Eervolle uitnodiging voor Leids professor PROF. KAMPMAN GEEFT COLLEGES IN SAOEDI-ARABIE Chr. Bejaardencentrum te Sassenheim Leidse Universiteit BEURSOVERZICHT KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS VRIJDAG 23 JULI 1965 DE LEI USE C< RANT PAGINA 4 Prof. dr. A. A. Kamp man, directeur van 't Ne derlands Historisch-Ar- cheologisch Instituut in Istanbul, heeft een unieke uitnodiging gekregen. Hij is namelijk als eerste Ne derlander uitgenodigd om gastcolleges te geven aan de universiteit van Saoedi- Arabië in Riyadh, waarbij hij de monumenten der Timurieden in Centraal - Azië, gelegen in de Sow- Jet-republieken Uzbekis tan en Turkmenistan zal behandelen. Hoogleraar te Instanbul Prof. Kampman, die van af 1939 leiding heeft gege ven aan het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, aanvaardde enige tijd geleden een buitenge woon hoogleraarschap in de algemene geschiedenis aan de universiteit te Istan bul, waar hij college geeft in de diplomatieke betrek kingen tussen het Turkse rijk en West-Europa, en waar het mede door hem gestichte Nederlands insti tuut een centrum vormt voor Turkse en andere stu denten in de archeologie, assyriologie, geschiedenis en kunstgeschiedenis. Dit in 1958 door prins Bern- hard geopende instituut bezit momenteel reeds 'n boekerij van ca. 10.000 de len. Cultureel ambassadeur Vanuit Istanbul onder houdt deze Nederlandse geleerde vele culturele contacten met universitei ten en bekende persoon lijkheden. Als onderdeel der zich ontwikkelende culturele betrekkingen, heeft de rector van de uni versiteit van Riyadh deze Nederlandse culturele am bassadeur thans uitgeno digd persoonlijk contacten in de tot voor kort sterk afgesloten wetenschappe lijke milieu's van het ko ninkrijk Saoedi-Arabië te komen leggen. Prof. Kamp man is nu de eerste Ne derlander, aan wie de eer te beurt valt uitgenodigd te worden colleges te ko men geven in dit streng Wahhabietische koninkrijk Saoedi-Arabië. Dit Arabische konink rijk begint onder zijn in 1964 opgetreden nieuwe koning Faisal, een jongere zoon van Ibn Saud I, de stichter van het rijk, op voorzichtige wijze weten schappelijke en culturele banden te leggen met bui tenlandse universitaire mi lieu's. Er zijn te Riyadh reeds verscheidene hoogleraren benoemd, die hun studie aan westerse universitei ten, o.a. in Nederland, heb ben afgesloten en die in deze Arabisch-Islamieti- sche wereld de methoden van westers-wetenschappe- lijk onderzoek en publice ring, onder aanpassing aan de bestaande tradities, in gang doen vinden. In dit verband moge gewezen worden op het werk van de Nederlandse gezant C. Adriaanse, die van 1931- 1939 ons land op zeer waar dige wijze by Saoedi-Ara bië vertegenwoordigde en die door zijn grondige ken nis van het Arabisch en de Islam in de voetsporen trad van de grote Nederlandse Islam-kenner Snouck Hurgronje. Uit de necrologie, die professor Kampman bij het overlij den van de gezant Adriaan se in november 1964 publi ceerde, blijkt duidelyk welk een invloed er van Adriaanse op hem zelf is uitgegaan. Andere Nederlanders Doch ook andere Neder landers hebben er in de 20ste eeuw toe bijgedragen ter plaatse de banden met Saoedi-Arabië te verster ken. D. v. d. Meulen maak te uitgestrekte reizen door Hadramaut, dr. P. H. van der Hoog maakte naam door zijn medisch werk in Arabië, dr. A. J. Drewes verzamelde materiaal bij een reis rondom de kusten van het uitgestrekte schier eiland. De Amsterdamse oud-hoogleraar, dr. G. F. Pijper, was het vooral, die door zijn stimulerende per soonlijkheid de nauwe banden schiep, die voor de thans langzaam ontwikke lende culturele betrekkin gen de grondslag hebben gevormd. Tweede orgelconcert in Pieterskerk Het orgelconcert dat op vrijdag 30 juli onder auspiciën van de Volks universiteit K&O in de Pieters kerk gegeven wordt, belooft zeer aantrekkelijk te worden. In de eerste plaats omdat als or ganist optreedt: Charles de Wolff, organist en dirigent in Enschede, die kortgeleden de eerste prijs verwierf in het Gaudeamus Concours voor jonge musici en wie onlangs de eer te beurt viel, te worden benoemd als opvolger van Dr. Anton van der Horst als dirigent van de vermaarde Nederlandse Bachvereniging. De tweede reden, waarom wij me nen dat dit orgelconcert grote be langstelling verdient, is gelegen in de medewerking van de jeugdige violist Daniël Otten. Daniël Otten is in 1938 in Rotter dam geboren, behaalde onder leiding van zijn leraren Oskar Back en Gijs Beths in drie jaar het einddiploma van het Amsterdams Muziek Ly ceum. Als solist met orkest en als part ner van de pianist Johan Otten heeft hij in korte tijd een eigen plaats in het Nederlandse muziekleven ver overd. Hij is, ondanks zijn jeugd, reeds enige tijd concertmeester van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Het programma luidt: 1. S. Scheidt: Variaties over „Christe qui es lux et dies" (orgel). 2. G. B. Vitali: Chaconne (viool en orgel). 3. J. S. Bach: Koraalvoorspelen, „Wer nur den lieben Gott lasst wal ten", „Ach bledb bed uns Herr Jesu Christ" (orgel). 4. J. S. Bach: Sonate (vioolsolo). 5. J. S. Bach: Fantasie en fuga in g. kl. t (orgel). Het concert begint om 20.15 uur. Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden zyn: Mej. J. C. Lorrier, arts, Wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Microbiële Ziekten, met ingang van 1 juli 1965 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker benoemd; Mej. drs. Tan Hong Nio, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Analytische en Farma ceutische Chemie, met ingang van een mei 1965 in vaste dienst benoemd. woonwagen op het bouwwerk van de Rijksuniversiteit. De politie van Oegstgeest was het daar niet mee eens en heeft de rookzuchtige gear resteerd. Hy zal vandaag worden uit gewezen. BOSKOOP AFSCHEID „ZUSTERS URSULINEN" VAN BOSKOOP "LEIDEN BESTUDEERD" IN "DE LAKENHAL" verlengd. Zondag 25 juli a.s. zullen de zusters Ursulinen, die gedurende 57 jaren in Boskoop bij het onderwijs werk- De fototentoonstelling "Lelden be- zaam zijn.geweest officieel afscheid stndeerd" in De Lakenhal die zou slui- nemen Z« vertrekken eerst naar het tot en met twaalf september a.s. mLtectoppehjk werk.'S^'leX Zoals bekend bestaat deze tentoon- tige H. Mis van 9 uur zal zondag a.s. stelling, die is georganiseerd naar aan- tot intentie van de zusters in de pa- leiding van het 78 ste lustrum van de rochiekerk worden opgedragen. Des Leidse universiteit, uit vier delen: "Fo- middags om 3.30 uur zal in het R.K. tografie en Wetenschap", "Geschiede- Vérenigingsgebouw aan de Rozen- nis der Fotografie", "Eigen Werk" laan officiëel afscheid worden geno- van cives, en de fotowedstrijd "Leiden men door het kerk- en schoolbestuur - Universiteitstad". waarna een ieder in de gelegenheid zal worden gesteld persoonlijk af- BURGERLIJKE STAND i^!d van de 2usters te komen.ne- Gistermidfdag wildie de 17-jarige leerling-etaleur C. Gans uit Leiden een lekkage opheffen op het dak van een zaak aan de Botermarkt. Hij stapte daarbij mis en viel op een glazen dak. Dit brak wel zijn val, doch brak, zodat hij op een drie me ter lager gelegen vloer terecht kwam. Hij liep snij wonden op aan linker hand, neus en rechterbovendijbeen. Ongelukkiger bij haar val was die 74-jarige mevr. E. van Ontselen- Dekker uit Leiden. Zij gleed gister middag om kwart over drie uit in een warenhuis aan de Haarlemmer straat en kwam daarbij zo ongeluk kig terecht, dat zij met een heup- fractuur naar het Acad. Ziekenhuis is vervoerd. Een 17-jarige Duitse jongeman, zonder middelen van be staan, was kennelijk dusdanig aan de rokertjes verslaafd, dat zijn weinig rooskleurige toestand voor hem aan leiding was ze dan maar te gaan ste len. Met dit doel brak hij in in een Geboren: Wilhelmina Johanna Ber- nadette dr van T. C. A. Overdijk en W. J. T. M. Overdevest; Jolanda dr van H. H. van Strien en M. Hon- ders; Linda dr van C. J. Verbruggen en M. E. Roman; Arnoldus Antonius Maria zn van L. F. Koek en E. M. T. van der Wereld; Rosalina Heitje An na dr van R. N. van Santen en C. H. Schenkeveld; Margreet dr van G. Maarse en M. M. Spaargaren; Jan Pieter zn van C. Zuijderduijn en J. Zwannenburg; Luella Claudia dr van G. Ros en T. Hoog; Angela Wil helmina Maria dr van J. Keijzer en J. Koot; Erik zn van H. J. Mol en W. Mulder; Saskia Henriëtte dr van O. Schreuder en M. J. H. Hasling- huis. Ondertrouwd: M. Ciere en H. G. de Boer; C. Overdevest en T. M. M. van der Klaauw; T. J. Hoogeboom en P. A. M. van Brussel; R. R. de Fisser en W. E. A. Louët Feisser; L. M. V. van der Mee en C. E. L. Woort- man; T. J. Hagestein en M. E. van den Berg; L. P. J. Hoogeveen en S. van Wijk; J. Prins en M. C. Ver loop; P. Prins en I. Beugelsdijk; F. Tuijthoff en A C. van Loef; H. M. van der Vos en C. Binnendijk; J. F. van der Walle en E. W. Hokke; W. F. Visscher en M. van Meizen; R. A. J. Ruivenkamp en M. Eradus; H. J. L. Heymans en J. de Bolster; J. F. W. Truijers en J. Olivier; J. J. M. Bakker en A. M. J. Mank; J. Suur- land en A. M. de Graaf. Gehuwd: J. J. M. Padberg en P. Abelman; R. Bosscher en J. J. Heijns; J. W. Haarman en H. C. Engelberts; S. W. J. van de Wetering en M. W. Slingerland; F. J. Diergaarde en A. Schouten; A. Stigter en M. J. Blok; G. P. J. Beijer en M. E. Boon; G. A Silvester en J. M. W. Riethoven; W. G. Muiselaar en J. I. T. Stapper; H. de Kloet en N. Blankenstein. Overleden: A. M. Wulf, 55 jaar, wed. van N. van Rooijen;* B. Erades 64 jaar, man; P. Veltenaar, 57 jaar, man; F. van Vliet, 81 jaar, echtgen. van J. Eradus; C. van Beelen, 50 jaar, man. OEGSTGEEST Ondertrouwd: F. A. M. van der Kroft en C. M. van der Hulst; Q. W. A. Bleijs en A. König; E. H. Lange en M. J. T. Meijers; D. van der Scheer en C. Jansen. Getrouwd: J. A. M. Streng en J. L. E. M. Mooijekind; G. G. M. J. v. Lieshout en C. D. Meershoek; R. A. Oost en H. de Jager; J. Hoftijzer en C. J. Balkestein; J. W. Krijgsman en G. Groeneveld. Overleden: J. H. Schoenmakers, w.v. R. J. W. Kooijman. Oriëntatiebezoek van Benthuizen en Moerkapelle Het ligt in de be doeling dat de college's van b. en w. van de gemeenten Benthuizen en Moerkapelle op maandag 9 augustus a.s. een oriëntatiebezoek aan het col lege van b. en w. van de gemeente Boskoop zullen brengen. NOORDWIJKERHOUT JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN TENNISVER. ,£>E BOEKHORST" Ruim halverwege haar eerste speel seizoen heeft de jonge Noord w ijker - houtse tennisvereniging „De Boek horst" op de banen van het seminarie „Leeuwenhorst" haar eerste officiële wedstrijden en wel om de jeugd kampioenschappen van de vereniging gehouden. Door de grote deelname moesten er veel wedstrijden worden eespeeljd op de twee banen en konden de finales niet op zaterdagmiddag maar eerst zondag plaats vinden. De spannendste en tevens best ge speelde wedstrijd was de finale van het dames-enkelspel tussen Marieke Dijkhuizen en Letty van den Berg. Laatstgenoemde wist de eerste set na een 25 achterstand uiteindelijk met .119 te winnen. De tweede set ver loor zij kansloos met 26, zodat een derde set noodzakelijk werd. Ook in die beslissende set kwam zij met 25 achter te staan,- maar ook nu wist zij de achterstand in te lopen om ten slotte met 97 te zegevieren Letty werd dus jeugdkampioene. Bij de jongeheren toonde Erik ter Linden zich in de finale de meerdere van Peter Hogan en met 64 60 behaalde hij de titel. Met Lex Noordhoff als partner be haalde Erik zijn tweede titel door een overwinning met 63 en 61 op Michael Parramore en Maarten Ko eken. In het gemengd dubbel ging de fi nale tussen de paren Letty v. d. Berg- Michael Parramore en Edwin van Braam-Lex Noordlhoff en nu behaal de Letty haar tweede titel door met haar partner met 75 61 te winnen. Na afloop heeft mevr. v. d. Berg namens de wedstrijd-commissie de kampioenen geluk gewenst en de prij zen uitgereikt. De kampioenen kre gen bekers en de twee prijs-winnaars een medaille. Het toernooi mag in alle opzichten geslaagd genoemd wor den en zowel bestuur als wedstrijd- commissie en deelnemers kunnen er met genoegen op terugzien. Geslaagd In Leiden zijn geslaagd voor het diploma doktersassistente onze plaatsgenoten de dames Elly Wessels en Elly van den Broeke. Als het bovenstaande bejaardencen trum, watv gebouwd gaat worden op de hoek Parklaan-Menneweg te Sassen heim verwezenlijkt zal zijn, kan het bestuur van de Stichting Prot. Chr. Bejaardencentrum, te Sassenheim, met recht trots zijn op wat zij nu drie jaar geleden bij haar oprichting beoogde, namelijk onderbrenging van bejaarden in een passende omgeving. Zover is het echter nog niet. Wel zijn de tekeningen bij alle bevoegde in stanties ingediend, maar het wachten is op de Rijksgoedkeuring. De ontwerpers van het project is het architectenbureau Van Tijen- Boom en Posno, uit Rotterdam. Het hoofdgebouw zal 52 een- en 8 tweepersoonskamers bevatten met in totaal 87 bedden, alsmede recreatie zaal, keuken en kantoor voor de ad ministratie. De hoogbouw zal bestaan uit 6 verdiepingen met een totale hoogte van 17 meter bij een front- WEDEROM ZWAKKE STEMMING Amsterdam 23-7 Ook de laatste, beursdfag van die week was de markt aan de zwakke kant als gevolg van de wederom lusteloze en lagere ten dens van Wall-street. De handel con centreerde zich op Philips en Uni lever ingevolge Amerikaans aanbod, waardoor deze fondsen op het laagste punt van de week de markt verlieten Overigens had de affaire ook nu in alle afdelingen weinig te betekenen. Van de internationale waarden heeft Philips vrijwel elke dag de grootste omzet. Gisteren bedroeg deze ƒ222.000 op een totale aandelenom- zet van 2,1 min. Ook Kon. Olie had onder aanbod te lijden en was circa een halve gulden lager. AKU ging vier punten achteruit. Het was een lusteloze markt zonder opwekkende aspecten. Behalve Philips stond de nieuwe staatslening in de belangstelling. Ge daan werd op 98 7/16 hetgeen bete kent, dat er een klein disagio van 1/16 is ontstaan. Gisteren is er in dé nieuwe lening omgezet voor een no minaal bedrag van 754.000 op een totale obligatie-omzet van ƒ3,2 min. Om de verdere ontwikkeling van de nieuwe lening te kunnen beoordelen, wacht men in de hoek eerst de stor tingsdatum af, die gesteld is op 2 augustus. Wederom was er een open hoek ir Centrale Suiker die verhandeld werd van 423 tot 425. Zoals vandaag gemeld is er een eind gekomen aan de fusie-overeenkomst tussen Ga zelle en Batavus. Aan de koers van Gazelle (gisteren 344) viel echter niets te bespeuren. De scheepvaartafdeling had een bij zonder rustig verloop Aandelen Pa- ketvaart gingen drie punten achter uit. Overigens was hier de stemming prijshoudend. De taxatiekoersen voor de drie toonaangevende cultures wa ren eerder aan de zwakke kant. Per saldo heeft de beurs deze week voor de meeste fondsen enige achteruit gang laten zien, die het sterkst tot uiting kwam voor de internationale concerns. Zo hebben Philips deze week een verlies geleden van vier gulden, Unilever van twee gulden en gingen Kon. Olie achteruit van 138.50 tot bijna 136. AKU bleef prijshoudend na enige schommelingen. Ook Hoog ovens heeft gefluctueerd maar dit maakte per saldo weinig uit. In het verdere verloop ontstonden er geen wijzigingen van betekenis. De markt sloot on geanimeerd, in af wachting van zowel nadere politieke berichten als verder nieuws uit Wal'l- street. lengte van dertig en breedte van 14% meter en zal grenzen aan de speelweide van het gemeentelijk sportpark. De laagbouw met een lengte van 45 meter, breedte van 15 en hoogte van 3.80 me ter komt aan de oostzijde van de hoog bouw. Naast dit complex zal naast de Chr. Mulo-school aan de Menneweg nog een complex van 12 bejaardenwoningen worden gebouwd. Alles zal worden uitgevoerd In metselbouw. De totale kosten van het project, inclusief grond (4880 m2), bouw- en inventariskosten zullen een bedrag van 2.130.000 ver gen, waarvoor de stichting een lening zal moeten aangaan, en waarvoor de gemeente Sassenheim met 57%, War mond met 17%, Noordwijkerhout met 15%, Voorhout met 8% en Alkemade met 3%, garant zullen moeten staan. Sassenheim heeft inmiddels voor de helft 57% zich garant gesteld. Een volledige garantie zou elke andere in vestering in 1965 uitschakelen. In 1966 volgt een tweede garantiestelling voor de andere helft. De andere gemeenten zullen naar wij veronderstellen wel ga rantietoezegging doen, daar de reali sering van het project meehelpt aan de oplossing van het woningnoodprobleem. NOORD WIJK GOUDEN PRIESTERFEEST EM. DEKEN J. P. A. BRINKMAN Emeritus-deken J. P. A. Brinkman, die nu ruim 5 jaar van zijn rust ge niet in een blakende gezondheid, zal op zondag 15 augustus a.s. herdenken dat hij 50 jaar geleden de H. Priester wijding mocht ontvangen. De parochianen vain St. Jeroen stellen er prijs op, dat hun oud-her- der zijn gouden priesterfeest in hun midden zal vieren. Op die dag zal om halft ien een plechtige H. Mis wor den opgedragen in de parochiekerk van de H. Jeroen. Van 2 tot 3.30 uur zal een officiële receptie gehouden worden in Het Hof van Holland voor genodigden. Daar na is er gelegenheid tot feliciteren voor de andere belangstellenden. VEEL BELANGSTELLING VOOR KINDERCIRCUS „ELLEBOOG" Het initiatief van de Evenementen commissie Noordwijk om het beken de kindercircus „Elleboog" uit de hoofdstad op het strand te laten op treden, is weer een enorm succes ge bleken. Naar schatting hebben enkele duizenden kinderen en vele ouderen gistermiddag deze openiucbtuitvoe- ring bijgewoond. Het circus had voor deze gelegen heid de beschikking gekregen over een grote houten vlonder. Dank zij de vlotte medewerking van de strand- politie onder leiding van brigadier F. M. Vink was er een doeltreffende afzetting van hekken, opdat zoveel mogelijk bezoekers de voorstelling konden zien. De koorddansers, het balanswerk- van de acrobaten, de vaardigheid van de jongleurs en de capriolen van de vrolijke clowns brachten het jeug dige publiek in verrukking. Ook het spectaculaire fietsen op één wiel viel bij het publiek erg in de smaak. Het optreden van de andere circus „sterren" welkte al evenzeer de be wondering van jong en oud. Nu en dan klonk op het podium het onvervalst „mokums" van de circus klanten, van wie sommigen reeds een tv-optreden achter de rug hebben, 't Dialect van de hoofdstedelijke jeugd droeg zeker tot de sfeer bij. Van deze voorstelling van circus „Elleboog" hebben de Noordwijkse jongelui en jongens en meisjes die in de badplaats logeren, buitenge woon genoten. Internationale ruilavond De af deling Noordwijk aan Zee van de Int. Ver. Philatelica organiseerde in ho tel „De Zeeleeuw" een internationale ruilavond. Dit initiatief is 'n groot succes geworden. De avond was zeer druk bezocht. Niet alleen de plaatse lijke verzamelaars gaven blijk van hun belangstelling, maar ook vele Nederlandse en buitenlandse gasten Onder meer was een groep Duitse en een aantal Engelse filatelisten aan wezig. Heel wat postzegels verwissel den van eigenaar en ook werden er belangrijke internationale contacten De sfeer in de zaal was bijzonder geanimeerd. Geen wonder dat de ani mo voor deze ruilavondien voortdu rend toeneemt. Op woensdag 18 augustus as. wordt in „De Zeeleeuw" nog een dergelijke avond gehouden. WARMOND PAROCHIËLE JEUGDRAAD Op vrijdag 16 juli is te Warmond opgericht de parochiële jeugdraad, welke zich voornamelijk ten doel stelt het onderlinge contact tussen de verschillende jeugdverenigingen te bevorderen. De jeugdraad wordt gevormd door afgevaardigden van: Handbalvereni ging „Warmunda", Voetbalvereniging „Warmunda", Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit", Verkennerstroep „Sint Tarcisius", Welpen „Sint Tarci- sius", Kabouters „Margaretha Sin clair", Jeugdcircus „Atleta", Jongens club „de Goede Hoop", Jeugdtoneel „St. Matthias". Het betreft hier de mannelijke en vrouwelijke jeugd on der de zeventien jaar. Het dagelijks bestuur bestaat uit; de heer S. J. van Stijn, Beatrixlaan 13, voorzitter, mej. M. J. R. van Rijn, w.s. „Rijnenburgh", Oranje Nassau- laan 2A, secretaresse, de heer G. F. H. van Leeuwen, Irenestraat 16, pen ningmeester. Jeugdraadaalmoezenier is kapelaan A. Weyermars, Herenweg 78. Secre tariaat van de parochiële jeugdraad: vOranje Nassaulaan 2A. RIJPWETERING R.K.S.V. „Rijpwetering". Zon dag a.s. is er gelegenheid om contri butie te betalen in café Bakker van 10.30 uur tot 11.45 uur. Bejaardensociëteit. In verband met de zeer geringe belangstelling, heeft het bejaardencomité besloten, de wekelijkse „soos"-middagen voor bejaarden tijdens het vakantieseizoen stop te zetten tot eind augustus. Her opening van de bijeenkomsten zal dan nader bekend worden gemaakt. LEIDSCHENDAM Botsing op de rotonde Door het niet verlenen van voorrang kwam de bestuurder van een personenauto J. v. d. L. uit Lakewood (Califarnië) die wel afremde maar zijn auto langzaam liet uitlopen, in aanraking met een vrachtauto bestuurd door J. v. d. B. uit Alphen a. d. Rijn. Bedde wagens werden beschadigd. Voor de haven van de Deense stad Esbjerg kruist al enkele dagen een witte walvis, die waarschijnlijk af komstig is uit de wateren bij Groen land. Het acht meter lange dier is al „Moby Dick" gedoopt. Jeugdleidster mej. Van der Voorn te Nieuwkoop trad in het huwelijk met de heer S. Pieterse. DE LEIDSE COURANT vraagt voor Ledden en Oegstgeest Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties: Abonnementenafdeling, Papengracht 32, Leiden, telefoon

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4