Oranjeboom Bier, ik ken je Hoppig ben je, bier Vat-vers ben je Ik ben er ook. Proost DRU VAARWEL LEIDS LUSTRUM! NA EEN WEEK OP DE UNIVERSITAIRE FEESTPLANEET.. Gefortuneerde mannequin stierf eenzaam Romeinse nozems lieten trein ontsporen PIERROT Weer geschoten in San Domingo £ONDERDAG8jra^l965 DE LEIDSE COURANT PAGINA K^armte GASCONVECTOR Lustrum-„troep" voor Toonkunst collegedictaat onder de arm zo me nigmaal had gelopen, en dat altijd iets kils, iets terughoudends had ge had, was nu een dolgezellig centrum van werelds vermaak geworden, met hospartijen achter een boerenkapel, walsjes op de hobbelige keien bij een orgel, verlichte boten, poffertjes en flarden van beatklanken, waar een uitgelaten menigte zich op verschil lende punten van het Rapenburg voortbewoog. In het Academiegebouw werden broodjes en bitterballen gegeten, zaten in het groot-auditorium ver hitte feestgangers uit te rusten in de waardige houten banken die slechts voorbehouden leken te zijn voor hoogleraren, lectoren en privaatdo centen. Op de treden van de kansel vanwaar indrukwekkende oraties worden gehouden, zaten stelletjes te minnekozen en onder de pilaren stond de prof waar ik onlangs ten tamen bij deed tevreden aan een stokje saté te happen. Het clubge bouw van de WSL puilde van on der tot boven uit van de feestlusti- gen. In de tuin rustte men in het licht van lampionnen en temidden van de rozenstruiken uit. Daar leek het slotbal een groot onwerkelijk ro mantisch tuinfeest. In het „Eigen Huis" van de studentenvereniging Augustinus zweepten langharige lie den de menigte op tot een op en neer golvende massa, waarin je mee moest doen, om niet grandioos in de ver drukking te raken. Elders op het Ra penburg waren schemerige zitjes, pop-art tentoonstellingen en andere vermaken. Nina Dyer verliet haar miljonairs Nina Dyer, de Britse mannequin die een internationale „glamour girl" werd, is op 35-jarige leeftijd eenzaam In Parijs overleden, nadat zij een te grote hoeveelheid slaaptabletten had ingenomen. Zij is gehuwd geweest met de Duitse industrieel baron Hein- rich von Thyssen en met Sadroeddin Khan, oom van de tegenwoordige Aga Khan. Op dezelfde wijze als de interna tionale „playboy" Profirio Rubirosa - die deze week door een auto-onge luk bij Parijs om het leven kwam werd Nina gefortuneerd door het hu welijk. Als dochter van een Britse advocaat in Ceylon vestigde Nina de aandacht op zich door in bikini met twee Pekinezen te flaneren langs de stranden van de Franse Rivièra. De boulevard-pers ontdekte haar en pu bliceerde foto's van haar onder an dere gearmd met Nicolas Franco, broer van generaal Franco. Zij ont moette baron von Thyssen op een cocktailparty. De twee hondjes wer den vervangen door een jonge zwar te panter een van de geschenken van de baron, groot-industrieel uit het Roergebied. Enkele van zijn ge schenken bij hun huwelijk waren een eiland in de Caribische zee en een halsketting van zwarte parels met een waarde van honderdduizend gulden. Bij de echtscheiding, tien maanden na het huwelijk, kreeg Nina een ali mentatie van 10 miljoen gulden. Het tweede huWelijk in 1957 met Khan ook miljonair werd in 1962 ont bonden. Na de scheiding van haar echtge noten bleef Nina een eenzame fi guur, ondanks het drukke leven van bezoeken aan theaters en modeshows In haar eenzaamheid sloot zij zich vaak af van de buitenwereld in haar grote, luxueuze villa te Garches, een buitenwijk van Parijs. Zij was in feite zo eenzaam, dat woensdag pas haar overly den tot de buitenwereld doordrong, hoewel zij zaterdag reeds was overleden. Woensdag werd het eenvoudige graf van Nina bedekt met een krans van rozen waarbij een kaartje hing: „Van Heini voor Nina". Waarschijnlijk kwam deze van baron von Thyssen. Gevangenisstraf voor 7 Hongaarse priesters Voor een rechtbank te Boedapest zjjn in aUe stilte 7 Hongaarse priesters veroordeeld tot gevangenisstraffen, welke variëren van 5 tot 2>/2 jaar. Het zijn aUen priesters, aan wie het sedert vele jaren verboden is hun ambt uit te oefenen. Zij waren als arbeider of kantoor bediende werkzaam, maar in hun vrije tijd besteedden zij aandacht aan de jeugdzorg. Zij waren lid van de z.g. Regnum Marianum-beweging, wel ker huis in 1951 in beslag genomen werd maar welke activiteit op het ter rein van de jeugdzielzorg niet verbo den werd. Het proces werd gevoerd door dr. Istvan Bimbo, die meer rechtzaken te gen priesters heeft geleid. Het argu ment, dat de priester geroepen is tot zielzorg wees hij terug met de bewe ring, dat de zielzorg in Hongarije mag worden uitgeoefend door priesters, die trouw zijn aan het regime. Italiaanse nozems hebben vlak voor een tur nel dichtbij Rome een foren sentrein van Viterbo naar Rome doen ontsporen, waardoor twintig mensen werden gewond. i Volgens ooggetuigen heeft een groep ^ilP^ sortering luxe- en gewone wekkers JUWELIER - H0RL0GER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 l Advertentie) van ongeveer vijftien jongens van 16 A 17 jaar stenen op de rails gelegd even voordat de trein het baanvak pas seerde. Een van de wagons kantelde en een andere ilep uit de rails. De trein had op het moment van de ontsporing een snelheid van 65 kilometer per uur. De politie heeft de jongens nog niet te pakken. Gisteren is in San Domingo weer geschoten. Drie gewapende mannen naderden een controlepost van de Inter-Amerikaanse vredesmacht en openden plotseling het vuur. Op hetzelfde ogenblik werd de post van verscheidene stellingen uit onder vuur genomen. Er zouden geen slacht offers zijn gevallen. Voorts zouden de Dominicaanse strijdkrachten Hondu- rtrse, Braziliaanse en Nicaraguaanse stellingen beschoten hebben. Inmiddels is de poging tot vor ming van een voorlopige regeling in de Dominicaanse Republiek in een impasse geraakt. B XJelaas, het is allemaal afgelopen. Ternauwernood kan ik het op deze druilerige dag, die wel heel schrijnend het verschil tussen het alle daagse en het feestelijke laat voelen, begrijpen. De roes waarin ik tien dagen was ondergedoken, is abrupt beëindigd door het ochtendgloren, dat het Rapenburg in een vaal-grijs zette. Wat verwezen, nat geregend en in een verfomfaaide Tijl Uilenspiegel-overgooier maakten de honderden feest vierders, die overgebleven waren van de duizenden, voorzichtig en met duidelijke tegenzin een eind aan datgene waarnaar zij een half jaar hadden uitgezien. De heel dapperen, de zeer energierijken gingen echter met moeizame tred pas vanochtend huiswaarts. Gebroken en teneergeslagen, terug naar de kamer waar zich een week lang de lustrumattributen tot een nauwelijks uitwisbare hoop hebben opgestapeld. De grijze hoge hoed met de programma's op de ene stoel, het jacquet met een spijkerbroek op de andere en de resten van zeer haastig naar binnengewerkte voeding tussen duimendik stof, dat alles is de trieste nasleep van een week feestvieren. En de slaap. Opeens valt dat onvermoeidbare dat je de hele week met je mee droeg weg. Je ploft op bed en heel Iaat in de morgen of in de middag bedenk je hoe verdrietig het ontwaken na een feest is. De gekreukelde avondjurk hang je peinzend in de kast en in een ,,'t kan verkeren stem ming" trek je een ruiten rok met een trui aan. De eerste stap in het gareel is weer gezet. Moeizaam, maar moedig glimlachen tegen de simpele geneug ten van elke dag, na een week leven op een universitair feestplannetje, dat enkele uren nadat het feestgedruis verstomde al tekenen van ontbinding ging vertonen. f\p een brug kijk ik over het Ra- penburg heen. Gedeukte bekers, vettig-vieze schaaltjes bedekken het plaveisel, stapels dozen, de stoep en slierten serpetines, de waterkant waar gisteravond duizenden feest gangers liepen. Allemaal in hetzelfde costuum, een dunne, rode, zwarte, groene, blauwe of gele overgooier met een wit koord en een in de spie gel verzonken uil erop. De professor, de wetenschappelijke ambtenaar, de instrumentenspoeler en de student, zy allen liepen in middeleeuws te nue over het feestelijk verlichte Ra penburg, dat voor één avond één en al feest was. Lichtjes aan de water- STICHTING R.K. MULO-EXAMEN Voor 't Mulo-examen zijn geslaagd: W. A. M. van den Aardweg; L. J. M. van Appel; M. W. A. Baars; A. A. Bontje; M. C. M. van Egmond; E. M. de Groot; M. A. M. Hoogland; P. J. Giezen; P. J. M. de Groot; T. J. G. Heemskerk; P. J. van der Horst; B. N. Kieft (4- type); T. J. J. van der Klaauw; A. C. A. van Lierop; C. A. Rodenburg; A. M. M. Ruigrok; J. J. A. Rijsbergen; A. A. M. Stouten; S. A. C. Veeren; A. J. M. Waayer; W. C. M. Lindenhoff; A. M. Beereboom; G. A. A. van den Boogaard; G. M. Brunt; G. M. de Bruijn; M. S. G. v. d. Burg; C. C. Cival; C. J. C. Egberts; D. D. van Gorkum; W. H. van der Linden; M. J. Mesker; J. J. M. Pley; R. B. Schouten; C. P. H. Smits; J. M. van Wetten; C. M. P. van der Zant; M. M. J. Bahlmann; L. J. Bak ker; J. S. M. den Boer. Alle kandidaten behaalden tevens het middenstandsdiploma. Geslaagd voor het eindexamen HBS-b: Piénk Deurloo, Leiden; Loes Engelen, Leiden; Mar ja Herfst, Lei den; Joke Nicaise, Leiden; Willy v. Roy en, Leiden; Thea Sterk, Leider dorp; Aleid van Tilburg, Noordwijk a. Zee; Marian Wieriks, Leiden. kant, luie stoelen erby en, een tien tal „feestholen" met een twintigtal bands deden mij afvragen hoe dit allemaal mogelijk was. Hetzelfde aristocratische Rapenburg, waar ik in voorafgaande maanden met een Examenuitslag MMS in Voorburg redelijk De examenuitslag voor 40 leerlin gen van de MMS van het Sint Maar- tenslyceum in Voorburg is gisteren bekend gemaakt. Negen kandidaten werden afgewezen. Vele leden van de schoolgemeenschap viel dit resul taat niet tegen. Zij vreesden, dat aan zienlijk meer kandidaten zouden sneuvelen, na het uitstellen van de bekendmaking van de examenuitslag van de eerste groep van 19 MMS- eindexaminandi en door de weten schap dat het schriftelijk gedeelte van het eindexamen bijzonder zwaar was De waarnemend rector van het St. Maartenslyceum, dirs. A. H. F. Enge- ring, deelde gisteravond mee, dat de uitslag was vastgesteld nadat alle kandidaten waren geëxamineerd, louter in het belang van de kandi daten zelf. De gecommitteerden had den hem ervan overtuigd, dat beter gewacht kon worden tot het geheel van examenresultaten was te over zien. Het examenreglement voor middel bare meisjesscholen kent geen be paling dat de exameniuitslag onmid dellijk na het examen moet worden vastgesteld, wat wel het geval is bij de eindexamens HBS en Gymnasium. Desgevraagd verklaarde drs. Enge- ring, dat er van de eerste groep twee kandidaten waren afgewezen en van de tweede groep zeven. Was vrijdag 'de uitslag vastgesteld, dan zou het mogelijk zijn geweest, dat van de tweede groep van 21 kan didaten er eventueel één, misschien wel twee. meer zouden zijn afgewe zen dan thans (7) het geval was. Im mers dan zou reeds een maatstaf zijn gehanteerd bij de beoordeling van eventuele twijfelgevallen uit de eer ste groep. oven- het feestgekrioel, de luid- 1 ruchtigheid en de drankorgieën staat in het licht van de schijnwer pers heel sereen en onaantastbaar het torentje van de universiteit, zo als het daar ook de vorige 77 lustra heeft gestaan. Over vijf jaar zal het weer een feestende menigte aan zijn voeten hebben, die het anders zal doen, natuurlijk beter. Die jonger zijn en moderner en „in" zijn in Leiden, dat door ons de lustrumvier- ders anno 1965 grotendeels verlaten zal zijn. Met de herinnering aan dat ene onvergetelijke 78ste lustrum, waarbij Tijl het Pieterskerkhof on veilig maakte, een middeleeuws stad je Damme een waar lui-maar-lekker- land was, met schommelstoelen aan de waterkant, een midgetgolfbaan en „paersche b oterbfoemen". Waar bij wij echt mooi konden zijn, hoe den dragen, waarmee wij ons in de rest van ons leven niet meer durven te vertonen, onze avondjurken en cocktail jurken volledig konden be nutten en tien dagen konden verge ten dat student is afgeleid van het werkwoord: studeren. Dat was het dan: het Leidse lustrum. Afgelopen en afgebroken EEN LU STRUM-VIERSTER LICHAAM VERDRONKEN JONGEN GEVONDEN .Het lijkje van de 12-jarige Job van Dongen, die gisteren toen hij in het water op de Krabbeplaat langs de Grevelingendam speelde was ver dronken is vanmorgen vroeg door een kikvorsman opgehaald. Het kind, dat niet goed kon zwemmen, was in een gat terechtgekomen dat daar in 1962 door de zandzuigers die de Gre velingendam opspoten is gem'aakt. In dat gat stond ongeveer tien meter water. Warmondse „welstandskeuring" niet goedgekeurd De Kroon heeft het beroep van het gemeentebestuur van Warmond te gen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland waarbij goedkeuring is onthouden aan een wijziging van de bouwverordening, ongegrond verklaard. De voorgestel de wijziging kwam er op neer, dat de gemeenteraad burgemeester en wethouders bevoegd verklaarde bouwplannen op hun welstand te toetsen. Men meende in Warmond dat on nodig veel tijd en geld zijn gemoeid met de zogenaamde kleine bouwaan- vragen. De Kroon heeft in het be sluit overwogen, dat door de voor gestelde wijziging van de bouwver ordening voor burgemeester en wet houders geen verplichting meer zou bestaan om enige deskundige instan tie te horen ter beoordeling van de vraag of een bouwplan aan de met betrekking tot de welstand te stellen eisen voldoet. De Kroon meent, dat hierdoor geen voldoende waarborgen aanwezig zijn dat de bouwplannen aan een verantwoorde toetsing van de welstandeisen zullen worden on derworpen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4