Haring en wittebrood een zinvolle traditie Adriaan Blankenstein speelde een prima Bach-programma VADER EN ZEVEN ZOONS BOUWEN IN EEN DAG LOODS IN ZOETERWOUDE DE 25.000ste Boekennieuws Will U iets weten? Betaling Abonnementsgeld PER GIRO ^ATERDAG^M^UGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 tube snelfixtube velpon per set f 1.10 met gratis speldje Timmerman J. Ravenstein (Leiden) bij afscheid onderscheiden Aan die UMenbeckkadie te Leidien, in die fami liekring van werkgever J. Ravenstein, huldigde burgemeester Van der Willigen de 65-jarige timmerman P. van der Linden, die vierenveer tig jaar bij een en de zelfde firma heeft ge arbeid. Hem werd gis termiddag de bronzen medaille, behorende bij de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt, niet aleen omdat hij zich „by voortduring een werknemer getoond had met wie het prettig sa menwerken was, maar ook omdat wij U een goed burger van Leiden weten", aldus burge meester Van der Wili- gen. In 1921 kwam de heer Van der Linden als volleerd timmerman in dienst bij een aanne mersbedrijf, dat tot 1928 nog in handen was van ondernemer Koert, maar dat daarna steeds geleid werd door de heer Ravenstein. Het bedrijf van de heer Ravestein bouwt voor namelijk in de vrije sec tor. „Ik heb me altijd alleen bezigge houden met het onderhoud van de bestaande huizen", vertelde de im mer gezonde heer Van der Linden. „Je komt voor één karweitje, maar ze hebben er altijd veel meer. Ik schei er nu helemaal mee uit. Ja, ik knutsel nog wel wat aan mijn eigen huis, we gaan nog es wat op visite en we fietsen een eindje, maar ver der doe ik niets", stelde de altijd werklustige timmerman tevreden vast. Op de foto speldt burgemeester Van der Willigen de gepensioneerde heer Van der Linden het brons op. De volgende week zaterdag is het weer zover: de inschrijving voor de uitdeling van haring en wittebrood op de feestdag van Leidens ontzet, dit keer in verband met het feit dat 3 oktober op een zondag valt, dus op zaterdag 2 oktober. Het vorige jaar heeft het bestuur van de 3 October Vereeniging de medewerking van de Leidse pers ingeroepen teneinde te trachten een einde te maken aan de voort durende daling van het aantal gegadigden voor deze uitreiking en de dalende lijn van de laatste jaren te doen ombuigen tot een stij gende. Dat is in 1964 gelukt: er meldden zich een kleine duizend gegadigden méér dan het vorige jaar, maar hoe noodzakelijk dat ook was, wilde een kostelijke historische traditie niet verloren gaan, mogen enkele cijfers nader illustreren. Daling In 1953 lieten zich nog meer dan 13.000 Leidenaars (en oud-Leide- naars inschrijven voor de traditionele feestgave, doch sindsdien is 't voort durend bergafwaarts gegaan: in 1954: 12.300; 1955: 10.600; 1956: 7.650; in de volgende jaren een kleine stijging tot 10.350 in 1959, maar daarna liep het weer snel terug: 9.150 in 1960; 8.900 in 1961; 6.700 in 1962; 5.750 in 1963. Op dat moment richtten wij ons appèl tot de Leidse burgerij om be grip te tonen voor de hoge waarde van ditze historische traditie en het verheugende resultaat was dat het aantal personen, dat zich Het in schrijven, weer steeg tot 6.600, maar nog altijd slechts 50% van het aantal gegadigden nauwelijks tien jaar ge leden! doeld zijn voor het minder gegoede deel van de burgerij. Niets is minder waar dan dat! De voortzetting van deze traditie beoogt niet anders dan een symbo lische herhaling vail de gebeurtenis sen van 3 oktober 1574, toen de Geu- zenvloot met haar platboomde vaar tuigen voor oud en jong, arm en rijk uitkomst bracht uit de bittere hon gersnood. Uniek Een waardevolle bijdrage tot het le- nist Blankenstein heeft hiermede een ren aanhoren van de orgelmuziek van meesterproef afgelegd. Dr. Albert Joh. Seb. Bach heeft de organist van Schweitzer behandelt in zijn beroemd LEDEN VAN ST. ELOY de Pieterskerk, Adriaan Blankenstein, werk over Bach ook de Orgelmesse. gisteravond gegeven. Hjj speelde op A.s. zondag 29 aug. wordt in de St. dit vierde orgelconcert een zeer uit- In 1739 verscheen het derde deel Jozefkerk een H. Mis opgedragen om zonderlijk en interessant Bach-pro- van de Clavier Hebung, en hieraan 11 uur 15 voor het overleden lid H. J. gramma, dat men welhaast nooit hoort: liggen „die Katechismusliedern", de Mulder. Door het bestuur wordt vrien- het derde deel van diens Clavier He- liederen van de Lutherse hoofddienst, delijk verzocht deze H. Mis bij te wo- bung, de Orgelmesse. Niet alleen de ten grondslag: een kleine verzameling nen. grote componist, maar ook de orga- klassieke liederen over de hoofdpun ten van het Christelijk geloof, waar- Onjuist Nog altijd blijkt bij een aantal in gezetenen het volkomen onjuiste denkbeeld te bestaan als zou deze uitreiking in de eerste plaats be- van de kern ligt br| de „Lutherlie- der", met name de Tien Geboden, het Credo, de Doop, de Schuldbelijdenis en het Avondmaalslied. Aan deze liede ren voegde Bach een driedelige Ky rie, gericht tot de H. Drievuldigheid, toe, en een Gloria. Deze alle na het Praludium in Es dur, waarin Blanken stein al dadelijk excelleerde. Dan volgt de Kyrië in drie hymnen: „Gott Vater Kyrië", „Kyrië Gott Shohn" en „Kyrië Gott Heilger Geist" met de Drievul- digheidshymne „Gott in der Höh sei Ehr", waarna de Tien Geboden. Bach is hier in waarheid „der Spielmaim Gottes", zoals men hem graag noe men wil, alleen al door de belijdenis van zijn overtuiging, zoals hij in dit werk de leerstukken van zijn geloof in toonsymboliek verklankt. En met welk een meesterschap is de gedachte ver werkt! Geheel en al boven het aard se uitgestegen het „Onze Vader", in een onfeilbare canone, daarna de „Doop", „Christ unser Herr zura Jor dan kam", met volkomen meesterschap van de organist. Een uit het hart gegrepen bede van zielen-in-nood is de Biecht: „Aus tiefer Not schrei ich zu Dir", en het dogmatisch koraal „Het Avondmaal", waarin de ziel in geestelijke rust in verblijd gebed en vereniging met God is. Is grootmeester Bach aangevangen met als inleiding het grote Praludium is Es gr. terts, zo besloot hij de mach tige, veelzeggende en veeleisende orgel- mis met als inleiding de Tripelfnga in dezelfde toonsoort, Es gr. terts, ge zien als toonsymboliek. Opgave scheepsberichten Ondei de rubriek .Scheeps berichten' vermelden wij gaar oe de gegevens vaö het schip waarvoor n zich Interesseert. Indien zich onder ow gezins leden familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die op bun reis wilt volgen, schrijt ons dan een biiefkaarl met de naam van bet betref fende schip Regelmatig znllen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen Verandert de betrokkene van schip dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven Deze traditie is enig in den lande en bestaat dus óók niet in andere steden zoals Alkmaar en Groningen, waar eveneens een ontzetfeest wordt gevierd. Leiden wordt er om benijd! Het bestuur der 3 October Vereeni ging hecht zóveel waarde aan de voortzetting van deze traditie, diait het bereid is er zich aanzienlijke fi nanciële offers voor te getroosten zonder dat er voor dit onderdeel van het programma enige inkomsten te genover staan. Mogen wij er dan andermaal bij de Leidse burgerij met klem op aan dringen dat zij dit streven onder steunt door zich a-s. zaterdagavond tussen 4 en 8 uur in groten getale te btgeven naar de grote Burchtzaal (ingang Burgsteeg), waar alle maat regelen zullen worden getroffen om het wachten tot een minimum te be perken. Men kan zelf hiertoe bijdra gen door niet reeds om 3 uur in een file te gaan staan, maar door een re gelmatig gebruik te maken van de volledige inschrijvingsperiode. Met een wolkje op reis, door J. van Remoortere Uitg. Van Goor Zonen, Den Haag. Hart je-Welgezind, 'n allerliefst meis je, en Minneke, haar witte poes, be leven de mooiste avonturen. Niet zo maar avonturen, die je elke dag zou kunnen hebben, maar ze reizen maar liefst op een wolk naar de spannend ste belevenissen. Een leuk boekje voor kinderen van 6 tot 9 jaar. Een klap en een kus door Gitta von Cetto Van Goor Zo nen; Den Haag. Een roman voor jonge meisjes over de kleine Florence, die groeit van een „lelijk jong eendje" tot 'n jonge vrouw, die wat betekent en in staat is, anderen gelukkig te maken. Mej. R. H. te Langeraar: route van Langeraar naar Emmen per auto. Langeraar - Alphen - Woerden - Utrecht - Amersfoort, Apeldoorn - Deventer - Raalte - Ommen - Coe- vorden - Emmen, een afstand van ongeveer 210 km. Abonnees die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht dit voor de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 1 0 3 0 0 3. De abonnementsprijzen zijn: per maand -f 3.55 per kwartaal f 10.70 per kwartaal per post 11,20 AUTOMATISCHE GIRERING VOORSCHOTEN Het bespaart U tijd en moeite indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Girodienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij U gaarne een opdrachtformulier toe. gen is geslaagd voor het examen M.O. DE LEIDSE COURANT Abonnementen Administratie Staathuishoudkunde en Statistiek. Gisteravond om 21.25 uur werd de 25.000ste bezoeker van de Leidato bin nengehaald. Het was ditmaal het echtpaar Steyn uit de Anna Paulowna- straat 9 te Leiden. Naast de gebruikelijke aanbieding van anjers in de stedelijke kleuren en de rondgang langs de stands, werd het echtpaar op het podium betrokken in een muzikale hulde door de R.K. Harmonie. „Ik dacht eerst, ik ga het schip in, toen meneer Wolfslag vroeg of hij mijn kaartje even mocht zien", zo zei de heer Steyn. Groot was dan ook zijn verrassing, toen bleek, dat hij niet het „schip in ging", doch de 25.000ste bezoeker was. KATWIJK Raadsagenda Donderdagavond 2 september des avonds om half acht komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester H. Dui ker. Punten van behandeling zijn voornamelijk: Voorstel tot aankoop van gronden in 't Heen van mevr. W. C. Beuk-van Paridon en de heer L. A. Kreft. Aankoop van de panden Havenstraat 30, 32, 32a, 32b en 32c van mevr. L. A. Bokslag-Geib. Aan koop van het pand Freek van Roon- straat 6 van de heer C. Varkevisser. Verkoop van bouwgrond in de Hoor- nespolder aan de heer J. Haasnoot Gz. Verpachting van een tweetal percelen weiland in 't Heen aan de heer J. van Rijn. Voorstel tot ver huur van twee percelen grond gele gen aan de Koningin Julianalaan aan de heer J. C. den Hollander. Voor stel tot verhuur van de sportvelden in de Hoornespolder aan de voet balvereniging „Katwijk". Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tegen de heer W. van Bokhoven in zake de ontruiming van de voorma lige Vuurbaak. Onderzoek geloofs brief van het nieuw benoemde raads lid de heer J. Jaapies in de vacature van drs. P. Fetter. Voorstel met be trekking tot de fluoridering van het drinkwater. Beroep van de fa. H. N. van Leeuwen en Zn. tegen de af wijzende beschikking van b. en w. op haar verzoek om vergunning tot het verbouwen en uitbreiden van de werkplaats achter het pand Secreta ris Varkevisserstraat 282. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van zeven woningen: Havenstraat 32a, Wassenaarse weg 77, Zuidstraat 89, 91 en 93, Boorsmastraat 2 en Logger- straat 3a. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Katwijkse Voetbalvereniging „Quick Boys" voor de stichting van een clubhuis in het sportpark „Nieuw Zuid". Voor stel om mej. Brandse, hoofdleidster van de openbare kleuterschool „Op de Spelbrink" op haar verzoek eer vol ontslag to verlenen. Adriaan Blankenstein liet een voor treffelijk klassieke opbouw horen, voornaam en doordacht, in stijlvolle ontplooiing van beweging, meermalen in stijgende climax. Het thema van de Cantofirmo in de verschillende delen van Bachs choraalbewerkingen was duidelijk, en virtuoos in elk opzicht in pedaalspel, evenwicht, tempo en ernst, in juiste keuze van barok-re- gistratie en frasering. Volkomen stil te onder de vele toehoorders, een be wijs van aandacht en grote waarde ring dat zg dit belangrgke werk zó hebben mogen beluisteren. Het laatste orgelconcert in deze se rie wordt gegeven door de Praagse or ganist Jiri Ropek, op 30 september a.s. J. KORTMANN. NIEUWE DIRECTEUR DIALECT- VOLKSKUNDE- EN NAAMKUNDEBUREAU Dr. P. Blok is met inganng van 1 ok tober benoemd tot directeur van het bureau van de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen (dialect-volkskunde en naamkundebureau) Hjj volgt hiermee dr. P. J. Meertens op. De heer Blok werd op 7 januari 1925 te Oegstgeest geboren. Hg studeerde aan de universiteit van Amsterdam middeleeuwse geschiedenis en promo veerde in 1960 cum laude op een proef schrift „Een diplomatisch onderzoek van de oudste particuliere oorkonde van Werden". Hg is sinds 1952 op het bureau der centrale commissie werk zaam, vanaf 1957 als hoofd van het naamkundebureau. Vader en zeven zoons Overdevest zijn vandaag bezig aan een spectaculair karwei: in de oude dorpskern van Zoeterwoude stampen zij in één dag een volwaardige loods (opslagplaats voor de bouwmaterialen van hun bouwbedrijf) uit de grond. Vanochtend om zeven uur zijn zij met z'n allen aan het werk getogen, met een werklust, waarop, getuige het feit, dat zij rond negen uur al een respectabel deel hadden af gewerkt, menig bouwvakker jaloers kan zijn. Hoever zij op dit vrij vroege uur gevorderd waren, laat de foto zien. Vader Overdevest overziet (rechts op de foto) het „strijdtoneel"; zijn zeven zoons staan op de steiger. Op de achtergrond de toren van de oude Nederlands Hervormde Kerk. De loods, die vanavond klaar moet komen, krijgt een oppervlakte van 60 m2 en zal dienen als opslag- en werkplaats.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3