VREDESMISSIE UIT GHANA VERLIET HANOI „BIJZONDER VOLDAAN" Labourregermg verwierf opnieuw het vertrouwen Duits spionagenet in Engeland viel in 1914 in een dag uiteen Medische diensten Japan verzoekt: geen bombardementen vanaf Okinawa DE RIJNSBURGSE FEESTELIJKHEDEN Kardinaal Jager spreekt op Duitse Kirchentag Sportgemeenschap in weekeinde van 7 augustus Oim-ADE Maandag treedt Heath in het strijdperk Mata Hari, meest besproken, minst bekwame VRIJDAG 30 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 De onder leiding van de Ghanese hoge commissaris in Londen Kwesi Armah staande speciale Ghanese missie, die een bezoek van vier da gen aan Noord-Vietnam heeft ge bracht, is vandaag weer uit Hanoi vertrokken. Radio Hanoi, dat dit meldt, deelt verder mede dat Armah heeft ver klaard „bijzonder voldaan" te zijn over de besprekingen die hij met president Ho Tsji Minh, premier Pham Van Dong en vice-premier en minister van buitenlandse zaken Ngoejen Doei Trin heeft gevoerd. Het NoordVietnamese radiostation meldde verder dart, president Ho Tsji Minh de Ghanese hoge commissaris dank had gebracht voor „het mede leven van het Ghanese volk en pre sident Nkroema met de worsteling van het Vietnamese volk ter verkrij ging van zijn wettige nationale rech ten en de daadwerkelijke steun van Ghana aan deze 9trijd". Radio-Hanoi besloot: Vice-premier en minister van buitenlandse zaken Tiin heeft tegenover de heer Armah een uiteenzetting gegeven van het Noordvietnamese standpunt, dat de door de Noordvietnamese regering genoemde vier punten de beste basis vormen voor het bereiken van een politieke oplossing 'van het Vietna mese vraagstuk". Maxwell Taylor vertrokken De afgetreden Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Taylor, is vandaag uit Saigon ver trokken. Hem werd uitgeleide ge daan door de Zuidvietnamese minis- van buitenlandse zaken en het corps diplomatique. Op het vliegveld zei Taylor, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam alles zullen doen wat nodig is en zolang dat nodig is, om de vrede en het recht in Vietnam te herstellen. Vietcongtactiek „Als wij willen kunnen wij Saigon en de andere grote steden in Zuid- Vietnam dadelijk bevrijden, maar onze tactiek is de vijand uit te put ten, dat is voordeliger". Dit is in Cairo tijdens een persgesprek ver klaard door de ondervoorzitter van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront. Hij ontkende dat het front commu nistisch zou zijn en noemde het een onafhankelijke volksbeweging. Het front gebruikte uitsl- itend wapens die op de Amerikanen en Zuidviet namese regeringstroepen waren buit gemaakt. „Zolang de Amerikanen denken dat het in Vietnam om een strijd tussen links en rechts gaat, zullen zij nederlagen blijven lijden", aldus de ondervoorzitter van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront De Japanse minister van buiten landse zaken, Etsoesaboero Sjiina, heeft meegedeeld, dat hij de V.S. verzocht heeft, zich te onthouden van bombardementen op Vietnam met op Okinawa gestationeerde vliegtuigen. De minister heeft eraan toege voegd, dat juridisch Japan niet kan protesteren (president Kennedy heeft in 1961 erkend dat het eiland Oki nawa deel uitmaakt van Japans grondgebied. De V.S. behouden zich evenwel alle bestuursrechten op het eiland voor, dat een van hun voor naamste bases is in de Stille Oce aan). Nieuwe Oostduitse maatregel tegen vluchtelingen De Oostduitse autoriteiten maken het mensen die naar het Westen wil len uitwijken steeds moeilijker. Vol gens verklaringen van gevluchte Oostduitse grenswachten zijn, om te beginnen langs de grens met Slees- wijk-Holstein, bommen en patronen met een verdovend gas langs de de marcatielijn geplaatst. Het gas ont snapt als iemand met de voet blijft haken achter een draad die dicht langs de grond is gespannen. In de periode van woensdagavond tot donderdagavond wisten in totaal acht mensen naar het Westen uit te wijken. Een 34-jarige man liet zich met zijn 32-jarige vrouw en zijn ne genjarige zoon aan een touw van het voormalige rijksministerie van luchtvaart, dart tegen de grens tussen Oost- en West-Berlijn ligt, in het westelijke stadsdeel zakken. Een 26'- jarige man wist zich gedurende veer tien uur vast te klemmen aan een remstang onder een interzonale trein, die van Neu-Brandenburg naar Frankfort reed. De andere vluchte lingen kwamen in Hessen en in Me- der-Saksen over de grens. Voor het eerst zal een katholieke bisschop op de Duitse Evangelische Kerkendag, welke gisteren in Keu len geopend is het wóórd voeren. Het is kardinaal Jager, aartsbisschop van Paderborn, die vandaag met dr. Beek maan, de praeses van de protestantse Kerk in Rijnland, over het concilie zal discussiëren. Zoals bekend wisse len de Evangelische en Katholieke Kerkendagen zich jaarlijks af. De dit jaar in Keulen gehouden protestantse Kirchentag staat onder het motto: „Staan in vrijheid". Op discussiebijeenkomsten en inleidin gen wordt o.m. gesproken over de verhouding man-vrouw, maar ook over de houding der protestanten tot de niet-protestanten, met name ka tholieken en joden. Men heeft dit jaar de nadruk op het samendenken en overwegen van problemen gelegd, minder dan op massale manifestaties, die andere Kirchentagen kenmerk ten. De bekende katholieke theoloog, dr. Karl Rahner S.J., zal eveneens het woord voeren. Hij spreekt over „de oorsprong van onze vrijheid". Kardinaal Frings van Keulen heeft vandaag 150 leidende figuren van de Evangelische Kerken in zijn huis ont vangen. Hij heeft ook enkele protes tantse gasten tijdens deze dagen in zijn huis gastvrijheid verleend, even als vele katholieke Keulenaars. KOMPLOT ONTDEKT. Volgens de Boliviaanse minister van binnenlandse zaken, luitenant-kolonel Oscar Quiroga Teran, is in Bolivia een internationale organisatie ontdekt, die van plan was de regeringen van Boli via, Argentinië en Paraguay omver te werpen. Volgens de minister spoorde deze organisatie in verscheidene landen aan tot terroristische en guerilla activi teiten. Routes van verschillende optochten Voor de feestelijkheden te Rijns burg ter gelegenheid van de bloe men week, zijn voor de verschillende evenementen de volgende routes aan gewezen: MARS DRUMBAND DWS (donderdag 5 augustus) Korte Vaart, Hofstraat, Kerkstraat, Oude Vlietweg, Smidstraat, Vliet ZZ, Bakkersbrug, Vliet NZ, Koestraat, Noordeinde, Burg. Meij boomstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Rapen burg, Korte Vaart. ROUTE KINDERCORSO Julianaschool, Hofstraat, Heren weg, Oude Vlietweg, Smidstraat, Oegstgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Tulpenstraat, Irissen- straat, Burg. Hermansstraat, Hya- cinthenstraat, St. van Rossumstraat, Petr. v. Saxenstraat, Evertsenstraat, Piet Heinstraat, De Ruij terstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Lange- vaart, Heerenweg, Kerkstraat. LEIDSCHENDAM De zgn. Sportgemeenschap, welke dit jaar in Stompwijk wordt gehou den en waarover wij woensdag reeds schreven, wordt georganiseerd in het weekeind van 7 en 8 augustus. Wij vermelden dit nog eens nadrukkelijk, omdat in ons bericht van woensdag werd gesproken over a.s. zaterdag en a.s. zondag. ROUTE LAMPION OPTOCHT Korte Vaart, Hofstraat, Kerkstraat, Vliet NZ, Dubbele Buurt, Katwijker weg, Kanaalstraat, De Ruijterstraat, Trompstraat, Petr. van Saxenstraat, Noordeinde, Brouwerstraat, Vliet ZZ, Smidstraat, Oude Vlietweg, Kerk straat CORSO ROUTE Vertrek van terrein Veiling „Flo ra", Oegstgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Petronella van Saxen straat, Evertsenstraat, Piet Hein- straat, De Ruijterstraat, Kanaal straat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Heerenweg, Kerkstraat, Vliet NZ, Koestraatbrug, Vliet ZZ, Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijns- burgerweg en Rijnzichtweg. Avondroute door Rijnsburg: Flora, Rijnsburgerweg, Oegstgees terweg, Herenweg, Sandtlaan, Lange vaart, Kanaalstraat, Burg. Meijboom- straat, Noordeinde, Koestraat, Vliet ZZ, Smidstraat, Oegstgeesterweg, Rijnsburgerweg, Flora. LISSE Bloembollenveiling De aanvoer wordt nu steeds groter, er is grote belangstelling voor het leverbaar en de kooplust is goed, zodat goede prij zen worden besteed, met voor di verse soorten een stijgende markt. Tulpen (resp. zift 12/ en zift 11/12) Alberie 7.60, 7.25; Apeldoorn 9.25, 6.25; Bandoeng 13.75, 12.15; Bellona 8.05, 6.65; Bing Crossby 10.55, 8.40; Brilliant Star 27.85, 25.35; Brightling 7.20, 6.55; Carlton 8.55, 6.95; Cassini 10.90, 9.65; Crater 8.35, 6.80; Door man 6.35, 6.25; Edith Eddy 7.95, 6.45; Farnc. Sanders 10.40, 9.65; Gen. de Wet 13.10, 12.75; Golden Harvest 7.20 6.30 Golden Show 7.35, 6.40; Joffre 12.60, 9.95; Krelages Triumph 7.50, 5.50; Lustige Witwe 9.05, 7.15; Mont gomery 14.05, 10.95; Olga 9.45, 7.75; Orange Favourite 9.15, 8.50; Oxford 7.80, 6.50; Paul Richter 7.60, 6.65; Prins van Oostenrijk 12.70 11.90; Pro minence 18.35, 14.50; Queen of Night 8.85, 8.30. SASSENHEIM UITSTAPJE GING NIET DOOR Het was voor de jeugd van Speel tuinvereniging „Béatrix" een grote teleurstelling, dat het jaarlijks uit stapje naar Groenendaal, dat giste ren gehouden zou worden, door het slechte weer geen doorgang kon vin den. Dank zij een inderhaast door het bestuur georganiseerde feestmiddag, werd voor deze teleurstelling een ge slaagde compensatie gevonden. Van twee tot zes uur werden zij op pret tige wijze in het KSA-gebouw bezig gehouden. De heren A. v. Schaik en N. Koelewijn brachten het jeugdig publiek in verrukking met snelteke- nen en sketches. De vrolijkheid steeg ten top toen de heer Koelewijn als zangeres optrad. Voor hun prestaties werden ze beloond met een welver diende ovatie, evenals Joke en Toos Moerkens, die op hun accordeon en gitaar voor muziek zorgden. Verder werd de middag gevuld met films van Donald Duck, Mickey Mouse en Rin-tin-tin, de politiehond. Voortrac- taties werd ook gezorgd en om zes uur trok de jeugd, na een leuke mid dag, weer met een „ijsje" huiswaarts. KATWIJK BEKENDMAKING! B. en W. van Katwijk maken be kend, dat zij voornemens zijn krach tens artikel 20 der wederopbouwwet vergunning te verlenen tot: „het bouwen van ee werkplaats op een terrein gelegen aan de Achterweg, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B, nrs. 4561 en 4562." Het bouwplan en de daarop betrek king hebbende stukken liggen vanaf heden tot en met 6 augustus 1965 ter gemeentesecretarie (afdeling algeme ne zaken) voor een ieder ter inzage. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden ge durende deze termijn in de gelegen heid gesteld eventuele bezwaren te gen het verlenen van de gevraagde vergunning schriftelijk bij hem in te dienen. Handbalver. „Jong-Ade" Het bestuur van „Jong-Ade" deelt mede, dat de leden zondag 1 augustus a.s. kennis kunnen maken met de nieu we penningmeesteresse. Zij zal van 9.30-10.30 uur in café v. d. Poel aan wezig zijn om de contributie van de maand augustus te ontvangen. Het Britse Lagerhuis heeft gister avond, na rumoerige debatten, een door de conservatieve fractie inge diende motie van afkeuring over de nieuwe economische maatregelen, met 306 tegen 285 stemmen verworpen. De meerderheid daalde echter tot vier stemmen, toen een motie, waar in de regering werd gelukgewenst met de vorderingen die tot dusver zijn gemaakt bij het nakomen van de verkiezingsbeloften, met 298 te- N. A. Commandeur gen 294 stemmen werd aangenomen. De oorzaak was, dat de liberale le den, die wel tegen de conservatieve motie van afkeuring hadden gestemd, zich byiten de gelukwensen aan de regering hielden. Wilson verdedigt bezuinigings maatregelen Premier Harold Wilson verklaarde te hopen, dat niemand in Groot-Brittan- Tiië of daarbuiten in twijfel verkeert over de vastbeslotenheid van zijn re gering, die economie van het land er bovenop te brengen. Wilson viel het beleid van de vorige conservatieve regering fel aan in zijn toespraak, die herstel van de eenheid binnen de Labourpartij beoogde. Wilson had in het debat niet Ed ward Heath, de nieuwe conservatieve leider, als tegenstander. Verwacht wordt dat dit pas maandag zal ge heimen. Niettemin gaf hij Heath wat schimpscheuten, o.a. over diens vroe gere meningsverschillen met Regi nald Maudling de voornaamste ri vaal van Heath bij de verkiezing van deze week voor het conservatieve lei derschap en noemde hij hem: „de ze nieuwe sir Galahad". De heer N. A. Commandeur, vete rinair inspecteur van de volksge zondheid en tevens inspecteur-dis trictshoofd van de Veeartsenjjkun- dige Dienst voor noordelijk Zuid- Holland zal op 1 augustus wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zjjn functie neerleggen. De heer Commandeur geniet behalve door zijn functie als veterinair in specteur, ook grote bekendheid in Leiden en omgeving als lid van de Optochtcommissie van de 3 October Vereeniging, waarin hij reeds sedert 1938 zitting heeft en waarin hij ook vele jaren het voorzitterschap be kleedde. In restaurant „In den Vergulden Turk" zal de heer Commandeur mor genmiddag van 3 tot 5 uur recipië ren. In Genève is een in Lausanne woonachtige Blitse zakenman gear resteerd, nadart in zijn auto voor een bedrag van ongeveer 400.000 gulden aan valse Amerikaanse dollars was gevonden. MORTIERAANSLAG IN VIENTIANE Vannacht zijn nabij een boeddhis tisch kerkhof in de buitenwijken van Vientiane met mortieren of bazoo ka's verscheidene granaten afge vuurd, die in het centrum van de Laotiaanse hoofdstad terecht zijn ge komen. Dit heeft aan vijf personen het leven gekost, terwijl 25 anderen werden gewond. Onder de slachtof fers bevinden zich kinderen. Een der granaten kwam neer op een huis, waarin zich vijftien personen voor een familiefeest hadden verenigd. Men acht het in Vientiane moge lijk dat de aanslag is gepleegd door aanhangers van de rechtse generaal Poemi Nosavan, die Laos, na een mislukte staatsgreep, heeft verlaten. Als motief van de aanslag wordt het feit genoemd, dat de communistisch- Chinese ambassadeur in Vientiane is teruggekeerd. John Baker White in Londen is een expert op het gebied van de spio nage en contra-spionage. Gedurende de Tweede Wereldoorlog werkte hij voor de Britse militaire en politieke inlichtingendienst in de rang van luitenant-kolonel. De eerste keer, dat ik oog in oog met een spion heb gestaan was tijdens de zomer van 1914, aldus John Baker White. Ik kon op dat ogenblik nog niet voorzien, dat ik in mijn ver dere leven beroepshalve te doen zou krijgen met spionage en contra spionage. LEIDEN EN OMGEVING Leiden Gedurende het komende weekeinde nemen waar de volgende artsen: H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 24961; J. v. Gent, Plantage 14, tel. 22538; J. v. Leeuwen, Van de Brandelerkade 28, tel. 20412; F. G. van Leeuwen, Haagwëg 60, tel. 26509; J. H. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337, b.g.g. dokterstelefoon 22222. Voor spoedeisende gevallen is geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48. Van 8-12 uur (alleen op zaterdag) is ook geopend apotheek Kok, Rapenburg 9. Alkemade en Leimuiden Dkt. Glansbeek, Peeklaan 22, Oude Wete ring, tel. 01713-511; dkt. Brinkhordt, Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721-269. Alphen a. d. Rijn Dkt. M. E. v. d. Steen, Wilhelminastraat 66, tel. 2738. Apotheek tot 13 uur zaterdag: Apo theek Somberg, Wilhelminalaan 67, daarna Apotheek Allart, Raadhuis straat 206. Bodegraven Dkt. C. v. Beek, Vijverlaan, tel. 2268. Zr. A, Faber, Irenestraat, tel. 2566. Dierenarts: G. Hofland, Vijverlaan, tel. 3798. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Wijkverpl.: Zr. Beks, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tel. 5114. Apotheek: G. H. Bal, Hoofdstraat 78, tel. 02520- 5272. Tandarts: C. C. H. Beek, Hoofd straat 8, tel. 02520-5723. Katwijk a. d. Rijn Dkt. H. M. Hueting, tel. 2102. Apotheek: Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk a. Zee Dkt. Timmers, tel. 4004. Voor apotheek, zie Katwijk a. d. Rijn. Koudekerk Voor dokter, zie Lei derdorp. Voor zuster, zie Leiderdorp. Langeraar en Woubrugge Dkt. J. Nooter, Woubrugge, tel, 01729-104. Zuster voor Langeraar en Nieuw- veen: Zr. Visser, tel. 01723-364, b.g.g. 01713-351. Leiderdorp Dkt. H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 01710-24828. Zr. Prins, Kom van Aaiweg 7, teL 01710- 23109. Apotheek: tot 12 uur zater dagmorgen: Van Breest Smallenburg. Vanaf 13 uur wordt waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Mens heid", Hooigracht 48, Leiden. Leidschendam Dkt. J. J. Grob- ben. Patrijslaan 32, tel. 4445. Tand arts: tel. 070-543035. Wijkverpl. WGK tel. 6059. Ziekenauto: tel. 3923. Lisse Dkt. J. M. van Dijk Sr., Achterweg 6, tel. 3134. Voor apotheek en tandarts zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. B. P, Visser, S. van Capelweg 16, telef. 01724—203. Nieuwveen Voor dkt. zie Lan geraar en Nieuwkoop. Noordwijk Dkt. J. v. Nes, Oude Zeeweg 82, tel. 2495. WGK: Gemeen schappelijk Wijkgebouw, tel. 2338 of 2907. Noordwijkerhout Dkt. K. A. van Raay, Herenweg 17, tel. 025332385. De Zilk: dkt. A. G. T. v. d. Lugt, Hoogduinweg 20, tel. 025205707. Wijkverpl. WGK, Rusthof 1. tel 2468. Oegstgeest H. A. Reterink. Joh. Evertsenlaan 14, tel. 50394. Oegst- geeste Apotheek geopend voor spoed gevallen. WGK: zr. Van der Kleij, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijnsburg zie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim Dkt. W. J. de Graaff Hoofdstraat 167, tel. 8479. Voor tand arts zie Hillegom. WGK: zr. Muhl- haus, Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout. Apotheek Sassenheim geopend. Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout en Warmond Dkt. L. J. K. Lemperts, Julianalaan 82, telef, 02532—6140. Voorschoten Dkt. J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2530. Tandarts: Ch. Kengen, Kon. Wilhelminalaan 32 melden voor 9.30 uur. Apotheek Voor schoten geopend. Zoeterwoude H.R. Zuster van Leeuwen is van 1 t.m. 15 augustus met vakantie. Waarneming zr. Van der Ven, De Genestetstraat 2, Ha zerswoude H.R., teL 01714588, b.g.g. 01710—30624. Tijdens mijn wandelingen langs «en ka naai in Southampton ontmoette ik keer op keer een me r''waardige man Soms ontdekte ik hem tussen de struiken met een verrekijker op zijn schoot. De 3e augustus in 1914, de dag vóór Engeland de oorlog verklaarde aan Duitsland, werd hij plotseling door een politieagent uit het dorp weggehaald en ik heb hem nooit meer teruggezien. Hij was een Duit se spion, die verslag moest uitbrengen over de activiteiten van de marine in de omgeving van Portsmouth. Voor 191-1 hadden de Duitsers een doel treffend net van kleine agenten, die in geheel Engeland actief waren Langs ver scheidene kanalen brachten deze agentjes hun inlichtingen over aan hun ambassa de te Londen of een kantoor in de City. Meestal werkten zij als kelners, kinder meisjes of gouvernantes, of waren zij Ud van een of andere Duitse band zoal toen vrij veel op straat speelden. Toen de oorlog uitbrak werden zij naar huis gestuurd. Slechts enkelen de ge vaarlijksten - werden opgesloten. Het Duitse spionagenet in Engeland viel in één dag uiteen, aldus John Ba ker White. Er bestond toen geen vijfde koionne zoals in 1939 maar wel pro beerden de Duitsers hun spionage van buiten af te doen functioneren. Amerika was een voor de hand lig gende basis van waaruit kon worden geopereerd. Amerika was een neutraal tand, dat sterke banden had met Europa en Ln het bijzonder met Ierland, waar het Ierse Republikeinse leger en de Ierse Republi keinse Broederschap, reeds aanstalten maakten tot de opstand van pasen 1916 Ook op Ulster hadden de Duitsers gere kend want zij hadden wapens geleverd aan de Ulster Volunteer Force. Zij wer den daarin echter teleurgesteld. Ulster bleef loyaal aan de Britse oorlogsinspan ningen, wat uiteraard een grote tegen slag voor Duitsland betekende. Voorts werd Karl Lody, een marine-of ficier, die de voornaamste Duitse spion in Ierland was, te Klllarney gearresteerd ln oktober 191' en terechtgesteld ln de Tower ln Londen tydena de daarop vol gende maand. .Friends" De Ier Roger Casement, een voorma lig lid van de Britse consu'iaire dienst, had in het geheim contact opgenomen met het Duitse ir isterie buitenland se Zaken En Zimmerman, zijn chei sinds 1914, tra -tte - overigens zonder succes - een Iers legioen samen te stel ien met Ierse krijgsgevangenen en hij werd gevangen genomen in april 1916 toen de Duitsers - em in het geheim naar Ierland hadden gebracht. Vier maanden later werd hij opgehangen wegens ver raad. Albert Sander hield het langer uit. De zee Duitse spion in de Ver. Staten werk te vanuit een kantoor in de Nassaustreet; 150 in New York Hij leidde er «en or ganisatie, die The Friends of Peace" n< emde de vriend van de vrede. Zijn organisatie probeerde de uit voer van Amerikaanse waapens naar Eu ropa zoveel mogelijk te beletten. Maar zijn werkelijke t? rt? was de Irish Repu blican Brotherhood te gebruiken als dek schild voor zijn spionageacöviteiten. In februari 1917 werd hij ln New York schuldig bevonden aan het organiseren en onderhouden van „een militaire onder neming" tegen Engeland en Ierland en het zenden van spionnen naar beide tan den. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden. Wallstreet Pogingen om de Duitse spionage te re organiseren ln Engeland n Frankrijk werden gedaan vanuit centra te Stock holir en Rotterdam, nogmaals gebruik makend van Ierse en Indiase revolutie naire bewegingen als dekmantel Een dere organisatie, die meer resultaten boekte, werd geleid door de Duitse am bassade te Washington, tot Amerika zich ook met de oorlog ging bemoeien H<>ofri agent was een ze' re Von Igel, die een .publiciteitskantoor" had opgericht In Wallstreet in het Jaar 1914. In feite ech ter was hij ->ei officieel agent van het Duitse ministerie van buitenlandse za ken. Toen Amerika aan de oorlog ging deelnemen tn 1917, werd ontdekt, dat de sers een uitgebreid spionagenet had- over het ge. ele land. Dit net be stond uit verbindingen met het vaderland door middel van onderzeeboten. De wellicht meeat besproken spionne m de eerste wereldoorlog ten onrech te voorgesteld als een schoonheid wa# Mat. Rati. Zij was ook een V» minst bekwame, aldus John Bakm White. Exotisch Geboren in Nederland uit Nederlandse ouders, haar echte naam wit Marga- rete Zelle - trouwde zij op 18-jarlge ieet- t$d man, veel ouder dan zij. die tn dienst was van de Nederlandse strijd krachten in Oost-Indië Daar leerde zij de Balinese dansen en typische kledij kennen en meei omwille an de erotiek van om de eatheti. k ervan, verliet zij haar echtgenoot en keerde terug naar Europa als de exotische Oosterse danse res Mata Hari. Zij had een grote aan trekkingkracht en het duurde niet lang of zij had een aantal „beschermers' tn hoge politieke knngen. zowel ln Duits land als in Frankrijk. De Duitsers zagen spoedig ln wat voor mogelijkheden deze Mata Hart als gehei me agente kon hebuen en daar er weinig dingen waren, die zij niet zou hebber ge daan voor geld, stemde Mata Hart toé. Een tijdje later kregen de Fransen de zelfde ideeën omtrent Mata Hari en zij werd toen een zgn. dubbele agente Even wel van zeer twjjfei*- '>Uge reputatie want zij had een voor dit beroep zeer grote handicap: haar domheid. De Fransen fusilleerden haar wegens het verraden van drie geallieerde agen ten aan de Duit; ers maar het valt te betwijfelen of ze dit verraad wel vitJ- willig heeft gepleegd. „Special Branch" Beter geschikt waren twee Britse spl onnen. Een ervan die nog steeds ui te ven Is en niet graag heeft, dat zijn naam aan de openbaarheid dt prijsgegeven, kwam bij het Duitse leger als officier tn het begin van deze eeuw en diende van 1914 tot 1918 in zijn hoge bevelvoerende positie De andere was Henry Landau, geboren uit een familie van Zuidafrlkasn se boeren en Engplsen een briljant taal kundige en moedig man Te Rotterdam installeerde hij net hart van een netwerk van agernei- tn bezet België om de trtrepenbeweglngen gade te si. an. De agenten smokkelden hun Inlichtingen over de grens ot ge bruikten duiven Landaus orga.rii.-atie was opmerkelijk doeltreffend er' zijn in formaties waren voor de geallieerden onschatbaar. De Britse Intelligent i Service van de marine begon de oorlog als totaai Waar deloos doch eindigde als de beste orga nisatie ln haar soort. Dit was v«x>t een groot deel te danken aan de inspanningen het brein van de directeur Sir Regi- nai ..Blinkev Hall. Gelijktijdig stichtten wijlen Sir Basil Thomson en wijleD Sir Henry Curtis Bennett de organisatie voor contra-spionage. die thans bekend staat onder de naam „Special Branch" Kon na de oorlog ln 1918 kwam Ik tn tiauW contact met deze me» kwa> -dige mannen, aldus John Bake en uit ervaring kan ik thans zeggen, dat de regels, die zij vastlegden voor succesvolle spionage en contra-spionage thans nog opgeld doen Deze regels rijn: toewijding, veel ge duld, scherpe aandacht voor een nietig detail, de noodzaak om te verifiëren en her-verifiëren en een diep Inricht ta de menselijke natim. -r rwii<hel<L j». (Copyright Opera Mundl)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11