Gedegradeerde clubs weer in de Bundesliga teruggehaald Quick Boys verdiende zege volkomen tegen Fortuna '54 STRAFSCHOP BRACHT BESLISSING Sterke wielerploeg naar België Hogere snelheid en betere taktiek waren beslissend Ajax leed grote nederlaag, ondanks nieuwe aanwinsten kampioen van Belgie Klasseverschü Walter Godefroot MAANDAG 2 AUGUSTUS 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Duitse Bundesliga zal in het ko mende seizoen twee clubs meer bevat ten dan oorspronkelijk verwacht werd. Het aantal werd zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Duitse voet balbond op achttien gebracht door de toevoeging van Tasmania Berlijn en Schalke '04. Deze clubs werden bü stemming tot de hoogste afdeling toe gelaten. Vooral voor Schalke was dit een grote verrassing, omdat de club aan het eind van het afgelopen sei zoen was gedegradeerd. De uitbreiding van de Bundesliga is indirect een gevolg van het feit, dat de Berlijnse club Hertha BSC wegens overtreding van de bepalingen uit de hoogste afdeling werd gestoten. Karls ruhe, evenals Schalke gedegradeerd, eiste de opengevallen plaats op. De mo tivering van Karlsruhe was, dat als Hertha meteen was uitgesloten de club nooit gedegradeerd zou zijn, omdat zij dan op de 14de in plaats van op de fatale 15de plaats zou zijn geëindigd. Tasmania voerde aan, dat het des tijds met Hertha had gedongen naar de voor de afdeling Berlijn beschikbare plaats en dat het dus logisch zou zijn als de club in de Bundesliga werd op genomen nu Hertha was weggevallen. In eerste instantie werd Karlsruhe in het gelijk gesteld. Deze club trad, met de reglementair gepromoveerde verenigingen Bayern München en Bor- russia München Gladbach, tot de hoog ste klasse toe. Zaterdag werd ook de eis van Tasmania ingewilligd. Om echter niet met een oneven aantal Bun- desligaclubs te bleven tobben werd tevens Schalke „teruggeroepen". In fei te is dus aan het eind van het vorig seizoen niet één club gedegradeerd. Het daverende applaus, dat opklonk uit de propvolle tribune op het knusse Quick Boys-terrein in Katwijk was zaterdagmiddag de beloning voor elf moegestreden jongens van trainer Bas Wallaart. Ere-divisieclub Fortu na '54 was met 21 geklopt. De jonge Katwijkse ploeg was in technisch opzicht geenszins de mindere van de ploeg uit Geleen, die toch praktisch in hun sterkste opstelling waren aangetreden. Enthousiast en uitstekend combinerend stelden zij de defensie van Fortuna voor problemen. Menig maal kon of Van der Hart of Kusters het nog klaren, maar ook doelman Vogels had zijn handen vol deze middag. De bewegelijke Katwijkse voor hoede bleek elkaar goed te kunnen vinden en er moet gelijk daarbij gezegd worden, dat op het middenveld De Best en J. den Hollander een voortref felijke partij speelden. Ook de verdediging van Quick Boys zat prima in elkaar, met als uitblinker linksachter Aandewiel, die de snelle Coenen niet veel bewegingsvrijheid liet. De Braziliaan Gambassi, Fortuna's aan winst, moest verschilende keren het onderspit delven tegen Haasnoot, soms goed bijgestaan door Remelzwaal, die vooral een rustpunt in het Katwijkse defensieblok was en ook zeer nuttig schakelde. Laag tempo Met de wind in de rug was Quick Boys het eerst in de aanval. Pluim graaf zag een harde kopstoot over het doel verdwijnen en een omhaal van dezelfde speler stuitte af op het lichaam van Van der Hart. Het tem po lag bij Fortuna niet op een hoog peil en dit gaf de Katwijkers voldoende gelegenheid tijdig in te grijpen. Gambassi zocht naar openingen, en in de 13e min. tikte hij de bal handig door naar de vrijstaande Breiker, die plotseling voor de Katwijkse doel man Den Hollander opdook. Moedig wierp deze zich op de schoenen van de Fortuna-linksbinnen, daarmee een zekere treffer voorkomend. Enige minuten daarna was het Van der Hart die Van Leeuwen het scoren belette. De corner die de Katwijkers hiervan overhielden bracht een be nauwd ogenblik voor doelman Vogels, die het leder uit de lucht plukte en weer liet vallen. EERSTE DOELPUNT In de 19e minuut had Gambassi meer geluk en zijn doorloopbal be reikte rechtsbinnen Beenen, die van korte afstand met een strakke schui ver doelman Den Hollander kansloos passeerde (01). Vanaf de aftrap ging Quick Boys zigzaggend door de Geleense verde diging. Een kogel van Van Leeuwen besloot deze aanval, doch de bal suisde rakelings langs de paal. Het zelfde lot onderging een schot van Den Hollander. Ook de Katwijk-doel man moest handelend optreden bü schoten van Coenen, Gambassi en de te weinig in 't spel betrokken Koopal. GELIJK Toch kwam Quick Boys op gelijke hoogte. En dat gebeurde 4 minuten voor rust. Een schitterende combi natie over rechts resulteerde in een bekeken voorzet naar Van Leeuwen, die Van der Hart omspeelde en daar na onhoudbaar voor Vogels inknal- de (1—1). Ook in de tweede helft golfde het spel voortdurend op en neer. Voor beide doelen ontstonden gevaarlijke situaties, maar de verdedigingen ble ven overeind. By Fortuna zag men Doelman Vogels en Cor van der Hart maken één van de vele Katwijkse aanvallen onschadelijk. linkshalf Van Munster herhaaldelyk mee ten aanval trekken. Coenen ver scheen, nadat hy de bal in duidelyke buitenspelpositie had ontvangen, voor de Katwijkse goalie, maar hij faalde met afwerken. Linksbuiten Van Dui- venbode zag een goed schot gekeerd door Vogels. STRAFSCHOP Na ongeveer een half uur spelen spurtte rechtsbuiten Cor van Duiven- bode razendsnel langs enige Fortu- nezen. Linksback Quadakkers kon niet anders redden, dan de in het strafschopgebied aangekomen Kat- wijker onderuit te halen. Onverbid delijk wees de arbiter naar de elf meter stip. Hoog en hard priemde J. den Hollander de strafschop langs Vogels (21). Een nu wat in een hoger tempo draaiend Fortuna vocht toen fel voor de gelijkmaker. Gambassi en Coenen verwisselden van plaats en zelfs Van der Hart trok mee naar voren. Een ogenblik speelde zich alles af rond het Katwijkse strafschopgebied. Een tweetal vrije schoppen leverden For tuna niets op. Verdoes stopte Koopal nog eens goed af, die te lang wachtte met schieten. Aan de andere kant kogelde Pluimgraaf een vrije trap hard langs het opgestelde muurtje, doch Vogels reactie was subliem Coenen probeerde het nog met en kele afstandschoten, die bij de Quick Boys-doelman geen genade konden vinden. Uit een hoekschop kopte de mee opgekomen Van der Hart in, maar weer stopte de Katwykse goalie het leder prima. Onder grote span ning kwam daarna het einde van deze ontmoeting. Geen opvallende prestaties van Nederlandse renners in Ronde van Canada De zaterdag verreden achtste etap pe van de Ronde van Canada voor amateurs en onafhankelijken werd door de favorieten beschouwd als 'n formaliteit. Zy weigerden zich ook maar enigszins in te spannen en met uitzondering van de laatste 25 km bleef het gedurende de 175 km. lange rit van Valleyfield naar Sainte Aga- the bijzonder rustig in het peloton- De jonge Spanjaard Janvier Otaolo mocht na 90 km. aan een solo be ginnen, die hem op een gegeven mo ment bijna zeven minuten voorsprong opleverde. Dat vond de hoofdmacht echter weer iets te veel van het goe de en in de laatste fase van de strijd werd het verschil teruggebracht tot iets meer dan drie minuten. Kort voor het einde ontsnapten ook de Italiaan Marinoli en de Canadees La- zaron nog uit het peloton. De uitslag: 1 Otaolo (Sp.) 4.22.41, 2 Marinoli (I.) 4.25-52, 3 Lazaron (Can.) 4.26.00, 4 Pauwels (B.) 4.26.08, 8 Ad van Ke- menade (Ned.) z.t., 11 ex aequo het peloton met Dies Kosten en Henk Pe ters in dezelfde tijd als Pauwels. Algemeen klassement: 1 Pauwels (B.) 3346.04, 2 Goodman (G.B.) 3 Dandre (Can.) 33.53.21, 4 Pawlews- ki (Pol.) 33.53.27, 5 Kudra (Polen) 33.52.51. 7 Peters (Ned.) 33.56.27, 16 Van Kernenade (Ned.) 34.02.24, 22 Kosten (Ned.) 34.07.35. Wie van de twee? In Luxemburg proberen, na de „hausse" tijdens het tijdperk van :ourwinnaar Charley Gaul, slechts twee wielrenners met fietsen hun brood te verdienen. Om dit duo, Johnny Schleck en Roger Thull, samen zo'n 150 km op pad te stu ren om elkaar de nationale titel te betwisten, leek de wielerbond van het groothertogdom nu niet bepaald de meest bevredigende oplossing. Dus moesten Schleck en Thull een tijdrit over 53.5 km. rijden. Schleck maakte een tijd van 1 uur 18 min. 16 sec. en was 6.53 min. sneller dan zijn rivaal Op het moment dat ln vele landen van Europa nationale kampioe nen werden gehuldigd na zware en uitputtende koersen, stond Schleck na 53.5 km. op het ere podium met naast zich een ook nog fitté Thull. De derde plaats op het ereschavotje bleef onbe zet Motorsport De Oostenrijkers BamerBergold zijn op Triumph winnaar geworden van de zaterdag op het circuit van Zand- voort gehouden internationale zesuurs motorrace, waarvoor 42 équipes aan de start kwamen. De grootste tegen stand ondervonden zij van de Neder landers Spahn en Noorlander op BMW, die slechts een halve km. minder af legden. WIELRENNEN Een zeer sterke ploeg gaat, onder leiding van de nationale wieier- coach Joop Middelink, deelnemen aan de Ronde van de provincie Luxem burg in België, die van 7 tot en met 10 augustus zal worden gehouden. Deze wedstrijd geldt als selectie voor het wereldkampioenschap voor ama teurs, dat op 4 september in San Se bastian plaatsvindt. De ploeg bestaat uit Harry Steevens (Elsloo)), Wim Schepers (Stein), Eddy Beugels (Sit- tard, Rini Wagtmans (St. Willibrord) Daan Holst (Amsterdam) en Wim du Bois (Waarschoot). Vierde plaats voor Van Geel in Zuid-Slavië De Bredanaar Jan van Geel heeft in de zondag gereden 13de etappe van de Rond van Zuid-Slavië een eer volle vierde plaats veroverd. Van Geel was met de Rus Sepely, die de etappe zou winnen, de Zuid-61aviër Skerlj (2) en de Belg Hoskes (3) ontsnapt uit het peloton. Het viertal veroverde uit eindelijk een winst van 1.15. In de spurt speelde Van Geel geen rol. Het peloton kwam in deze rit van Kragu- jevatz naar Nich (142 km.) in gesloten formatie binnen. De tijd van Sepely was drie uur 48 minuten an 55 seconden. In het algemeen klassement heeft de Zuidslaviër Boltezar nog steeds de lei ding. Zijn voorsprong op de Italiaan Bollasina, die tweede is, bedraagt 56 seconden. In de ploegenrangschikking leidt Rusland voor Zuid-Slavië. WATERPOLO WIELRENNEN De Rotterdammer Evert Dolman is zon dagochtend winnaar geworden van de vierde etappe van de Ronde van Duits land. de foto toont hem, samen met Nol Kloosterman (L) en de Duitsers Fer dinand Credo (R) die 2de werd, op het ere-schavotje op het Nurenburgring- circuit, waar de etappe werd verreden. Rechts de voorzitter van de Duitse auto- mobielclub, Duke Metternlch. Ajax, in de afgelopen transfer periode opvallend door de spectacu laire aankopen van Henk Groot en Ko Prins, leed zaterdag in een oefen wedstrijd tegen Borussia Neunkir- chen een zware nederlaag. De Duit sers, die bij de rust met 32 voor stonden, zegevierden op eigen veld met 52. Fortuna '54 heeft zondag in Mün chen Gladbach een vriendschappe lijke wedstrijd met 30 verloren. By de rust stonden de Limburgers al met 20 achter. Er waren 10.000 toe schouwers, Laumen schreef een hat trick op zijn naam. Bij Fortuna, dat zich in de voorhoede door te door zichtig aanvalsspel weinig kansen schiep, blonken linksback Willy Quadackers (die later uitviel) en de kleine Belgische veteraan „Popye" Piters uit. Een stroef draaiend Cambuur, waarvan de spelers kennelijk nog aan elkaar moesten wennen, was zaterdagavond op eigen veld kans loos tegen Eintracht Frankfurt en verloor met 02. De aanvallende thuisclub kon de hechte verdediging nooit in grote moeilijkheden bren gen en kwam dan ook niet aan doel punten toe. GVAV heeft zondag voor 8000 toe schouwers in Groningen een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld te gen FSV Frankfurt. De ontmoeting eindigde in een ge lijkspel: 11. Voor rust nam GVAV een 10 voorsprong door een doel punt van Henny van Nee. Rechts back Otschik maakte na de hervat ting uit een strafschop gelijk. De pas naar de tweede divisie ge degradeerde semi-profclub V eend am heeft zaterdag in het Westduitse Hil- desheim een oefenduel tegen de VFV Hildesheim met 31 gewon nen. De Groningse ploeg leidde by de rust met 2—0. Kuiper scoorde tweemaal, Lacrois nam de derde treffer voor zijn rekening. Toen Roger de Wilde zondagmiddag in Amersfoort al in de eerste minuten van de waterpolo-interland tussen Nederland en België de Belgische ploeg de leiding gaf, leek de start voor een nieuwe spannende strijd tussen de historische rivalen te zijn gemaakt. Maar de dekkingsfout, die Gerrit Worm- goor maakte, bleek weldra niet bepalend voor de uitslag te zijn geweest. De Nederlandse ploeg was veel sneller dan de Belgische en voortdurend keek doelman De Hessele tegen grote gapingen in zijn verdediging aan en bij het eindsignaal van de voortreffelijk leidende Spaanse arbiter Man- guillot was de score 63 voor Nederland. België behoefde om deze cijfers niet te treuren, want het verschil in klasse was zeker groter dan deze doel- puntenverhouding aangaf. gelijke spelersverhouding op 41, I ¥7"! 1 *1 toen z^n Belgische bewaker hem te- Het was niet alleen de grotere Nederland met 5-1 dank zij het snelheid, die dit klasseversehil he- mooiste doelpunt ran de dag dat het paalde, ook technisch hadden de pn- resultaat was van een snelle drie- pillen van Rudy van Feggelen meer hoekseomhmat.e tussen doelman Joop in hun mars. Er werd beter geplaatst Schldt. Leenards en Hans Wou- en de balbehandeling was bij de Ne- da* derlanders ook beter verzorgd dan j^e geigen zetten de laatste spel- bij de Belgen. Het eerste Nederlandse periode ln met een fel offensief waar- doelpunt kwam dan ook snel, maar zjj door enkele verdedigingsfou- moest wegens afzetten van Wim £eil jn de Nederlandse ploeg werden Vriend worden afgekeurd. geholpen. De Vis scoorde toen Bel- Daarna schoot Hans Wouda nog gië met zes en Nederland met vyf een keer van vyf meter afstand hard man speelde, vervolgens maakte De tegen de paal, maar de gelykmaker Wilde er uit een strafworp tegen zou toch spoedig komen. Nadat d'Oos- Hans Wouda 53 van. Fred van Dorp, telinck uit het water werd gezonden, de Nederlandse captin, nam hiervoor kwam de bal uit een corner bij Lou tenslotte revanche met een prachtig Geutjes, die ineens inschoot. De Bel- ver schot op het moment, dat de Belg gen begonnen het oude spel van man De Vis op de kant zat: 63. tegen man weer te ontwikkelen en Over de jeugdinterland Nederland- de arbiter kreeg het verre van ge- België kunnen we heel kort zijn. De makkelyk. Wim Vriend werd het Nederlandse juniores wonnen met water uitgezonden, maar nog voor l0 in een zeer eenzydige strijd, de Belgen dit voordeel konden uit- waarby de Belgen in alle onderdelen buiten, werd De Wilde naar de kant te kort kwamen. De Nederlandse uit- verwezen, even later gevolgd door blinkerfe in dit schuttersfeest waren zyn teamgenoot Laurent Leenards aanvoerder Kees Titel en René Bar- gaf Nederland de leiding en een mi- tela, beiden van HZPC. nuut later was het al 31 uit een strafworp van Van der Kolk. Het was jammer, dat deze Rotterdam- Dick Langerhorst op 't erepodium mer de combinaties teveel afremde het behalen van het Nederlands door zyn statische 2-meterspel. kampioenschap op de 1500 meter. Hans Aalberts bracht de stand bij Tweede werd Johan Bontekoe (1.) en derde Johan Schans. Bij de dames ging de titel naar Betty Heukels. De bijzonder rappe Belg Walter Godefroot heeft zondag op de lastige omloop van Vilvoorde het kampioen schap van zijn land voor profs be haald. Godefroot bleef in de spurt liefst anderhalve lengte vóór op zijn naaste concurrent, de ex-wereldkam- pioen bij de amateurs, Eddy Merckx. Tuur de Cabooter volgde op vijf sec als derde. Rik van Looy en Ward Seis of een van de andere leden van de Soloploeg hebben de Belgische titel dus moeten afstaan. Van Looy en ex-kampioen Seis kwamen zelfs niet bij de eerste tien voor. Godefroot, in België beschouwd als de snelste wegspurter en in To kio derde bij de Olympische Spelen, heeft op fraaie wijze beslag gelegd op de tuteL Het veld werd volkomen uit elkaar gereden. In de uitputtingsslag bleven slechts drie coureurs over eind. Godefroot was, zoals verwacht, niet te kloppen. De uitslag: 1. Walter Godefroot (de 260 km in 6 uur 53 min); 2. Eddy Merckx z.t.; 3. Tuur de Cabooter op 5 sec; 4. Gil bert Desmet op 27 sec; 5. Constant Jongen op 37 sec; 6. Georges Van- denberghe; 7. Bernard Vandekerck- hove beiden z.t.; 8. Walter Boucquet op 54 sec; 9. Ferdi Bracke op 54 sec; 10. Staf Desmet op 55 sec.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10