BIJOU, de make-up De Groodt heeft meer gevoel voor stuntwerk dan vakkennis lï]de WIE DE AARDAPPEL NIET EERT IS DE MAALTIJD NIET WEERD Gevangenisdirecteur pleit voor doodstraf Karakteristieke details uit de Parijse collecties MINISTER OVERLEGT MET OLIE-INDUSTRIE Voorlichting in „Kankerfeiten verantwoord WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 DE LETOSE COURANT PAGINA 7 inspireerde tot creëren van sieraad Een van de grootste juwefiers ter wereld. Van Cleef Arpels te Parijs, ontwierp een juwelen vlinder met briljanten lijfje en vleugels waarin briljant, amethist, topaas en smaragd, gevat in goud, zijn gerang schik om twee „ogen" van olivijn. De stralende kleuren van deze vlinder zijn gekozen in overeenstemming met de make-up van het Parijse schoonheidsinstituut Gatineau, dat de vrouw in herfst en winter 1965-1966 aldus rnaquiUeert: ir EEN GOUDEN OOGOPSLAG door gllttertjes van een ooc- sehaduwstlft op binnen- en buitenhoek van het oog (voor avondmake-up langs het hele onderste ooglid). EEN AMETHYSTEN OOG. gevat in smaragd, door een dubbele groene eyeliner (langs het onderste ooglid, korter langs het bovenste) bij lila-mauve oogschaduw en wimpers. Het samengaan van make-up en sieraad, betekent het toppunt van raffinement, zegt Gatineu. Maar aangezien de prijs van de juwelen vlinder 22.000 gulden (zonder invoerrechten) is, zal Gatineau deze make-up ook wel bij andere sieraden aanbevelen. Gelukkig zijn er bij juweliers tegen betaalbare prijs kleurige sieraden te koop die geen edelstenen, maar kristallen bevatten, terwijl het warenhuis glas en blik verkoopt dat niet per karaat maar per pond wegvliegt. ter Als het ka» ook voor de man Zomerse lekkernijen ook voor uw huid De voor gezondheid en schoonheid zo broodnodige vitaminen kunnen we ons lichaam niet alleen via de inwendige mens toedienen. Speciaal de zomer maanden zijn bij uitstek geschikt om er eens fijn van te profiteren de huid een opkikkertje te geven. We kunnen dit doen door haar eens af en toe zo'n 2 x per week een groente- of fruitmaskertje te gunnen. Niet alleen de grote lijnen geven een ook de kleine de tails die verrassend en meeslepend zijn, duiken links en recht op en dwin gen tot navolging. Ze worden een rage. meestal niet langer dan één seizoen; dan maken ze plaats voor andere ideeën, maar in tussen hebben ze hun dienst gedaan. Karakteristiek voor de nieuwe Parijse mode zijn: j J J bontranden langs rokken. japonnen J mm en mantels: guirlandes en ran den van geperleerd borduursel, langs zomen en mouwen van jasjes en hes avondmantels: versiering van ve ren die gehaald zijn uit het verenpak van de haan of van de vogel struis: mutsjes die half hoofddoek zijn; hoedjes die op bi vakmutsen lijken en vervaardigd zijn van wollen mate riaal, van bont of van veertjes; fijne smalle cein tuurs van leer of van zwart lak. breed doorgestikte naden, boorden en Bontsoorten die al jaren lang uit de mode zijn. keren met veel succes te- bunzing (of iltds het Doodstraf roept misdaad op Van onze juridische medewerker) Een functionaris van het gevan geniswezen in I>en Haag heeft enkele dagen voor hij de dienst met pensioen ging verlaten voor enig vuurwerk gezorgd, dat hem met grote koppen in de krant bracht. De heer M. de Groodt, 45 jaar werkzaam bij het gevange niswezen, heeft in een ingezonden brief aan „Elsevier" en nadien in een aantal interviews, die hij kwistig weggaf, betoogd dat de doodstraf maar weer moet worden ingevoerd. Dat zou volgens hem het beste middel zijn tegen de toenemende criminaliteit. Dat een autoriteit als het hoofd van het voorlichtings- en documentatiecen trum van het ministerie van Justitie onlangs verklaard heeft, dat de crimi naliteit in ons land eerder daalt dan toeneemt, lapt de heer De Groodt aan zijn laars. Hij kan het wel niet met ge gevens staven, maar: „Iedere dag lees je weer over nieuwe moorden in de krant". De psychiatrie wordt even on wetenschappelijk in de hoek gedrukt: deze staat nog pas in de kinderschoe nen. Meneer De Groodt weet het be ter: een misdadiger die niet apert krankzinnig of zwaar psychisch ge stoord is. moet voor de doodstraf in aanmerking komen. „Een moordenaar waarvan wordt vastgesteld dat hij geen krankzinnige is of een psychopaat moet op de elektrische stoel. Ik heb daarbij speciaal het oog op seksuele misdadigers. Zulke figuren moeten op geruimd worden". En passant wordt nog niet berecht verdachte on der deze categorie gerangschikt, overi gens geheel in strijd met de gegevens deze man bekend geworden Ik heb zelden zulk een aantal enormi teiten op zulk een onbesuisde wijze ge debiteerd gezien. Dat een ambtenaar van justitie, al is het dan enkele da gen voor hij met pensioen gaat, een duidelijke veroordeling uitspreekt over 'n gedetineerde verdachte, die te zij- nertijd voor de rechter moet staatn, is ongehoord. Op de kern van des heren De Groodt's betoog, n.l. dat wederin voering van de doodstraf de criminali teit in ons land zal doen afnemen, wil ik aanstonds wat verder ingaan. In ieder geval is de mening van de deskundigen op dit terrein heel anders. En het ziet er allesbehalve 'naar uit dat onze wetgever ^erlang de door de heer De Groodt gewenste weg zal inslaan. In die sector hebben - God zij dank de onbekookte lieden het nog niet voor het zeggen. Wat mij het meest ver baast is dat een man met zulke idee- en een dergelijke carrière kan maken. Daarover las ik, dat hij op zijn 19de jaar als klerk in Den Bosch begon via een directeurschap eerste klasse met standplaats Rotterdam eindigde in de functie van ambtenaar in de rang van directeur voor de uitvoering van speciale opdrachten. „Een interessante loopbaan", vond de heer De Groodt zelf. Of de minister en de directeur-ge neraal van het gevangeniswezen het vuurwerk, waarmee de carrière eindig de. ook interessant vinden, waag ik te betwijfelen. Laten wij ons eens afvragen waarom de uitlatingen van de heer De Groodt zulk een publiciteit moesten krijgen als in de afgelopen week het geval is ge weest. Dit is naar mijn mening niet eens ten onrechte gebeurd. Ik moest hierbij denken aan het voorbeeld, waar mee een oude rot in de journalistiek mij eens probeerde duidelijk te maken wat voor hem „nieuws" was en dus in de krant moest. ..Wanneer een hond een man bijt. dan schrijven wij daar niet over, omdat het heel gewoon is. Maar als een man een hond bijt, dan komt het beslist op de voorpagina". Dit ge val ligt precies zo. Meer misdaden Er moeten echter toch een paar puntjes op de i gezet worden. Als me neer De Groodt meent, dat de invoe ring van de doodstraf afschrikwekkend zóu werken en het aantal misdaden zou afnemen, dan heeft hij het falikant mis. Ieder die in deze materie ook maar enigszins thuis is. zal dit erkennen, of hij persoonlijk nu voor- of tegenstan der van de doodstraf ls. Het zijn de blo te cijfers die het aantonen. En die cij fers zeggen dat steeds opnieuw. Ze heb ben onder meer ook een belangrijke rol gespeeld in de discussies, die al enke le jaren in Engeland rond de afschaf fing van de doodstraf gevoerd worden. Ook in ons land. dat al in 1870 de dood straf afschafte, zijn die cijfers van in vloed geweest. Bij de behandeling van het wetboek van strafrecht tien jaar later in de Kamer was de kwestie weer actueel. Minister Modderman, die toen de doodstraf buiten het wetboek heeft weten te houden, heeft over die zogenaamde afschrikwekkende werking een paar behartigenswaardige dingen gezegd: „Het is niet de vraag hoe groot de vrees voor de doodstraf is op het ogenblik dat men het schavot be treedt. maar wel hoe groot die is op 't moment, dat men besluit neemt om een Gunstige prijs bij staatsdeelneming in exploratie (Van parlementaire redactie) Nieuicste frites-snijder uit twee delen, in gleemodel, waarin de aardappel tijdens het snijden niet wegglijden kan. Het messenraam, aan weerskanten geslepen heeft -J9 vierkantjes van 9x9 mm. en de prijs van de snijder be draagt F. 7,90. bont. Bont wordt niet meer uitslui tend gebruikt om er mantels van te maken, maar dient voor japonnen, pakjes, capejes en stola's. Het grootste succes beleeft het gewone konijnebont. Door de lage prijs leent het Zilvergrijs avondensemble met rijk parelen strasborduursel op jacquard brokaat met dralon. zich uitstekend voor „een gemakkelijk -3Ü >foo trep si vaif imrcn '..(iq-re sefswf verfd in de vrolijkste kleuren: blauw.' rood, geel of kopergroen. DEN HAAG Minister Den l yl (Ec. Zaken) heeft de oliemaatschappijen die tot dusver belangstelling hebben ge toond voor exploratie in het Nederland se deel van liet continentaal plat, ge vraagd elk voor zich hun wensen en op vattingen ten aanzien van de financiële voorwaarden aan hem kenbaar te ma ken. Ook heeft hy deze maatschappüen uitgenodigd gezamenlijk met hem over leg te plegen over een aantal technische aspecten van de aan vergunningen te verbinden beperkingen en voorschrif ten. Dit overleg zal binnenkort plaats vinden op basis van een door 30 olie maatschappijen aan hem gericht geza- meniyk schrijven, waarin zij hun opvat tingen liehhen neergelegd. In de memorie van antwoord aan de eerste kamer op het ontwerp-mljnwet continentaal plat zegt minister Den Uyl dat het hem niet mogelijk zal zijn inschakeling van de Nederlandse industrie in die zin te bevorderen, dat bij de vergunningsvoorwaarden dwang wordt uitgeoefend om orders bij de Ne derlandse industrie te plaatsen. De mi nister zegt erop te vertrouwen, dat het Nederlandse bedrijfsleven door bunde ling van krachten de mogelijkheden op dit gebied zal weten te benutten. Staatsdeelneming; Minister Den Uyl verdedigt nogmaals de door hem in de ontwerp-mijnwet con tinentaal plat aangebrachte principiële wijzigingen. Hij wijst er op dat door de ontkoppeling van opsporings- en win ningsvergunningen de gebieden, waarin de aanwezigheid van delfstoffen niet is aangetoond, binnen de geldigheidsduur van de opsporingsvergunning weer be schikbaar kunnen komen voor uitgifte aan andere gegadigden. Door staats deelneming in de oliewinning zal het mogelijk zijn voor ieder een beter fi nancieel resultaat te bereiken. Minister Den Uyl verwacht niet, dat de Neder landse wetgeving tengevolge van staats- participatie. royalty en andere heffin gen ongunstig zal afsteken by die van de overige noordzeelanden. Een halve goederenwagon vol aardap pelen is de portie die een Nederlander heeft verorbert in een zeventigjarig leven. Hij heeft dan matig maar ge zond gegeten: S aardappelen of teza men S50 gram per dag. Deze aardap pelen op zijn dagmenu verschaften hem de helft van de vitamine C die hij per dag nodig heeft, 15 procent van de benodigde vitamine B 1, andere be langrijke vitamines en voedingsstoffen en niet meer dan 7 procent van de ca lorieën die hij hebben mag om slank en gezond te blijven. „Ik eet geen aardappelen, want daar zit toch niks in", blijkt wel een heel verkeerde op vatting te zijn. Ruim 1)00 jaar geleden troffen de Spanjaarden in Zuid-Amerika de aard appel aan, die daar al eeuwen lang bekend was en geëerd: er waren zelfs gebruiks- en kunstvoorwerpen waarvan de vorm aan de aardappel was ont leend. De ontdekkingsreizigers brach ten het produkt mee naar Europa, be merkten dat ze op hun reizen tuin der last ran scheurbuik hadden als ze tnaar genoeg aardappels aten (scheur buik ontstaat door gebrek aan vit. C) en nu staan bij ons de dampende- aardappels op tafel zo ongeveer als nationaal gerecht. De calorieën Wie slank u il worden moet op een ca- lorieënarm diëet en daarom schrapt menigeen de aardappel van het menu. Is dat wel nodigT We hebben gemid deld 2000 cal. per dag nodig, voor zwa re arbeid meer, en daarvan levert een normale portie macaroni 260 cal, rijst 3!i0 cal., .'1 sneden brood 216 cal., 100 g bonen of erwten 28/f cal., .en drie aardappelen 170 calorieën. In vergelijking met lekkernijen kan 't geen kwaad te weten dat 1 ons choco- laadjes 550 cal. levert en 1 ons koekjes Kenners Alle zaken die de tong strelen, bestaan er in soorten en het zijn ds fijnproe vers, de kenners die onderscheid ma ken. Kaas en kaas toijn en wijn koffie en koffie zijn twee. In ons land groeien 50 aardappelras sen soortenmet eigen smaak en ka rakter, maar er zijn vier hoofdtypen A: weinig of niet bloemig: B: iets bloe mig tot matig; C: matig tot geod bloe mig; D: zeer bloemig en over het alge meen afkokend. Ten voordele van de huisvrouw is er een kwaliteitsregeling waaraan de groot- en kleinhandel zich heeft te hou den, een dwingende verordening die o.a. inhoudt: er mogen geen aardap pelen met gebreken worden verkocht, er mag niet te veel grond aan zitten, ze mogen geen grote misvormingen vertonen, ze mogen niet groen van kleur zijn, ze mogen niet aangetast zijn door de vorst. De verpakte aardappelen in zakjes van 2H tot 5 kg met ren kwaliteitsmerk, dat vermeldt uOnder AKM-controle verpakt", zijn gegarandeerd van hoge kicaliteit. Regelmatig kopen contro leurs zulke zakjes om de aardappelen op hun kookkwaliteit te testen. Gekookte aardappelen zijn, ondanks welvaart en vermageringswoede, nog steeds de basis voor een middagmaal. Houdt elke huisvrouw zich aan het ba sisrecept van de aardappel-kookkunst 7 Dan gebruikt zij aardappelen van ge lijke grootte, schilt ze dun, zet ze half onder water, met weinig zout op, tem pert het t'wur als ze kokengiet ze af en laat ze in open pan droogstomen en haar maaltijd zal voor een groot ge deelte geslaagd mogen heten. Aardappelen zijn te koken, ook in de schil, te stoven, te bakken, te pureren en te frituren. Het aantal recepten met aardappel zou een hele bibliotheek kunnen rullen: zowel de gewone bur gerpot nis de fijne Franse keuken zou den met kunnen bestaan zonder aard appel, Nederland eens met Engeland over grenzen van continentaal plat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Besprekingen met 't verenigd koninkrijk (Engeland) over de vaststelling van de definitieve gren zen van het continentaal plat hebben een bevredigend verloop geliad. Aan de Het Friese meisje Elsje Klik zit met haar twaalf jaar mm op de l.t.a. in Bneek. Het meisje wil timmerman uorden om later spijkers met koppen te slaan en te laten zien hoe afgezaagd het mopje is, dat een vrouw daarbij op haar vingers slaat. Ze geniet natuurlijk de volle aandacht van haar klasgenoten, want zij staat haar mannetjes. de bereikte ultatei ■ordt voorbereid, al te lange tijd kan worden tegemoet gezien. Dit deelt minister Den Uyl (Econ. Zaken) mede in zijn memorie van antwoord op het ontwerp-mijnwet continentaal plat aan de Eerste Kamer. Minister Den Uyl verklaart dat ook met België en Denemarken contact op genomen werd over de afbakening van hun respectieve aandeel in het conti nentaal plat. Gebleken is dat België en Denemarken dezelfde opvatting als Ne derland huldigen ten aanzien van de beginselen, die aan de verdeling van 't continentaal plat onder de Noordzee tussen de aangrenzende staten ten grondslag moeten liggen. Anders ligt evenwel de situatie in de besprekingen met de bondsrepubliek Duitsland. Se dert de mededelingen van de minister daarover aan de Tweede Kamer heb ben zich op dit punt geen nieuwe ont- l wikkelingen voorgedaan. LEEUWARDEN (ANP) De voor lichtingscommissie van de stichting landelijke organisatie voor de kanker bestrijding beeft n.a.v. de kritiek in het NKY-blad Ruim Zicht Inzake de brochu re „kaukerfeiten" van dr. L. Meinsma een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart dat naar het oordeel van ver- Ie specialisten en huisArtsen in Neder land bij de bevolking een achterstand bestaat voor wat betreft de kennis van geneesmogelljkbedeii voor kanker ver geleken bijvoorbeeld met de toestand in Amerika, tlelaas heeft deze houding een mede bepalende invloed op de om standigheid dat vele kankerpatiënten te laat geneeskundige hulp Inroepen. Deze ernstige situatie die de sterfte ten gevolge van kanker nog hoger doet zijn dan helaas onvermijdbaar is bij onze huidige kennis van de ziekte, is de Indirecte aanleiding geweest tot de uit gave van de brochure „kankerfeiten". De commissie is van mening, dat dr. Meinsma met in achtneming van 't hier voor genoemde uitgangspunt op verant woorde wijze gestreefd heeft naar het wekken van een beter begrip van de ziekte en de kansen op genezing daar van. Om deze reden betreurt de commis sie het in hoge mate dat een aanval op deze welgemeende poging werd onderno men. aldus het communique, dat werd ondertekend door J. W. Houwen, voor zitter van de commissie. De terechtstelUng in de Londana* gevangenis van de 25-jarige Brit Ronald Marwood op S mei 1959 bracht vele tegenstanders ivm de doodstraf op de been. Harwood had een politieman gedood, zeker »tt Engeland een zeer zwaar vergrijp. misdrijf te plegen. Op dat moment zal men of wel kalm zijn berekeningen ma ken of wel verkeren in zodanige harts tocht of gemoedsbeweging, dat ieders berekening is uitgesloten. In het eerste geval speelt alleen het risico van ont dekking een rol, in het tweede ge val baat geen enkele dreigende straf, ook de doodstraf niet". Veel criminologen nemen daarente gen aan. dat de doodstraf eerder een misdaad verwekkend karakter heeft dan dat er een voorbehoudende wer king van zou uitgaan. Vooral de exe cutie van de doodstraf, hoe die ook ge schiedt, heeft een demoraliserend ef fect. Dickens schreef hierover in 1849t „Ik ken het Londense leven ln al zijn verdorvenheid, maar het ia mijn in nige overtuiging. dat de grootste scherpzinnigheid niet in staat is iets te bedenken, dat in zo korte tijd en ln zulk een klein bestek zoveel kwaad sticht als de openbare executie van de doodstraf". En is niet in aanmerking geno men de alomtegenwoordigheid van «Je moderne publiciteitsmedia ook ae gehelrqste executie openbaar* Minu ter Modderman dacht daarover in ftrU Te grof „Niet alleen bereikt men met de doodstraf niet wat men daarmee be oogt, er zijn ook nog belangrijke be zwaren tegen aan te voeren. Op de eerste plaats snijdt dit mes te grof. enige gradatie naar de maat van de schuld is niet mogelijk. Iedere vergis sing ls na de executie van een dood straf onherstelbaar en de geschledenlz van de rechtspraak leert, dat rechter lijke dwalingen niet te voorkomen zijn. Bekend is het geval van een Italiaan, die in 1855 bijna gedood werd onder de guillotine. De man had steeds zijn on schuld volgehouden, maar vergeefs. Het doodvonnis viel en het zou ook zijn uitgevoerd, ware het niet dat de val bijl door een fout aan de stijlen van de guillotine een paar centimeter boven het hoofd van de veroordeelde bleef hangen. Op dat moment kwam een te legram met het bericht dat de ware schuldige was ontdekt En op het ogenblik staan de Engelse kranten vol over de kwestie Evans. Evans werd in 1950 ter dood veroor deeld en opgehangen wegens moord op zijn dochtertje Geraldine. Drie Jaar la ter bekende de kroongetuige tegen Evans, de heer Crlstie, de moord op meer dan een vrouw. Nu is 'n raads heer uit het Britse hooggerechtshof be last met een nieuw onderzoek in de zaak-Evans. Maar voor de man komt het in ieder geval te laat. Laten de ge rechtelijke dwalingen een teken aan de wand zijn voor ieder die de doodstraf opnieuw wil invoeren. De heer De Groodt echter wil be paalde figuren onder de delinquenten opgeruimd zien. Ik houdt niet van dit woord als het mensen betreft. Afval en oud papier ruimt men op, mensen niet. Zelfs niet als ze zeer gevaarlijk zijn. Ik wil niet beweren, dat wij gevaarlij ke aggressieve delinquenten rustig hun gang moeten laten 'gaan. de maat schappij mag en moet zich tegen hen beschermen, maar daar hoeft de dood straf niet aan te pas te komen. Ons recht kent reeds jaren de zogenaamde terbeschikkingstelling van de rege ring. Wanneer een gevaarlijk misdadi ger dit overkomt, kan hij wel zijn hele leven achter slot en grendel doorbren gen. Dit middel kan zeer effectief zijn en is daarom bij de mensen, die ln de huizen van bewaring hun veroordeling afwachten, echt niet in trek. Wanneer 'n verminderde toerekeningsvatbaarheid Mdt t"l vermindering van straf, zou een verdachte dat graag aanvaarden. Maar wanneer de rechter hem op grond van de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing van zijn geestes- vermogens (als de buitenwacht sma lend zegt - ze noemen het maar weer een zieke) ter beschikking van de rege ring stelt, dan is de veroordeelde daar echt zo goed niet mee uit. Die t.b.r. zoals ze in vakkringen wordt afgekort kan namelijk altijd verlengd worden. De veroordeelde weet nooit waar htj aan toe is. Een straf loopt na een be paald aantal Jaren af, een t.b.r. niet. Daarom mag men het nooit zo voorstel len alsof deze mensen ergens in een inrichting een plezierig leventje leiden op rijkskosten. Dat zou van bijzonder weinig kennis van zaken getuigen. En om weer te eindigen waar we zijn begonnen, namelijk hij de heer De Groodt, het zal inmiddels wel duide lijk zijn, dat zijn uitspraken meer ge tuigen van gevoel voor stuntwerk dan van vakkennis.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7