HET RAADSEL MENINGEN OVER SAMENWERKING IN BOUWNIJVERHEID VERDEELD van de hazepoot RADIOPROJECT OP CHILI VAN NEDERLANDSE CAPUCIJNEN VISIE OP TELEVISIE Leirlse Bioscopen StiSKE-WISKE VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 26 augustus t/m 4 september (behalve zondag 29 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4.-, f 5.-, f 6.-, f 8.- en f 10.-. Financiering door speldjesacties Een groep Nederlandse Capucijnen op die kleine zenders van het radiio- heeft een plan ontworpen om door communicatienet. Dit radtio-projeet middel van een omroepzender de wordit financieel gesteund door de ontwikkeling van een sterk onder- missieprocuur dier Capucijnen in Ne- ontwïkkeld indianengebied in de derland, diie die nodige gelden, welke provincie Osorno in Chili in de geest voor de eerste aanzet worden ge- van het regeringsprogram vlugger te raamd op 250.000, tracht bijeen te doen verlopen. Zij willen de radio brengen door een sipeldjesaktie, waar- daarbij inschakelen als „het relatief in zes speldjes, voorstellende zes goedkoopste en meest effectieve mid- Zuidamerikaamse vlaggen, aan het del tot deze ontwikkeling". publiek (voor de som van 50 cent) Dat beoogde radio-project omvat worden aangeboden. Dit plan moet voorlopig een middengolfomroepzen- niet gezien worden als een missie der, waardoor heel het gebied kan project, maar als een poging de be- worden bestreken. Deze wordt ov volking door radio-uitzendingen op De door de Nederlandse Aannemers- gaan heeft ten doel gemeenschappe en Patroonsbond van de Bouwbedrij- lijke belangen van werkgevers en ven in Nederland (N.A.PJ5.) voorge- werknemers te dienen en die zijn er stane „vakraad voor de bouwnijver- warempel ook nog", aldus de heer heid" zal er niet komen, zo heeft de Brouwer. heer L. Brouwer, voorzitter van de XT Katholieke Bond van Werknemers in ^a;"f. ?dtire o+ rnc0n),it Katholieke Aannemersbond uitge- aittkel in het or^i sproken vrees, dat hel bouwraad-plan r£ l, °rt"" van de werknemersorganisaties een van deze bond ,,Op de steiger „De werknemersorganisaties heb- heer RrloweV V" tL*. vergen, verklaart de heer Brouwer, ben hun voorstel tot het vormen dat de oprichtins van een bouwraad rfJI v™rrf^™tll^1f'irafr niets anders beoogt dan een aantal ne mef de^vwkeevèrsoreanisabes bestaande gezamenlijke aetivi- póten^ aIdu7 d" heer BroTwe" basis ,e die in navolging van zijn collega 8even* A. J. van Hagen van de Algemene Als goed voorbeeld noemt de heer godsdienstig en profaan gebied bij hun ontwikkeling te helpen. Onderricht Dit werd gisterochtend tijdens een persconferentie in Amsterdam van 0—zijde van de initiatiefnemers mee- pig 1000, zullen in de hulzen worden gedeeld. Pater Auxentius Wijnhoven, geplaatst van ieder die zich interes- die zeven jaar in Chili werkzaam is seert voor ontwikkeling, bij de voor- en met oktober weer naar dat land gangers der gebedsdiensten of bij de zal vertrekken, lichtte het project toekomstige leiders op sociaal en eco- toe. nomisch gebied. De ontvangers heb- Via de omroepzender kan worden ben een beperkte ontvangstmogelijk- onderricht in godsdienst, landbouw heid en kunnen worden afgestemd en veeteelt, hygiëne en gezondheids- één van de vier missieposten plaatst. Voorts komt er een radio communicatienet, waardoor de ver binding tot stand komt tussen de missieposten met hun scholen en poli klinieken onderling en tevens met de omroepzender. Transistor radii o - ontvan gersvoorlo - leer. Aan analfabeten kan lezen en schrijven worden geleerd. Ook wordt de mogelijkheid geschapen diat de pastoor een voortdurend en intensief radio-contact heeft met zijn paro chianen en ook met zijn helpers en voorgangers. Het praktisch nut houdt o.m. in dat het project de bouwkosten bespaart van kapellen. Hooguit 50 volwassenen komen daar eenmaal in de week samen. Vaak moeten paters drie tot vier uur te paard reizen om 30 tot 40 mensen samen te treffen. Door middel van die radio kan men op een avond drie- tot vierduizend mensen bereiken. Het is volgens pa ter Wijnhoven het eerste radio-project in Chili. Hij hoopt ©r een model project van te kunnen maken, dat in andere provincies kan worden na gevolgd en door een grotere samen werking vervolmaakt zal worden. Gerekend wordt op de steun van de regering. Actualiteiten de kijker een aflevering van de Fran- half uur, wat nog te verduren zou se serie „Le petit the&tre" te zien, zijn geweest, indien de intrige wat een half uur Sextet en dan de herha- vlotter was verlopen. We hebben over ling van Schnitzlers spel „Het Bac- geschakeld op N2, waar de familie chusfeest", dat precies een half jaar Walden-Kievits met een bescheiden eerder op het scherm was gebracht, theaterstukje was ondergebracht en Ook N2 bracht de nodige variatie, waar Perry Mason het zoveelste pro maar evenmin als NI wat men zou ces voerde. Het Kath. kerkgenoot- De tv nieuwsrubrieken als Brand- noemen: „een vers programma". Zo schap stond borg voor een boeiende Neder 1. Bouwbedrijfsbond conclu- Brouwer het bedrijfschap voor het punt Achter het nieuws, Televizier en was het ook woensdag gesteld toen reportage over het open katholicisme deert dat door de reactie van de schildersbedrijf, dat met een budget Attentie hebben in deze vakantietfld de Avro de gedeeltelijke herhaling in Friesland. Daar wordt prachtig en NAJPJB. de aap pas goed uit de werkt van ongeveer een miljoen gul- stellig een moeilijke opdracht te ver- bracht van een Hartewens-concert op eerlijk werk van apostolische aard mouw is gekomen: „De NA.P.B. den. Dit bedrag wordt elk jaar zon- vullen. Als steeds verwacht men van Oudejaarsavond. De stemming zat er verricht, wil geen inspraak van de werk- der noemenswaardige moeilijkheden deze uitzendingen hoge actualiteit, gelukkig wel in. Voor de laatste keer nemersorganisaties in de econo- door de schilderspatroons opgebracht, maar als de amusementsprogramma's zÜn »De verdedigers" op de Neder- Komende uitzendingen mische problemen van de bedrijfs- Het tienvoudige bedrag zou voor de voor een deel uit herhalingen bestaan, landse beeldbuis verschenen. In Ame- Vanavond alweer een Amerikaanse tak bouwbedrijf". te vormen bouwraad zeker voldoen- valt het accent te meer op de actua- rika heeft men namelijk deze boeiende show, namelijk van Dinah Shore en Zoals bekend is, pleitte minister de zijn, aldus de heer Brouwer. liteiten-programma's. Ze helpen dan serie gestopt en dat betekent, dat ook bij de VPRO verder een programma Bogaers enige tijd geleden voor een De moeilijkheden die de NAPB het spits afbijten en zo kunnen we de Avro aan het einde van haar Pres- over een Amerikaanse schrijver. Op visitekaartje" van het bouwbedrijf, vreest om de gelden via een heffing het ons voorstellen, dat zoals dezer ton-latijn is gekomen. Het viel ons op, N2 is „The Saint weer aanwezig. De nadat de werknemersorganisaties de op de omzet van de georganiseerde dagen is geschied de NCRV de dat in deze laatste aflevering het ac- zaterdagavond bij de NCRV begint instelling van een bouwraad hadden ondernemers bijeen te brengen, ko- kwestie van de Provo's ter sprake cent lag op de jonge Preston, die met met de onvermijdelijke Lassie en wordt voorgesteld. Vorige week liet de men volgens de heer Brouwer voor brengt en aan het slot meedeelt, dat veel overtuiging de jonge verdediger gevolgd door Joop Doderer in „Ene N.A.P.B. weten dat hij geen aanhan- rekening van de werkgeversorganisa- later op de avond „Achter het nieuws" speelde. Een wat griezelige film draai- Nachtegaal Eind 1963 ging de t.y.- eer is van de publiekrechtelijke be- ties zelf. Ze kunnen zich in een het onderwerp nog zal uitdiepen. Dat de °P N2 onder de titel „De man die musical „Er valt een stèr van Willy driifsorganisatie, maar de instelling „handomdraai" van deze moeilijk- geschiedde inderdaad op het andere nooit bestond'Het was nochtans van Hemert; thans kan men de her van een vakraad op sociaal gebied heden verlossen, indien zij akkoord net; maar we hebben ons wèl af ge- boeiend er naar te kijken, mede om haling zien. N2 brengt een nieuwe af gaan met de instelling van een pu- vraagd, of die provo's door al die geconcentreerde spel van Clifton levering van „De schavuiten een ver- bliekrechtelijk orgaan, dat de onge- welkome publiciteit niet nog meer Webb, dezelfde, die ooit speelde^ in telling van Wim Bijmoer er^ een pro- Aetherklanken ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende woord. 7.05 Oude muziek gr. 7.30 Nws. 7.40 Ge wijde muz. 7.55 Overweging. 8.00 Djinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte gram. 12.24 Martberich- ten. 12.27 Meded. t.b.v. land. en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en ne men. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Licht ens. en licht ork. 13.15 Voor de tie ners. 14.10 Musicerende dilettanten: mandoline-ork. 14.30 Voor de kleu ters. 14.40 Dansork. en licht ork. 15.30 Signaal: documentaire van en over jonge mensen. 15.50 Lichte gram. 16.30 Europese roeikampioenschap- pen voor dames te Duisburg en wa- terpolotournooi om het West-Euro pees kampioenschap in Londen. 16.40 Iers omroepkoor opn.: Ierse volks liedjes. 17.00 Metropole ork. 17.35 Lichte gram. 18.00 Gevar. gram. en toeristische tips. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Radiophilharm. ork.: pop. klassieken. 20.30 Lichte gram. 21.30 Reisoogst: zwerftocht door gedroomde en werkelijke we relden. 21.50 Lichte gram. 22.20 Act. of gram. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.55 Stereo: Nwe klass. gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. zou toejuichen. organiseerde ondernemers bij de hef fing over het hoofd zal zien. ONBEGRIJPELIJK NIET OPOFFEREN De heer Brouwer meent, dat een samenwerkingsorgaan in de bouw nijverheid niet behoeft samen te gaan met het opofferen van een goede be langenbehartiging van de leden, zo- als de N.A.P.B. aanneemt. „De werk- nemers in de Bouwnijverheid, ver- nemersorganisaties voelen er even- klaarde desgevraagd, dat het onbe- min iets voor de belangenbehartiging STijpelijk is dat de bouwnijverheid voor de leden op te offeren aan een zoveel jaren na de bevrijding nog te formeren bestuursorgaan. Dit or- geen „postadres" heeft. Het gaat naar zijn mening echt niet om het bij el- kaar „op visite" gaan. De overheid dient in staat te zijn voor bepaalde aangelegenheden te kunnen aanklop pen bij een voor de bouwnijverheid representatieve raad. De films in de week van 19 augus- De heer Van der Leij heeft af en tus tot 25 augustus zijn door de Ka- {.Qe wej eens de indruk, dat de tot- tholieke Film Centrale als volgt ge- standkoming van 'n samenwerkings- keurd: orgaan opzettelijk wordt getraineerd Op allerlei niveaus in de bouwnij ver- Camera: Jerry, de schrik van het }iejd js samenwerking mogelijk, al- bataljon (14 jaar) leen jn het hoofdbedrijf niet. Het Dagelijks: 2 30. 7.00 en 9.15 uur grote vraagstuk is daarbij volgens de Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur heer Van der Leij het economisch meespreken van de werknemers. De toekomst ziet hij niet rooskleurig in nu de NAPB het samenwerkings orgaan heeft getorpedeerd. De secretaris van de NAPB, mr. Thierens, zei desgevraagd, dat eerst allerlei organisatorische vraagstukken in het kader van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf (het overlegorgaan van de werkgeversorganisaties) moeten worden opgelost. Daarna wil de NAPB wel nader over vorm en opzet van een bouwraad praten. overmoedig zullen worden. Terugblik „Voordeliger per dozijn". De KRO- gramma met volksliedjes. Zondag ls correspondent in Keulen lichtte beel- de t.v. misuitzending uit het recreatie den toe van een meneer, die in Ber- centrum te Oostvoorne. 's Avonds lijn het zeldzame beroep van „honden- brengt de Avro een mengeling van Lucille Ball gaat rustig door met uitlater" vervult. Hij laat zich tien show en nog veel meer onder de titel haar Lucy-show en donderdag heeft Mark per hond per dag betalen! Het „De Georgiërs". Op N2 zijn Walt Dis- De heer W. van der Leij, secretaris ze zich opnieuw een levenslustige en Duitse spel „De zondebok" bij de ney, Margie, de Pioniers en het spel van de Christelijke Bond van Werk- geestige vrouw getoond. Verder kreeg NCRV duurde ongeveer twee en een „Amélie Lefèvre". de mmcwnhmi VM Lido: Niemand ontkomt zijn nood lot (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: Vreemde bedgezellen (alle leeft.) Dagelijks: 2 30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.) (Geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Veel liefs uit Moskou (18 jaar) Dagelijks: 2.00 en 8.U0 uur Zondag: 2.00. 5.00 en 8.00 uur „We willen best samenwerken in een vakraad of bouwraad, maar dan op privaatrechtelijke basis", aldus de heer Thierens. Hij voegde daaraan toe dat de NAPB daarmee om aller lei redenen geen vreselijke haast 4.45, 7.15 en 9.15 uur maakt. Hij vindt het logisch dat het overleg in een samenwerkingsorgaan Studio: Jeugdprogramma Dik Trom alleen over sociale aangelegenheden (Geprol.) Dagelijks 10.30 uur. kan gaan. Rex: De bandiet van Oklahoma Dagelijks: 2 30, 7.15_en 9.15 uur Zondag: 2.3'~ VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.10 Licht ork. opn. 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 8.30 Lichte gram. 9.10 Stereo: Klass. gram. VPRO: 9.40 Het Oosten nabij, de bijbel op reis her kend, lezing. 9.55 De kleuter in het verkeer, uitz. in samenwerking met Verbond voor Veilig- Verkeer. VARA: 10.00 Z.O. 135, gevar. progr. (Om 11.00 Nws). 12.27 Meded. t.b.v. land. en tuinbouw. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Stereo: Licht ork. en zangsol. 13.40 Voor de jeugd. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Nederlandse zangers uit vroeger ja ren opn.: Oratoriumfragmenten. 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nws. 16.02 Licht ork. 16.25 Lichte gram. 17.05 Licht instrumentaal trio. 17.30 Act. en reportage Europese roeikampioen- schappen dames te Duisburg-Wedau. 18.00 Nws en comm. op het nws. 18.20 Voor de jeugd. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Stereo: Promenade- ork. 20.00 Nws. 20.05 Elke nacht weer, hoorspel. 21.00 Radiokamerork. en 1: klass. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Lied jes. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NCRV: 16.00 Filatelisch allerlei. 16.15 Kom er maar eens voor. 16.35 Achter het stuur: autorubriek. 17.00- 17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Journaal. 19.01 Voor de kleuters. NCRV: 19.06 Voor de jeugd. 19.25 Lassie - Bankroof, TV-film. 19.50 Morgen is het zondag. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Ene nachte gaal, TV-spel. 21.10 Er valt een ster, TV-musical. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws in het kort. VARA: 20.01 De Schavuiten - Tehuis voor moeilijke meisjes, TV-film. 20.50 Voordracht. 21.05 Volksliedjes. 21.45- 22.10 Achter het nieuws. THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P. J. AERSSENS Toch wel. Hij was juist hier. Hij wilde ongeveer voor 'n bedrag van tienduizend Pond omwisselen. We had den niet voldoende in kas en ik heb hem verzocht, morgen tegen tien uur terug te komen. De kassier vroeg hem nu: In welke relatie staat u met dien heer? Och, eigenlijk ken ik hem hele maal niet. Maar ik interesseer me wel voor hem. U hebt er zeker niets op te gen, als ik morgen tegen tien uur te rug kom. In ieder geval mag hij niet weten, dat er iemand is, die nogal be lang in hem stelt. Uitstekend. Toen Harvey het bankgebouw ver liet, was hij in de beste stemming, hoe wel zfln kansen toch nog betrekkelijk gering waren. Het was immers heel goed mogelijk, dat de onbekende waar heid had gesproken. En hij, als buiten lands detective, moest dubbel omzich tig te werk gaan. Een onschuldige ar resteren kon voor hem de meest onaan gename gevolgen hebben. Vandaag had Harvey nu niets meer te doen en hij maakte zich de vrije mid dag ten nutte, door zich in de stad en haar naaste omgeving te oriënteren. Zulks kon hem nog wel eens van dienst zijn. De volgende ochtend was Harvey reeds vóór tien uur op zijn post. Enis htj al geweest? vroeg hij. Nog niet. Dank u. Als hij komt, zou ik met u gaarne quasi een of andere aangele genheid willen regelen. Tjamaar u kunt toch niet van ons verlangen, dat wij onze eigen cliënten in ons eigen huis in een hin derlaag lokken. Nu toonde Harvey zijn legitimatie om z'n verlangen te kunnen rechtvaar digen. Juist stak hij het papier weer in zijn portefeuille, toen een breedge schouderde heer binnentrad; hij droeg een langen baard. Dat moest dus de gezochte zijn! Harvey zette het onderhoud met de ene bankbediende voort en scheen maar niet tot 'n besluit te kunnen ko men, doch verloor de binnentredende geen seconde uit het oog. Deze vroeg, of hij nu z'n bankbiljetten kon omwis selen. Toen zulks bevestigd werd, telde hij 'n stapeltje banknoten neer, gedeelte lijk Franse en gedeeltelijk Engelse bil jetten, om deze in Duitse munt om te zetten. De onbekende sprak bijna geen woord, en liet zijn blik onverschillig door de kantoorlokalen dwalen. Ter loops nam hij ook even Harvey op, doch scheen in diens persoon ook al niet 't minste belang te stellen. Hij borg de Duitse bankbiljetten op en verliet groetend het kantoor. Harvey meende hierbij duidelijk te onderscheiden, dat zijn baard vals was; even onder het oor scheen de baard los te zitten. Hoe onwaarschijnlijk zulks ook geleek, toch had de detective het opgemerkt. Hy verliet nu eveneens het bankgebouw en volgde op enige afstand de onbeken de. Deze scheen niets of niemand te moeten vrezen, kalm en ongestoord wandelde hij verder. In ieder geval had hij er geen flauw vermoeden van, dat hij achtervolgd werd. Het was voor Harvey dan ook niet moeilijk, hem onopgemerkt te volgen. Nadat beiden ongeveer een half uur gewandeld hadden, bevonden zij zich reeds in de buitenwijken. Nu begon de onbekende blijkbaar wat ongerust te worden, want meer malen keek hy om. Ongetwyfeld had hy de detective reeds opgemerkt. Deze liet echter niet blijken, dat hij ook maar enig belang in de man stelde en wandelde onverschillig verder. Nu bleef de onbekende staan, als wachtte hy' Harvey op. De detective wilde hem passeren, doch nu trad hy op deze toe en zeide: Ik geloof, dat ik u bij Hahn reeds ontmoet heb, meneer. Harvey nam de man goed op en keek toen alsof hij zich iets trachtte te her inneren. Ik weet het werkelyk niet. Ik kan het me althans niet herinneren. Maar 't is best mogeiyk, want ik kom daar heel vaak. Zo! U had nogal aardig wat za ken af te doen. 't Is mogelijk. Doet u veel zaken met hen? Alle finantiele aangelegenheden re gel ik vla Hahn. Ze zyn door en door solide en goed geinformeerd. Ik vind het prettig zoiets te ver nemen; ik profiteer graag van de er varing van anderen. Dat begryp ik. Harvey antwoordde op luchtige toon, terwijl hij zich afvroeg, wat deze man toch wel in het schild mocht voeren. Dat hij hem, volkomen 'n vreemde, op zo vertrouwelijke toon aansprak, moest toch 'n doel hebben. Maar welk De onbekende bleef naast Harvey lopen. Moeten, .we misschien dezelfde kant uit? Ik weet het niet. Waar moet u heen? Och, ik loop eigeniyk maar wat te wandelen, 'n Bepaald doel heb ik niet. Ah. Zo! Nu, dan hebt u niet de slechtste weg gekozen. Langs deze kant van de stad zult u heel wat mooie plekjes ontmoeten. Ik woon een eind verderop, villa „Mon repos". Woont u daar? Ja. Weet u m'n huis soms? Neen. Midden in het bos. Werkelijk heerlijk om te wonen. Beiden passeerden al pratende de laatste huizen en kwamen buiten, in het vrije veld. Harvey was vast be sloten, deze man te volgen tot hij die woning kende, om zodoende nadere informaties omtrent hem in te kun nen winnen. Dat er van zijn kant enig gevaar kon dreigen, daaraan dacht hij zelfs niet eens. Deze man wist immers niet, wie of wat hij was. De onbekende vertelde opgetogen van het natuurschoon der omgeving en werd door z'n onderwerp zozeer in beslag genomen, dat Harvey hem onopgemerkt beter kon opnemen. Zijn geoefend, scherp oog onder scheidde duidelijker en duidelijker, dat 's mans baard vals was. Zij wandelden een smal voetpad op, aan weerskanten bezet met kreu pelhout, dat naar het bos voerde. Nauwlyks hadden zij de bosrand be reikt, of de onbekende draaide zich om en riep, de handen met een breed gebaar uitstrekkend: Kijk eens om. Wat een prachtig panorama over de stad, hè? (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2