Schatten van antiek en oude kunst in Delft M"or'l'aa^ Ro^!"f HAZERSWOUDE 30 JAAR GELEDEN UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST Verdachte blijit ontkennen Veel oude religieuse kunst aan de markt ZATERDAG 3 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Leef gebikkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) •T«OT EN MET 14 JULI a.s. is het zo bij uitstek daarvoor geëigende museum Prinsenhof te Delft voor die zeventiende maal na die oorlog gast heer van de jaarlijkse oude kunst en antiekbeurs. Schatten van het ver leden uit binnen- en buitenland zijn er verzameld en hoewel men zich ieder jaar weer afvraagt: komt er nu zo langzamerhand geen einde aan de stroom kan men zich weer 'verba zen over de hoeveelheid en de kwa liteit van de antiquiteiten en voort brengselen van kunst, die de hanidied steeds weer bij elkaar weet te ga ren. „Het bezit van de zaak, het einde van het vermaak?" Deze vraag stélt de voorzitter van het beursbestuur zich in een voorwoord, dat hij mee gaf aan de uitgebreide catalogus. „Maar", gaat hij voort, „met een va riant zou ik willen stellen: Het bezit van de zaak geeft een zorgzame taak. Immers, wij kunnen het aanschaffen van kunstvoorwerpen niet afdoen met kopen en betalen, het neerzetten en ophangen. Wij hebben de plicht om dit cultureel erfgoed dat door de eeuwen tot ons is gekomen, zo onbe rispelijk mogelijk aan het nageslacht door te geven." Dit cultureel begrip maakt een in tegrerend deel van ons bestaan en is tevens een belangrijk facet van on ze ontwikkeling. De verantwoorde lijkheid daarvoor is groot, daarvoor Een deel van de collectie Wiegersma uit Utrecht. moet een zo gunstig mogelijk kli maat worden geschapen en hierin wordt vaak jammerlijk tekort ge schoten, alidius de iniledlding. Met dit klimaat wordt bedoeld „de direct leefbare omgeving, waarin het antieke voorwerp geplaatst wordt, de aanpassing aan de eigen leefwijze, o.a. door het zelf-ingebruiknemen er van". r\ AAR AAN MOESTEN wij vooral denken bij ons beszoek aan deze beurs, toen wij de grote hoeveelheid oude religieuse voorwerpen zagen, die eens lang geleden in onze ker ken een plaats hadden en daarin eigenlijk nog steeds horen. Want dit onderdeel maakt een groot deel van deze beurs uit. Enkele inzenders ma ken daar zélfs hun hoofdwerkzaam heid van of althans voor een groot deel. Een verzameling middeleeuwse kunist bestaat nu eenmaal voor een overgroot deel uit voorwerpen, eens voor de eredienst bestemd. Daarbij hebben wij niet zozeer het oog op de picturale kunst, dan wel op het ge wone gewijde gebruiksvoorwerp. Maar goed, de financiën spreken ook een woordje mee. Kerken zijn nu eenmaal niet altijd in staat duizen den of zelfs tienduizenden uit te leg gen voor een oud crucifix, een mon strans of een beeld. Het overgrote deel zall dus wel naar de musea ver huizen. Maar toch vragen wij ons af of hier geen bepaalde taak ligt van die geestelijke overheden, dlie verant woordelijk zijn voor de moederker ken der bisdommen of andere ge- eigewdle bedehuizen. Naar onze smaak Toen hij vlak voor zijta woning aan de Korreweg 147a de weg over stak, werd de 76-jarige heer D. Ap pelhof te Groningen gistermiddag door een personenauto aangereden Het slachtoffer liep een schedelba- sisfractuur op en overleed ter plaat- Gisteren heeft de rechtbank te Rot terdam in raadkamer besloten de voorlopige hechtenis van de 56-jarige los-arbeider D. B., die ervan ver dacht wordt de 73-jarige reder en landeigenaar J. van Hoey Smit in Rockanje van het leven te hebben beroofd, met dertig dagen te ver lengen. Het drama, dat zich begin juni heeft afgespeeld op het landgoed Sypemonde in Rockanje, vergt een diepgaand onderzoek. De verdachte blijft namelijk hardnekkig ontken nen. De officier van justitie, mr. J. H. van den Roemer, noemde de ver dachte spijkerhard en beslist niet geestelijk gestoord. Hoewel de aanwijzingen tegen B. van dien aard zijn dat de rechtbank tot verlenging van de voorlopige hechtenis besloot, is het nog niet mogelijk geweest het wapen waar mee de daad is gepleegd, terug te vinden. Dit wapen kan een belang rijke rol spelen bij de bewijsvoering, omdat bij sectie op het lichaam van de verslagene een stukje metaal is gevonden, dat waarschijnlijk van 't wapen is afgebroken. Ontslag frauduleuze gemeentesecretaris goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben goedkeuring gehecht aan het beleid van burgemeester en wet houders en de gemeenteraad van Op- hemert in de ontslagzaak van de gemeentesecretaris-ontvanger de heer J. H. C. I. In de gisteravond gehou den openbare raadsvergadering deel de de burgemeester van Ophemert, de heer Westerbeek van Eerten dit mede. Zoals bekend werd de heer I. ont slagen wegens ongeschiktheid anders dan wegens ziels- of lichaamsgebre ken. Een strafzaak tegen I wegens verduistering en valsheid in geschrif te diende voor de rechtbank te Arn hem op 27 april j.l., waarbij de offi cier van justitie een jaar voorwaar delijk met een proeftijd van driejaar en tweeduizend gulden boete eiste. Op 11 mei j.l. werd de heer I. vrij gesproken wegens gebrek aan be wijs, waartegen door de officier van justitie appèl is aangetekend. Gedeputeerde Staten stelden een diepgaand onderzoek in, waarbij bei de partijen in de gelegenheid werden gesteld zich nader mondeling te ver antwoorden. Dit onderzoek heeft ge resulteerd in de goedkeuring van het ontslagbesluit. MINISTER VRAAGT LOONADVIES Minister G. M. J. Veldkamp heeft de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over de koppeling van de lonen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit omdat het bedrijfsleven steeds meer deze z.g. loonindexering wil invoeren. Het probleem is vooral actueel ge worden door de Philips-cao, waarin verband is gelegd tussen de lonen en de kosten van levensonderhoud. Ook in de (nog niet goedgekeurde) meerjarige metaal-cao is een loon indexering opgenomen. Een deel van de collectie Dirven te Eindhoven. Voornamelijk religieuse kunst. Aan de wand een middel eeuwse kruisdraging, op de kast een beeld van St. Eloy. Bourgondisch werk uit omstreeks 1460. wordt er voor goed geld van de ge lovigen nog al te veetl kitsch of mo dem-aandoend halfspalgskunst in onze kerken geplaatst. Nu kan men opwerpen diat in onze eigentijdse kerken de eigentijdse kunst aJlLereerst op haar plaats is, daar staat tegenover dat een schoon, antiek kunstwerk aan tijd noch ar chitectuur is gebonden. We bedoelen maar, dat het zo jamer is, dat zulke voorwerpen naar musea verhuizen, daar voor Jan en Alleman te pronk staan, maar aan hun wezenlijke doel èn het doel van hun maker wor den onttrokken. IVEZE ONTBOEZEMING, die ons van het hart moest, betekent na tuurlijk geen discriminatie van de jaarlijkse beurs in Delft. Maar het vele, dat deze beurs op dit speciale gebied laat zien, doet ons deze ontboe zeming onwillekeurig uit de pen vloeien. Natuurlijk is het overgrote deel profane kunst. Steeds weer is het een raadsel, dat jaar op jaar nog zo veel daarvan op d>e markt komt en hoewel juwelen door de 31 deelne mers op onnavolgbare wijze wor den getoond. Kunst en antiek te kust en te keur: sculpturen en exotische kunst, zilver veel beroemd Neder lands werk gobelins en meubelen, porselein en aardewerk, klokken, schil derijen en tekeningen, juwelen en glaswerk, brons, ouidie huishoude lijke gebruiksvoorwerpen, munten, penningen, en aröheoliogica, waaron der zelfs een 3000 jaar oude Egypti sche mummiekist. Voorts boeken en antieke Perzische tapijten, Romaanse kruisbeelden en Byzantijnse ikonen. NATUURLIJK heeft deze beurs een uitgesproken zakelijk doel. Alles is te koop. Veel is dan ook reeds ver kocht, aan musea maar ook door par ticuliere verzamelaars. Door het bui tenland, maar gelukkig ook veel door het binnenland. Wat dat betreft: een gevolg van de welvaartsstaat, waar we niet anders dan verheugd over mogen zijn. De beurs is nog open tot 14 juli. Wie, die het schone mint, verauime niet deze expositie te gaan zien. Is hij of zij dan al niet in staat tot ko pen, men zal er todh geestelijk rij ker vandaan komen. Wpr. HAZERSWOUDE, wat ben je veranderd in een mensenleeftijd! Wat moet je heerlijk en gezellig geweest zijn met je bloeiende bo men in de Dorpsstraat en je plaveisel van kin derhoofdjes; ze moes ten echter verdwijnen als gevolg van de ook in jouw dorp „door dringende" vooruitgan gen. Was het niet een prachtig gezicht de vele molens in je landschap te zien draaien? Ja, ze ven stonden er aan het molenpad in het West einde en zeven aan de Voorweg. Is het niet onmenselijk dat ze je werden ontroofd? Waar zijn toch je trapgeveltjes uit de 17e eeuw gebleven, je tuin muren met geheimzin nige poortjes? De enige nog bestaande histori sche huizen zijn het oude „Schoutenhuis" en het oude „Rechthuis". Dit laatste is echter door zijn aan- en verbouw nauwe lijks meer te herkennen. Buiten de oudste boerderijen her innert bijna geen enkele woning meer aan het grijs verleden. Het oude geslacht denkt terug aan die tijd, toen de Gemeneweg nog een smal asfaltpaadje was, waar nauwe lijks 2 auto's konden passeren. Nu is hij gepromoveerd tot een vin<jen> Waar we ook staren, niets moderne provinciale weg. Ook de bestendigs hier benêen". oude ophaalbrug, die zo goed in het In 1932 onderging het dorpsbeeld dorpsbeeld paste, moest vervangen een grote verandering door het slo- worden door een moderne stenen pen van vele (soms nog goede) Aanleg van de nieuwe Rijksweg bracht uitkomst brug. ningen, die plaats moesten maken Wie per auto, per fiets of te voet voor de aanleg van een ruim 150 Rijnwaarts gaat en zijn ogen de kost meter lange brug, die de verbinding geeft, overziet aan alle zijden een moest vormen tussen de nieuwe groene vjakte, die tot aan de horizon rijksweg en de vernieuwde Gemene- geen andere verheffing toont dan een weg. dijk of kade, maar wel meer of min- Deze wegenaanleg bracht niet al- der polderland, dat even groen is leen het genot van een betere ver als de rest. binding naar andere plaatsen, maar Het dorp is als een oase in een heeft ook Hazerswoude uit zijn iso- groene woestijn, doordat er geen lement verlost. Dit heeft er ook toe boom in wijde omtrek te bekennen geleid dat velen door de toenemende is en bouwland of kwekerij geen af- industrialisatie hun kans schoon za- wisseling geeft in de onmiddellijke gen en tuin of polder verlieten om omgeving; ja, op een warme dag, bij elders hun brood te verdienen, wolkeloze blauwe hemel, ziet men De Gemeneweg was vroeger on- als een „fata morgana" de beide dsnks zijn naam, niet zo „algemeen" hoofdkerken van Leiden boven de er moest geofferd worden volgens horizon opdoemen, terwijl in de een vast tarief, in stuivers en duiten avond de stilte de reiziger ontroert, nauwkeurig op een groot bord aan gegeven. De onkosten en het onder- Een paar eeuwen geleden stak de houd van de Gemeneweg moesten dorpsstraat met het Westeinde als t°ch immers gedekt worden! een smalle landtong tot aan de Zijde - weg, brutaal uit in de geweldige \/an de oudste tijden af was de „Noordpias". v Rijnstreek een bewoonde buurt, van wegen de slibgronden of rivier- klei, die bij overstroming achterble- e 20ste eeuw heeft alles genivel- Nieuwe directeur gezondheidsbescherming Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. L. H. A. Brem- mers te Breda tot directeur van de directie gezondheidsbescherming van het directoraat-generaal van de volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid, en tevens tot plaatsvervangend directeur-generaal. Dr. Bremmers zal hiermede dr. R. J. H. Kruisinga opvolgen, die zoals bekend, is benoemd tot directeur- generaal van de volksgezondheid. Van 1 september 1947 af is dr. Bremmers directeur van de hogere technische school te Breda. Hij is tevens vanaf 1 september 1962 direc teur van de avondschool voor ana listen. D< leerd, de verdubbelde bevolking, ven en de bodem ophoogden tot de gerooide bomen in de dorpsstraat, bruikbaar bouw- en weiland, de vernieuwde woningen, enz. enz., Die kleigronden waren, zoals be- alles in overeenstemming met de nieuwe tijd. Het schilderachtige oude dorpje verwisselde zijn los maar De Gemeneweg als landelijk weg- fraai ouderwets kleed voor een net £e^)e> i*1 1935 gepromoveerd tot mo maar stijf confeotie-pakje. „Ach, wij derne rijksweg. De 150 meter lange brug die de verbinding moest vormen tussen de nieuwe rijksweg en de vernieuwde Gemeneweg, vlak voor de opening in 1935. grijpelijk is, niet zo vlak als tegen woordig en strekten zich niet overal evenver naar buiten uit. In Hazerswoude wisselde dat tot hoogstens een paar kilometer zuid waarts. De eerste bewoonde buurt moet dan ook gezocht worden in de omgeving van de hofstede „Rinen- burch" achter de Boskoopse water toren. Ook de Oostbuurt moet vrij vroeg bewoond zijn geweest, want in de registers van de St. Maartens kerk (Domkerk) te Utrecht, uit de 9de eeuw, is sprake van een „Ost- buron" dat Oostbuurt moet beteke nen. (v. d. Linden, Die cope). Meermalen zijn langs de Rijndijk overblijfselen gevonden van vroege re bewoning, o.a. in 1964 nog, achter boerderij „Aurora" in de buurt van de „Scheepjeskerk" in de Groenen dijk. Van lieverlede werden de gron den naar het zuiden toe uitgebreid en reeds in de 13de eeuw stond er te Hazerswoude een kerk. In 1514 telde Hazerswoude 111 „haertsteden" (huizen) en het had toen reeds een oppervlakte van 3270 morgen. In 1632 was het aantal hui zen iii Hazerswoude 3 maal verdub beld. Bij een huizentelling in 1732, kwam men niet verder dan 425 wo ningen. Het aantal inwoners bedroeg toen ruim 2000. IJAZERSWOUDE is een typisch dijkdorp. Een lange weg, met aan weerszijde huizen en openbare gebouwen, een z.g. lintbebouwing. In de loop der jaren zijn op ver schillende plaatsen zijstraten en la nen gekomen, wegens gebrek aan bouwgrond binnen de kom van het dorp. Door de aanbouw van de laatste jaren is in het dorp een centrum ontstaan dat beheerst wordt door de grote t dorpskerk en het raad- huis. Verschillende Sr '<l1t openbare gebouwen be vinden zich in dit cen trum, o.a. een wijk- en verenigingsgebouw. In de bebouwings voorschriften is reke ning gehouden met de moderne opvattingen omtrent bouwwijzen, ligging en volksgezond heid. Het uitbreidingsplan Zuid is op het ogenblik in volle gang en als wij de plannen van de ge meente Hazerswoude mogen aannemen, dan zal hier een centrum komen met 500 a 600 woningen. Met 'n „We zullen het maar af wachten", ziet de echte Hazerswouder dit tege moet. K. KROON

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11