Ook Belgische senaat keurt regeringsprogram goed Nederlandse bus bij ongeluk in Duitsland betrokken GEEN GOEDKEURING VAN DE KROON VOOR GEDEELTELIJKE HERZIENING STREEKPLAN BOLLENSTREEK Scheepsramp voor Portugese kust eist 25 doden NIEUWE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK, OUDE BRANDEN WEER OPGELAAID OOK EEN TWEEDEHANDS WAGEN DIENT „NAAR MAAT" GEKOCHT EUROPESE COMMISSIE ONDERZOEKT NEDERLANDSE VRAAGPRIJS WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSB COURANT HAGLNA 5 Taak van regering: grondwetsherziening en oplossing taalkwestie De Belgische senaat heeft met 119 tegen 43 stemmen het progTam goed gekeurd van de nieuwe katholiek- socialistische regering van Pierre Harmei. Zaterdag had de Kamer het program al goedgekeurd: met 131 tegen 65 stemmen. Beide malen stemde de oppositie, bestaande uit de liberalen, de Vlaamse Volksunie en de communisten tegen. De parlementaire goedkeuring maakt een einde aan een kabinetscrisis, die ruim tien weken heeft geduurd. Evenals in de Kamer verliep het debat vrij rustig. Het debat in de senaat kreeg alleen een opgewon den karakter toen de liberale woord voerder en voorzitter van de partij voor vrijheid en vooruitgang, Van- audenhove, de mening verkondigde, dat van het nieuwe kabinet geen op lossing kan worden verwacht voor de grote nationale vraagstukken om dat de twee regeringspartijen bij de verkiezingen van 23 mei een zware nederlaag leden. Hij werd daarbij heftig aangeval len door minister Spaak, die zijn functie op het ministerie van bui tenlandse zaken prolongeerde. De politieke moeilijkheden in België ontstonden doordat de twee rege- Hongerstaking op aanlegsteiger had succes De Franse beeldhouwster Jacque line Fayet-Leroy zag dinsdag haar hongerstaking, die zes dagen had ge duurd, met succes bekroond. Zij kreeg toestemming om zes van haar beelden van een door de zeelieden staking getroffen vrachtschip in New York te laten halen. Mevrouw Fayet was vorige maand uit Parijs in New York aangekomen om haar werk in een aantal Ameri kaanse steden ten toon te stellen. Zij werd evenwel het slachtoffer van de staking, die nu al 47 dagen duurt. Toen de tussenkomst van de Ame rikaanse regering niet hielp besloot zij op de aanlegsteiger in hongersta king te gaan. Nadat zij zes dagen uit sluitend op water had geleefd beslo ten de vakbondbestuurders de ont scheping van de beelden toe te staan. Geen slachtoffers Een Nederlandse autobus, afkom stig uit Valkenburg-Houthem met 35 inzittenden, is gisteren op de auto bahn Frankfurt-Wiirzburg bij Offen bach bij een verkeersongeluk betrok ken geweest. De Nederlanders kwa men allen met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde tijdens een hevige regenbui. Een Duitse perso nenauto, die de bus wilde passeren, slipte, botste tegen de middenberm- beveiliging, sloeg om en schoof nog omstreeks 70 meter over het weg dek voort. De drie inzittenden wer den eruit geslingerd en zeer ernstig gewond. Door een uit de auto ge slingerde koffer werd de voorruit van de bus vernield. Toen de chauf feur sterk afremde, slipte ook de bus en schoot tegen de middenbermbe veiliging op. Niemand werd hierbij evenwel gewond. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Acmaea 2 te Pta Cardon verw. Acteon 1 te Petit Couronne. Alkes 31 vn Kuwait nr Rastanura. Alnitak 2 280 zw Tenerife nr Antw. Area 2 290 wzw Miri nr Miri. Asterope 3 te Port Alfred verw. Bovenkerk 31 vn Mombasa nr Aden. Garoet 2 390 no Socotra nf Bombay. Heemskerk 2 85 zzw Kp Blanco nr Las Palmas. Jagersfontein 3 te Durban verw. Japara 7 vn Colombo nr Cochin. Kara 2 160 nno Kp Finisterren nr Durban. Kennemerland 31 te Rio de Janeiro. Kloosterdijk 2 450 o Bermuda nr Le Havre. Kopionella 2 te Killingholme. Koratia 1 te Invergordon. Korendijk 2 vn Hamburg nr Bremen. Loppersum 2 600 nw Flores nr Le Havre. Maasdam 2 440 n Dakar nr Wabana. Mainlloyd 5 te Duinkerken verw. Memnon 2 te Pto Cabello. Merwelloyd 3 10 no Sabang nr Aden. Monrtferland 2 165 nw Flores nr Curasao. Nushaba 2 vn Bremen nr Antwerpen. Onobo 2 vn Port Said nr La vera. Overijsel 1 vn Genua. Parkhaven 3 te Salvador verw. Poeldijk 1 te Tampico. Rotterdam 2 670 o Kp Race nr New York. Ulysses 29 vn Curasao nr P. Cabello. Vlieland 2 te Rotterdam verw. Wonosari 2 250 ozo Aden nr Adelaide. Videna 2 62 nno Oran nr Port Said. Kleine vaart Jurjen d. Vries verm 3 vn La Coruna nr Leixous Volharding 3 30 zw Kp St. Vincent nr Sevilla. ringspartijen de CVP en de BSP bij de verkiezingen hun tweeder de meerderheid in de Kamer van volksvertegenwoordigers verloren. Deze meerderheid is nodig voor de goedkeuring van de grondwetsher ziening waartoe beide partijen voor de verkiezingen besloten en die een regeling van de Vlaams-Waalse ver houdingen en de aanpassing van de constitutie aan de internationale rechtsorde beoogt. Premier Harmei heeft echter aan gekondigd, dat desondanks de rege ring naar deze herziening van de grondwet zal blijven streven. DAGGELD VERHOOGD Het tarief voor daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, met een half procent verhoogd tot 3Vs pro cent. Dit in verband met de krappe geldmarkt, doordat het terugvloeien van bankbiljetten na de ultimo-op- vragingen traag verloopt. Ongeveer vierduizend kampeerders zijn dinsdag opnieuw, nu voor de der de maal, naar elders overgebracht, omdat de vlammen op de beboste heuvels bij de Middellandse Zee op nieuw zijn opgelaaid. Kampeerterrei nen en villa's langs de kust tussen Le Lavandou en Saint Tropez wer den door het vuur bedreigd, dat door een wind met een snelheid van 100 km oplaaide even nadat de gewel dige branden van de afgelopen twee dagen bedwongen leken. Meer dan 1500 brandweerlieden en helpers be streden de brand, met luidsprekers wagens worden vrijwilligers opgeroe pen. Het kampeerteJein St. Georges te Cavaliere, ongeveer 6 km ten oos ten van Le Lavandou, met de 4.000 kampeerders, werd weer ontruimd. Marine te hulp geroepen De leiding van de brandweerbriga de, die nog steeds verwoede pogingen doet de weer opgelaaide bosbranden bij Le Lavandou meester te worden, heeft de Marine gevraagd met blus boten te hulp te komen. Het vuur vormt een groeiend gevaar voor ve le luxueuze villa's en hotels aan de Middellandse Zee. Uit de dorpjes Rayol, Le Canadel en Pramousquier werden gezinnen geëvacueerd toen de wind draaide en het vuur in de richting van de kust joeg. Men hoopt dat de Franse marine met waterka nonnen een aantal bedreigde villa's aan de kust kan bereiken. NIEUWE BRANDEN IN VAR In het Zuidfranse departement Var aan de Rivièra zijn dinsdagoch tend op verscheidene punten nieuwe bosbranden uitgebroken, voorname lijk op de hellingen van de dorpen Saint-Clair en Cavaliere, ten oosten van Le Lavandou. Het vuur werd aangewakkerd door een sterke zuid westen wind. Twee blusauto's wer den een prooi der vlammen. Zes brandweerlieden liepen daarbij ver wondingen op. In een kolenmijn te Karvina in Noord-Moravië dinsdag zeven mijnwerkers lev ^graven en ge dood bij een in> aldus 't Tsje- choslowaakse pi reau Ceteka. Van een Hon;, ars reisgezelschap dat Denemarken bezocht, zijn tien leden in Kopenhagen achtergeble ven. N.S. maakten bezwaar tegen ontworpen tracé Schiphollijn De Kroon heeft goedkeuring ont houden aan de partiële herziening van het streekplan Bollengebied, dat was vastgesteld door de Provinciale Staten van Zuid-Holland op 27 no vember 1964. Bij de goedkeuring van het oorspronkelijke streekplan is er destijds van uitgegaan, dat van een in de toekomst aan te leggen nieuwe spoorwegverbinding van Den Haag via Leiden en Schiphol naar Am sterdam (de z.g. Schiphollijn) het tracé ten zuiden van Sassenheim, ongeveer vanaf de kruising met de Warmonderweg direct langs Rijks weg 4 zou lopen. Dit beloop was ook nog aangege ven op het ontwerp van de herzie ning, doch tegen dit ontwerp had den de Ned. Spoorwegen bezwaar. Zij voerden aan, dat bij nadere be studering gebleken was, dat het tracé onmiddellijk naast Rijksweg 4 technisch niet mogelijk was en dat het iets meer zuidoostelijk gelegd moest worden. Inmiddels hebben deze plannen vastere vorm gekregen. Er is een keuze gemaakt uit tien denkbare verbindingen in dier voege, dat be sloten is tot een verbinding, die van Den Haag tot Warmond de bestaan de spoorlijn volgt en vervolgens via Schiphol naar Amsterdam loopt. In beginsel is dit óók de verbinding, welke in het goedgekeurde streek plan opgenomen is. De Kroon constateert, dat niet is aangetoond, dat verwezenlijking van dit tracé om technische redenen niet mogelijk is. Derhalve is niet vol doende komen vast te staan, dat er in dit geval sprake is van gewijzigde omstandigheden van zodanige aard, dat deze een afwijking van het een maal goedgekeurde plan zouden rechtvaardigen. Aan de goedkeuring van de on derhavige wijziging zo zegt de Kroon verder zou ook nog het be zwaar verbonden zijn, dat in feite thans reeds een beslissing van veel verder gaande strekking zou wor den genomen omtrent het beloop van een aanzienlijk groter deel van de genoemde spoorverbinding. Zulks ontmoet bij de Kroon temeer be zwaar, nu Gedeputeerde Staten reeds met het oog op die verbinding een veel meer gronden omvattende herziening van het streekplan in voorbereiding hebben. Bij deze voorgenomen herziening Het Westduitse passagiersschip Apollo" van 1.337 ton heeft woens dagochtend bij dichte mist ten noord westen van de Portugese havenstad Oporto een Portugese treiler, de „Padre Cruz" in tweeën gevaren. 25 opvarenden van de vissersboot zijn om het leven gekomen. Elf man werd door de „Apollo" gered. De „Padre Cruz" was afkomstig uit Ma- tozinhos, dat bij Oporto ligt. kan de vraag onder het oog worden gezien of het noodzakelijk is, het ter rein van de N.V. Ned. Tudor Accu mulatoren Mij. bij de aanleg van de spoorlijn te betrekken. Op al deze gronden is daarom goedkeuring van deze herziening onthouden. Voor de Haagse politierechter: CHAUFFEUR ADVISEERDE ER NIETS VAN TE ZEGGEN Wat stelt u zich voor: een koopjeof vervulling van uiv wensen? Er zijn in Nederland gelukkig nog altijd veel meer betrouwbare handelaren in gebruikte auto's dan zwendelaars. De narigheid is, dat de laatsten zich doorgaans meer opdringen dan de eersten. Gelukkig is met wat scherpzinnigheid het kaf gewoonlijk vlot van het koren te scheiden. Hele en halve bedriegers hebben altijd haast. Bona fide verkopers hebben er zelden bezwaar tegen, dat de aantrekkelijkheid van hun aanbieding door een neutrale keuring wordt bevestigd. Elk jaar verbazen wij er ons opnieuw over, hoe tegen de zomer die drang er op uit te trekken bij duizenden „nuchtere" Nederlanders alle zin voor proporties en verstandelijk overleg verzwakt, beneveM, terugdringt naar de duistere hoekjes van een (doorgaans helaas tij delijke) vergetelheid. Nergens openbaart zich die ver minderde toerekenbaarheid duidelijker dan bij de aan schaffing van een tweedehands auto. Bij de aanschaf fing van een schemerlamp of epn kilo goudrenetten, een prentbriefkaart of een fototoestel zal de koper er zich doorgaans zorgvuldig rekenschap van geven, wat hij in dat speciale geval eigenlijk nodig heeft. Bij een tweedehands auto voor de ophanden zijnde vakantie schijnt het echte of vermeende koopje een soort paniek toestand te ontketenen die aan alle verstandelijke over wegingen het zwijgen oplegt. Het einde draagt ook hier de lasten. En toch: wie zich voorneemt, zich onder geen voorwaarde in paniek te laten brengen, kan aan de gevaarlijke suggestie bij na altijd het hoofd bieden. Om te beginnen: voor een tweede hands auto gelden in één opzicht volmaakt de zelfde maatstaven d!ie wij aan een gloednieuwe zouden stellen. Ze moet aan onze individuele behoeften en verlangens beantwoorden. Dat lijkt een vanzelfspre kendheid. Maar telkens maken wij gevallen mee waar in „het koopje" zwaarder woog dan de gebruiksvoor waarden waaraan de wagen moest voldoen. Een kras voorbeeld beleefden wij nog maar heel kort geleden, toen een echtpaar dat wij tot onze goede ken nissen rekenen en dat ons dikwijls bij de meest on waarschijnlijke aankopen om raad vraagt, zonder voor afgaande kennisgeving bij ons kwam voorrijden met de jongste aanwinst, een (oude, maar heus niet zo goedkope) sportwagen. „Vóór je het weet zit je er meer op de 165 km-u.!" juichte onze vriend Wij knik ten meelevend. „Denken jullie aan tweezits heus ge noeg te hebben?" vroegen wij bedachtzaam. „Op onze leertijd komen er geen kinderen meer", luidde het ant woord. „En zou je nooit eens visite thuis willen bren gen?" Ze wuifden zo'n veronderstelling weg „Als je een tweezits hebt, kan vanzelf niemand vragen dat ie hem thuisbrengt!" Sindisdiien zijn nog maar weinige weken verstreken, maar het echtpaar zou nu dolgraag een glorieuze sport wagen (165 km-u.) voor een desnoods aanmerkelijk bescheidener vierzits (120 km.-u.) willen ruilen. Niet alleen was er hun al in die korte tijd bij herhaling veel aan gelegen, samen een hulpbehoevende verwant of door een plensbui verraste bezoekers van dienst te kunnen zijn. Het „koopje" vréét ook benzine. En zo'n héél voordelige aankoop bleek het werkelijk niet: nu het echtpaar tot de conclusie komt, eigenlijk liever een doodgewone vierzits sedan te hebben, brengt de aanvankelijk bejubelde sportwagen heel wat minder op dan men er een maand geleden voor betaalde En 1500.a 2000.verlies kunnen onze vrienden zich niet verloorloven. Dus gaan zij straks op vakantie met een wagen die zij nu openlijk als rouwkoop kwalifi ceren. Wantrouw afbetaling die u al te gemakkelijk wordt gemaakt Het ware recept is eigenlijk doodeenvoudig: ga uw levenspatroon na. Doe het werkelijk zorgvuldig. Geef u er rekenschap van, wat u van een auto verwacht en wat u er allemaal mee doen wilt. Toets een en ander ook eens met wat u verwacht dat uw kennissen met hun auto doen (of helaas niet kunnen doen omdat ze verkéérd kozen). Baseer daarop uw minimum-eisen, niet op een spotprijs of op een paar gloednieuwe bum pers, zelfs niet op 145, 165 of 185 km.-u. Een schaap met vijf poten zult niet gemakkelijk op de kop tikken, tweedehands auto's met vijf deugdelijke wielen (één reservewiel in de kofferruimte) zijn er te kust en te keur. Het unieke buitenkansje dat men u voorschotelt vindt twintigvoudig zijn evenknie tussen de duizenden tweedehands wagens, waaruit u tegenwoordig op elk gewenst ogenblik bij enige tientallen bonafide occa- sionbedrijven een keuze kunt doen. Vindt u na enig zoeken en niets belet u daar tijdig mee te beginnen nogaltijd niet het tweedehands wagenje dart werkelijk aan al uw verlangens voldoet, besluit datn lnever, voor deze vakantie nog maar een wagen te huren. Als u dart doet bij een firma die een naam te verliezen heeft en niet wacht tort de week vóór uw vertrek, maakt u kans op een allerplezierigste vakantie. En tien tegen één behoeft u er maar een fractie voor uit te leggen van wat een rouwkoop u kosten zou. Men zal u misschien de suggestie bij trachten te bren gen, dat u zo'n huursom kunt uitsparen door op dart geweldige koopje in te gaan en het doodeenvoudig na uw vakantie voor dezelfde prijs (wie weet zelfs voor nog méér) weer van de hand te doen. In één op de twintig gevallen lukt zoiets door stom geluk In de an dere negentien betaalt u in het prijsverschil een dub bele of drievoudige huurprijs. De koers van tweede handswagens is nu eenmaal in de herfst veel lager dan in de lente. Dat is zó gemakkelijk te begrijpen, dat wij niet begrijpen, waarom niet veel meer mensen het be grijpen. Een dergelijke handel in tweedehands wagens zal u een welomschreven garantie bij uw aankoop meegeven en er geen enkel bezwaar tegen maken, dat u het vehi kel van uw keuze door een bevoegde neutrale instantie als de ANWB laat keuren en taxeren. Dat moet u dan ook inderdaad la-ten doen. Het kost u enige tientjes. Maar wat dacht u, dat een bescheiden reparatie kost. nodig doordat u als leek een klein gebrek (van de grote zwijgen wij maar) over het hoofd zag? Is die bescheiden reparatie net in uw vakantie nodig en net als u halver wege de Gotthardpas bent blijven steken, dan bent u, behalve een veelvoud aan tientjes, misschien ook nog de helft van uw vakantie kwijt. Waarom zou u dat allemaal riskeren, als er onbaat zuchtige instellingen zijn dlie voor een deskundige keu ring kunnen zorgen? Omdat u vreest, u een uniek koopje te zien ontglippen? Iedereen die een tweede hands wagen te verkopen heeft, zal u mededelen, dat er nog drie andere gegadigden op de hoek staan te wachten en dat u dus zonder dralen moet toeslaan. In negentien van de twintig gevallen dient die medede ling, om u van de voorgenomen ANWB-keuring te doen afzien. In het twinstigsrte geval staan er werkelijk drie mededingers op de 9toep en blijkt één daarvan nog lichtzinniger dan u. Wie weet, welk een ellende hij van uw schouders op zijn eigene laadt. Beklaag hem niet. Hij heett zijn verdiende loon. Richt u eenvoudig op een ander, nog voordeliger koopje. Er'is in ons land werkelijk geen gebrek aan tweedehands aanbiedingen. Komt u tot zaken, vergewis u er dan van, dat alle benodigde papieren compleet en betrouwbaar zijn, in het bijzonder dat ze slaan op de wagen die u meent te kopen. Kloppen chassis- en motornummers of zijn ze misschien onvindbaar? Het klamme zweet breekt ons uit bij de gedachte, wat er allemaal aan de hand kan zijn als dat laatste het geval mocht blijken. Vermelden de verzekeringspolis en de „groene kaart" (onmisbaar bewijs van WA-verzekering) inderdaad het kenteken dat ook op de nummerborden prijkt? U hebt er geen idee van, hoeveel lieden onwetend met ongeldige docu menten rondrijden en van dat gebrek aan kennis op het meest ongelegen ogenblik de wrange vruchten pluk ken, bijvoorbeeld doordat zij onverzekerd blijken. Wantrouw tenslotte alle koopjes-op-afbetaling döe u welwillend ontslaan van de door de wetgever beoogde eerste betaling van omstreeks de halve koopsom Er is domweg iets mis als wild-vreemden het zó goed met u voor hebben. Een Nederlands weekblad heeft onlangs hartverscheurende verhalen gepubliceerd over afbe- talingsbedirog met gebruikte auto's, maar wie in het land van de tweedehands-auto's geen vreemde is, ver baasde zich over die verhalen niet. Hij kan u uit eigen ervaring nog een half dozijn andere vertellen. Er zijn in Nederland gelukkig nog altijd heel veel meer goede en betrouwbare handelaren in gebruikte wagens dan zwendelaars. De narigheid is, dat de laat sten zich doorgaans opdringeriger tonen dan de eer sten. Gelukkig is het kaf met een tikje scherpzinnig heid gewoonlijk vlot van het koren te scheiden. Hele en halve bedriegers hebben bijna altijd haast. Bonafide verkopers zullen hert alleen maar op prijs stellen, dat de aantrekkelijkheid van hun aanbieding door een neutrale techno-keuring onweerlegbaar komt vast te staan. „Er niks van zeggen", zo luidde het advies van een vrachtautochauf feur, toen hij in Bodegraven met zijn voertuig tegen een geparkeerde auto slingerde. Dit betekende, dat de chauffeur er snel van door ging. On gelukkig voor hem doch gelukkig voor de eigenaar der beschadigde auto, was het nummer der aanrijden de auto genoteerd, zodat de onbe hoorlijke chauffeur zich voor de Haagse politierechter moest verant woorden. Volgens verdachte waren zijn remmen niet helemaal in orde geweest en maakte zijn auto plotse ling een zwaai. De schade zou niet groot zijn geweest, doch dat vond de officier allerminst een excuus om door te rijden. „Dat zijn altijd laffe streken", luidde zijn kwalificatie en hij eiste tegen verdachte 100,- boete, bene vens voorwaardelijk ontzeggen der rijbevoegdheid gedurende zes maan den met proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeelde overeen komstig die eis. BLOED Merkwaardig genoeg, had de ver dachte die terecht stond wegens mis handeling, het bloed dat vloeide uit een wond welke hij zijn slachtoffer had toegebracht weggeveegd toen h-j zelf door dat slachtoffer werd mishandeld. Zo ongeveer luidde al thans het betoog van een inwoner van Rijnsaterwoude, die een café houder die hem weigerde bier te tap pen, zou hebben mishandeld. Waar verdachte zich het meest aan ergerde was, dat hij niet wist waarom hij niet het verlangde biertje kreeg en waarom hem de toegang tot het ca:é werd geweigerd. „We waren altijd de beste vrienden en ineens is dat veranderd", zo betoogde hij. Daar kon de rechter hem uiteraard ook niet over inlichten. In elk geval, toen de caféhouder weigerde te tap pen, werd verdachte kwaad en dien de een stomp toe. Hert een had weer het ander tot gevolg en er vloeide bloed. Het was een beetje verward verhaal omtrent de gebeurtenissen, doch de officier vond toch wel dui delijk, dat verdachte vervelend was geweest en ook het initiatief in deze Wim Schalks leidt Europa Cup-duel Nederlandse scheidsrechters zullen de komende maand drie cupduels arbitreren. Leo Horn zal, bijgestaan door J. Groenewoud en H. van der Schilden, op 15 september in Dublin de ontmoeting Drumcondra FC tegen SK Vorwaerts Berlin voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen leiden. Voor hetzelfde toernooi wordt de wedstrijd tussen Derry City FC tegen Lyn Oslo in London Derry donderdag 9 september gearbitreerd door de Leidse referee Wim Schalks, met als grensrechters A. van Ge- mert en G. J. Klaassens. Tenslotte zal A. Aalbrecht in Car diff de ontmoeting in de eerste ron de van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Cardiff City en Standard Luik lei den. Hij zal worden geassisteerd door B. J. Verbeek en H. H. J. Vlug. De datum waarop deze wedstrijd wordt gespeeld is nog niet bekend. had genomen. De eis luidde 50,- boete. „Ik zag het oorspronkelijk als een erger geval", zei de rechter, doch na de uiteenzetting van verdachte viel dat blijkbaar dan weer mee. Het vonnis werd daarom conform de eis. HARDNEKKIG De huismoeder uit Alphen aan den Rijn bleek wel erg hardnekkig in de winkeldiefstallen te zijn. Ze wis reeds eerder betrapt en veroordeeld en zelfs enkele weken tevoren had ze in een zelfbedieningswinkel ge stolen. Dat verhinderde haar niet, om weer drie rollen drop te stelen, bij welke diefstal zij op heterdaad werd betrapt. „Ze zullen haar zo langzamerhand in Alphen wel kennen", meende de rechter te mogen constateren. „Ze raakt blijkbaar niet erg onder de indruk van de straffen en vindt deze diefstallen niet zo erg", opperde de officier, die nu 75,- boete en daarnaast een week gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar eiste. De trechter veroordeelde dienovereenkomstig. Een Roemeense vrouw, die 12 jaar in Boekarest gevangen zat op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Staten, krijgt ruim 38.000 dollar aanvullend salaris over de tijd, dat zij bij de Amerikaanse legatie in de Roemeense hoofdstad werkzaam was. De vrouw, Isabella Samuelli, werkte daar van 1945 tot 1949 toen zij werd gearresteerd op beschuldi ging van spionage en hoogverraad. Na haar vrijlating kreeg zij toestem ming naar de Verenigde Staten te emigreren. Het Huis van Afgevaar digden besloot dinsdag met algeme ne stemmen haar de genoemde som toe te kennen. Het Noordvietnamese oorlogs museum heeft een tentoonstelling in gericht van boven Noord-Vietnam neergeschoten Amerikaanse vliegtui gen. Er zijn overblijfselen van straal- bommenwerpers en jachttoestellen te zien. In Jequia, Sao Paulo, zijn gis teren bij een botsing tussen 'n auto bus en een vrachtauto 15 mensen omgekomen. Na de aanrijding stort te de bus in een 200 meter diep ra vijn. In Bogota hebben acht gewapen de bandieten dinsdag een overval ge pleegd op een fabriek. Toen de po litie verscheen ontbrandde 'n vuur gevecht als gevolg waarvan een voor bijganger en een van de bandieten om het leven kwamen. Drie anderen werden gewond. De politie vatte 2 overvallers in de kraag. VOORHOUT HOLLANDS-DUITSE JEUGDONTMOETING VOORHOUT-RHEDE (Did.) A.s. zaterdag 7 augustus zulle: jongeren van de bollenstreek, waar onder vele Voorhouters, een ontmoe ting hebben met Duitse jongeren. Het wordt een samenzijn dat een week duurt, 37 jongens en meisje- zullen gedurende die week gastv -i onder-dak vinden bij de Duitse gast gezinnen. Het hoogtepunt van deze ontmoe ting is een vijfdaagse reis naar Bei lijn. Daar zullen de jongeren van beide landen gelegenheid hebben de ze stad te leren kennen. Vorig jaar juni zijn Duitse jongt ren een weekend in de Bollenstreek geweest. Daar hebben zij elkaar Le ren kennen. De aardgasexport naar België Op verzoek van de Belgische rege ring heeft de uitvoerende commissie van de Europese Economische Ge meenschap een onderzoek ingesteld naar de vraag, of de door Nederland gevraagde prijs voor aardgas in over eenstemming is met de bepalingen van het EEG-verdrag. Het Brusselse blad „La Libre Belgique" meldde gisteren, dat de commissie in septem ber een uitspraak zal doen. De Belgische regering heeft met name gevraagd of de hogere prijs, die buiten Nederland voor het aardgas wordt gevraagd, geen door het EEG- verdrag verboden discriminatie in houdt. De commissie heeft reeds vastg< steld, dat ook voor de leyering va: het Nederlandse aardgas aan dt Duitse bondsrepubliek een hogen prijs wordt bedongen dan in Nedei land zelf geldt. Aangezien echte Duitsland over eigen aardgas gaa beschikken zal het Nederlandse pro dukt aan concurrentie blootstaan hetgeen niet het geval is in België Na het aanleggen van de benodigde leidingen zal België volledig van de Nederlandse produktie afhankeliik zijn. In België is de afgelopen maanden meer dan eens geageerd tegen he: verlangde prijsverschil voor 't aard gas tussen Nederland en België.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 5