Omschakeling op aardgas gaat in Leiden en wijde omgeving 80 weken duren Purol Het zingende oerwoud Vijfhonderd aansluitingen worden per week omgebouwd Leidse Bioscopen VISIE OP TELEVISIE SOSKEWISKE DONDERDAG 8 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Aetherklanken Leiden-Naord en Zuid-West zullen, nog dit jaar, zo wordt verwacht, geheel op aardgas zijn aangesloten. Wanneer de overige delen van de Sleutelstad aardgas in plaats van het tot nu toe gebruikte stad- gas door de leidingen hebben stromen, staat nog niet vast, maar zeker is, dat tegen het einde van het volgende jaar het grootste ge deelte van Leiden-en-naaste-omgeving van aardgas voorzien kan worden. Eén van de gemeenten, die binnen het directe verzorgings gebied van de Leidse gasvoorziening liggen, nl. Warmond, is reeds geheel omgeschakeld. Dit project heeft hier precies twee weken in beslag genomen. Hiertoe had men de gemeente in twee sectoren ingedeeld, die ieder in één week tijd geheel omgeschakeld werden Voordat Leiden geheel van aardgas kan worden voorzien, moeten er eerst in totaal 52 sectoren worden afgewerkt, terwijl boven dien ook éérst de omliggende gemeenten, die thans op het stadsgas- net van Leiden zijn aangesloten, nog „omgeschakeld" moeten wor den. Men begint nl. met de omschakeling aan de uiterste grenzen van het gasnet, en werkt zo naar het centrum toe. De indeling is zó gekozen, dat iede re sector ongeveer 500 aansluitingen telt, hetgeen wil zeggen dat per week 500 aansluitingen moeten worden ge schikt gemaakt voor het gebruik van aardgas, dat een verwarmingswaarde bezit, die tweemaal zo groot is als die van het huidige stadsgas. In het be gin van de week wordt, 's avonds rond een uur of acht, de gehele sec tor afgesloten, door alle hoofdkra nen bij de aansluitingen dicht te draaien. Dan wordt met aardgas het stadsgas uit de buizen geblazen. Zo snel als maar enigszins moge lijk is worden de gastoestellen ver anderd, want het is de bedoeling, dat zó snel gewerkt wordt, dat de huis vrouw de dag na het afsluiten van de leiding weer normaal voor een warme maaltijd kan zorgen, .waar voor uiteraard gas noodzakelijk is. Wie gewend is tussen de middag warm te eten, zal zijn diner naar de avonduren moeten verplaatsen, aan gezien in de regel men niet eerder klaar zal zijn met de omschakeling van de toestellen. MEDEWERKING De ervaring heeft nu, na ongeveer drie weken, al geleerd, dat de om schakeling van een reeks toestellen in één dag mogelijk is, maar of een sector in één week geheel kan wor den afgewerkt, is geheel afhankelijk De films in de week van 914 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd Studio: Lieve, lieve John volwassenen (geprolongeerd) Dagelijks: 2.30, 7,00 en 9.15 uur. Zondag; 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur Lido: Circuswecreld, alle leeft. Dagelijks, ook zondag, 2.30 en 8 u Luxor: Politiepost Reeperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Het is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld - 14 jaar Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2.15 en 8 uur Rex: De dodende pijl - 14 jaar. Dagelijks. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 9.15 uui Camera: OSS 117 in Bangkok - 14 jr Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uui Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur van de wijze, waarop door de bewo ners van de sector wordt meege werkt. Die medewerking moet be staan uit het volgende: Thuis zijn als men voor „om schakeling" aan de beurt is (men krijgt van tevoren duidelijk bericht wanneer men de „aardgasman" kan verwachten). Nauwkeurige opgave van alles, wat men aan gastoestellen (fornui zen, geysers, gaskachels e.d.) in huis heeft; ook geysers en andere toestel len moeten namelijk worden omge bouwd. Voordat men met de ombouw be gint, zullen functionarissen van de N.V. Gascon alle aansluitingen be zoeken om na te gaan wat de om- bbuwmogelijkheden zijn v. d. gastoe stellen, die men in huis heeft en die voor ombouw in aanmerking komen. NIETS VERGETEN Wanneer men na deze „enquête" bij de Gasfabriek aankomt met „Ik ben nog iets vergeten", is het heel geed mogelijk, dat het verzoek tot ombouw van het vergeten toestel wordt afgewezen. Toewijzing ver oorzaakt een enorme materiële en administratieve rompslomp, waardoor het gebruik van de juist voor dit doel ingeschakelde computer, die aan de hand van de in kaart gebrachte gegevens nauwkeurig berekent hoe veel en welke onderdelen voor vol ledige ombouw nodig zijn, in één keer nutteloos wordt. Hoe lang de gehele omschakeling in Leiden en omgeving gaat duren, is nog niet met zekerheid bekend, maar er zullen minstens zo'n 80 we ken mee heengaan. Vanuit Leiden moeten 42.160 aansluitingen voor aardgas geschikt worden gemaakt. Het is de bedoeling, dat het gehele gebied dat de volgende gemeen ten omvat: Noordwijkerhout, Voor hout, Rijnsburg, Valkenburg, Oegst- geest, Leiderdorp, Warmond, Koude kerk a. d. Rijn, Hazerswoude, Bent huizen, Zoeterwoude en Leiden weer in sectoren van 500 aansluitin gen per stuk worden ingedeeld. INRUILEN Iedere aangeslotene heeft, indien hij dat wenst, of als zijn fornuis of komfoor wordt afgekeurd, de gele genheid, zijn toestel in te ruilen te gen een nieuw. Voor het oude toestel ontvangt hij een bepaald niet te laag bedrag, dat afhankelijk is van de prijs van het nieuwe, door hem aan te schaffen toestel. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat het veelbesproken Slochte- rense aardgas door het Leidse bui zennet stroomt. Het aardgas, dat voorlopig zal worden gebruikt, is af komstig uit het Westland, dat in Lei den met lucht en een „stinkstof" normaal aardgas is reukloos wordt vermengd. De „Slochterenbuis" zal tegen het einde van dit jaar jaar Leiden bij Zoeterwoude bereiken. Daar zal een groot gasstation van de Gasunie ver rijzen, dat de gaslevering voor Lei den en omgeving zal verzorgen. NIET ALTIJD GOEDKOPER Aardgas zal niet zonder meer goed koper zijn dan het huidige stadsgas. Dat is afhankelijk van de hoeveel heid gas, die men verbruikt: wan neer men per jaar minder dan een bepaalde hoeveelheid die ver on der het gemiddelde verbruik ligt verbruikt, is het zelfs duurder. Dit betekent echter, dat de „gemiddelde verbruiker" toch aanmerkelijk goed koper uit is. GD Woensdag. De politieke kant van het televisie- en radiobestel heeft men in de afgelopen dagen op de beeldbuis kunnen nagaan, toen ver schillende malen een samenvatting van de debatten in de Tweede Kamer werd gegeven. De opnamen leverden het gebruikelijke beeld: afwisselend spreker, voorzitter en minister. Even eens een reeks bracht de Tour de France met het levendige commen taar van eenthuis zittende Ba- dient heel de huid Lje rum* cmtthmi vwn GANGETJE IEI. 23005 rend Barendse. Waarom zou men de inspannende tour meemaken als men met de gegevens en film voor zich, dicht bij de studio een beschrijving kan leveren? De KRO had woensdag de zoveelste Piste, ook nu met vaak goede nummers, maar wel steeds in eenzelfde sfeer van variété. In de vierde aflevering van de comedy- thriller „Villa Sidonia" was het ver haal intussen op gang gekomen; aldus gaan we naar het slot op a.s. zondag toe. In een documentaire over Neder landse en Belgische wegen heeft Hans Bik, samen met de BRT, een leer zaam programma op het scherm ge bracht. Voor twee-derde was dit pro gramma voor beide landen identiek, voor één-derde werd in deze KRO- uitzending nadruk gelegd op onze vaderlandse wegen. Voor deze docu mentaire werden 2400 km- afgelegd. Uiteraard werd een parallel getrok ken met de wegensituatie bij onze zuiderburen. Dinsdag Omdiat niet alle pro gramma's even boeiend konden wor den genoemd, fyebben we deze avond onze aandacht verdeeld over beide netten. De NTS zou een reeks amuse- menitsprogramma's uit België en de Scandinavische landen openen met een Zweedse uitzending. Maai die was niet op tijd klaar gekomen en dus volgde een Belgische bijdrage. Er werd middelmatig gezongen en onze eigen Connie v. d. Bos herhaalde haar niet bekroonde festival-liedje. Er waren nu en dan bizarre decors en typische camera-trucs. Het meest geslaagd was de parodie op de be kende mars „The Saints go marching in". De Vara behandelde de doping en liet deskundige sprekers verkla ren, dat elk doping-middel vergif is en dat een verbod heel redelijk zou zijn. Gepleit werd voor een positieve begeleiding. Op N2 leverde het Ierse dichtwerk „Deirclre" een indrukwek kende tv-regi9tratie. Vooraf gingen bij de NCRV enkele bekende rubrie ken, die nochtans weinig te vermel den opleverden. Komende uitzendingen - Deze donderdag brengt niet een aanvul lend toneelwerk, maar via NTS en NCRV een versnippering met korte programma-onderdelen. De NTS heeft beroemde dansers uit Moskou en New York op 't scherm, de NCRV twee korte toneelstukken. Op N2 is varia bij de Vara. Het Avro-program- ma van vrijdag valt in drie delen uit: een: Toulouse-Lautrec, volksdans en operette. De KRO is op N2 met onder andere zang tussen België en Duits land om de Europabeker op 't song festival van Knokke. Zaterdag wordt wat geëxperimenteerd op kanaal 5 in Roermond; maar in ons gebied kan men dat programma niet bereiken. De Vara heeft een documentaire over de invloed van de Maffia en de NTS brengt een showprogramma van de Canadese tv. Op N2 is bij de NCRV hoogtepunt de viering van honderd jaar Leger des Heils. Vooraf biedt de NTS een half uur cabaret. Zondag is de KRO weer aan de beurt en wel met een tv-Mis in de ochtend en een gevarieerd avondprogramma. AANRANDING De recherche van Bergen op Zoom heeft in samenwerking met de rijks politie, de 21-jarige ongehuwde los- werkman Jan de E. uit St. Annaland (op het eiland Tholen) gearresteerd, verdacht van een poging tot aanran ding, gepleegd op de 21-jarige mej. A. L. uit Bergen op Zoom. CREMATORIUM IN TILBURG De gemeente Tilburg heeft 't plan een crematorium op te richten. De inrichting zal komen in het noord oostelijke stadsdeel, waar in de ko mende jaren tienduizenden woningen gebouwd zullen worden. Men wacht nog met de definitieve plannen tot het overleg met de kerkelijke over heid. VRIJDAG 9 JULI 1965 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke gr. muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuz.ek. 8.15 gewijde muziek (gr 8 30 Nieuws. 8.40 Lichte gram.muziek. 3.00 Voor de zieken. 9.35 Water9t. 9.40 Kla^ieke gram.muziek. 10.30 Morgend. 11.00 Klassieke muziek (gr.). 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Lichte gram.muziek. 12.27 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinb, 12.30 Nieuws. 12.40 Gram.muziek, event, actualiteiten. 12.50 Populaire orgel muziek. 13.10 Klassieke gr.muziek. 13.45 Accordeonspel met instr. kwar tet. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte gr. muziek. 14.45 Voordracht vam gedich ten. 15.05 Klassieke Kamermuziek. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiciana: muzikale herinneringen. 16.30 Dui zendschoon voorj aarsperkpl anten, lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.05 Klassieke grammofoonmuziek. 17.30 STEREO: Metropole orkest. 18.30 Fanfare-orkest: amusementsmuziek. 18.50 Licht orkest (gr.) 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.35 Aida, opera. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.00 Studio 2300: internationaal magazine voor late luisteraars. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298-M. 7.00 VARA - 9,.40 VPRO - 10.00 VARA 13.00 AVRO - 16.00 VPRO 21.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en goc. strijdlied. 7.20 Lichte gram.muziek. 7.25 van de voorpagina. 7.30 Lichte gram.muziek, 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram.muziek. 9.00 Te land en te wa ter: een informatief progr. voor weg en waterweggebruikers. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Lichte gram.muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 voor de kleuters. 11.15 Vrij entree, cabaret. 11.40 Ste reo: Lichte gram.muziek. 2.00 Licht orgelspel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte mu ziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.10 Actuali teiten en gram.muziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Neêrlands muziek- tuin: manifestaties in vakantieplaat sen: Pianorecital, klassieke orkest muziek, carillonbespeling en koor zang. 14.30 Bariton en piano: klas sieke liederen. 15.00 Lichte gram. muziek. (Tussen 15.30 en 17.00 uur Reportage Tour de France). 16.00 Nieuws. Aansluitend: Damesbladen zijn ouder dan u denkt, lezing. 16.15 Gobelin: aspecten van het Franse lied. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuws gierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-rondo. 17.50 Kiosk: artike len uit de weekbladen worden be sproken. 18.00 Nieuws. 18.15 Van de week: informatie en commentaren uit binnen- en buitenland, met o.a. Tour de France, 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Lezen en schrijven, literair pro gramma. 20.00 nieuws. 20.05 N.-Hol- lands Philh. orkest: moderne muziek. 20.45 Boekbespreking. 21.00 't Is al lemaal show: melodieën uit films en musicals (gr.). 21.30 Nabeschouwing Tour de France. 21.40 Onbegrensd: wetenswaardigheden uit het buiten land. 21.50 Volksliedjes en balladen. 22.05 Piano-trio: amusementsmuziek. 22.30 Nieuws, met mededelingen of SOS-berichten. 22.40 Cello en piano: Moderne muziek. 23.10 Lichte gram. muziek. 23.45 Soc. Nieuws in Espe ranto. 23.5524.00 Nieuws. TV-PROGRAMMA's - Ned. 1 w NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters, AVRO: 19.06 Zoo, Zoo, dierenprogramma. 19.35 The Flintstones, tekenfilm, afl. 55; NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. Avro: 20.20 Televizier. 20.40 Toulouse Lautrec, een muzikaal gekleurd pren tenboek uit de Parijs© jaren van Henri de Toulouse Lautrec. 21.20 In ternationale Volksdansweek te Alk maar, reportage. 21.45 Operette ISA I: een aantal melodieën uit musicals in grote shows. NTS: 22.45 Toeris tische tips van de ANVV. SOC: 22.48 Uitzending Socutera. NTS: 22.53 Jour naal, 22.5823.08 Filmverslag Tour de France. TV-PROGRAMMA's - Ned. U NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Kijk op Kunst (dl. 39). 20.25 Studio I: De Rode Pimpernel, parodistische musical. 21.3022.10 In ternationaal Songfestival te Knokke: BelgiëDuitsl and. door J. M ELSING 48) Max lacht: Jij bent niet enkel Anioeba maar bovendien een kleine domme gans en je moet precies doen wat de blanke vrouw zegt, anasikia? (begrepen). Dio! knikt ze tweemaal. Het klinkt als een bevestiging van onvoorwaar delijke gehoorzaamheid en van haar overtuiging dat zij inderdaad een „domme gans" is. En de kleine lichtjes van achterdocht en nijd in haar ogen zijn gedoofd. De moesoengoe geeft haar een vriendelijke klap op de rug en staat op. En nu wil ik alleen zijn. Ik moet nog een moekanda (een moekanda ma ken is een brief schrijven) maken! Het meisje blijft zitten. Anasikia? Ja-ja, ze heeft het begrepen. Zij gaat al, maar langzaam, schoorvoe tend, als tegen haar zin. Dat is te be grijpen, want morgen is het toch de dag Naar een gegeven van M Baugen van Moengoe (de dag van God is de zondag). En telkens als het posjo- avond is, mag ze langer blijven dan anders. Het is immers de avond dat ze gewoonlijk aan het zwarte toverkoffer- tje, ginds op de tabouret, mag draaien tot tn zijn buik vele mensen door el kaar beginnen te brullen of zonder linge tamtams beginnen te zoemen toen ze het voor de eerste keer hoor de schrok ze zich bijna dood en wilde gaan lopen. Nu vindt zij het prettig. Een mens went aan alles. En nu moet ze gaan. Ach, het is een grote ontgoocheling. Bij de deur keert ze zich even om en fluistert: Koelala mzoeri, Dibala! (slaap wel). Dan verdwijnt ze in de nacht. De volgende morgen heeft de huls kamer een feestelijk aanzien. Op de tafel ligt een fyn, wit kleed en overal staan bloemen. Greta en Max gebrui ken samen het ontbijt. Het is de eer ste keer dat zoiets gebeurt en beiden vinden het blijkbaar erg prettig. Hoe zit het met je plannen vraagt de gastheer als ze klaar zijn. Met mijn gezondheid lijkt alles weer in orde en ik geloof, dat het stil aan tijd wordt de dienstregeling van de bootdienst op Ilebo eens na te slaan. Die verklaring vindt luid protest. Ik bedoelde: je plannen voor deze zondag. Nu ik eenmaal genezen ben, moet ik toch verder, Max! Waarom: móet. Tenzij je ver wacht wordt natuurlijk. Niemand wacht op mij, zelfs geen dringende aangelegenheid! Het komt dus op een paar dagen niet aan, maar....,, Goed, onderbreekt Linden haar, in dat geval blijf je totdat je het hier beu bent. Overigens heb je verklaard, dat je graag mijn gebied nader wil leren kennen. Je denkt toch niet, dat het zich beperkt tot de loepangoe. Al leen dat bezoek al zal enkele dagen in beslag nemen. Het ls een verlokkend uitzicht, En je moet die kleine met het zie ke oog nog genezen, O maar, dat kan lang duren! Als je met iets begint, moet je het ook tot een goed einde brengen. Nu, ik wil graag nog een paar da gen blijven en ik ben erg dankbaar voor je gulheid. En goed dat je m\J aan mijn plichten herinnert! Ik zou wel eens willen weten of Anioeba al naar het dorp is geweest? Max wijst met de steel van zijn pijp in de richting van de barza-kamer. Hoor je dat gekakel daar? Natuurlijk! Al een hele tijd, maar ik had er geen erg in. Wat heeft het te betekenen? Waarom glim lach je zo? Nu, ga zelf maar eens op onder zoek uit. Greta opent de deur en loopt tot aan de rand van de barza. Op het gras perk, in de slagschaduw van een oranjeboom, zittén een tiental negerin nen mét een hele hoop kinderen. Sprakeloos keert Greta zich om en kijkt de gastheer aan, die haar gevolgd ts eD nog steeds staat te glimlachen. Watwat willen die hier? vraagt ze eindelijk. Dat hele garnizoen is toch voor Jou gekomen, zegt Linden op een toon alsof hij het de natuurlijkste zaak van de wereld vindt. Voor mij? Voor mij? klinkt het onthutst, ik heb Anioeba gevraagd die vrouw met het kind te ontbieden. Zonder daarop te antwoorden brult de moesoengoe: Ngoie! Ngoie Kalala! Het gekakel op het grasplein luwt. Eén vrouw staat op en roept luid terug: Tata! (vadertje). Nou, daar heb je Ngoie Kalala. Mzoeri Ngoie, je mag weer gaan zit ten. Maar wat komen al die andere vrouwen hier doen? Dat is heel eenvoudig: Negoie heeft propaganda voor je gemaakt en nu brengt ze de vriendinnen mee, die ook met zieke kinderen zitten. Greta moet steun zoeken tegen een van de barza-peilers en stamelt: Vreselijk! Vind je het zo erg? Neen, steunt ze, maar hoe kom ik daar doorheen? Opeens begint ze met de vinger te wijzen en vlug te teilen: Eèn, twee, drie, vier, vijf, zes, neen vijf, want die heb ik al geteld, zes, zeven, acht, neen; neen, enfin, ze we melen te veel door elkaar, ik geef het op! Linden wil haar troosten: Ik zal je een handje helpen en dan zul je eens zien hoe vlug we op schieten! De hemel beware me. Je wilt die stumperds toch niet volgieten met ri cinus-olie Bij lange niet. Kom. Terwijl ze zich samen naar het dis- pensarium begeven, gevolgd dopr de vrouwen met haar kroost, informeert Greta waarom Ngoie hem „tata" heeft genoemd, dat immers „vader" bete kent. Daarmee wil ze hulde brengen aan mijn vaderlijke bezorgdheid. Als jij voortgaat, zoals je begonnen bent, zal ze je spoedig „mama" noemen! Dat gaat zo in de wildernis! In het kleine dispensarium komt eerst Ngoie's baby aan de beurt. Het kind heeft het verband natuurlijk al lang afgerukt. Greta behandelt het zieke oog, dat er nog steeds afschu welijk uitziet, zoals de vorige dag. Het best zou zijn een degelijk zwart oog- lapje te maken, dat gemakkelijk weer op zijn plaats kan gebracht worden als de kleine het wegrukt. Goed, daarvoor zal gezorgd worden. Dan komen de andere kinderen aan de beurt. Er zijn er van verschillende leeftijd, zuigelingen, dreumessen, die pas kunnen lopen, en rumoerige ben gels van zes, zeven jaar en ouder. Max heeft ze verdeeld in twee groepen, de ene is bestemd voor Greta, de andere behandelt hij zelf. Hij is even weg ge weest en teruggekeerd met een fles.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2