S)e ftjidóeSou/fccmL Geruchten in Washington over mobilisatie HALF MILJOEN MAN NAAR ZUID-VIETNAM Minister Luns Nog geen spoor van ontsnapte treinrover Auschwitz-arts Dering overleden KONINKLIJKE FAMILIE SPREEKT DANKWOORD UT VOOR RADIO EN TV RUMOER ROND GRIEKSE MINISTER Vliegers willen levensgevaarlijk vliegveld van Cairo boycotten De 100.000 voor 15 bejaarden Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.3 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 JULI 1965 56e JAARGANG BUREAU PAPENGRACHT 32 Conring stemt tot nadenken (tossen 18.00 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,83 p.w., ƒ3,55 p. mnd., 10,70 p.kw. Franco p.p. 11.20. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 45 jaar oud. Zij had hem verteld, dat zij op 17-jarige leeftijd lid van de opstandige beweging tegen de Fransen was geworden, nadat haar broer in een gevangenis was mishan deld. In 1939 was zij met haar echt genoot gevangen genomen. Na-twee- eneenhalf jaar was zij vrijgelaten wegens een hartaandoening. Haar man was toen overleden, evenals haar zoontje. De Verenigde Staten zouden rekening houden met uitbreiding van het militaire potentieel in Zuid-Vietnam tot ongeveer een half mil- lllCl UCoMIIllollolbil j oen man. Dit wordt bij geruchte vernomen uit Washington. Ook 1 spreekt men van geheim overleg in Moskou als inleiding voor vre desonderhandelingen over Vietnam. Johnsons reizend ambassadeur vertoeft momenteel in Moskou, waar de laatste tijd zo vindt men in Washington opvallend rustige redevoeringen zijn afgestoken door Brezjnjev en Kosygin. De vergroting van de militaire Ameri kaanse macht in Zuidoost-Azië zou betekenen, dat Amerika een ge deeltelijke mobilisatie kan afkondigen. KREMLIN GEMATIGD ®p het ogenblik zijn er 71.000 Ame rikaanse militairen, in oktober zul len het er 125.000 zijn. Verschillende eenheden Amerikanen zijn onderweg naar Vietnam. De gedeeltelijke mo bilisatie zal noodzakelijk zijn om de Amerikaanse militaire reserves op peil te houden voor alle eventuali teiten. De regeringstroepen zullen de Vietcong alleen niet tegenhouden, hetgeen de Amerikanen steeds ver der betrekt in de oorlog. In Saigon stelt men nu openlijk, dat de Ver enigde Staten nu zeker op Weg zijn de zwaarste last van de oorlog tegen de communistische guerilla's over te nemen. Het kan ook niet anders, ge- De Engelse politie heeft ook giste ren uit alle delen van het land tips ontvangen, dat men de ontsnapte treinrover Ronald Biggs had gezien. Geen enkele bleek echter juist te zijn. Terwijl het speurwerk wordt voort gezet is men inmiddels achter de identiteit gekomen van de man die de gedurfde bevrijding uit de Wand- sworthgevangenis van vorige week donderdag had georganiseerd. Het is een bekende van de politie, die in 1961 al eens door de politie werd verhoord in verband met een ont snapping, eveneens uit de Wand- sworthgevangenis. De Londen se po litie kamt de stad uit om deze man en zijn medeplichtigen te vinden. De vtrouw van Ronald- Biggs, die zich had gemeld om te worden ver hoord, heeft te verstaan gekregen, dat de politie haar niet nodig heeft. Er is veel kritiek geleverd op de beveiliging van de Engelse gevange nissen. Minister van binnenlandse zaken Soskice maakte gisteren be kend, dat hij de benoeming over weegt van een speciaal adviseur voor de veiligheidsmaatregelen in straf inrichtingen. zien het feit dat het Zuidvietnamese leger oorlogsmoe en afgemat is na jaren van oorlog, na herhaalde crises in het politieke leiderschap en na vele nederlagen tegen de Vietcong, aldus waarnemers in Saigon. Zuidkoreanen voor Vietnam De regering van Zuid-Korea heeft het parlement goedkeuring gevraagd voor het zenden van een divisie van 15.000 man naar Zuid-Vietnam. Amerikaanse straalvliegtuigen heb ben gisteren opnieuw munitiedepots tussen Hanoi en de Chinese grens gebombardeerd en beschoten. Ande re toestellen hebben meer dan een miljoen pamfletten uitgeworpen bo ven drie Noord Vietnamese steden. Vrouw onder-baas van Vietcong De waarnemend bevelhebber van de Vietcong is een vrouw. Dat staat althans te lezen in de- Prawda, die gisteren een artikel bracht van Ni kolai Sjtsjedrov die zich als corres pondent bij de Vietcongstrijders be vindt. Bij het artikel is een foto af gedrukt waarop de vrouw, Ngoejen Txi Din genaamd, is te zien, zittend op het hoofdkwartier van de Viet cong. Volgens Sjtsjedrov is de vrouw Op 62-jarige leeftijd is dezer dagen in Londen overleden dr. Wladislaw Dering, voormalig arts in het nazi concentratiekamp Auschwitz. De overledene kwam in april jl. in het nieuws toen hij een proces voerde tegen de schrijver van „Exo dus", Leon Uris, die in zijn boek had geschreven, dat de arts 17.000 chirurgische ingrepen zonder ver doving had verricht. Het hooggerechtshof in Londen ken de dr. Dering een schadevergoeding van een halve penny toe. Hij moest echter de kosten van het proces be talen, die ongeveer een kwart mil joen gulden bedroegen. Min. Luns verwacht geen nieuwe ontwikkelingen in de EEG-crisis in de komende paar weken en hij ver wacht ook niet, dat Frankrijk de boycot van de EEG-ministerraad zal opgeven om op 26 juli aanstaande in Brussel tegenwoordig te zijn bij de volgende conferentie van de zes mi nisters. Minister Luns heeft dit gisteren in Parijs verklaard na een gesprek van vijf kwartier met zijn Franse ambt genoot Couve de Murville. Het is een diepgaand gesprek in een plezie rige sfeer geweest, verklaarde hij tegenover Nederlandse journalisten, waarbij de wederzijdse standpunten zijn besproken. Minister Luns had de indruk, dat de EEG-crisis sedert cl* vorige week niet is verscherpt, doch dat men voor het ogenblik ook weinig anders kon doen dan afwachten. Met nadruk hei-haalde min. Luns overigens, dat hij niet naar Parijs,As gekomen als bemiddelaar óf om inet Frankrijk te onderhandelen. Hij ver wachtte, dat het gesprek dat zijn Belgische collega Spaak vandaag met Couve de Murville zal hebben, on geveer hetzelfde karakter zal heb ben als de besprekingen van hem met de Franse minister. Minister-president Cals heeft maandag op de Griekse ambassade in Den Haag het felicitatieregister getekend ter gelegenheid van de geboorte van prinses Alexia, dochter van koning Konstantijn en koningin Anne-Marie. Getroffen door sympathie en hartelijkheid Een woordvoerder van de Griekse regering heeft meegedeeld, dat min. Garoefalias van defensie zal wor den ontslagen als hij, na zijn roye ment uit de verenigde centrumpartij dat vandaag wordt verwacht, niet eigener beweging aftreedt. De minis ter zal bijna zeker uit de partij wor den gestoten wegens zijn verzet tegen de voorgenomen zuivering onder de officieren die tegen de regering zou den zijn. In Athene werden gisteravond op enige plaatsen bijeenkomsten gehou den, waarop in totaal door enkele duizenden mensen steun werd be tuigd aan „de actie van de regering om de democratie te bevestigen" en werd geprotesteerd tegen de aan wezigheid van „anti-democratische groepen" in het leger. Voor van daag stonden meer van dergelijke bijeenkomsten op het program. De koninklijke familie heeft gister avond voor televisie en radio bedankt voor de felicitaties, die werden ont vangen ter gelegenheid van de ver loving van HKH prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De prinses zei: „Het is nu twee weken geleden dat onze verloving officieel bekend werd gemaakt. In deze tijd hebben wij zo veel blijken van sympathie en harte lijkheid ontvangen, dat het ons he laas onmogelijk is allen persoonlijk te bedankenhoe graag wij dit ook zouden doen. Daarom willen wij alle Nederlan ders, zowel als degenen, die ons van uit Suriname en de Nederlandse An tillen, vaak op heel eigen wijze feli citeerden, hier nu zeggen hoe uw reacties ons getroffen hebben. De hartverwarmende brieven, waarin wij veel oprechtheid, begrip en medeleven voelden, de mooie te keningen, gedichten, kaarten en bloe men hebben dezer dagen ons geluk verbreed en verdiept. Heel in het bijzonder danken wij ook de bevolking en autoriteiten van de steden, die ons met zoveel harte lijkheid ontvangen hebben. U heeft ons kostbare ogenblikken GETROFFEN De heer Von Amsberg zei vervol gens zich gaarne aan te sluiten bij deze woorden van dank, die ook hem uit het hart gegrepen waren. VERJAARDAG ZKH de prins der Nederlanden richtte zich tot de kijkers en luister aars met: „Wat mij betreft, ik ben niet alleen erg dankbaar voor de vele gelukwen sen die ik heb ontvangen met de ver loving van onze dochter Beatrix, maar ook heel erg voor die met mijn eigen verjaardag. Die dag scheen door de voorafgaan de belangrijke gebeurtenis wel ergens in de verdrukking gekomen, maar ik kreeg ter gelegenheid daarvan juist zo veel post van vrienden en ken nissen, van hogere en lagere autori teiten wereldlijk of kerkelijk, ci viel of militair van verenigingen en bedrijven, van allerlei scholen en van ontzaglijke vele mij onbekende families of eenlingen, dat het voor mij helaas absoluut onmogelijk is hiervoor op een behoorlijke en snelle wijze schriftelijk te bedanken. Ik hoop dan ook dat al diegenen, die de grote vriendelijkheid hadden mij met mijn verjaardag en vaak te vens met de verloving te feliciteren, zullen willen begrijpen dat ik een voudig gedwongen ben hen op deze wijze mijn dank te betuigen. Ik kan u verzekeren: ik heb uw brieven, telegrammen en kaarten, al lemaal gelezen en uw goede wensen hebben mij blij en gelukkig gemaakt. Ik dank u daarvoor van ganser harte". H.M. de koningin sprak tot be sluit van deze ui tending: „Ook mijn man en ik hebben gezamenlijk of af zonderlijk een overweldigend groot aantal gelukwensen ontvangen met de verloving van onze dochter Bea trix met de heer Claus von Amsberg van autoriteiten, groepen, gezinnen, enkelingen bekend of onbekend uit Nederland, Suriname en de An tillen. Graag wil ik van ganser harte dank zeggen aan allen die ons lieten blij ken door geestdrift of woord of ook gebaar of blik te delen irn het geluk dat ook het onze is. Eens te meer zijn wij diep getrof fen door het grote en warme mede leven van tallozen met al wat ons en onze kinderen betreft" Navigatie is bijna onmogelijk Grote opwinding heerste er giste ren in het Nieuw-Sint-Anthony-gast- huis te Leeuwarden, nadat bekend was geworden dat vijftien bewoners alle heren van boven de zeventig de honderdduizend hadden gewon nen in de staatsloterij. Het lot was gekocht door de 76-jarige heer S. ter Horst, die al 55 jaar meespeelt in de staatsloterij, maar slechts één maal een prijsje van vijf gulden had ge wonnen. Hij verklaarde (nog een beetje beduusd): „ik weet nog niet wat we met dat geld doen moeten". Oit nummer bestaat uit 12 pagina's waarbij 16 passagiers en 3 beman ningsleden omkwamen. Twee maan den geleden stortte een Boeing van de Pakistan International Airlines neer in dit gebied. Meer dan honderd - mensen verloren het leven. De internationale Iitota van Naar aanleiding van deze en me€r. vliegersveremgmgen, IFALPA (mter- dere ongeiukken is reeds enkele ma- national federation of pilots associa- ;en aangedrongen op verbetering van tions), overweegt thans een boycot de navigatiehlilpmiddelen van het uit te vaardigen tegen de luchthaven vliegveld Tot nuPtoe is door de Eg niïtetToofdl? luchtvaartautoriteiten hieraan welingelichte zijde. Bij het hoofdbe- weini aandacht besteed. stuur van de federatie, waarbij 48 Wanneer binnenkort aan de ver- landen zijn aangesloten, zijn reeds zoekcn nlct wordt voldaan zal de vele klachten binnengekomen over Ifal bij k d vereniging slechte navigatie-hulp in dit ge- van KLM-vliegers ja aangesloten! bied. Het zou niet langer verantwoord zich genoodzaakt zien haar 26.000 pi-! z'jnom gebruik te blijven makenvan loten te tot een gezamen- de hooidlandingsbaan van dit vlieg- Iijk y te„ a d luchthaven van veld, waarvan het asfaltdek zo slecht Cairo luchtnaven van is, dat bij het neerkomen van een groot vliegtuig de mogelijkheid van opvliegend gesteente niet uitgesloten wordt geacht. De tweede landings baan is momenteel wegens reparatie buiten gebruik. Amerikaans vliegtuig in zee neergestort Negen Amerikaanse vliegers zijn Een grote kipwagen heeft een viaduct van de autobaan bij Aken geramd. De klap was zo hevig, dat voor instorting van het kunstwerk wordt gevreesd; een van de rijbanen is onbruikbaar geworden. De landingsbakens zijn te zwak voor een duidelijke waarneming bjj oa nacht en slecht weer en er zijn geen omgekomen, zeven worden vermist zichtbare aanwijzingen voor het en drie zijn geret^ nadat zondagavond juiste aanvliegen van de landings- hun vliegtuig van de Amerikaanse baan. Bovendien zijn de richtlijnen luchtmacht in de Atlantische Oceaan van de verkeerstoren voor het inzet- was gestort, zo heeft de kustwacht ten van een landing niet altijd even van Boston meegedeeld, betrouwbaar. Volgens de Ifalpa zijn Omtrent deze cijfers was verwar de veiligheidsbepalingen overschre- ring ontstaan, reddingsschepen had den en voldoen de navigatiehulpmid- den eerder foutief gemeld, dat tien delen met meer aan de gestelde nor- mannen zouden zijn gered, acht ver men. dronken en een werd vermist. De In het verlengde van de betrokken viermotorige Super-Constellation landingsbaan ligt een 1300 meter kwam in zee terecht nadat een mo- hoge heuvel. Het is in de luchtvaart- tor in brand was geraakt. Het vlieg- geschiedenis al enkele malen ge- tuig, van de radar-opsporingsdienst, beurd, dat een vliegtuig bij de na- maakte een routinevlucht dering van het vliegveld tegen de Elf schepen, waaronder drie Duit heuvel is opgevlogen. Zo raakte bij- se torpedoboot jagers, en twintig voorbeeld in 1958 een DC-6 van de vliegtuigen namen aan het reddings- KLM de top van de heuvel. Alles werk deel. De Duitse schepen waren üep nog vrij gunstig af ofschoon er op manoeuvre met het Amerikaanse één dode te betreuren viel. Op 12 vliegdekschip Wasp. Het vliegtuig juni 1961 verongelukte een Electra stortte 160 km ten noordoosten van van de KLM op dezelfde plaats, het eiland Nantucket in zee. VERANDERLIJKE BEWOLKING Een warmtefront, dat gisteren bo ven het zuidelijk deel van Nederland tot stilstand kwam, is de afgelopen nacht naar het noorden gaan bewe gen. Achter dit front breidde zich vrij warme lucht van subtropische oorsprong, waarin opklaringen voor kwamen, over een groot deel van het land uit. In de noordelijke pro vincies en op de Waddeneilanden bleef echter veel bewolking aanwe zig en plaatselijk viel daar nog wat regen en motregen. In het zuiden van Frankrijk, waar gisteren temperaturen boven 30 gra den voorkwamen, is een storing ont staan, die van onweer vergezeld gaat. Deze storing zal naar het noord oosten gaan bewegen. Morgen zullen we ons aanvankelijk nog in de sub tropische lucht bevinden, maar later nadert een koufront, dat nu nog bo ven zuidwest Engeland ligt, ons land. Tezamen met de uit Frankrijk ko mende storing kan dit aanleiding tot het ontstaan van enkele buien ge ven. ZON. EN MAANSTANDEN 14 Juli: zon op 4.36, onder 20.55; maan op 21.55, onder 4.48. H oogwater stand en 14 Juli: v.m. 5.39; n.m. 17.50. KORRELTJE Het is aldus met de meesten van ons: wij zijn wat andere mensen zeg gen dat wij zijn. Wij kennen onszelf namelijk van horen zeggen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1