Alle Nederlanders door de herkansing Zilver voor Van Herpen Berlijner Europees kampioen zeilen Wereldtitel voor Dudok van Heel Eerste etappe voor Belg De Ronde van Tsjecho-Slowakije Voetbalschandaal in Zuid-Slavië ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 De Europese roeikampioenschappen Succesvol waren de Nederlanders op de ochtend van de tweede wed strijddag der Europese titelwedstrij- den. Een prachtige overwinning van de vier met stuurman van Nereus en een zege van Boelen-Enters in de ongestuurde twee leverden twee nieuwe finaleplaatsen voor Neder land op. De Nereus-vier roeiden een bij zonder sterke race. Snel stond vast, dat de strijd tussen de Denen en de Amsterdammers zou gaan. Tot de 1000 meter behield de ploeg uit Ko penhagen de beste kansen. Langzaam maar zeker bouwden de Kobenhavns Roklub een voorsprong van drie kwart lengte op. De Denen hadden echter te veel van hun krachten ge vergd, na 1500 meter bedroeg 't ver schil tussen de beide boten maar een taflengte. Toen ging het tempo van de Amsterdamse studenten -omhoog, de Denen bleken aan de rand van hun mogelijkheden eh konden de Iproiï? niet beantwoorden. Steeds meer weerstand scheen de boot van de ploeg uit Kopenhagen van het water te ondervinden. Nereus zege vierde onbedreigd. De arme Denen moesten zelfs het zwakke België nog laten passeren en finishte met een straatlengte achterstand op de Am sterdammers. „Dat is een hele zorg minder", stelde chef d'équipe Pen- nink even opgelucht als dankbaar vast. FINISHFOTO Boelen-Enters kregen het gemak kelijker. Twee finalisten zouden alle herkansingen van de twee zonder stuurman opleveren. De Willem III- ers wilden kennelijk revancheren voor de matige prestatie van donder dag en namen geen genoegen met een tweede plaats. Op de eerste dui zend meter werd weliswaarr een lengte op de ploeg uit Passau ver loren; de sterke tweede kilometer van Boelen-Enters zou toch nog een zege opleveren. Steeds kleiner werd het verschil tussen de leidende boten. Het „HollandHolland" van het kleine groepje Nederlanders werd overstemd door het „Deutschland Deutschland", dat van de tribunes donderde. Desondanks grepen de Amsterdammers de zege als moest ook nu de finishfoto uitsluitsel ge- de de vier met stuurman, de Varsity - winnaars, die slechts in de Hongaren een rivaal behoefden te zien. De Magyaren stonden echter voor een te zware opgave. Tot 600 meter voor de finish konden zij hun tweede plaats behouden, toen stortte de te genstand ineen, waarna de équipe uit Boedapest de strijd zelfs staakte en moedeloos terug roeide naar het botenterrein. MAAGZWEER De erelijst van George en Jacques Morel is lang en indrukwekkend. Er komen talloze Franse titels in vele boottypen voor. De zilveren medail le, die het tweetal uit Arcachon in 1962 met de Franse acht bij de we reldkampioenschappen van Luzern veroverde, wordt erin vermeld. Vo rig jaar voegden de Morels, tijdens de olympische regatta op de Toda- baan, een zilveren medaille in de twee met stuurman aan hun „Pal mares" toe. Ditmaal, op de sombere Wedaubaan, waar vrijdagmiddag de zon eindelijk werd gezien, zouden de Fransen de kroon op het werk zetten en het goud grijpen. Het zou niet zo zijn. Donderdag, gedurende de series, kwam boegroei- er George Morel in moeilijkheden. De man, die enkele maanden geleden last heeft gehad van een pijnlijke maagzweer, scheen teveel van zich te hebben gevergd. Een doorwaakte nacht volgde. Zelfs moest een inter nist te hulp worden geroepen. De arts gaf de arme George wel toe stemming vrijdag in de herkansing, waarin de Laga-twee de enige te genstander van de Fransen was, te starten. In één adem liet de medicus er echter op volgen, dat het nauwe lijks zin zou hebben strijd te leve ren. George wist echter van geen wijken. Hij zou zijn kans verdedigen. Enkele honderden meters maar kon den de Fransen stand houden. Toen was het pleit beslist. Steeds verder liepen Van Nes en Winter van hun tegenstanders weg. Met zeven leng ten werden de arme Fransen versla gen. De Nederlandse twee zonder stuurman, Enters en Boelen, na de gewonnen her kansing. SUCCESRIJKE DAG De tweede dag van de Europese kam pioenschappen in Duisburg was met recht een prachtige dag voor Neder land. Na de overwinning van Jan Wie- nese van donderdag bereikte nl. ook de andere vier oranje-équipes door een zege een plaats in de eindstrij den van zondag. Na de grootmach ten, Rusland, dat als enig land alle zeven finales bereikten, en Duits land, dat zondag zesmaal vertegen woordig zal zijn, was Nederland het succesvolste land in de eerste fase van de titelwedstrijden. Voor 't eerst sinds vele jaren werd geen van de ingeschreven Nederlandse ploegen in de herkansingen uitgeschakeld. Een hoopvol teken, zeker als men be denkt dat van de afvaardiging, die vorig jaar in Amsterdam en tijdens de Olympische Spelen voor zulke successen zorgden, slechts Boelen en Enters zijn overgebleven. Met ver trouwen ziet het Nederlandse legioen in Duisburg, dat met de dag verster king krijgt, dan ook de finales van zondag tegemoet. UITSLAGEN Herkansingen vier met stuurman (de winnaars gaan over naar de finale): le serie: 1 Zuid-Slavië 6.33.5, 2 Italië 6.35.02, 3 Ver. Staten 6.46.99. 2e serie: 1 Tsjechoslowakije 6.35.75, 2 Bulgarije 6.41.65, 3 Zwitserl. 6.45.66, 4 Oostenrijk 6.48.16. 3e serie: 1 Nederland 6.38.67, 2 Bel gië 6.47.84, 3 Denemarken 6.57.33, 4 Spanje 7.00.11. De nummers twee en drie van elke herkansing roeien vandaag om de 7e tot en met de 12e plaats. Herkansing twee zonder stuurman (de eerste twee gaan over naar de fina le): le serie: 1 Denemarken 6.59.91, 2 Rusland 7.04.14, 3 Zwitserl. 7.15.80. 2e serie: 1 Nederland 7.07.46, 2 West- Duitsland 7.07.76, 3 Tsjechoslowakije 7.14.92 4 Italië 7.23.94, 5 Zweden 7.36.16 Herkansingen skif (de winnaars gaan over naar de finale; de nummers 2 en 3 roeien vandaag om de 7e t.m. de 11e plaats, le serie: 1 Sass (Rusland) 7.35.48, 2 Andrs (Tsj.) 7.42.72, 3 Van Herck (België) 7.51.48. 2e serie: Trlaja (Z.-Sl.) 7.29.27; 2 Kraakenes (Noorw.) 7.34.78; 3 Bohn Hong.) 7.36.46, 4 Valianchon (Fr.) 7.40.24. 3e serie: 1 Kubik (Polen) 7.30.63, 2 Maher (V.S.) 7.37.94, 3 Meister (Zwi) 7.42.57, 4 Uille (Australië) 7.50.78. Vier zonder stuurman: le serie: 1 Nederland 6.37.64, 2 Gr. Brittannië 6.42.16; 3 Zuidslavië 6.42.40; 4 Oosten rijk 6.52.83, Hongarije staakte de strijd. 2e serie: 1 Rusland 6.31.04, 2 Zwit serland 6.43.32, 3 Zweden 6.50.87. In de finale zullen nu uitkomen: Duits land, Italië, Nederland (Nereus), Gr.- Brittannië, Rusland en Zwitserland. Dubbel Twee: le serie: 1 Tsjecho slowakije 6.55.19, 2 Rusland 6.57.36, 3 Bulgarije 7.01.82. 2e serie: 1 Roemenië 7.02.77, 2 Oos tenrijk 7.03.08, 3 Gr.-Brittannië 7.07.17 De eerste twee aankomenden van beide series plaatsten zich voor de finale. In de middaguren werden de herkan singsseries gaan over naar de finale. Twee met stuurman: le serie: 1 Zd.- Slavië 7.58.36; 2 Denemarken 7.59.10; 3 Zweden 8.23.26. 2e serie: 1 Roemenië 7.49.50, 2 Po len 7.59.08, 3 Duitsland 8.01.00. 3e serie: 1 Nederland 7.46.71, 2 Frankrijk 7.58.64, de drie winnaars gaan naar de finale. Achten: le serie: 1 Duitsland 6 min. 4.72 sec; 2 Zuidslavië 6.06.14, 3 Hon garije 6.09.66. 2e serie 1 Italië 6.05.75, 2 Frankrijk 6.07.30; 3 Tsjechoslowakije 6.09.23. De eerste twee van beide series gaan over naar de finale. NOORD WIJK RONDE VAN NOORDWIJK De ronde van Noordwijk op het bekende parcours Wilhelminastraat- Molenstraat - Bronckhorststraat - Van Limburg Stirumstraat - Heilige Géest- weg - Wilhelminastraat, wordt dit jaar gehouden op donderdag 2 september а.s. Dit jaar kunnen voor het eerst ook niet-Noordwijkers hieraan deel nemen, mits zij geen lid zijn van een wielervereniging of zijn geweest. Start plaats bij de Wilhelminaschool, aan vang om 2 uur. Het resultaat van de inschrijving is als volgt: 1. Cor de Ridder Douzastraat 43 N;wijk. 2. Leo Zonneveld. Douzastr. 65 N;wijk. 3. D. Zonneveld M/zn. IJmuidenstr. 29 4. E. J. Groenewoud Tramsteeg 47. 5. A. de Haas. Pickestraat. 55 N;wijk. H. L. Groenenwoud Jac. Juchstr. 7 7. J. v. Weten. Molensteeg 15. N;wijk. 8 C. Smit. Tulpstraat 16. N;wijk. 9. G. v.d. Burg Nw. Duinstraat 35 Noordwijkerhout. 13. A. W. v.d. Burg Duinstraat 35 Noordwijkerhout. 11. G. v. Gijlswijk Duin en Dal 7 Noordwijker hout. 12. Th. v. Dam Herenweg 136 Noordwijkerhout.13. A. W. v.d. Burg Zeestraat 109b Noordwijkerhout 14. R. Alkemade Pickéstraat 72 Noordwijk 15. Q. Caspers Zeestraat 13 Noordwijk 16. C. A. v.d. Burg Zeestraat 109b Noordwijkerhout. 17. J. Buschman Tramsteeg 27 Noordwijk 18. N. v.d. Berg St. Jeroenweg 29 Noordwijk 19. L. Knijnenburg Douzastraat 1 Noord wijk 20. P. Tettero Kersappelstr. 13 Noordwijk. 21. P. Groenewoud Tram steeg 75 Noordwijk. 22. N. Steenvoor den Pichéstraat 78 Noordwijk. 23. T. J. Dijkstra Zeestraat 85 Noordwijkerhout 24. M. Caspers Scheveningenstraat 20 Noordwijk. Jonge autorovers in Amsterdam gepakt De Amsterdamse recherche heeft zes jeugdige Amsterdammers gear resteerd die er de afgelopen maan den een gewoonte van maakten in het gehele land auto's te stelen en leeg te halen. Het zestal, de 21- jarige fabrieksarbeider J. R. S., de 21-jarige lasser R. F. K., de 18-jarige R. E. S., zonder beroep, de 25-jarige onderhoudsmonteur E. U. S., de 19- jarige metaalbewerker R. P. de F. en diens 18-jarige broer C. C. de F., reisde met gestolen wagens in Am sterdam, en vandaar naar o.a. Leid- schendam, Groningen, Leeuwarden en Den Bosch. Zij zijn gisteren voor de officier van justitie geleid. VENTER POOGDE VROUW AAN TE RANDEN De gemeentepolitie van Meppel heeft de 19-jarige woonwagenbewo ner A. C. K. uit Assen aangehouden. De man, die met dekens langs de huizen ventte, was een woning bin nengedrongen en had getracht de be woonster aan te randen. De vrouw begon zo hevig te gillen dat de bu ren kwamen toesnellen. De koopman sloeg toen ijlings op de vlucht, doch werd spoedig door de gealarmeerde politie achterhaald en ingesloten. Universitaire spelen Boedapest Na de twee zilveren zwemmedail- les van Bep Weeteling en de bronzen plak veroverd door Anja Lepoutre en Adriana de Jong in het damesdub belspel, was het vrijdag de zilveren medaille van Fred van Herpen op de 400 meter in 46,9 sec., waarmee hij zijn eigen Nederlandse record evenaarde, die de harten van de Nederlandse studenten weer sneller heeft doen kloppen. Want temid den van alle geweld, waarmee pseu- do of echte studenten in Boedapest het goud, zilver of brons veroveren betekenen de prestaties van enige Nederlanders, dat zij niet helemaal ten onder gaan. De 34-jarige Berlijner Uwe Woite heeft met het maximale aantal pun ten van 7968 op het Zwischenahner- meer zijn Europese titel in de Olym- piajollenklasse geprolongeerd. Even als de vijf voorgaande races won Woite vrijdag ook de zesde en voor laatste race. De best geplaatste bui tenlander is de Nederlander Van der Voort, die thans in de algemene klassering negende staat. De Rotterdammer Van Ravesteyn mocht vrijdag de zesde en laatste race voor het wereldkampioenschap in de Flying Juniorklasse te Saltsjoe- baden winnen, de grote triomfator werd zijn landgenoot Dudok van Heel uit Huizen, die met grote superiori teit zijn wereldtitel prolongeerde. Dudok van Heel behoefde zich in de laatste race geenszins in te spannen, mede doordat zijn naaste concurrent, de Noor Spilling, opgaf en hij stelde zich tevreden met de zevende plaats. De ere-plaatsen werden niettemin door Nederlanders bezet met Van Ravesteyn als eerste en Lamsvelt als tweede. De Zweed Broberg finishte als derde. Er werd vrijdag onder zeer slechte omstandigheden gezeild: geen wind en voortdurende regen. Dudok van Heel werd wereldkam pioen met een totaal van 7741 pnt. De Noor Suilling bezette in het to taalklassement de tweede plaats en da Zweed Larsson eindigde als derde. WIELRENNEN Parijs—Luxemburg De Belg Willy Planckaert heeft de vrijdag gereden eerste etappe van de wielerwegwedstrijd Parijs - Luxem burg, die van de Franse hoofdstad leidde naar Arras over een afstand van 206 km. gewonnen in een eind sprint van een groep van zeventien renners. Arie den Hartog, die als zesde over de eindstreep ging, was de hoogstgeplaatste Nederlander. In de kopgroep bevonden zich verder Gel dermans (11e) en Kees Haast (16e). De Schot Bill Bilsland heeft de vrijdag in de ronde van Tsj.-Slowa- kije gereden individuele tijdrit over 50 km gewonnen in de tijd van 1 uur 19 min en 45 sec, waarmede hij zijn leidende positie in het algemeen klassement versterkte. Het traject leidde van Taranska Lomnica naar Podspary en terug. Er gingen 65 renners van start. Op d)e tweede plaats eindigde de Tsjech Jiiri Haiva met een tijd van 1.21.37, terwijl ook d'e dierde plaats werd in genomen door een Schot, nl. Jimmy Leitsch met 1.21.39. De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 7. Hans Hesen 1.22.45 27. Piet Deenen 1.25.24; 35. Jan Serpenti 1.27.21. Juszko (Hong.) 18.15.30; 10. Hans He sen (Ned.) 18.24.16; 18. Piet Deenen (Ned.) 18 30.59; 56. Jan Serpenti (N.) 19.30.42. Tsj .-Slowakije leidt in het ploegenklassement, op de tweede plaats gevolgd door Hongarije, ter wijl Nederland achtste staat geklas- ATLETIEK Nieuw wereldrecord 3000 meter De atleetvan superklasse, Kipchonge Kelno uit Kenia, verbeterde vrijdag tijdens wedstrijden in Haelsingborg het wereldrecord over 3000 meter tot 7 min. 39,5 sec. Hij verbeterde daarmede het nog geen maand oude record van de Oostduitser Siegfried Hermann (7.46,-) met maar liefst zes en een halve sec. VOLLEYBAL Nederlandse volleyballers naar toernooi om wereldbeker klassement na vijf etap- 1. Bil Bilsland (Schot) 18.07.51; 2. Jiri Hava (Tsj.) 18.12.44; 3. Pavel Koneony (Tsj.) 18.13.01; 4. Antal Megyerdl (Hong.) 13.14.03; 5. Janoe Op 12 september wordt in verschil lende Poolse steden een begin ge maakt met het toernooi om de we reldbeker, waarvoor ook Nederland (heren) is uitgenodigd. Het bestuur van de Europese volleybalfederatie heeft wereldkampioen Rusland, Tsj.- Slowakije, tweede in Tokio, en de Europese kampioen Roemenië in drie verschillende poules ondergebracht. De groepenindeling ziet er als volgt uit: Groep A: Tsj.-Slowakije, ZuM- Siiavië, Oost-Duitsland, Nederland; Groep B: Roemenië, Bulgarije, Japan, Mexico; Groep C: Rusland, Polen, Hongarije, Frankrijk. Zilver dus voor Fred van Herpen, die in de finale van de 400 meter bijna het goud had bemachtigd, toen hij de leidende Italiaan Sergio Bello, die na een zeer snelle start de leiding had genomen, stap voorstap naderde, doch op de streep net enkele deci meters tekort schoot. Voor de Lim burgse Groninger betekende zijn prestatie, dat hij na het dieptepunt tijdens de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen weer zijn oude vorm terug heeft. Ed de Noorlander, na het vertrek van Eef Kamerbeek de beste tien- kamper die Nederland momenteel bezit slaagde er in uit een veld van 17 deelnemers als zevende te eindi gen. Zijn prestaties op de tweede dag waren 15.5 over de 110 meter horden, 3.60 polshoog, een matige discusworp van 33.82, 49.28 meter speerwerpen en een scherpe tijd over de 1500 meter in 4.36.4. Hij bereikte een totaal van 6721 punten, ongeveer 200 punten minder dan zijn beste tienkamp in Breda. Winnaar werd de Amerikaan Bill Toomey met 7566 pnt, vóór de sterk naar voren gekomen Hongaar Josef Bakai met 7443 punten en de Duitser Manfred Pflugbeil met 7410 punten. Wim Smit werd door een vijfde plaats in de serie met 22.2 sec. uit geschakeld, evenals Fred van Her pen, die via een vierde plaats in de serie in 22.4 niet verder kwam dan de halve finales in 21.6 sec. De Nederlandse basketbalploeg toonde eindelijk wat meer vechtlust, verloo desondanks met 61—59 van Libanon en bezet de 20e en laatste plaats. Het volleybaltoernooi bij de heren werd gewonnen door Rusland vóór Hongarije en Zuid-Slavië. Ne derland eindigde op de 10e plaats. Ook bij de dames wonnen de Rus sen voor Roemenië en Tsjecho-Slo wakije. De Zuidslavische voetbalwereld heeft óók een schandaal. De voetbalbond in dat land heeft drie clubs, Hajduk uit Split, Htresnjevka uit Zagreb en Ze- leznicar uit Serajewo, uit de eerste klasse gezet. Men nam deze beslissing, nadat was gebleken dat deze verenigingen „ge knoeid" hadden met wedstrijden. Te vens werd een groot aantal bestuurs leden voor het leven geschorst. De drie clubs zullen het komend seizoen in de tweede klasse worden ingedeeld. Het is de eerste maatregel van een derge- Voetbal Tottenham Hotspur heeft de vrijdagavond voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde, thuis wedstrijd tegen Blackpool met 40 gewonnen. ZOETERWOUDE WSV „ZWIETEN" WANDELTOCHTEN - De wandelsportvereniging "Zwieten" te Zoeterwoude (lid van de KNB v LO en de Wandelkring Leiden) organiseert op zaterdag 4 en zondag 5 september a.s. voor de negende maal in successie haar nationale Rjjnstreekwandeltoch- ten over afstanden van 10, 15, en 20 k.m. De starttjjden zijn op zaterdag 4 september van 14 tot 15 uur en op zon dag 5 september van 10 tot 13,30 uur met als startplaats het parochiehuis "De Drie Eendjes" Hoge Rijndijk 72 te Zoeterwoude (naast de kerk). De deelname is weer opengesteld voor individuele wandelaars (sters) en verenigingsgroepen, alsmede voor jeugdige deelnemers (sters) van 8 tot 16 jaar en militairen. Elke deelnemer (ster) ontvangt een speciaal ontworpen medaille, terwijl groepen van tenminste 12 personen in aanmerking komen voor een fraaie groepsprijs en tevens mededingen naar een extra prijs. Onderweg zullen de groepen namelijk weer door een des kundige jury worden beoordeeld inza ke hun marsvaardigheid etc.. Naast een prachtige beker „wederom geschon ken door burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude (erevoorzitter van "Zwieten") en wel voor de groep, die de beste indruk maakt, hebben ook nu een aantal Zoeterwoudse winkeliers weer vele extra groepsprijzen beschik baar gesteld. Het inschrijfgeld bedraagt voor per sonen tot 16 jaar en militairen 1,00 per persoon; voor alle overige deel nemers (sters) 1,20 per persoon. Voor de nodige EHBO-assistentie zorgen de leden van de EHBO-Raad- Leiden. De inschrijf adressen zijn: J. W. Hoo- gervorst, Hoge Rijndijk 357 (post Rijn dijk); mej. R. van Stein, Watertje 8, Zoeterwoude (tel. 01715-331) J. P. Woordes, Eikenlaan 53, Alphen a.d. Rijn en Th. Zandbergen, Hoge Rijndijk 82, Zoeterwoude-Rijndijk. NEDERLANDSE VOLLEYBALSELECTIE TEGEN JAPAN Op 1, 2 en 4 september zullen de Nedleri'amdse volleyballers resp. in Hengelo, Woerden en Delft, de strijd aanbinden met Japanse teams. De ploegen worden uit de hiervolgende spelers en speelsters gekozen: Heren: Tinkhof, Oosterbaan, Van der Hoek, Swieter, Van Wijnen, Koo ien, Lodder, Valkenburg, Onnes, Veldhuis, Vermeulen, Van Baaien, De Vink, Constandze, Mulder, Van der Stoep en Hoogland. Dames: A. van Beelen, H. van Gu- Mk, C. Blijleven, A. Plant, I. Vissen berg, T. Horsman, M. Bruggeman, G. Wolters, J. Wassink, A. Snuverink, D. Versteeg, T. Verdysseldionk, H. Wijnands, N. van Dijk, T. Weerman. Op de eerste dag van de vrijdag te Viareggio begonnen Europese kam pioenschappen waterskiën voor de jeugd hebben de twee Nederlandse re presentanten zich in het voorste gelid geplaatst. Op het onderdeel figuren bezette de Hagenaar Pim Braskamp bij de jongens de tweede plaats achter de Italiaan Pea Roby, terwijl zijn stad genote Emily Dane bij de meisjes vier de werd. Het komende seizoen gaat de 25-jarige doelman van het beroemde Canadese ijshockeyteam de Trial Smoke Eaters - Bruno Forlin - het team van H.IJ.S. HOKIJ versterken. Hij is al tien jaar doelman in eerste divisieteams in Ca nada.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11