NU LUXE AMERIKAANS WITBROOD ALPHENSE TOREN BELANGRIJKE SCHAKEL IN STRAALVERBINDING Tsjoe En-Lai bereikte niet veel op „kleine top" in Cairo Afscheidsreceptie brugwachter De Koning Aanval van Boumedienne op adviseurs Geen Nederlands dorp in de V.S. Weer antisemitisch gekladder in Bamberg DONDERDAG 1 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 43 jaar op Leimuidense brug Proef het beste brood ter wereld! UW CO-OP BAKKER BAKT U kunt nu brood eten, zó mals, zó gezond, zó lekker als nooit te voren. Gebakken van 's werelds beste tarwekorrel, geoogst op de gigantische velden van „The Great Plains" in de V.S. Geniet nu van het beste brood. Met toewijding voor u gebakken door de CO-OP bakker. Vraag hem naar het nieuwe, luxe Amerikaanse witbrood. Bij de foto: De heer J. N. de Koning (rechts) biedt zijn scheidende broer en collega-brugwachter, waarmee hij 37 jaar samen de Leimuidense brug en voorheen tevens tol heeft bediend, Een van de brugwachters, de heer (Je jubilaris toe. Ik ben graag de gast j^êneel6 (toT'Stf"alleen "maarTvan De Koning, zeer zeker geen onbeken- om afscheid te nemen van de heer brue de in Leimuiden, hield gistermiddag De Koning, diie 43 jaar op de brug in café J. de Keizer een afscheids- gestaan heeft in het openbare ver- receptie. De heer N. J. de Koning, die keer. „U was in dienst van de pro- en colega om de prettige samenwer- een paar dagen geleden 65 jaar is viincie, maar ook een man van Lei- king, die dateerde van 1928 en bood geworden en nu van zijn welverdien- muiden. U hebt de zaak goed behar- de jubilaris een fraaie fruitmand aan. de rust gaat genieten heeft vorige tigd.". De laatste spreker was de heer De opvolger van de heer De Ko- week in Den Haag in het Provincie- J. N. de Koning. Hij roemde zijn broer ring wordt de heer P. Versluis. huis een koninklijke onderscheiding in het brons ontvangen uit handen van de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz voor 43 jaren trouwe dienst. Vele collega-brugwachters uit de omgeving en autoriteiten waren op deze receptie aanwezig, om. de heer P. Czerwinski, vertegenwoordi ger van de hoofddirecteur, de heer De Ridder, hoofd chef van het pro vinciedistrict, burg. B. Kammenga, de heer W. de Ren, secretaris der ge meente Leimuiden en de heer C. van Velzen, afgevaardigde van het NKV. De eerste spreker was de heer De Ridder (ahef provincie). Hij memo reerde, dat de vader van de jubilaris eerst de brug had gepacht. Er waren plannen voor de oorlog om een nieu we brug te bouwen. Na de oorlog vond de toenmalige burgemeester Bakhuizen, dat de tol weg moest, maar de oude brug bleef, en ook de gebroeders N. J. de Koning en J. N. de Koning, die op voorbeeldige wijze zich altijd van hun taak hebben ge kweten. Mevr. De Koning werd ver blijd met een mooie plant en de jubi laris ontving een polshorloge, dat hem door zijn broer werd aangeboden. De heer P. Czerwinski sprak namens de hoofddirecteur en prees de jubilaris, dat hij op eminente wijze zijn taak heeft vervuld, de gehele provincie is er blü om, cjat de H. M. de Koningin behaagde de heer N. J. de Koning een onderscheiding toe te kennen. Hij hoopte dat de jubilaris nog lang van zijn pensioen zal kunnen genieten en bood hem een kist sigaren aan. Burgemeester B. Kammenga spraik KOUDEKERK Winkelcentrum geopend door de burgemeester Burgemeester Q. Waverijn en diens echtgenote hebben gistermiddag met het doorknippen van een lint de ope ningshandeling verricht voor het win kelcentrum in de jongste Koude- kerkse uitbreiding in het oostelijk deel van de gemeente. In die zich zeer snel ontwikkelende wijk, waar enkele maanden geleden reeds het postkantoor werd geopend en deze maand nog 16 bejaarden- woningen klaar komen, wordt met grote ijver gebouwd en verrijzen de woningen in een snel tempo uit de (grond. Zoals wij gisteren schreven zal ook het zwembad in dit deel der ge meente worden gebouwd. Burgemeester Waverijn noemde tij dens een bijeenkomst in het vereni gingsgebouw met de middenstanders en een aantal genodigden deze dag voor Koudekerk een belangrijke feestdag. Namens het gemeentebe stuur, ook de wethouders Van Vegten en Smit waren met enkele raadsle den aanwezig, feliciteerde hij de on dernemers van harte en prees hij hun ondernemingsgeest om bedrijven in deze nieuwe wijk te stichten. Daar mee hebben deze middenstanders ge toond vertrouwen te hebben in de bevolking van Koudekerk en de ont wikkeling der gemeente. Namens de ondernemers bracht de heer F. P. Geerlof dank aan de ar chitecten, de heren Rietsma en van Rossum te Utrecht, de bouwers het aannemersbedrijf Van der Velden en de Jong te Leiderdorp en in het bij zonder aan de uitvoerder de heer Dijkshoorn. (Advertentie) EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de rijksuniversiteit in Leiden zijn geslaagd voor de examens: Kandidaats A wis- en natuurkun de: de heren C. J. van der Hoek en S. Bijlsma (Leiden); idem A': de he ren A. J. van Dam, E. B. Jungslager (beiden Leiden), R. C. C. van Rijs- bergen (Hilversum), J. Giezen (Lei den), W. Nooteboom (Rotterdam), M. Udo de Haes (Den Haag); idem B': de heren T. de Jong, A. J. F. Koopmans (beiden Leiden); idem D: de heer J. Simonis (Leiden); idem D': de heer A. P. van Ulden (Lei den); idem E: de heer G. Vont Spij ker (Leiden); idem F: de heren A. H. J. M. Sikken (Leidschendam), R. J. Heibes (Haarlem) en B. J. M. S. van Ooden (Leiden); idem G: mej. A. van Oosten en de heer B. Kraal (Leiden). Kandidaats Ned. Recht: de heren W. J. Aalders (Eindhoven), C. H. van Alderwegen (Den Haag), W. D. H. Asser (Eindhoven), C. J. P. van Baasbank (Haarlem), W. van den Berg (Rijkevoort), W. van den Berg (Rotterdam), F. B. van den Bergh (Eindhoven), H. W. M. Bergamin (Amsterdam), mevr. Y. in 't Veld- De Bok (Den Haag), R. Th. M. Bors- je (Honselersdijk), mej. J. J. Bos (Schiedam), mej. A. Th. van Bos (De Bilt), C. J. A. Boskam (Katwijk), F. A. d'Aulnis de Bourouill (Am sterdam), J. J. G. Bouwman (Utr.), mej. L. J. Brossois (Haarlem), H. W. Sasselaar (Zoetermeer), J. A. A. J. Duindam (Leiden), J. M. Duijnstee (Den Haag), H. J. W. v. Dijk (Djok jakarta), B. K. Edixhoven (Ossen- drecht), W. J. P. M. Fase (Hazers- woude), C. Flinterman (Den Haag), P. H. Fuchs (Rheden), B. van der Gaag (Oldenzaal), B. E. de Graaf (Leeuwarden), J. U. R. A. de Graaff (Amsterdam), F. C. V. de Groot (Ba tavia), mej. G. F. van der Haer (Was senaar), mej. M. E. Hamers (Den Haag), J. B. F. van Hasselt (Vlaar- dingen), mej. G. R. Heiser (Rotter dam), J. W. Heyman (Rotterdam), J. D. Heijning (Ermelo), A. P. M. Houtman (Rheden), J. D. Crena de Iongh (Rijnsburg), C. H. de Jong (Amsterdam), R. A. F. van de Kamp (Batavia), A. W. Kist (Rotterdam), B. H. A. Klep (Breda), E. W. Ko ning (Geldermalsen), mej. W. M. van den Ende (Voorburg), mej. I. M. L. Kramer (Leeuwarden), J. N. M. Kroon (Den Haag), M. C. Kuipers (Groningen), A. Langeveld (Utr.), mej. W. van Lennep (Den Haag), mej. L. Lindner (Buenos Aires), H. M. Linthorst (Den Haag), S. H. J. M. Linthorst (Delft), G. L. Maal- drink (Den Haag), D. H. von Malt- zahn (onbekend), mej. R. A. Mast (Harderwijk), J. G. M. van Meel (Halsteren), mej. C. M. Meijer (Den Haag), K. A. Houtzager (Semarang). (De bij de voor het kandidaats examen Ned. Recht vermelde plaats namen geven de geboorteplaatsen van de betrokkenen aan). Cubaans persbureau moet sluiten. De Algerijnse politiek heeft het Cubaanse persbureau „Prensa Laitirta" opdracht gegeven de kantoren te slui ten en de Sleutel te overhandigen. Het persbureau had zondag de tekst-ge publiceerd van de rede van premier Oastro, waarin deze kritiek had op de nieuwe Algerijnse regering. Tachtig meter hoven de begane TK 1 11 grond, in de personeelskamer van de IJlIlZCnUCIl WSprCKKCIl W3DD6rCn 0111 tOECD nieuwe straalverbinding storen te Al- Cl II -phen a. d. Rijnheeft ir. C. de Wit gistermiddag tijdens een bijeenkomst een en ander verteld over het doel en het nut van het straalverbindings- net, dat de PTT op het ogenblik over ons land is aan het opbouwen. De aanleiding hiertoe was het feit, dat vorige week de straalverbinding Den Haag-Utrecht, waarin de Alphense toren een onmisbare schakel vormt, tot stand kwam. „Op dit ogenblik", aldus ir. De Wit, „wapperen duizenden telefoonge sprekken tussen het Haagse en het Utrechtse district om de spits van deze toren". Wat is nu een straalverbinding? Omdat men daarbij te maken heeft met nagenoeg rechtlijnige verbindin gen is het nodig, dat op tal van plaatsen in ons land hoge en zeer hoge torens worden gebouwd, die veelal ongeveer 40 kilometer uit elkaar zul len staan. Omdat de aarde rond is en er bovendien overal obstakels ge bouwd zijn is het, teneinde deze vrij korte afstand te kunnen overbrug gen, nodig dat torens worden ge bouwd, waarvan de hoogte varieert tussen 85 en 125 meter. Daarmee kan men boven elke bebouwing uit ko men. Er zijn in ons land 21 telefoon districten, waarvoor een straalver binding reeds is ontworpen en waar van er reeds enkele in gebruik Zijn, zij het dan alleen voor districtsver- keer. Zo is vorige week de straal verbinding tussen Den Haag en Utrecht via de toren in Alphen tot stand gekomen en zal in september Rotterdam met Den Haag en Utrecht en andersom via Alphen door de lucht gaan telefoneren, terwijl Amsterdam volgend jaar aan dit straalverbin- dingsnet wordt toegevoed. Dan zul len via vier bundels en een reserve bundel duizenden gesprekken tege lijk via de Alphense toren tussen deze p laatsen gevoerd worden zon der dat er ook maar één abonné iets van merkt of door het gesprek van een ander wordt gestoord. Momenteel kunnen er nog „maar" 300 gesprekken per bundel worden gehouden, volgend jaar zijn dat er 900. VOORKEUR Op de vraag waarom de PTT straal verbindingen gaat opbouwen in plaats van uitbreidingen van de ka belverbindingen wees ir. De Wit op de storingsgevaren bij kabels, vooral veroorzaakt door graafmachines, die herhaaldelijk kabels beschadigen of zoals onlangs te Bilthpven geheel stuk, trekken, waardoor in een klap zo'n slordige 2000 telefoongesprekken die deze vier plaatsen grotere afstanden juist via deze kabel liepen werden dan 40 km. moeten worden overbrugd verbroken. iets wat in meer districten in ons land wordt toegepast. Zo o.a. in Mar- TOENAME AANTAL ABONNE'S këlo, Megen, Tjerkgast, Monniken dam, Mierlo en Roosendaal. Op al Ook al omdat er op gereken*) moet deze centra zijn districtscentra met worden, dat het aantal telefoonaan- aanvoerroutes verbonden. Alphen en sluitingen per periode van zeven jaar Lopik zijn centra voor hun omgeving, telkens verdubbeld wordt is de PTT In de1 randstad Holland worden de overgegaan tot deze straalverbindin- torens gebouwd buiten de oude ker- gen en het opbouwen van dit net over nen van steden. In Amsterdam op ons land, dat in de toekomst tevens een terrein bij de Europa-Boulevard, mogelijkheden geeft met internatio- in Rotterdam bij de Waalhaven, in nale verbindingen. Den Haag in het Bezuidenhout en in De technische betrouwbaarheid van Utrecht aan Fockema Andkaelaan. In straalverbindingen is zeker zo groot enkele districten wordit gebruik ge- als bij de kabels, terwijl de kosten maakt van de bestaande televisie van beide systemen vrijwel gelijk toren, zijn. De investering van kabels is wat IN 1970 KLAAR hoger dan bij straalverbindingsto rens, bij de laatsben zijn echter de Het is de bedoeling, dat het gehele afschrijvingskosten weer iets hoger straalverbindingsnet voor ons land in vanwege de dure apparatuur. 1975 geheel klaar is. Daarnaast stelde ir. De Wit, dat de kabelverbindingen CENTRAAL STATION natuurlijk blijven bestaan en zelfs in belangrijke mate ook worden uitge- Alphen a. d. Rijn fungeert in het breid en zoals men dit bij de PTT onderlinge verkeer tussen de vier noemt in een nieuw jasje worden grote steden in het westen van ons gestoken. Men is namelijk bezig de land als centraal (relais) station. Dat gesprekken per kabel uit te breiden is nodig, omdat in het verkeer tussen van 24 x 40 naar 24 x 120 gesprekken tegelijk per kabel wat dus een capa citeitsvergroting betekent van 1 op 3. Afluisteringsmogelijkheid bij straal verbindingen is vrijwel uitgesloten Immers daarvoor zou men als parti culier een even dure en kostbare ap paratuur moeten opbouwen als, de PTT reeds heeft. Storingskansen zijn al evenmin groot. Bovendien is er dan steeds een reserve-straalverbin ding, die bij storing van de een of andere bundel in 1-100-000 seconde de verbinding overneemt, waarvan de abonné's nauwelijks iets zullen merken. Voorts zijn er voorzieningen getroffen, bij het uitvallen van de stroom. Welke rol Alphen in de loop der geschiedenis wel in het verkeer in deze omgeving heeft ingenomen werd nog eens onderstreept door ir. De Wit. Hij wees er op dat reeds 50 jaar voor Christus de naam Albaniassis op de z.g. Peutingerkaart voorkomt, die toen als reiskaart was bedoeld. Eeuwen later is Alphen het middel punt geweest in de keten van post wegen in Holland; de meeste postil jons van de grote steden troffen el kaar daar en wisselden de correspon dentie uit. De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft ook bij de „kleine top", die in Cairo tussen Nasser van Egypte en Soekarno van Indonesië en de pre mier is gehouden, geen succes kun nen boeken. Tsjoe is gisteren naar Pe king vertrokken en hoewel een com muniqué sprak van „vriendschappe lijke besprekingen", gelooft men niet, dat hij veel heeft bereikt. De „kleine top" had tot doel de weg te effenen voor de uitgestelde Afroa- ziatische conferentie en onderlinge geschillen uit de weg te ruimen. Pre sident Nasser heeft echter de Chinese premier, diie door het uitstel van de AA-top een fikse politieke nederlaag heeft geleden, niets toegegeven. Nasser wil onderhandelingen over Vietnam voeren. Tsjoe is daar fel te gen gekant. De Chinese premier is er ook niet in geslaagd Nasser te over reden vóór Indonesië en tegen Malei sië te kiezen en zijn over 't algemeen neutralistisohe politiek meer commu nistisch georiënteerd te maken. Nasser heeft herhaaldelijk aange drongen op onderhandelingen over de geschillen tussen India en Pakistan, waarbij hij zou willen bemiddelen. Ook zou hij Soekarno een zelfde aan bod hebben gedaan in de kwestie Ma leisië. „In Algerije is geen sprake van mi litarisme, fascisme of reacties"» zo heeft kolonel Boumedienne, die in Algerije na de val van Ben Bella wordt beschouwd als de „sterke man" verklaard in een toespraak te Zeral- de bij gelegenheid van de uitreiking van diploma's aan officieren van de Algerijnse gendarmerie. Het was de eerste verklaring van hem in het openbaar na de arresta tie van Ben Bella. Doelend op de af gezette president zed Boumedienne: „Niemand kan zich aanmatigen, al leen die revolutie te vertegenwoordi gen." Het officiële Algerijnse përsbureau APS, dat deze verklaring verspreid de, duidde de kolonel slechts aan met „minister van landsverdediging" welke functie hij al jaren bekleedt. Boumedienne hekelde verder de activiteit, ondier het bewind van Ben Bella, van „avonturiers die zich ad viseurs noemden". Hoewel hij geen enkel land noemde had de kolonel volgens waarnemers vooral het oog op de Russische en Egyptische adviseurs die zich nadat die onafhankelijkheid van Algerije 'n feit was geworden ter beschikking van Ben Bella hadden gesteld. Verjaardag Pauskroning Ter gelegenheid van de tweede verjaardag der pauskroning van Pau- lus VI is gisteren in de St. Pieter de traditionele cappella Papale gehou den, d.w.z. een pontificale H. Mis in tegenwoordigheid van de Paus. Cele brant was kardinaal Beran uit Tsje- ohoslowakije als de eerste bisschop van de Latijnse ritus, die Paulus VI tot kardinaal heeft gecreëerd. De Paus werd op de sedia gestatoria de St. Pieter binnen gedragen. Hij werd begroet met fanfares en met het „Tu es Petrus". Hij droeg de pauselijke mantel, maar de gewone bisschops mijter. Meer dan 30 kardinalen woonden de plechtigheid bij. De subcommissie voor binnenland se zaken van 'de Amerikaanse senaat heeft het voorstel afgewezen van de Nederlandse vereniging in de V.S. voor de bouw van een Nederlands dorp in zeventiende eeuwse stijl op het eiland Ellis. Dit eiland moesten de immigranten aandoen, die van 1892 tot 1954 raar New York kwamen. In de nacht van dinsdag op woens dag is een gedenkteken in het stadion van Bamberg met antisemitische leu zen bekladderd. Zoals gemeld werden onlangs in verscheidene Duitse steden anti-se- mitische uitlatingen op gedenkte kens gekalkt nadat zulks voor het eerst in Bamberg was voorgekomen. In Heilbronn werden toen vijf Ame rikaanse jongens, kinderen van in Duitsland dienende militdr en, in hechtenis genomen nadat zij hadden bekend hakenkruisen in deze stad te hebben geschilderd.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4