S)e GcicbeSoii^aiit Griekse kabinet haalde het niet wnnnT sTPTAivnpnïTï tt**$£££^rtz OPVOLGER VAN NOVAS -vrrz z ::s «ars Papandreou moet l"i waars< wijken voor compromis VEEL VRIJ? VE! FOTO'S VAN MARS TOONDEN GEEN SPOREN VAN LEVEN VLOEIT VLUG STRAK HONDERDEN STRANDHUISJES VAN HET STRAND WEGGESPOELD Premier Harmei belooft einde van taalstrijd OOK VAN „KANALEN" VALT NIETS TE BEKENNEN Twee moeders van vijflingen behandeld met hormoonpreparaten Uitvinding van Zweedse professor Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAU PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 30 JULI 1965 56e JAARGANG Veronica is losbandig (zie pag. 4) Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., 3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 V/HU J. kj X Lil l\l_ 1 V./1 vFUl_ivFk5 0""' te tanen. In Salonika, altijd een Papandreou-bolwerk, waren gister- T *Ti-*T *T/\1T 1 avond maar ongeveer 20.000 aanhan- V/A VAIUUll T 1111 J.1V7T 1 stad telt 300 000 inwoneTS Verder werden gisteravond luidruchtige de- JL monstraties op de eilanden Korfoe, De nieuwe Gnekse premier Novas zal het vertrouwensvotum, A-t waar ie koning gjsteTen weer aan- hij aan het parlement zal vragen, niet krijgen. Dit werd gisteren kwam, en Kreta gehouden. Er klon- duidelijk, toen 143 van de 171 parlementsleden van de centrum-unie ken ook leuzen tegen de NAVO en partij besloten hun stem niet te geven aan de regering-Novas. Om- tegen het koningshuis. dat ook de 22 afgevaardigden van de linkse EDA-partij zullen tegen stemmen, zal Novas geen voldoende stemmen uit het 300 leden tel- Aanhangers van Papandreou heb- lende parlement kunnen vergaren. De afgevaardigden van de een- ben zich gisteravond ook verzameld trum-unie partij waren met Papandreou bijeengekomen om hun voor een zaal waar aanhangers van houding te bepalen. Tijdens de vergadering demonstreerden onge- Novae. bijeen zouden komen Er de. veer 5000 mensen buiten de zaal, terwijl de politie was gealarmeerd. Het is nu mogelijk dat Papandreou of „compromis-figuur" Stefano- poulos premier zal worden. Premie op niet roken De gemeenteraad van Aboe Hammad, een stad in de Nijl- delta, heeft beslaten iedere ambtenaar een week betaald verlof extra te geven als hij ophoudt met roken. Voor de rokers onder de ambtenaren is er echter één troost: het offer, dat van hen wordt gevergd, geldt niet voor onbepaalde tijd. De rokende ambtenaar moet alleen maar beloven dat hij niet zal roken in het jaar dat op het verlof volgt. r het vergadering aanwezig waren hebben protocol getekend, dat zij tegen het vertrouwensvotum zullen stem men. 23 afgevaardigden uit Salonika, die door moeilijkheden met hun vliegtuig niet in Athene konden ko men, stuurden een telegram dat zij zich neer zouden leggen bij de be sluiten van de vergadering. Twee zieken deden hetzelfde. den zich enkele schermutselingen voor, maar de politie kon onrust voor komen. Staatsgreep in Brazzaville verijdeld Bij de opening van een spoedzit ting van de nationale vergadering van Kongo-Brazzaville, heeft de Een afschrift van het protocol is voorzitter gisteren meegedeeld, dat naar koning Constamtijn gestuurd „wederom een staatsgreep van offi- Alle twintig ministers van het'ka- omdat het kabinet van Athanasiades eieren van het nationale volksleger binet-Novas zijn leien van de een- Novas door het paleis benoemd en van enige imperialisten om ex- trum-unie maar zij waren'niet voor werd- Papandreou heeft de verplich- president Fulbert Joeloe weer aan ie vergadering uitgenodigd- Zij ver- «n® °P ach genomen een toernee de macht te brengen, m de kiem ge- klaarden echter toch te zullen komen, dDOT Griekenland te maken om steun smoord is waarop de aanhangers van Papan dreou antwoordden dat ze eruit ge gooid zouden worden. Alle 1200 af gevaardigden op twee na, die op de te winnen voor zijn strijd. Compromisfiguur Hoewel de menigte die voor het gebouw was samengestroomd Papan dreou reeds toeriep „U bent de mi nister-president" is het niet zeker of deze dat inderdaad weer zal worden. De man die in Athene wordlt genoemd als compromisfiguur is Stefan Stefa- nopoulos, die onder Papandreou vi ce-premier was. De zachtaardige, 67- jarige Stefanopoulos behoort tot de rechtervleugel van de centrum-par tij, maar is aanvaardbaar voor de andere fracties. De voorzitter drong aan op een zuivering onder het staatsapparaat. AANSLAGEN IN VENEZUELA „De nationale bevrijdingstroepen" hebben binnen 48 uur een zesde aan slag gedaan op Amerikaanse olie ondernemingen in Venezuela. Bij deze aanslag, die uitgevoerd is in Pamacualito, in de staat Anzoategui, is een opslagplaats met 100.000 vaten olie van de „Texas Oil Company" opgeblazen. Het aantal arrestaties in verband met de aanslagen is, naar officieel is meegedeeld, vijftig. In werkelijk heid zouden er veel meer arrestaties verricht zijn en zeer duldellJke afkomstig van de „Marmer IV", welke gisteren In Caracas is een politiepatrouille door president Johnson aan de vertegenwoordiger van de pers werd ge in een hinderlaag gelopen waarbij toond. Op de foto is het gebied „Atlantis", tussen twee grote zeeën afge- 12 man gewond zijn. beeld. Duidelijk zijn enorme kraters in het marsoppervlak zichtbaar. De foto is nr. elf van de serie welke door Mariner IV overgeseind werd. (Advertentie) Sommigen weten van geen wijken Pierre Harmei, de nieuwe Belgi sche premier, heeft gisteren in het parlement een uiteenzetting gegeven van zijn politiek. Hij beloofde her vormingen van de grondwet om een einde te maken aan de taalstrijd in cfjn land. Met het oog op deze hervormingen, die met kracht zullen worden door gezet, zal op korte termijn een par lementscommissie in het leven wor- De storm en de zee hebben van- Vlucht den geroepen die met de regering zal nacht deerlijk huisgehouden op de samenwerken. In deze commissie zul- kust van Walcheren en hun uiterste De bewoners waren bijtijds gewaar- len vertegenwoordigers van alle par- best gedaan om het vakantieplezier schud voor de komende catastrofe, tijen met afgevaardigden in het par- van duizenden badgasten nog meer Enige gezinnen, die het er toch op lement zitting hebben. Aan dit alles te bederven; waarin de elementen gewaagd hadden, moesten een goed ligt ten grondslag de wil tot verzoe- wonderwel zijn geslaagd: Op de heenkomen zoeken over de duinen, ning van Walen en Vlamingen. Ge- strandstrook Zoutelande-Biggekerke- Bij Biggekerke is weer een gedeel- streefd zal worden naar vreedzame Koudekerke werden bij hoog water, te van de duinen weggeslagen. De samenleving van beide gemeenschap- omstreeks drie uur in de vroege och- tientallen campings achter de dui- pen door middel van een grotere tend, enige honderden strandhuisjes nenrij hebben ook duchtig te lijden autonomie voor beide groeperingen van het strand gespoeld, waarbij vele gehad van het noodweer (windkracht op cultureel en bestuursgebied en 'n bezittingen van de vakantiegangers acht met slagregens). De kampeer- evenwichtige ontwikkeling van de in de golven verdwenen. ders, die hier nog niet door 't slechte economie in beide delen van 't land. weer van de vorige dagen waren ver- Direct na het zomerreces, in novem- Tot bij Vlissingen zijn brokstuk- jaagd, blijken te behoren tot 't soort, ber van dit jaar, zal de regering nieu- ken aangespoeld .De rijkspolitie is nu dat van geen wijken weet. Niemand we wetsontwerpen hierover indienen, bezig de schade op te nemen en te ziet namelijk in de ervaringen van De nieuwe permanente parlements- trachten orde te scheppen in de chaos de afgelopen nacht een reden om w;eg commissie zal ook een statuut moe- van de op het strand achtergebleven te gaan. De laatste berichten waren, ten uitwerken op grond waarvan overblijfselen. Op het strand van Kou- dat de campingbewoners bezig zijn Brussel „de hoofdstad van België en dekerke is het nog toegestaan in deze dijkjes rond hun tenten op te wer- Europa kan blijven". strandhuisjes te overnachten. pen. De foto's die het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-4 op 14 juli van Mars heeft gemaakt, geven geen bevestiging van de theorie dat er leven op deze pla neet zou zijn, maar zij sluiten de mogelijkheid ook niet uit. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) gisteren verklaard naar aanleiding van de publikatie van de laatste achttien foto's, die de Mariner-4 naar de aarde heeft overgeseind. Andere conclusies zijn, dat Mars meer lijkt op de maan dan op de aarde. Als de rest van het oppervlak van de planeet er net zo uitziet als het stuk dat door de Mariner is ge fotografeerd, moeten er op Mars meer dan 10.000 kraters zijn. Op de thans gepubliceerde foto's zijn zeven tig kraters te zien, waarvan de mid dellijn varieert van drie tot 120 km. Van de „kanalen" waarover vroeger veel is gesproken, heeft men niets kunnen waarnemen. Dr. Pickering, het hoofd van het NASA-laboratorium voor straalaan drijving, verklaarde dat de gegevens van de Mariner-4 hebben bevestigd, dat de luchtdruk op het Marsopper vlak tussen één en twee procent is van de luchtdruk op zeeniveau op aarde. Voorts was geconstateerd dat er rondom Mars geen stralingsgordel is en geen meetbaar magnetisch veld. Dr. Pickering zei dit tijdens een plechtigheid in het Witte Huis, waar bij de achttien foto's aan president Johnson werden overhandigd. Deze reikte daarop de medaille van de NASA uit aan dr. Pickering. De Mariner-4 maakte na een tocht van de aarde van 228 dagen in totaal 21 foto's vai? Mars. De eerste drie werden direct nadat zij naar Pasa dena in Californië waren overgeseind voor publikatie vrijgegeven. Dr. Leighton, die ook verbonden is aan het laboratorium voor straal- Deze foto toont een trieste blik over de uiterwaarden van de Gelderse IJssel, nabij de Steeg. Door de sterke regenval van de laatste dagen staan de uiterwaarden blank, en het ziet er niet naar uit, dat de watertoevloed binnenkort zal ophouden. Een met hormonen behandelde Zweedse vrouw heeft, (zoals gemeld) gisteren een vijfling ter wereld ge bracht - twee dagen na de geboorte van een vijfling in Niemv-Zeeland waaraan een behandeling met dezelfde preparaten vooraf was gegaan. Vier van de Zweedse baby's - de jongens en een meisje - zijn echter inmiddels over leden. De toestand van het overblijven de meisje ls kritiek. Daarentegen werd over de NieuwZeelandse baby's gisteren meegedeeld, dat deze de kri tieke achtenveertig uur goed hebben doorstaan. Een 54-jarige Zweedse professor, Carl Axel Gemzell, heeft de hormoon preparaten die beide eerst onvrucht baar geachte vrouwen gebruikten, ont wikkeld. Een woordvoerder van het la boratorium van de professor in de uni versiteitskliniek van Uppsala verklaar de, dat de kans op een vijfling nog al tijd als ongeveer één op de 42 miljoen werd beschouwd. Volgens Zweedse statistieken was het gisteren de tiende maal tot dusver in de jaren zestig dat in de wereld een Ttjfling werd geboren. De moeder ia 30 jaar. Zij wilde haar naam niet be kend laten maken. Haar baby's, die elf weken te vroeg werden geboren, wo gen allen tussen de 1050 en 1300 gram. De vrouw, wier toestand in bevredi gende mate vooruitgaat, had al een kind, dat ook pas na een hormoonbe handeling geboren werd. De moeder van de Nieuwzeelandse vijfling, mevrouw Lawson, is 26 jaar. Ook zij had al eerder een dochter ge kregen, meiar daarna was zij onvrucht baar geworden. Zevenllng. Professor Gemzell begon vijftien jaar geleden met zijn onderzoek naar de mogelijkheid van behandeling van zo wel mannen als vrouwen met hormo nen. Verleden jaar beviel een van zijn voorheen onvruchtbare patiënten voor tijdig van zeven baby's, die echter allen dood bleken te zijn. Professor Gemzell zei gisteren, dat het theore tisch mogelijk is dat een zevenling op de wereld komt en in leven blijft. Voor zover men weet is het echter slechts éénmaal voorgekomen in 1894 dat een zevenling werd geboren en geen van de baby's kon in leven wor den gehouden, zei hij. Professor Gemzell vertelde nog, dat als resultaat van zijn behandeling in Zweden meer dan honderd kinderen waren geboren van vrouwen die eerst als onvruchtbaar werden beschouwd. aandrijving in Pasadena, deelde nog mee, dat men uit de foto's kan af leiden dat er op Mars nooit oceanen of anderszins aanzienlijke hoeveel heden water zijn geweest. De kans dat men leven op de planeet zou vinden, werd zijns inziens daardoor geringer. Als er leven zou zijn in de een of andere primitieve vorm, wellicht in de vorm van bacteriën of planten, zou Mars „de beste en misschien de enige plaats in het zonnestelsel zijn voor het behouden van primitieve omstandigheden". Nieuw licht op aardhistorie Volgens dr. Leighton zal een ver dere bestudering van de foto's van grote invloed zijn op de wetenschap pelijke opvattingen omtrent de oor sprong van de zonnestelsel. Wellicht zou ook een nieuw licht vallen op de geschiedenis van de aarde. De ouderdom van de gebieden van Mars die de Mariner heeft gefotogra feerd, wordt geschat op twee a vijf miljard jaar. Men had geen grote bergmassa's of valleien waargeno men en ook geen bijzondere sporen van erosie. Daarom was het moeilijk aan te nemen, dat er voldoende on gebonden water op Mars voorkomt om stromen te vormen, zo meende dr. Leython. Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselvallig weer De kern van de depressie die het weer in ons land beheerst was van morgen boven het Kattegat aange komen. Hij verplaatste zich echter maar weinig meer. De fronten van deze depressie drongen over Duits land tot Zwitserland en Oostenrijk door, waardoor met enige regen een einde kwam aan het mooie weer van de voorgaande dagen. Bij de ingang van het Engelse Ka naal manifesteerde zich vanmorgen een storing die over Frankrijk naar Zuid-Duitsland zal trekken. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land tijdelijk afnemen. Boven de Noordzee blijven krachtige noordwes telijke winden waaien, die tamelijk koude en onstabiele lucht naar ons land aanvoeren. Wij verwachten daarom ook morgen een wisselvallig weertype, waarbij enkele buien door opklaringen zullen worden afgewis seld., In de temperatuur komt weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 31 Juli: zon op 5.00, onder 20.32; maan op 8.41, onder 22.27. H oogwater standen 31 Juli: v.m. 7.14; n.m. 19.23. KORRELTJE „Die benyt een ander syn profyt, Die quelt syn vleesch en verslyt syn tyt". (Oud Holl. spreuk)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1