WELK MUSEUM HEEFT EEN VERVALSING? Drie treinen vertraagd door ontploffende granaat Overzicht gewenst van schade in land- en tuinbouw VRIJDAG 30 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA '7 Utrecht doet wat aan de koude Ook Utrecht heeft besloten van wege het ongewoon kille weer de be woners van de domstad wat warmte te geven. De Pegus, het provinciaal en gemeentelijk stroomleveringsbedrjjf, heeft gisteren de stadsverwarming weer aangestoken. Uiterlijk vanavond zul len de abonnees hun kamer kunnen verwarmen, met uitzondering van die genen, die wonen in de gebieden, waar reparaties uitgevoerd dienen te wor den. Midden in de zomer brandt de stads verwarming nooit. In 1923 werd de stadsverwarming geïntroduceerd. Dat was het enige jaar tot nog toe, waarin deze in de midzomer functioneerde. Het verschil tussen zomer en win ter is minimaal bij het bedrijf. In de afgelopen winter was de temperatuur van het door de leidingen gepompte water 80 graden, nu is dat 70 graden. Ook het gemeentelijk gas en electri- citeitsbedrijf merkt goed hoe koud het wel is. Het gasverbruik ligt van tien tot twintig procent hoger dan vorig jaar, terwijl het aantal verbruikte ki lowatturen 920.000 bedraagt tegen 775.000 vorig jaar. De electrische ka cheltjes zijn in de winkels een „best seller". Tegen het einde van het spitsuur in Amsterdam werden een wagenstel van lijn 2 en een bus betrokken bij een verkeersongeval op de hoek van de Overtoom en de Eerste Constantijn Huijgensstraat. Er vielen gelukkig geen persoonlijke slachtoffers. Alleen werden enkele inzittenden gewond door rondvliegende glasscherven. De foto toont de situatie ter plaatse. In Nederland hangen in musea of hij kunsthandelaren nog tien ver valsingen van oude meesters. Deze verrassing heeft de overle den meester-vervalser Han van Mee geren nog in petto. Dit deelde Ja- ques van Meegeren, zoon van de in 1949 te Amsterdam overleden Frans- Nederlandse schilder, mede. Welke werken heit zijn, düe tlhains aan het publiek getoond worden als doeken vam een beroemde zeven tiende eeuwse meester, is op dlit ogenblik voor die intemation ale kunstwereld nog een raadsel. Op- hedderinig hierover zal Juliette van Meegeren-Ledèl verschaffen in een biografie over haar zo beroemde schoonvader. Tot de uitgave van dit werk, in het voorjaar 1966, die ver zorgd zal worden door uitgeverij Frank te New York, is zij gebonden die onthullingen geheim te houden. He boek zal de titel dragen „lm the son". In 1945 werd de kunstwereld, en vooral de koper, diep geschokt door de bekendmaking, dat het door Van Meegeren ontdekte doek „De Em maüsgangers" van Vermeer een ver valsing was van Van Meegeren zelf. In 1937 had de familie Van Beunin- gen uit Rotterdam er het fabelach tige bedrag van 550.000 voor neer geteld. Genoemde familie kreeg een nog grotere schok te verwerken toen bleek, dat het schilderij „Het laatste avondmaal" niet vah Vermeer, doch eveneens van Van Meegeren was. Dit doek was aangekocht voor 1.200.000 gulden. BITTERE PIL Het Amsterdamse Rijksmuseum kreeg ook een hittere pil te slikken, toen bleek, dat het voor een ver valsing van deze grootmeester van ,De Voetwassing" van Vermeer een som had neergeteld van 1.250-000. Er heerst vanzelfsprekend een angstige spanning, wie nu dlit lot boven het hoofd hangt. De schilde rijen zijn kennelijk op zulk 'n mees terlijke wijze vervaardigd, dat met geen mogelijkheid te zien is, dat ze niet echt zijn. Opmerkelijk is, dat de gebleken vervalsingen verhuisd zijn naar de kelder van de betreffende musea, terwijl „Het laatste avondmaal" bij die weduwe Van Beuningen thuis hangt. Toen men nog dacht dat ze echt waren vond iedereen de doeken prachtig, nu het vervalsingen zijn, die toch dOor een groot meester ver vaardigd zijn, zijn ze goed voor de kelder. Het schijnt dus alleen de naam te zijn, die bepaalt of 'n doek mooi is of niet Wasserijen duurder De minister van economische za ken heeft dezer dagen aan de wit- wasserijen toestemming gegeven de prijzen te verhogen. De prijzen zullen 16 percent ho ger zijn, dan die welke op 1 januari 1963 golden. Verleden jaar juni werd toestemming gegeven om de prijzen op 8 percent boven die van 1963 te brengen, zodat opnieuw kan worden gerekend met een verhoging van bijna 8 percent van de prijzen, die de laatste twaalf maanden golden. Binnenstad van Den Haag zonder stroom De binnenstad van Den Haag en een deel van het Bezuidenhout heb ben gisteravond ruim een half uur zonder stroom gezeten. De storing begon om vijf over zes en duurde tot twintig voor zeven. Over de oor zaak heeft het gemeentelijk energie bedrijf tot dusver geen mededelin gen gedaan. In het centrum van Den Haag on dervond het verkeer enige overlast doordat ook de verkeerslichten uit vielen. Het spitsuur was echter reeds grotendeels achter de rug, zodat de moeilijkheden wel mee vielen. Zie kenhuizen en andere diensten scha kelden over op noodagregaten. Over schade als gevolg van het uitvallen van de stroom is tot dusver niets be kend. Het onderzoek naar de oorzaak van de storing is nog niet afgesloten. Wel staat vast dat in het ondersta tion Vleerstraat een transformator is uitgevallen. De storing kon worden opgeheven door een reserve trans formator in te schakelen. Nader vernemen wij dat een deel van de binnenstad door het uitvallen van stroom overlast ondervond. De trams reden normaal door, ómdat deze stroom ontvangen via een apart circuit, Lijkje dreef drie weken in zee In 's -Gravenzande is gistermiddag op het strand het stoffelijk over schot gevonden van een pasgeboren kindi. Het was on ge kleed. De arts L. G. van Rijn uit 's-Gravemzamidie, düe een onderzoek verrichtte, vermoedt diait het lijkje ongeveer drie weken in zee heeft gedreven. Telefoto ANP: drie van de vier Beatles waren donderdagavond present bij de première van hun nieuwste film „Help" in het Pavilion-theater. De foto toont v.l.n.r. Paul McCartney, Ringo Starr en zijn vrouw en John Lennon en diens echtgenote. Eregasten waren prinses Margaret en lord Snowdon. Behalve dezen waren er duizenden fans, die in bedwang gehouden werden door 250 politie-agenten. Voor eventualiteiten waren er enige ambulance-wa gens ter plaatse. Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplaren! Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be lichtingsregeling, parallaxop- heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern en de bediening heel eenvoudig. De prijs is zeer aantrekkelijk: f275.- Canon-Camera's objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG BURGEMEESTER BOOS De kortste weg naar een borrel Een Deense machnist, 34 jaar oud, vond deuren maar een las tige en tijdrovende uitvinding. Toen hy namelijk in Rotterdam langs een café kwam, kreeg hij, hoewel hij al het nodige geest rijk vocht geconsumeerd had, weer dorst, die zo sterk scheen te zijn, dat hij de kortste weg koos. Hij sprong door de spiegel ruit naar binnen. Zijn glaasje kreeg hij, zij het dan een glas water in het Dykzigt ziekenhuis, waar zijn snjjwonden aan gezicht èn armen verbonden werden.. Prijsstop Horecaf verwacht De minister van Economische Za ken heeft een bestuursdelegatie van de bond Horecaf op 30 juli voor een be spreking op het departement uitgeno digd. In bedrijfskringen heeft men de in druk dat zowel voor spijzen en dran ken als voor logiesverstrekking een prijsstop op korte termijn verwacht kan worden. Tram ramt bus Op het kruispunt Overtoom-le Const. Huygensstraat in Amsterdam zijn gisteravond een tramstel van lijn 2 en een bus van Maar se en Kroon met elkaar in botsing geko men, waarbij vijftien passagiers hoofd zakelijk van de bus snij- en vleeswonden opliepen. De bus chauffeur klaagde over een pijnlijke knie. De trambestuurder kwam met de schrik vrij. Allen konden, na be handeling in het Wilhelmina gast huis, hun weg vervolgen. Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat dó tram linksaf de Const. Een granaat <Ue om half twee tus- in de camping een tent doorboorden, «jf fëtekiap1^ dTlta? sen 't Harde en Wezep op de spoorbaan ai in beslag had genomen, voordat bur- k„ voorziMe Van de teeemoetko- ontplofte, heeft drie treinen op de lijn gemeester Luiting Maten ze had kun- mende bua waarbi, da a.oorruiten Amersfoort Zwolle een vertraging nen zien. van ^tuigen braken en de van respectievelijk dertig, twintig en scherven in het rond vlogen. De oor- vjjf minuten bezorgd. Mannen van de Weglopen. zaak van de botsing staat nog niet N.S. die langs de spoorbaan aan het vast. Bij onderzoek bleken de rem- werk waren, zagen de granaat vallen Oldebroek heeft al vaker last gehad men van de voertuigen in orde. Het en ontploffen. Zy namen de benen en van ontploffende granaten. Drie jaar tramverkeer op de "lijnen 1, 2 en 3 belden het dichtbyzynde station, waar geleden detoneerde een zo vlak bij de is drie kwartier gestremd geweest- men de tivinen vasthield tot men er ze- spoorlijn dat zelfs de bovenleiding ker van was dat hun rit zonder gevaar werd vernield. Ook toen heeft de bur- kon worden voortgezet. Naar de her- gemeester officieel zijn beklag gedaan komst van de granaat wordt een on- bij het ministerie van defensie, der zoek ingesteld. Hij zal nu na lezing van een rap- I De spoorwegen hebben later meege- port dat de marechaussee hem heeft deeld, dat de granaat niet op de baan toegezegd opnieuw aandringen op ook op afbetaling kunnen aanschaf- terecht is gekomen, maar 150 meter Maatregelen. Desnoods, zo zei hij gis- fen. B. en W. van Utrecht dachten I er vandaan. Een scherf is waarschijn- teravond, moet de veiligheidsgrens tot het voor sommige mensen weieens lijk in het talud geslingerd. Volgens de maar worden verzet. Hij achtte dit niet heel moeilijk zou kunnen zijn om deze N.S. was het een 105 mm-granaat, af- alleen in het belang van zijn gemeen- kosten zoals tot voor kort gebruike- I komstig uit een houwitzer. te en het vreemdelingenverkeer (zo- lijk was ineens en bij vooruitbetaling te meteen lopen de mensen nog weg uit de voldoen, met name voor de bejaarden. Richtfout. camping" maar ook in dat van het weg- Een voorstel aan de raad, om in de toe- I De legervoorlichtingsdiensl deelde verkeer. De nieuwe rijksweg, waar de komst betaling in termijnen van de I desgevraagd mee, dat een van de mi- scherven gistermiddag over heen vlo- rechten voor een eigen graf toe te litairen die gisteren deelnam aan een gen wordt bijzonder intenslief bere- staan, werd goedgekeurd. 14 Augustus oefening van een afdeling veldartille- den. gaat de nieuwe regeling in. I rie die met 155 mm houwitzsers schoot, I hoogstwaarschijnlijk een richtfout heeft gemaakt. Daardoor werd de granaat zoals gebruikelijk van zuid naar noord afgevuurd (d.w.z. ongeveer paralel met de spoorlijn) maar kreeg een afwijking in zijdelingse richting. I Het projectiel detonneerde volgens de L.V.D. nog in onveilig gebied, na melijk op een afstand van ca. 150 me ter van de spoorbaan. Of er een scherf in de spoorbaan zelf is geslagen kon men bij de L.V.D. niet met zekerheid zeggen: wel staat vast dat een scherf die over de spoorbaan heenvloog te- Ook graf op afbetaling Een eigen graf zal men binnenkort Afvaardiging bezoekt geteisterd gebied Het Eerste Kamerlid de heer Geu ze (CHU) heeft de minister van Noodgebieden recht kwam in een camping die aan landbouw en visserij schriftelijk ge- De minister van landbouw en vis- de andere kant ligt. Daaf richtte hij vraagd of hij niet van mening is dat serij) n^, b. W. Biesheuvel, wil op enige schade aan drie gaten in een de lang aanhoudende abnormaal on- korte termijn nadere indrukken ver tent en een luchtbed maar van de gunstige weersomstandigheden het krijgen over de gevolgen van de kampeerders werd niemand gewond. gewenst maken, dat een overzicht wateroverlast in landbouwgebieden De militaire autoriteiten, aldus de wordt verkregen van de schade, die van Overijssel en Gelderland. Minis- L.V.D., betreurt het gebeuren zeer en deze in land- en tuinbouw teweeg- ter Biesheuvel, die tengevoige van zullen een grondig onderzoek instellen brengt, ten einde een inzicht te krij- vergaderingen van de ministerraad naar de oorzaak. gen in de individuele en de totale niet in de gelegenheid is nog deze schade en in de vermoedelijke pro- week persoonlijk poolshoogte te ne- Marëchaussee. duktiepositie der verschillende ge- rnen, heeft een deputatie van zijn troffen teelten, alsmede ook om de departement afgevaardigd, die van- „Ik laat het hier niet bij zitten en mogelijkheden tot hulpverlening daag de door het water geteisterde zal in Den Haag aan de hoogste bel waar nodig voor te bereiden. ---- trekken". Dit hejeft de burgemeester >,Als dit het geval is, aldi van Oldenbroek, mr. dr. J. H. Luiting heer Geuze, is de minister dan be- Maten gisteravond tegenover het ANP reM* ten spoedigste tot de noodza- het ministerie van landbouw en vis- verklaard naar aanleiding van de „gra- kelijke inventarisatie over te gaan, serij, dr. J. H. Patijn, en beide di- naataffalre" met gebruikmaking van het de pro- recteuren-generaal, ir. J. W. Wellen Bijzonder verstoord is de burge- vmciale voedsei-commissarissen ter en ir. J. A. P. Franke, meeïter over het feit dat hii het ee- beschikking staand apparaat, en aan beurde pas ruim vier uur naderhand de Kamer mededeling vmi de «sul, In Overijssel en Gelderland zullen y taiten van deze inventarisatie te regionale vertegenwoordigers van de i gebieden in Overijssel en Gelderland „Als dit het geval is, aldus de ^al bezoeken. De afvaardiging be- n J u~ uit de secretaris-generaal van vernam via de radionieuwsdienst van drie centrale landbouworganisaties Vanaf 1 januari a.s. zullen de Westduitsers wettelijk verplicht zijn de hierbij afgebeelde „B.B."-uitrustin^ in hun woning te hebben. Behalve gereedschappen bestaat deze uitrusting uit blikken noodvoedsel, een batterijradio en een verbanddoos. De kosten voor de uitrusting moeten door de burgers zelf gedragen worden. ^fi i Ook het Tweede Kamerlid de heer en van de rijkslandbouwvoorlichting blikkelijk by de leiding van de ege - Elfferich (A.R.) heeft vragen gesteld en de provinciale voedselcommissa- plaats over bridaagd dat men hem ov€r wateroverlast in de land- riaten zich bij het gezelschap voe- niet op de hoogte heeft gesteld, terwijl houw. Hij wil van de minister van gen. Tijdens de tocht zal ook contact de scherven op het grondgebied van verheer en waterstaat vernemen of worden onderhouden met de provin- ztJn gemeente zijn terecht gekomen. afvoer van het overtollige hemel- De burgemeester attendeerde erop dat water ernstig wordt bemoeilijkt door zich tussen de spoorbaan en de cam- overigens reeds hoge waterstand 0 ping nog een strook grond van enkele van rivieren. „Zo ja", aldus dit een 400-tal personen betoogd tegen tientallen meters breed, de nieuwe vier- kamerlid, „wil de minister dan in het Amerikaanse militaire optreden baansautoweg HarderwijkZwolle en overleg met de waterschapsbesturen in Vietnam. Voor de betogers uit een berm bevinden. Het onderzoek in (nood)maatregelen treffen, zodat 'n liepen contra-betogers met een groot deze zaak is geheel in handen van de snelle afvoer zoveel mogelijk wordt bord waarop te lezen stond: „Achter marechaussee, die ook de scherven die bevorderd?" ons lopen communisten oiale besturen. In New York is gisteren door

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7