HE KATER Het zingende oerwoud DRugabel MINIMUM-EXPORTPRIJZEN VOOR GLADIOLEN IN ERE HERSTELD VISIE OP SEMINARIE HAGEVELD TE HEEMSTEDE WORDT OPEN SCHOOL TELEVISIE Inbraak in raadhuis Uil SÜSKE-WISKE Leidse Bioscopen DONDERDAG 1 JULI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 'moderne voordelige warmt GASCONVECTOR Waterzuivering in Leidschendam (Advertentie) Uitvoer van tienenalleen naar E.E.G.? zoals die van deze week blijkt wel duidelijk, dait men de televisie niet kan missen, hoezeer men vaak ge neigd is er op te schelden. Maar schieten we niet op haar hart; ze doet Het Tweede Kamerlid de heer Aal- haar best! berse (KVP) heeft de minister van Terugblik Verkeer en Waterstaat vragen gesteld Uiteraard zijn in de voorbije daigen over het voornemen van de gemeen- enkele programma's uitgevallen om te Leidschendam haar rioolwater- piaats te maken voor meer actuele ge- zuiveringsinstallatie zodanig uit te beurtenissen. We hebben daar geen bevredigde gang van zaken vond, breiden dat deze een capaciteit zal gpjjt ovx*twant -m Vakantietijd is het werd toch besloten terug te komen krijgen van 51.000 inwoner-equiva- meeste tooh ingeblikt en dat kan heus op het besluit om de mep voor gla- lenten. Deze installatie zal recht- wel waohten Niet in blik was het ge_ diolen over boord te zetten. De En- streeks in het Ryn-Schiekanaal lo- hruj^jjics avondverslag van de Tour gelsen waren er bitter over gestemd zen. France en van het internationaal en dreigden met tegenmaatregelen Het kamerlid vraagt of de minister tennistoernooi van Wimbledon. Om in de vorm van verhoogde invoer- bereid is het plan van Ged. Staten ons verder te bepalen tot hetgeen we rechten. van Zuid-Holland tot afvoer van het zagen bii de KROi kan worden gewe. Mr. Nederveen stelde voor de pry- afvalwater van Leidschendam naar zen op boeiende reportage over zen als volgt vast te stellen: f 5.- Den Haag en buitengebruikstelling Portugees Afrika. Veel accent kreeg voor de veertienen: f 4.- voor de 12- ran de bestaande zuivenngsins alla- de houding van Porhl! voorde 10 - 12; f 2.- voor de ie te bevorderen, in welk geval ook Y tegenover de negers en het feit, Het Produktschap voor Siergewas- tage voor de bestrijding van het tui sen is overstag gegaan: na een warm pestengelaaltje werd bepaald op 3. yï.UIf ÏÏÏJï? En toen *need men de teeltrege- 8-'lO; f l.SOvoorde 6^8; fl.20 voor belasting van het oppervlaktewater S retans van de Bond van Bloembol bng VQOr bet komende teeltseizoen de 4-6 en f 0.60 voor de 2-4. De in het Rijn-Schiekanaal wordt ver- bodem de neeer nauweliiks orofii-t aan' De commissie van Bijstand heer Van Dam wilde ze wat lager meden en de bestaande belasting ^X^en^ve? dell op het in een geheime vergadering piaatste zich achter het voorstel om stellen en adviseerde resp. f 4.50, wordt weggenomen. genomen besluit om voor het komen- het areaal der hyacinten ongewijzigd f 3.50, f 2.50, f 1.75; f 1.25 f 1- en de seizoen de minimumexportprijzen te laten en dat der tulpen *et 5 p*t f 0>50' !mj fn laten vervallen. Men te breiden. Bijzonder breedspra- Men ging er over stemmen. De uit stelde tegelijk nieuwe, zij het lagere k^g werden enkele leden toen 't ging slag: 10 tegen 10. Haastig werd een uitvoerprijzen vast. over n^et degressie in de uit- derde prijzenvoorstel gecomponeerd. Van de zyde van de Bond van breiding. Aan het eind van de dis- n.l. f 4.75, f 3.75. f 2.75, f 2.-, f 1.50, Bloembollenhandelaren was verder cussie werd (met vjjf stemmen te- f 1.- en f 0.50. Dat werd met alge- verzocht de export van zift tien van gen) besloten voor degressie. mene stemmen aanvaard. De moge- late tulpen (dae men met meer kan v00rstel de binnenlandse mi- lijkheid om de beslissing over export tegenhouden) vooralsnog alleen te nimumprijzen en de minimumexport- van tulpen zift tien naar derde lan- beperken tot de lidstaten van de prjjzen ongewijzigd te laten, ging den nog op te schorten tot een vol- EEG. Met name was de Bond hui- ZOnder slag of stoot onder de hamer gend jaar, zal nader bekeken wor- verig van export van tienen naar door. Hoewel men het een zeer on- den. het Verenigd Koninkrijk en de USA. C3 Ik zal u mijn mening ronduit zeggen, aldus da-, Verhage, ik acht export van zift tien alleen naar bepaalde landen waardeloos. Het is een een voudige zaak om de bollen dan toch via andere havens te her-exporteren. Van Duitse zijde is tegen ons ge- Tour de force bij NTS Terwijl de Tour de France dage- venswijze van de negers waren de moeite waard. Aan een gezellige Ha- zelf ilm ging vooraf een nieuwe „Jan en alleman" van Jan Blaazer. Het was alles niet opzienbarend, maar na een lange diag televisie zal men er wel willend naar hebben gekeken. Naar onze smaak stak een enkel sketchje boven de oppervlakkigheid uit en kon men geïnteresseerd luisteren naar een liedje van Saoha Denisant, die men helaas zo schaars op het scherm ziet verschijnen. Komende uitzendingen Ook in de komende tv-uitzendingen zullen wijzigingen zijn voorbehouden en extra's worden ingelast. Wat deze donderdagavond betreft: flitsen van de Nato-taptoe in Arnhem hebben we lijks op 't eurovisiescherm verschijnt al een „aüonaal programma zyn Hl deze ^zelf<te dagen onze tv- gekregen; daarvoor in de plaats van jjuitse zyae is tegen ons ge- N hesnrekineen hebben de u i J uctecu tv- nen gekregen; daarvoor in de plaats zegd: als u geen export van tienen bisschop van Haarlem het seminarie- toestelJen druk bezet door uitgebreide zal wel komen het schakelprogramma toestaat, zullen wij de Europese Com- schoolbestuur besloten de school fï ^ezien' hu?J?e snelle owt- uitzendingen van wat we kunnen noe- over het congres van de federatie van missie in Brussel inschakelen. Maar ^sloten de school wikkeling vraagt priesters met een men een tour de force van de NTS. ingenieurs vin de Europese telecom- laten we niet vergeten dat export ,-nnr niAt. =eva"eerde opleiding. Deze eis duit Wel de grootste krachttoer van d e municatie. Vrijdag komt de veteraan van tienen voor Engeland en Ameri- „min;,rj^.n v f «.„tpmhpr iqfi- Prachtig aan by het feitelijk versdhil HTS viel op die enthousiaste dinsdag- Appie de Booy bij de Vara met amu- ka ook van groot belang is. Dat houdt p ATn H?. capaciteiten van de seminaristen, middag, toen niet minder dan twin- sement uit de dertiger jaren De blin- voor deze landen een zekere ga- studenten hebben een dui- tig camera's in stelling waren ge- rantie in. nri.c(._ döUjke gymnasium-aanleg en om braoht en vyf grote reportagewagens op N2 hebben °"ezien wordit nu ver- Mr. Nederveen had echter nog een dl® Pnest«rr willen worden, toch juast de andere aanleg tot ontplooiing om gedurende bijna vier uur de huis- toord op NI Wie het' griezelig*mocht pijl op zijn boog: als het niet moge- worden toeeelaten if noodzake.lljk om de kamers te verrassen met beelden die vinden kan op N2 kijken en luisteren lijk is de export van tienen naar huidige onderwijsvorm uit te bouwen, spoedig uit het geheugen zullen naar Hans Tiemeyer. Zaterdag is de derde landen te beletten, is er dan Bovendien ontstaat daardoor de Daarvoor zijn meer leerlingen nodig, verdwijnen. Het ging hier niet alleen KRO aan bod met in de namiddag een mogelijkheid om de beslissing mogelijkheid om reeds direct het on- Kan door deze uttgroei het seminarie om de grote lijnen, die er ruimschoots een kinderzangfestival en 's avond! voor deze landen nog één jaar op derwijs op de sohool van het semma- zijn functie ten opzichte van het ge- waren> maar om alleraardigste na Brandpunt met onze landgenoot te schorten? Dat wil zeggen dat we ne te volgen en daarnaast schept het hele bisdom beter vervullen, doordat details die niet werden verzuimd. De Johan Heesters in Leharts oplette vijftien maanden de tijd hebben om sohoolbestuur van het seminarie de er dan meer priesters kunnen komen, ramara's waren hiizonder onmerk- de zaken te regelen. mogelijkheid tot uitbreiding van de die naar hun aanleg gevormd zjjn, te- raami bijvoorbeeld toen de verloofde Verder stelde de heer Nederveen huidige schoolvorm. Het seminarie- gelijkertijd kan het seminarie de ka- prinses op staatsiebezoek haar bloe voor Duitsland. Frankrijk en Italië schoolbestuur onderzoekt momenteel tholieke gemeenschap van Heemstede men op een stoel had laten liggen te verzoeken de geïmporteerde tienen in overlag met de naburige mid- en omgeving een grote dienst bewij- en het oog van de cam0ra werd niet te gaan exporteren. Dr. Verhage delbare scholen de mogelijkheid zen bij de vorming van de jeugd. gevolgd toen ze zich haastte, haar kon daar wel voor voelen, al moet om tot een meer gedifferentieerd on- Daarnaast past deze openstelling vergeetachtigheid goed te maken En men goed begrijpen dat de belofte oerwijs te komen (naast gymnasiaal duidelijk in de ontwikkeling van de aardig waren de intermezzi van Nic van de buitenlandse vakorganisaties onderwijs ook HBS-opleiding en vorming der priester-studenten op Heizenberg vanuit het volle publiek niet inhoudt dat de zaak voor elkaar eventueel ook HAVO-opleiding). het seminarie. In de na-oorlogse ja- Eenmaal dreigde hij zelf uit te val- is. Men heeft alleen garanties als De achtergronden van deze beslis- ren heeft het seminarie het karakter len. want met zijn walkie-talkie moest het een regeringsbesluit van de be- singen zijn verschillende. Werd vroe- van gesloten gemeenschap al geleide- hij tegen de auto's optornen De NTS- v"- ='s meest geëigende vooropleiding lijk omgebogen naar 'n grotere open- technici hebben eveneens geschiede- -Jé» fchftntofnsnhp st.ii/iiAs rvn hpt v.r.iri nor» Uo+ i_r bun vv©rk leverde treffende landen krijgt. En dr. Ver- ger hage vroeg zich met name voor voor de theologische studies op het heid. Door h^'dag^lyks"normale con- rüT*gemaakt" In de nacht van maandag op ddns- daig hebben één of meer inbrekers zich door het -uitslijpen van een ruit, waardoor zij in de gelegenheid waren Duitsland af of de Bondsregering daar wel veel voor zal voelen. VEEL SPRAAKWATER De bestuursleden hadden dinsdag middag veel spraakwater. Volgens goed gebruik om precies twee uur begonnen, had men de agenda om half vijf nog niet aan een .eind. On gewoon was het in de zaal een ap plaus te horen. Dat was nadat dr. Verhage had gewezen op de vaas een raam te openen, toegang ver met witte anjers t.g.v. het verlovings- schaft tot het in het park gelegen feest van Prinses Beatrix met Claus raadhuis van Steen wijk, waar zij een von Amsberg. De voorlopige kor- bedong van ongeveer 6000 gulden tingspercentages voor de bloembol- hebben gestolen. Het betrof in een len oogst 1965 werden vastgesteld op kluis opgeborgen legeegelden. De 35 pet voor de hyacinten en 25 pet sleutel van deze kluis was in een der voor de tulpen. Het heffingspercen- bureauladen opgeborgen, en is door de inbrekers gevonden. Bouwvak arbeiders vonden vanochtend het achtergebleven geldkistje met klein geld. PHILIPS-CAO GOEDGEKEURD Het College van Rijksbemiddelaars heeft de Philips-cao, die een looptijd heeft van drie jaar, goedgekeurd. Het college is akkoord gegaan, on danks enkele bezwaren tegen o.m. de in het cao opgenomen bepaling, dat de Zondag. 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur lonen met maximaal 2 pet per jaar tact met hun leeftijdgenoten kan er zelfs eurovisie op; wamt ook het bui een gezonde kennismaking met elkaar 'tenland was geïnteresseerd. Bij gele- ontstaan. genheid van nationale gebeurtenissen GANGETJE - TEL.23005 Je wmtfwmhmi vwrr fik u( dk eken verplaatsen, vinden ne misschien een met. De films in de week van 18 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Studio: Lieve, lieve John (18 jaar. KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Het loon van de angst (voorbeh.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 urn- Zondag: 2 30 4 45. 7.00 en 9 15 uur Luxor: Politiepost Rehperbahn (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 230, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Camera: Anna (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Laat ze maar schieten (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15. 4.30. 7 00 en 9.15 uur kunnen stijgen bij een toeneming van de kosten van levensonderhoud. Het college heeft deze bepaling uit sluitend voor de Philips-cao goedge keurd en beschouwt deze goedkeuring niet als een precedent. Ook de juist tot stand gekomen langjarige metaal-cao bevat een be paling, waarbij loon-aanpassing aan een stijging van de kosten van levens onderhoud mogelijk is. Door een personenauto is gis termiddag de 3-jarige Robert van Rex: Goliath en de gemaskerde rid- der Schaaf udt Harderwijk aarngere- ders (geen KFC-keuring) den op het viaduct te Hairderwijk. Hij Dagelyks. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. werd zó ernstig gewond, dat hij later Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 #»n 9.15 uur in hert ziekenhuis is overleden. „Die lustige Witwe". Op N2 herhaalt de Avto een programma met de beat les. Later volgt een uur lang „The Saint". Er is die dag geen Tour de France. Zondag is op beide zenders van alles wat te zien en te horen. Aetherklanken VRIJDAG 2 JULI 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord, meditatie. 7.05 Ouverture: reporta ges en comm., wegeninformatie en lichte gram. (7.30-7.40 Nws. Plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Jaarfeest van de Zonnebloem: Hoog mis. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.05 In de platensoos: ver- zoekprogr. voor oudere luisteraars. (10.30 Weeroverzicht). 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht instrum. ens. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-ork. opn.: Populair-klass. muz. 12.27 Meded. tb.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Akt. of gram. 12.50 Lichte gram. 13.15 Musiësta: gevar. muziek, progr. 14.40 Omroepkamerkoor. 15.00 Schoolradio. Tussen 15.30-17.00 re portages Tour de France/Tour de TAvenir. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Lichte gram. 17.30 Coda: lichte muz. voor tieners en twens. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Vliegende schijven: gram. voor de militairen. 20.20 Hoog tepunten uit de opera: I Puritani (opn.). 21.10 Voordracht. 21.30 Hol land Festival 1965: Resdidentie-ork. en soL: klass. muz. 22.20 Nabeschou wing Tour de France/Tour de TAve nir. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram. 23.10 Radio Philharmo- nisch Ork. en sol.: mod. muz. 23.40 Omroepkamerkoor (opn.): mod. lie deren. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte gram. (Om 8.00-8.10 Nws.). 9.00 Te land en te water, een informatief programma voor weg- en waterweg- gebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gram. 11.00 Nws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Vrij entree, caba ret (herh. van 4 okt. 1964). 11.40 Lichte gram. 12.00 Licht orgelspel. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Amus.- muz. gr. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Schakeringen, een reeks progr.'s over kunst en kuituur in woord en muziek. 14.30 Combo en zangsol. 15.00 Lichte gram. VPRO. 16.00 Nws. Aansluitend: Damesbla den zijn ouder dan u denkt (II), lezing. 16.15 Gobelin: aspecten van het Franse lied. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Jazz-ronde: Ne derlandse jazz. 17.50 Kiosk, bespre king van artikelen uit de weekbla den. 18.00 Nws. 18.15 Van de week: informatie en comm. uit binnen- en buitenland. 19.00 Voor de jeugd. 19 30 Mod. kamermuz. gr. 20.00 Nws. 20.05 De oude Kunst, en Antiekbeurs in Delft, lez. 20.15 Chansons, refrains en ritournelles. 20.45 Johannes Hus Christendemocraat, lezing. VARA 21.00 Melodieën uit films en musi cals gr. 21.30 Spontane reacties, mu zikale discussie. 22.00 Salonork lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Instrum. kwintet opn.: mod. muz. 23.10 Lich.e gram. 23.45 Soc. nws in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: 14.00-16.00 Reportage van het in ternationaal tennistournooi te Wim bledon. 19.00 Nws in het kort. 19.01 Barend de Beer. VARA: 19.06 Atlan tisch avontuur, filmreportage van de wedstrijd in eenmansboten. 19.35 De Flintstones (aflevering: Tony Grand ma). NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws, actualiteitenru briek. 20.45 Wat doet hij wie is hij? Klankbeeld over handenarbeid in Frankrijk. 20.50 Hartelijk gefeli citeerd, amus.progr. rond Albert de Booy. 21.30 In vertrouwde handen. Blindedarmoperatie. 21.55 Dick Po well Theatre: Trip met een luxe mo torschip. NTS: 22.45 Toeristische tips. 22.48 Journ. 22.53-23.03 Filmverslag van de Tour de France. Nederland 2: NTS: Nws in het kort. NCRV: 20.01 Station Petticoat: De perikelen van oom Joe, tv-film. 20.25 Gevleugeld avonturen (IV), documentaire over de luchtvaartgeschiedenis. 20.50 De gemaskerde kater, tv-thriller. 21.45 Avondoverdenking. 21.55 Attentie, akhiaüteitenrubriek. 22,10 Einde. door J. M. ELSING 42 Het had veel erger kunnen zijn! Nu, erg of niet erg, ook hier wordt zoals overal de put gedempt als het kalf verdronken is. Die hoge heren hebben de handen vol, want nu draait de administra tieve molen op volle toeren. De districtscommissaris onderzoekt het politiek aspect van de zaak. Het is een kwestie van lange palavers, zowel met Kipende als met vele an dere inlanders. Hij is tevens genood zaakt contact te zoeken met de enige blanke van de streek, aangezien deze een belangrijke rol heeft gespeeld in de kleine oproer-tragedie. Daardoor is hij verplicht kennis te maken met Max Linden. In plaats van hem te ontbieden, begeeft de commissaris zich zelf naar de nederzetting dan kan hij meteen zijn opwachting bij Greta Dorval maken. Eigenlijk in teresseert het hem wel, die Linden ook eens van dichtbij te zien, want met betrekking tot die man is hem als enig positief feit bekend dat hij Naar een gegeven van M. Hangen voldaan heeft aan de vestigingsvoor schriften. De rest berust op borrel- praatjes! De commissaris is een wijze ambtenaar, vergrijsd in harde terri toriale dienst en neemt geen aan stoot aan het feit dat Linden hem ter begroeting een glas palmwijn aan biedt. Ze bespreken samen het oproer en het schandelijk gedrag van de recruteur dat tot de jammerlijke in cidenten geleid heeft. Ze zijn het er over eens dat het ronselen van ar beidskrachten voor fabrieken en mij nen vaak wederrechtelijk geschiedt. Linden beschouwt dit stelsel van 'n louter menselijk standpunt en ver oordeelt het in zijn geheel. Kongo is zeer arm aan jonge, valide mannen en de demographische toestand is niet gunstig. De schaarse bevolking (pl.m. tien miljoen zielen het pro tectoraat van Roeanda-Oeroendi niet meegerekend voor een land dat tachtig maal zo groot is als b.v. Bel gië, dat acht miljoen inwoners telt!) neemt af in plaats van aan te groei en, niettegenstaande de zegen van de beschaving. De gezonde neger wordt weggerukt uit zijn dorp en naar de industriële centra gevoerd. Vaak be tekent zulks een zeer ongunstige wij ziging van klimaat. De overgang van het landelijke leven naar mijnen en fabrieken is daarenboven te groot en heeft vele nadelige gevolgen, niet enkel physisch maar ook op moreel gebied, want deze arbeiders worden meestal ontwortelden die eenmaal buiten hun eigen volksgroep, geen enkele inlandse wet meer eerbiedi gen. Zij gaan al gauw tot de kaste van de pseudo-geciviliseerde negers behoren. En neem mij niet kwalijk, me neer de commissaris, maar ik huiver van dit soort inlanders. Neen, dan verkies ik de basenji die naakt in het maanlicht dansen en afgoden aan bidden! Zo ongeveer luidt het standpunt van Max Linden. Het spreekt vanzelf dat de com missaris het niet helemaal kan de len. Er is een groot tekort aan han denarbeiders, want de Europeanen komen daar in de tropen niet voor in aanmerking. Er dient dus een be roep gedaan te worden op inlandse arbeidskrachten. Wat wil je! De fa brieken en de mijnen moeten draaien. Zonder ekonomisch evenwicht gaat de kolonie ten gronde. Hij beschouwt de arbeidersrecrutering als een nood zakelijk kwaad, maar vindt het be slist onrechtvaardig als de onwetend heid en de argeloosheid van de ne gers geëxploiteerd worden zoals wer vers van het slag Liar dat doen. De voorschriften 'van de wetgever moe ten geëerbiedigd worden, zowel naar de letter als naar de geest. Ja, die beide heren kunnen eikaars standpunt heel goed begrijpen, al be wegen ze zich ieder op een verschil lend plan. Wat de beoordeling van het oproer betreft, zijn zij het roerend eens: Liar is er de directe aanleiding toe. Daar mee is de schuld van de negers echter niet goed gepraat. Kipende zal ze ker moeten terechtstaan. De oude chef is altijd een goed dienaar ge weest van de regering en haar poli tiek. De commissaris zal al wat in zijn macht ligt doen om te beletten dat hij in de gevangenis terechtkomt en zijn medalje (de medalje is een teken van gezag, hem door de re gering geschonken) verliest. Het is een geluk dat er geen blanken ge vallen zijn tijdens schermutselingen en dat de redding van Greta Dorval aan Kipende en zijn dochter te dan ken is» De enige klacht zal die van de „Compagnie" zijn, wegens bescha diging van twee van haar boten. Het belangrijkste getuigenis zal onge twijfeld dat van de blanke van Koen- da zijn. Nu, Linden kan alleen maar bevestigen dat Kipende in alle op zichten een achtenswaardig opper hoofd is, dat geprobeerd heeft het oproer in te tomen. De ware schul dige, aan de zijde van de inlanders, is de fetisjeur, uitvinder van de won derbare Ikaie. Het zou me werkelijk leed doen, besluit de commissaris, er die oude knul van een Kipende voor te laten opdraaien en hem daarenboven zijn baantje af te nemen. Kijk, meneer Linden, u krijgt natuurlijk ook het gerecht op bezoek. Nu, de substituut is een gezellige kerel, maar dat soort jongens komt hier van Europa uit op ons dak neerstrijken met een mooi advocatendiploma, maar- zonder de minste koloniale ervaring. Ze zitten volgepropt met theorieën. Een brand stichting is voor hen een brandstich ting! Of ze betrekking heeft op zo'n verroeste baggerboot of op de „Queen Mary" speelt geen rol! En zo'n op roer van „blaas-uit" is een revolutie, gericht tegen de veiligheid van de staat! Het doet me daarom veel ple zier, dat u de zaken ziet zoals ik. Prosit! De oudeheer drinkt zijn pombe leeg en schraapt zich de keel. Hm! Ik wou u nog iets vragen. Linden, maar, hm! hij schraapt zich andermaal de keel die pombe is goed, alhoewel nogal scherp. Nu, daarover moet ik u ook iets zeggen. Eerst echter het andere: is het u be kend dat er allerlei fabeltjes over u de ronde doen in het district? Jawel, meneer de commissaris. Ik heb daar nooit geloof aan gehecht. Weet u, in Afrika meer dan elders, mag je alleen dat geloven wat je zelf kunt controleren. De ver beelding slaat hier maar al te gemak kelijk op hol. Ik geloof dat de zon daar tussen zit. Le coup de bambou, quol! Daarop vertelt Max hem in 'n paar v/oorden hoe hij er toe gekomen is zich in Kandoe te vestigen. Als de ambtenaar hem tot afscheid de hand drukt, herinnert Linden hem er een beetje ironisch aan, dat hij nog iets wilde zeggen over de palm wijn. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2