Sb Aubisque en Tourmalet richten een slachting aan Ontluisterde groten stapten in bezemwagen Arie den Hartog was ontroostbaar UITSLAGEN GROTE TOUR DONDERDAG 1 JULI 1965 DE LEIDSE COPftANT PAGINA 10 GELE EN GROENE TRUI WEER VOOR GIMONDI Op het dak van de Pyreneeën is de slag in deze Tour de France in volle hevigheid ontbrand. On der de brandende zon op de 1700 meter hoge Aubisque en enkele uren later onder een volko men veranderd decor in een kille wind op de in middels door een dicht wolkendek overkapte 2113 meter hoge Tourmalet is de waarheid aan het licht gekomen. Zijn de werkelijke krachtsver houdingen duidelijk afgetekend. Wat er allemaal gebeurde was genoeg om een boek te vullen. Het minst belangrijke was wellicht de niet onver wachte zege van de 30-jarige Spaanse klimkam- pioen Guilio Jimenez, die zowel op de Aubisque als de Tourmalet in de stijl van de grote klimmer veruit de beste was. Neen, in feite werd de his torie van deze étappe geschreven in de achter hoede waarin de oude Bahamontes vorig jaar nog bergkampioen van de tour zich maar net kon redden om uitsluiting van de koers te voorko men. Waar ook een elftal coureurs, onder wie de troeven Adorni en Arie den Hartog, gele trui drager Bernard van de Kerkhove, de Franse hoop Lucien Amard, en onze landgenoot Peter Post de veilige beschutting van de ambulance en de overvolle brokkenwagen opzochten. Dat was echter nog niet alles. Want ook de aftakeling van Rolf Wolfshohl, Galera en de jonge Fransman George Sappe waren tekenende feiten op deze nieuwe pagina van de tourgeschiedenis. In de frontlinie werd achter Jimenez strijd op hoog niveau geleverd tussen André Foucher, Felice Gimondi, Motta, Zimmerman, Lebaube, De Rosso, Esteban Martin en Poulidor, die voorlopig in een onbeslist eindigde. Gi mondi, de gele en groene trui weer in bezit, terwijl Poulidor naar de tweede plaats in het klassement oprukte. Maar het teleurstellende voor de Frans man was, dat hij in de bergen op Gimondi geen tijdwinst kon boeken en dus eigenlijk een nederlaag leed. Naast de teleurstelling over het verdwij nen van Den Hartog en Post, al was het van de laatste al eerder verwacht, was er voor de Nederlandse kolonie een lichtpunt in het rijden van Cees Haest die door pech in de afdaling van de Tourmalet niet bij de eerste tien eindigde. Het was een lust om te zien hoe deze kleine Brabander zich in de klim van deze bergreus in de strijd mengde en tot in de laatste twee kilo meter g*en centimeter terrein prijs gaf. Hij stortte zich daarna onvervaard in de afdaling, bereikte op de rechte stukken soms een snelheid van meer dan 100 km. en had de Fransman Deslille en de Spanjaard Perez Frances al ingehaald, toen een aflopende ketting hem weer naar achteren wierp. Zonder die pech zou Haest veel hoger zijn geëindigd dan de 14de plaats op 6.39 van Jimenez. Hij bereikte echter toch, dat hij in het algemeen klasse ment sprong van de 15e naar de zesde plaats met een achterstand van 6.28 op Gimondi en is dus veruit de beste Nederlander. Zivare terugval Frans Aerenhouts en afgescheiden. Een ster- w ke formatie, waarin de ploeg van Want ook Jan Janssen moest op de Geminiani in het geheel niet verte- Tonrmalet lossen uit het gezelschap genwoordigd was, al bevonden van Poulidor en zijn makkers, die Cees Lute en Arie den Hartog zich hem tot dan met hadden kunnen af- tussen de leiders en het peloton. Zij schudden. Hij eindigde op 9.22 in de siaagden erin tot op twintig secon- etappe en staat in de klassering met den van de leidersgroep te komen, een achterstand van 8,32 nu op de maar werden teruggehaald door het 12e plaats. Dat ook Cees van Espen eerste deel van het gesplitste pelo- uit de eerste rangen verdween was ton, dat korte tijd later ook de groep niet opzienbarend. Niet alleen is de Van Looy tot de orde riep. Opnieuw Arnhemmer van huis uit geen klim- volgde toen een ontsnapping van 11 mer, maar bovendien had hij te kam- manj waarbij ook Jo de Haan zich pen met een bijzonder^ pijnlijke bevond. Dat was kort voor het be- schouder, de nasleep van zijn valpar- gin Van de Aubisque waarbij Van de tij van dinsdag. Kerckhove al meer dan vijftien mi- nuten was achter geraakt door maag- Het was voorts bijzonder bevredi- krampen. Aan hem offerde de ploeg- gend, dat behalve hij al zijn mak- leider Julien Stevens op, een onver- kers uit de Televizierploeg z« het antwoordde beslissing want de po- in de achterhoede binnen de slui- - - ting van de controle de meet in Bag- neres konden halen, zodat de schade „Mijn hele seizoen is weg, terwijl ik zoveel geld had kun nen verdienen. Hoe kom ik nu aan de slag na de toer", de tranen stroomden de ontroost bare coureur over de wangen en zijn gehuil trok ook de aan dacht van Peter Post, die zich op dat moment reeds in de ambulance bevond. De Amstel- vener, veel meer ervaren dan de jonge Den Hartog, vond de juiste woorden: „Wat praat je daar nou. Je bent toch een jonge coureur. Volgend jaar ben je er weer. Als je nu door gaat, forceer je je en wordt je misschien nooit meer de oude. Kom nou mee in die ambulance. Heus, het is geen schande. Adorni zit er toch ook in". Nog even sputterde Arie tegen: „Maar wat moet ik nu verder dit seizoen". „Kom op, een beetje courage" antwoordde Post „je raakt heus wel weer aan de slag. Dit soort dingen kom je alle maal tegen. Ga je mee?" Wan kelend, ondersteund door Post, klom Arie tenslotte in de am bulance. Achter hem viel de deur onverbiddelijk dicht. Een droom was voorbij. De Spanjaard Julio Gimenez pas wat Nederland betreft beperkt bleef tot Den Hartog en Post, het verlies van de groene trui van De Roo en de terugval van de formatie van Pel- lenaars in het algemene ploegen- klassement van de tweede naar de negende plaats. Het had echter veel erger kunnen zijn. sitie van de drager van de gele trui seert als eerste de top van de Tour- was al hopeloos. malet tijdens de rit van Dax naar Bagneres de Bigorre. NEGENDE ETAPPE 68. Karstens. Op 25.19: 69. Van Es- 1. Jimenez (Spanje; Langarica) 226 pen. Op 27.21: 74. De Roo. Op 31.16: km in 6.49.19 (met bon. 6.48.19). 90. Maliepaard. Op 32.52: 92. De Op 2.48: 2. Foucher (Fr.; Muer; Haan. Op 35.33: 95. Geldermans. Op met bon. 6.51.37). 37.35: 103. Van Dongen. Op 38.06: UTltSTl&pTyiTlQ Op 3.00: 3. Motta (I.; Albani); 4. 104. Lute. Op 40.04: Bahamontes. ?inVSerm5n (.Fr-' Plaud); 5. Lebau- ALGEMEEN De inleidende gevechten op de 114 be 1Gemmiani). PLOEGENKLASSEMENT km. aanloop naar de voet van de °P 4.05: 6. Gunondi (I Pezzi); 7. x Plaud i49.x5.49. 0p j 33. 2. De Aubisque had wat allure gekregen De Rosso (I., Albani). Op 4.06: 8. Es- Muer Qp 4.42: 3. Langarica. Op 6.59: door een revolte van een achttal teban Martm (S., Sanchis); 9. Pou- 4 pezzi Od 8 14- 5 Marien On 1411* coureurs, die na 83 km. aan de haal lidor (Fr Magne) Op 5.00: 10. Simp- J A^i en Pellcnfars! P waren gegaan. Vooruit gegaan door son; H- Kunde. Op 6.15: 12. Perez- .pp.,™,™ Rik van Looy en Rolf Wolfshohl Frances. Op 6.17: 13. Delisle. Op 6.39: ERGKLA!SSÉ:MlENT hadden zich namelijk ook Jan Jans- 14. Haest. Op 6.57: 15. Pambianco. L Brands 25; 3. sen, Henry Anglade, Raymon Pouli- Op 6.58: 16. Gabica. Op 7.58: 17. Van 4- A. Desmet en Gimondi Looy; 18. Anglade; 19. Fontana. Op £2» Esteban Martm en Anglade 10; 8.06: 20. Uriona. Op 9.03: 22. Janssen J- Motta 9ï 9- Lebaube 8; 10. Vanden en Boucquet. Op 11.27: Brands en berêhe 6 pnt. Monty. Op 11.32: Pingeon. Op 13.44 PUNTENKLASSEMENT 44. Harings, Otano en G. Desmet. Op 1. Gimondi 68; 2. De Roo 60; 3. 15.51: 55. Wouters. Op 17.10: 61. Nij- Reybroeck 54; 4. Janssen en Seis 49- dam. Op 24.04: 89. De Haan. Op 24.55 6. Haelterman 47; 7. Van de Kerk- 99. Karstens. Op 27.03: 102. De Roo. hove 46; 2. Boucquet 36; 9. Vanden- Op 28.37: 105. Maliepaard. Op 30.28: berghe 33; 10. Van Looy, Motto, Njj- 108. Van Espen en Van Dongen. Op dam en Van Espen 32 pnt. 34.00: 112. Geldermans. Op 34.22: 113. Lute. Op 37.48: 116. Bahamontes. Opgegeven hebben de Nederlan ders Post (Driessens) en Den Hartog (Geminiani), de Fransen Aimar en Martin (beiden Geminiani), de Bel gen Van de Kerkhove en Stevens (beiden Marien) en Gustaf Desmet (De Kimpe), de Duitser Puschel (De Kimpe), de Italiaan Adorni (Pezzi) en de Spanjaarden Gomez del Moral (Langarica) en Gnarcia (Remy). PLOEGENKLASSEMENT 1. Plaud (Zimmerman, Simpson en Delisle) 20.42.14. Op 46 sec.: 2. Al bani Op 47 sec.: 3. Langarica. Op 5.32: 4. De Muer. Op 21.57: 11. Pel- lenaars (Haest, Harings en Wou ters) ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Gimondi 49 u. 40 min. 57 sec. Op 3.12: 2. Poulidor. Op 4.23: 3. Le- baube en Foucher. Op 4.32: 5. Motta. A frossas1Q65m Op 6.16: 6. Kunde. Op 6.28: 7. Haest. A. A V •- °P 640: 8- De Rosso- 0p 6599- vflÉB \Ponjs Simpson. Op 7.21: 10. Zimmerman. I 1 Op 7.58: 11. Delisle. Op 8.32: 12. Janssen. Op 8.37: 13. Anglade. Op ^^A 8.41.: 14. Van Looy. Op 9.13: 15. Pin- geon. Op 9.24: 16. Pambianco. Op J 9.30: 17. G. Desmet L óp 10.08: 18. Gabic. Op 10.14: 19. Boucquet. Op 10.08: 18. Gabic. Op 10.14: 19. Bouc quet. Op 10.40: 20. Uriona. Op 11.02: 21. Perez-Frances. Op 11.36: 22. Mon ty. Op 11.57: 23. Fontona. Op 12.15: 24. Brands. Op 12.32: 25. Otano. Op 18.23: 40. Wouters. Op 18.51: 42. Ha ring. Op 20.031 51. Nijdam. Op 25.03: I A Berg FRANKR'JK uymorens 1915m. Bourg-Madamq54 km bas 105 lan ^Ripoï oMontesquïu 131 km Basis voor zege De elf nieuwe vluchters konden zich echter niet in de klim handha ven en toen na een afmattende tocht onder een stekende zon, de balans op de top werd opgemaakt, bleek Ji menez de basis voor zijn etappezege reeds te hebben gelegd. Hij kwam namelijk als eerste boven met een voorsprong van 12 seconden op Ar- mand Desmet, van 1.52 op Brands, van 2.09 op Anglade en van 2.30 op het peloton van 16 renners onder wie Gimondi, Foucher en Poulidor. Jan Janssen was iets teruggevallen. De overige Nederlanders kampten met achterstanden variërend van vijf tot 15 minuten. In de afdaling met aan het eind daarvan het begin van de nieuwe klim naar de Tourmalet, kwam Ar- mand Desmet bij Jimenez die twee minuten voorsprong hadden voor de groep achtervolgers. Maar opnieuw veranderde de situatie totaal. Jime nez wist zich te handhaven in de in middels opgestoken kille wind, die de renners op hun lange klim tot op de botten deed huiveren. Boven had Jimenez zich definitief afgescheiden. Hij werd op 1.45 gevolgd door Fou cher, op 3.53 door Esteban Martin, op 4.02 door Lebaube, op 4.30 door Motta, op 4.35 door Zimmerman, op 4.45 door Poulidor en De Rosso, op 5 min. door Deslile, op 5.10 door Kunde, op 5.25 door Simpson, op 6.20 door Perez Frances, op 6.30 door Cees Haest als eerste Nederlander en op ruim 7 minuten door Fontona. Jan Janssen, die tot twee kilometer on der de top was gelost had ook Rik van Looy moeten laten voorbijgaan en kwam bijna 9 minuten na de Spanjaard over de top. In de afdaling die regelrecht naar de finish voerde, kwam er weinig verandering meer in de situatie. Achter Jimenez en Foucher verenig de zich Motta, Zimmerman en Le baube op korte afstand gevolgd door De Rosso, Esteban Martin en Pouli dor. Zij konden iets terugwinnen, maar Jimenez die nog 2.28 op Fou cher uitliep en de Fransman zelf bleven onbereikbaar. Tourarts dr. Dumas heeft niet zo als vele van zijn confraters een spreekuur, waarbij hij op zijn pa tiënten kan zitten wachten, maar hij moet hen zelf opzoeken en achterna rijden. Zelfs na de meest zware val, rijden de slaven van de weg, als het enigzins kan door, en het is dan aan dr. Dumas om hen al rijdende te onderzoeken, te verbinden en te ge nezen. Op de foto is hij bezig met de Spanjaard Juan Garcia Such, die net een val heeft gemaakt. T oe( r )valligheden |N VLAKKE RITTEN treft men de aan zijn Spaanse kampioenstrui duidelijk herkenbare Guilio Jimenez meestal achter in het peloton aan. Als het tempo tegen het einde flink omhoog gaat, wordt hij zelfs vaak gelost. Niet zodra doemt er voor de karavaan een col van formaat op, of de Spaanse klimgeit is voorin te vinden. Zijn overwinning in Bagne res de Bigorre was dan ook een lo gische. Jimenez was de sterkste klim mer en vergaarde zoveel winst, dat zelfs de rappe dalers dit niet meer ongedaan konden maken. Guilio Jimenez, op 28 oktober 1934 geboren, debuteerde pas vorig jaar op 29-jarige leeftijd dus, in de tour. Hij werd meteen een van de grote ontdekkingen in deze ronde, toen hij achter zijn grote landgenoot Frede- rico Bahamontes als tweede eindigde in het bergklassement. De Spaanse klimspecialist ontpopte zich pas in 1962 als zodanig door een tweede plaats in de klimkoers van Arrate. Een jaar later won hij de tijdrit op de Mout Varon en veroverde de grote bergprijs in de Vuelta. Het jaar 1964 bracht hem o.a. een vijfde plaats in het eindklassement van de Vuelta, met twee ritov erwinning en, een twee de plaats in de grote prijs van Eibar en hij veroverde het Spaanse kam pioenschap op de weg. Dit seizoen won Jimenez in recordtijd de klim op de Arrate, eiste een rit voor zich op in de Vuelta en werd Spaans kampioen der klimmers. HOEWEL PETER POST nog altijd geen opvallende rol in het tour- gebeuren had kunnen spelen, was hij toch iedere dag beter gaan rijden. Ook had hij zich nu zo langzamer hand aangepast aan het voor hem vreemde toergébeuren, waarop hij de eerste dagen nogal wat kritiek had gehad. En met de conditie was ook zijn humor weergekeerd. Voor de start van de eerste bergrit zei Post in het voorbijrijden tegen Jan Jans sen: „Zeg Jan, als ik vandaag wat voor je kan doen?" Janssen grin nikte, en antwoordde: „Dan zul je voorlopig moeten proberen aan mijn wiel te blijven". Een paar uur later bleek duidelijk, dat Post te optimistisch was geweest. In de klim naar de top van de Au bisque moest de Amstelvener als een der eersten lossen en na een paar kilometer stapte hij van de fiets. ,Jk heb geen kracht meer in mijn benen. De Smoke Tour Er zijn nogal wat abonnees ontmoedigd geraakt. Dit keer waren er 25 minder inzenders dan gisteren. 73 deelnemers stuurden een voorspelling in. Daarvan voorspelden er elf de juiste uitslag. De negende etap pe werd, zoals O inmiddels al weet, gewonnen door de Span jaard Jimenez. De hr. T. Straat hof heeft dit in een helderziend ogenblik doorzien en verdien de daardoor een grote doos si garetten via een loting. Vandaag wordt de tiende etap pe gereden. Wie voorspelt de juiste uitslag? Overigens is het opvallend dat velen het houden op de Nederlanders en de Bel gen. Niet geheel ten onrechte tot nu toe. Ik kan ze niet meer rond krijgen. Acht dagen lang heb ik hard moeten fietsen, terwijl de anderen met de handen op het stuur zaten. Neen, voor mij is de tour afgelopen. Hij bleef nog even staan praten en keek een beetje verheugd, toen hij hoorde, dat hij vanuit Lourdes een goede vliegverbinding met Nederland zou hebben. Maar Post is ook onbereken baar. Tijdens het gesprek hoorde hij namelijk, dat hij nog tien kilometer onder de top van de Aubisque stond. „Wat, zo'n beetje? Dan ga ik nog een stukje fietsen" en voegde daad bij woord, tot ontsteltenis van de fotografen, die in het opgeven van de zesdagenkampioen Post een mooi plaatje hadden gezien. Een paar kilo meter verder echter, terwijl de zon steeds ongenadiger begon te branden stond Post weer langs de weg en nu definitief. „Ik kan mijn benen niet plooien. Het is zo mooi genoeg ge weest". Zonder enige spijt liet hij zich door de brokkenwagen oppik ken, die het later nog druk zou krij gen. I"\E BRABANDER Leo van Dongen, na acht dagen nog een brok ge zondheid, gelooft sinds de etappe van La Rochelle naar Bordeaux in won deren. In het hotel van de stad der Girondijnen kwam hij zoals gewoon lijk dinsdagavond op de kamer van Huub Harings buurten en vertelde hij hoe naar zijn eigen mening aan een ernstig ongeluk was ontsnapt. In een afdaling merkte Van Dongen, dat de remmen weigerden. „In een bocht was de weg door twee auto's ver sperd, alleen langs was er 'n nauw gaatje. Ik had geen keus en dook er met volle vaart in". Zonder 'n schram metje kwam Van Dongen er aan de andere kant weer uit. ,JIoe dat mo gelijk is begrijp ik nu nog niet. Tus sen die auto en de muur was name lijk maar zoveel ruimte". En daarbij gaf Van Dongen met zijn handen aan hoe groot zo ongeveer. Hij wees driekwart stuur puym./9l5m iGronoJFers^ 198 VxtfZy BARCELONA 3juli.rushiog WddtilandstZeë Een beeld van de Tour, op de Tourmalet: v.I.n.r. Janssen (Ned.), Gabica (Sp.), Uriona (Sp.), Martin (Sp.), Zimmerman (Frankr.), Poulidor (Frankr.), Gi mondi (Italië) en Mot ta (Italië).

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10