J HET RAADSEL iLytk# - van de hazepoot GOLDEN FICTION FILTER Voor filterrokers met een eigen stijl VISIE OP TELEVISIE Meer werk voor Marijnen MAANDAG 2 AUGUSTUS 1965 DE_ LEIDSE COURANT PAGINA 2 r Met het puur-witte mondstuk 20 stuks f 1.25 -QQ JULI TE KOUD EN TE NAT RECORD AAN NEERSLAGMETINGEN SINDS 1850 De zo juist geeindigde maand juli moet tot de zeer natte maanden worden gerekend aldus een mededeling van hel K.N.M.I. Overal in het land is te veel regen gevallen. Gemiddeld over het ge hele land genomen is ongeveer 140 milimeter neerslag gemeten tegen 77 mm normaal. Tot dusver ln deze eeuw is juli alleen ln 1930 en in 1942 nog natter geweest. De afgelopen maand was de vijfde natte maand in successie: februari is de laatste maand geweest die aan de droge kant was. De hoeveelheid neerslag die in dit tijdvak van vijf maanden is gevallen, is een record sedert het begin van de metingen van de neerslag omstreeks 1850, nu 115 jaar geleden dus. Deze, hoeveeheid beloopt ruim 440 mm tegen 267 mm normaal. Tekort aan warmte. De temperatuur bleef belangrijk on der de normale waarde, maar in 1962 was juli nog een weinig kouder. In den Bilt waren 25 van de 31 dagen te koud; slechts één zomerse dag is daar voor gekomen tegen normaal zeven van deze warme dagen. Merkwaardig is dat de Leidse Bioscopen De films in de week van 29 juli- 4 aug. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De knuffelflat (18 jaar). Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 't Is Yogi, de beer. Dag. 2.30 uur Lido: Programma ontraden. Luxor: Winnetou komt terug. Ge prolongeerd (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (volw.). Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld. Geprolongeerd. (14 jaar). Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Het teken van Zorro (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. temperatuur tot dusver in dit jaar te Den Bilt nog maar 26 graden celsius bedraagt. Sedert het begin der metin gen in 1850 was het nog nooit voorge komen dat in de eerste zeven maanden van het jaar niet een hogere thempera- tuur kon worden geregistreerd. Hieruit blijkt duidelijk het grote tekort aan warmte dat de zomer tot dusver heeft opgeleverd. De zon scheen in de Bilt 146 uren tegen 199 uren normaal, in 1962 was juli nog somberder. De afgelopen maand was de vierde achtereen volgende maand die veel somber weer heeft gebracht. GD Terugblik. De NTS is haar belof te nagekomen en heeft reeds op deze wisselvallige zondag een extra vacan- tie-uitzending van een vol uur ver zorgd. Dat was temeer welkom, omdat op deze zondag geen middagprogram ma van sport en cultuur aan de orde was gesteld. Op NI introduceerde de Mr. V. G. M. Marijnen, oud-minister president en thans voorzitter van de Rijnmondraad, zal naar het zich laat aanzien er nog een functie bij krij gen. De minister van Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening drs. P. C. W. M. Bogaers is voornemens hem voor te dragen voor het voorzitter schap der adviescommissie voor ruim telijke ordening, die, krachtens de onlangs in werking getreden nieuwe wet op de ruimtelijke ordening, zal worden ingesteld. Een verkeersongeval met dode lijke afloop heeft zich voorgedaan op de Bedafseweg te Uden. Een personen auto, met drie inzittenden, geraakte za terdagavond van de weg en kwam te gen een boom tot stilstand. Een van de inzittenden, de twintigjarige J. Sup pers uit Herpen (gemeente Raven- stein), verloor het leven. Twee andere, eveneens uit Herpen afkomstige in zittenden, werden gewond naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. WARMOND Postduiven - De postduivenvereni ging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Tergnier, afstand 295 km. In concours 223 duiven. De vogels wer den gelost om 6 uur, met een kalme noordwesten wind. Aankomst eerste prijsduif 9.54.45, laatste 10.12.45 uur. Uitslag: J. C. de Koekkoek 1, 5 en 6; J. v. Seggelen 2 en 8; J. Kortekaas 4; J. Diemei 3 en 10; G. Zandbergen 7; B. ter Beek 9. NCRV 'n eenacter van de Joegoslavi sche schrijver Vantsja Kljakovitsj, ver der het Guarneri trio en had een ge sprek met onze bekende romanschrij ver Jan de Hertog. Op N2 bracht de NTS in plaats van de laatste af levering van „Kapitein Zeppos, „The Comedy Capers", ze deed 'Margie' her leven als de verguisde vrouw en bood een show van Dinah Shore. Alles teza men onderging de kijker een rustige t.v.-zondag. Zaterdag heeft de Leidse prof. P. Muntendam in „Brandpunt" van de KRO in verband met het slechte juli-weer verklaard, dat een koele zo mer wel eens gezond zou kunnen zijn, maar dat men zich moet kleden in overeenstemming met de koude zomer. Na een levendige dierenshow van Cir cus Althoff was het vooral de gebaar de Ad van Gein die onvermoeid het Cocktail-trio aanvuurde en die zorg de voor welkome opvulling met enige buitenlandse gasten. Guus Kristel bracht een reportage over de 28 priester-werkstudenten van het Anto- nianum in Amsterdam. Deze al wat gevorderde jongelui werken overdag en studeren 's avonds. Wat ze voor de kost verdienen wordt besteed aan hun priesterstudie. Er waren uiteraard korte gesprekjes, maar dan ook bepaald te kort. Deze zaak behoefde meer t(jd van uitzending. Bij de directe reporta ge van de binnenkomst in Nijmegen van de Vierdaagse deelnemers is het opgevallen, dat zoveel militair vertoon in het beeld kwam. Vermoedelijk had de cameraman minder „burgers" btf de hand. TV-artiesten bijeen. Enkele ja ren geleden is de artiesten-aalmoeze nier Theo Koog uit het Rotterdamse diocees naar Hilversum verhuisd om vandaar uit dichter bij zjjn „parochie" te kunnen arbeiden. Hij heeft ervaren, dat artiesten als het ware op de „Bühne" moeten worden opgezocht. Dat is ruimschoots gebeurd en daar bij maakte de aalmoezenier geen on derscheid tussen katholieken en ande ren. Met iedereen kan hij best over weg en de sympathie over en weer is dermate gegroeid, dat aalmoezenier K 7c»g een eigen verzamelpunt nodig heeft om allerlei artiesten, vooral die uit de wereld van televisie en radio in Hilversum bij elkaar te brengen voor gezelligheid en ontspanning na vaak enerverend bedrijf. De zaak is dermate uitgegroeid, dat een eigen so ciëteitsgebouw moest worden aange kocht. Het is een ruime villa aan het begin van de Spieghellaan te Hilver sum. Daar is nu een complete arties tensociëteit ingericht met een natio naal karakter. Maandag 6 september zal deze sociëteit officieel worden ge opend en niemand minder dan kardi naal Alfrink zal de plechtigheid van de opening verrichten. Het stichtings bestuur van de sociëteit, met dr. H. C. van Straaten als secretaris, heeft in tussen een comité van aanbeveling b(j de hand met prominente Nederlanders als mgr. W. Bekkers, minister-presi dent Cals en artiesten van formaat als Conny Stuart, Toon Hermans en Wim Sonneveld. Komende uitzendingen. Vanavond wordt de film „Mandy" met het dove meisje van die naam herhaald. Het is een aandoenlijke geschiedenis. Maar die zal worden gevolgd door de negentien de aflevering over de gruwelen van de eerste wereldoorlog. Op N2 heeft de NTS de Bill Dana-show en een reis door China. De KRO brengt een sym fonisch gedicht van Richard Strauss. Dinsdag heeft de VARA een muziek programma over Venetië, met de ac trice Annet Nieuwenhuyzen als pre sentatrice. Daarna volgt Dick Powell. Op N2 biedt de NCRV anecdoten over beroemde gerechten en wat daar bij komt. Woensdag zal Herbert Joeks bij de KRO laten horen dat hij niet al leen „typetjes" kan maken, maar ook Weense liedjes kan zingen. Na een show van Andy Williams volgt een do cumentaire over het zaligverklarings proces van Alfons Ariëns. Op N2 draait de film „Kouwe drukte", ge volgd door „een dag uit het leven van een meisje", dat juist j.l. zondag een hoogtepunt beleefde. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Medidatie. 7.05 Ouverture: lichte grammofoonmuzlek, reportages, commentaren en wegeninformatie. (7.30 7.40 Nieuws. Pl.m. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoon muzlek met vakantietips en informa tie voor de vrouw. (9.00 Weerover- zicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Sextuool: Amerikaan se muziek (gr.). (10.30 Weeroverzicht). 11.50 Volaan... vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: Amusements muziek (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actua liteiten of grammofoonmuzlek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek. 13.30 Lich te grammofoonmuzlek voor de tie ners. 14.00 Voor de plattelandsvrou wen. Gevarieerd muziekprogramma (opn.). 15.10 Lichtbaken, lezing (her haling van zaterdag jl.). 15.20 Musiës- ta: gevarieerd muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de -kinderen. 17.30 Lichte orkestmuziek met zangsolisten. (17.50 18.00 Overheidsvoorlichting: Routine duik langs Curasao's zuidkust. Tekst: P. J. Roos). 18.20 Voor de kleuters. 18.30 De Springplank: jonge artiesten met licht orkest. 18.50 En nu mijn ge val: Vragenbeantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Geestelijke koorwerken door Concertgebouwor kest en koor van de Nederlandse Ra dio Unie. 19.55 Pianorecital (opn.): klassieke en moderne muziek. 20.25 Op de centrale post van de brigade, hoor spel. (Herhaling van 8 november). 21.20 Bariton en piano: klassieke liederen. 22.00 Geestelijke liederen (opn.) 22.20 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.20 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Hart, hoofd en hand vragen om woord en wijs, want leven moet je met een lied. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H, 298 M. Hoopje kleren op strand gevonden Eigenaar verdronken? Zaterdagavond is op het noordelijk strand in Zandvoort een hoopje kie ren gevonden afkomstig van een 21- jarige jongeman uit Frankfurt am Main, die in een hotel in Amsterdam logeerde. Nu hij zich tot heden toe (zondagavond) niet heeft gemeld, neemt men aan, dat de jongeman vermoedelijk is verdronken. Nie mand heeft echter van het ongeval iets bemerkt. De naam van de vermiste is Jur- gen Schafer. De politie controleerde in het hotel zondagavond de reis bagage van de jongeman. Boerderij afgebrand, schade 100.000,- Zondagmiddag is als gevolg van blikseminslag de boerderij van de fa milie Koskamp aan de weg van Vars- seveld naar Zinderen totaal in de as gelegd. Slechts enkele bijgebouwen konden door de drie gealarmeerde brandweerkorpsen worden gered. De hooioogst ging geheel verloren als mede het grootste gedeelte van de in boedel. De schade wordt geraamd op circa 100.000. „de nimoecmntwm VWtl SUSKE«"WISKE Q nnims miEsr homrn devmw Te ren tl MmlÊIDsdrhmen neer de lede Mm die not 'dZ\nmnit]mmB'inmtn. f®, WU AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram mofoonmuziek. 8.25 De groenteman). 8.45 .Morgenwijding. 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lich te grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Dansorkest en zangso listen. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: 12.30 Uitzending voor de land bouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 't Muzikantenuur: moderne kamermuziek en koorliederen. 14.30 Voor de kin deren. 15.30 Lichte grammofoonmuz. (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Promenade orkest: amusementsmuziek. 17.10 New York calling, praatje. 17.15 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Licht ensemble en zangsolisten. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.05 Nederlands koorfeest. (Opn.). 19.30 Gamelan: Indonesisch programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevarieerd pro gramma. 21.40 Kunstrubriek. 22.00 Licht instrumentaal ensemble. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Ste reo: Frans-romantische muziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.300 Jackie Glea- son Show. 20.00 Journaal. VARA: 20.2C Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.50 Voorstelling Venetië: 1. Voor dracht 2. Opera-aria's.3. Toneelfragmen ten. 4. Operafragmenten. 21.40 Dick Powell Theatre: Een vriend in de stad, TV-film. NTS: 22.30—22.35 Journaal. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. 20.01 Detec tivebureau Lynx contra modespionnage, TV-film. NCRV: 20.25 Gevleugelde avonturen: Luchtvaart in bruger en in circuspak, documentaire. 21.05 Toon ladders: debuut van jonge artisten. 21.35 Drie sterren een begrip: licht programma. CVK/IKOR: 22.10—22.35 Veldtocht der liefde, programma n.a.v. het 100-jarig bestaan van het Leger des Heils. THEO VAN BLANKENSEE VERTAALD DOOR P. J. AERSSENS Maar hij beschikt nog over de macht, zichzelf te beschermen. En zelfs als hij wrmoord is, dan zal zijn wraak de moordenaar nog achterhalen. Ik mag nu de naam van mijn meedogen loze doodsvijand nog niet noemen, maar als zijn laffe daad volvoerd is dat kan ieder uur gebeuren dan zal Rudolf Hallsteins schrijfbureau spreken. Mijn bureau heeft een ge heim vak, boven een der poten, links, achter. Daar zal m'n aanklacht spre ken! Ik zelf zal dan stom zijn, en toch zal de dode niet zwijgen. Wel zal men de reden van mijn stilzwij gen trachten te achterhalen. Ook mijn naam. Mijn naam echter is ver gelding! En de moordenaar? Zijn naam moest sterven. En ook Rudolf Hallstein zelf moet zwijgen, of hij onthult met zijn dood tevens zijn leven. Nu echter valt al zijn schuld op die ene de moordenaar." Zo eindigde de brief. Had dit briefje, wegens zijn mys terieuze, zonderlinge vorm op de po litie een diepe indruk gemaakt, welk een indruk moest het dan wel niet maken op Langhalm, nu de moord intussen een feit geworden was. Zijn gezicht was vaalbleek geworden en met toonloze stem mompelde hij: Een geheim vak boven de lin ker achterpoot! Ja! Daar moet de oplossing te vinden zijn. Het staat in de brief! Of dat alles zo geheimzinnig zal zijn, als deze raadselachtige moord? Het is mogelijk, dat ook de moor denaar het geheime vak wist. Heel goed mogelijk! Maar wie zou toch dat briefje geschreven heb ben? Langhalm schudde het hoofd. Ik begrijp er niets van, nog steeds totaal niets! 'n Moord wat 'n gruwzame dood. En 't werd u op voorhand aangekondigd! Wat kunnen toch die woorden betekenen: De naam van de moordenaar is dood? 'n Onopgelost raadsel! Maar de zon, die getuige geweest is van deze misdaad, zal 't aan 't licht brengen! Langhalm schudde nog steeds het hoofd. Maar nu drong Werner vol onge duld aan: Nu naar Halltsein! Zo vlug we kunnen! Beiden spoedden zich op weg. IV. Toen Werner en Langhalm op het slot Hallstein aankwamen, zat me vrouw Mary Hallstein reeds op hen te wachten. Haar gelaat toonde de sporen van de geweldige emoties waaraan zij ten prooi was. De beide bedienden stonden in de tuin te fluis teren met ernstige gezichten. Ik wachtte u reeds met onge duld! Hebt u voor alles gezorgd? Met deze woorden trad zij op Lang halm toe. De commissaris van politie is al meegekomen. Meneer Edmund Wer ner. Bent u de commissaris? Ja. Ik was juist voor dienstza ken op Ambach, toen daar het droeve bericht ontvangen werd en ik ben toen direct hierheen gekomen. Mag ik nu even de dode zien? Zeker. Mary Hallstein ging de beide he ren vóór, de trap op naar de eerste verdieping. Werner trad naast haar en vroeg: Ligt het lijk nog in dezelfde hou ding zoals 't gevonden werd? Ja. Toen wij zagen dat hij dood was, hebben we alles gelaten zoals 't was, tot de politie zou komen. Waar werd hij vermoord? Op z'n studeerkamer. Zij wees hen de deur, doch had niet de kracht deze zelf te openen. Zowel afschuw als angst hadden haar alle zelfbeheersing ontnomen. Dank u. Wacht op mij in het salon tot ik met mijn onderzoek klaar ben. Dan wil ik tevens de beide be dienden een verhoor afnemen. Ik zal er voor zorgen. Nu vroeg Langhalm: Gaat u maar mee binnen. Vier ogen zien altijd meer dan twee. Ook goed. Beiden traden nu de kamer van de vermoorde binnen. Het lijk lag nog op dezelfde plaats, met het gezicht op de vloer. Werner wierp eerst 'n vluchtige blik in 't rond, alvorens hij al zijn aandacht aan de dode wijdde. Lang staarde hij op het oude schrijfbureau, naast het openstaande venster. Zou daar het geheim van dit mysterie te vinden zijn? Langhalm verbrak 't eerst de stilte. Zouden we niet eerst 't bureau onderzoeken? Neen. Eerst de dode om moge lijke gegevens, omtrent de wijze waarop hij vermoord werd, te ver zamelen. Langhalm deed een stap nader, doch Werner riep hem toe: Blijf voorlopig daar bij de deur staan, tot ik alles nauwkeurig opge nomen heb. Met scherpe blik onderzocht hij het tapijt en ook het lijk, doch hij vond niets, dat hem op een spoor zou kun nen brengen. Nu onderzocht hij de wonde. Even onder de tweede hals wervel had de moordenaar hem ge troffen. Het moordwapen stak nog in de wonde. De verslagene was dus blijkbaar van achter en onverhoeds aangevallen. Het scherpe staal was met zulk een kracht in het vlees ge stoten, dat een der halswervels af gebroken was. Om de wond zat een korst geronnen bloed, dat ook zijn kleren en het tapijt bevlekt hrtd. Werner wendde zich tot Langhalm: De dode heeft waarschijnlijk z'n moordenaar niet gezien. Deze is door die deur binnen komen sluipen en heeft de ógelukkige direct neerge stoten. Dus de dode zou hem niet ge zien hebben? Neen! En niemand buiten hen v/as getuige van deze daad. Alleen de zon! Maar helaas 'n stomme ge tuige! Langhalm was diep onder de in druk. Een dergelijk toneel had hij waarschijnlijk nog nimmer aan schouwd en hij kon z'n afgrijzen dan ook niet verborgen houden. De dood is ongeveer anderhali uur geleden ingetreden. Langhalm knikte slechts. Dus tegen vijf uur. De dodr heeft geen gelegenheid gehad zich te verdedigen. Er heeft tenminste geen worsteling plaats gehad. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2