FLITS HET STADHUIS MET GOEDKOOP TOESTEL KAN EEN PRIJSPRENT GESCHOTEN WORDEN Veel bekijks voor rijdende Leidato-Expositie LEEUW IN VLIEGTUIG OMGEKOMEN ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 FOTOWEDSTRIJD VAN FOTOWACHT, FOTOHANDEL EN LEIDSE COURANT De prijzen waardebonnen kunnen overal in Ne derland besteed worden bij de erkende fotohandel. Drie inzendingen kunnen In totaal is f 150 aan waardebon- ook nog in aanmerking komen voor nen beschikbaar. De eerste prijs is een plaquette van de stichting, f 50, de tweede f 35, de derde f 25, Met deze prijzen zijn wfl nog niet alsmede vier prijzen van f 10. De aan het eind. Omdat de Flitswedstrijd een onderdeel vormt van de Leidato- festiviteiten kunnen inzendingen van de Flitswedstrijd ook in aanmerking komen voor de algemene fotowed strijd van de Leidato. Om in aanmer king te komen voor een prijs in de Leidato-wedstrijd (in totaal is daar f 225 te winnen) behoeft men geen tweede afdruk te maken. Wat u bij De Leidse Courant instuurt, zal na melijk eveneens ter beoordeling wor den voorgelegd aan de jury van de Leidato-fotowedstrijd. Een dubbele kans dus. FLITS HET STADHUIS EN VEEL SUCCES! Een felle brand heeft de afgelopen nacht het kantoor van de Alkmaarse Kunstmesthandel N.V. aan de Scher- merweg in de as gelegd. Een half uur nadat de op volle sterkte uitgerukte Alkmaarse brandweer water gaf, had men de vuurhaard ingesloten. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, loopt in de tienduizen den guldens. In het Grootziekengasthuis in Den Bosch is gisteravond de 44-jarige heer H. Verdonk uit Soest overleden aan de verwondingen, die hij woens dagavond opliep bij de ontploffing in een tank op het Esso-depot in Den Bosch. Bij dit ongeluk kregen vyf mensen vrij ernstige verwondingen, onder hen twee werkstudenten. Er behoeft in het geheel geen dure camera aan te pas te komen. Zelfs met het meest eenvoudige toestelletje zult u woensdagavond uw slag kunnen slaan in de Flits wedstrijd die Fotowacht, Leidse fotohandelaren en De Leidse Courant als primeur voor de Sleutelstad gaan brengen in het kader van de festiviteiten rond de Lustrum-Leidato. Twee batterijen blauwe flitslampen, die gezamenlijk 8V2 miljoen lumen per seconde produceren - ongeveer 20.000 huiskamerlampen - zullen in één ogenblik een enorme zee van licht op de achterkant van het Stadhuis storten en in dit ene ogenblik moet het gebeuren. Hoe komt het Stadhuis uw kiekkast je binnen? Wie maakt de origineelste opname en wie zullen er in aan merking komen voor de prijzen, die voor dit evene ment door de organisatoren beschikbaar zijn gesteld? Gelijke kansen Het is dus duide"3k> dat de Fliu- J wedstrijd in feite veel langer duurt De kansen zijn voor leder gelijk, dan dle ene seconde, waarin de lam- want bij de beoordeling van de foto's ?e° zullen flitaen' Omstreeks tien uur cal niet op de eerste plaats gelet wor- 's **ét moment, maar degenen, die se- den op technische volmaaktheid. Een "eus werk van deze wedstrijd willen foto kan technisch volmaakt zijn, maken raden wlJ aan van te maar als „prent" kan die nietszeggend -v°ren aanwezig te zijn om de opstel en saai zijn. Gelet zal worden op een van de lamPen en de lichtval te origineel standpunt, >n Interessant de- bestuderen en om de camera op een tall, 'n spectaculaire lichtval of eigen- goede plaets In stelling te brengen, aardige perspectivische vertekening. Wat haett m,en "°d'S S°ada Het is zelfs niet eens per sé nodig om °Pname maken het Stadhuis te „nemen". Een amateur, 1. Een camera met een zwart/wit-, die een „wurmend" collega-fotograaf kleur- of diafilm. De camera moet onder schot wil nemen kan even goed voorzien zijn van de mogelijkheid om zyn gang gaan. Opgaaf Is het: hoe be- een tijdopname te maken (de sluiter nut ik de flits. moet op B gezet kunnen, worden)Ge bruik van een zonnekap is ook aan te bevelen. 2. Een statief. 3. Een draadontspanner. De laatste twee attributen zijn niet noodzakelijk. Zonder statief en draad- ontspanner kan het ook lukken, maar dan moet men zorgen, dat de camera stil gehouden wordt. Een goed hulp middel is de camera tegen een hek, een paaltje of een muurtje te druk ken. Open flitsmethode De flits geschiedt volgens de „open flitsmethode", net zoals die vroeger beoefend werd door de portretfoto graaf. In oude films kan men nog wel eens zien, hoe dat er aan toe ging. Eerst werd de lensdop van het toestel genomen, daarna ontstak de fotograaf een bakje magnesiumpoeder en ten slotte werd de dop weer op de lens gezet. Bij het Stadhuis gaan we het onge veer ook zo doen. Tegen tienen iedereen moet dan zijn plaatsje ge vonden hebben wordt via de luid speakers van de Fotowachtwagen het sein „alles klaar" gegeven. Ongeveer 10 seconden later volgt „sluiters open". Men zet dan rustig het toestel open met de draadontspanner of gewoon met de wijsvinger (maar dan niet bib beren!) en men wacht rustig af. Het licht schiet aan. Niet schrikken of bewegen, want op dit moment komt het aan. Een seconde na de flits wordt het sein „sluiters dicht" gegeven. Bij elkaar gaat er met de opname 3 4 seconden heen. In die tijd zult u uw kans benut of gemist hebben. Met het eenvoudigste toestelletje is dit resultaat te bereiken. Deze foto werd vorig jaar gemaakt op de Grote Markt in Haarlem, waar de Flitswedstrijd een groot succes werd. De Leidse fotohandel, de Fotowacht en De Leid se Courant brengen het Flitsfestijn woensdagavond als primeur in Leiden. De kansen zijn gelijk en op het spel staat een serie aantrekkelijke prijzen. Inzending Instelling Met een rijdende expositie hebben de Leidato-deelnemers gisteravond talloos velen een voorproefje ge geven van wat er in de komende dagen te zien zal zijn op de Lustrum- Leidato-Huishoudbeurs. 110 rijkelijk met gladiolen versierde wagens, in grootte variërend van bescheiden bestelautootjes tot complete praal wagens, vertrokken omstreeks 7 uur in een bijna 2 km-lange stoet van de Burggravenlaan en maakten tot ongeveer tien uur een feestelijke toer door de stad. De Leidato-Optocht werd opgeluis terd door tien muziekkorpsen, negen uit de Sleutelstad en „Concordia" uit Waddinxveen. Voor het maken van een goede op name is een juiste instelling van de camera onontbeerlijk. U maakte zeer zeker een goede opname als u zich houdt aan de volgende algemene richt lijnen: De camera wordt stevig neergezet. Heeft men geen statief dan zoeke men een plaatsje, waarop of waartegen de camera kan rusten als het moment daar is. Heeft men een plaats uitge zocht dan moet de afstand worden ingesteld. Nadat de sluiter op „B" ge zet is, wordt het juiste diafragma ge kozen. Het negatief wordt in het al gemeen goed „geraakt" en men ver krijgt een goede scherpe diepte als men zich houdt aan de volgende stel regels. Voor een film van 17/18 DIN diafragma 8; voor een 20/22 DIN-film een diafragma van 11 en voor een film van 25/27 DIN een diafragma van 16. Dit zijn algemene richtlijnen, maar wenst men een aanvullend advies dan zullen de heren van de Fotowacht dat gaarne geven. De opname ls gemaakt en wat gaan we nu verder doen? Tot 20 september heeft men de tijd de film vol te schie ten, af te werken (of af te laten wer ken) en te zorgen, dat er een afdruk of een dia op het bureau van De Leid se Courant komt. De foto's zowel in zwart/wit als in kleur dienen een af meting te hebben van 9x9 minimaal en 18x24 maximaal. Dia's moeten stevig zyn ingeraamd. Foto of dia moet voorzien zijn van de naam en het adres van de deelnemer en stelt men prys op terugzending dan moet een voldoende gefrankeerde retour- verpakking zyn ingesloten. Prijswinnende foto's zullen gepubli ceerd worden en worden het eigendom van de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie en bekroonde dia's zullen eventueel gedupliceerd mogen worden. Het reglement is ver der eenvoudig en voorzichzelf spre kend. Alleen amateurfotografen mo gen deelnemen, geen beroepsfotogra fen; de opname moet gemaakt zijn met het flitslicht van de Fotowacht. De jurering zal geschieden door leden van de Leidse fotohandel, de Leidse Courant en de Stichting ter Bevorde ring Van de Amateurfotografie en de uitslag wordt bekend gemaakt in de Leidse Courant van 1 oktober. GESTIKT IN TE KLEINE KIST Door de Britse dierenbescherming de markt", aldus dr. Jacobi, „omdat is een grondig onderzoek ingesteld ze zich ook in gevangenschap goed naar de dood van Simba, een leeuw voortplanten. We zijn dus altijd blij van zes maanden oud, die tijdens de als we ze kwijt kunnen, want wie vliegreis van Amsterdam naar Lon- wil ze kopen? We zijn er in het af- den is gestorven. Nadat sectie was gelopen jaar in geslaagd 7 jonge verricht werd gistermiddag mede- bruine beren van de hand te doen. gedeeld, dat de doodsoorzaak zuur- De prijs is maar 50.- per stuk, T stofgebrek was, daar de kist, waarin maar hoofdzaak voor ons is, dat ze 0p L°nd*n-A'rport is vrijdag een leeuw in een kist - bestemd voor door- hij vervoerd werd veel te klein was. een goed tehuis krijgen. Het is nu zending naar Karachi - dood aangetroffen. De foto toont leden van de De leeuwin Vera, die dezelfde reis eenmaal niet de bedoeling, dat je die maakte, acht maanden oud, kwam beesten gaat slachten voor de huid". Brltse d'"enbescherming, die het dier ontdekten, bu het lijk van het dier. levend in Londen aan. Het bericht heeft nogal wat op schudding verwekt. De Britten spra ken over „een doodkist", waarin het dier werd vervoerd. Verwondingen en kneuzingen aan de poten zijn te kenen van de hevige strijd, die de leeuw heeft gevoerd om zich uit zijn enge gevangenis te bevrijden. Verpakking Beide leeuwen waren afkomstig van Artis te Amsterdam. Zij waren verkocht aan een dierentuin in Ka- ratsji en werden gisteren in houten kooien naar Schiphol gebracht. Daar hebben de kooien geruime tijd in het dierenhotel gestaan, totdat zij in het holst van de nacht naar Londen werden vervoerd in een DC-7 vracht vliegtuig. De prijs, die Artis voor de leeuwen had bedongen, was slechts 150.- per stuk. Als commissionair fungeer de de firma Animex te Waddinx veen, die gezorgd heeft voor de hou ten kooien met traliewerk. „Volgens ons mankeerde er aan de verpakking niets", zo zei directeur dr. E. F. Ja cobi van Artis. „Het is mij dan ook een raadsel, hoe de leeuw kan zijn doodgegaan". Hij wilde de mogelijk heid niet uitsluiten, dat er tijdens het vervoer iets met de kist 'is ge beurd. GOEDKOOP De beide leeuwen waren in de af gelopen winter in Artis geboren. Bet TV-programma „Voor de vuist weg" werd vrijdagavond vanaf het strand van Scheveningen uitgezonden. „Leeuwen en beren liggen ruim in De foto toont WiUem Duys met een vrouwenkoor uit Scheveningen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9