Zwolsman wil Noordwijks Huis ter Duin' afbreken DONDERDAG 8 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA '7 Ëindhovense autohandelaar maakte Italianen gaven van oud „nieuw" schilder dodelijke Een mooi staaltje van autozwendel staat voor de deur van de heer A. Se- ters in Oss. De „gloednieuwe" Volks wagen 1500 die hij natuurlyk tot zijn grote vreugde zeer „voordelig" op de kop kon tikken, bleek by inspec tie slechts een samenplaksel van twee halve Volkswagens te zijn. De Ëindho vense autohandel „C." die verantwoor delijk is voor deze verrassing leverde bij het voertuig het nummer en de pa pieren van een ingevoerde auto. De autohandelaar prees de Volkswa gen als een buitengewoon koopje, om dat het hier een gefinancierde auto be trof die door de bank was teruggeno men en die volgens de teller nog maar 12.000 kilometer had gelopen. De auto handelaar kwam met de heer Seters overeen dat zijn oude auto nog 3500 gulden waard was en dat hij nog 2500 gulden er bij zou betalen om in het bezit te kunnen komen van de Volks wagen 1500. Een garage in Oss ontdekte bij een servicebeurt dat de auto uit twee aan elkaar gelaste kneusjes bestond. De Ëindhovense autohandelaar heeft ont kend bewust het bedrog te hebben ge- kniestoot Tijdens een receptie van het IVW in het Rijksmuseum onderhield Z.K.H. Prins Bernhard zich geruime tijd met de afgevaardigdec* De foto toont o.a. links dr. G. M. J. Veldkamp, minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, en achter de prins de heer drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. w- NIEUW HOTEL EN HOGE FLATS De EMS van Zwolsman heeft het Noordwijkse gemeentebestuur be naderd met bouwplannen, die bij verwezenlijking Noordwijk voor een deel een heel ander aanzien zullen geven. De eerste fase van dit plan omvat de bouw van een vijftig meter hoog en vijftig meter breed flatge bouw langs de Grent op de plaats waar nu de midget- en tennisbanen van het hotel Huis ter Duin liggen. Onder dit zestien verdiepingen tel lende flatgebouw wil Zwolsman luxe winkels inrichten met er omheen een groot parkeerterrein. Een deel van de flats zou voor verhuur bestemd zijn, een ander deel voor de verköop. Als verkoopprijs is een bedrag van 3!/ï ton per flat genoemd. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat voor flats in deze superdure klasse een markt bestaat. Noorduvijkse politie hielp prinses Margriet aan lift Samen met haar verloofde, Pieter van Vollenhoven, heeft prinses Mar griet gistermiddag de internationale zeilwagenwedstrijden op het Noord- wijkse strand bijgewoond. Daartoe moesten zij de hulp van de plaatse lijke politie inroepen, omdat Pieter, wiens voet nog steeds in het gips zit, de lange afstand over het strand naar het wedstrijdterrein niet kon lopen en de chauffeur van hun per sonenauto het niet aandurfde het mulle zand in te rijden. Inspecteur P. Verhoef en brigadier F. Vink stelden direct voor de tocht in de jeep van de Noordwijkse strandpolitie te maken. De sportief geklede prinses en Pieter stapten in en in snelle vaart ging het naar het enkele kilometers ten noorden van de vuurtoren gelegen wedstrijdter rein. Het verloofde paar onderhield zich heel genoegelijk met de beide politie mannen. Omdat het béter was dat er geen zand tussen het verband van Pieters been kwam, werd tegen het duin opgereden en trok men met de jeep van de ene tent naar de andere. De Leidse studenten hadden namelijk tegen de duinen aan,een compleet pretpark ingericht, onder meer met hoofd van Jut, een bar, trampoline, een haringstalletje en danstenten. Engels zeiljacht slaat op de kust te pletter Gevonden tussen Katwijk en Noordwijk Enige kilometers voor de kust tus sen Katwijk en Noordwijk, heeft de „Johannes Cornelis", een vissersboot uit Tholen, gistermorgen het wrak van een zeiljacht aangetroffen. De boot, waarvan de masten waren ge broken, dreef onder water. De reddingboot „Bernard van Leer" uit Scheveningen voer uit om pools hoogte te nemen maar trof geen overlevenden aan. Naderhand bleek, dat de opvarenden van het zeiljacht, reeds dinsdagmorgen door de red dingboot uit Stellendam veilig aan land zijn gebracht. Volgens de schipper van de red dingboot was het een Engels echt paar, waarvan de vrouw uit Neder land afkomstig is. Het jacht, waar mee het echtpaar een wereldreis wilde maken, was onderweg van de startplaats Ipswich in Engeland naar Rotterdam. Voor de Nederlandse kust raakte het in moeilijkheden en sloeg stuk. De twee opvarenden lo geren nu bij familieleden van de vrouw in Den Haag. TORENFLATS De tweede fase van het Zwolsman- plan houdt in de afbraak van hotel Huis ter Duin en de bouw op de vrijkomende grond van een nieuw hotel in moderne zig-zag-stijl, 25 meter hoog. De onderste verdieping zou als Kurort kunnen worden inge richt en verder ligt het in de bedoe ling 'n goede accommodatie te schep pen voor het houden van congressen. Als het aan Zwolsman ligt, wordt althans de eerste fase van het plan binnen zeer afzienbare tijd uitge voerd. Of dat zal gelukken, is even wel de vraag. Als men bedenkt dat het tegenwoordige Huis ter Duin met zijn twintig meter hoogte door zijn geprononceerde ligging tot heel ver in de omtrek is te zien, wordt duide lijk, dat de bouw van een vijftig meter hoog flatgebouw daar in de buurt niet te onderschatten stede- bouwkundige consekwenties met zich brengt. In een besloten gemeenter raadszitting zijn de plannen van de EMS ontvouwd, waarbij de stede- bouwkundige van de gemeente Noordwijk als adviseur aanwezig was. Bij de voorbereidende besprekin gen die namens de gemeente Noord wijk met de EMS zijn gevoerd, schijnt de exploit* tiemaatschappij in ieder geval te verstaan te zijn gegeven, dat de plannen in de huidige vorm, vastgelegd in maquetten en tekenin gen, niet zullen kunnen worden uit gevoerd. Het gemeentebestuur van Noordwijk staat niet afwijzend tegen over veranderingen, maar stelt daar bij de absolute eis, dat het karakter van de badplaats wordt gehandhaafd. Pretcentra als bijvoorbeeld in Sche veningen zullen hier niet worden toegelaten. De heer Zwolsman heeft zich reeds gehaast te verklaren, dat het zeker niet in zijn bedoeling ligt het rus tige karakter van Noordwijk aan te tasten. Deze uitspraak kan worden beschouwd als een toenadering tot de zienswijze van het Noordwijkse gemeentebestuur. Het ziet er op dit ogenblik dan ook naar uit, dat ten slotte een heel wat gematigder plan zal worden uitgevoerd dan de EMS in eerste instantie heeft ingediend. Nieuwe concurrentie voor Fokker F 28? Kamerleden stellen vragen aan minister Wordt het Franse vliegtuig Mer- cure een ernstige concurrent voor het Fokker-straalvliegtuig F 28?, zo vra gen Eerste Kamerleden aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat in het eindverslag over garanties ten behoeve van de Fokkerfabrieken voor de ont wikkeling van dit nieuwe Nederlandse passagiersvliegtuig. „Enkele leden verklaren, dat zij niet gerust zijn over de voorgenomen ontwikkeling van de Mystère 30. Zij hebben vernomen, dat het in de bedoe ling ligt dit Franse vliegtuig ondanks zijn later debuut toch even spoedig in de lucht te krijgen als de F 28. Vol gens deze Eerste Kamerleden schijnen er plannen te bestaan een nog nieu wer type te ontwikkelen, genoemd de Mercure, die zowel de Mystère 30 als de Stid-Caravelle 24 zou vervan gen. Deze Mercure zou de directe con current worden van de Fokker F 28 met hoogstens achttien maanden ach terstand. Deze Kamerleden vragen de minister nadere inlichtingen. Een gevaarlijke 20-jarige psycho paat, A. H., die ontsnapt was uit een Haagse inrichting, is gearresteerd, na dat hij in het Limburgse Beek een auto had gestolen. De psychopaat, een mijnwerkerszoon, wordt verdacht van vele aanrandingen en diefstallen met braak. INTERNATIONAAL VAKBONDENCONGRES In het Internationaal Congrescen trum in Amsterdam is gistermiddag het achtste wereldcongres van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen officieel geopend. De opening werd o.m. bijgewoond door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land, mr. F. J. Kranenburg, b. en w. van Amsterdam, de plaatsvervan gend gevolmachtigde minister van Suriname, dr. J. F. E. Einaar, de ge volmachtigd minister van de Antil len, de heer W. F. M. Lampe, en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel. De voorzitter van het IVW, de Zweed Arne Geijer, hield een welkomsttoespraak. Dochtertje van binnenvaartschipper verdrinkt Eejji 5-jarig meisje, Maria J. G. Meijer, is gistermiddag in heit Buiten- U nabij die Distelweg verdronken. Het kimid viel van het binnenvaart schip van haair vader, de „Steima" udtt Rotterdam. Niemand heeft iets van bet ongeval bemerkt. Toen de ouders hun dochtertje plotseling misten, waarschuwden zij de waterpolitie. Deze haalde het meis je na vijf minuten dreggen op de kant. Langdurig toepassen van mond- op -mond-beademing mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het Wil'helmdna-gasthuis ver voerd. Ernstig verkeers ongeluk in Spier Bij het oversteken van de provin ciale weg Assen-Hoogeveen in Spier is gisteravond omstreeks negen uur een personenauto met vyf inzittenden in volle vaart tegen een uit de richting Hoogeveen komende vrachtauto gere den. Volgens de gegevens zijn hierbij 2 mensen om het leven gekomen; drie personen zijn met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Wilhel- mina-ziekenhuis in Assen. De auto werd bestuurd door een landbouwer uit Valthermond, de heer P. Mencke, die ter plaatse is overle den. Een van de drie vrouwelijke inzit tenden is ook om het leven gekomen. De heer Mencke was op een camping in Dwingelo met vakantie. In de auto zaten zijn 51-jarige echtgenote, zijn dochters van 26 en 15 jaar en een zoon van 9 jaar. Twee doden bij botsing In een ziekenhuis in Assen is eer gisteravond overleden de 69-jarige mevrouw Hozee uit Nijver dal. Zij was 's morgens zeer ernstig gewond, toen de door haar man bestuurde auto op het kruispunt Spier onder Reilen in botsing kwam met 'n andere wagen. De heer Hozee werd ernstig gewond. Bij de botsing, waarbij het echtpaar Hozee uit de auto werd ge slingerd, zijn beide wagens vernield. De bestuurder van de andere auto, een inwoner van Hengelo, liep min der ernstige verwondingen op. Twee auto's reden over geslipte soldaat Nadat de 20-jarige militair J. Dam mers uit Driebergen met zijn auto over de kop was geslagen en op het wegdek was terecht gekomen, zag een automobilist twee auto's over de jongen heen rijden. Ternauwernood slaagde hij er in een derde auto tij dig te laten stoppen. De militair overleed in het ziekenhuis van Vee- nendaal. Een van de twee automo bilisten heeft zich bij de Marechaus see in Ede gemeld. Op de andere wordt gewacht De marechaussee verzoekt de nog onbekende automo bilist die ook over de soldaat reed, zich met haar in verbinding te stel len. Dit in tegenspraak met de verkla ring van een eerdere koper van de zelfde auto bij deze autohandelaar, die de auto weer kon inruilen. De heer Se ters kan er nu ook zeker van zrjn dat de handelaar de zaak zal „regelen". Jongen bij het zwemmen verdronken De twaalfjarige Job van Dongen uiit Bruinisse, die gisteren met enige vriendjes aan het zwemmen was op die Krammerplaat langs de Grevelin- gendiam, is d'aarbij verdronken. Hij is in het diep van de Grevelingen geraakt en door de stroom meege sleurd. De Krammerplaat ligt bij eb over een grote oppervlakte droog, maar vlak langs de plaat staat bij laag wa ter een sterke stroom. De jongen heeft daar niet genoeg op gelet, met het gevolg dat hij voor de ogen van zijn vriendjes verdronk. HET MILJOEN VOL BIJ GIRODIENST De postchèque- en girodienst heeft een mijlpaal bereikt in de vorm van de miljoenste rekeninghouder. Mej. H. F. Visser uit Wassenaar, re clame-ontwerpster te Rotterdam, is de miljoenste en zij kreeg gistermor gen in Den Haag de paperassen van de dienst alsmede een afgerond giro nummer en een boekje bijzondere postzegels officieel aangeboden. De heer G. F. J. A. Groen, directeur van de postcheque- en girodienst, zei dat een rekeningstop thans, na de automatisering van de dienst, waar schijnlijk tot het verleden behoort. Er zijn verschillende stops geweest, de laatste en derde maal van 1961 tot 1963. In dit laatste jaar waren er 800.000 rekeninghouders. Het is boven verwachting dat nu twee jaar later dit aantal met 200.000 tot een miljoen is gestegen. De om zet bedroeg in 1964 2.574 miljoen gulden. Het aantal personeelsleden daalde na de automatisering van 5.623 vorig jaar tot 4.878 thans. In een ziekenhuis in Enschede Is dinsdag een 27-jarige schilder, de heer H. Ravenshorst, overleden aan de gevolgen van mishandeling door vier Italianen. Deze zijn inmiddels o.m. voor deze zaak veroordeeld tot gevangenisstraffen. In de nacht van 5 op 6 mei is de schilder in de buurt van het station door de vier mannen aangevallen. Een van hen diende hem daarbij een zogenaamde „kniestoot" toe. Enkele jongelui die hem bewuste loos aantroffen, brachten hem naar een polikliniek waar men wonden aan zijn gezicht heeft verbonden. Hij ging diezelfde nacht met een politie auto naar huis, maar klaagde later over pijn in de maagstreek. Na op name in een ziekenhuis bleek dat hij zware, ernstige verwondingen had opgelopen, vermoedelijk als gevolg van de kniestoot. De man is twee maal geopereerd, maar overleed gis teravond. De heer Ravenshorst heeft de po litie een vrij duidelijke omschrijving van zijn aanvallers gegeven, die er toe leidde dat zij alle vier in hun kost huizen zijn aangehouden. De vorige maand zijn drie van hen, o.m. voor hun aandeel in de mishandeling van de schilder veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. De vierde, die heeft bekend dat hij de schilder een kniestoot heeft gegeven, kreeg vier maanden gevangenisstraf. VOOR EEN FOTO: BIJNA DOOR TREIN OVERREDEN Bijtijds stoppen van de machinist heeft gistermiddag voorkomen, dat een jeugdig amateurfotograaf door een trein werd overreden. Het ge beurde bij Amersfoort. De jongeman, een 15-jarige lyceïst, was tussen de rails gaan liggen om een naderende trein eens vanuit een andere hoek te fotograferen. Enkele klasgenoten keken belangstellend toe. De trein bestuurder, die de jongeman bijtijds ontdekte, vuurde een hele serie scheldwoorden op de roekeloze amateur af, alvorens zijn rit met twee minuten vertraging te vervol gen. Een brand heeft gisteren in een distilleerderij in Auch, zuidwest- Frankrijk, voor zeven miljoen gulden schade aangericht. Er ging vooral veel cognac verloren, waaronder soor ten die meer dan veertig jaar oud waren. „Eigen rechter" voor Haagse politierechter DODELIJKE GANGENGRAVERIJ Gistermiddag is de 11-jarige jongen WUly van Oorschot uit Roosendaal om het leven gekomen, toen hy bedolven raakte onder het zand van een gang, die hy met een aantal kinderen gegra ven had in een hoge zandkant langs de Rucphense vaart. De jongen was met een vriendje in de gang gekropen, toen deze plotseling inzakte. Het vriendje kon door de andere kinderen snel worden bevryd, maar het duurde geruime tijd voordat men erin slaagde een boomstronk, die met het zand naar beneden was gekomen, te verwijderen. Toen pas kon Willy van Oorschot worden uitgegraven, maar de jongen was reeds gestikt. Zes gewonden bij explosie in schepenloods In een van de loodsen van de ma chinefabriek A. J. van Hamburg in Spijkenisse is gisteren in een jacht een explosie ontstaan, waarbij zes arbeiders gewond werden. Twee van de werknemers moesten onmiddellijk naar een ziekenhuis worden vervoerd. De overige vier konden ter plaatse worden behandeld. Over de oorzaak van de explosie tast men nog in het duister. Politie en arbeidsinspectie zoeken naarstig naar de oorzaak. De explosie heeft in de schepen- loods veel schade aangericht. Het zes tien meter lange, nog niet voltooide jacht is grotendeels vernield. „Wij kunnen het in Nederland echt niet gebruiken, dat de mensen maar eigen rechter gaan spelen", aldus de proc.-generaal bij het Haagse ge rechtshof. Omdat een 48-jarige auto bestuurder dat zelfrecht had toege past jegens een andere automobilist, vond de proc.-generaal dat de man terecht tot een week gevangenisstraf was veroordeeld door de Haagse po litierechter. Het gebeurde op de Rijksweg nabij Katwijk, dat de verdachte, een boom kweker uit Amstelveen, zich kwaad maakte, omdat volgens hem, hij werd „gesneden" door een passeren de autobestuurder; die later een mu sicus uit Amsterdam bleek te zijn. Hij gaf door lichtsignalen te ken nen, dat laatstgenoemde moest stop pen en toen deze zulks deed, stapte de boomkweker op hem af en gaf de musicus zo'n klap op de mond, dat twee tanden sneuvelden. Van het vonnis van de politie rechter kwam de boomkweker nu in hoger beroep, maar de proc.-gene raal voelde er niets voor om wijzi ging in het vonnis te brengen, om dat het elkaar mishandelen op de weg niet kan worden toegestaan. „Daartegen moet met kracht worden opgereden", aldus de proc.-generaal. Arrest op 21 juli. „GELEEND" Een 43-jarige winkelier uit Leiden had er geen bezwaar in gehad, om een caféhoudster een pakje sigaret ten te „lenen". Het was des avonds na acht uur toen zij om sigaretten kwam vragen, omdat ze zonder zat. „Het was geen verkopen", zo be toogde hij voor de Haagse economi sche politierechter. „Maar het was wel leveren aan publiek", consta teerde deze, „en dat is strafbaar na sluitingstijd". „Ik kan de winkeldeur toch niet de hele avond op slot houden, want de kinderen spelen ook buiten", zei verdachte. De officier van justitie vorderde f 15.- boete en de rechter veroordeelde conform die eis. „Waar moet het heen, als we des avonds niet eens meer rust in het zaken leven hebben", luidde zijn oordeel. TE LAAT Een bloemenkoopman uit Leiden liep in het late avonduur nog met bloe men te venten. Dat betekende over treding van de winkelsluitingswet, maar de koopman zei, dat hij graag zijn bloemen kwijt wilde en hele maal niet aan een overtreding had gedacht. De officier van justitie eiste f 50.- boete, doch de rechter gaf bij wijze van waarschuwing f 60.- boete, waarvan f 40.- voorwaardelijk. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Aludra" (11/7); Brazilië: ms „Aludra" (11/7); ms „Cap San Antonio" (14/7); ms „Rio Tunuyan" (16/7); Canada: ms „Ca- nadia" (14/7); ms „Carmania" (16/7); Chili: ms „Weimar" (13/7); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Jean Laborde" (11/7); Ned. Antil len: ms „Jason" (13/7); Nieuw-Zee- land: ms „Schelde Lloyd" (12/7); ms „Rangitoto" (15/7); Suriname: ms „Willemstad" (13/7); Verenigde Staten van Amerika: ss „Nieuw Am sterdam" (12/7); ms „Sloterdijk" (14/7); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W. Afrika: ms „Windsor Castle" (12/7); ms „Zaankerk" (14/7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Zaak juwelendiefstal helemaal rond Ook de vierde dader van de diefstal van juwelen en kostbaarheden uit een juweUerszaak aan de Coolsingel in Rotterdam is thans gegrepen en wel in Lissabon, waarheen hy was gevlucht, toen hem door de arrestatie van zyn makkers duidelyk werd dat zyn dagen in vrijheid geteld waren. Het is de 25-jarige loswerkman A. B. De diefstal van kostbaarheden tot een waarde van bijna twee ton was zorgvuldig voorbereid. De daders wis ten een naast de zaak gelegen leeg staand pand binnen te dringen en hak ten een mangat in de tussenmuur, zo dat zij in de juwelierszaak kwamen. Aanvankelijk had de politie weinig of geen houvast, maar toen pogingen werden gedaan de buit te verkopen kre gen de rechercheurs de beschikking over de nodige gegevens. Toen ook nog een bergplaats in de safeloketten in het centraal station in Rotterdam werd gevonden, kon de eerste dader worden gepakt en was het spel gespeeld. Met de arrestatie in Lissabon van B., wiens uitlevering is gevraagd, zijn nu alle daders en helers achter slot. De bult Is vrywel geheel teruggevonden. H.M. de Koningin heeft woensdag op paleis Soestdijk de sultan en sultane van Selangor, Z.H. Salahuddin Ab dul Aziz Sjah, ontvang en. De foto toont de koningin met haar gasten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7