Tele vizieren zijn alle concurrenten te slim af OPVALLENDE ROL VAN KARSTENS EN ZOET TEGEN MONSTERVERBOND Nederlandse renners vallen aan in Ronde van Duitsland w y.- Eef Dolman eerste, derde plaatsen voor Middelkoop en Kloosterman JO DE ROO PROLONGEERT NED. WEGTITEL BIJ PROFS In een uiterst enerverende slotfase van het na tionale wegkampioenschap voor profs is de 28- jarige Zeeuw Jo de Roo erin geslaagd zijn in 1964 voor de eerste maal veroverde titel te prolon geren. Met zeker twee lengten voorsprong op Arie den Hartog en Leo Knops en een winst van negen -seconden op een te gretige Peter Post arri veerde de juichende De Roo na 255 afmattende kilometers als eerste op het hoogste punt van het ruim acht km. lange Adsteeg-circuit in Limburg. Daarmee onderstreepte de Zeeuw niet alleen zijn goede vorm van de laatste maanden (hoogtepun ten waren een zege in de Ronde van Vlaanderen en de etappewinst in Bordeaux tijdens de Tour de France) maar ook de superioriteit op natio naal terrein van het eskadron Televizieren van Kees Pellenaars. De zege van De Roo was een forse haal door de rekening v&n een op aandrang van Post tussen de Amstelvener, Arie den Hartog en Jan Janssen gesloten „monsterverbond" om de verwachte suprematie van de mannen van Pellenaars te doorbreken. Van deze „Grote Drie" ontbrak in de beslissende fase dus alleen Jan Janssen die na ruim 200 km. door twee lekke banden in een overigens al hopeloze positie hij bevond zich in het peloton op vier minuten de strijd had gestaakt. Ogenschijnlijk met gelijke kansen begonnen De Roo, Den Hartog, Post en de verrassend sterk rijdende, maar kansloos ge achte Limburger Leo Knops aan de laatste van de dertig ronden. Ogenschijnlijk. Een paar kilo meter te voren immers hadden de laatste ploeg- makkers van De Roo, die ondanks alle tegen stand van de geallieerden toch hun stempel op de titelstrijd hadden gedrukt, moeten afhaken. Ech ter in vol vertrouwen, want men wist in De Roo de sterkste vertegenwoordiger in de vuurlinie te hebben, die het karwei nu zonder de steun van ploegmaats moest kunnen afmaken. Het vertrou wen van de Televizieren werd niet beschaamd. Den Hartog en Post, die de hele wedstrijd door bijzonder attent hadden moeten zijn, die vaak ook persoonlijk achter de vluchters aan moesten, omdat hun helpers van te geringe kwaliteit waren, moesten het ruimschoots afleggen tegen de atletische Zeeuw. Meedogenloos sloeg De Roo toe, toen het kwartet de laatste klim naderde. Op zijn machtige demarrage brak het verzet van Den Hartog, van Knops en van Peter Post, de man, die alles had willen geven om de titel uit handen van de Televizieren te houden. De alliantie had gefaald en met gebogen hoofd verliet Post, die ondanks zijn nederlaag toch een plaats in de ploeg voor de wereldkampioenschappen verdient het strijdperk, terwijl Jo de Roo de evenzeer verdiende huldiging onderging. De Zeeuw was tevreden. Voor de start had hij tegen zijn mak kers gezegd: „Als jullie ervoor zorgen, dat er halverwege niemand van de tegenstanders een belangrijke ontsnapping op touw heeft kunnen zetten, breng ik die trui weer mee naar huis". En nu is alles uitgekomen wat De Roo brutaalweg had voorspeld. Ontknoping Waakzaam De bedoelingen van de soldaten van Pellenaars, die met veertien man een sterke groepering vormden in het 57 renners tellende veld, waren in het begin al duidelijk geworden. Aan het wiel van iedere belangrijke concurrent kleefde in de eerste ronde een van de pupillen van de Bredase ploegleider, die zelf, als een generaal, vanaf de verzorgingsplaats de ope raties leidde. Pellenaars stuurde na Toen de kopgroep voor de laatste keer langs de duizenden kjjkers op het Ad- steegcircuit reden, had de Zeeuw Jo de Roo zich al vast aan de kop gezet. Hjj wordt gevolgd door Peter Post en Arie den Hartog en Leo Knops. De Roo liet zjjn eerste plaats niet meer verlo ren gaan. 26 kilometer Huub Harings achter Wim van Smirren aan, een weliswaar ongevaarlijke tegenstander, maar iemand die dankbaar als bruggen hoofd werd geaccepteerd in het prin cipe „de aanval is de beste verdedi ging". Van het begin af aan kon men dan ook de afmattingstaktiek van de Televizieren constateren. Toen het tweetal bijna twee minuten was uit gelopen moest het „monsterverbond" wel gaan optreden. En toen werden de vluchters spoedig achterhaald. Nu was het de beurt aan Bart Zoet om samen met Cees van Amsterdam de alliantie te gaan uitdagen-. Wat dat betekende ondervond bijvoorbeeld Jan Janssen, die in de jacht in het nieuwe gat van 40 seconden maar liefst vijf Televizieren aan zijn wiel kreeg De vlucht van Zoet en Van Am sterdam leidde ongedacht de ontkno ping in. Want toen Peter Post die geheel over zijn inzinking na de lange gedwongen rustperiode van het voor seizoen heen is, persoonlijk de ach tervolging inzette, brak de hoofd macht in drie stukken en vormde zich een eerste peloton van achttien renners onder wie niet minder dan acht Televizieren: Leo van Dongen, Dick Groeneweg, Kees Haast, Huub Harings, Rik Wouters, Jo de Roo, Bart Zoet en Henk Nijdam. Van de alliantie waren alleen Arie den Har tog, Peter Post en Bart van der Ven vertegenwoordigd. Jan Janssen, Cees Lute, Cor Schuuring, Jos van der Vleuten, Jan Pieterse, Huub Zilver berg en Ab Geldermans hadden de slag gemist en daarmee was de taak van Den Hartog en Post enorm veel zwaarder geworden. Zij kregen geen kans om het tempo in de voor ste linies te drukken door een solo van Nijdam, die bijna 25 km. lang de volle waakzaamheid opeiste. De grootste winst van Nijdam be droeg 31 sec., maar dat was zijn be doeling niet geweest. Toen hij na de 21ste ronde (175 km.) werd ingelo pen was het verlies van de groep Janssen, waarin zich Gerben Kar stens, Kees van Espen, Bas Malie paard en Henk Cornelisse opofferden door het tempo te drukken, ge groeid tot ruim een minuut en dat was veel belangrijker. Het gat groeide verder tot 3,15 na 200 kilometer, liep in de 25ste ronde terug tot 2,50, maar het was een laatste stuiptrekking geweest. Toen Jan Janssen een ronde verder uit de strijd verdween kon men de groep verder wel afschrijven. Alle aan dacht richtte zich nu op de leiders formatie. Laatste fase Daarin begonnen de Televizieren met het stormrijp maken van de veste. Demarrages van Harings, Nij dam, Zoet en Haast tastten steeds meer de krachten van Post en Den Hartog aan en na de 27ste ronde achtte Jo de Roo zijn tijd gekomen. In de klim zette de Zeeuw aan en alleen Post, Den Hartog, ELnops en Van Dongen konden hem volgen. Het restant van de leidersgroep bij wie zich als allerlaatste Martin van Ginneken en Jos van der Vleu ten hadden gevoegd, haakte ontmoe digd af. De strijd had zich toegespitst met nog altijd De Roo in het voor deel nu Van Dongen aan zijn zijde had kunnen blijven. Onweerstaanbaar Bij de laatste doorkomst echter had ook deze Brabander zijn tol voor de inspanningen moeten betalen en stond De Roo alleen tegenover Knops, Post en Den Hartog. Nog altijd ge loofden velen in een overwinning van de Amstelvener, die werkelijk indrukwekkend werk in deze zware koers had verricht. Ook Den Hartog werd met het oog op de laatste klim vlak voor de finish hoger genoteerd dan De Roo. Men had zich verre kend. De Roo stak in kampioens- vorm. Hij haalde zelf Post terug toen deze probeerde in een lange afda ling over smalle bochtige weggetjes te ontsnappen en leidde vervolgens het kwartet naar de finish, waar De Roo onweerstaanbaar zijn gewaagde voorspelling van 's ochtends waar maakte: in een gloednieuwe rood- wit-blauwe trui keerde de Zeeuw naar huis terug Uitslag 1. en Nederlands kampioen Jo de Roo (Kruiningen) 255 km. in 6.24,21; 2. Arie den Hartog (Zuidland) z.t.; 3. Leo Knops (Spekholzerheide) z.t.; 4. Peter Post (Amstelveen) 6.24.30; 5. Bart Zoet (Sassenheim) 6.25.04; Nabij Beek op het Adsteegcircult Is Jo de Roo voor de tweede keer nationaal kampioen der profs geworden. De "e Nederlandse kamp.oen wegrennen foto toont Zeeuwse Jo tijden» de tra- b'] de trcjoep^der,, 0 de h,ee" diHnnele huldiirine dit jaar zijn titel geprolongeerd. De foto diuonele huldiging. foont Dg Roq Qp dg f.nigh na 2g5 Jang,e kilometers die hij in 6 uur, 24 min. en 6. Piet Rentmeester (Vitoria, Spanje) 21 8ec' afleS|ie- z.t.; 7. Cees Haast (Rijsbergen) z.t.; m 8. Gerrit de Wit (Dubbeldam) z.t.; 9. Dick Groeneweg (Numansdorp) 6.25.09; 10. Rik Wouters (Baarle-Her- tog) z.t.; 11. Henk Nijdam (Zundert) 6.25.13; 12. Leo van Dongen (Made) 6.25.34; 13. Huüb Harings (Scheul- jP der) 6.28.01; 14. Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout) z.t.; 15. Jef Drummen (Bemelen) z.t.; 16. Martin van Gin neken ('t Schijf) 6.28.12; 17. Cees Lute (Castricum) 6.33.40; 18. Bart van der Ven (Vlijmen) z.t.; 19. Ger ben Karstens (Leiden) 6.34.00; 20. Jan Hugens (Amstenrade) z.t.; 21. ex aequo: Wim de Jager (Den Haag) Jan Schroeder (Koningsbosch), Mi chel Stolker (Breda), Cees Snepvan gers (Zundert), Rein de Jong (Am sterdam), Jan Tummers (Geulle), Jan Pieterse (Oude-Tonge), Cor Schuuring (Amsterdam), Cees van Espen (Arnhem) en Jacques van der Klundert (Hoogerheide). De Nederlandse ploeg heeft zich in de Ronde van Duitsland gedurende het weekeinde (waarin de derde en vierde etappe gereden werden) uit stekend hersteld van de inzinking van vrijdag. Zaterdag bekroonde de Rotterdammer André van Middel koop het initiatief van de Nederland se ploeg met een derde plaats. Zon dag, op het circuit van Nürburgring, waar enkele uren later de Schot Jim Clark wereldkampioen der autocou reurs zou worden, toonde onze na tionale kampioen Eef Dolman zijn macht. De sterke Rotterdammer sprong enkele kilometers voor de eindstreep naar het leidende duo, de Duitser Credo en de Leidenaar Nol Kloos terman, die een aanval op het bruine leiderstricot van de Duitser Ebert deed. Dolman bekroonde zijn rush met succes, ging meteen door en werd etappewinnaar, Kloosterman werd derde. Vooral zondag heeft de Nederland- I se ploeg voortdurend aangevallen. De Leidenaar Kloosterman, die zich dit seizoen al herhaaldelijk heeft onder scheiden maar door gebrek aan een eindschot vrijwel nimmer op de ere plaatsen beslag legt, is daarentegen wel een uitstekend rondekenner. De donkere rouleur deed op het circuit van de Nürburgring, dat vier maal afgelegd moest worden (91.240 km), halverwege een regelrechte aanval op de leiderstrui. Op een ge geven moment had de groep-Kloos terman, waarin voorts o.a. nog de Belg Notaerts en de Duitsers Gott- schalk, Credo en Koslar die uiter aard weinig kop deden voor hun landgenoot Ebert een voorsprong van vier minuten. Een felle krachtsinspanning van de Duitsers in het peloton (de Duitse „Nationnalfahrer" zitten weliswaar in verschillende ploegen, maar rijden in feite toch voor elkaar) bracht de achterstand tenslotte tot een minuut terug. In de slotfase bewees Dolman zijn macht door uit het peloton weg te springen en de kopgroep, die te ruggebracht was tot twee man, in te halen. In het algemeen klassement hebben de Nederlanders nu fraaie „stellingen": Kloosterman is vijfde, Harry van Piere is negende, van Mid delkoop 12de en Dolman 13de. Wielrennen. In Dortmund, waar hij ook woont, werd Winfried Boelke zondag Westduits kampioen op de weg bij de professionals. Boelke be haalde een duidelijke zege: hij be ëindigde de 165 km lange rit met een voorsprong van 2 minuten en 24 se conden op zijn naaste belagers Piet Glemser (tweede) en Hennes Junker- kermann (derde). De tijd van Boel ke bedroeg 4 uur, 11 minuten en 26 seconden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7