Y SPITFIRES WINNEN SLAG OM ENGELAND Luftwaffe was niet geschikt voor taak X „Dit was overwinning van het Britse volk" PAGINA 8 DE LEID SE COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 fjj Een Focke Wulf achtervolgt boven de krijtrotsen van Dover een Spitfire. (Van een medewerker) Het is kwart over drie in de middag van een warme, stoffige dag in september 1940. In de schaduwen van de brede Spitfire- vleugels slapen vliegers terwijl mannen van de gronddienst ge haast rond en op de slordig geparkeerde jagers lopen of klauteren. Vijf keer al zijn de jagers in actie geweest sinds de zon zichtbaar werd boven de kim, tegelijk met de eerste zwerm bommenwerpers die de Luftwaffe die dag naar Engeland stuurde. Afgemat hebben de vliegers zich na de laatste actie uit hun cockpits laten zakken en zonder op of om te zien zijn ze neergevallen om te slapen in de schaduw van hun vliegtuigen. Weer worden de Spitfires gevechts- klaar gemaakt. Brandstof en munitie: daarvan moeten niet alleen de Spitfires maar dit hele koppige, dappere eilandrijk blijven leven. Het Is bijna half vier: een kort Inlei dend gekraak en geklik in de overal op het vliegveld opgestelde luidsprekers. Dan klinkt voor de zesde keer die dag het afschuwelijke alarmsignaal, gevolgd door het dwingende: ..Scramble! Scramble!Scramble!"Met 'n schok zijn de vliegers uit hun gronde loos diepe slaap in de rauwe werkelijk heid teruggekeerd. De ogen doen pün. de kelen voelen gezwoll^ *aan. Met stramme ledematen klimmen-' de uitge putte mannen weer in de cockpits; de jagers taxiën al naar de baan als de laatste mecaniciens van de vleugels springen. Op het moment waarop de laatste Spit van het squadron van de startbaan wegraast, exploderen kra kend de eerste bommen op de vliegba sis. Het grondpersoneel duikt weg ach ter alles wat maar enige bescherming lijkt te bieden tegen rondvliegende bom- splinters. In de eerste week. van september is de RAF aan het einde van zijn krachten gekomen. In zijn hoofdkwartier te Ux- bridge staat de commandant van Nr 11 Group, vi ce-luchtma ar schalk K. R. Park. achter zijn plots. Zijn gezicht is grauw en ingevallen van de zorgen. In Stanmore, waar luchtmaarschalk lord Dowding. commandant van Fighter Command, zijn hoofdkwartier heeft, drukken de zorgen zo mogelijk nog zwaarder. In deze meest kritieke periode in de Slag om Engeland tussen 24 augustus en 6 september heeft Fighter Com mand 231 vliegers verloren en 466 Hur ricanes en Spitfires. Onophoudelijk be stookt de Luftwaffe vliegvelden en grondinstallaties van de RAF. En op de luchtmacht is de hoop van Groot-Brit- tannië gevestigd. Als de Luftwaffe het overwicht in de lucht verovert ligt het eiland open voor een Duitse invasie. Tn de havens van het continent, van Hamburg tot Brest, liggen honderden schepen en staan honderdduizenden sol daten klaar om Hitiers operatie Seelö- we uit te voeren en Engeland heeft geen ander verweer van betekenis dan zijn luchtmacht en de van luchtsteun afhankelijke vloot. Deze enige pijler van de Britse defensie, de Royal Air Force, staat op instorten als de eerste septemberdagen verstrijken. Vol spanning volgen de die het belangstellend toekijkende t rika heeft gestuurd het verloop vai strijd. De Slag om Engeland is de ste werkelijk grootscheepse luchtoorlog die de wereld te zien krijgt. Gratis vol gen de Amerikanen de lessen die de Britten met „bloed, zweet en tranen" betalen en eisen voor elke moer of schroefbout die van de overzijde van de oceaan naar het eenzame, bedreigde ei land wordt uitgevoerd „boter bij de vis". In dollars! Tophit De redding van de RAF en van Groot- Brittannië komt uit een onverwachte hoek. „Het meest interessante tactische verschijnsel in de Slag om Engeland is misschien wel de neiging die de Duit sers aan de dag legden om precies op het verkeerde moment met een andere tactiek te beginnen", schrijft Edward Bishop in zijn boek The Battle of Bri tain. Op 3 september confereert Göring in Den Haag met zijn luchtvlootcomman- danten Albert Kesselring (Luftflotte II) en Hugo Sperrle (Luftflotte III). On danks tegenpruttelen van Sperrle wordt besloten van tactiek te veranderen. De uiteindelijke ooi-zaak is een navigatie- fout die de leider van een eskader Duit se bommenwerpers maakt boven Lon den in de nacht van 24 augustus. Op 7 september begint de Luftwaffe aan het nieuwe programma. De RAF krijgt even de noodzakelijke adempau ze. Öp 15 september behalen Spitfires en Hurricanes een zo beslissende over winning op de Luftwaffe dat deze da tum wordt beschouwd als het keerpunt. Het is de eerste nederlaag die Hitier lijdt. De invasie wordt opgeschort, uit gesteld. Het „Wir fahren gegen Enge land" is aUgauw gegn.tophit meer... Terwijl Hitlers troepen zich bezighiel- deiTmet de achtervolging van het Fran se leger en veel tijd besteedden aan de nog gedeeltelijke bezetting van Frankrijk, bereidde Groot-Brittannië zich koortsachtig voor op de komende gebeurtenissen. Er is na de oorlog van verschillende kanten beweerd dat Hitier de Britten op de knieën zou hebben ge kregen als hij niet van juni tot augustus aan het Kanaal had zitten wachten al vorens de Luftwaffe in het offensief te sturen. Maar dit is gepraat achteraf. Feit was dat de RAF midden juli over zes- tot zevenhonderd jagers beschikte. Daarvan waren de meeste van het al snel verouderende type Hawker Hurri cane. Een aantal squadrons was al uit gerust met de super marine Spitfire, het vliegtuig dat een legende zou wor den, evenals de Slag zelf. Boven Duinkerken, waar de RAF het presteerde de Luftwaffe geruime tijd op een afstand te houden (hetgeen Gö ring iets had moeten zeggen!) hadden de totaal verouderde en ongelukkig ge bouwde en uitgeruste Defiants een for midabel succes geboekt. In de Slag om Engeland echter bleken de Defiants waardeloos, evenals de Blenheims en de Gladiators. Verhoudingen De Luftwaffe groepeerde zich aan de overzijde van de Noordzee en Het Ka naal op pas veroverde en herstelde of snel geïmproviseerde vliegvelden. In Nederland en België was Luftflotte II van Kesselring gestationeerd. In Noord- Frankrijk had Sperrles Luftflotte ni zijn bases en Luftflotte V van Hans Jürgen Stumpff bevond zich op velden in Denemarken en Noorwegen. De beide eerstgenoemde luchtvloten telden samen bijna duizend jagers, dui zend bommenwerpers' en 320 duikbom menwerpers. Luftflotte V was veel klei ner en speelde slechts een onderge schikte rol in de Slag. Stumpffs strijd macht bestond uit maar 157 vliegtuigen waarvan 34 jachtvliegtuigen. Voor de RAF was er dus wel degelijk sprake van een verontrustend grote overmacht maar de Britten hadden en kele belangrijke troeven in de hand. Zij beschikten over een radarwaarschu wingssysteem en hun vliegtuigen wer den via de radio gecontroleerd; de eer ste aanzet tot het moderne door com puters beheerste gevechtsleidingssys- teem. De Duitsers daarentegen ontbeer den de radar en kenden ook geen radio- controle. Daardoor werd snel improvi seren tijdens acties boven Engeland bij voorbeeld volslagen onmogelijk. De Britse radar en het radio-coördi- gebonden Canadees Beaverbrook tot mi nister van vliegtuigproduktie was een van Churchill s meesterzetten geweest in de beginfaze van het dodelijk schaak spel. Beaverbrook die op ongelooflijk keiharde wijze alle ambtelijke taboes en tradities doorbrak („het geklungel met memorandums moet afgelopen zijn. Mekaar opbellen als er iets ge regeld moet worden en later maar schriftelijk bevestigen"), bouwde de vliegtuigen die de Slag om Engeland wonnen. Aan zijn schouder stond Bevin, de arbeidsleider die zijn mensen over haalde alle moeizaam verworven rech ten tijdelijk in de ijs'kast te zetten om te werken, dag en nacht en zonder op de uren te letten. De Spitfires rolden uit de fabrieken en toen de RAF in de eerste week van september op instorten stond was niet vervanging van neergeschoten vliegtuigen het grote probleem maar de aanvulling van het sterk gedunde vlie gerkorps. De eerste faze van de Slag om Enge land speelde zich voor 'n groot deel af boven de konvooien in Het Kanaal en boven de havens aan de zuid- en oost kust. Veel effect hadden de Duitse bom bardementen niet en hun acties leken vaak een grandioze verspilling van krachten te zijn. Hoewel de Luftwaffe niet over een doordacht en uitgewerkt strategisch aanvalsplan beschikte, had den de bevelhebbers toch wel een zeer bepaalde bedoeling met hun acties. Zij wilden de jagers van de RAF voortijdig natiesysteem van de RAF werkten re van feilloos, maar betekenden in elk geval een voordeel in het gevecht. Potten De Slag om Engeland begon op 10 juli 1940 toen 'n handvol Hurricanes van 32-squadron een gevecht aanging met een vijandelijke formatie van ruim hon derd gevechtsvliegtuigen. Het was de eerste massale aanval van de Luftwaf fe. Op dezelfde dag riep lord Beaver brook de krantenmagnaat via zijn ei gen Daily Express de huisvrouwen van Groot-Brittannië op potten en pannen beschikbaar te stellen voor de bouw van jagers. De benoeming van de kort aan- in luchtgevechten lokken zodat de lucht verdediging uitgeput zou zijn als de grote dag was aangebroken. Fighter Command en in het bijzonder de commandant van Nr. 11 Group die als verdedigingsorganisatie voor Lon den en Zuid-Engeland het leeuwedeel van de Slag opknapte liet zich niet door de Luftwaffe verleiden. Met uiterste zelf beheersing en tegen de kritiek van vlie gers en belangrijke functionarissen in hield hij steeds grote reserves achter de hand en spaarde hij zijn krachten. Reeds in de periode was de ver houding van de verliescijfers aan beide kanten gemiddeld één of twee in het voordeel van de Royal Air Force. Tussen 10 juli en 10 augustus verloor de RAF 84 vliegtuigen en de Luftwaffe 227 Op 8 augustus wijzigde de Luftwaffe haar tactiek. Het werd menens. Op de vliegvelden in Nederland, België en Frankrijk heerste grote opwinding. Het zou gauw adelaarsdag zijn en Göring zelf had gezegd dat de RAF het ade laarsoffensief niet zou overleven. De luchtarmada stond klaar. Adelaarsdag was op 13 augustus. Het was geen vrijdag en de bijgelovige Brit ten hadden dus geen reden deze dag donkerder in te zien dan de vooraf gaande. In totaal voerde de Luftwaffe 1435 aanvalsvluchten uit, waartegen RAF-jagers 700 uitvallen deden. De cij fers spraken voor zich: de Luftwaffe verloor 47 vliegtuigen, de RAF 34. Weer richtten de bombardementen geen noe menswaardige schade aan. Althans van uit strategisch gezichtspunt gezien. Het hoogtepunt van de Slag om Enge-I land volgde twee dagen later. Op 151 augustus voerde de Luftwaffe 1786 sor- Luchtaanval op Londen. ties uit. Het hoogste aantal op één dag tijdens de hele Slag om Engeland. Maar de onoverwinnelijke Luftwaffe kon geen doorbraak forceren, ondanks het feit dat sir Keith Park zijn „bezuinigings tactiek" volhield. Het waren nog de da gen van „de weinigen die het opnemen tegen de velen". De opdracht luidde: per squadron, per vlucht, per sectie of individueel zoveel vijanden neerhalen als mogelijk was. Die dag werden 75 Duitse vliegtuigen neergeschoten. De RAF zelf verloor 34 jagers. De Duitse marineleiding bezag de verrichtingen van de Luftwaffe boven het zuiden van Engeland en boven het Kanaal met toenemende zorg en her haaldelijk constateerde het commando van de Kriegsmarine in zijn journaal: „Niets wijst op de nederlaag van de vijandelijke luchtmacht boven Zuid-En geland en het Kanaalgebied. Wij zijn er nog niet in geslaagd de operationele voorwaarden te scheppen voor het wel slagen van de onderneming (Seelöwe, red.' (uit een journaal van 10 sep tember). De marine wilde dat de Luftwaffe zich niet meer op Londen concentreer de (hetgeen sinds 7 september het ge val was) maar op Portsmouth. Ply mouth, Dover en andere marinehavens langs de invasiekust. Maar Göring had Hitier en het Oberkommando weten te overtuigen van de noodzaak het offen sief in alle hevigheid op de miljoenen stad te richten. Want dit, riep Göring die intussen de bijnaam Müller aan zich zelf en de RAF te danken had, zal beslissend zijn". Müller Wat was er intussen gebeurd? Men weet dat de RAF onder de aanhouden de hevige aanvallen op de vliegvelden en de grondinstallaties in een zeer kri tieke situatie was geraakt. In de perio de van 24 augustus tot 7 september trof tweederde van alle Luftwaffe-aanvallen op de grondfacilitelten van Fighter Command doel. Het vliegerkorps klein geworden. Er waren niet voldoen de geoefende vliegers om de opengeval len plaatsen in te nemen. Kantoorbe dienden, studenten, jonge arbeiders aristocraten stroomden naar de RAF, maar hun opleiding kostte tijd. Bevo len werd dat alle vliegers ook die van bommenwerpers en transportvlieg tuigen een jachtvliegercursus zouden krijgen. Jonge mannen van nog geen twintig trokken na nauwelijks tien solo op Spitfire of Hurricane de vijand tegemoet. Vooral onder hen vielen de slachtoffers Na adelaarsdag en daarop volgende dagen was de druk de Luftwaffe iets afgenomen wegens slecht» weer. maar op de 24ste raakt een eskader bommenwerpers verdwaald bo ven Londen. Een navigatiefout van df eskadercommandant deed de bommen neersuizen op de huizen van weerloze Londenaars. De nacht daarop stuurde de RAF 81 bommenwerpers naar Berlijn. Deze aanval was militair gezien van geen enkele betekenis maar Göring en Hit- Ier waren verbijsterd èn woedend. Gö ring had kort tevoren nog gepocht dat ze hem Müller konden noemen al ooit Britse bommen op Berlijn zouden vallen. Men beweert dat Göring die ge denkwaardige morgen opgebeld werd en aangesproken werd met: „Herr Müller, de Britten hebben Berlijn gebombar- „Bommen op Londen!" reageerde Gö- Alarm op Brits vliegveld; de piloten rennen naar de gereedstaande toestellen. HOEWEL de Ameri kanen bewondering hadden voor de koppige vasthoudendheid van de Britten, hadden ze be- ioed door de Duitse propaganda niet veel fiducie in Engelands toe komst. Amerika keek toe eiste voor elke leveran tie contante betaling in dollars. Maar twee jaar later schreef de New York „De Slag om Engeland van september 1940 is een gro- »verwinning geweest. Ze wordt groter nu we haar in perspectief zien. Het ls geen overwinning geweest voor het Britse Rijk, voor het Hogerhuis, voor de Britse manier om gemeenschappelijke taal te spreken, voor de „publlc-schooltraditie" of oor de Britse gereser- eerdheid in de omgang net vreemdelingen. Dit ras de overwinning van het Britse volk, het hele rolk, 1 de i ristocratische afkomst en oor de havenarbeiders, oor de koning, die zich Is mens onbevreesd toon- e, maar ook voor de ser geant-vliegers, voor de tramconducteurs, voor de bier tapten wone mensen, die precies I tannië verloren zijn ge- zo zijn als de mensen in jguan; dan zou er voor een ons eigen New-York. Men- ongekend aantal jaren ner. sen die ook niet wisten gens ter wereld sprake wat ze er mee aan moes- zijn geweest van bescha- ten, maar bewezen dat ze ving. Dan zouden wij in het aan kónden. Als de New-York niet alleen ver- vliegers en de schutters duisteringsoefeningen heb- NEW YORK TIMES: en het volk van Groot- Brittannië, de aristocraten en de middenstanders en de bevolking van de slop pen, de rijken en de zieken en de bejaarden en de bom- bardementsslaehtoffcrs de aanval van de nazi's twee jaar geleden niet hadden doorstaan, als zij al naar hun aard niet hadden ge vloekt of gelachen toen de nazi-vliegers hen met bom men bestookten; als een belangrijk percentage er ook maar één moment ernstig aan had gedacht zich over te geven, dan zou niet alleen Groot-Brit- ben gehouden we zouden in alle ernst verduisteren. Times Square zou er uit zien als Rotterdam en Co ventry. De artikelen in deze krant zouden onder vuur zijn geschreven, ge zet en gedrukt. Of mis schien zouden ze helemaal niet zijn geschreven, om dat het vredesverdrag met nazi-DuitsIand het niet toe- Tot zover de New -York Times van 17 september 1942, zoals geciteerd in „Duel boven Engeland" (Sclieltens Giltay, Am- ring en overtuigde Hitler van het nut daarvan. Hij reisde naar Den Haag om lieuwe tactiek met zijn bevelheb bers te bespreken. Op 7 september gooi de de Luftwaffe het roer weer eens om. Londen begon „de blitz", de groot ste beproeving die ooit een stad te ver duren had gekregen.' Maar Fighter Command kreeg de zo broodnodige adempauze. Winston Chur chill heeft later gezegd: „Veel belang rijker dan de beveiliging van Londen tegen terreurbombardementen waren voor ons het functioneren en samen werken van de vliegvelden en de van daaraf opstijgende squadrons. In, 4e worsteling op leven en dood tussen de beide luchtmachten was dit een beslis send stadium. Wanneer wij het over de ze strijd hadden, dachten wij nooit aan de verdediging van Londen of een an dere plaats, doch enkel en alleen aan de vraag wie het in de lucht zou win nen... Daarom was het met een gevoel van opluchting, dat Fighter Command constateerde dat de vijand van plan was veranderd... Ongetwijfeld had Gö ring zijn aanvallen op vliegvelden, van welker organisatie en samenwerking de hele gevechtskracht van de RAF toen afhankelijk was, moeten voortzetten. Door zowel van de klassieke beginselen der krijgskunde als van de tot nu toe al gemeen aanvaarde voorschriften van menselijkheid af te wijken beging hij 'n ongehoorde fout." (The second world war. their finest hour). Zevenenvijftig nachten achtereen werd Londen door gemiddeld 200 bom menwerpers aangevallen. Gelaten droe gen de Londenaars hun lot. Zij wenden aan de blitz en bleven gewoon aan werk. Andere steden deelden het lot Londen. Coventry werd in één nacht van zijn hart beroofd. Hitler had de goede smaak naar aanleiding van deze vernietigende aanval, waarbij vierhon derd mensen omkwamen en een veel groter aantal ernstige verwondingen op liep, het werkwoord „Coventrieren" uit te vinden. Heel Engeland zou ge-„Co- ventriert" worden bralde hij. In Londen alleen vielen 20.000 doden onder de Luftwaffe-bombardementen; in de andere Britse steden nog eens 23.000. In mei 1941 verschenen de laat ste vliegtuigen boven de steenwoestenij waarin een groot deel van de Britse hoofdstad werd herschapen. Tot aan de dag van de eerste V-l zou Londen de tijd krijgen op adem te komen en de we deropbouw ter hand te nemen. Climax Intussen had Fighter Command zich snel van de hevige klappen die de lucht verdediging tussen 24 augustus en 7 september werden toegebracht, her steld. Tussen 7 en 14 september werden 289 Duitse vliegtuigen neergehaald te gen een verlies van 211 eigen jagers. Op de vijftiende september won de RAF de Slag om Engeland hoewel er op die dag „maar" 56 vijandelijke toestellen wer den neergeschoten. Winston Churchill woonde de beslis sende slag toevallig bij op het hoofd kwartier van sir Keith Park in Uxbrid- ge. Langzamerhand had Fighter Com mand de tactiek gewijzigd en op de elf de drie dagen voor de climax had Group Nr. 11 nieuwe operatie-instruc ties gekregen. Die hielden In dat in gro ter verband gestreden' zou worden. Ook Nr. 12 Group, opgesteld in de rug van Mn 11, paste me^Lwgh-Mallory's zogenaamde „wingformaties" een soort vloot tactiek toe., Toen bovendien op die gedenkwaardige vijftiende september de vijand alle tijd nam om aan de over zijde van Kanaal en Noordzee zijn es kaders te formeren voor wat een in drukwekkende „marche militaire" op Londen moest worden, kreeg de RAF volop gelegenheid zich klaar te maken voor het uitdelen van de genadeslag. Hoog in de lucht loerden zwermen Spitfires op de escorterende Messer- schmits 109, lager patrouilleerden de Hurricanes om de bommenwerpers on der handen te nemen. Achter Londen stond een machtige formatie van zestig Spitfires van Nr. 12 Group klaar om voor de finishing touch te zorgen op het moment dat de Luftwaffevliegers, die overigens tussen de neerstortende ka meraden door dapper verder gevlogen waren naar Londen om hun bommen- last af te werpen, in de veronderstelling verkeerden dat ze het wel gehad had den. Drie uur later herhaalde zich deze Helemaal verslagen was de Luftwaf fe nog niet, maar ze zou nooit de superi oriteit in het Britse luchtruim verove ren. Twee dagen later stelde de Füh- rer de operatie „Seelöwe", de invasie van Engeland, uit voor onbepaalde tijd. Op 12 oktober werd de invasie weer eens uitgesteld tot voorjaar 1941. Daar na nog eens tot voorjaar 1942, tijdens een onderhoud van de Führer met grootadmiraal Raeder voorgoed gean nuleerd. Toen verschenen er al lang geen Duitse bommenwerpers meer bo ven Londen De Slag om Engeland is een legende geworden. Een legende die slechts ten dele ontluisterd wordt door de feiten omtrent de krachtsverhoudingen, de Duitse blunders en de Britse voorsprong op het gebied van radio- en radarcon- De Luftwaffe was in 1940 nog zeer jong. De successen in Polen, de lage landen en tegen de ten onrechte al tijd voor sterk versleten Franse lucht macht hadden Görings luchtwapen een imago van onoverwinnelijkheid bezorgd. Maar alle Luftwaffe-successen waren behaald tijdens tactische operaties in nauwe samenwerking met een opruk kend leger. Het Oberkommando wilde of kon niet inzien dat een luchtmacht een alles omvattend strategisch wapen was met onmiddellijke uitwerking. De onafhankelijkheid van de Luftwaffe was maar schijn. Zij was evenals de Kriegsmarine ondergeschikt gehou den aan een op de landoorlog gerichte strategie. Daarom ontbrak het de Luftwaffe aan planning op lange termijn en in groot oorlogsverband. daarom ook ontbraken de voor een strategische luchtoorlog ge schikte vliegtuigen. Hitier wilde zijn Luftwaffe almaar laten aanvallen, zonder aan reserves te denken. Zo ging de trotse Duitse lucht macht al voortijdig ten onder. Buiten beschouwing gelaten dat Hitier Groot- Brittannië misschien op de knieën had gekregen als hij direct in juni met een gecombineerde actie van invasiestrijd macht en Luftwaffe naar Engeland was doorgestoten, kan de Slag om Engeland fe al verloren juli 1940. wel zeggen dat de Luftwaf- hij begon op 10

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8