SMOAfl Land- en luchtmacht hebben bezwaar tegen nieuwe pensioenwet Straalverkenningsvliegtuig n van de R.A.F. bij Roermond neergestort JONGE COSTER ZUID-VIETNAM IN TWEEDE KAMER Eerste vrouw die top bereikte vond „een keer wel voldoende" DONDERDAG 15 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT fwlNA 7 dOOUISMVNOm i riaaj ihooh LIMONADESIROOP HOORT ERBIJ (Advertentie) In Rotterdam is gisteren een uitgebreide actie „opge ruimd staat netjes" van start gegaan. Voor deze gele genheid hadden zelfs twee levensgrote olifanten (van circus Sarrasani) hun medewerking gegeven om als blikvanger op te treden. De actie begon op de Lijnbaan, die, naar te verwachten valt, de komende tijd dan ook wel „brand schoon" zal zijn. Drie inzittenden gedood Een straalverkenningsvliegtuig van de Royal Air Force is gistermiddag om tien minuten over één in het gehucht Leeuwen bij Roermond neer gestort. De drie inzittenden hebben het toestel nog wel verlaten, maar zijn omgekomen. Vermoedelijk heeft de bemanning, nadat het toestel snel hoogte had verloren, nog getracht te voorkomen, dat het vliegtuig in het dorpje terecht zou komen en daar slachtoffers zou maken. Het vliegtuig, een „Canberra", ge registreerd als W.T. 324, was een tweemotorig toestel. Er moet een mo torstoring zijn opgetreden, die hetr ongeluk inleidde. De drie omgeko menen zijn commander - luitenant Klapp, en de flight-officers Dingle en Sime, allen Engelsen, die respec tievelijk terechtkwamen in 'n schuur van de fam. Joosten, in een schuur bij de fam. Meeuwissen en vlak bij het toestel. De „Canberra" vloog na het neer storten onmiddellijk in brand. De brand werd bestreden door de brand weer uit Roermond, die later assis tentie kreeg van de R.A.F. uit Elmpt, gelegen op 15 kilometer ten oosten van Roermond, in West-Duitsland, vanwaar het toestel om één uur was opgestegen. NIET GEDAAN Velen uit Leeuwen en omgeving heb ben het ongeluk zien aankomen. Getuigen verklaarden, dat zij een merkwaardig ratelend geluid hoor den. Het toestel kwam terecht in de tuin van de familie Wolters. Geluk bij dit ongeluk was, dat de afvuurinrichting van het toestel, dat munitie aan boord had, bekneld raakte. Slechts enkele schoten gin gen af. De gemeentepolitie uit Roer mond zette het terrein af. Zij kreeg daarbij later hulp van militairen van het derde depot infanterie uit Roer mond. Tot degenen, die ter plaatse pools hoogte kwamen nemen, behoorden de substituut-officieren van justitie uit Prins Bernhard naar Porto Ercole Prins Bernhard is vanmorgen van Soesterberg naar Italië vertrokken om er zijn vakantie door te brengen in Porto Ercole, aldus een medede ling van de RVD. Op vragen over een eventueel vertrek van H.M. de Koningin naar Italië wist de RVD nog geen definitieve bijzonderheden te geven. Waarschijnlijk zal de koningin de volgende week naar Porto Ercole gaan. De kans bestaat verder, dat prinses Beatrix en de heer VonAms- berg binnenkort ook voor een va kantie naar het koninklijk vakantie verblijf in Italië gaan, aldus de RVD. Claus von Amsberg maakt schoon schip Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix, is gisteren in Bonn op het ministerie van Buitenland se Zaken begonnen met het oprui men van zijn bureau. Ook prinses Bea trix is in Bonn. Naar verluidt zal het paar twee dagen in Bonn blijven. Door 25.600 personen is de kunst en antiekbeurs in het Prinsenhof te Delft bezocht. Dit is 1000 meer dan vorig jaar. Dit deelde de heer G. R. de Boer mede op een gistermiddag ge houden bijeenkomst, waarbij de beurs werd gesloten. De heer De Boer is voorzitter van de vereniging van han delaren in oude kunst in Nederland. Roermond, mr. R. A. Consalves en W. F. H. Bartels. Een R.A.F.-officier sprak ter plaatse al zijn vermoeden uit, dat de bemanning veilig 't toestel had kunnen verlaten toen het hoogte ging verliezen. Dat de drie vliegers dit niet hebben gedaan, moet worden toegeschreven aan pogingen om te vermijden, dat het vliegtuig op het dorpje zou tereCht komen en om de „Canberra" in een weiland aan de grond te kunnen zetten. De stoffe lijke overschotten van de drie inzit tenden zijn nog niet naar de vlieg basis Elmpt in West-Duitsland over gebracht. Dit zal gebeuren na de lijkschouwing in het Sint Laurentius ziekenhuis te Roermond. Het toestel keerde terug van een oefenvlucht ,zo heeft de districts commandant van de Kon. Marechaus see in Roermond, majoor Schulz, meegedeeld. Hij vertelde ook, dat gebleken is, dat het toestel juist het dak van de woning van de familie Willems heeft geraakt. „Was het toe stel 100 meter eerder neergestort, dan was er een ramp gebeurd", aldus majoor Schulz. Neem 'ns „JONGE COSTER" als „tik" in uw longdrink! per liter 7,95 3 grote flessen TONIC: 1.25 Beide commissies (officieren en on derofficieren van het georganiseerd overleg by land- en luchtmacht zijn niet byster enthousiast over het com plex van een aantal wetswijzigingen dat is voorgeteld op de algemene militaire pensioenwet en daarmee samenhangen de wetten. Zo weinig enthousiast zijn beide commissies dat ze zich van een gunstig advies hebben onthouden. Dit blijkt uit een persbericht van het mi nisterie van defensie over het verloop van het georganiseerd overleg heeft laten uitgaan. Kritiek op dienstverlating Met name de dienstverlating op 55- jarige leeftijd en de daarmee samen hangende (vooral financiële) voorzie ningen zijn in beide commissies met nogal wat kritiek ontvangen. De com missie onderofficieren stelde zich op het standpunt, dat wanneer de over heid deze maatregel nodig acht, zij ook de verplichting heeft de geldelijke achteruitgang, die daarvan het ge volg is voor het in dienst zijnde per soneel, zowel op het terrein van de primaire als de secundaire arbeidsvoor waarden, volledig te compenseren. De commissie officieren miste concrete toezeggingen op het gebied van sala ris, promotiegang en secunilaire ar beidsvoorwaarden die tot compensa- Zeemacht ivèl akkoord Ook in het georganiseerd overleg bij de zeemacht zijn de voorgenomen voorstellen behandeld, zowel in de commissie officieren als in de commis sie onderofficieren. Deze personeelsde- legaties achtten het complex in zijn to taliteit wel aanvaardbaar, Zoals be kend is de regering voornemens om de algemene militaire pensioenwet en de daarmee samenhangende wetten op de helling te* nemen om ze „in de pas te laten lopen" met de nieuwe burgerlijke pensioenwet. Het nieuwe ontwerp van onze burgerlijke pensioenwet passeerde in juli vorig jaar de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken en werd begin dit iaar in de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. PRINSES BEATRIX EN VERLOOFDE NAAR BREDA Prinses Beatrix en haar verloofde de heer Von Amsberg hebben toe gezegd graag gebruik te zullen ma ken van de uitnodiging een bezoek te brengen aan Breda. Het tijdstip van het bezoek zal nog nader wor den vastgesteld. STEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT I HAARLEMMERSTR. 204 4 C I D e Alleen onze zaak HERENSTRAAT 6 is wegens vakantie gesloten van 19 t/m 24 juli. Minister Luns: Regering kon niets ondernemen tot oplossing conflict De machtige Matterhorn heeft gisteren tweemaal in enkele uren het on derspit moetendelven. De 27-jarige bruinharige Yvette Vaucher uit Ge- nève bereikte als eerste vrouw ter wereld de top van de 4482 meter hoge Zwitserse bergreus. Ze werd enkele uren later gevolgd door een Engelse televisieploeg die de top bereikte langs een gemakkelijker weg. Zij moes ten echter hun camera's en zendapparatuur meenemen om een directe uitzending te kunnen geven van hun bestijging. De verrichtingen van de klimmers werden door de televisiecamera's opgenomen en door miljoenen Europese kijkers gevolgd. Naar verluidt, hebben ook nog meer dan hon derd klimmers „buiten mededinging" gepoogd de top van de Matterhorn te bereiken. hoogste punt bereikt. De beklimming Beide gebeurtenissen vonden plaats en ook de afdaling was gevaarlijker ter herdenking van het feit dat de En- dan was verondersteld omdat er de af- gelsman Edward Whymper, 100 jaar gelopen dagen nogal wat sneeuw was geleden op 14 juli 1865 als eerste de gevallen. top bereikte. Whymper had er 13 uur Drie jaar geleden deed Yvette Vau- voor nodig en bracht een nacht op de cher ook een poging om via de noord- berg door. Bij de afdaling verongeluk- zijde de Matterhorn te bedwingen. Die ten vier van zijn metgezellen. poging mislukte toen. Op een vraag Yvette Vaucher werd op haar toch z® noordwand ^nog^eens zou wil- naar de top vergezeld door twee zeer ervaren berggidsen. Het waren haar De heer M. Bakker (CPN) vroeg gistermiddag bij interpellatie aan de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, of de regering de algemeen in ons volk tot uiting ko mende bezorgdheid over de ver scherping van het conflict' in Viet nam deelt. Minister Luns beant woordde die vraag bevestigend. De regering is echter niet van mening dat deze verscherping veroorzaakt wordt door de snel toenemende Amerikaanse militaire interventie in dit land. De oorzaak ligt in de versterkte Noordvietnamese hulp met wapens en troepen aan de Viet- cong. De regering bleek niet van me ning, dat Tiet Zuidvietnamese be wind in de ogen van de wereld vol komen gediscrediteerd is, onder meer door uitlatingen van de hui dige minister-president. Een pers bericht over diens bewondering voor Hitier wordt sceptisch beschouwd. De regering is niet van plan de di plomatieke betrekkingen te verbre ken. De regering kon sedert het laatste kamerdebat over Vietnam op 18 mei jL niets ondernemen om het con flict tot een oplossing te brengen. Er waren geen omstandigheden, die mogelijkheden tot enig initiatief ga ven, aanwezig. Als noodzakelijk complement van de militaire hulp aan Zuid-Vietnam en andere Zuidoost-Aziatische lan den is economische hulp nodig. Ne derland zal nog dit jaar een deel van het fonds voor ontwikkelings hulp voor dit doel vrijmaken. Voor gesteld zal worden deze hulp over 1966 te vergroten. Minister Luns wees er op, dat po gingen tot bemiddeling door een missie van de Gemenebestlanden door Hanoi en Peking met hoon van de hand zijn gewezen. De situatie rond de missie-Davies vond hij „uit zonderlijk weinig bemoedigend". De stelling van Hanoi en Peking, dat de Amerikaanse troepen weg moeten voordat onderhandeld kan worden, verwierp de heer Luns. Dan immers zou de Vietcong zich als gesprekspartner van Hanoi op werpen „Het zou er dan op lijken of de heer Luns met de heer Luns spreekt", aldus de minister. De agressie van communistische aard onder de naam „bevrijdings front" e.d. mag zijns inziens niet worden toegestaan. Zou deze agres sie slagen, dan zouden Thailand en Maleisië, maar ook andere Aziati sche en Afrikaanse landen, ernstig gevaar gaan lopen. Indien verweer tegen deze agressie uitgesteld wordt, dan zouden later de offers groter worden. Op aandrang van de heer Neder- horst (PvdA) en freule Wttewaal van Stoetwegen zegde minister Luns toe de vermeende Hitler-bewonde- ring van het Zuidvietnamese staats hoofd nader te zullen onderzoeken. De heer Lankhorst (PSP) kreeg op een vraag te horen, dat erken ning van communistisch China door de Ver. Staten de stroom van hulp aan Noord-Vietnam en de Vietcong niet zal onderbreken. Motor reed tegen muur Bij een verkeersongeluk zijn de af gelopen nacht de 28-jarige fabrieks arbeider L. Verdellen en de 22-jarige elektriciën M. Meusen, beiden uit Reu ver, omgekomen. De bestuurder ver loor in een bocht van de rijksweg te Swalmen de macht over het stuur en de motorfiets, waarop beiden zaten, botste tegen een muur. Beiden waren ongehuwd. Blikseminslag in t.v.-antenne Woensdagavond is de bovenverdie ping van een kapitale villa aan de Utrechtseweg in Oosterbeek door brand verwoest. Ofschoon de inboedel' gro tendeels In veiligheid kon worden ge bracht, was de schade aanzienlijk. De brand was ontstaan doordat de blik sem in de tv-antenne was geslagen. De gloeiende antenne deed het rieten dak vlam vatten. man en Othmar Kronig uit Zermatt. &eweesL" Dinsdagmorgen vroeg begonnen ze aan De televisie-operatie was de moel- hun gevaarlijke tpcht langs de noord- hjkste technische prestatie die ooit zyde van de berg. De nacht van dins- door een ploeg cameralieden is onder- dag op woensdag brachtten ze door in nomen. De ploeg bestond uit de Brit een geïmproviseerd bivak, slechts 52 ten Hamish Mclnr.es, John Cieare, Ro meter van de top van de Matterhorn. bert Baillie en David Crabbe, geassi- De tent waarin ze zouden slapen, steerd door twee Zwitserse gidsen. Ze verloren ze tijdens de beklimming, deden er negen uur over om het hoog- Vooral Michel Vaucher had het bijzon- ste punt te bereiken. der koud gehad want hij gaf zijn ge watteerde jack aan zijn vrouw. Laatste meters het zwaarst. ADLA1 STEVENSON ADLAI EWING STEVENSON werd 5 februari 1900 geboren te Los Angeles in Californië. Reeds als schooljongen toonde Steven son jr. aanleg voor de journalis tiek. Hij werd redacteur van het schoolblad en klassevertegen woordiger. Zijn eerste werk kring vond hij bij de „Daily Pan- tagraph" te Bloomington, waar aan hij meewerkte als verslag gever en assistent-hoofdredac teur. In 1948 heeft hij zich uit de directie van dit blad terugge trokken. In 1926 behaalde Stevenson aan de Northwestern universi teit zijn titel als jurist. Alvorens een praktijk te beginnen, maak te hij een grote reis door Euro pa en Rusland. Van 1927 tot 1932 was hij als advocaat werkzaam in Chicago. In 1941 werd hij spe ciale assistent van de minister van Marine. Hij maakte inspec tietochten door de Stille Zuid zee, de Caraibische eilanden, N. Afrika en Europa. Als leider van een economische missie ging hij naar Italië. In 1945 droeg het ministerie van buitenlandse zaken hem op propaganda te maken voor de gedachte, welke ten grondslag lag aan de eerste conferentie van de V.N. te San Francisco. Zijn verkiezing tot gouverneur van de staat Illinois in het mid den westen geschiedde met het grootste aantal stemmen, dat ooit in deze staat op een kandidaat voor het gouverneurschap was uitgebracht. Stevenson was lid van de uni- taristische kerk. Hij huwde in december 1928 met Ellen Bor den en heeft drie zonen. Hij scheidde van zijn vrouw omdat deze aanvoerde, dat haar man teveel door zijn zakelijke en po- Titieke beslommeringen in beslag werd genomen. Met Adlai Stevenson hebben de Verenigde Staten een van hun grootste politici verloren. Als geen ander is Stevenson de woordvoerder geweest van het liberalisme in de Amerikaanse politiek, in deze rol omstreden en van alle kanten aangevallen. Jarenlang maakte hij deel uit van de kleine groep Amerikaan se politici die in de hele wereld bekend waren en naar wiens woorden overal werd geluisterd. Wat Stevenson over vele om streden acties van zijn regering ook gedacht mag hebben, hij heeft vier-en-een-half jaar lang bij de V.N. zijn grote diploma tieke kwaliteiten, redenaarstalent en krachtige persoonlijkheid ge bruikt ter verdediging van de po litiek van zijn land tegen alle kritiek. Daarbij kwam hij steeds weer in bittere situaties te ver keren en het kon niet uitblijven dat zijn naam door de jaren heen wat van zijn glans inboette. Tot zijn dood toe heeft hij echter de achting van vele Amerikanen be houden. Om één uur woensdagmiddag wa ren ze er. Hun opnamen, die zeer dui delijk doorkwamen, werden uitgezon- Woensdagmorgen heel vroeg begon- den via relaiszenders die in de Zwit- nen ze aan de laatste meters. Het wa- serse en Italiaanse Alpen stonden op ren de zwaarste. Om zes uur was het gesteld. Aan de voet van de noordkant van de 3.708 meter hoge Wetterhorn nabij Grindelwald in midden-Zwit serland zijn woensdag de stoffelijke resten gevonden van drie Duitse berg- beklimmers, die in februari verdwe nen waren bij een poging de berg te beklimmen. Telefoto ANP: De Amerikaanse president heeft in Washington de laa.tse bespreking gevoerd met de pas-be noemde ambassadeur van zijn land in Zuid-Vietnam, Henri Cabot Logde (rechts), voordat deze naar zijn standplaats vertrekt. De foto toont hen in de tuin van het Witte Huis.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7