Janssens voorsprong in puntenklassement groter Finishfoto bracht uitkomst Bart Zoet winnaar in St. Niklaas UITSLAGEN GROTE TOUR Ebben eindigt op elfde plaats in Aken DONDERDAG 8 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ITALIAAN FEZZARD1 ZETTE WIELRENNEN GILBERT DESMET VOOR SCHUT. Bart. Zoet, de snelle renner uit Sassenheim, heeft dinsdag in het Bel gische St. Niklaas dankzij zijn eind sprint opnieuw een overwinning be haald. Zoet versloeg in de laatste meters van de 160 km lange rit de Belg Julien Stevens met een lengte. Het duo noteerde een tijd van 3 uur en 34 minuten. Van de overige Ne derlanders werd Van Aert veertien de en Groeneweg zestiende ex aequo. Dikke tranen rolden over de wangen van de 25-jarige Italiaan Giuseppe Fezzardi. De lange coureur uit de streek van Varese kon het nauwelijks geloven toen na het bestuderen van de finishfoto het resultaat van de vijftiende etappe bekend werd gemaakt. Hij, de eenvoudige, de coureur, die voorbestemd leek om altijd in de scha duw van grote meesters te moeten leven, had een ritzege in die enorme Tour de France op zijn schamele erelijst bijgeschreven. Daarop prijkte reeds een overwinning in de Ronde van Zwitserland in 1963, maar die kon Fezzardi pas gaan behalen nadat zijn vorige meester, Adorni, de strijd had gestaakt. En nu, als meesterknecht van Gianni Motta, leek de toekomst van Fezzardi nog minder roos kleurig te gaan worden. Daarom hoorde Fezzardi zelfs het gejuich van zijn ploegmakkers niet. Hoog boven de menigte stond de Ita liaan op het erepodium en verborg zijn vreugdetranen achter de besmeurde rennerspet. Het deerde hem niets, dat hij de zege had behaald in een schertsetappe in het voorportaal van de Alpen. Voor Fezzardi telde slechts het feit, dat hij in de annalen van de Tour de France als een der uitverkoren etappewinnaars geboekstaafd zal blijven, de realiteit geslaagd te zijn als renner in 's werelds grootste wielerevenement. Een paar meter verder stond Gil bert Desmet I met beide vuisten te gen het hoofd te slaan. „Hoe heb ik zo dom kunnen zijn", steunde de 34- jarige Belg, die op de boulevard Jean Jaures in de wintersportplaats Gap een zekere overwinning prak tisch cadeau had gegeven aan zijn medevluchter. Want toen Desmet een paar honderd meter voor de meet demarreerde, liep hij enkele lengten van Fezzardi weg. Zo zeker was de Vlaming van zijn zaak, dat hij rustig naar de finish fietste en vlak voor de krijtstreep zelfs nog even omkeek om te zien hoe ver de Italiaan wel was achter- geraakt. De grote fout van Desmet was, dat hij naar rechts keek. Daar zag hij namelijk. niets. Het toe val had gewild, dat Fezzardi voluit spurtend net het nauwe gat aan de linkerzijde van Desmet had gekozen. Naast elkaar gingen de courevq.'over de streep en met het blote oog was niet te zien wie de rit had gewonnen. De finishfoto bracht echter uitkomst en dat betekende de knock-out voor de schrale Gilbert. Overschat Van Dongen werd zesde Achter de twee leiders kwam de Belg Verhagen als derde binnen, reden vervolgens Raymond Mastrot- to en José Momene over de streep en veroverde Leo van Dongen op 2.14 de zesde plaats in deze Alpenrit. Dat had Van Dongen voor de start nooit kunnen dromen. Want juist in de bergen is hij één der zwaksten. Met een achterstand van 3.16 op Fezzardi kwam de hoofdmacht, die de twee cols in deze etappe de Col de Perty (3e cat.) en vlak voor Gap de Sentinelle (2e cat.) als speelweide aan een zestal zwakke ren had gelaten, de boulevard op stormen. Voorin schitterde de groene trui van Jan Janssen, die zigzaggend over de weg ging en met een zevende plaats zijn positie in 't puntenklasse ment danig versterkte. Want de twee grootste concurren ten, Reybroeck en Gimondi, kwamen in het stuk niet voor. Tevreden stapte Janssen van de fiets. Hij was ook eerlijk: „Ik kwam mooi gelanceerd dank zij Jo de Roo, die veel te vroeg aanzette Zte RONDEv.FRANKR.17eeh193km.9iuH Het was zeker niet de bedoeling van de Nederlandse kampioen ge weest om de spurt voor Janssen aan te trekken. Wederom had De Roo, die nu slechts twaalfde werd, ver keerd gegokt, zijn krachten een beetje overschat In het peloton eindigden ook Rik Wouters, Henk Nijdam, Kees Haast, Gerben Karstens en Cees Lute. Met meer dan een minuut achter stand op het peloton kwamen Bas Maliepaard („in de afdaling kreeg ik een lekke band. Het zit me ook altijd tegen") en Huub Harings binnen en tenslotte arriveerde ook Jo de Haan, één van de weinigen, die in de klim van de Sentinelle waren gelost, met een verlies van 2Vï minuut op het veld. W apenstilstand Het was te verwachten geweest dat de azen wilden uitrusten van de vermoeienissen van de Mont Ven- toux en zich ook met het oog op de komende drie zware etappes don derdag de rit van Gap naar Brian- $on over de Vars en de Izoard; vrij dag de etappe naar Aix les Bains met de Lautaret, de Col de Porte, de Col de Cucherom en de Col du Gra- nier en dan tenslotte zaterdag de ge vreesde tijdrit op de Mont Revard zouden sparen. Veel winst immers was er in de rit naar Gap niet te behalen, daar voor lagen de Perty en de Sentinelle te ver uit elkaar. Het baarde dan ook enig opzien toen Motta in het begin van de rit in een van de ont snappingen meeging. Dat was wel licht ook de reden, dat de groten vooralsnog geen enkele demarrage dulden. Slachtoffer daarvan werd wel in de eerste plaats de Spanjaard Gines Garcia, die tot vijf maal toe bij 'n vlucht betrokken raakte, maar steeds werd teruggehaald. RIK VAN LOOY uitgeschakeld? Spaanse solo In gesloten gelid arriveerde de meute dan ook na 70 kilometer aan de voet van de Col de Perty, waar de Spanjaard Momene het hazenpad koos. Hij kreeg wel het fiat van de hoofdmacht, want met een achterstand van ruim een half uur in het algemeen klassement was hij totaal ongevaarlijk. Op de top kwam Momene met 1.10 op Ga lera en Fornoni en met 1.15 op het door Frans Brands geleide peloton door. De Italiaan Guiseppe Fezzardi heeft de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. De foto toont hem op de aankomstlijn, samen met de Belg Gilbert Desmet, die hij in de eindsprint versloeg. Links Gilbert Desmet I. Twintig kilometer verder, bij de ravitaillering in Orpierre, bedroeg de winst van de Spanjaard al 3.30, maar toen er tegenacties op touw werden gezet, slonk het verschil tot iets meer dan 2 minuten. Een nieuwe vlucht, nu van Fezzardi, Van Tongerloo, Mastrotto, Van Dongen, Verhaegen en Gilbert Desmet, die na 138 km op jacht gingen, betekende het einde van de solo van Momene. In de klim van de Sentinelle werd de Spanjaard overweldigd door de jachtgroep, die daarna uiteen viel. Op de top hadden Fezzardi en Desmet de leiding, op 30 sec. volgden Mastrotto en Ver haegen, óp 1.20 Van Dongen en Mo mene en op 3.15 de hoofdmacht, waarin Van Tongerloo was terug gevallen. De beslissing was gevallen want slechts zes km lager lag de fi nish in Gap, waar Gilbert Desmet zich door Fezzardi liet verrassen. De „keizer" had het zwaar Het meest opzienbarende feit van deze rit speelde zich af in de achter hoede. Daar streed Rik van Looy, al sinds .Barcelona geplaagd door darm- stoornissen, tegen de dreigende on dergang. De Belg werd al na 80 km in de klim naar de Perty gelost, kwam daarna nog een keer bij, maar moest het tenslotte opgeven. Ondanks de voortdurende zorg van dokter Dumas en de steun van zijn ploegmakkers Noel Depauw, Edgard Sorgeloos en Armand Desmet raakte de ex-wereldkampioen steeds verder achter. In Gap bedroeg zijn verlies op de andere grote mannen ruim twaalf minutenWeer was een van de favorieten, die zó vol vertrouwen uit Keulen waren vertrokken, defi nitief uitgeschakeld. T oe( r )valligheden 1UOG GEEN KOERS had, Giuseppe I Fezzardi dit jaar gewonnen en daar stond hij dan plotseling op het erepodium in Gap als triomfator in de vijftiende etappe van 's werelds grootste etappewedstrijd. Was het 'n wonder, dat de 25-jarige Giuseppe even uit zijn gewone doen was? Eezzardi, op 28 december 1939 vn het vlak bij Varese gelegen dorpje ArsiGate geboren, is er niet aan ge wend als winnaar op het ere-podium te. staan. Slechts twee uitschieters prijken er op zijn erelijst, waarvan de sensationele overwinning in de ronde van Zwitserland 1963 (voor Rolf Maurer) wel de voornaamste is. Giuseppe mocht in die ronde zijn gang gaan, nadat zijn meester, Vitto- rio Adorni, was uitgevallen. Het toe val wil, dat Adorni ook nu heeft op gegeven, doch dit is van generlei in vloed op de eventuele vrijheid van Fezzardi, want de twee rijden mo menteel voor een verschillend merk. Meester van Giuseppe is nu Gianni Motta, die zijn helper woensdag ge nadiglijk een vrije dag toestond. MISSCHIEN HEEFT Leo van Don gen wel nooit bevroed, dat hij in een etappe, die twee cols bevatte, nog eens bij de eerste tien zou ein digen. Met zijn zesde plaats in Gap was de Brabander, die goed had ge- geprofiteerd van het feit, dat de fa vorieten zich rustig hielden, in elk geval uitermate tevreden. „Maar wat heb ik afgezien", hijgde Leo, on danks alles toch lachend, zoals men dat van hem gewoon is. „Ik heb ont zettend slecht gereden". Toen hij zag, dat iedereen bij deze woorden vreemd opkeek, voegde hij er snel aan toe: „Ik bedoel slecht in het algemeen. Voor mijn doen was het natuurlijk vreselijk goed". DE LEDEN van de Pelforthploeg waren voor de start in Carpen- tras in een opperbeste stemming. Be grijpelijk, want niet alleen had Jan Janssen daags tevoren de groene trui veroverd, maar bovendien had de équipe de leiding in het ploegen- klassement genomen. Slechts één man deelde niet in de vreugde. John ny Schleck, de vaste kamergenoot van Jan Janssen, zat in de schaduw van een boom stilletjes een stuivers romannetje te lazen. Plagend sloeg „veteraan" Frangois Mahé de lectuur uit handen van de Luxemburger en daarbij viel zijn oog op de titel: Ver borgen liefde. Toen was de boot aan: „Kom eens kijken, jongens" riep Frangois, „Johnny zit te genieten van een verborgen liefde". Even was Schleck verlegen, tóen hij het mik punt werd van tal van spottende op merkingen. Maar snel redde hij zijn figuur door, tot vermaak van het publiek, qUasi-plechtig enkele regels voor te dragen: ,JZij keek hem diep in de ogen. Teder sloeg zij haar ar men om zijn hoofd". Commentaar van de dichtbij gezeten Jan Janssen: „Die knaap is werkelijk helemaal gek. Wat je al niet met hem meemaakt". De Smoke Tour Een volkomen onverwachte overwinning voor Fezzardi, een nog onbekende grootheid in het Tourcircus. Drie lezers tipten met een verbazingwekkende hardnekkigheid, ondanks onze preken, Bahamontes als win naar. Eén lezer was van mening, dat we maar wat kletsten en tipte de circusbaas Jacques God- det als winnaar. En dat op zijn oude dag! Verder werden nog vele an dere potentiële winnaars aan gewezen, behalve de man die inderdaad gewonnen heeft. Geen winnaar dus in de vijf tiende etappe van de Smoke tour. 90 Lezers stuurden hun oplossing in, een kleine stij ging in vergelijking met voor gaande dagen. U heeft nog een paar kansen op een prijs. Zorgt U er wel voor, dat de voorspellingen vóór 9 uur bij ons in de bus liggen. PAARDESPORT De Duitse springruiter Hermann Schridde, winnaar van de zilveren medaille te Tokio, heeft woensdag voor dertigduizend toeschouwers het Europese kampioenschap behaald. Als enige bleef de Duitse combinatie Schridde-Dozent in de totaal dertig hindernissen (36 sprongen) tellende twee parcoursen, die in de finale van de titelstrijd moesten worden gereden, zonder fouten. De Neder landse combinatie Ebben-Kairouan eindigde in dit volgens de experts zwaardere parcours dan dat van To kio op een zeer eervolle zesde plaats, terwijl hij in het eindklassement voor de titel met de Franse Olym pische kampioen d'Oriola de elfde plaats deelt. WATERSKI CONNY DANE EN ROELAND TOPS NAAR GENEVE Naar aanleiding van hun prestaties tijdens de Noordeuropese waterski-- kampioenschappen, zijn de Neder landers Conny Dane en Roeland Tops uitgenodigd voor de wedstrijd om de Europabeker, die in Genève op 10 en 11 juli worden gehouden. Aan deze wedstrijden worden door de beste 20 Europeanen deelgenomen. Conny Dane en Roeland Tops kre gen deze uitnodiging omdat Conny Dane achter de wereldkampioene Sylvia Hulzenmann (Luxemburg) tweede werd en Roeland Tops het brons veroverde. Gewichtheffen. De Japanner Shiro Ichinoseki heeft woensdag in Tokio tijdens de Japanse kampioen schappen gewichtheffen het wereld record trekken in het bantamgewicht verbeterd en gebracht op 112,5 kg. Het oude record stond met 108.5 kg op naam van de Rus Kim. Golf. Na de kwalificatieronden van het Europese dames golfkampi- oenschap voor ploegen, dat deze week in Wassenaar wordt gehouden, heeft Nederland zich met Frankrijk, Enge land en Schotland in de eerste poule, die voor de titelstrijd, geplaatst. Frankrijk kwam als sterkste uit de kwalificatie met een totaal van 454, gevolgd door Engeland met 460, Schotland met 469 en Nederland met 486. VIJFTIENDE ETAPPE 1. Fezzardi (Italië) 167 km. in 4.37.57 (met bon. 4?6.57); 2. G. Des met I (B.; met bon. 4 37.27). Op 35 •■ec.: 3. Verhaegen (B.) Op 38 sec.: 4. Mastrotto (F.). Op 2.1 "1: 5. Mo- rrene (S.). Op 2.14- 6 Van Dongen. Op 3.16: 7. Janssen; 8. Vandenberghe 5. Wright: 10. Beheyt; 11. Grain, 12. De Roo. 13. Swerts. 14. Boucquet; 15. Sagarduy; 16. Simpson; 17. Wouters; 18. Le Her; 19. Nijdam; 20. Brands; 21. Gainche; 22. Duez; 23. Haast; 24. Junkermann; 25. Anglade; 30. Gimon di; 33. Poulidor; 37. Kunde; 40. Ota- no; 46. Motta; 50. Van Aerde; 56. Karstens; 60. Garcia; 68. Lute; 70. Jimenez. Op 4.34: 75. Maliepaard en Harings. Op 5.22: 80. Van de Rijse. Op 5.58: 83. De Haan. Op 6.39: 84. Darrigade; 90. Ferrer. Op 15.23: 100. en laatste Van Looy. Zoef fel (Pezzi) en Haelterman (Driessens) staakten de strijd, ter wijl Bellone na sluiting binnenkwam. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Gimondi 84.13.37. Op 34 sec.: 2. Poulidor. Op 3.27: 3. Lebaube. Qp 6.50: 4. Perez-Frances. Op 6.52: 5. De Rosso. Op 6.58: 6. Foucher. ,Op 7.06: 7. Haast. Op 7.08: 8. Simpson. Op 7.10: 9. Motta. Op 7.35: 10. Janssen. Op 8.28: 11. Anglade. Op 11.44: 12. Kunde. Op 11.51: 13. Zimmermann. Op 12.17: 14. Pingeon. Op 12.23: 15. Gabica. Op 14.19: 16. Vriona. Op 14.37: 17. Brands. Op 15.17: 18. Pam- bianco. Op 15.47: 19. Fontona. Op 17.23: 20. Duez. Op 18.06: 21. Bouc quet. Op 18.23: 22. G. Desmet. Op 18.59: 23. Manzaneque. Op 20.28: 24. Soler. Op 21.00: 25. Rostollan. Op 22.43: 26. Junkermann. Op 24.09: 27. Van Looy. Op 24.15: 28. Wright. Op 24.42: 29. Vandenberghe. Op 25.17: 30. Van Aerde. Op 25.59: 32. Wouters. Op 27.47: 34. Fezzardi Op 28.32: 35. Mastrotto. Op 29.20: 36. Momene. Op 29.31: 37. Harings. Op 30.41: 38. Ota- no. Op 31.05: 39. Jimenez. Op 31.24: 40. Swerts. Op 31.43: 41. Beheyt. Op 33.35: 44. Nijdam. Op 36.17: 50. Cas- tallo. Op 37.04: 52. Van de Rijse. Op 38.52: 55. De Roo. Op 39.17: 57. Ver haegen. Op 42.12: 60. Durante; 61. Sagarduy. Op 48.38: 69. Karstens. Op 50.04: 70. Lute. Op 53.22: 75. Malie paard. Op 57.19: 80. Sorgeloos. Op 1.03.48: 85. De Haan. Op 1.04.47: 88. Van Dongen. Op 1.05.57: 90. Grain. Op 1.07.41: 92. Le Her. Op 1.13.34: 93. Darrigade. Op 1.39.03: 100 en laat ste J. Groussard. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. De Muer en Langarica. Op 2.12: 3. Plaud. Op 9.20: 4. Albanl Op 12.07: 5. Kimpe. Op 25.35: 11. Pellenaars. BERGKLASSEMENT 1. Jimenez 79; 2. Brands 39; 3. Gi mondi 28; 4. Van Looy 27; 5. Perez- Frances en Anglade 26 punten. PUNTENKLASSEMENT f in. n oi. i ne in aiK leer gesiun.cn ïuuiuncimti "v - - r/mnnHfl 4 vLmSe «6' 5 op Man deelgenomen heeft aan de strijd om de „toeristen trofee". Na afloop vertelde de prins de verslaggevers D^Roo 66 piiten dat hij niet harder had gereden dan 144 km. per uur. De in dik leer gestoken motorrenner op de voorgrond is niemand minder dan prins Philip van Engeland, die

Leidse Courant | 1965 | | pagina 8