S)e&2icbeSou/ïcmt TOSTI ZUIDELIJKE PANTSERCOLONNE DOOR VIETCONG TOT STAAN GEBRACHT? PAKISTAN VERWERPT DE PROTESTEN VAN INDIA V.S. lanceerden raket met v.s. erkennen proefmodel van maanschip de strijd om doec co hulpcolonne slaagde wel Berichten blijven verward Volgend jaar zachte landing op de maan Brits-Nederlands overleg over „Friendships" Griekse regering hekelt beschuldiging van Constantijn Ernstig busongeluk in Turkije singapore DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1965 56e JAARGANG No. 16.600 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.0i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Indonesiërs mogen weer Nederlands lezen Klachten bezorging 3. BUREAU PAPENGRACHT 32 (tussen 18.00 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0.83 p.w., ƒ3,55 p. mud., 10,10 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1.15 De Zuidvietnamese pantsercolonne, die sinds maandag poogt het door de Vietcong belegerde Doec Co te ont zetten, bevond zich woensdagavond (plaatselijke tijd) nog ongeveer zes kilometer van haar doel. Het schijnt dat de colonne, die waar te lijden heeft gehad van Vietcongaanvallen, in de loop van woensdag niet is ge vorderd, hoewel van een nieuw tref fen geen melding is gemaakt Daarentegen is een Zuidvietname se hulpcolonne er woensdagavond in geslaagd zich aan te sluiten bij de Zuidvietnamese para's, die het door de Vietcong belegerde kamp Doec Co verdedigen. Een Amerikaanse mili taire zegsman deelde mee, dat de ontmoeting plaats vond ten oosten van Doec Co, dat de laatste weken een belangrijke rol heeft gespeeld in de strijd om de heerschappij over het Middenvietnamese bergland. AMERIKAANSE BIJSTAND Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam maakte bekend, dat Amerikaanse strijdkrachten sinds dinsdag stellingen ten zuiden van Pleikoe hebben betrokken. Zij zullen zonodig de Zuidvietnamese verdedi gers van Doec Co bijstand verlenen. De Amerikanen behoren tot de 173e parachutistenbrigade en tot de tweede brigade van de eerste infan teriedivisie, die in Bien Hoa gelegerd is. De Amerikanen hebben nog geen contact met de vijand gehad. Zij die nen als reserve voor het belegerde Doec Co. VERLIEZEN De Amerikaanse minister van defen sie, Rober McNamara, heeft woens dag tegen verslaggevers gezegd, dat de Vietcong in mei, juni en juli rond 7500 man heeft verloren bh gevech ten in Zuid-Vitnam. De verliezen van de Zuidvietnamese strijdkrach ten bedroegen in die periode rond 3000 man. De Amerikanen hadden 130 man verloren. De Vietcong had in deze drie maan- den zwaardere verliezen geleden dan in de periode daarvoor. Dit kwam door de luchtbombardementen van de Amerikanen en het grotere aantal Amerikaanse troepen in Zuid-Viet nam, aldus McNamara. Bh Doec Co is een soldaat gevan gen genomen, die zei tot het gere gelde Noord Vietnamese leger te be horen. Zijn gehele divisie zou in de omgeving van Doec Co opereren. De onrust in Kasjmier Over de troebelen ln Kasjmier Is den, zo zei hfl. Hun poging om een op- woensdag In Nieuw Delhi van officiële stand te veroorzaken was volgens hem zijde medegedeeld, dat Indische mill- ™s,lukt, en P™heerden nu naar Pa- A kistan terug te keren. Dat zou hun niet tairen 84 „vogelvryen", onder wie twee lukken, aldus premier Sadiq. officieren, hebben gedood, die uit Pa- Volgens ber)chten dle Nieuw Del. kistan op Indisch gebied waren door- hi woensdagavond bereikten, waren bij gedrongen. Dit geschiedde tjjdens zul- een gevecht in het gebied van Tsaamb veringsoperaties, die sinds verschelde- in buurt van de bestandslijn tien infiltranten gedood en vijftien gewond. ne dagen ln Diammoe en Kasjmier .TT J J waarmee het aantal doden aan de zijde worden uitgevoerd. Hieraan werd toe- Van de infiltranten tot 94 gestegen gevoegd dat de hoofdstad van Kasj- was. mier, Srinagar, thans door de veilig- Premier Sadiq van Indiaas Kasjmier heidsstrydkrachten van de rest van waarschuwde woensdagavond dat, wan- het land is afgeschermd. neer Pakistan de bestandsovereenkomst bleef schenden, niets India ervan kon De verliezen aan IncUaae zijde zou- weerhouden de bcstandal]jn te over. den 29 doden en 24 gewonden hebben schrijden om „het door Pakistan be- De familie C. Bouterse uit Schagen bij de camera in de tv-studio. De heer Bouterse is de twee miljoenste, die televisie-aangifte heeft gedaan. bedragen. Verboden Nederlandse dag- en weekbladen weer in Indonesië - met voorcensuur - De „vrijheidsstrijders" in Kasjmier hebben woensdag via hun radiostation, „De stem van Kasjmier", laten weten dat ze twaalf wegen afgesneden, brug gen opgeblazen hebben en een aantal munitiedepöts van het Indische leger veroverd hebben. Zij kregen volgens het radiostation volle medewerking van de plaatselijke bevolking. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Bhoetto, heeft intussen een protest van India verworpen, vol gens welk Pakistaanse infiltranten de grens met de Indiase sector hadden overschreden en ernstige wanordelijk heden veroorzaakten. Bhoetto zei na een ontmoeting met de Indiase hoge commissaris, dat het volk van Kasj mier „slechts heeft besloten de vrij heidsstrijd, die het al zeventien jaar voert, te verhevigen". Volgens een woordvoerder in Nieuw Delhi is de afgelopen dagen een be langrijke hoeveelheid Pakistaans mate riaal in handen van de Indiase troe pen gevallen, waaronder eenentwintig raketwerpers, driehonderd granaten, machinegeweren, stenguns, geweren en een grote partij munitie. De premier van Indiaas Kasjmier, Sadiq, heeft woensdag een beroep op de infiltranten gedaan, de wapens neer te leggen en zich over te geven. Doen zij dat niet, dan zullen zij gedood wor- toegelat en De Indonesische autoriteiten heb ben een besluit van 1956 het jaar, waarin het Nederlands-Indonesische geschil om West-Nieuw-Guinea een hoogtepunt bereikte dat voorzag in een verbod op de toelating in In donesië van een aantal Nederlandse dag- en weekbladen, ingetrokken. Indertijd werden onder meer het dagblad „De Telegraaf" en de week bladen „Katholieke Ilustratie", „We reldkroniek" en „De Spiegel" door het verbod getroffen. Er blijft echter nog een beperken de bepaling van kracht. De Indone sische autoriteiten zullen exempla ren van deze bladen bij aankomst in Indonesië laten controleren op de eventuele aanwezigheid van jegens Indonesië vijandige artikelen. Indien deze worden aangetroffen, Zal op de betrokken nummers beslag worden gelegd. zette deel van Kasjmier te bevrijden". Intussen meldde het klandestiene ra diostation „De stem van Kasjmier", dat de oorlog zich in Indiaas Kasjmier „uitbreidt als een bosbrand". <ÏEEF MIJ MAAR Een verrukkeli|ke chocoladedronk m slechts 1% vet. Fris en pittig van smaa Tosti_ lest de dorst, is lekker luchtig eerbiedigt de slonke lijn! Tel Aviv: dr. Rolf Pauls, de eerste Westduitse ambassa deur in Israël, na aankomst op het vliegveld. Recht van hem dr. Golan, de Israëlische Chef Protocol; links dr. Toereek, kanselier van de Westduitse ambassade, die reeds eerder was aangekomen. De Verenigde Staten hebben woens dag van Kaap Kennedy een Atlas- Centaur-raket gelanceerd voorzien van een proefmodel van het „Surveyor"- maanschip, om te controleren of de bijzondere krachtige, doch in het ver leden zorg barende twectrapsdraag- raket aan de verwachtingen voldoet. De „Surveyor"- cabine weegt 952 kilo gram. De eerste trap Is een raket van hel type Atlas. De „Centaur" bezit twee motoren, die vloeibaar gemaakt waterstofgas verbruiken. Het is de be doeling dat de cabine in een baan om de aarde wordt gebracht. Kort na de lancering maakte de basis bekend dat de tweede trap naar behoren was ge start. De lancering van de werkelijke „Surveyor", waarmee men het maan oppervlak wil onderzoeken, zal vol gend jaar plaatsvinden. De cabine zal televisiecamera's aan boord hebben en, afgeremd door remraketten, langzaam het maanoppervlak naderen. De Nederlandse regering heejt de Britse regering dinsdag verzocht hei besluit om geen uitvoervergunningen te geven voor motoren en onderdelen bestemd voor Fokker Friendship vliegtuigen te leveren aan Indonesië, nogmaals in overweging te willen nemen. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken deelde woensdag in antwoord op 'n vraag mee dat de directeur-generaal poli tieke zaken van het departement, ihr. mr. J. A. de Ranitz, dat verzoek dins dag deed aan de tijdelijk zaakgelas tigde van Groot-Brittannië in Den Haag, de heer R. A. Burrows. Deze bracht een bezoek aan jhr. de Ranitz en gaf een uiteenzetting van het standpunt van da Britse re gering in de kwestie van de motoren en onderdelen van „Friendships" voor Indonesië. De directeur-gene raal politieke zaken zette het Neder landse standpunt uiteen en verzocht tevens de beslissing nogmaals in overweging te willen nemen. SOEBANDRIO OVER MALEISIë De houding van Indonesië met be trekking tot Maleisië blijft ongewij zigd. Dit heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, aan de ambassadeur van Australië in Djakarta meegedeeld Volgens Soebandrio zou de Indone sische erkenning van Singapore af hangen van de gestalte, die de on afhankelijkheid van de nieuwe staat gaat krijgen. President Soekarno is van mening Hat het conflict met Maleisië blijft bestaan tot de „neo-kolonialistische" federatie zal zijn vernietigd, aldus Soebandrio. IN DE BAAN VAN DE MAAN De cabine moet na drieënzestig uur op een punt arriveren, dat 286.250 kilo meter van de aarde is verwijderd. Zij bevindt zich dan in de baan van de maan om de aarde. De maan is op dat moment echter ver uit de buurt. Na een elliptische baan beschreven te hebben gaat de proefcabine om de aarde draaien. De lancering vond plaats om half vier Nederlandse tijd. De deskun digen willen zien of de raket voldoen de stuwkracht kan ontwikkelen om de cabine rechtstreeks naar de maan te zenden, in plaats van zoals voor heen de „Parkeerbaan"-techniek te ge bruiken, waarbij een cabine eerst in een baan om de aarde werd gebracht waarna de lancering naar het doel volgde. Verscheidene proeven met de „Centaur" mislukten in de afgelopen jaren. Het programma heeft daar door een vertraging van drie jaar op gelopen. De grootste moeilijkheid was de koeling van het vloeibare waterstof, dat op een temperatuur van 423 gra den Fahrenheid onder nul moet wor den gehouden om gasvorming te voor komen. De lancering van gisteren wordt een succes genoemd. De cabine volgt nauwkerig haar koers. De Griekse regering heeft woensdag in een verklaring gezegd dat het door een Cyprisch blad gepubliceer de document, waarin een zogenaam de raadsman van koning Constantijn aan de Amerikaanse geheime dienst over een komplot tegen premier Ma- karios en oud-premier Papandroeoe schreef, een vervalsing genoemd. Volgens het document zouden koning Constantijn en de bevelhebber van het Cyprische leger, generaal Grivas, als „instrumenten van de Amerika nen" optreden om Makarios en Pa- pandreoe uit de weg te ruimen. In haar verklaring vraagt de Griek se regering het volk er geen geloof aan te hechten. Zij zal de zaak langs gerechtelijke weg laten onderzoeken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag medegedeeld, dat de Ver. Staten het nieuwe bewind van Singapore hebben erkend. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk heeft een mede deling van deze strekking gedaan aan zijn ambtgenoot van de Singaporese regering, Radjaratnam. OOK NATIONALISTISCH CHINA Ook 't Nationalistisch-Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken heeft woensdag medegedeeld dat Nationa listisch China de nieuwe staat Singa pore heeft erkend. De regering in Taipeh heeft een gelukwenstelegram gezonden aan premier Lee Koean Jew, waarin de wens wordt uitge sproken dat de bestaande vriend schappelijke betrekkingen kunnen worden gehandhaafd. De Belgische regering heeft beslo ten de stad-staat Singapore te er kennen, zo is woensdagavond in Brussel officieel meegedeeld. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansleeg 21 leiden lel.2Ö778 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's sprongen in zwavelzuur 23 Autobuspassagiers zijn bij Hen dek in West-Turkije om het leven gekomen, doordat hun voertuig in botsing kwam met een vrachtauto, geladen met flessen zwavelzuur. De autobus, die met 40 inzittenden op weg was van Ankara naar Istanbul, reed tegen de geparkeerde vracht auto waaraan reparaties werden verricht. Beide voertuigen sloegen om in een greppel, waarbij de flessen zwavelzuur braken. De buspassa giers, die rook uit de vrachtauto za gen komen, meenden dat er brand was uitgebroken en verlieten in pa niek de bus. Zij kwamen terecht in het zwavelzuur waardoor achttien mensen direct om het leven kwamen en vijf later bezweken. Zeventien mensen liggen nog met brandwonden in het ziekenhuis. Mooi zomerweer De hogedruksituatie boven West en Midden-Europa blijft nog steeds voortduren. De kern van het hoge- drukgebied heeft zich nu boven Scandinavië genesteld. Het gehele hogedrukgebied beweegt zich uiterst langzaam naar het oosten. Een de pressie op de Oceaan begon in be tekenis af te nemen en verwijdert zich bovendien weer in noordweste lijke richting. Het front van deze depressie bracht regen in Ierland, maar is daar .vrijwel tot stilstand ge komen. In Zuidwest-Frankrijk ko men zwakke luchtdrukdalingen voor, maar er heeft zich daar nog geen warmtestoring ontwikkeld. In ons land blijft het mooie weer aanhou den. De temperaturen gaan nog iets verder omhoog. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Augustus: zon op 05.20; onder 20.08; maan op 21.08; onder 06.02. H oogwaterstanden 13 Augustus: vm. 5.57; n.m. 17.55. KORRELTJE Een onuitgewerkt idee is een klok zonder klepel.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1