Kan loonpolitiek niet vrijer worden? Ook C.A.O.'s van lange duur mogelijk ZOON VAN FEESTER-VERVALSER" DOET VERONTRUSTENDE ONTHULLINGEN Kampeerders, een sterk ras Campings in Katwijk goed bezet Veronica weer terug MSr Bekkers: Voetbrug bij monument op de Afsluitdijk Bidden om weersverbetering Kleuter sliep rustig tussen de rails ZATERDAG 31 JULI 1965 PAGINA 8 MINISTER VELDKAMP VRAAGT S.E.R.: Minister Veldkamp van Sociale Zaken heeft een adviesaanvrage in gediend bij de Sociaal Economische Raad tot wijziging van het tot nu toe gebruikelijke systeem van loonvor ming. De regering is bereid mee te wer ken aan een grote mate van vrijheid in de loonpolitiek. In de brief van de minister aan de Ser staat te lezen, dat de regering begrip heeft voor van veel zijden uitgeoefende dwang om te komen tot die grotere vrijheid in de loonvorming. De gedachte wint daarbij veld, dat de produktiviteits- stijging niet door het huidige loon politieke systeem wordt gediend. Het is het naar de mening van de re gering niet uitgesloten, dat een gro tere soepelheid in de loonvorming de produktiviteit kan bevorderen. Die grotere vrijheid zou er kunnen ko men door te volstaan met een zeer elobale toetsing van de c.a.o.'s. Daar bij juicht de regering de pogingen om te komen tot langlopende collec tieve contracten in hoge mate toe. Met het oog op de wenselijkheid van dit laatste zegt de regering graag het oordeel van de raad te willen vernemen over de loonpolitieke mo gelijkheden voor de komende twee a drie jaren, teneinde de loononder handelingen in het komende najaar uit te kunnen gaan van een grotere mate van vrijheid. Dit oordeel zou de SER, aldus suggereert de minister, kunnen geven in zijn halfjaarlijks economisch rapport, dat binnenkort wordt verwacht. Bij het huidige stelsel speelt een twee maal per jaar plaatsvindende waardering van de economische si tuatie een grote rol bij het bepalen van de loonstijging voor een jaar. Dit heeft geleid tot collectieve ar beidscontracten van korte duur, waar bij meer de nadruk op de mogelijke loonstijging, dan op de structuur van de c.a.o. is komen te vallen. Dit laat ste nu acht de regering uit sociaal- CA.O. van lange duur Volgens de adviesaanvrage denkt de regering voor de nieuwe loonvorming aan een stelsel waarbij vooral gelet dient te worden op de loonontwik keling in enkele centrale bedrijfs takken en zeer grote ondernemingen, die voor de loonpolitiek van beslis sende betekenis zijn. Men streeft daar reeds naar c.a.o.'s van langere duur. Wanneer nu op nationaal niveau kan worden gekomen tot een loonpolitiek gesprek en een gentlemen's agree ment omtrent de mogelijke loonont wikkeling bij de centrale bedrijfs takken, zou in de praktijk voor an dere sectoren goedkeuring van c.a.o/s zonder loonpolitieke toetsing kunnen plaats vinden. Dat gentlemen's agree ment zou niet moeten leiden tot het stellen van normen, maar uitsluitend beogen het indiceren van de moge lijkheden. Voorts zou op centraal niveau ook aandacht geschonken moeten worden aan enkele nationale loonpolitieke elementen, als de vaststelling van het minimumloon, de gelijke beloning van mannen en vrouwen, arbeids tijdverkorting, indexionen enz. De globale toetsing zou zich op dié ele menten moeten richten, omdat ze geregeld zijn op een wijze die niet in overeenstemming is met de na tionale afspraken en die kunnen lei den tot een olievlekwerking met be langrijke nationaal economische con sequenties. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid voor de niet centrale loonpolitieke elemen ten dragen dan de contracterende partijen. De minister vraagt zich af, of er geen bemiddelingsinstantie moet komen waaraan men de zaak moet voorleggen, als de onderhandelingen zijn vastgelopen. Ook moet de wen selijkheid worden bezien bindende regelingen op te leggen. De minister behoudt in dit door de regering voor gestane stelsel de bevoegdheid tot het onverbindend verklaren van be palingen in c.a.o.'s. Veel van het huidige loonsysteem staat niet in de wet, maar bestaat uit overeengekomen spelregels tus sen overheid en bedrijfsleven. Die spelregels kunnen in gewijzigde vorm worden toegepast met behoud van hetzelfde wettelijk karakter, meent de minister. De Stichting van de Ar beid kan, zij het op zeer globale wij ze, blijven toetsen. Tenslotte zegt de regering het ook op prijs te stellen, indien de SER zijn oordeel geeft over de wenselijk heid van verdere arbeidstijdverkor ting, eventueel in fasen. geschokt over deze affaire en gaf te meer-vervalsing heeft gemaakt", zei kennen dat hy altijd al had getwijfeld hij. Het schilderij was toen het in 1937 aan de echtheid van de beide doeken werd ontdekt voor de heer Baard geen van Frans Hals die hij in zyn mu- aanwinst en hij vond het dan ook ge- seum heeft. lukkig te horen dat het een Van Mee geren was. „Wij vonden het altijd al een dubieus geval", aldus de heer Westers. Hoewel Slechte vervalsingen. Han van Meegeren als een knap ver valser geldt, gelooft de heer P. Baard, De opvattingen dat de andere ver directeur van het Frans Hals-museum valsingen van Van Meegeren ronduit niet dat er zich in een Nederlands mu- slecht zijn, wordt gedeeld door prof. seum nog niet ontdekte Van Meegeren Martin van het Mauritshuis. De di- bevinden. recteur van het Frans Hals-museum „We hebben ons allemaal vergist in kreeg in zyn 20-jarige loopbaan als zo- Emmaüsgangers. Dit was een verval- danig 25 maal een valse Frans Hals sing van een kwaliteit die zich nooit aangeboden, waarvan de meeste als meer heeft herhaald. Ik twijfel er ove- vervalsing direct door de mand vie- rigens aan of Van Meegeren deze Ver- len. De zoon van Han van Meegeren her innerde ook nog aan twee Terborgh- I vervalsingen, die tijdens het proces in Amsterdam zijdelings ter sprake kwamen als z\jnde het werk van ztjn V vader. Het zijn „Fluitspelend gezel schap" en „Interieur", in de oorlog aangekocht door resp. Van Beunin- gen en Van de Vorm uit Rotterdam. De directeur van het Mauritshuis in Den Haag kan zich niet voorstellen dat in Van Meegerens vervalsingsperio de van 1937 tot 1942 nog meerdere vervalsingen van hem in zijn of an dere musea terecht zijn gekomen. Het aankoopbudget was in die tijd gering, er is toen weinig gekocht en zeker geen „meesters" van twijfelachtig al looi. Heeft Van Meegeren Ver meer-vervalsingen gemaakt? In het Gronings Museum voor Stad en Lande- hangen twee jongenskopjes die van Frans Hals heetten te zyn, maar in werkelijkheid vervalsingen blijken te zyn van Han van Meege ren. Volgens het dagblad „Trouw" deelde de zoon van de „meesterverval ser" Jaques van Meegeren dit gister avond mee, in aansluiting op het be richt dat er in de Nederlandse musea en kunsthandel nog tien beroemde doe ken van een bekende meester uit de zeventiende eeuw schuil gaan, die in werkelijkheid door zyn vader zyn „ver valst". De heer A. Westers, directeur van het Gronings museum was weinig De nationale kampioenen van de beroepenwedstrijden, die jl. juni in Rotterdam werden gehouden hebben met veel sukses deelgenomen aan internationale wedstrijden in Glasgow. De foto toont de Nederlandse winnaars van gouden medailles bij hun terugkeer op Schiphol, v.l.n.r. de Amsterdammer B. J. Benner, G. G. C. Roskam uit Assendelft en de Eindhovenaar A. G. A. M. van Rooy. Zij werden winnaar resp. in de klassen stukado ren, gawalo en gereedschapmaken. FLITSEN UIT HET WATERKAMP TE NIEUWKOOP De dag van gisteren kenmerkte zich eindelijk eens door enkele pe rioden van goed zeilweer, zodat vele groepen de boten hadden opgetuigd om een tocht te maken. De „Satoko Kitohara-groep" uit Leidschendam heeft een drietal si renen „gedoopt". Dat gaat in na volging van de Neptunusdoop bij de zeelieden nu juist niet zachtzin nig. De drie dopelingen, Anneke van Stilleven by een kooktent Vliet, Corry van Rijn en Emmy Bontje, werden eerst (lekker fris) door de modder gerold en toen (om schoon te spoelen) in het water ge smeten. Rillend maar gelukkig, dat ze nu toch volwaardige sirenen wa ren, kropen ze na een algemeen zwemballet van de groep weer op de kant voor een rondedans om warm te worden. De groep bestaat uit 22 meisjes en 5 leidsters. Een der leidsters moest helaas in de ziekenboeg worden op genomen. De radio- en telefoondienst van het kamp. Hiervoor heeft de v.d. Werffstam uit Leiden de verantwoording. Morgen zondag is het be zoekdag voor ouders. Men verwacht een grote toeloop, de prognose luidt wel van 3000. Of de mis in de open lucht nog doorgaat is een vraag, die eerst morgen kan worden beant woord. Dat hangt van de weersom standigheden af. De kampeerders hebben het slecht, dit seizoen. Toch is het een slag men sen, dat niet te ontmoedigen is. In gesprekken komen zinsneden voor als: „Het stormde geweldig vannacht, ik heb geen oog dicht gedaan, maar mijn tentje stond vanmorgen nog!" En bij dat laatste hoort dan een triom fantelijk gezicht. De echte vakmensen bouwen dijkjes en walletjes en ma ken van hun grondgebied een soort vesting tegen stormen en wolkbreu ken. De elementen verliezen, voor zover men daarvan bij abstracte be grippen kan spreken, mentaal de strijd op alle fronten tegen deze door gewinterde tentbewoners. Ze zijn niet weg te krijgen. Deze eigenschap is overigens zeer bruikbaar in dit barre klimaat. Waar de zwakke broeders, waartoe wij zeer zeker ook behoren, achter een bor rel in de huishoudelijke omgeving zich vermaken met kaarten, dam men etc., zitten zjj gezondheid op te doen. En het zijn er niet zo weinig als U misschien zou denken. ten lieten zich niet uit het veld slaan. Van het noodweer donderdagnacht heeft men daar geen noemenswaar dige hinder ondervonden. De zand grond neemt al het water direct op. De kracht van de wind wordt, daar het kamp laag ligt, gebroken door de omringende duinen. Drukke nacht Slechter waren de kampeerders er aan toe in het kampeerterrein in 't noorden van Katwijk. Deze enorme camping heeft een oppervlakte van 3Vi ha. en is hoog gelegen. Twee weken geleden, zo deelde de kamp- beheerder, de heer J. Ruwwaard, mede, had ik nog 250(1 gasten. Op de verbaasde vraag, waar hij dit enor me aantal dan wel liet, antwoordde hij: „Bent U verbaasd? Nou, ik ook, ik weet zelf niet goed waar ik ze gelaten heb, maar ze waren er!" Donderdagnacht heeft hij niet veel geslapen. Drie tenten hebben het be geven, daarmede de bewoners aan storm en regen overleverend. Eén daarvan was een Duitse vrouw, wier echtgenoot in Duitsland was. Het was haar niet helemaal, of liever gezegd helemaal niet duidelijk hoe een tent opgezet diende te worden, laat staan dat zij dit kunststuk kon volvoeren in de storm. Uiteindelijk vond zij el ders onderdak. Vele Duitsers bezochten de kam peerterreinen, de laatste weken ook nogal wat Nederlanders, terwijl ook wat Zweedse toeristen hier hun heil(!) gezocht hebben. Vanaf deze plaats wordt de vakan tiegangers van harte beter weer toe gewenst. Of we er zelf in geloven laten we in het midden Beschut Kokkerellen voor de Pius XII-groep uit Leidschendam. „Wat is eerder gaar, bloemkool of aardappelen", vroeg men aan onze fotograaf. Het kampeerterrein aan de zuid kant van Katwijk is goed bezet. Voor 't merendeel staan daar houten huis jes en caravans, die wel wat kun nen hebben. Deze camping, die al 35 jaar oud is, is voorzien van de modernste gemakken. De kampbe- beheerder deelde mede, dat niet veel mensen wegens het slechte weer ver trokken waren. Verreweg de mees- Het radioschip Veronica, waarover wij gisteren berichtten, is pas heden morgen door een bergingsvaartuig van Wijsmuller in de oude positie teruggemanoeuvreerd. Het was uit de koers geraakt doordat tijdens de hevige storm donderdagnacht het anker was gaan krabben. Landbouwer tijdens het spuiten bedwelmd De 43-jarige landbouwer, P. G. Mie- dema uit Stiens, die tijdens het spui ten met D.N.C. plotseling onwel werd, bewusteloos raakte en in allerijl naar het ziekenhuis werd overge bracht, is de voortdurende zorg van de dokters van het St. Bonifacius- hospitaal in Leeuwarden, die het nog steeds buiten bewustzijn verke rende slachtoffer in leven proberen te houden. De heer Miedema was dinsdag avond op zijn eigen bedrijf bezig met het doodspuiten van pootaardap- pelen met D.N.C., vermengd met olie, toen hij misselijk werd en in elkaar zakte, tot ontsteltenis van een knecht die onmiddellijk een arts waarschuwde. Mevrouw Miedema paste mond-op-mond-beademing toe, maar dat mocht niet baten. De heer Miedema, die al jarenlang dit werk zelf uitvoert, had een ma chine ontworpen in samenwerking met de plaatselijke constructiewerk plaats. Dit apparaat heeft blijkbaar niet naar behoren gefunctioneerd, waardoor de heer Miedema de giftige dampen heeft ingeademd. Onder directie van de dienst der Zuiderzeewerken zal na de bouwvakan- tie een begin worden gemaakt met de aanleg van een voetbrug bij het monu ment op de Afsluitdijk- Vooral in de vakantie als duizenden toeristen het monument bezoeken dat als pleisterplaats zeer in trek is, kan deze brug een einde maken aan de thans levensgevaarlijke verkeerssitu atie. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, onder de indruk van de noodsituatie, welke door het weer in de land- en tuinbouw ontstaan is, spoort aan tot een gemeenschappe lijke gebedsaktie. In een brief aan de dekens van zijn bisdom spreekt hij daarover en verder zegt hij: „We moeten ook denken aan vele men sen, die een welverdiende vakantie zien mislukken of anderszins ernstig door het water gedupeerd worden". In aansluiting hierop doet de bis schop de suggestie, dat in parochies en kloosters zal worden gebeden om weersverbetering. „Een Kerk die be gaan is met de mensen moet haar meest eigen middel gebruiken ten bate van die mensen: het gebed". De bisschop denkt hierbij aan in voeging van een speciaal gebed in de „voorbeden" tydens de H. Mis, aan een H. Mis, waarin bijzonder voor deze intentie wordt gebeden of aan een speciale gebedsoefening. Terwijl trein passeerde: Een 2-jarig meisje heeft haar le ven te danken aan het feit, dat zij heel vast sliep tussen de rails van een spoorweg in Midden-Finland, toen een trein passeerde. Er gebeur de niets dank zij het feit dat zij door bleef slapen en niet opstond. De machinist zag dat er iets tus sen de rails lag, wat leek op een pakje. Hij was echter te dicht gena derd om nog op tijd te stoppen, zo dat hij verder op stilhield. De spoor wegmannen ontdekten tot hun grote verbazing het slapende kind, dat werd meegenomen in de trein en later thuis werd gebracht bij de on geruste ouders die al vier uur lang hadden gezocht. Het meisje dat in de buurt van de spoorweg woont, was verdwaald. Prinses Beatrix heeft het voorne men aanwezig te zijn bij de eerste plenaire zitting van de internationale Rotary-conferentie, welke van 7 tot 9 oktober a.s. in het Congresgebouw te Amsterdam zal worden gehouden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8