Zij zag het met eigen ogen Een fenomeen in de Griekse politiek PAPANDREOE KNSM VERWACHT STERKE AFNEMING VAN VERKEER OVER ZEE Nederlandse experts in Indonesië BOOTREIZIGERS OP VAKANTIETOCHT „AFGESCHEEPT DONDEP.DAG 12 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 TERWIJL de parlementai re meerderheid van de heengezonden Griekse eer ste minister Georges Pa pa ndreoe is afgenomen en er door politici steeds meer kritiek op hem wordt uit geoefend, neemt zijn po pulariteit onder de Griek se massa steeds toe. Hoe is dit fanatisme rondom een man van 77 jaar, die in de afgelopen jaren weliswaar een niet te verwaarlozen rol in de Griekse politiek heeft gesteld, zonder dat hij daarbij echter duidelijk op de voorgrond is getre den, te verklaren? Papandreoe en Venizelos hebben in 1961 de'partij van de ,Unie van het Cen trum" gesticht. Deze partij bood een uitlaat voor een wezenlijk bestaande be hoefte van het Griekse volk aan vrijheid. Vast staat, dat Griekenland on der de (rechtse) regering -Caramanlis een tot dan toe ongekende periode van ontwikkeling en welvaart heeft doorgemaakt. Hier stond een vrijheidsbeper king tegenover, welke er toe heeft geleid dat de Grieken met vreugde de beloften begroetten van 'n inperking van het staats gezag. Papandreoe werd, deels dank zij de door hem in de verkiezingsstrijd ge dane beloften en deels ten gevolge van zijn buiten gewone redenaarsgaven, met een duidelijke meer derheid gekozen. ER IS KRITIEK op hem uitgeoefend in verband met zijn economische- en zijn Cyprische politiek in zake verschillende andere beleidsvragen, doch één ding bleef: zijn populari teit onder het volk, die be rust op de door hem ver leende grotere politieke vrijheid. Alhoewel de kos ten van het levensonder houd gedurende de twee jaar van Papandreoe's be wind zeer aanzienlijk zijn gestegen, wil de meerder heid van het Griekse volk toch geen nieuw bewind in de trant van de vroegere regering-Caramanlis. Papandreoe is er boven dien in geslaagd zijn aftre den voor te stellen als een „ontslag" door koning Constantijn, waardoor hij bij het volk de voorstelling heeft doen ontstaan, dat dit belemmerd is in zijn vrije politieke keuze, zulks in de trant van: „53 pro cent der Grieken heeft Pa pandreoe gekozen en een jongeman van 25 heeft hem heengezonden. Dit zullen wij onder geen voorwaarde aanvaarden." De gehele houding van Papandreoe sedert zijn af treden is die van een man die als vertegenwoordiger bij uitstek der democratie door de absolute macht is vervolgd. Hij is erin geslaagd een soort personificatie te wor den van „het volk, welks rechten zijn vertrapt". PAPANDREOE, die precies weet hoe hij de volksgunst moet verwerven, heeft er zorg voor gedragen, dat hij bij elk optreden in het openbaar na zijn aftreden als regeringsleider de in druk wekte DE grote ver dediger van de grondwet (die in feite de Griekse koning het recht verleent zijn premier heen te zen den) te zijn, de held, die het volk tegen willekeur beschermt. Zijn gehele openbare optreden, of dit nu een verschijning op het balkon van de liberale club in Athene betrof, dan wel een langzaam wande len door de stad, opdat men hem zou herkennen en zou toejuichen, voltrok zich in deze geest. Zijn populariteit, die reeds groot was bij zijn aftre den, is sindsdien nog reus achtig toegenomen. Er heeft zich rondom de fi guur van Papandreoe een soort van politiek messi anisme ontwikkeld. Wan neer hij onder de menigte verschijnt, doen zich ver schijnselen van massa- begeester ing voor, die voor West-Europa ongekend zijn en die doen denken aan de vervoering, waarmee de Indiërs indertijd Ghandi of Perzische volksmassa's premier Mossadek begroet ten. En de door een ijzeren wil voortgedreven Papandreoe gaat nu, ondanks zijn 77 jaren, en de grote hitte die thans in Griekenland heerst, een uitgebreide tocht door de provincies maken, om ook daar de menigte te begeesteren. In de provincies is zijn popu lariteit reeds zo groot, dat provinciale afgevaardigden dreigbrieven ontvangen, indien zij ervan worden verdacht zich van hun oude leider los te willen maken. Wijziging vogelwet gevraagd Ruim tienduizend vogelliefhebbers uit Limburg en de andere provincies hebben in de vorm van een adhesie betuiging steun verleend aan een te legram dat aan mr. F. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, is gezonden. In dit telegram wordt mr. Van Thiel ver zocht spoedig maatregelen te nemen die ertoe kunnen leiden, dat er een wijziging komt van enkele bepalin gen in de Vogelwet. Het telegram is verzonden door de heer Meijers, adviseur van de Ne derlandse Bond van Katholieke Vo gelliefhebbers uit Nieuwenhagen. De vogelliefhebbers willen onder meer wijziging van het verbod onbescherm de vogels te vervoeren, meer vang- vergunningen en toestemming tot 't houden van vinkenconcoursen. De algemene bondsadviseur van de bond, pastoor T. J. Snackers, staat volledig achter het telegram. Hij vindt het merkwaardig, dat in Duitsland, dat verantwoordelijk is voor de invoe ring van het zogenaamde bezetters statuut in onze Vogelwet, de „bezet tersbepalingen" reeds lang niet meer worden gehanteerd. rederij Koppe, die de vakantiedag tocht voor de N.S. uitvoert, niet meer overkomen. De kaartjes worden voor de tocht verkocht op drieendertig sta tions. Het stuitte voorheen op prak tische bezwaren op van uur tot uur bij te houden hoeveel kaartjes er precies op al de plaatsen zijn ver kocht. Nu hebben alle stations een maximum aan kaartjes opgekregen dat zij voor een bepaalde dag mogen verkopen. Bovendien wordt de tocht in het vervolg driemaal per week gemaakt. Blinde Nederlandse alpinist moest - bijna aan de top - opgeven Wegens vermoeidheid en de mist, (Üe rond de berg hing, heeft de blinde Nederlandse alpinist Henri van den Bergh de beklimming van de Grepon op veertig meter van de top moeten opgeven. Hij is met zijn twee met gezellen naar Montenvers terugge keerd, waar hij dinsdagavond laat aankwam, 19 uur nadiait hij het bi vak op de Morene van Namtillons had verlaten, waar hij de nacht had door gebracht. In Zwolle werd dinsdagavond voor de laatste maal de uitzending „Top of flop" opgenomen. De foto toont de jury, die deze keer bestond uit mej. Mipe Janssen, lokettiste van de Nederlandse Spoorwegen, Co de Kloet, chef jeugduitzendingen van de Vara, de mannequin Sophietje van Cleeff en de drummer van de Beatgroep De Torero's, Rudy Kleijn. Links presentator Herman Stok. In het Acad. Ziekenhuis te Utrecht is gisteravond de 72-jarige heer G. B. Klein-Gunne wiek uit Enschede overleden aan de verwondingen die hij gistermiddag opliep bij een ver keersongeluk op de kruising Eggink- laan - Overste den Oudenlaan in Utrecht. De heer Klein-Gunnewiek stak plotseling met de fiets de krui sing over, waarbij hij in botsing kwam met een auto. Verbaasd keek mevr. A. M. Frans sen, Haansberg 36, Brunssum naar haar was. Zij had altijd gedacht dat die niet witter kon. Maar nu zag zij met eigen ogen dat het Sunil- team haar was nog witter kreeg. Hoe kan dat", vroeg zij, "het Sunil- team wast net als ik". Het antwoord op haar vraag is: Sunil. Alleen door Sunil werd haar was witter. En uw was? Gebruik de eerstvolgende keer Sunil. Uzult 't zienSunil met ultra- waswerking geeft het hoogste wit. (Advertentie) De KNSM zal er niet op korte ter mijn toe overgaan haar passagiers- vloot op te doeken of in te krimpen, zo heeft de directie gisteren verder bekendgemaakt. De maatschappij beschikt thans over vier passagiers schepen met vrachtaccommodatie, die de diensten op de West onder houden. Dit zijn de „Prins der Ne derlanden" en de „Oranje Nassau" (beiden sinds 1957 in de vaart) en een ouder tweetal: de „Oranjestad" en de „Willemstad". De kleinere oude schepen hebben hun gehele levensduur op de vaart naar de West uitgediend. Zij zullen in het voor jaar van 1966 worden afgestoten en waarschijnlijk voor de sloop worden bestemd. Het ligt in de bedoeling de schepen op deze vaart te vervan gen, zodat de passagiersdienst het volgend jaar al met slechts twee schepen zal worden onderhouden. Pasmgiersvloot voorlopig niet ingekrimpt De jongste tariefsverlaging van de KLM op de dienst naar Suriname en c'ï grote Nederlandse Antillen is een zeer ingrijpende en lichtelijk over haast genomen maatregel, die het passagiersvervoer niet alleen naar de rijksdelen overzee maar naar het gehele Caraïbische gebied raakt, zo meent de directie van de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij N.V., die ook passa giersdiensten naar de West onder houdt. De prijsmaatregel zal, naar de directie verwacht, niet slechts voor de KNSM, maar ook voor de KLM zelf schadelijk uitwerken. De drastische tariefsverlaging van de KLM, die de retourprijs voor een reis naar de West per vliegtuig aan zienlijk onder de het bij de KNSM geldende retourtarief per schip brengt, vormt echter geen bedreiging van het voortbestaan van de scheep vaartmaatschappij, die het vracht vervoer tot haar belangrijkste bron van inkomsten rekent. Toch werd de stap van de KLM-directie gisteren en door de KNSM belegde perscon ferentie een ernstige zaak genoemd. Geen overleg. De directie van de KNSM zei het vooral te betreuren dat er over de voorgenomen stap van de KLM geen werkelijk overleg is geweest. De KLM heeft de maatschappij onge veer een maand geleden laten weten dat zjj „in principe waarschijnlijk genoodzaakt zou zijn de tarief maat regel te nemen". In maart van dit jaar was nog tussen beide onderne mingen overeengekomen dat over tariefswijzigingen onderling overleg zou worden gepleegd. Bovendien zou overleg volgen over verdedigings maatregelen tegen de concurrentie van de chartermaatschappijen op de Transatlantische route. Er is echter nooit meer overleg tussen beide di recties geweest. Bij de KNSM heeft men trouwens de indruk dat de KLM de concurrentie van de char termaatschappijen (met name Schrei- ners Aerocontractors en Martin's Air Charter) overschat. Voor de sloop. De onmiddellijke gevolgen van de tariefsverlaging voor de passagiers diensten van de KNSM zijn op dit ogenblik nog niet goed te overzien. Op den duur wordt een vrij sterke afvloeiing van het vervoer over zee naar dat door de lucht verwacht. De lijnen op de West zullen vast en zeker passagiers verliezen en als dit ernstige vormen aanneemt, dan is het passagiersvervoer van de KNSM ten dode opgeschreven, evenals de (vele) miljoenen guldens, die erin zijn ge stoken. De KNSM zal niet tot een verlaging van haar eigen tarieven overgaan. Ook ministers hebben een gezin De ministers willen ook weieens met hun gezin op stap en daarvoor is dan augustus de geschiktste maand. Bovendien valt er in augustus niet zo erg veel te regeren en tenslotte is het praktischer dat zoveel mogelijk ministers tegelijkertijd in het begin van augustus hun vakantie genieten dan dat de vakanties uiteenliggen, zodat er langere tijd geen voltallige ministerraad zou kunnen worden ge houden. Aldus minister-president Cals in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP), die had geconsta teerd dat begin augustus negen van de veertien ministers tegelijk' met verlof waren. De heer Cals deelt nog mee, dat sinds 1957 elk- jaar in de maand augustus gedurende twee tot vier weken meer ministers met vakantie dan op hun departement waren. Hij kondigt nog aan, dat de ministerraad op 20 augustus weer bijeen zal komen. Nederlander in Duitsland aangehouden In de Westdniiitse plaats Leer ii woensdag een Nederlandier gearres teerd wegens diefstal van goederen uit een bagagewagon van de West- diuitse spoorwegen in Emden. De man werkte bij een rondreizend circus. Het grootste deel van het ge9tolene is al teruggevonden. Uit het onder zoek van de politie is gebleken, diat de man enige tijd geleden uit een strafinrichting in Nederland is ge vlucht, waarin hij eveneens wegens diefstal was opgesloten. BRUYNZEEL KRIJGT GROTE ORDER VOOR LANCEERBASIS IN FRANS GYUANA Naar het dagblad „De West" ver neemt heeft Bruynzeel Suriname Hout Maatschappij uit Parijs bericht ontvangen, dat aan Cayenne is mede gedeeld haar een belangrijke order toe te zenden ten behoeve van de lanceerbasis, welke geconstrueerd zal worden te Kourou in Frans Guyana. Volgens deze inlichtingen betreft het hier een order voor vijfentwintig woningen, vier cantines, twintig ba rakken, vier wasbarakken en een bureaubarak, met een waarde van driehonderd duizend gulden Sur. crt aldus „De West". Westduitse ambtenaar wilde in Nederland blijven Ambtenaren van het Westduitse ministerie van defensie zijn er na lang praten in geslaagd een voor malige leidende functionaris van het bureau van de gevolmachtigde voor de Westduitse strijdkrachten, Fran* Engst, te bewegen uit Nederland naar Bonn terug te keren. Referendaris Engst en een drietal collega's hadden na meningsverschillen met de nieu we gevolmachtigde, Hoogen, over plaatsing naar het ministerie van de fensie aangevraagd. Enkele dagen la ter kreeg de politie im de Bondsrepu bliek van haar collega's in Roermond het bericht dat de referendaris zich in Nederland bevond en het voorne men te kennen had gegeven er voor goed te willen blijven. Hij was in het bezit van documenten van zijn vroe gere werkgever. De minister van defensie heeft in tussen de directe chef van Engst, bondsdagpresident Gerstenmaier, ge vraagd diens overplaatsing naar departement ongedaan te maken. Dr. Gerstenmaier heeft de referendaris tenslotte .opgedragen zich door een zenuwarts te laten onderzoeken. Nederlands student in Pyreneeën verongelukt Drie Nederlandse experts zijn thans in Indonesië om in het kader van de Indonesisch-Nederlandise overeen komst voor wetenschappelijke samen werking assistentie te verlenen, aldus is woensdag officieel in Djakarta meegedeeld. Twee van hen, prof. dr. J. F. Arena, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en directeur van het orga nisch chemisch laboratorium van die universiteit, en de heer J. H. Otten- heym, chef van de organisch che mische afdeling van het centraal la boratorium van de Staatsmijnen, werken aan een chemisch onderzoek project. De derde, ir. R. R. Vierhout, dde hoofd is van de afdeling instrumen tatie van het laboratorium voor me dische fysica van de katholieke uni versiteit te Nijmegen, is in Indonesië orn een pro j ec tie voorstel te bestude ren voor de oprichting van een in- «trumentatiecentrum bij het natio nale instituut voor wetenschappelijk speurwerk te Tjibonang in West- Java. Amsterdamse arbeider aangevallen De 33-jarige arbeider H. G. M. uit Amsterdam moest vannacht op het Amstelveld, bedreigd door twee man nen met een mes, zijn gouden hor loge en auto afstaan. Eén van de bedreigers werd kort daarna in de gestolen auto door een surveillancewagen van de politie op het Frederiksplein aangehouden. Het was de 23-jarige stempelmaker R. H. D. Met twee dames, die zich ook in zijn auto ophielden en vertrouwde verschijningen zijn in de Utrechtse- straat, is hij overgebracht naar het bureau Singel. De andere aanvaller is tot op heden nog spoorloos. Amsterdam: de burgemeesters van Amsterdam en Zaandam hebben elkaar woensdagmiddag in de Coentunnel ontmoet. Komend van de zuidelijke oever, ging burgemeester mr. G. van Hall (links) door een deurtje in het laatste kopschot van een der tunnelelementen om zijn Zaanse ambtgenoot G. J. D. Franken (rechts) te begroe ten. In het midden ir. A. Eggink van Rijkswaterstaat. De twintigjarige Nederlandse stu dent, L. Sampermans uit Heerlen, is gisteren in de Franse Pyreneeën om het leven gekomen. Toen hij over een stenen rand in een ravijn keek, verloor hij zijn evenwicht en maakte een val van tweehonderd meter. Een plotselinge, overweldigende belangstelling voor de N.S.-vakantie- tocht per boot van Enkhuizen naar Staveren, was er de oorzaak van dat ruim tweehonderdvijftig dagjesmen sen de terugtocht per trein moesten maken. De scheepvaartinspectie en de rijkspolitie te water bepaalden n.l. jn Staveren dat het schip, waarmee de tocht werd gemaakt, slechts ge schikt was voor vierhonderd mensen in plaats van de zeshonderdvijftig, die in Enkhuizen 's morgens aan boord waren gegaan. De hele kwestie berust volgens de organisatoren van de tocht op een misrekennig. Er meld den zich dinsdag veel meer mensen dan ooit tevoren. Hoewel de belang stelling voor deze tocht wel geste gen was,- hadden zich per dag nooit meer dan 200 mensen ingescheept. Juist omdat men niet veel belang stelling voor de trip verwachtte, had men de capaciteit van de boot „Waal- stroom" van zevenhonderd personen tot vierhonderd teruggebracht. In 't begin van het jaar was er zelfs spra ke van dat de veerdienst Enkhuizen - Staveren geheel zou worden stilge legd wegens toenemende verliezen. De reddingsmiddelen van de Waal- stroom waren berekend op vierhon derd mensen. MAXIMUM KAARTJES Iemand heeft plotseling geweldig alarm geslagen bij de politie en de scheepvaartinspectie. „Er kon niets gebeuren," verzekerde de rederij- functionaris. „Het was prachtig stil weer en wij hebben toch al zo weinig mooie dagen. Het was niet te voor zien dat de toeloop dinsdag zo groot zou zijn. Toen die zeshonderdvijftig mensen op de wal stonden in Enk huizen, konden wij er moeilijk twee honderd vijf tig „afschepen". Teleurgestelde bootreizigers moes ten dus naar Leeuwarden, waar de Spoorwegen hun een maaltijd en treinvervoer hebben aangeboden. Overbevolking van de boot zal de

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7