Afstammeling der SIOUX-INDIANEN kwam door toeval in atletiek terecht HELMUTH RAHN helpende hand en is weigerde vergeten VROUW PAT GROTE STEUN BIJ WEDSTRIJD Sympathieke BILLY MILLS groeide op in weeshuis Don Santiago heeft vertrouwen in zijn muchachos GERUISLOOS EINDE VAN EEN VOETBALCARRIÈRE ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1968 DE LETO6E COURANT PAGINA 13 (Van mw< sportredactie DEN HAAG. Het wa# 14 oktober 1964. In het Olympisch Stadion j van Tokio hebben de vele honderden schijnwerpers zich gericht op I een 35-tal atleten. Van top tot teen door-en-door getrainde knapen, die alien m eigen land doorgaan als de beste terreinlopers van dat ogenblik. Of toch niet allemaal, want zo een land met weinig aspiraties deze olympische tien kilometer tegemoet ziet, dan is het wel Amerika. De Verenigde Staten worden immers in Tokio vertegenwoordigd door een volslagen onbekend atleet? Goed, hij heeft in het verleden dan weliswaar tweemaal achtereen aan de befaamde Sylvesterrace van Sao Pa-ulo deelgenomen, maar verder dan een bescheiden tiende plaats leverde die nachtelijke loop toch niet op. En moest die man het nu opnemen tegen de befaamde Australische „outcast" Ron Clarke, tegen de van toptijden overlopende Tunesiër Mohammed Gammoudi en tegen nog zo'n dertigtal klasselopers? Kansloos. *spsgSPT" Of toch niet? Trappelend van onge duld staart William M. Mills naar de voorste rij op de hoofdtribune. Daar zit Patricia, zijn vrouw. Zijn trainster. Zijn toeverlaat. Een knipoog gaat in haar rich ting. Patricia ziet het ooglid van echt genoot Billy niet bewegen. Daarvóór is de afstand te groot. Ze voelt dat alles- overbruggende gebaar om morele steun. Innerlijk. En dus beantwoordt ze die knipoog. De duim van haar rechterhand gaat omhoog. En dan „pang", de 35 zijn weggeschoten. Patricia's helblauwe ogen volgen het lang uiteengerekte veld. Daar in de zevende positie loopt Billy. Zijn 1.80 m lange gestalte, voortbewogen door uiteengerekte en krachtig de sintels grij pende pas, is voor haar duidelijk te her kennen. Waarschijnlijk is Patricia het enige levende wezen, dat dahr in die Olympische arena op de afstammeling der Sioux indianen let. „Voorin blijven. Op Clarke en Gam moudi letten en proberen ze te volgen", "denkt Billy. En moeiteloos volgt hij hun tred. Rond én-lang gaat het goed. Het geeft Billy moed. Misschien bereikt hij het ere-podium wel. „Brons", dreunt het door zijn hoofd. En in het spoor van Gammoudi en Clarke passeert hij de eerste achterblijvers. Nog drie ronden wijst het bord aan de finishlijn. De tien duizenden in het stadion richten zich op. Wie is die roekeloze figuur, die daar, onmiddellijk bij het ingaan van de bocht, een sprint inzet? De programmaboekjes brengen uitkomst. Achter zijn startnum mer staat het: Billy MiUs lUSAl. Een volslagen onbekende aan het firmanent der topatleten. Een roekeloze waaghals Patricia glimlacht. Aan de wijze waar op Billy zijn eerste tussensprintje lan ceerde. heeft ze het gezien. Haar man verkeert in supervorm deze avond. Zijn durf bewijst dat. En terwijl achter de nog immer gelijkmatig schokkende rug van Billy Mills de een na de ander moe: afhaken, gaat hij door. Hij voelt de adem van Gammoudi in zijn nek. Hij hoort Clarke, in derde positie, regelmatig ademen. Ze zijn nog met z.'n drieën. Het brons is binnen zijn bereik. Billy Mills laat d« teugels vieren, maar noch Gam moudi. noch Clarke voelen er iets voor de kop over te nemen. In een dus wat terugvallend tempo werkt het drietal zich in ongewijzigde positie naar de bel toe. Dan klinkt daar plotseling dat sig naal voor de laatste ronde. Ruim 9Vi km zitten er op. maar de belangrijkste, laat ste 400 meters, gaan- nu komen. De ex perts. de insiders, zij allen verwachtten nu, bij het uitgaan van de eerste bocht, de beslissende demarrage van Ron Clar ke. Of eventueel van Mohammed Gam moudi. En dan zal Mills, wiens naam nu bij alle aanwezigen bekend is, af haken. Ongetwijfeld. Het is dapper wa de onbekende Amerikaan daar in Tokic gepresteerd heeft, maar nu. in die be slissende slotfaze. is de daad alleen weg gelegd voor werkelijk topatleten. Meer dan brons Patricia glimlacht. Ze kan 1 blijven zitten. „Brons voi dat durven hopen". Billy Milss r.eert bij het ingaan van die voorlaatste bocht zijn kansen zorgvuldig. Na even omgekeken te hebben, constateert hij het ..De bronzen medaille kan hem niet meer ontgaan, maar zit er misschien nog in?" Even peilt hij zijn lichamelijke ditie even proeft hij ook de heidsgrens. Dan volgt er, volkomen on verwacht, bij het uitgaan van die bocht andermaal een krachtige tussensprim. Clarke en Gammoudi reageren verrast De „zekere" goud-zilver-tandem worstelt zich in Mills spoor Maar de Amerikaan weet nu wat hij kan Hij gaat door, zoals eeuwen geleden zijn Sioux- begeesterd werden van de goudkoorts. jaagt nu ook Billy Mils op goud. Zyn lange, krachtig in de sintels grijpende pas, versnelt zich nog. De bovenarmen gedragen zich als in een steeds sneller j tempo op en neer gaande zuigers. Zijn ellebogen, hoekig naar buiten knikkend, bevestigen zijn onvoorstelbare wils kracht. En terwijl de goudkoorts Mills volledig in zijn ban krijgt, doen Gam- moudi en Clarke nog een laatste, ver twijfelde poging, tevergeefs. Na 28 mi nuten en 24.4 seconden stoppen de chro- j nometers. Billy Mills, de volslagen onbe- j kende atleet, is Olympisch kampioen op j de 10 kilometer. Volgens de geldende atletiekmaat- j staven lijkt dit een sprookje. Een niet I te verwezenlijken droom, die over de gehele aardbol verspreid niettemin da- j gelijks duizenden „hardlopers" tot een intensievere training dwingt Voor Wil liam M. Mills werd deze droom, togen I alle bestaande spörtwetten in, op 27- jange leeftijd realiteit. Een werkelijk heid. die zich op dramatische wijze de monstreerde ln de huilbui van geluk, enkele minuten later op de schouder van echtgenote Patricia. Wie is deze plotse ling aan het at'.etekfirmanent versche nen komeet"' Wees Op 30 juni 1938 zag hij voor de eerste maa! het levenslicht. Dat was in Pine Ridge. In de staat Zuid-Dakota Twee jaar later stierf zijn moeder. Tien jaar later stierf zijn vader. William M. Mills was op 12-jarige leeftijd wees. Een situa tie. waarvoor de indianen in vroeger jaren slechts een oplossing hadden. En een goede Het kind werd door de stam opgevoed. Maar anno 1950 ken den ook de Sioux indianen reeds sociale voorzieningen. Van stam en stamhoofd was geen sprake meer. Van een wees huis wel. In Kansas vond Billy zijn nieuwe „thuis". Hij had het er niet slecht. Verre van dat zelfs. De dankbaarheid van de jonge Mills was dan ook groot. Hij studeerde ijverig en dat leverde hem als beloning een studiebeurs op voor de Kansas University. Een beloning, die Mills door mog ijverige^ zijn neus in de boeken te steken, andermaal honoreerde door in de kortst mogelijke tijd af te studeren. De individualist Mills wilde echter niet alleen volgroeide hersens hij wilde tevens een volgroeid lichaam. Hij wilde zijn karakter vormen. In de Sport dacht hij daarvoor de juiste weg gevonden te hebben. Billy ging boksen. Na een serieuze voorbereiding stapte hij in de ring. Het werd een nederlaag. Com pleet'met een blauw oog. Maar Billy liet zich niet desillusioneren. Dus stapte hij andermaal tussen de touwen. Opnieuw een nederlaag. Opnieuw een blauw oog. Billy stopte onmiddellijk. Niet echter vamwege die nederlagen en die blauwe ogen. Wel, omdat zijn korte loopbaan als prijsbokser hem geleerd had, dat déze tak van sport, voor hem althans, niet de juiste karakter-scholing bleek. Eenmaal af gestudeerd en vrijwillig toegetreden tot de marine werd het uiteindelijk atletiek. Maar zo snel hij het tot luitenant ter zee bracht, zo langzaam vorderden zijn prestaties op de sintelbaan. Een nogal Het was een enorm gevecht op die tien kilometer. De Tunesiër Gamoudi wenste ook aanspraken te maken op de olympische titel, evenals de Australiër Rón Clark. Gamoudi trachtte zich meer kansen te verschaffen door Mills resoluut met de hand opzij te duwenmaar de „Amerikaanse trein" stormde door naar de titel in olympische recordtijd. langdurige ziekite en een daarop volgende enkelbreuk leken een einde te maken aan zijn atletiekloopbaan, die ln de verste verten in feite nog geen loopbaan genoemd mocht worden. Billy had echter aan de sintels geproefd. Hij kon er niet meer van buiten. Eenmaal hersteld inten siveerde hij zijn training. Onder leiding van echtgenote Patricia concentreerde hij zich volledig op zijn favoriete Sport. Hèt zou een tandem blijken, waar niemand tussen kwam. Want Billy en Pat, zoals hij zijn vrouwtje pleegt te noemen, duld den geen inmenging in 'hun trainings- wijze. De experts lachten er om. De resultaten bleven uit. In 1960 werd hij tijdens de Amerikaanse kampioenschap pen zesde op de 5000 meter, terwijl zijn beste prestaties op de 2 en 3 mijl resp. 9.03.0 en 14.Ö1.5 bedroegen. Respectabëlë tijden voor eén - huis-tuin-en-keuken- Atleet maar niet wereldschokkend voor de atletiektop. Langere afstand In 1963 pas schakelde Billy over naar de 10 km. Eigenlijk min of meer per Ongeluk, want al had ihij voordien reeds tweemaal aan de Sylvesterlóop in Sao Pauló deelgenomen, hij bleef zijn geluk beproeven op de middenafstand. Maar toen, in '63 werd hij door 't leger afge vaardigd naar de CISM internationale legerkampioenschappen in Brussel en aangezien met op Billy's favoriete af standen meer dan voldoende cracks van reputatie had, besloten de legerautori- teiten hem bij wijze van proef maar de 10 km in te zetten. Daar in Brussel was het de eerste maal dat Billy op Mohamed Gammoudi stuitte. Onbedreigd zegevierde de Tu- Voor Mills was er in 30.08.0 niet meer weggelegd dan een weinig in drukwekkende vierde plaats. Maar Billy had de smaak te pakken. Met echtgenote Patricia werd een nieuw trainingsschema orpen. Voor de 10 km en afgestemd op Tokio. Ogenschijnlijk een lachwekken de vertoning, .hoewel Amerika op dat moment geen cracks van formaat op die afstand bezat. Maar Billy Mills werkte onverstoorbaar en vol zelfvertrouwen zijn trainingsmenu van zo'n 160 km per week af. Ook nadat hij tijdens de Olym pische selectiewedstrijden door Gerry Lindgren verslagen werd en het niet verder wist te brengen dan een middel matige 29.10.4. Voor Lindgren had men echter in Tokio een andere afstand in bij gebrek aan beter mocht Mills dus als „10 kilometer-man" mee het land van de rijzende zon. De Amerikaanse atletiekleiders beschouwden hem kansloos, maar wat maken de kos ten van een atleet meer of minder uit op een zo grote Olympische afvaardiging als die van de Verenigde Staten? En bovendien. Billy was een uiterst sympa thieke knaap, die een dergelijke trip be slist niet als een vakantiereisje zou be schouwen. Op. eigen kosten liet Billy kort voor de 10 km-race zijn echtge note naar Tokio overkomen. Het bleek de „kick" die hij nodig had om tot een wereld verbijsterende prestatie te komen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen ging de gou den medaille op de 10 Ikrn naar een Amerikaan. En naar een tot dan toe vol slagen onbekende nog wel: William M. Mills, oftewel „Billy de geweldenaar". DlëETSPECIALIST KON PUSKAS NIET VAN OVERTOLLIGE PONDEN VERLOSSEN MADRID. Real Madrid had de vakantie van zijn spelers met bijna een maand verkort, opdat zij vooral in goede conditie zullen zijn voor de wedstrijd tegen de Nederlandse kampioen Feijenoord. Er werd een trai ningstournee gemaakt door Zuid- Am erika, waar acht wedstrijden (tegen 20.000 dollar elk) werden gespeeld. Een hoge prijs, temeer daar Real niet meer de „kam pioen der kampioenen" van enige jaren geleden is. Dat was de glorievolle tijd van Di Stefano, Feirenc Puskas, Gento en Santa- Rea-1 Madrid heeft onge twijfeld veel verloren met rijn grote eter Dl Stefano, die nu 37 is, en in Espanol (Barce lona) «peelt, waar hij sterk achteruit gaat. Real Madrid heeft nog steeds geen volwaardige vervanger voor hem ge vonden. Niet minder dan 4 midvoors zijn gepro beerd: Veloso (26), Mo- rollón (25), Grosso (22) en Plrri (20). Real l« bezig de ploeg te ver- Jongen, wat geen ge makkelijke opgave is. Real beschikt over 27 spelers en heeft een jaar. lijkse begroting van 70 miljoen pesetas (4.2 mil joen gulden) aan sala rissen en premies Onvervangbaar in het hoofdteam zijn nog steeds Gento (33)., die echter wel iets van zijn snelheid verloren heeft, en Puskas (36), nog al tijd een geweldige goal- getter. Puskas heeft een vermageringskuur on dergaan bij dezelfde Ma. drileense dieetspeciallst die prinses Irene heeft, doctor Jeménez, Maar bij de voetballer bereikte hij helaas niet dezelfde goede resultaten als bij zijn andere cliënten. Onlangs verklaarde ex- Hongaar Ferenc Pus kas: „Bij Real zal ik mijn voetballoopbaan be ëindigen. Ik zal vertrek ken wanneer de directie me een seintje geeft. Daarna ben ik" van plan trainer te worden, want lk bezit de Spaanse na tionaliteit''. Pas nog heeft Real vijf nieuwe spelers geënga geerd, onder wie de Belg Goyvaerts 26die aanvankelijk in Barce lona speelde. Deze ver klaarde: „In Barcelona kon ik niet tot volle ontplooiing komen, want Geen belangrijk document bereikt of verlaat de. kantoren van Real Madrid of Don Santiago Bernaben (rechts) en zijn rechterhand. Raimundo Saporta, hebben het besproken en hun fiat eraan gegeven. mar ia... Toen was het optreden van deze Madrileense club 30.000 dollar waard en regende het con tracten en uitnodigingen om overal ter wereld te komen spe len: in Moskou, Hamburg, Lon den, Belgrado, Buenos Aires, Rio de Janeiro. In één jaar bracht Real Madrid maar liefst tachtig miljoen pesetas in de schatkist. Nu zijn de pretenties van Real iets gedaald. De ploeg komt voor 20.000 dollar per match. Dit bedrag moet vóór de wedstrijd voldaan worden op de ambassade van het te bezoeken land. slag'gevers ha Buenos Aires: „Wij beschikken over nieuwe, verjongde krachten, die zich wel dra uitstekend zullen aanpassen...". Wat be treft het ,,geval"-Dt Ste fano, verklaarde Mu- noz: „Alfredo di Stefano is in onze club gedurende lange jaren onvervang baar geweest, maar het ouder worden kan nie mand tegen gaan..." Rivaal ontbreekt De „spil" van de Madri leense sportclub, die door iedereen eerbiedig „Don Santiago" wordt ge noemd, 1s de heer Ber- nabeu. Hij is al 23 jasx voorzitter en wordt om de vier Jaar herkozen. Er is nooit een rivaal voor die post, geweest en dat, terwijl de dub 40.000 leden telt. Don Santiago tg de drijf veer geweest tot het bouwen van het gewel dige stadion „Bernabeu" (120 000 toeschouwers), dat 600 miljoen pesetas heeft gekost. Een bouw- firma bood er onlangs een miljard pesetas voor. Real Madrid heeft ten antwoord gegeven, dat het voor minder dan anderhalf miljard het stadion niet van de hand doet. Sportstsd Op tien kilometer van de hoofdstad bezit- Real Madrid zijn „sportetad" (200 miljoen), bestaande uit zwem-, tennis- en sport banen, velden voor rugby en andere bal spelen, reataurarrts en bars, enz., alles uitbul tend voor de cluble<fen van Real Madrid en hun familieleden. Senor Bernabeu woont bijna het gehele Jaar in Santa Pola, een vissers plaatsje nabij Alicante, waar hij zijn tijd door brengt met vissen. „Ons Real Madrid", zo zei Bernabeu onlang», „staat er sterker voor dan ooit (hij bedoelt financieel), en onze jon ge spelers zullen weldra „fenomenen" worden. We moeten echter wel wat geduld hebben. In elk geval zal Feijenoord van goede huize moeten ko men als het ons voor de Europa Cup wil elimi neren... Ik heb vertrou wen in mijn muchachos". De rechterhand van se nor Bernabeu is onder voorzitter Raimundo Sa porta, eveneens een zeer bijzondere persoonlijk heid, die met een dlplo- matenpaspoort reist en een hoge functie bij de Banco de Espana in drid bekleedt. Op belden de oude don Santiago en de Jonge Saporta rust de ver antwoordelijkheid, hun Real Madrid weer ta goede banen te leiden en de ster weer te doen stijgen totdat een optre den weer 30.000 dollar waard is... REAL MOEST PRIJS VERLAGEN trainer Cesar zat me Daarentegen behoort de Franse international Lu- cien Muller niet meer tot Real Madrid. Hij ver diende met zijn 31 jaar nog altijd drie miljoen pesetas per jaar. De ster van het moment is Amancio, voor wie de Italianen een half miljoen dollar boden, maar Real Madrid vroeg 800.000 dollar. Slgnore Moratti, de president van Internazionale Milaan en zijn trainer Helenio Her. rera, keerden zónder Amancio huiswaarts. Niet tevreden De door Real tegen River Plate, Boca Juniors en Santos gespeelde par tijen hebben de Zuid- am.erikaanse critici in geen geval bevredigd. Dit werd geschreven: Real Madrid heeft nog heel wat te leren, als het weer worden wil wat het w&s (La Pren- sa). Het Argentijnse publiek was erg teleurgesteld, en Real rechtvaardigde op geen enkel moment de 20.000 dollar, die het uit betaald kreeg (Clarin). Déze ploeg lijkt hele maal niet meer op het glorievolle Madrid van enige jaren geleden Crónlca). Trainer Miguel Munoz verklaarde aan de ver- correspondent Jan Bouwer) land. Helmuth Rahn traint al weken et meer bij de MSV. Zijn loopbaan hljnt ten einde te zijn. vas een onbekende in Tokio. Maar hij i i de lucht. Van grote onbekende was h na de 10.000 meter i bekends grootheid DUISBURG Wal de nationale- en HSV-middenvoor Uwe Seeler wel is ge lukt, heeft de linksbuiten der „Meide- richer Sport Vereln", de eens zo be roemde Helmutb Rnlin niet tot gebracht. Beide voethallers scheurdi bun achillespees, een blessure, die meestal het einde betekent van een sportcarrière en vooral van een voetbal- loopbaan. Voor Helmuth Rahn is dit ook kennelijk het geval geweest. Uwe See ler daarentegen heeft; y.ijn eerste Bun- desliga-wedstrijd voor de HSV al weer gespeeld en traint ijverig om fit genoeg te, worden teneinde in het Westduit.se nationale elftal te kunnen worden op gesteld. Dat moet in Stockholm de wed strijd (In Berlijn 11) tegen Zweden spelen, waarin zal worden heslist over West-Dultslands deelneming aan de we reldkampioenschappen 1966 ln Enge- heeft Rahn in de eerste twee wedstrij den van de Bundesligacompetitie 1965— 1966 niet opgesteld. Bovendien doen er wilde geruchten in Essen waar Rahn woont en in Duisburg waar hij speelde de ron de, Het heet, dat Rahn weer Is gaan drinken (hij kon altijd al moeilijk van het biertje afblijven en is enige malen wegens dronkenschap aan het stuur veroordeeld). Verder is Rahn praktisch failliet. Financieel gaat het Rahn kennelijk niet goed meer. Van de MSV krijgt hij alleen zijn basis-salaris, dat slechts West-Duits- stijgt, als Rahn voetbklt. Premies kriigt fjg|1,1 J n'et- geworden ÏCCl Zelfs ln zijn vaderstad Essen raakt j dan als MSV-Jicentiespeli Reeds bij de eerste training onder de in Borussia Dortmund gekomen trainer tand Hermann Eppenhoff verzocht Helmuth Rahn al na een paar minuten weer de kleedkamers te mogen opzoeken. Rahns spieren hadden het ook in deze korte training niet kunnen uithouden Daar mee zijn ook Rahns eigen, nogal opti mistische. prognoses niet uitgekomen. Aan de speler-,.handelaar" Raymond Schwab, die Rahn van „Sportclub En schede" terughaalde naar West-Duits- land toen daar het semi-professionalis- I hij niet. me werd Ingevoerd, had Rahn toever trouwd dat hij „nog een stuk of wat I Rahn in vergetelheid. Men mooie wedstrijden" had willen spelen de „held vroegere clubs Schwarz-Weiss- en Rot- Weiss Essen, waar hij nog wel eens op bezoek komt, draalt niemand zich meer om als Rahn voorbij gaat. „Als Rahn het geld niet had verkwist, had hij een villa in Bredeney kunnen hebben", zeggen de kritische Essenaren. Rahn handelt in tweedehands auto's, maar in dat bedrijf is op het ogenblik nauwelijks nog een droge boterham te verdienen. Rot-Weiss Essen had Rahn nog willen terugnemen toen Meide- rich vrijwel geen interesse meer ln hem toonde, Dat had Rahns redding kunnen zijn. Dan was hij echter „Vertragspleler" veel lager salaris wijgt c i dan zijn voetbalschoi Bern", die In 1956 het der- j i de kap- j de doelpunt tegen de Hongaren scoorde niets meer van komen. Eppenhoff pioen voetballen maakte. Zelf» bij zijn niets meer in.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 13