Hanoi verwerpt voorstellen Y.S. Astronauten automatisch bevorderd Olifantje geboren in dierentuin Duitser ligt bij Erhard achter Onderwerpen naar keus in geschiedenis' op gymnasium en hbs j* m HEVIGE GEVECHTEN! IN DE HAJIPIRPAS BUSCHAUFFEUR Vrijdag nieuw regime in Domin. Republiek WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 5 WASHINGTON. (A.F.P.. UJ?.L). President Johnson heeft bepaald dal Ameilikaanse ruimtevaarders in het ver volg na hun eerste ruimtevlucht automa- j tlsch rullen worden bevorderd. Charles Conrad, die met de Gemini-5 j zijn eeiste ruimtereis maakte, wordt be- vorderd tot kapi tein-luitenant-ter zee. Gordon Cooper, die na zijn vlucht met de Mercury reeds bevorderd was tot luite nant-kolonel van de luchtmacht, wordt1 na zijn vlucht met de Gemini-5 niet be- j vorderd. Alle (ruimtevaarders die aan Gemini- vluohten deelnemen ontvangen bovendien van de NASA de medaille voor buiten gewone diensten. Het hoofd van de medische dienst van het ruimtevaartcentj'um te Houston, dr. Charles E. Berry, heeft verklaard dat de toestand van de ruimtevaarders Cooper en Conrad bijzonder goed is en dat er wal hem betreft geen bezwaar* is tegen eer ruimtereis van twee weken komende win ter. Berry zei dat de achtdaagse reis var Cooper en Conrad in de Gemini-5 zijn al eerder gevormde mening heeft bevestigd dat de mens mèdisch gezien geschikt om een retourreis naai' de maan te maken Wat Berry betreft kan ook de rui reis van twee weken van de astronauten Frank Bonman en James A. Lovell door gaan Deze reis is geprojecteerd tegen januari volgend jaar, ook in een capsule van het type Gemini. namelijk de Gemini-7. Rusland bevordert toerisme DEN HAAG Vorig jaar kwamen er 8.500 Russen voor vakantie of zaken naar Nederland en gingen 8.300 Neder landers een kijkje nemen in Rusland. Dit jaar zullen de beide groepen in aantal ongeveer even groot zijn. onge veer 9000, schatte gisteren op een pers conferentie in het kader van de Russi sche week, de heer V. K. Boyehenko, president van „Intourist", het Russi sche staatsbureau voor liet toerisme. Rusland wil de accommodatie voor de toeristen aanzienlijk uitbreiden: In vier jaar zullen voor de buitenlandse toeristen in Rusland 70 nieuwe hotels worden gebouwd met 40.000 bedden en worden twintig nieuwe campings aan gelegd waar 4Ö00 toeristen een plaatsje kunnen vinden. Voor de buitenlanders staan thans 20.000 bedden gespreid. Behalve de bouwplannen voor „In tourist" zijn er de bouwplannen voor de Russische bevolking, die op vakantie gaat. De heer Boyehenko deelde desge vraagd mee, dat de verblijfskosten in Rusland ongeveer dertig procent lager zijn dan in Nederland en de overige landen in het westen. Prijsverhogingen behoeven niet te worden verwacht. Er wordt wel aan gewerkt om volgend jaar de prijzen voor verblijf op een camping te verlagen, evenals de prij zen van verblijf in hotels, wanneer de toerist met zijn eigen auto in Rusland op vakantie is. Toneelgroep Ensemble opent het nieuwe seizoen op zaterdag 11 september in de Stadsschouwburg te Breda met een op voering van Aldo Nicolajs komedie „Zwart als een kanariepiet". N.-Vietnam ziet weinig heil in overleg BEREIDHEID TOT 20 JAAR OORLOG TOKIO (UPI) Premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam heeft gisteren Amerikaanse aanbiedingen voor vre desbesprekingen van de hand gewezen, en gezegd dat de Noord vief namezen bereid zijn twintig jaar en langer te vechten om de oorlog te winnen. Pham noemde de Amerikaanse voor stellen schijnheilig. Van zijn ervaringen met de Fransen, aldus de premier, wist Noord-Vietnam dat het van onderhan delingen en vredesverdragen niets ver wachten kon. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken George Ball heeft gisteren president De Gaulle ingelicht dat de Verenigde Staten bereid zijn over rede in Vietnam te onderhandelen zo dra de communisten bereid blijken zich de conferentietafel te begeven. Er zijn echter geen boodschappen uit Ha noi ontvangen die zouden kunnen die hen als een bruikbare basis vciör 'een gesprek over een politieke schikking jor de Vietnamese oorlog. De Gaulle maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens duidelijk te maken dat hij veranderingen in de Navo wenst en dat hij tussen nu en 1969, het jaar dat het verdrag moet worden ver nieuwd. wat dat betreft voorstellen zal doen. De Gaulle zei echter niet dat hij Frankrijk in 1969 uit de Navo zou te rugtrekken. Ook wijziging examenregeling I den gebracht van anderhalf op twe© uur. Met deze verlenging wordt alleen j beoogd de kandidaten meer tijd te ge- 1 september komt er verandering in de I legd. leerplannen van de gymnasia en de ho gere burgerscholen voor wat liet onder wijs In de geschiedenis betreft. Voor de gymnasia bestaat de verandering hier in, dat In de eerste tot en met de zesde klas de algemene en de vaderlandse ge schiedenis tot heden worden behandeld en daarnaast in de vierde tot en met de zesde klas aandacht wordt geschonken aan een aantal speciale onderwerpen. In de 4de klas zal bijzondere aandacht gewijd worden aan de oude geschiede nis van de Grieken en de Romeinen. In de 5de klas zal zoals ook thans ge schiedt voor de a-leerlingen een les uur besteed worden aan de bespreking van capita selecta uit de cultuurgeschie denis der oudheid. De voorgenomen wij ziging houdt voorts in dit geldt weer zowel voor de a- als voor de b-leerlin- gen dat in de vijfde en de zesde klas behandeld zullen worden de structuur en functie van de Nederlandse staatsin stellingen vanaf 1813 tot heden. De in de 4de tot en met de 6de klas te behande len speciale onderwerpen behoeven niet voor alle leerlingen dezelfde te zijn. Aan de hogere burgerscholen a en b zal het leerplan zodanig gewijzigd wor den dat in de eerste tot en met de vijfde klas de algemene en de vaderlandse geschiedenis tot heden worden behan deld en daarnaast in de 4de en de 5de klas aandacht wordt geschonken aan een aantal speciale onderwerpen, die niet voor alle leerlingen dezelfde be hoeven te zijn. Gedurende het schooljaar 19651966 zullen de gymnasiasten van da zesde klas en de h.b.s.-leerlingen van de 5de klas nog onderwijs ontvangen volgens het huidige leerplan. Zowel op de h.b.s. als op het gymnasium zal in het leer plan, uitgezonderd in het geval van de capita selecta In de 5de klasse, geen onderscheid meer gemaakt worden tus sen a-leerlingen en b-leerlingen, maar in de praktijk zal uiteraard ook in het vervolg de stof met de a-leerlingen diep gaander behandeld worden dan met de b-leerlingen. Eindexamens Voor de gymnasiasten wordt de eind- nregeling op twee punten gewij- De tweede wijziging, die de geschie denis betreft en die ingaat op 1 januari 1967, houdt in dat de kandidaat kennis I moet hebben van de historische ontwik keling gedurende de laatste halve eeuw I en vertrouwd moet zijn met tenminste j 6 speciale onderwerpen waarbij niet j alleen op het politieke aspect wordt ge- j let maar ook op economische, sociale en culturele ontwikkelingen; bij dit laat- ste onderdeel kan worden uitgegaan van een tekst, waarvan de kandidaat tevo- j ren inzage heeft gekregen. Tenslotte zal gevraagd worden: kennis van de ontwik- keling van de Nederlandse staatsinstel lingen vanaf 1813 en hun hedendaagse structuur en functie. Met ingang van 1 januari 1967 wordt de eindexamenregeling voor de middel bare scholen voor meisjes op dezelfde wijze veranderd als die voor de gymna- Voor de h.b.s. (a en b) en voor de j handelsdagscholen (met drie- en vier- j jarige cursus) worden de eindexamen- regelingen met ingang van 1 januari I 1967 zodanig gewijzigd dat de kandidaat i kennis moet hebben van de historische ontwikkeling gedurende de laatste hal ve eeuw en vertrouwd moet zijn met ten minste zes speciale onderwerpen, waar bij niet alleen op het politieke aspect wordt gelet maar ook op economische, sociale en culturele ontwikkelingen, bij dit laatste examenonderdeel kan uit worden gegaan van een tekst, waarvan de kandidaat tevoren inzage gekregen heeft. Dr?. Beenier lector moraal te Nijmegen NIJMEGEN, (K.N.P.). Op aanbeve ling van het college van curatoren van de kath. universiteit te Nijmegen, heeft het hoogwaardig episcopaat drs. Th. C. J. Beemer met ingang van het studiejaar 1965-'66 benoemd tot lector in de facul teit van de godgeleerdheid .voor het geven van onderwijs In de moraaltheologie in de kandidaatsopleiding. Th. C. J. Beemer werd op 4 oktober 1927 te Rijsenburg ge boren. In 1952 werd hij priester gewijd en xigd. De eerste wijziging, die In zal I op 5 juli 1955 slaagde hij cum laude voor gaan op 1 januari 1966. betreft de La- zijn doctoraal examen theologie. Sinds "56 tijnse en de Griekse taal. De duur van doceert drs. Beemer moraaltheologie aan het schriftelijk examen hierin zal wor-1 het grootseminarie te Warmond. DüSSELDORF. (U.P.I.). Volgens het Westduitse bureau voor de si ga re nhandel rookt de Nederlander gemiddeld 134 sigaren per jaar. Hiermee staat ons land op de twee de plaats op de wereldranglijst Denemarken staat met 218 sigaren gemiddeld per jaar veruit op de eerste plaats. België komt na Ne derland met 121, gevolgd door Zwit serland met 88. Ondanks het feit dat bondskanselier Erhard als straffe roker het voorbeeld geeft rookt de Westduitser slechts 71 sigaren gemiddeld per jaar. Misschien om de aandacht op zijn cijfers te vestigen hield het bureau gisteren ?n van de meest merk waardige modeshows van dit sei zoen. Mannelijke en vrouwelijke modellen toonden welke sigaren mijnheer of mevrouw het komen de seizoen zal roken. Er waren gro te. dikke sigaren voor de directeur, dunne brazilianen voor de elegante zelfbewuste dame. en zeer dunne corona's voor de carrière makende ambtenaar. Bij avondkleding kan men het komende seizoen verschil lende sigaren ter hand nemen. Ontploffingen in twee fabrieken ROTTERDAM (ANP» Bij de fabriek voor chemische produkten „Vondelingen- plaat" aan het tankhoofd te Rotterdam is gisteravond een iketel net een vrij grote hoeveelheid parazuur ontploft. Daarbij is een man gedood terwijl vier personen ernstig gewond raakten. Het gevaar voor verdere ontploffingen kon door de bedrijfsbrandweer worden be zworen. De arbeidsinspectie stelt een uitgebreid onderzoek in. De schade is groot. DE KRIM Bij een ontploffing in de aardappelmeel- en derivatenfabriek ..On der Ons"' in De Krim, gemeente Grans- bergen <Ov.) zijn zeven arbeiders ge wond geraakt. Vier van hen liepen ern stige brandwonden op en moesten dn het ziekenhuis van Coevoorden worden opge nomen. De ontploffing schijnt te zijn veroorzaakt door een opeenhoping van stofdeeltjes in de betrokken machine, die op een .gegeven moment dezelfde uit werking heeft als een gasontploffing. Door de luchtdruk werd een deel van het fabrieksgebouw afgerukt. Paus Joannesfilm in Venetië VENETIë (UPI) Premier Aldo Vlorq van «Italië het filmfestival van Venetië de premiè. re bijgewoond van regisseur Ermanno Olmi's ,,E venne un uemo" (Er kwam een man), naar het leven van Paus Jo annes XIII. De film werd buiten me dedinging getoond. De voornaamste rol in de film wordt gespeeld door de Amerikaan Rod Stei ger. Olmi wees erop dat hij heeft ge probeerd gestalte te geven aan de so ciale en innerlijke boodschap van Paus Joannes, veeleer dan een realistisch portret van hem te schilderen. Daarom was ook niet geprobeerd Steiger er als de vorige paus te doen uitzien. De kritiek was verdeeld, het publiek welwillend. Aan „E venne un uomo" ging de Ja panse inzending „Akahige" van regis seur Akira (Rasljomon) Kurosawa vooraf. Rasljomon kreeg ln 1951 de Venetlaanse gouden leeuw. Akahige gaat over het lev goede en wijze dokter met. tijdens het feodale tijdperk, een ziekenhuis voor armen. Aan zijn zijde komt een jonge, enthousiaste assistent, geleidelijk tot begrip voor de bijzondere manier waar op de oude dokter met zijn patiënten verkeert. De kritiek noemde de film een hu maan verhaal tegen onwetendheid, ge brek aan begrip en tirannie, zonder de kracht van de originaliteit die Rasljo mon en andere werken van Kurosawa kenmerkte. Hippolyte Ackerman overleden BRUSSEL (ANP) In Brussel is op 79-jarige leeftijd overleden Hippolyte Ackermans. die internationale bekend heid verwierf als schrijver van lichte muziek. Hij componeerde meer dan 1000 liedjes, waarvan velen voorkwamen op het repertoire van zangers en zange ressen zoals Tino Rossi. Edith Piaf. Ninon Vallin en Marie Dubas. Ackermans studeerde aan het conser vatorium van Brussel. Hij was orkest ledier in verscheidene Brusselse theaters. Geen volkslied en vlaggen D.D.R. in ons land DEN HAAG (ANP) De Duitse de mocratische republiek wordt door de Bcneluxlanden niet als staat erkend en minister Luns spreekt In zijn ant woord op schriftelijke vragen van 't Tweede-Kamerlid Slotcmaker de Brui ne (PSP) dan ook over de Sovjet-Russi sche bezettingszone van Duitsland of over de zogenaamde DDR. De vragen hadden betrekking op de deelneming van Oostduitsers aan de op 25 juli j.l. in Bergharen gehouden mo torcross. De heer Slotemaker had zich eraan gestoten, dat de deelnemers uit wat hij noemt de Duitse democratische republiek slechts aanwezig konden zijn doordat de KNMV. die de motorcross organiseerde, bepaalde garanties gaf. Hierdoor kon bij het begin niet de ge bruikelijke vlaggenparade worden ge houden. Minister Luns antwoordt hierop, dat van Duitsers, afkomstig uit de Sovjet- Russische bezettingszone van Duitsland, die deel wensen te nemen aan in de NAVO-landen te houden sportmanifes taties, expressis verbis de verklaring wordt gevraagd dat zij zich met na me tijdens hun aanwezigheid op het sportterrein zullen onthouden van ongewenste politieke activiteiten. Zij worden dan ook slechts toegelaten indien zij vooraf verklaren niet de vlag of enig ander embleem van de zoge naamde DDR te zullen tonen; niet het volkslied van de zogenaamde DDR ten gehore te zullen brengen; alsmede zich niet aan te dienen als vertegenwoordi gers van de zogenaamde DDR, aldus mi nister Luns. Linkse studenten enthousiast uit Cuba terug (Van correspondent) AMSTERDAM De 24 studenten (grotendeels leden van extreem-linkse studentenorganisaties), die een \ier- weekse oriëntatiereis door Cuba heb ben gemaakt, zijn enthousiast uit dit land teruggekeerd. ,,Cuba is inderdaad het eerste bevrijde gebied van Latijns- Amerika", juichen zij in hun verkla ring. „De dominerende Invloed van de Amerikaanse ondernemingen op de na tionale economie en in liet Cubaanse politieke leven is geëlimineerd. Cuba is bevrijd van onwetendheid en analfa betisme". De studenten, die van zichzelf vinden, dat zij voldoende kritisch vermogen bezitten om waarheid cn verdichtsel te onderscheiden, achten het ontbreken van persvrijheid en vrijheid van vere niging in Castro's paradijs zaken van geen gewicht. Zij bleken achter de Cu baanse bevolking te staan, die, had den zij goedkeurend vastgesteld, „vies kijkt als je het woord parlementaire democratie noemt". 'nyrferantte fclj te teen gevraagd werd of de Cubanen de ele mentaire vrijheid bezitten om hun land te verlaten. De leider van het ge zelschap, Ton Regtlen, zei van wel maar na enige druk bleek, dat de Cu banen slechts het land uit kunnen, mits zij hun vliegticket betalen met dollars, die in Cuba niet te krijgen zijn, mits zij een uitreisvisum hebben en mits er een land is, dat hen wil ontvangen, waarvoor in de praktijk alleen Spanje in aanmerking komt. De reis van de studenten was betaald door een Cu baanse organisatie, die tot doel heeft de vriendschap onder de volkeren te be vorderen. Beide partijen melden verlies KARATSJI (Reuter (AFP) In de Hajipirpas vinden op het ogenblik felle gevechten plaats tussen militairen van het Indiase leger en troepen uit Pakis- taans Kasjmir. Dit werd gisteren door radio Pakistan omgeroepen. De pas ligt acht kilometer ten zuiden van de be standslijn. Een woordvoerder in Nieuw Delhi ver klaarde dat de Hajipirheuvel. in het Oerigebied, al twee dagen vast in han den van Indiase strijdkrachten is. De verliezen bedroegen volgens hem veer tien doden, terwijl aan Pakistaanse zijde 62 man sneuvelden. Veertien Pakistaan se militairen werden gevangen geno- Indiase troepen trokken vorige week de bestandslijn over om in Oeri Paki staanse „Infiltranten" te verjagen, die zich volgens de Indiërs, gereed maak ten om het Indiase gedeelte binnen te dringen. De woordvoerder zei. dat de Indiase strijdkrachten geen dorpen aan gene zijde van de bestandslijn hadden „bevrijd". De geheime zender van de opstande lingen meldde, dat bij hevige gevech- Advertentie) De moeilijkheden tussen India en Pakistan over het omstreden grens, gebied zijn nog niet opgelost. In het grensgebied hebben Indiase troepen nieuwe stellingen betrokken (geheel boven) en zijn vele Pakis taanse infiltranten onschadelijk ten tussen „vrijheidsstrijders" en India se troepen ten noordoosten van Sonmarg, in het Kasjmirdal, de Indiase strijd krachten zware verliezen hebben gele den. Op de weg tussen Rajaoeri en Boedhal overvielen de opstandelingen 'n Indiaas konvooi en maakten daarbij grote hoeveelheden wapens en muni tie buit. ln Srinagar verklaarde een officiële woordvoerder, dat bij gevechten in het gebied van' Poonch negenenveertig" op standelingen waren gedood. Achttien in filtranten waren gevangen genomen. Meer tijdeloos dan waardeloos HEBT U EEN RIJBEWIJS? Dan hebben wij voor U - dicht bij huis - een goede baan! In het werk i r dan L' denkt. Standplaatsen; HAARLEM. VOORBURG THANS IN KATWIJK OOK REGELMATIG KENNISMAKINGSAVONDEN. De eerstvolgende wordt gehouden op donderdag 2 september van half acht tot negen uur ln hotel-restaurant „Rlche", Boulevard 73. Katwijk. Noord-Zuid-Hollandse Vervoer mij. n.v. Hoofdkantoor: Leldsevaart 396 Telefoon Ö25001 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN Bil EEN STERK BEDRIIF. KIES DE N.Z.H. Caamano tekent I ming met een bepaling in de verzoe- I ningsoorkonde. j Hierin is verder bepaald dat, zodra 7 de nieuwe regering is gevormd, de te- i ei zoen lTlgSClKte genover elkander staande eenheden der O twee Dominicaanse kampen, die tot nu SANTO DOMINGO (Reuter AFP) toe vijandig jegens elkander hebben ge- e regering van kolonel Caamano ln de staan, een begin zullen maken met zich Dominicaanse republiek heeft de door terug te trekken uit de thans door hem Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest ls ter gelegenheid van het derde lustrum van het orkest "benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. De zakelijk directeur van het orkest werd ridder ln de orde van Leopold H, De onderscheidingen werden verleend voor beider bijdrage tot een actieve cultu rele samenwerking tussen Nederland en België. de organisatie van Amerikaanse landi gesteunde verzoeningsakte getekend. Nieuwe voorlopige regering zal vrijdag se vredesmacht zullen, worden gevormd, zo is meegedeeld. beheerste gebieden. Ook de militairen der Jnteramerikaan- de Instal latie der voorlopige regering, naar hun kazernes terugkeren. Da door deze mi- De nieuwe voorlopige regering zal litairen aangebrachte prikkeldraadver- zonder mankeren onderhandelingen ope- j sprringen zullen ln stand blijven, i met de Amerikaanse ministers aantal wachtposten. De presi- (OAS) vertegenwoordigen, over de da- j interamerikaanse vredesmacht zullen turn wanneer en de wijze waarop de in- worden teruggetrokken, in afwachting teramerikaanse vredesmacht in de Dominicaanse republiek zal worden te- republiek, ruggetrokken. Dit ls in overeenstem- hun vertrek uit de Dominicaanse Poolse diplomaat vraagt asiel in Zweden STOCKHOLM. (UJ\L). - De Poolse consul-generaal ln Stockholm, Edmund Michalskl, heeft naar dinsdag ls mee gedeeld aan de Zweedse autoriteiten ge vraagd om politiek asiel voor zichzelf, zijn vrouw en hun twee dochters. De consul-generaal, sinds een Jaar in Zweden geaccrediteerd, heeft op 18 augustus aan de Zweedse vreemdelingen dienst zijn verlangen kenbaar gemaakt, zo verluidde. De Poolse ambassade in Stockholm heeft geen commentaar. Waar Michalski momenteel is weet men niet. Het hoofd van de vreemdelingendienst. Olie Wlman. zei desgevraagd dat hij niet in de positie verkeerde de redenen te onthullen waar mee Michalskl zijn verzoek had omkleed. In Zweden wonen ongeveer 6500 Polen van origine. Na de tweede wereldoorlog waren er 25.000. maar de meesten reisden door naar de Verenigde Staten en Canada. De tijd gaat niet zo snel of een foto in 1965 genomen, kan nog best doorgaan voor een tafereel anno 1920, zoals deze „lezende man met hand wagen". Een stilleven, geknipt uit het warrige beeld van een zeer bezige wereld, die het oude als waardeloos heeft uitgestoten. De handwagen heeft het opgevangen en nu het stil is, komen te liggen, blijkt dat oude minder waardeloos te zijn, dan menigeen denkt. Je moet cr alleen zelf ook even stil bij blijven slaan, zoals de man met de pet, verdiept in een tijdschrift, dat aldus minder tijdeloos is dan da datum aangeeft. Evenmin als de handwagen dat is, die de Gemini V nog steeds niet in de wielen rijdt.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5