HE HÖPWftr KATER ASPIRIN® BAYER Het zingende oerwoud MIN. VELDKAMP WIL CONCENTRATIE VAN SOCIALE WERKPLAATSEN Rode Kruis heeft dood kapitaal Leidse Bioscopen WIJ WETEN HET.. Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. SÜSKEWISKE mm ih| QrJP DINSDAG 13 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Als onderdeel van een groter bedrijfsgeheel Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft bij de ope ning van het nieuwe gebouw van de sociale werkplaats „De Riethoorn" in Tilburg een pleidooi gehouden voor een concentratie van de sociale werk plaatsen in ons land. Hij gaf de ge meentebesturen in overweging de mogelijkheden van concentratie on der ogen te zien. Minister Veldkamp zei dat van de bijna 200 sociale werkplaatsen slechts 23 werkplaatsen een bezetting van meer dan 200 werknemers bezitten. 45 Werkplaatsen zelfs hebben een bezetting welke de 50 niet te boven gaat. Er is reeds een vorm van samen werking tussen de sociale werkplaat» Op de algemene vergadering van het Nederlandse Rode Kruis in Utrecht is gisteren een discussie ont staan over het kapitaal dat bij de afdelingen van het Rode Kruis on gebruikt blijft staan. De afdeling Oost en West Souburg maakte deze discussie los met een voorstel, waar in staat dat niemand het zal appri- ciëren dat het kapitaal dat in vele collectes bij elkaar is gebracht bij de afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis als dood kapitaal te boek zal blijven staan. Het is waarschijnlijk wenselijk, al dus deze afdeling, deze gelden in handen te stellen van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis ten behoe ve van de uitgebreide Rode Kruis- arbeid. De directeur-generaal, de heer A. van Emden, zei als reactie op dit voorstel dat het inderdaad wenselijk is dat afdelingen, die over gelden beschikken, deze met het oog op de liquiditeitspositie van het hoofdbestuur ter leen beschikbaar stellen. De afdeling Barneveld kwam met het idee om een Rode Kruis-ban op te richten, waarin de afdelingen aan delen zouden bezitten en waar iedere afdeling zou kunnen lenen en geld zou kunnen storten. voorzitter onderscheiden De algemene vergadering werd voor de laatste maal voorgezeten door mr. F. A. H. de Graaff. Hij zal aan het eind van het jaar zijn functie moeten neerleggen m verband met de in de statuten gestelde leeftijd. Vooruitlopend op zijn afscheid spel de de eerste onder-voorzitter ir. J. A. H. J. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel de heer De Graaff het kruis van verdiensten op. De afdelingen van het Rode Kruis dragen vijftig procent van de op brengsten van de collectes af aan het hoofdbestuur. De afdelingen voe ren een geheel zelfstandig financieel beheer en besteden hun gelden voor het instandhouden van eenheden van het Rode Kruiskorps en andere plaatselijke Rode Kruis activiteiten. De films in de week van 914 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Studio: Lieve, lieve John volwassenen (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Circus wereld, alle leeft. Dagelijks, ook zondag, 2.30 en 8 u Luxor: Politiepost Reeperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Het is een gekke, rare, dolle dwaze wereld - 14 jaar Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2.15 en 8 uur Rex: De dodende pijl - 14 jaar. Dagelijks. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur Camera: OSS 117 in Bangkok 14 jr Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur sen in provinciale federaties, over koepeld door een landelijk interfe- deratief overleg. Er zal echter naar de stellige overtuiging van minister Veldkamp in de naaste toekomst op allerlei plaatsen een nog nauwere samenwerking tussen werkplaatsen moeten ontstaan. Die samenwerking moet niet beperkt blijven tot onder linge informatie en overleg, maar zou meer gericht moeten zijn op de behartiging van gemeenschappelijke belangen. Op die weg komen zaken als een gezamenlijke order-acquisi tie, inkoop, aanstelling van functio narissen of een gezamenlijke organi satie van een arbeidsrevalidatie-afde- ling binnen de mogelijkheden. Op die weg, zal wellicht ook de Aparte afdelingen „In dit opzicht, zo zei minister Veldkamp, kunnen de sociale werk plaatsen nog iets leren van de con centraties, waarmede het vrije be drijf zijn kracht en positie versterkt. Daaruit valt ook te leren dat con centratie niet noodzakelijkerwijze de opheffing van werkplaatsen mee brengt, maar ook de handhaving van afzonderlijke werkplaatsen als on derdeel van een groter bedrijfsge heel kan inhouden". Aparte afdelingen voor de licha melijk en de ernstig geestelijk ge handicapten kunnen voor deze laat ste oplossing pleiten. De minister is verheugd dat in verschillende delen van ons land reeds bewegingen in de richting van een nauwer samengaan van sociale werkplaatsen op gang zijn gekomen. WILT V IETS WETEN Het is fijn weer te leven zonder pijn l Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! DAAR STAAT ACHTER 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. (Advertentie) A. J. H. te Rijnsburg Route per bromfiets van Rijnsburg-Berg enTer- blijt: Rijnsburg - Leiden - Alphen zie route naar Gulpen Valken burg - Berg, een afstand van onge veer 225 km. P. J. J. de J. te Oude Wetering Route van Oude Wetering naar Gul pen per bromfiets: Oude Wetering - Alphen - Bodegraven - Woerden - Utrecht - Houten - Culemborg - Gel- dermalsen - Waardenburg - Zaltbom- mel - Hedel - Den Bosch - Boxtel - Eindhoven - Leende - Maarheeze - Weert - Horn - Roermond - Linne - Echt - Susteren - Sittard - Geleen - Beek - Valkenburg - Gulpen. Een afstand van ongeveer 235 km. Een kortere route voert door België: Weert - Stramprooy - Meiseik - Sus- teren enz. Mej. S. te Oegstgeest Route per fiets van Leiden naar Epe: Leiden - Alphen - Bodegraven - Woerden - Utrecht - De Bilt - Amersfoort - Hoe velaken - Nijkerk - Ermelo - Harder wijk - Nunspeet - Epe, een afstand van ongeveer 125 km. P. C.-N. te Voorschoten Route Voorschoten naar Voorthuizen per fiets: Voorschoten - Leiden zie route Epe Hoevelaken - Ter- schuur - Voorthuizen, ongeveer 95 km. te St. Anthonis wordt ieder jaar ver reden op 14 maart. U bent ofwel erg vroeg, ofwel veel te laat met uw vraag. De route naar deze plaats langs de snelwegen is: Leiden - Alphen - Utrecht - Den Bosch - Veghel - Ge- mert - Elsendorp - St. Anthonis, een afstand van ongeveer 120 km. J. v. d. S. te Voorhout Route naar Middelbeers: Voorhout - Leiden - Ha- zerswoude - Boskoop - Gouda - Schoonhoven - Gorinchem - Woudri- chem - Rijswijk - Giessen - Neeran- del - Drongelen - Waalwijk - Loon op Zand - Tilburg - Hilvarenbeek - Middelbeers, 105 km. Route Voorhout naar Alkmaar - Breezand: Voorhout - Sassenheim - Haarlem - Beverwijk - Alkmaar, 52 km. Alkmaar-rijksweg naar Den Hel der, waar U af moet slaan naar Bree zand, ongeveer 32 km. Fam. de J. te Leiderdorp Route van Leiden naar Nijverdal: Leiden - Alphen - Utrecht - Amersfoort - Apeldoorn - Deventer - Ryssen - Nij- verdal, ongeveer 150 km. Over binnenwegen is dit 184 km: Utrecht - Zeist - Ede - Otterlo - Hoenderlo - Loenen - Eerbeek t Zut- phen - Laren - Holten - langs Can. oorlogskerkhof en Koningsbelt naar Nij ver dal. J. D. te Leiden De motorcross Mevr. J. M. H. te R.A.veen Rou te R.A.veen naar Renesse: R.A.veen - Alphen - Gouda - Rotterdam Brie- nenoordbrug - Barendrecht - Blaak- Klaaswaal - Nunlansdorp - brug Hel legatsplein - Grevelingendam - Zie- rikzee - Rensese. U hoeft, zoals U ziet geen gebruik te maken van een pont. Wel kost het U f3.50 tolgeld voor de brug. De heer J. C. M. W. te Bovenkerk vraagt: Kunt u mij inlichtingen ver strekken over een vormingsklas? Ik ben 18 jaar, heb l.o., 2 jaar primaire opleiding huishoudschool, 1 jaar as sistente algemene ontwikkeling, te vens klimroos en A.V.V.I. en 1 jaar assistente naaien. Is het mogelijk om met deze opleiding op een vormings klas te komen?, aldus J. C. M. W. Antwoord: De officiële opleiding, die voor een vormingsklas is vereist, is diploma Mulo of 3 jaar HBS. Het is echter soms mogelijk dat meisjes, die deze diploma's niet hebben, ook worden toegelaten in de vormingsklas op grond van hun kennis. U kunt dus het beste daarheen gaan en de kwes tie voorleggen, men kan het dan per soonlijk beoordelen. Erfenis Ik ben in het bezit van een eigen huis, dat ik 5 jaar geleden heb gekocht voor f 10.000.Al vrij lange tijd doet een dochter geheel belangeloos voor mij de huishouding en verzorgt mij. Dus zij geniet inko men. Nu zou zij graag willen, voor dat ik ga sterven, dat er bij de nota ris ^het e.e.a. wordt geregeld als com pensatie van loon. Kan ik haar dit wirn] ie K Je nimvt emtiiumi vwtt Q/j m m urtDïBm m Sieem DOOR HCT RAMI DS STRFMT OF. fJi'ee/iied~i!omtem( Sfeefried^_ w. 406- tANCITJITH. 23005 (Advertentie) huis dan nalaten?, aldus A. B. Antwoord: Het beste is dat u uw huis aan uw dochter verkoopt en be paalt dat zij de koopsom pas over b.v. 10 jaar betaald hoeft te hebben. Daar zij, na verkoop eigenaresse van het huis is, kunt u haar huur beta len waarmee zy reeds een deel der koopsom kan afbetalen. In uw testa ment bepaalt u dat uw. andere kin deren him wettelijk erfdeel krijgen en uw dochter de rest. Voor koopakte en testament zult u de hulp van een notaris moeten inroepen. Seizoenarbeider Als men seizoen arbeider is, dus in de wintermaaanden geen werk heeft, heeft men dan recht op w.w.-uitkering als men f 6.000.— op de spaarbank heeft staan? Zo ja, door welke instantie wordt dit uit betaald?, vraag M. G. Antwoord: Als men gedurende de werkperiode verzekerd is geweest, heeft men recht op een w.w.-uitke ring, een bedrag op de spaarbank heeft daar niets mee te maken. De uitkering wordt betaald door de be drijfsvereniging van de bedrijfstak waarin men werkzaam is. Omdat de bedrijfstak niet in de brief is ver meld, kan een precies antwoord hier op niet worden gegeven. Zodra de werkperiode is afgelo pen, moet men zich binnen vier-en- twintig uur in laten schrijven bij de bovengenoemde bedrijfsvereniging. Aetherklanken WOENSDAG 14 JULI 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde muz. gr. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. 9.00 Voox de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Clavecimbel- recital gr.: klass. muz. 10.30 Geref studiodienst. 11.00 Geestelijke liede ren opn. 11.30 Licht instrum. kwar tet. 11.50 Twaalfuurtje: cabaretprogr. 12.00 Touringclub: progr. voor de toeristen. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram., evt. act. 12.50 Licht ork. 13.10 Klass. vioolconcert gr. 13.40 Licht instrum. kwartet. 14.00 Een goed begin: De butanten voor de microfoon. 14.45 Pianorecital gr.: klass. muz. 15.05 Weens Filh. Ork. gr.: klass. muz. 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht in strumentaal trio. 17.15 Jazzperspek- tief. 17.50 Overheidsvoorlichting: De politie. 18.00 Klass. kamermuz. gr. 18.10 Meisjeskoor opn.: geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: nws uit de prot. chr. organisaties. 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils gr. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Lichte muz. opn. 20.25 Strijkkwartet en sol. opn.. mod, en klass. muz. 21.15 De positie van de jonge intelligentia in jonge staten, lezing. 21.30 Lichte ork.muz. opn. 22.05 Lichte gram. 22.30 Nws en herh. SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Klass. gram. 23.10 Antwoorden op eigentijdse uitdagin gen aan het Christendom, lez. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpagina, praatje. 7.30 Lichte gram. en reportages. (8.00 Nws). 8.50 Voor de kinderen. 9.00 Van alle markten thuis, praatje. 9.05 Klass. ork.werken gr. VPRO: 9.40 De eenzame getuigen van God, lezing. VARA: 10.00 Romantische ork.wer- ken opn. 11.00 Nws. 11.02 Geknipt voor herhaling: gevar. progr. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkork. 12.27 Me ded. tb.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Licht in strum. trio. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Stereo: Metropole-ork.: amus._ muz. 13.45 Moordenaarswerk, lezing. 14.00 Koren, Kunstmaandork. en sol. opn.: mod. Joodse muz. 15.00 Dag Meester!, progr. voor en over jonge vakantiegangers. 16.00 Nws. 16.02 Mod. strijkkwartet gr. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen en gram. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Dansork. en zangsol. 19.00 Elektronisch orgel spel. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Mod. gram. 20.15 Stereo: Holland Festival: Concertgebouwork. en sol. opn.: mod. en klass. werken. 21.10 Social, comm. 21.25 Nabeschouwing Tour de France. 21.35 Stereo: Holland Festival: Concertgebouwork. (verv.). klass. muz. 22.20 Sportuitzending. 22.30 Nws. Aansluitend: meded. en SOS-ber. 22.40 Literair vraaggesprek. 23.15 Promenade-ork. opn.: amus.- en licht-klass. muz. 23.55-24.00 'Tws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinde ren. NTS: 19.00 Nws in het kort. 19.01 Barend de beer. 19.06 Apen: In deze aflevering uit de serie People like us maken wy nader kennis met de apen. VARA: 19.35 Top of flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Quatorze juillet!: Vive la republiquein Bussum!: amus.- progr. 21.30 Dick Powell Theatre. Gezicht van de haat. SOC: 10.20 Uit. zending socutera. NTS: 10.25 Journ. 22.30-22.40 Tour de France. Nederland 2: NTS: 20.00 Journaal. 20.01 De vrij gezellen, buitenlands toneelspel. NCRV: 21.35 Literair kijkschrifl 22.05 Meditatie. 22.10 Einde. door J. M. ELSING Naar een gegeven van M. Baugen 52) precies reageren zoals wij en er een speciale logica op nahouden. Apana bwana. Er zijn negers die Terwijl Linden de kopjes volschenkt, stelen, maar ik, uw boy, steelt nooit. glimlacht hij: Boy, je hebt gestolen! Ik heb Zo, door deze geurige koffie ko- het met m(jn eigen ogen gezien. men wij weer in onze feestatmosfeer, Apanae bwana! Moengoe moja! zij het dan ook na een storend inter- Hij zweert bij de enige en waarach- mezzo. tige God van de blanken. Kiri-kiri Ja, beaamt Greta, ik vrees toch, wil hij plegen als hij gestolen heeft, dat Anioeba jouw feeststemmüig een Het wordt de blanke te machtig en hij beetje vergald heeft! geeft de dief een formidabele kaak- Och! „vergallen" is een groot slag". woord! Ik ben gelukkig niet met Hier onderbreekt Linden z(jn ver- Anioeba getrouwd. Overigens, als dat haaltje, want de koks is met de koffie wèl het geval was, zou ze geen cho- verschenen. kolade hoeven te stelen, vermitt zij Kom, zet hier maar neer, Koe- dan over de sleutels van het maga- loeloe. Goed. Je kunt gaan! Zo, Greta, z(jn zou beschikken. En in dit geval nu nog vlug eerst het staartje van zou het stelen ten hoogste nog „snoe- mijn geschiedenis! Weet je wanneer de pen" kunnen genoemd worden. dief heeft bekend en het bankbiljet te- Greta lacht. ru^-gegeven Op het ogenblik dat zijn Ja, ja, die heren blanken hebben meester hem half dood had geranseld! het gemakkelijk met hun ménagère! Ken mooie geschiedenis, nietwaar? O. Die woorden heeft zij er uit geflapt wees gerust: ik ben het niet eens met zonder na te denken. Ze heeft natuur de methode van die blanken, maar je lflk niet willen insinueren. Maar ze merkt toch ook wel dat de negere niet krflgt niet de kans haar onbedacht zaamheid goed te maken en ziet Lin- Wèl vind ik het een beetje vreemd dens gezicht betrekken. voor een man van jouw standing, dat Geloof jij dat Anioeba myn mé- je dit negerinnetje tegen alle con- nagère is? Mènagère zoals jij het ventie in zo openlijk in je huis daareven bedoelde! We begrijpen el- duldt! Van de andere kant heeft het kaar goed, nietwaar? mij getroffen en zoiets is daareven Greta voelt dat zij bloost en is erg nog gebeurd naar aanleiding van het in de war. magazijn-incident hoe ongedwongen Ikik sprak toch in het alge- jij met Anioeba omgaat. Dat is zelfs meenIk zou toch nietvoor mij een klein probleem. Zo De gastheer onderbreekt haar en het is te hopen dat ik nu in jouw houdt voet bij stuk. ogen openhartigheid niet met brutall- Laten wij nu eens eerlijk zijn en teit heb verward! geen conventionele onzin praten! Ik Geen kwestie van en ik ben je vind het vi'eselijk dat de mensen de dankbaar voor die openhartigheid. Het gave van het woord een van de zou me werkelijk leed gedaan hebben dingen die hen boven het dier verheft je uit Kandoe te zien vertrekken met zo vaak misbruiken om elkaar te be- een verkeerd idee over Anioeba en dotten. Ik herhaal dus mijn vraag: ge- m(j. Weet je, ik heb ook op het punt loof jij dat Anioeba mijn ménagére is? gestaan Kotawski en Colombo duidelijk Na een aarzeling luidt het ant- te maken welke rol dit mooie, bruine woord: meisje in mijn huis vervult. Colombo Ja, ik geloof dat zy jouw ména- reageerde echter zo grof dat ik het gère is. En aangezien je er op staat, een vernedering voor mezelf zou ge- dat ik de waarheid spreek zonder op vonden hebben mij verder te rechtvaar- conventies acht te slaan, wil ik je ook digen. Ik kan mij nu eenmaal de nog wel verklaren, dat het mij hele- weelde veroorloven om me niets aan maal niet hindert; ten eerste omdat te trekken van het oordeel van mijn ik het recht niet heb om jouw doen en medemensen! Het verkeerde stand- laten te beoordelen, ten tweede om- punt van die heren en ook jouw dat ik zo'n situatie noimaal vind voor laten wij het achterdocht noemen, een ongehuwd man in Afrika. spruiten voort uit het feit dat Anieoba Z\j aarzelt even en vervolgt dan: in mijn woning werkelijk de taak ver vult, welke beantwoordt aan de bena- Kipende waarschijnlijk een maharad- ming die jullie haar geven: ménagère, ja zijn geweest, dan zou ik er mij maar dan in de elementaire betekenis op kunnen beroemen een prinsesje tot van het woord: die van huishoudster, slavin te bezitten en zo zouden we want dat ze zo'n beetje mijn huishou- meteen midden in de authentieke den bereddert heb je toch wel ge- sprookjessfeer zitten! Nu betreft het merkt! slechts zo'n primitieve negerchef en die Be- bedoel je daar werkelijk mee... zyn niet erg gewild als vorsten en hun stamelt Gretadatdochters evenmin als prinsessen. Zo'n Ja, klinkt het rustig, daarmee be- sprookjesprinses steelt overigens har- doel ik dat Anioeba mijn bezit niet is ten en misschien nog een paar andere en nooit geweest is! Eerlijkheidshalve verheven dingen, maar beslist nooit moet ik bekennen dat ze toch ook vulgaire versnaperingen zoals choco- meer is voor mij dan een bijzit of huis- lade! houdster. En nu verder: twee jaar geleden was Er is een spottende ondertoon in Anioeba nog een kind, naar onze op zijn stem, die haar doet opkijken. vatting tenminste. Zo heb ik haar ook Wat dan? behandeld. Zy heeft zich aan mij ge- Mijn slavin. hecht met een blind vertrouwen, zich -T- Jouw slavin? Hou je mij voor werkelijk mijn bezit voelend, overeen- de gek of wil je mU een sprookje ver- komstig de slavernijwetten van haar tellen! stam. Ze heeft zich daarenboven ver- Ja, dat heb je goed geraden! Ik der ontwikkeld tot een zeer mooie, wil je inderdaad een sprookje vertel- jonge vrouw je weet hoe gauw zoiets len, natuurlijk is het niet méér dan in zijn werk gaat b(j de tropenrassen! zo'n kongolees sprookje. Op een avond ben ik me dat bewust En Max herhaalt haar de geschie- geworden. Ik ben geen heftige, maar denis van zijn aankomst in Kandoe, Gods geboden staan in mijn hart ge- zijn kennismaking met Kipende en grift. Ik zou het als een zonde aange- diens dochtertje. voeld hebben deze jonge vrouw in de Zie je, Greta, hoe ik mfln slavin armen te drukken: haar te misbruiken gewonnen heb? Als die geschiedenis zou ik even gruwelijk gevonden hebben my in Indië overkomen was, dan sou als een verkrachting!

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2