Benelux-visserij gelijke rechten in Belgische en Nederlandse vissershavens PROBLEMEN ZIJN ERNSTIG Smokkel aan NederL-Belgische Indonesië bouwt 100 Friendships MUITERIJ EN MOORDPARTIJ OP AMERIKAANSE BANANENBOOT DAN EENS IN DE „HORTUS" DE VICTORIA REGIA BLOEIT MEER DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Het Lammenschansplein, de moderne toeganppoort van Lei den vanuit het zuiden. Foto KLM Aerocart leuk is het diamantkruidje. Een wat warrig waterplantje, dat bovenaan een vetlaagje heeft en zo een bel letje, een diamantje, in het water vdrmt. Tegenover de rubberboom staat de Lotus, de heilige plant van de Egyptenaren, die op het ogenblik ook spoedig kan gaan bloeien. In het water naast de Victoria Regia bloei den paarse en rode waterlelies. De in Hortus verzamelde zaden worden gedroogd in een zaadkamer, gesorteerd en geregistreerd voor een „zaadlijst" die naar alle soortgelijke tuinen als de „Hortus" in de wereld wordt gestuurd. Zij kunnen dan hun bestellingen doen via een soort uit wisselingssysteem. Johnson over Vietnam: President Johnson heeft gisteren op een onverwachte persconferentie toegegeven, dat er „ernstige proble men" in Vietnam zijn. De pessimis tische en optimistische ontwikkelin gen „houden elkaar tamelijk goed in evenwicht", zei hij. Johnson zei op nieuw, dat de Amerikaanse inspan ning ten behoeve van de Zuid-Viet- namezen zal ophouden op hetzelfde moment, waarop de agressie uit het noorden wordt stopgezet. De president zei niet te willen speculeren óp een vermindering van de Viet Cong-activiteiten. Wèl zei hij dat de Viet Cong „enige aanmer kelijke nederlagen hebben geleden. Ik denk dat daar heel wat dingen gebeuren waar u trots op zou zijn. Wij proberen ze te doen uitkomen, maar meer dramatisch zijn de bom bardementen en het aantal vlieg tuigen en het gewicht van de bom men, dan het aantal kinderen in scholen en het succes dat onze paci ficatie in bepaalde gebieden heeft. Wij proberen ons voor te stellen, dat deze dingen in evenwicht zijn, maar het is moeilijk", zei hij. President Johnson begon maan dagochtend met een nieuwe serie conferenties over Vietnam met con gresleden. De eerste daarvan werd bijgewoond door veertig senatoren, werd op het Witte Huis gehouden en duurde bijna twee uur. Na afloop zeiden zowel democratische als repu blikeinse leden, dat de president in zijn uiteenzetting niets nieuws had gezegd. Op de bijeenkomst waren ook aan wezig de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de minister van defensie, McNamara, generaal Earle Wheeler, stafchef, ge neraal Maxwell Taylor, oud-ambassa deur in Saigon, en admiraal Raborn, hoofd van de inlichtingendienst CIA. Bewoners van Belgisch dorp maken oversteekplaatsen Inwoners van het Belgische dorpje Riemst, dichtbij de Nederlandse grens hebben 's nachts zelf oversteekplaat sen voor voetgangers aangegeven op het wegdek van een druk kruispunt, waar reeds veel ongelukken zijn ge beurd. Gewapend met verfbussen en kwas ten zetten ongeruste burgers zelf witte lijnen op het asfalt, omdat herhaalde verzoeken bij de plaatse lijke autoriteiten geen resultaat had den. Voetgangers waren erg blij met het resultaat. Riemst ligt op de krui- - sing van de wegen Tongeren-Maas- tricht en Hasselt-Lüttich. Indonesië neemt raffinaderijen van Shell en Stanvac over De Indonesische regering zal nog dit jaar alle raffinaderijeninstallaties van de oliemaatschappijen Stanvac en Shell in Sungai Gerong, Pladju (bei den in het zuiden van Sumatra) en Baldkpapan (in het oosten van Bor neo) overnemen, zo heeft de staats secretaris van oliezaken, generaal - majoor Ibnu Sutowo, verklaard. Vol gens het Indonesische persbureau Antara heeft generaad Sutowo ge zegd, dat op 20 augustus besprekin gen over deze kwestie zullen worden gevoerd tussen de regering en de oliemaatschappijen. Hij zei ook nog, dat de raffinaderijen in de drie plaat sen elk een capaciteit vam 65.000 bar rel per dag hebben. Belgische arbeider overleeft instorting onder 10 meter zand Een Belgische bouwvakarbeider heeft maandag in Brussel een instor ting overleefd, waarbij hij onder een laag van bijna 10 meter zand werd bedolven. Het ongeluk gebeurde in het cen trum van Brussel bij de constructie van een nieuw gebouw. Reddings ploegen slaagden er al spoedig in het slachtoffer met een btiis, waar door lucht werd aangevoerd, te be reiken. Het duurde echter ruim ne gen uur voordat de man naar boven kon worden gebracht. Een arts diende hem in zijn be narde positie een injectie toe om de pijn te stillen. De arbeider zat be kneld onder een aantal balken, die echter tegelijkertijd zijn redding be tekenden. Hij werd na zijn redding ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Na de boter het vee In de Belgische vissershavens Oos tende, Zeebrugge en Nieuwpoort wor den op verzoek van de minister van landbouw en vissery maatregelen ge nomen om de gemeentelijke verorde ningen voor de verkoop van vis aan te passen aan de nieuwe Benelux-voor- schriften, aldus meldt „Het Laaste Nieuws van hedenmorgen. De Belgische en Nederlandse visse rij worden met ingang van 1 novem ber a.s. volledig gelijkgeschakeld. Dan eindigt de overgangsperiode voor de visserij uit het Benelux-verdrag. Indonesië zal een honderdtal Fok- ker-Friendships gaan bouwen. In het begin zal dit geschieden als het mon teren van een veertigtal sets vlieg tuigcomponenten, die geleidelijk aan steeds meer in Indonesië zullen wor den gebouwd. Na het veertigste vlieg tuig hoopt men met de inrichting van de fabriek en de opleiding van het personeel zover te zijn, dat deze fabriek verder zelf het fabricage proces zal kunnen verzorgen. BERDIKARI Vanaf 10 juli zijn onderhandelin gen gevoerd over dit project tussen de heer Koerwet Kartaadiredja na mens Soekarno en Fokker-specialis ten. Gisteravond werden deze afge sloten in de woning van de ambassa deur van Indonesië, de heer Sudjarwo Tjondronegoro. Ondertekening zal waarschijnlijk plaats hebben op 17 augustus, ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de onafhankelijk heidsdag, door president Soekarno enerzijds en Fokker anderzijds. De naam van de Indonesische onderne ming is „Berdikari". ENGELSE WEIGERING De Engelse blokkering van de le verantie van de Rolls-Royce-motoren is een complicatie, waarvoor men wel een oplossing denkt te kunnen vinden. De financiering van dit pro ject dient te geschieden door het beschikbaar stellen van Indonesische produkten, die via de Nederlandse vennootschap „Die West-Haghe" op de wereldmarkt zullen worden ge bracht. De levering van de 20 com plete Friendships staat geheel buiten dit contract. Het contract, dat hierin moet voorzien is nog niet afgesloten. DE BOSBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK De bosbranden, die zaterdagavond in het Zuidfranse departement Ar- deche en Gard waren uitgebroken, is men maandagochtend vroeg meester geworden. Aan het blussingswerk na men meer dan duizend brandweer lieden en politiemannen deel; drie boerderijen en honderden hectaren bos zijn een prooi van de vlammen geworden. Intussen is verder zuidelijk, onge veer halverwege tussen Draguignan en de kustplaats Saint Maxime, een kleine bosbrand uitgebroken. De haard ligt op nauwelijks dertig km van het gebied waar vorige week zware branden grote schade hebben aangericht. Als voorzorgsmaatregel zijn brandweerploegen uit vier plaat sen uitgerukt. Dit zal In de praktijk betekenen, dat Belgen in de Nederlandse viswa teren mogen gaan vissen en omge keerd en dat Belgische vissers hun vangsten mogen gaan verkopen in Ne derlandse havens op dezelfde voor waarden als hun Nederlandse colle ga's. Uiteraard is ook deze maatregel wederkerig. Overigens zal het stelsel van invoer vergunningen voor vis worden gehand haafd*. Ook zal vis van de Benelux- partner eerst aan de beurt komen bfj de verkoop, nadat de „nationale" vis zal zijn verkocht. Binnenkort zullen ook besprekingen beginnen voor een gezamenlijke rege ring van de minimum-prijzen, die in Nederland gemiddeld vijftig procent lager zijn dan in België. „Seven Seas" heeft nog slechts één levende opvarende Leden van de kustwacht van Key West, in de Amerikaanse staat Flo rida, en personeel van het Ameri kaanse federale bureau van onder zoek wachtten gisteren de aankomst af van de bananenboot „Seven Seas". Aan boord van dit 38 meter lange schip bevindt zich, na een weekeinde van muiterij en moord in volle zee, nog slechts één lid van de oorspron kelijk uit acht koppen bestaande be manning aan boord. De „Seven Seas" was, met een be manning van Panamezen en Hon- durezen, met een lading bananen uit een Mexicaanse haven naar Miami, in Florida, vertrokken. Leden van de Amerikaanse kustwacht, die zondag in Straat Florida aan boord van de „Seven Seas" gingen, troffen daar drie lijken en één nog levende op varende aan. Deze, de 25-jarige Elvin Bupr- waise, vertelde, dat hij had gezien hoe een opvarende zaterdagavond de eerste stuurman in zijn kooi dood schoot. Burywaise rende daarop naar de brug, om de kapitein te waar schuwen, maar hij trof daar slechts diens stoffelijk overschot aan. Dode lijk geschrokken verborg hij zich in een kettingbak, waar hij nog twee schot-en hoorde vallen, hetgeen het einde betekende, van twee andere op varenden. Toen Burywaise eindelijk uit zijn schuilplaats durfde te komen, zag hij drie lijken aan dek liggen, de reddingsboot en twee riemen waren weg. De Amerikaanse kustwacht acht het niet uitgesloten dat een vierde lijk over boord is gezet.. Vijf vlieg tuigen, twee wentelwieken, vier pa trouillevaartuigen en een kotter heb ben maandag in het Elbow-gebied van de Bahama-eilanden naar de reddingsboot en de drie vermiste opvarenden van de „Seven Seas" gezocht. Het vaartuig is het eigen dom van een firma in Miami. Smokkelaars in het Belgisch-Ne derlandse grensgebied hebben blijk baar, naast de botersmokkel 'n nieu we winstgevende handel ontdekt. Het afgelopen weekeinde hield de Bel gische douane in Neerpelt een ver dachte personenauto aan. De inzit tenden sloegen op de vlucht. De dou aniers vonden in de auto niet, zoals zij verwachtten, Nederlandse smok- kelboter, maar vijf tussen de stoelen geklemde kalveren, die voor sluik- uitvoer naar Nederland waren be stemd. Maar ook de botersmokkelaars blijven actief, zoals blijkt uit de vrij wel dagelijkse berichten over ach tervolgingen van smokkelauto's. Het afgelopen weekeinde werd een vrachtauto met 1.000 kg Nederlandse boter en 'n grote hoeveelheid kraaie- poten door de Belgische douane in Lommei in beslag genomen. De smokkelaar bleek aan de dood te zijn ontsnapt. Bij een achtervolging daags tevoren door Nederlandse douane ambtenaren had een kogel de cabine ter hoogte van het hoofd van de be stuurder doorboord. De smokkelaars moesten na de achtervolging hun voertuig wegens motorpech achter laten. 1x1 het winterverblijf van het Zwitserse circns Knie in Rapperswill is en- van de kerk in Vaidemoro bij Ma- kele dagen geleden een olifantenbaby geboren. Het dier, 150 pond zwaar, drid, is officieel geïdentificeerd als is het tweede olifantje, dat in het winterverblijf van het circus het eerste een werk van Francisco de Goya. Het levenslicht aanschouwde. De foto toont het diertje, terwijl het aandachtig dateert uit 1786 of 1787. wordt bekeken door een andere jeugdige bewoner van het circus. In de warm-vochtige tropische kas sen van de Hortus Botanicus in Lei den heerste gisteren grote spanning. De „Victoria Regia", de grootste wa terplant uit het Amazone-gebied, zoü gisteravond voor de zevende keer van dit jaar bloeien en dit schouw spel was voor het publiek toegan kelijk. 's Morgens waren de symp- tonen die de bloei aankondigden er. De kelkbladen gingen open. Tot grote verbazing van de betrokkenen ge beurde er 's avonds echter niets. De knop van de bloem zonk om acht uur onder water. 300 bezoekers gin gen teleurgesteld heen. Een troost was voor hen dat er in de „Hortus" nog zoveel andere opmerkelijke „na tuurwonderen" zijn te bespeuren en dat ze vanavond op hetzelfde kaartje het nog eens kunnen proberen. Want vanavond bloeit de Victoria absoluut. De heer H. .J. Uljée, die een echt „warm" beroep heeft, verzekerde ons dat met grote stelligheid. TWEE METER Met een twee meterslange groene waterslang trekt hij elke ochtend de benauwdwarme kassen in en ver zorgt de orchideën, de lotusplant en al de tropische bloemen die de Vic toria Regia omringen. „Het is een fabeltje dat de Victoria maar eens per jaar zou bloeien", zegt hij. Ver leden jaar bloeide zij hier zelfs 24 maal. Dit jaar wordt het al de ze vende keer". Hij weet alles van die wonderlijke bloem, die elk jaar in januari wordt gezaaid in een stolpje met bagger. Na drie weken zijn de eerste kiemplantjes te zien. Deze worden uitgezet in een zin ken bak, in een speciale kweekkas met veel warmte en licht. Begin mei kan zij dan uitgeplant worden in een hooggelegen bassi? waarvan het extra uitgediepte binnengedeelte 60 kruiwagens bagger bevat. De tempe ratuur van het water moet minstens 30 graden Celsius zijn. Hoewel de plant vooral mooi, warm weer nodig heeft, is zij dit jaar niet veel min der dan verleden jaar. De bladeren die het eerst gevormd worden, zijn zonder de karakteristiek opstaande randen en 15 cm hoog. Binnen elf dagen groeien zij uit tot maximaal 2 meter, soms tot 2Va meter. 's AVONDS De bloemen zijn „tweedagsvlie- gen". Het hele groeiproces van de plant verloopt al bijzonder snel, maar de bloemen verkleuren in twee dagen van zuiver wit tot dieproze. Zij bloeien slechts 's avonds, 's Middags is de verkleuring echter al waar te nemen. De Victoria Regia bloeit te midden van vele andere zeldzame tropische bloemen. Zo is er de „Wa- terhyacinth", met bobbels die lucht kamers heten en die net zo paars bloeit als de Hollandse hyacinth. De „Allemander" een gele, giftige trompetbloem groeit in de buurt van de „ciprus"-papierus, de plant waar van de Egyptenaren al perkament maakten. Een in het water staande rijstplant, een „spring"-komkommer- plant met rode zaden, een lage ba- naneboom en een zeer sterk geurende tropische jasmijn vormen de omlijs ting van de „Victoria Regia". Zeer Voor de zevende maal dit jaar

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6