Verpletterende nederlaag voor Poulidor in tijdrit „Ik ben dik tevreden" ANQUETIL-STRATEGIE OP MISLUKKING UITGELOPEN SMOKE-TOUR ZFC neemt Marijt van Telstar over Barones Spencer K oppermachtig in Nootdorp DONDERDAG 15 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA De strijd is gestreden. Pou- lidor heeft Gimondi, de ion- ge Italiaanse renner niet kunnen bedreigen .Ook de smoke-tour heeft z'n laatste etappe beleefd. Daarin de den 55 inzenders mee. Van die 55 tipte 29 Poulidor als winnaar. Vijf wezen Gi mondi als winnaar van de tijdrit aan. Van die vijf ont vangt de heer H. Dingjan, P. J. Blokstraat 14 te Leiden een doos sigaretten. Vanaf deze plaats danken we alle deelnemers voor de actieve medewerking, als mede allen, die op een of andere wijze hun belang stelling getoond hebben. Tot volgend iaar, zullen we maar zeggen ITALIË HEEFT IN GIMONDI NIEUWE „CAMPIONISSIMO" In het sfeervolle Pare des Princes reed Felice Gimondi met de trui en de bloemen, die nog geen maand geleden voor Raymond Poulidor voorbestemd leken te zijn. De bloemen van de eindoverwinnaar in de 52ste editie van de schepping van Henri Desgranges. Italië had een nieuwe „eampionissimo" en dë kolonie op de stampvolle tribu nes liet zich niet onbetuigd door dat met reeds schor geschreeuwde kelen de wereld steeds weer te verkondigen: „Viva Gimondi, Viva Gimondide opvolger van Fausto Coppi, de gelijke van Gino Bartali en Louison BobetDolzinnig van vreugde vielen de Italianen elkaar om de hals en vierden hun feest op de Quatorze Juillet, die voor sportminnend Frankrijk een dag van rouw werd. Zoals deze 23-jarige debutant in het prof gezelschap zijn opwachting maakte, was nog nimmer in de wielergeschiedenis vertoond. Aan de tour begonnen als de rechterhand van Giro-winnaar Vittorio Adorni had de Lombardiër zich, nadat Adorni in de Pyreneën was afgestapt, ontpopt als een geboren leider, die met de bekwaamheid van een routinier de eenmaal verworven positie fier en koelbloedig verdedigde. Met een ijzeren moreel doorstond hij de zenuwenoorlog van Raymond Poulidor en zijn Franse vazallen. Poulidor, de man, die in alles An- van de derde plaats te verdringen, quetil wilde nadoen, maar vergat dat maar jjjn verlies op Gimondi was op hijzelf geen Anquetil is, kreeg zelfs op die laatste dag een lesje dat hem eindstreep tot 1 min. 8 seconden lang zal heugen. In de 37,8 km lange gegroeid, op Motto tot 38 seconden, „rit van de waarheid" van Versailles over een golvend parkoers naar Pa- De Parij2enaars, die via de luid- rijs, het strijdperk, waarin Poulidor Sprekers op de hoogte waren ge- door een zege, hoe klein ook, ten- houden van de stand van zaken, had- minste iets van zijn geschonden den zich inmiddels al met de neder- reputatie had kunnen redden moest laag verzoend toen de verslagen Pou- de Fransman zwichten voor de aan- jjdor half versuft de baan opreed, stormende Italiaanse jeugd. jjy verwachtte een fluitconcert, maar werd door de tribunes in genade Want hier werd Poulidor niet al- aangenomen. Men voelde drommels leen verslagen door Felice Gimondi, goed welk drama zich in deze Tour die diep geconcentreerd en na een had afgespeeld en vond de straf, die kruisje te hebben geslagen aan de de voorheen bluffende Poulidor had laatste kilometers van deze tour be- gekregen, blijkbaar genoeg. Dus na gon, maar ook door de 22-jarige 't uitbundige, sportieve applaus voor Gianni Motta. Tourwinnaar Gimondi een ovatie ook voor de grote verliezer, die dit met een zuurzoete glimlach aanvaardde. Wilhelmus stijgen in de tijdrit ging hij Kun de weliswaar voorbij, maar werd op zijn beurt gepasseerd door Frans Brands maar toch ben ik tevre den. Uiteindelijk ben ik nu een stuk hoger geëindigd dan het vorig jaar, toen ik als 24ste de Tour afsloof. Ik heb het in het voorseizoen veel te druk gehad om mij serieus op de grote ronde te kunnen voorbereiden. Wereldkampioen-zijn schept verplich tingen, teveel verplichtingen om bij de eerste vijf in de Tour te kunnen komen". De nederlaag had niet welspre kender kunnen zijn. De bittere pil werd door 35.000 toeschouwers op de tribunes van het volle Pare des Prin ces manmoedig geslikt. De nederlaag tekende zich tijdens de rit tegen het horloge steeds duidelijker af. Na ruim tien km boekte Gimondi een winst van 19 sec. op Poulidor, die toen precies dezelfde tijd had als de voor hem gestarte Motta. Na 24 km was Poulidor zelfs naar de vierde positie gedrongen. Gimondi lag 43 sec. op hem voor, de verrassende Belg Walter Boucquet 14 sec. en Motta 13 sec. De Tour was definitief beslist. Geen fluitconcert Poulidor gaf zich wel in de laatste dertien kilometers geheel om de smaad uit te wissen, maar het lukte niet. Hij slaagde erin Boucquet nog De huldigingen konden beginnen. Hoog op het podium van de pelouse naast elkaar elkaar eerst Gimondi, Poulidor en Motta, daarna in zijn eentje, Jan Janssen in zijn tweede groene trui. Plechtig klonk het Wil helmus door het ruime stadion voor de eenzame Nederlander. Een groot vedette, die echter met moeite een brok in zijn keel stond weg te slik ken. Janssen was content. „Die groene trui betekent alles voor me. Jammer dat ik vandaag niet nog een plaats in de algemene rangschikking kon Voor het eerst Na Janssen was het de beurt aan de ploegen. Voorop ging de Spaanse Kas-ploeg onder leiding van Dalma- tio Langarica over de baan, de eerste maal in de geschiedenis van de Tour, dat de Spanjaarden op deze ere plaats beslag hadden gelegd. In een bonte rij volgden de andere formaties, dus ook de Televizierploeg met Pel- lenaars, die een opperbeste Tour ach ter de rug hadden. Met drie etappe overwinningen van Van Espen, De Roo en Karstens en zes eerste plaat sen in het dagploegenklassement had den deze Nederlanders zich een blij- Over zijn manschappen van deze Tour is generaal Pellenaars (Rik v. Looy zei het zo treffend: „Het zijn niet de coureurs bij Televizier die de ploeg maken, maar Pellenaars is dé man") best te spreken. Stuk voor stuk nam hij ze onder de loep en spaarde soms de kritiek niet. In 't geval Karstens b.v.: Die kwam naar de Tour met de gedachte dat hij zeker twee of drie étappes kon winnen. Maar bij de profs is het heel anders fietsen dan bij de amateurs. Daar was hij te sterk, kon hij fouten maken en ze nog tijdig herstellen. Daarom was hij in de eerste twee weken nergens. Maar sinds Barcelona is dat anders ge worden. Daar ben ik be gonnen met hem te nege ren en dat heeft geholpen. Hij is een moeilijke jon gen en als hij ooit 'n echte „grote" wordt dan krijgen zijn ploegleiders, mecani ciens en soigneurs 'n zwa re tijd." Moe, doch tevreden zit Jan Janssen hier temidden van zijn landgenoten van de Televizierploeg in het Pare det Princes in Parijs. De hulde van de „Televizieren" was onverbloemd. V.r.n.l. Karstens, Janssen, De Roo en daarachter Van Dongen en rechts Harings. Ook met Jo de Roo heeft de Pel wel eens moeilijk heden gehad. „Het is een opperbeste coureur, maar al die gasten, die in Fran se ploegen hebben gere den, hebben iets bijzon ders". Dat gold niet voor Bas Maliepaard: „Die heeft zich opgeworpen als de meesterknecht. Voor 't mo raal van de ploeg was Bas- je uit de kunst". Bijzon der tevreden is Pellenaars ook over Rik Wouters. („Ik heb hem gezegd om na ja nuari op de piste en de rollen te gaan trainen, om- iat hij nu nog snelheid te- cort komt"), Leo v. Don gen („Dat is een hartstik ke goeie, dat wordt één van de besten, maar je moet oppassen dat hij zich niet forceert") en Huub Ha rings („Die Limburger is me enorm meegevallen. Ik wist wel dat h(j een beetje kon klimmen, maar zo, neen, dat had ik niet ge dacht"). PETJE AF Resteerden Henk Nijdam, Jo de Haan en de uitge vallen Cees van Espen. „Henk Nijdam was nuttig, had veel meer moraal dan het vorige jaar, maar fiets te iets minder goed. En wat Jo de Haan betreft: hij had door die blessure voor de Tour niet voldoende ki lometers gemaakt. Maar toch neem ik mijn petje voor hem af, want wat heeft die afgezien Een beetje pijnlijk onderwerp voor de Pel tenslotte was Cees van Espen. Hij wil nog altijd niet openlijk toe geven, dat de Arnhemmer een beetje door een fout van de liaisonwagen moest opgeven. „Hij is buiten Ne derland altijd zeventig pro cent. Hij kan blijkbaar moeilijk van huis. Van Es pen waren we toch kwijt geraakt De veldheer Pellenaars kan echter terugzien op 'n goede Tour. Niet alleen le verden zijn soldaten pres taties, die vrijwel niemand had verwacht, maar ook de Pel zelf werd in deze ron de weer volledig door zijn collega's aanvaard als één der groten, één van de mannen, die tijdens de Tour mede de dienst uit maken. De smet van het verle den is thans uitgewist, Pel lenaars kan de toekomst met een gerust hart tege moet zien VELDHEER „Het is jammer, dat Cees- je Haast op zo'n ongeluk kige manier moest uitval len. Dat is eigenlijk de eni ge schaduw voor mij in deze Tour. Voor het ove rige ben ik dik tevreden." Kees Pellenaars, diep bruin verbrand, zonder si gaar, stond als een veld heer op de pelonse van 't Pare des Princes. „Hebben we het niet veel beter gedaan dan vorig jaar? We hebben nu toch drie etappes gewonnen Van Espen in Chateaulin, Jo de Roo in Bordeaux en Gerben Karstens in Ver sailles wij zijn zesmaal eerste geweest in het dag- ploegenklassement en nu met acht man in Parijs. Dat is toch heel wat anders dan een jaar geleden, toen we met veel moeite met vier coureurs in het Pare aan kwamen. Luister eens hier toen waren we eigen lijk drie a vier maanden te laat begonnen. Wat was ik blij, dat Nijdam en De Haan wilden tekenen, had ik tenminste een paar na men om mee te beginnen. Vergeet niet, dat het moei lijk was om na een onder breking van zeven jaar terug te komen." „MEESTE TOEKOMST" Op dit moment kreeg Pel lenaars een vriendschap pelijk klopje op de schou der van Raymond Louviot, de stalbaas van de extra- sportieve formatie van An quetil, Den Hartog en Sta- blinski. „Gister nog, tij dens de laatste ravitaille ring, zijn Louviot en De Muer naai- mij toegeko men en zeiden ronduit dat wij de Televizieren de beste ploeg van de Ron de hadden, de nloec met de meeste toekomst", zei de Bredase ploegleider met gerechtvaardigde trots. „En dat is ook zo. Er heeft ook dit jaar nog wat aan de voorbereiding ont broken de jongens heb ben voor de Tour nog geen berg gezien en dat is fout. Dat hebben jullie zelf kun nen merken, want na de Pyreneeën is het veel be ter gegaan. Daarom ga ik het met de bond opnemen. Volgend jaar wil ik ook de Ronde van Spanje of de Ronde van Italië doen als voorbereiding en daarbij moet de Unie mij helpen als de Ronde van Neder land soms weer samen mocht vallen met een van die evenementen. Het liefst zou ik naar de Giro gaan, de bergen daar ko men het meest overeen met die in de Tour. NOG MEER OP CEESJE HAAST Wat de plannen van Pel lenaars voor de Tour van 1966 zijn? „Kijk eens, eerst moet ik afwachten of ze (Televizier) me nog wel weer willen hebben", luid de het olijke antwoord. Maar ernstiger vervolgde de Pel: „Het spreekt van zelf, dat ik volgend jaar nog meer op Ceesje Haast ga spelen." „Als ik die gast kalm kan houden maar dat is moeilijk komt hij bij de eersten. Voor Haastje heb ik het volgende pro gram uitgestippeld: Parijs- Nice, dan de Giro en ver volgens de Tour de France. Daartussen geen enkele klassieker. Die knaap is 'n typische ronderenner, en klimmer zoals Nederland er nr»nit ppn bppft ppboH." vende plaats in de Tourkaravaan verworven. En als Cees Haast niet op zulk een ongelukkige wyze uit de Tour ver dwenen zou zijn, had Nederland wel licht voor het eerst in de geschie denis een man bij de eerste vier gehad. Voorbij Allen waren tenslotte blij dat het voorbij was, renners en volgers, want ruim drie weken wielrennen is,, aan welke kant men ook staat, een zeer zware kluif. Niet zo erg had Cees Lute eraan getild na het uitvallen van Arie den Hartog en Aimar, waardoor de ploeg van Louviot en Geminiani van zijn leiders beroofd was. „Op die dag in Montpellier na, toen Durante een paar centimeters voor mij de dertiende etappe won, heb ik maar een beetje getoerd. De ploeg verdiende toch niet", verzucht te de nuchtere Castricummer. De Blauwwitter Verhagen zal het komende seizoen voor de Arnhemse tweede divisieclub Vitesse uitkomen. Verder heeft Wageningen Van Eersel van Roda J.C. overgenomen. AGOVV kocht woensdag de 19-jarige Piet Panman van Heracles, de 17-jarige Bert Snaphaan van Go Ahead, de 20-jarige Ad Inklaar eveneens van Go Ahead en de 24-jarige Eef Ap peldoorn van de amateurclub Sem per Avanit. ZFC kocht M. Marijt, de rechtsbuiten van Telstar. Heracles dat reeds eerder beslag legde op de Arsenalspeler Dennis Milne heert woensdag oppdeuw een Schot gecontracteerd. Het is de 20- jarige voorhoedespeler Phil Tinney van F.C. Dundee. Voorts kocht He racles Herman ter Horst van Ensch. Boys en ruilde de eigen speler Mar cus voor de Wageningenspeler Drost. Feenstra zal na een verblijf van twee jaar bij Heracles overgaan naar het Utrechtse DOS. F.C.-Twente 65 kocht Egbert ter Mors van Go Ahëd en contracteerde De Italiaan Gimondi, winnaar van de Ronde van Frankrijk 1965, tijdens de laatste etappe naar Parijs. PAARDESPORT Barones Spencer K heeft zich gis teren op Nootdorp weer eens van haar beste kant laten zien. Met over macht liet zij in de eindstrijd van de Berkenprijs Yackie Moore achter verder de 17-jarige Rob Lagarde (broer van de Enschede-doelman Piet Lagarde), die tot dusverre het doel verdedigde van de amateur tweede klasser Emma. zich. De merrie gedroeg zich aan de start voorbeeldig en Wagenaar-rijder Anton Groenewegen stuurde haar met spelend gemak naar de kop. Xesres verspeelde zijn kansen door galoppades, maar Yackie Moore bleef attent volgen. Bij het uitkomen van die laatste bocht draafde de Barones als een vorstin van het veld weg en de gewillig aanvallende Yaokie kreeg geen schijn van kans. Hij werd op afstand tweede, gevolgd door Youth ful Nora Spencer. Argonaut zette zijn zegetocht in de Populierenprijs onverdroten voort. Na wat strubbelingen met Zoj nor van H ondervond hij op zijn weg naar die overwinning geen enkele tegen stand meer. Anasfasia Hanover, die na een snelle start haar eindsprint pas erg laat inzette, legde beslag op de tweede plaats. KEES PELLENAARS:

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8