft de VARA een herhaling op Nederland I. televisie vanavond NEDERLAND I (VARA) 19.00 Journaal. J 19.01 Klaas Vaak. 19.06 Rawhide. 19.55 Tentoonstellingsagenda, 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nieuws. J 20.45 Simon Carmiggelt leest uit eigen werk. J 20.50 Rudi Carrell Show (herhaling van 12 maart.) 21.30 De schavuiten. *1 9 *7 L "7? T - .Zondagavond verzorgt de KRO op Ne- 9\JTL lliro ttlG flULl' oflOXlyherland I een showprogramma onder "J Dn thro' the hail". Middel- 3 punt van deze muzikale impressie wordt gevormd door de Canadian Mounted Police. In de show hoort men o.m. melodieën en liedjes uit de ope- rette Rose Marie van de componist Friml. Uitvoerenden zijn Wilma Dnessen. sopraan, Gé Genemans. bariton, Wim Koopman, tenor en het zangeresje Carla Remy. Verder werken mee The Campbell Flok Group en de dansgroep Internationaal o.l.v. Gerard Bitter. met dochter Eugen Jochum ,Populaire klassieken' chum von Moltke, dochter i luisteren zijn: Bach, Suite n Sonatine voor kamerorkest. In het KRO-radioprogramma J Populaire Klassieken speelt vanavond het Radio Kamer- j orkest o.l.v. Leo Driehuy» m.m.v. pianiste Veronice Jo- de bekende dirigent Eugen Jochum. Te be- J Mozart, lie pianoconcert en A. Benjamin, De Amerikaanse gitarist Chet Atkins is vanavond te beluisteren i» de t.v.- show met de Amito Kerr Singers Nederland I). NEDERLAND II (NTS-NCRV) 18.00 Reportage van het Eurovisie zwemtoernooi ln Rome. 20.00 Journaal. 20.01 Nul één. Die lieve leugenaareter. 20.25 De Jaren dertig, documentaire. 21.05 I hear the blues, authentieke blues, gepresenteerd door Mem phis Slim. 21.45 Attentie. 22.00 Dagsluiting door da O. Jager. zondag. NEDERLAND I 11.00 H. Mis uit studio Irene. 13.30 Reportage van de strijd om de Grote Prijs van Rotterdam in het CHIO-paard ©sporttoernooi. 16.15 Wereldkampioenschappen wiel- 19.00 Woord voor woord, bijbelvertel ling. 19.06 Kentucky Jones. 19.30 Opspraak, discussie. 20.00 Journaal 20.05 Sport in beeld. (KRO) 20.30 On thro'fche hail, show. 21.10 Vrouwenlevens, „Eva en het woord" gespeeld door Elise Hoo- mans en Joop Admiraal. 21.55 Amsterdams Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes m.m.v. Ka rin Ostar. sopraanGershwin, selectie Porgy and Bess. Schwartz. 2 songs en tussenspel uit Gay Life: Gershwin. Strike up the band. 22.30 Tweede journaal. NEDERLAND II (NTS) 18.00 Reportage van de tweede dag van het Eurovisiezwemtoemooi te Rome. 19.30 De kleine ballerina I, film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Margie. 20.50 Het duel. western uit de serie "Ihe Virginians. 21.40 Oude havik, jonge havik, film over een oude man die haviken africht 22.00 Sport ln beeld. radio vanavond (voornaamste uitzendingen) HEDENAVOND HILVERSUM I (KRO) 19.30 Populaire klassieken. 20.30 Drie van elck wat wils, pro gramma door Leo Neliasen en Kees Schilperoort. 22.55 Nieuwe klassieke grammofoon- HILVERSUM II (VARA) 20.05 Bloemen voor mevrouw Duin- ker .hoorspel (herhaling) 21.25 Radio Fhilharmondsch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Her man Krebbere: Beethoven, Ouv. Egmont en 2de Vioolxomance Wilma Driessen, sopraan, speelt een voorname rol in de show „On thro the hail" zondagavond Nederland 1U J Dukas. De tovenaarsleerhngf J Saint-Saens. Havanaise v. viool en orkest en Rondo Cappriccio- so; Ohabrter. Espana. 22.45 't Ohansormetje in huis, liedjes- - J programma. zondag... HILVERSUM I- (KRO EN NCRV) 10.05 Hoogmis uit Maasbracht. 14.00 Mezzo-sopraan Irma Kolass! zingt liederen van Debussy. 14.25 Pianoconcert nr. 2 van Chopin. 20.50 Het geheim en het bewijs, ver- J telling van Anna Blaman door Fé Sciarone. 21.35 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit: Tsjaikovski. Noten- krakersuite; Liszt, Les Prèlu- des. Wit. J HILVERSUM II (AVRO EN VARA) 8.18 Weer of geen weer. 12.30 Muzikaal onthaal, zomerinstuif. 20.05 Radiokameroricest o.l.v, Man- J rits v. Berg speelt werken van Haydn, Teleman en MiV 21.15 Noordzeefestdval, Promenade J Orkest mmv. solisten. 23.00 Muziek van deze eeuw door Praags Symfonie Orkest. Flipee, Jurriaan Andriessen. Hugo de Groot en Marinus van t Woud (voorzit ter). Deze laatste is tevens belast met Tijdens acht voorronden die de komende de algehele leiding en ooördinatie. maanden zullen worden gehouden in De uitslagen van de voorronden worden Boxtel. Roosendaal. Leiden. Heerlen, dinsdag 19 oktober via de KRO-radlo Lotje, nieuwe radio strip voor de jeugd Echt, Hoom, Venlo en Deventer zal den uitgemaakt welke 16 muziekgezel schappen op 20 november voor de finale naar de Expohal in Hilversum zullen gaan. De vrije werken van alle korp- tussen 19.30 e .00 uur door de Fede- HILVERSUM Drie jaar lang heeft ratievoorzitter dr. J. C. M. Sweens be- bekendgemaakt. De uitslagen van de demi-finale volgen op dinsdag 9 novem ber op dezelfde tijd. I. die in deze finale meedingen, wor- De KRO heeft voor dit muziekfeest ver den op een latere datum door de KRO- schillende prijzen beschikbaar gesteld, radio uitgezonden Alle deelnemende korpsen ontvangen de De jury is als volgt samengesteld: Eduard Jubileumherinneringsmedaille. Eelke, de hoofdfiguur uit de gelijk namige radiostrip van Jaap ter Haar, de kleuters geboeid en op de maandag middag aan het toestel gekluisterd. Uit de binnengekomen reacties werd wel duidelijk dat Eelke méér was voor haar favorieten dan zo maar een figuur uit een strip; ze leefde, ze was pure werkelijkheid In de fantasie van de kleine luisteraar. Maar ze is nu op vakantie, en wel voorgoed. In potje", eveneens een creatie van Ter Haar, krijgt ze een waardige opvolgster. Lotje is het dochtertje van een dieren arts, die ook de zorg heeft voor de dieren in de dierentuin. Het wonen naast de dierentuin is voor haar het fijnste wat er bestaat, vooral ook omdat ze er zoveel meemaakt. Van haar be levenissen vertelt ze in haar radiostrip, elke maandagmiddag om kwart over vijf, te beginnen op 6 september. door howard shaw Op een dag kwam een oude kennis uit Toscane op bezoek en bezorgde Giovanni een geweldige schrik. Hij had die man gekend als de vrolijke, welgedane eigenaar van een prachtige trattoria in Florence en nu zag hij hem terug als een geslagen en verarmd Kon Zout-Ketjen ilUUw Co N©d. Scheep»b MtJ. Nijverdal-Ten Gate Rotterd. Droogdok Wyer_ Zwanenbej-g-Organon 460 Staatsfondsen i 405'4 J Invest cert MA «4 StS-fffQ. 1947 79'. 5 Nederi 1964 92)» 5(4 Nederi. 1964-13 96', „Zij hebben mij gebroken, wijl hij naar het einde maanden nadat zij zich in 270 het met mij gedaan. Maar ik I69=£ Ken°eg om het teken op de :MB' Lgg^mtammmgÊÊSÊ^gmÊÊÊÈm 349*4 551 491 390 147(4 150 146 196'4 172% 520 .00 1150(230- 178.60 415 zei hij met hese stem, n de straat wees. „Twee Florence vestigden, was iet verstandig zien. Je kunt niet tegen de INIRO vechten. Giovanni. Neem de raad van een oude vriend aan en verdwijn, nu je het nog zonder schade kunt doen." Toen had de directie van de INIRO de brutaliteit om hem een persoonlijke uitnodiging te zenden voor de opening van het nieuwe restaurant op de eerste juni. Het ronde gezicht van Giovanni werd vuurrood van ergernis toen hij dit teken van onbeschaamdheid aan de boekhandelaar toonde. ,,'t Zijn beesten," stootte hij woedend uit. „Ze zijn niet waard mensen genoemd te worden! Dieren zijn het! En dit is nog niet alles! Die monsters sturen me ook nog een exemplaar van hun menu?" Hij smeet het op de tafel. w De boekhandelaar bestudeerde het menu en fronste W%'de wenkbrauwen. Niet alleen was dit menu veel uitgebreider dan de kleins keuken van Giovanni ooit zou kunnen afleveren, maar bovendien waren de vermelde prijzen belachelijk laag. „Dat is bedrog!" Giovanni sloeg met zijn machtige vuist op de tafel. „Zelfs iemand die alles van zijn eigen velden haalde en de olie en wijn uit zijn eigen kelders, zou het niet voor zulke prijzen kunnen Al een tijdje had hij slecht geslapen, haar hij sliep nog slechter toen hij hoorde dat de INIRO rijen tafeltjes voor het restaurant op het plein ging plaatsen. „Ze hebben veertig tafels binnen en nog vijftig buiten." zei hij somber. Toen de zachte juni-avonden overgingen in nog zachtere juli-avonden, sliep hij helemaal niet meer. Het andere restaurant zat stampvol met gasten, terwijl zijn oude klanten hem in de steek lieten. Door de straat klonk het gerinkel van de glazen en het gelach van de vele gasten die onder de heldere hemel buiten op het plein aten. Gedurende de afgelopen vijf jaren had de Trattoria Di Giovanni gemiddeld een netto winst van 47.500 lire per week opgeleverd. In de laatste week van juni was de winst 17.200 lire. Drie weken later was het 2745 lire en een week later ontsloeg Giovanni zijn kok. Toen stond hij zelf aan het fornuis, bediende zijn gasten, zwabberde de vloeren en waste de borden. Hij bracht ook zijn prijzen omlaag tot het niveau van het restaurant op de hoek van de Via dei Scrivani. Het hielp niets. Drie weken later, voor het eerst sinds de opening achtentwintig jaar ge leden, werkte de Trattoria Di Giovanni met verlies. Maar toch sloot Giovanni Venturl zijn zaak niet. Htf was een koppige kerel. Op een avond laat zette hfl zijn standpunt uiteen aan de boekhandelaar. „In de goede oude tijd diende is ongeveer 525 maal tijden per week op en maakte ik een. winst van circa tachtig lire op iedere maaltijd, ondanks het feit dat ik een kok moest betalen, de beste kwaliteit etens waren en wijnen verwerkte, ruim gebruik maakte van houtskool bij het bereiden van het vlees. Nu worden er slechts 200 maaltijden per week gebruikt. Ik heb geen onkosten meer voor een kok. Ik ben zuinig met gas en gebruik alleen nog maar houtskool voor mijn bistecca-alla-Fiorentina. Het resultaat is dat ik nu gemiddeld negentig lire toeleg op iedere maaltijd, die ik opdien". Hij haalde zijn schouders op. „De verliezen van de INIRO zijn natuurlijk on eindig veel groter. Zij hebben een massa mensen in dienst, naar ik hoor. en schijnen duizenden maal tijden per week met groot verlies te bereiden. Zij hebben echter miljarden achter de hand en ik heb niet meer dan mijn spaarduitjes, maar toch zou ik het nog een maand of zeven kunnen volhouden". Hij probeerde te glimlachen. „Alle andere kleine res taurants in de buurt zijn al over de kop. Vind je dat ik gek ben? Zou ik moeten toegeven, mijn deuren sluiten en ergens anders heen trekken?" De boekhandelaar probeerde zijn sombere voorge voelens het zwijgen op te leggen. „Ik kan me niet voorstellen dat je ooit zult toegeven", zei hij snel. Het gezicht van Giovanni klaarde op. Hij sloeg zijn vriend op de schouder. „Ik bén hier en ik blijf hier!" verklaarde hij nadrukkelijk. Ontroerd keek hij naar de boekhandelaar. Een goede vriend was een ge schenk van God! Maar snel kwam zyn sombere stemming weer terug. „Eigenlijk kan ik niets meer doen om het tegen hen op te nemen", zuchtte h(j. „Ik heb alle onkosten besnoeid. Ik werk achttien uur per dag. Ik blijf er geld op toeleggen. Ik kan toch niet tegen hen op. Dat maakt me zo moedeloos. Ze kunnen mij klein krijgen, al duurt het nog zeven maanden en dat wéten ze! Ze zullen me eronder krijgen, dat moeten ze wel om mijn concurrentie uit te schakelen". Hij schudde nadenkend zijn hoofd. „Ik kan niet méér bezuinigen. Ik kan het hier en daar iets goedkoper doen, maar om maaltijden te bereiden moet ik levens middelen inkopen en om w(jn te schenken moet ik w(jn kopen". (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2