S)e ÊeidaeGoti/fco/rit Uitbreiding troepenmacht in Vietnam tot 125.000 man STAP VAN JOHNSON BAARDE GEEN OPZIEN „ZWAKHEID BRENGT GEEN VREDE" VOOR HET OGENBLIK GEEN RESERVES ONDER DE WAPENEN GEEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE POLITIEK IN ZUID-VIETNAM Thans Zweedse vijfling Over het lot van Griekse kabinet wordt morgen beslist Geschenken voor Nieuwzeelandse vijfling DONDERDAG 29 JULI 1965 56e JAARGANG PROBLEMEN VOOR KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 18.00 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., 3,55 p. mnd, 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1,75 MILANEES KERKBESTUUR als telefoonpalen. Vermoedelijk wa ren dat luchtdoelraketten. NOG GEEN AANVAL OP President Johnson heeft gisteren op een pers conferentie bekendgemaakt, dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam van 75.000 man zal worden verhoogd tot 125.000 man. Hij deelde mee, dat het aantal dienstplich tigen, dat elke maand onder de wapenen wordt feroepen, zal worden vermeerderd van 17.000 tot 5.000 man. De genoemde verhoging van de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in voerder heeft meegedeeld, dat Zuid- verwezenlijkt. Johnson vjetnamese militairen zich uit een Vietnam tot 125.000 man zou vrijwel onmiddel lijk kunnen worden verwezenlijkt. Johnson voegde hieraan toe, dat „later nog meer troepen van jjun buitenposten voor de be- nodig zullen zijn en dat die zullen worden ge- waking van Saigon hebben terugge zonden". „Uitbreiding van het communisme^in trokken. Deze buitenposten zijn de Zuid-Vietnam zou het vertrouwen van de vrije afgelopen dagen het doelwit ge- wereld in de bescherming van de V.S. verzwak- weest van hevige aanvallen van de ken en de veiligheid van de Verenigde Staten Vietcong. Dinsdag was Ba Ta, onge- zelf in gevaar brengen". veer 19 km ten zuidwesten van de De president verklaarde dat dezaken op het spel", aldus de presi- onlangs gevormde „vliegende di- dent. visie" die in de staat Georgia is Hu betoogde dat het merendeel gelegerd, naar Zuid-Vietnam zal ™n d? 2 6 5 vtTr Azie niet op eigen kracht „de worden overgebracht. Voor het groeiende macht en de inhalige am- ogenblik was het niet noodzake- bities van het Aziatische communis- lijk reservetroepen onder de wa- me" kan weerstaan. Een Azië dat penen te roepen. Ingeval dat no- door communistische overheersing dig mocht worden, zou het Ame- wordt bedreigd, zou zeker de veilig- rikaanse volk worden ingelicht, beid van de V.S. in gevaar bren- De president herhaalde dat zijn ^en regering bereid is on elk moment "Wij hebben het niet verkozen om 4.jwachter aan de poort te zijn, maar in een officieel antwoord aan de Ne- te geven aan de ernstige ongerust- hoofdstad, verwoest. De Zuidvietna- mezen hadden deze post prijsgege- Generaal Meyers deelde mee, dat ven na zware verliezen te hebben Amerikaanse piloten die het neer- geleden. Hoewel de guerillastrijders schieten van de Phantom, het afge- hoe langer hoe dichter in de buurt lopen weekeinde, met naar men ver- van de hoofdstad komen ruiten moedt een luchtdoelraket, hadden in het centrum van de stad rinkel- gezien, gemeld hadden dat zij tijdens den op een dag van de ontploffingen de betrokken aanval dingen langs verwachten de autoriteiten geen hadden zien vliegen die eruit zagen grootscheepse aanval op Saigon. Niet de bedoeling Hitier te prijzen De Zuidvietnamese regering heeft de regering van Zuid-Vietnam uiting Jacqueline Kennedy vierde haar 36ste verjaardag er is niemand anders. Nu kunnen wij derlandse regering doen weten, dat heid die in Nederland was gerezen waar en met welke regering dan ook onderhandelingen te begin- i^fet ons woord breken of ons aan aan generaal Ky, toen hij als com- over deze „hoogst betreurenswaar- nen over de crisis in Zuid-Viet- onze verplichtingen onttrekken, of mandant van de luchtmacht in een dige uitüatingen" van de Zuidviet- nam. hen die in ons geloven en ons ver- gesprek met journalisten aan Hitier namese minister-president en om trouwen, overleveren aan de ter- refereerde, daarbij alleen de gedach- daarover opheldering te vragen. De president las een brief voor reV,r' onderdrukking _en moord die te voor ogen heeft gestaan, dat Viet- van een Amerikaanse vrouw die zu,,en volgen. Dit is de reden waar- nam voor alles behoefte heeft aan hem had gevraagd waarom Amerika om WÜ in Vietnam zijn", aldus John- leiderschap en een gevoel voor disci- oorlog voert in Vietnam. Hij zei naar so"* Pline teneinde de misdadige agressie aanleiding hiervan, dat de V.S. uit p vraag of hij het eens was der communisten te kunnen weer- het verleden hebben geleerd, dat een scb?.tting dat de strijd in staan. „terugtrekken geen veiligheid ver- SS8™} ZÏÏLbfb? Dit heeft minister Luns meege- sehatt en dat zwakheid geen vrede deeld h, .antwoord, op vragen /an Een Zweedse moeder heeft, nadat zij een behandeling met hormonen had ondergaan, vandaag in een zie kenhuis in Falun, in Midden-Zwe den, het leven geschonken aan een vijfling. De jonggeborenen wegen tussen de 1.040 en 1.300 gram. De vrouw was tot nu toe kinderloos. VONNIS IN PARIJS Louis de Condé, een lid van de OAS dei heeft meegedaan aan de aanslag van Petit Clamart op De Gaulle, is vanochtend in Parijs tot 15 jaar veroordeeld. brengt". WERKELIJK EEN OORLOG kaanse volk moet begrijpen dat er h't Tvmede Kamerlid drs. G. M. Ne- geen snelle oplossing bestaat voor het probleem". Overigens zei de pre- Minister Luns zegt dat in de Zuid. sident geen raming in jaren te wil- Vietnamese regeringsverklaring ver- centrale punt is dat dit wer- len geven. der gezegd wordt dat generaal Ky kelyk een oorlog is, geleid door President Johnson heeft er bij se- op geen enkele wijze de bedoeling Noord-Vietnam en aangestookt door cretaris-generaal Thant van de V.N. heeft gehad Hitier te prijzen of zijn communistisch China. Het doel is op aangedrongen pogingen in het denkbeelden over te nemen. Dit te het zuiden (van Vietnam) te ver- werk te stellen om het geschil om meer „omdat in Vietnam niemand overen, de Amerikaanse macht te Vietnam „van het slagveld naar de de onmenselijke methoden kan ver- verslaan en het gebied onder com- conferentietafel te brengen". geten, die Hitier gebruikte in de munistische heerschappij in Azië uit Dit verzoek is vervat in een per- tweede wereldoorlog en die nu door te breiden. Er staan daar belangrijke soonlijke brief van Johnson aan de communisten in Vietnam zelf wor- Thant, die door Arthur J. Goldberg, den toegepast", de nieuwe Amerikaanse vertegen woordiger bij de volkerenorganisatie aan de secretaris-generaal is over handigd. Papandreoes schoondochter vroeg Amerika om steun „voor het Griekse volk" Dom van Milaan erfde 17 miljoen gulden De schatrijke Milanees Mario Belloni, Ernstige ongerustheid Koning Constantijn heeft het Griekse parlement voor een buitengewone Minister Luns heeft voorts kennis bijeenkomst op vrijdag bijeengeroe- genomen van een brief van de be- pen. Premier Novas zal een rege- trokken journalist aan de New York ringsverklaring afleggen en het ver- Times, gepubliceerd 22 juli j.l., waar- trouwen van de volksvertegenwoor- in deze meedeelt, dat deze verkla- diging vragen. De koning keerde gis- Johnson zal het congres verzoe- ring in overeenstemming is met zyn teren onverwachts uit zijn zomer- die vorige maand overleed, heeft bijna ken om een extra-toewijzing van eigen interpretatie van het inter- verblijf op het eiland Korfoe in 17 miljoen gulden nagelaten aan de meer dan een miljard dollar ter be- view en dat generaal Ky in het Athene terug. Het eerste wat hij deed dom van Milaan. Zijn laatste wil werd strijding van de stijgende kosten van vraaggesprek nooit had doen blijken was een decreet ondertekenen, waar gisteren bekend gemaakt. In z(jn tes- de °°rlog in Vietnam, zo heeft Geor- het volgen van een nationaal-socia- bij bet parlement voor een spoed- tament stond te lezen dat het geld ge- Mahon, voorzitter van de com- listische politiek voor te staan. bijeenkomst morgen bijeen wordt ge bruikt moet worden om de schitteren- missie voor de toewijzingen uit het De Nederlandse vertegenwoordiger roepen. de gothisch'es kathedraal „nog mooier huis van afgevaardigden, woensdag in Saigon had opdracht gekregen by en mooier" te maken. Mario Belloni meegedeeld. titditc ida aitc De jonge koning besteedde verder werd 83 jaar oud. Hij was, net als zo vele Milanezen, trots op de oude ka thedraal. Het is nog niet bekend, wat het kerkbestuur met dit vermogen gaat doen. TURKS - IRAAKS INCIDENT een groot deei van de dag aan be- In Ankara is bekend gemaakt, dat raadslagingen, die worden gezien als een Iraaks militair vliegtuig woens- een uiterste poging om een uitweg dagmiddag het Turkse luchtruim te vinden uit de ernstige politieke ^nnr.ailAaag Mljn met een troepenschip heeft geschonden en het grensdorp crisis. 4000 Amerikaanse parachutisten in Kukurca met boord wapens heeft be de baai van Cam Ranh in Zuid-Viet- stookt, waardoor één persoon werd Staking op Kreta nam, aangekomen. Zij maken deel gedood en acht werden gewond. Men uit van de 101ste divisie luchtlan- vermoedt dat het toestel een actie Te Heraklion, op het eiland Kreta, dingstroepen, die is gelegerd te Fort wilde uitvoeren tegen de opstandige werd gisteren het openbare leven Campbell in Kentucky. Koerden. verlamd door een 24-uursstaking van WIJSHEID ZONDER UITZICHT PRESIDENT JOHNSON heeft besloten in de kwesrtie- Vietnam die sterkte van de Amerikaanse troepenmacht (voorlopig) „beperkt" op te voeren tot 125.000 man. Deze beslissing getuigt van een wij ze voorzichtigheid van een re gering en haar zwaar beproef de leider, die bij alle vastbe slotenheid, geen centimeter af te wijken van een vrijheidslie vend principe. Bij alle onver zettelijkheid wijst het besluit op een gematigdheid, waarmee de president de oorlog binnen de perken tracht te houden. Helaas zyn er geen teltenen, dat Johnsons wijsheid en gema tigdheid de vrede in Zuidoost- Azië een stap dichterbij heb ben gebracht. Integendeel, iedere Amerikaanse divisie, die de Verenigde Staten naar Viet nam brengen sterkt de com munisten in hun overtuiging, dat er gestreden moet worden totdat de Amerikanen en daarmee de regering te Saigon uit Vietnam verdreven zijn. Wij weten niet, hoelang dit al les nog door kan gaan. Geen der partijen is bereid tot zwak heid. Dan kan alleen de kracht nog uitmaken wie de sterksteAls een volleerd fotomodel poseert de nieuwe leider van de Britse conservatieven, Edward Heath, voor de len te. sen van de pers bü het Britse Lagerhui*. arbeiders, winkeliers en kleine fa brikanten. De winkels waren geslo ten en het openbare vervoer kwam tot stilstand. Het eiland is een bol werk van de unie van de centrum partij van Papandreoe, wiens ontslag als premier de crisis deed uitbreken. De schoondochter van oud-premier Papandreoe, die in Amerika woont, heeft in 'n „open brief' gezegd, dat in Griekenland „een militaire staats greep zal plaatsvinden", tenzij een sterke regering wordt gevormd. „De Amerikanen moeten de wil van het Griekse volk steunen" Zij vraagt de adressanten de Amerikaanse autori teiten in te lichten over de toestand in Griekenland. Mevrouw Margaret Papandreoe is gehuwd met Andreas Papandreoe, die als onder-minister in het kabinet van zijn vader zat. Zij verklaarde later dat de brief niet voor publicatie be doeld was. De brief was gedateerd op 8 juli, enige dagen voordat de Griekse crisis tot uitbarsting kwam. „Verrassing" De Griekse bladen stonden vol over de brief, die enkelen volledig hadden afgedrukt. Premier Novas noemde de brief „een onplezierige verrassing" en was verbaasd, dat de briefschrijfster kennelijk op de hoog te is van feiten, waar zelfs Papan- dreoe's ministers geen idee van had den. Jacqueline Kennedy, de weduwe van president Kennedy, heeft gisteren haar 86e verjaardag gevierd in Hyan- nls Port bi de staat Massachusetts, te midden van de familie Kennedy. Hoewel de officiële rouwperiode van mevrouw Kennedy in november 1964 was afgelopen (zij had zichzelf een termijn van één jaar gesteld) ver toont z(j zich maar zelden in het open baar. Zij gaat door op de gewone manier zoals ztj altijd heeft gedaan, aldus Pa mela Turnure, haar secretaresse, die de enorme hoeveelheden post voor de ze gewe.zen „first lady" van Amerika afdoet. Daaronder zijn nogal wat uitnodigin gen, die mevrouw Kennedy echter zel den aanneemt. De laatste dagen zijn daar de gebruikelijke verjaarswensen bijgekomen van vele onbekende Ameri kanen, die haar maar niet kunnen vergeten. Mej. Turnure zei over het dagelijks werk van mevrouw Kennedy: „Zij con centreert zich voornamelijk op de kin deren, zoals altijd en probeert voor hen dezelfde sfeer te handhaven. Zij werkt nog hard aan de bibliotheek ter nagedachtenis aan haar man. Wanneer zij uitgaat, is dat voornamelijk met groepen of gezelschappen die naar de schouwburg gaan". De eerste officiële reis van mevrouw Kennedy buiten de Verenigde Staten sedert de moord in november 1963, was in mei jl. toen zij naar Engeland ging om de onthulling bij te wonen van een John F. Kennedy-monument in Runny- mede. (Advertentie) Oit nummer bestaat uit 12 pagina l Vader zou rijk kunnen worden Men heeft cafetariahouder Sam Lawson, wiens vrouw dinsdag een vijfling heeft gekregen, al een luxe auto, tientallen kinderwagens en geld aangeboden. De vijf kleintjes een jongen en vier meisjes sla pen intussen rustig in hun couveuse in het ziekenhuis in Auckland waar zij het levenslicht zagen. Bij deze aanbiedingen was het vol gens Lawson echter niet gebleven. Later op de dag was hij ook bena derd door mensen, die publikatie- rechten van hem wilden kopen. Iemand had hem zelfs gezegd dat er „miljoenen dollars" op hem lagen te wachten van instellingen, die com merciële doeleinden nastreefden. Nog geen namen Maar de 28-jarige Lawson heeft nog geen besluit genomen. De kin deren komen voor hem op de eerste plaats. Vandaar dat hij „de best mo gelijke adviezen" wil hebben. De vijf kleintjes hebben nog steeds geen namen gekregen. Van de zijde van het ziekenhuis is meegedeeld dat zij het goed maken. De vijfling is zeven weken te vroeg geboren. Misschien wat minder somber Het frontensysteem van een actieve depressie van de oceaan naar Schot land kwam, passeerde vanmorgen ons land. Het bracht vooral in de noorde lijke helft van het land tamelijk veel regen. De wind wakkerde sterk aan en werd langs de kust af en toe storm achtig. De depressie trekt van Schotland over de Noordzee in de richting van Denemarken. Eromheen stroom* met westelijke tot noordwestelijke winden wat drogere lucht naar de Britse eilan den en onze omgeving. Er komt daar om na een reeks van zonloze dagen eindelijk weer kans op enkele opkla ringen. Er zullen echter ook nog buien vallen, want de aangevoerde lucht is onstabiel van opbouw. De temperatuur blijft beneden normaal. ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli: zon op 04.58, zon onder 20.34 maan op 07.13, maan onder 22.08 Hoogwaterstanden 30 juli: v.m. 6.26 n.m. 18.36 KORRELTJE Men minacht zichzelf als men zich niet durft tonen zoals men is.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1