BUS UIT DORDRECHT IN MOEZEL GESTORT Brand in trein - NA AANRIJDING - Drie ernstig 17 lichtgewonden WERKGELEGENHEID IN DE TEXTIELINDUSTRIE NEEMT AF Installatie pastoor A. J. M. Spronk als herder van Lissese Engelparochie FILES VAN 10 KM Man brak nek in wc-raampje ƒ30.000,- textiel gestolen MAANDAG 2 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA In een eerst e-klascompartiment van de trein Rotterdam-Eindhoven-Ven- lo is gistermiddag om kwart over vier, vlak nadat de trein het station Rotterdam-Lombardije verlaten had, brand uitgebroken. Een reiziger in een aangrenzend compartiment werd gealarmeerd door het geluid en door rookontwik keling en trok aan de noodrem. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het compartiment brand de geheel uit, evenals de gang naar het balcon. De gemeentelijke brand weer van Rotterdam heeft het vuur geblust. Brandende peuk Volgens de Nederlandse spoorwegen is de brand niet te wijten aan een technische storing. Men neemt aan dat ze is veroorzaakt door een bran dende peuk sigaar of sigaret. Het beschadigde treinstel werd losgekoppeld, waarna de rest van de trein zijn reis met ruim een half uur vertraging voortzette. Doordat men de bovenleiding tijdens de brand uit veiligheidsoverwegingen spanning loos had gemaakt, liepen nog vijf andere treinen vertragingen op. Telefoto ANP: een 50-ton wegende Centuriontank heeft zondagochtend in de Zwitserse hoofdstad Bern een Volkswagentje aangereden en volledig gekraakt. Geluk kig zat er niemand in de auto, zodat er geen persoon lijke slachtoffers waren te betreuren. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: OMZET IN STIJGENDE LIJN Amaea 30 340 nno Sombrero/Sta Cardon. Area p 30/7 Port Dickson/ Singapore. Castor 30/7 te Piraeus. Ja para 30 te Colombo. Kennemerland 30 220 nno Vitoria/Rio de Janeiro. Ker- mia 30/7 80 no Ouessant/Rotterdam. Kopionella 30 te Purfleet. Maasdam 31/7 te New York verwacht. Montfer- land 30/7 w. Landsend/Curagao. tal passagiers. De gewonden werden Nieuw Amsterdam 30/7 v. Southamp- met auto's naar het ziekenhuis in ton/Le Havre. Hushaba 30 v. Rotter- Zell overgebracht. dam. Onobo 30 120 nno Massawa/ Mevr. A. Versteeg-van Doorn uit Suez. Steenkerk 30/7 te Genua. Tela- Dordrecht, mevr. A. Valk-de Jonge mon 30 240 no Barbados/Bridgetown, uit Dubbeldam en mevr. J. Gerritse- Ulysses 30 te Pto Labello. Wonosari r\ Lagerwerf bleken er het ergste aan 30 40 nnw Daedalus Rif/Adelaide. Zaterdagmorgen is een uit Dor- toe te zjjn hoewel hun verwondin- Videna 30/7 50 nno Kp Finisterre/Port drecht afkomst.ge autobus met 32 m- niet levensgevaarlijk zijn. Said, zittenden na een botsing met een J vrachtauto nabij St Aldegund, in de buurt van Kochem (Rijnland-Pfalz) van een tien meter hoge helling in de rivier de Moezel gestort De inzitten den, 31 Nederlanders, konden via de ramen de voor een deel in het water liggende bus bevrijd worden. Enkele passagiers werden vrij ernstig ge wond. zeventien, waaronder de chauf feur, liepen lichte verwondingen op. De bus, eigendom van de touronder- Naar aanleiding van de geruchten De grondstoffenprijzen voor tex- nemmg Edad te Wieldrecht, werd die de laatste tijd de ronde doen over tielwaren schijnen volgens „Unitas" bestuurd door de heer J. van Zanten. de situatie m de textiel- en kleding- na een stijging in 1964 nu weer een De directeur-geneesheer van het industrie heeft „Unitas", het blad van neiging tot dalen te hebben. De groot st. Jozefsziekenhuis in Zeil aan de de Nederlandse Christelijke bond van handelsprijzen voor afgewerkte tex- Moezel heeft zondag medegedeeld werknemers in de textiel- en kle- tiel zijn na 1959 voortdurend geste- dat de toestand van vijf passagiers dingbedrijven, aan de hand van en- gen. nog ernstig is. De zeventien lichtge- kele CBS-gegevens een beschouwing wonden konden zondag het zieken- ovcr deze bedrijfstakken gepubli- Minimum huis weer verlaten. ceerd. Uit de cijfers blijkt volgens de Op het ogenlik zijn de ongunstige De reizigers waren van een korte hond duidelijk, dat de werkgelegen- weersomstandigheden voor enkele vakantie op de terugweg naar Ne- heid in de textielindustrie afneemt, bedrijven de oorzaak van een sterk derland. Een half uur na het veria- aantai werknemers verminderde verminderde afzet, die verkorting ten van het hotel kwam de bus op met zeven procent van 119.700 in '60 van de werktijd noodzakelijk maak- de vlakke, maar bochtige weg langs H2.100 in het eerste kwartaal van te. In andere gevallen speelt de im- de Moezel in botsing met de vracht- 1965, terwijl het aantal aanvragen port van zeer goedkope artikelen een auto, een tankwagen met aanhanger. om nieuw personeel na eerst te zijn rol. De materiële gevolgen van de De oorzaak van deze botsing kon nog gestegen nu weer op het niveau van teruggang voor de werknemers wor- niet worden opgehelderd. vijf jaar geleden is gekomen. den, volgens „Unitas" in het alge- va?edeusmue hêninZsde rivierin De In de kledingindustrie is de situa- meen op behoorlijke wijze opgevan- van ae steile Helling de rivier in. De H t aantal werkne. gen. Werkgevers- en werknemersor- chauffeur van de tankwagen sprong «unstigen Het aantaweKne ganisaües proberen de financiële ge- onmiddellijk te water en sloeg en- ^960 "ot 74 600 in 1964) evenals vol8en voor het Personeel bij werk hui d™pa^agiershieh>S naar "tnüten het aantaTaanwagèn om personTek tijdverkorting of ontslag tot een mi- nij ae passagiers nielp naar buiten aanlei- nimum te beperken. Zo is m veel ge- te klimmen. Bootjes werden ook van dd^tgStrTvan vallen bereikt, dat de werkgever bij een verminderde werkgelegenheid te het toepassen van de wachtgeldrege- spreken bng (80 procent van het over het ge- durende de laatste zes weken ver- Stijgende lijn diende brutc-loon) een toeslag van Uit de beschikbare cijfers blijkt ver- 10 procent verstrekt Bij ontslag der, dat de omzetten in de textiel- wordt veel aandacht besteed aan de en kledingindustrie nog steeds een mogelijke bemiddeling terwijl de stijgende lijn vertonen: respectieve- werknemer een bedrag krijgt uitge- lijk 2879 miljoen en 1149 miljoen gul- keerd om de overgang naar een an- den in 1960, 3668 en 1684 miljoen in dere werkgever zo goed mogelijk te 1964 en 920 en 434 miljoen in 't eerste kunnen opvangen, kwartaal van 1965. Hieruit mag ech- Scooterberijder, onder invloed, doodgereden De Amsterdamse politie heeft gis teravond proces-verbaal opgemaakt tegen de 23-jarige mestelaar B. L. uit de hoofdstad wegens veroorzaken van een dodelijk ongeluk en het rijden onder invloed van alcohol. De metse laar, die een auto bestuurde, sloeg op de hoek RuysstraatWibautstraat linksaf en verleende daarbij geen voor rang aan een hem tegemoetkomende scooterberflder. De botsing die volg de was zo hevig dat de bestuurder van de scooter, de 52-jarige stoker T. J. van Velsen uit Amsterdam, ter plaatse overleed. te klimmen. Bootjes werden ook van de overkant naar de bus geroeid en de roeiers hielpen eveneens een aan- Knooppunt Ouderijn: Na een betrekkelijk rustige ochtend ls de Utrechtse verkeerspolitie zater dag plotseling iets of liever gezegd fer niet worden afgeleid, dat het vo- heel veel gaan merken van het af- lume van de omzet evenredig is toe lopen van de bouwvakvakantie. Op het genomen: in de genoemde bedragen verkeersplein Ouderijn nam de drukte komen voor een deel de gestegen rond het middaguur ineens snel toe en kosten tot uitdrukking, zowel uit de richting Den Haag als uit de richting Arnhem hadden zich om één uur files van tien twaalf kilo meter gevormd. De politie probeerde met man en macht, onder meer door het regelen van „groenlicht-perioden" naar ge lang de behoeften van de file-auto- Verdwenen met auto en 8300 gulden Man bedreigde politie met pistool De politie in Wagenlngen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 52 jarige monteur uit IJmuiden aangehou den, die kort daarvoor in een horloge zaak had ingebroken. De man verzette De Rotterdamse politie stelt alles zich hevig en kon slechts met behulp stromen die elkaar op dit kruispunt ont- jn fcet werk om er achter te komen, Van een passerende automobilist naar moeten te zorgen voor een zo snel waar de 25-jarige assistent-verkoper het politiebureau worden gebracht, mogelijke afwikkeling van het ver- Jan H. uit de Maasstad op het ogen- Daar heeft deze man, een recidivist, de keer. Om 4 uur 's middags nam de blik verblijft. Men weet wel bijna poiitie nog met een pistool bedreigd, drukte snel af. zeker, dat de jongeman in een auto Bij de spoorwegen heeft rnen het de van zijn werkgever en met een be- Eerst nadat dit wapen in veiliger hele dag behoorlijk, maar niet overma- drag van 8300 gulden ervan door is handen was overgegaan kon hij worden tig druk gehad. Perrons en treinen wa- gegaan. ingesloten. Deze inbreker had op het ren omstreeks een uur of elf 's och- H. is nl. verdwenen, nadat hij de moment van zijn arrestatie, op 100 mtr. tends het volst, maar ook bij N.S. ver- firma aan de Benthuizerstraat, waar yan de horlogezaak, in de Hoogstraat minderde het aantal reizigers in de hij werkt, per auto had verlaten om in Wageningen, 45 horloges bij zich af- Wachtmeester belaagd door rijdende vrachtauto Een doldrieste jongeman belaagde zaterdagavond het leven van de post- commandant der rijkspolitie in Lex- mond, opperwachtmeester H. Ippel. Door een flinke sprong wist de wacht meester de vrachtauto te ontwijken, die recht op hem inreed. Kort tevo ren had de 24-jarige Th. J. bij de sluiting van een café al moeilijkhe den gemaakt. Dit noopte de café houder tot het vragen van politie- assistentie. Zonder veel tegenstrib belen verliet Th. J. na sommatie van de wachtmeester het café in gezel schap van zijn 27-jarige broer P. G. J., die evenals Th. J. uit het woon wagenkamp bij Lexmond afkomstig was. Th. J. die onder invloed van drank was, werd door zijn broer in een voor het café staande vrachtauto ge plaatst. De wachtmeester die op de stoep stond te kijken zag hoe de vrachtauto, die eerst enige meters achteruit was gereden, plotseling recht op hem afkwam. Een kordate sprong opzij redde zijn leven. Even later stopte de auto om daarna in de richting van het woonwagenkamp te verdwijnen. ONTVLUCHT De gewaarschuwde groepscomman dant te Vianen ging met drie man schappen naar het woonwagenkamp, waar de bewoners door de gebroe ders J. al op de komst van de politie waren voorbereid. Ondanks hevig verzet slaagde de politie erin de jongens in de politiewagen te krijgen. De beide broers, eerst zo eensgezind, kregen echter in de auto zo hevig ruzie, dat zij over de vloer van de auto rolden waardoor de deur van de auto openvloog, Th. J. uit de wagen rolde en verdween in het donker. Zijn broer is in het politiebureau van Vianen ingesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid wegens poging tot doodslag. Naspo ringen naar de verblijfplaats van de ontvluchte arrestant waren tot dus verre tevergeefs. Vrijdagavond om 7 uur werd die nieuwbenoemde pastoor van de H.H Engel'bewaardiersparochie, de zeer- eerw. heer A. J. M. Spronk, door het kerkbestuur verwelkomd op het En gelplein, alwaar hij door de kapelaan van de parochie namens de parochie gemeenschap van de Engel hartelijk werd toegesproken. Spr. was ver heugd diait hij de nieuwe pastoor mocht verwelkomen in het hart van de Engelgemeenschap. Al bestaat de parochie niet alleen uit de buurtschap de Engel, toch maakt deze een zeer belangrijk gedeelte van de nieuwe parochie uit. Spr. hoopte, dat de pastoor spoedig in deze gemeenschap zal zijn ingeburgerd en wenste hem tevens toe dat het hem gegeven zou zijn vele blijde en gelukkige jaren hier in de Engel te mogen werken. Na een kort dankwoord van de pastoor voor de hartelijke woorden hem toegesproken werd met een rondrit door. de Engel de pastoor naar de kerk gebracht, alwaar hij opgewacht door een grote schare De veel toegepaste methode om wanneer de sleutel vergeten is, door het w.c.-raampje het huis binnen te komen, is de 38-jarige J. Jansen uit Tilburg funest geworden. Zaterdag avond nam hij zijn toevlucht tot het w.c.-raampje toen zijn kosthuis ge sloten bleek te zijn. Toen hij half binnen was, viel hij, raakte met zijn hoofd bekneld tussen het raampje en het kozijn en brak zijn nek. Agenten redden baby Een in Brussel geaccrediteerde Sy rische diplomaat had zijn baby in een reiswieg in de auto achtergelaten. De baby trok een kledingstuk over het gezicht en kreeg het vreselijk benauwd. Dit zagen surveillerende agenten, die de auto openmaakten en de baby van de verstikkingsdood redden. Zij hielden de wacht bij het kind tot de diplomaat A. Jouman en zijn vrouw terugkwamen. Het Sy rische echtpaar was uiteraard zeer dankbaar voor de politionele bijstand. bruidjes, die kerk werd binnengeleid. Na die schriftlezing door kapelaan Schliartmaim besteeg deken v. d. Bosch die kansel en hield een toe spraak over het ambt van pastoor en die verhouding die Christus, de Heer, gelegd heeft tussen priester en gelovigen. Spr. herinnerde eraan, dat hij 3V* jaar geleden pastoor Mulder heeft geïnstalleerd, die toen voor de moeilijke taak stond om de onver getelijke pastoor Bottelier op te vol gen. Thans heeft mgr. Jansen pas toor Mulder geroepen om de zorg voor bejaarden op zich te nemen, een nieuwe vorm van apostolaat. Hij dankte pastoor Mulder voor alles wat hij in zijn korte pastoraat voor de parochie van de Engel heeft ge daan. En vandaag een nieuwe instal latie en wel van pastoor Spronk, die vanavond op prachtige wijze is in gehaald. In zijn verdere toespraak legde de deken de nadruk op het. grote plan dat door God de Heer is begonnen en waarvan de priester de voortzetter is. Samen met uw pries ter zult u het grote plan, dat God is begonnen, voltooien. Pastoor Spronk feliciteerde hij met zijn benoeming tot pastoor van de En sel bewaarders - parochie. Na de voorlezing van de benoemingsbrief ging de deken over tot de instalatie van de nieuwe pas toor. Na de installatie werd het woord gevoerd door kapelaan Schlatmann, die de parochianen op plechtige wij ze aan de nieuwe pastoor wilde voor stellen. Hij kon uit ervaring spreken als zei, dat als men deze parochie gemeenschap op de juiste wijze weet tegemoet te treden, men tal van men sen zal weten te vinden, die altijd bereid zijn hun medewerking te ge ven. „Daarom, pastoor Spronk, kan ik u met deze parochiegemeenschap heel bijzonder feliciteren en ik hoop én voor u én voor de parochie, dat u vele lange jaren hier uw priester lijke arbeid bnder Gods zegen zal mogen vervullen". Na het zingen van het Te Deum werd deze plechtige installatie ge sloten. Zondagmorgen heeft pastoor Spronk onder alle H.H. Missen zijn parochianen toegesproken en zich zelf voorgesteld. Na de H. Mis van kwart voor negen en van kwart voor elf hebben vele parochianen van de gelegenheid gebruik gemaakt om met de nieuwe pastoor kennis te maken. loop van de dag. voor zijn werkgever bij een bank komstig uit dit bedrijf. Hij heeft een 8300 gulden te innen. H. voerde die veertig vonnissen op zijn naam staan, opdracht van zijn baas perfect uit, Bij onderzoek bleek dat de dief aan zo is gebleken, maar hij keerde tot de achterkant van het huis via een op heden niet terug. Uit de magazijnen van de textiel- groothandel N.V. A. van Laren Hor dijk aan de Keizersgracht te Amster dam zijn zaterdagnacht textielgoede- ren gestolen tot een waarde van ca 30.000. Vermist werden: 200 heren kostuums KLEUTER VALT VAN ZEVENDE VERDIEPING raam is binnengekomen. Hij is door de woonvertrekken naar de winkel gegaan en verliet de woning door de achter deur. Daar kwam echter de alarmin stallatie in werking. De politie kwam hierdoor direct in actie. Koetsier verongelukt Ter hoogte van het landgoed „De In Tuindorp-Slotermeer is zater- dagavond de driejarige Jan Frederik "en een "nog"niet" preciïs Meelker van de zevende verdieping Ï<UJ vastgesteld aantal heren- en dames- van ®®n flatgebouw aan de Easton- Biezen" ^ij Barneveld is zaterdag- jassen. straat naar beneden gevallen. Het av(md omstreeks kwart voor zeven de De inbrekers drongen aan de ach- jongetje werd naar het W.G.-zieken- 39.0apjgg gehuwde A. Vonhof uit Ara. terzijde van het bedrijf binnen door J"J1S gebracht en is daar twee uur ster(jam verongelukt. De heer Vonhof het verbreken van een raampje. Daar ,ater overleden. was met een oude p09tkoets op weg aan de voorzijde van het gebouw een Hoewel zijn slaapkamerraam extra naar een ruiterdemonstratie te Lun- raam openstond, neemt de politie was beveiligd met ijzerdraad heeft teren. Op een gegeven moment raak- aan dat de dieven de textiel daar in hij dit los weten te peuteren. De ten de leidsels los. De heer Vonhof een gereedstaande auto hebben ge- kleuter is vermoedelijk op de ondei trok de remmen aan, maar kwam laden. 't raam geplaatste verwarming gaan daarbij zo ongelukkig te vallen dat Volgens de politie hebben de da- staan en daarna uit het geopende hij een wiel over het hoofd kreeg, ders geen spoor achtergelaten. raam gevallen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Telefoto ANP: in de haven van Osaka is zondag een ple zierboot in aanvaring gekomen met een sleepboot. 53 passagiers en 4 bemanningsleden van de boot werden door de schok in het water geslingerd. 20 van hen zijn verdronken, waaronder verscheidene kinderen. De foto geeft een overzicht van de reddingswerkzaamheden. Op het kruisje is de plezierboot gezonken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6