TOSTI 2)0 x~ MC Johnson vraagt steun voor komende „donkere dagen GRATIS Nationale eer staat op het spel MARINER4 NAM MARS „ONDER SCHOT" STEVENSON TE LONDEN OP STRAAT BEZWEKEN Hoofdinspecteur Hofstede „ONDERZOEK VERGT VEEL TIJD" - DONDERDAG 15 JULI 1965 f "V 0 /y, 56e JAARGANG No. 16.576 Directeur j. F. j. M KOENS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. 3. ROOZEN BÜREAC PAPENGRACHT 32 Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, $.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 18.00 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., 3,55 p. mnd.. 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Vietcong onthoofden twee dode Amerikanen Winkelpersoneel gaat vijf dagen werken Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft zijn fiat gege- Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft medegedeeld, dat Viet- cong-rebellen blijkbaar twee van vier President Johnson heeft gister- rold Davies tijdens zijn verblijf in Amerikanen, die op 8 juli ten zuiden avond opnieuw gewaarschuwd, Noord-Vietnam besprekingen gevoerd van Saigon in een hinderlaag waren dat er ten aanzien van de strijd met het secretariaat van het centraal gevallen en gedood, na hun dood in Vietnam enkele donkere da- comlte van het Vietnamese vader- hebben onthoofd. Üin in w aili noen en landse front Tijdens deze besprekin- De lijken van de vier mannen, die ven aan de verkorting van de arbeids- 5 Va h /T V» l v» J gen heeft dit secretariaat „de door eerst als vermist waren opgegeven, tijd in de middenstand. Het rouleer- dat hij dan de hlllpvan net de Amerikaanse imperialisten in Viet- zijn thans gevonden en van twee er- systeem, dat het winkelpersoneel van Amerikaanse volk nodig heeft. nam begane misdaden krachtig ver- van waren de hoofden na de dood een vijfdaagse,45-urige werkweek ver- In een toespraak tot leden van oordeeld, evenals de door premier afgehouwen. zekert, zal 1 november ingaan, de elektrificatiecommissie voor Wilson inzake Vietnam gevolgde, het platteland in de rozentuin door de Verenigde Staten geïnspi- van het Witte Huis verklaarde reerde politiek" hij, dat de Verenigde Staten hun 200 Amerikaanse en Zuidvietna- vérantwoordelijkheden niet in de mese vliegtuigen hebben gisteren een „i, gebied van nog geen drie vierkante steek zullen laten. „Onze natio- kilometer met honderden tonnen nale eer staat in Zuidoost-Azie bommen „verzadigd", met het doel op het spel zo zei de president. een vietcong-hoofdkwartier in het Het Amerikaanse volk moest be- oerwoud op 65 kilometer afstand ten reid zijn hem te volgen. „Uw zuiden van de grote Amerikaanse president rekent in de voor ons luchtmachtbasis DaNang te vernieti- liggende dagen op u", aldus pre- gen. De actie sproflt volgens waar- Onzekerheid over sident Johnson. HARRIMAN SPRAK MET KOSYGIN nemers ook voort uit de vrees, dat de Vietcong-guerrilla's trachten de Amerikaanse basis van de rest van Zuid-Vietnam te isoleren. Mariniers door eigen mortier granaat gedood Twee Amerikaanse mariniers kwa- aantal foto's de in Nederland geboren GerritMac- kor. De camera's van de Mariner-4 zullen ongeveer hetzelfde zien, wat afmetingen betreft, als een kleine te lescoop op aarde van de maan ziet, namelijk voorwerpen tot drie kilo- De Nasa, het Amerikaanse bureau meter doorsnee, voor lucht- en ruimtevaart, heeft gis- Vannacht deelde de Nasa mee, be teren meegedeeld, dat de „Mariner- zorgd te zijn over de functionering 4" bij de planeet Mars heeft gerea- van de elektromagnetische appara- geerd op het gegeven signaal en de tuur die de foto's aan boord van de gcciu. uu net scecvcji signaal cii uc Naar een woordvoerder van de men gisteravond om het leven en camera>s op Mars heeft gericht. In de Mariner-4 op de band moest vastleg- Amerikaanse ambassade in Moskou negen werden er gewond, van wie afgelopen nacht om 01.20 uur Ned. gen. De mogelijkheid bestaat, dat als vandaag heeft meegedeeld, heeft twee zeer ernstig, toen een granaat werd de eerste foto van de pla- gevolg van een defect in een elektro- Averell Harriman, de reizende am- uit een van hun eigen mortieren tus- nee^ genomen. nisch circuit slechts zeven a acht fo- hassadeur van president Johnson, sen hen in ontplofte. De mariniers to's van de een-en-twintig die zou- vandaag een gesprek van drie uur "waren ten noordwesten van de lucht- Het signaal werd gegeven door een den worden genomen op de band gehad met Sowjet-premier Kosygin. machtbasis Da Nang in gevecht ge- station in Hartebeeshoek in Zuid- komen. De Amerikaanse woordvoerder wil- wikkeld met Vietcong-strijders. Afrika. De knop werd ingedrukt door de geen bijzonderheden over het ge- Band verkort sprek bekendmaken. Naar de Noordvietnamese voor lichtingsdienst heeft medegedeeld, heeft de Britse staatssecretaris Ha- Bestemd voor Vietnam Eventueel 220.000 man reservisten Man van vele bijzondere kwaliteiten De magnetische band die de foto's zou vastleggen was volgens 'n woord voerder van de Nasa „aanzienlijk eerder" aan het eind gekomen dan de bedoeling was. Uit de gegevens die de Mariner-4 tijdens het passeren van Mars naa* de aarde doorgaf kan worden afge- leid, dat deze planeet geen magne- ruchten tegengesproken dat hij zou üsch veld heeft of z0»n zwak mag. aftreden. Met bepaalde aspecten van netisch veld, dat het praktisch te de Amerikaanse buitenlandse poli- verwaarlozen valt. De geleerden con- tiek zei hij toen het niet altijd eens stateerden tevens het ontbreken van te zijn. stralingsgordels rond Mars die te ver- Stevenson is tweemaal democra- gelijken zouden zijn met de om de tisch kandidaat voor het Amerikaan- aarde )opeI1de „Van Allen"-gordels. en gardisten Adlai Stevenson, ambassadeur hij de Verenigde Naties voor de Vere- „Kampioen" nigde Staten, is gisteren in een Lon- President Johnson heeft bekendge- dens ziekenhuis aan een hartaanval maakt, dat hij een speciale delegatie overleden. Een functionaris van de met zijn particuliere vliegtuig naar De Amerikaanse minister van de- Amerikaanse ambassade zei, dat de Londen zal sturen om het stoffelijk fensie, McNamara, heeft gisteren op «-jarige Stevenson bij de interna- overschot naar de V S. over te bren- een persconferentie in Washington, <10nale sportliedenclub in het een- gen. De delegatie staat onder leiding vóór ziin vertrek naar Saigon ge- trum van Loi»den gistermiddag m- van vice-president Hubert Humphrey. •FPP-d dat a1«! He Amerikaanse striid- eenzakte. Hij werd met grote spoed ln het Witte Huis had Johnson nog krachten in /u,d V,emamTe5eïkt "aar het nabijgelegen St. George- gezegd. De wereld van vrijheid en worden, redelijkerwijs aangenomen «Wkenhuis overgebracht. Tevoren menselijke waardigheid heeft haar mag worden, dat de Amerikaanse was h« °P de Amerikaanse ambas- meest veelzijdige kampioen verlo- regering het oproepen van reservis- sade «eweest- ren". De president was bij verre ten en eenheden van de Nationale men van het nieuws 'ot tranen toe Garde zal overwegen, alsook verlen- Nadat Stevenson op straat in el- geroerd, ging van de diensttijd dergenen die kaar «ezakt was' heeft zyn partteu- feeds deel van de strijdkrachten uit- her secretaresse, mem. Marietta Tree, maken en uitbreiding van het aan- nog mond-op-mond-beademing toege- tal dienstplichtigen. Minijcer Luns: Groot verlies past. Stevenson had de ambassade Minister Luns heeft verklaard, dat juist verlaten, nadat hij daar 'n vraag- hij Stevenson jarenlang persoonlijk Uit welingelichte brón in Washing- gesprek met de BBC had gehad. heeft gekend en altijd bewondering ton is vernomen, dat de Amerikaanse en waardering heeft gehad voor diens legerleiding plannen heeft ingediend Stevenson bevond zich sinds vori- grote gaven, intellect en warme per voor het oproepen van 220.000 man ge week in de Britse hoofdstad. Hoe- soonlijkheid. De bewindsman sprak reservisten en leden van de Natio- wel gezegd was, dat dit een privé- van „een groot verlies voor de V.S. nale Gardes onder de wapenen, als bezoek was, heeft hij zaterdag be- en voor de Verenigde Naties en de er een beslissing valt over het ver- sprekingen gevoerd met premier Wil- gespecialiseerde organen daarvan, sterken van de Amerikaanse troepen son. Tijdens een vraaggesprek voor waarin hij altijd zo'n constructieve in Vietnam. de televisie had Stevenson de ge- rol heeft gespeeld." TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) cfaoccladedtomk Een verrukkelijke chocolodedronk met slechts iy„ vet. Fris en pittig van smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl De Griekse koning Constantijn en zijn gemalin, koningin Anne-Marie kij ken vertederd naar hun eerste kindje, prinses Alexia, dat zaterdag werd geboren De hoofdredactie van het weekblad Televizier is teruggekeerd uit Parijs in verband met het door de Leidse politie ingestelde onder zoek naar de bronnen van de door dit weekblad gepubliceerde ra dio- en televisieprogramma's. Men was verbaasd, maar vooral ver ontwaardigd over dit doorbreken van de lopende civiele procedure. Er is geen belastend materiaal gevonden en 't weekblad zal normaal blijven verschijnen. De heer J. C. Hofstede, hoofdinspecteur van de Leidse politie, verklaarde hedenmorgen, dat een normaal onder zoek is ingesteld. Van een inval was geen sprake. Over de resul taten kon hij nog niets zeggen, daar dit onderzoek, dat is ingesteld in opdracht van de officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Den Haag, wel enige weken, zo niet enige maanden kan duren. Dat de hoofdredactie tijdens het onderzoek in Parijs was, was een toevallige samenloop van omstandigheden, zo ver klaarde hij. Hij achtte de hele zaak nogal opgeblazen. Voor de po litie was dit een normaal onderzoek en in principe hetzelfde als b.v. het overtreden van een parkeerverbod. (Advertentie) Een „Canberra" straalverkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht is woensdagmiddag in het gehucht Leeuwen bij Roermond neergestort. De drie inzittenden kwamen hierbij om het leven. Het toestel raakte nog tussen 17^0 en 20°L. net het dak van een huis voordat het te pletter sloeg. Op de foto een beeld van de ravage; het staartstuk dag tussen 08.30 en 12.00 uur via Hil- van de machine temidden van de bomen in de tuin. versum I worden uitgezonden. Rijkspolitie en radio werken samen bij komende verkeersdrukte In verband met de te verwachten verkeersdrukte aanstaand weekend zullen rijkspolitie en de reportage afdeling van de KRO-radio nauw sa menwerken om een vlotte doorstro ming van het verkeer op de grote wegen te bevorderen. Zoals hekend begint vrijdagavond de bouwvak vakantie. Voor het eerst zal in dit geval ge bruik worden gemaakt van het een- motorige vliegtuig van de rijkspoli tie op Schiphol, dat vrijdagavond en zaterdag de gehele dag in het gebied van de randstad Holland, vooral bo ven het meestal kritieke verkeers punt bij Oudenrijn, zal rondcirkelen. Vanuit dit vliegtuig zullen enkele rechtstreekse reportages over de ver keersdrukte worden gegeven zodat de luisteraars hun vertrektijd en de te nemen route hierop kunnen afstem men. Deze reportages zullen vrijdag uur en zater- PROTEST BIJ OFFICIER VAN JUSTITIE De raadsman van Televizier, mr. A. G. Maris, advocaat en procureur te Den Haag, heeft in een brief aan de officier van Justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Den Haag bezwaar aangetekend tegen het politioneel onderzoek dat woens dag heeft plaatsgevonden ten kan tore van de N.V. Televizier in Lei den. Hij verzoekt om dat onderzoek onmiddellijk af te gelasten. „Het is steeds een beginsel van de politio nele en justitiële autoriteiten ge weest zich niet te mengen in civiele geschillen", aldus deze brief De omroeporganisaties hebben doen blijken dat deze civiele procedure langer duurt dan zij gewenst ach ten, aldus mr. Maris. Misschien om die reden hebben zij thans een klacht gedaan om te trachten langs de weg van een strafrechtelijke on derzoek door de politie en de justi tie het bewijsmateriaal te doen ver- In Warschau is de 50-jarige Ma rian Hagemajer ter dood veroordeeld omdat hij in de oorlog burgers en verzetsstrijders zou hebben gedood. Volgens het Poolse persbureau was Hagemajer destijds lid van de „Wit- Russische politie", die de nationaal- socialisten hadden opgericht. Na de oorlog wist H5j zich jarenlang in Po len verborgen te houden. Vier Indonesische schoolkinderen zijn gisteren om het leven gekomen en 25 gewond, toen in de klas van een middelbare school te Sampang op Madoera een oude granaat tot ontploffing kwam, die men op het strand gevonden had. De explosie ontstond, doordat een jongen de gra naat met eon steen bewerkte. zamelen, dat nodig is om hun civiel rechtelijke eis te doen slagen Het schijnt mr. Maris onjuist dat de of ficier van Justitie en de politie op deze klacht zijn ingegaan en zich door het bedoelde strafrechtelijke onderzoek hebben gemengd in een in wezen civiel geschil Een gelijksoortige brief is gezon den aan de hoofdcommissaris van politie te Leiden. Oit nummer bestaat uit 12 pagina's FOETER Tussen IJsland en Schotland ligt het centrum van een gebied met hoge barometerstanden, dat zich tot over de Britse eilanden en het zeegebied ten westen ervan uitstrekt Samen hangend hiermee is op de Noordzee d<e wind naar het noorden gedraaid en stroomt nu koelere lucht in de richting van ons land. De stroming is zwak, zodat het geruime tijd zal du ren eer de koele lucht Zuid-Limburg heeft bereikt. Aanvankelijk drijven wolkenvelden mee, later kunnen ech ter weer perioden met zonneschijn worden vervracht, maar de tempera tuur blijft vooral in het binnenland lager dan vandaag. De kans op regen is uitermate klein. Hoogwaterstanden 16 Juli: zon op 4.39, onder 20.53; maan op 22.44, onder 7.01. ZON. EN MAANSTANDEN 16 Juli: v.m. 6.52; n.m. 18.54. KORRELTJE Evenals men na een welbestede dag blij ter ruste gaat, zo sterft men na een welbesteed leven. (Leonardv da Vinei)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1