Algemene Bank Nederland ]\ÏY FAIR LADY. De vrouw. diede echtgenote is van A meVto nén"'k rurt'de"'wTj' Het zingende oerwoud DINSDAG 29 JUNI 1965 DE LEIDSE .COURANT PAGINA 2 Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.100 is öp 1 maart 1970 aflosbaar met f130 per stuk Een nieuwe, voordelige spaarmethode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f 30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bq alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nederlendsche Handel-Maatscheppij - De Twentsche Bank) GASCONVECTOR (Advertentie) (Advertentie) Zelfmoord-sampans naar Singapore Volgens Maleisische militaire lei ders is Indonesië er als nieuwe stap in zijn actie tot „verplettering" van Maleisië toe overgegaan kleine vlo ten „kamikaze" (zelfmoord)-sampans op Singapore af te sturen. Naar aanleiding van recente ge vallen, waarbij Indonesische sam pans in de buurt van deze strategi sche vlootbasis in de lucht vlogen, gelooft men, dat deze snelle boten met hun buitenboordmotoren, volge laden met explosieven, op „vernieti gingsmissies" worden uitgezonden. De bemanningen laten de sampans in de lucht vliegen, wanneer zij wor den ontdekt door patrouilleschepen, zo meent men. Populariteit van Johnson gestegen De intellectuelen zijn over het al gemeen nog steeds gekant tegen de buitenlandse politiel' van president sten waren naar het station geko- mén omdat de jongens op het perron herrie schopten. In een van de sloten, die het huis van zijn overburen omringen, is zaterdag de vierjarige Jaco de Jong uit Berkenwoude verdronken. Het jongetje was omstreeks half 2 bij de overburen op bezoek gegaan. Na een ruzie met zijn buurmeisje vertrok hij. Hij werd sindsdien ver mist. CHOLERA-EPIDEMIE IN INDIA Een cholera-epidemie en een hitte golf hebben in verscheidene delen van India ongeveer duizend mensen levens geëist, aldus in New Dehli ontvangen berichten. Ongeveer 650 menisens stierven aan cholera als gevolg van een epidemie die sinds april iri de staat Assem woedt. In de staat Kerala kwamen sinds juni hon derden mensen door cholera om. De hittegolf, in het noorden van het land, heeft de dood van ongeveer 200 mensen tot gevolg gehad. Daar entegen zijn in een deel van Assam honderden gezinnen uit hun wonin gen verdreven door overstromingen na hevige regens. CiD.U. WON IN SAARLAND Volgens een telling van het West- duitse nersbureau D.P.A. heeft de Christen democratische partij bij de VCrkiézingen voor de landdag van Saarland gisteren de meeste stem men op zich verenigd: 254.113. Voor de sociaal-democraten stemden 241.034 kiezers. fluisterend bekende haar drie kinde van het leven te hebben beroofd. JSSS^SLSTSSTlier'endeel VaTde' gemeente-chailffeur H. K., gaf toe ze waar0p hij de staatszaken behar- Wie heeft niet de film gezien, het De eerwaarde liefdezuster die vroe- dat zij in maart 1963 haar negentien t|gt g0ed, zo blijkt uit de jongste toneelstuk of de musical over 't bloe- ger met moederlijke tederheid „haar diagen oude zoontje Hendricus doodde Gallup-opiniepeiling, die in de Ver menmeisje. Eerst kon zij niet veel oudjes" verzorgde is opgevolgd door met een kussen. Vlet zoontjê dat daar. enigde Staten is gehouden, meer dan alleen maar wat rauwe de verzorgsters, leek of religieus, die r>a in juni 1964 in het gezin van de Zeventig procent van de onder- kreten uitslaan. Maar na veel oefe- naast haar toewijding nu ook met chauffeur geboren werd, kreeg even- vraagden vond, dat de president hét ning en met nog meer geduld was zij eerbied en deskundigheid haar dien- eens de naam Hendricus. De vrouw goed doet. Slechts achttien procent een echte dame geworden met wie sten aanbiedt. Arts. verpleegster en benam dit kind acht dagen later op Het zich afkeurend uit over zijn po- professor Higgins gerust naar een verzorgster zijn in deze moderne hui- dezelfde manier als het eerste kind fctiek en twaalf procent had geen bal-avond van de „High Society" kon zen de gewone functionarissen die het leven. Op 4 september 1964 hield mening. gaan. Dat is nou metamorphose, to- nauwlettend samenwerken om ook de vrouw haar vijfjarig dochtertje Met deze cijfers is het Amerikaan- tale verandering, herschepping. in het bejaardenhuis de ouderdom Jokbien zolang met het hoofd in een se staatshoofd zijn populariteit van Zoiets is er ook aan de hand met te maken tot een nieuwe, zij het laat- teil water, dat het kind verdronk. januari, toen zijn eerste volledige mensen op leeftijd. Vroeger heetten ste, levensperiode, die de bejaarden £)e officier van justitie zei, dat hèt ambtstermijn inging, zeer dicht ge- zy oudjes, of opaatjes en opoetjes. Nu in staat stelt om op een nieuwe en bewijs van het tenlaste gelegd nacferd. In januari sprak eenenze- weten wij weer, dat het zo niét kan levendige wijze deel te nemen aan doodslag driemaal gepleegd Was ventig procent van de ondervraag- en noemen wij hen bejaarden. het leven om hen heen. geleverd. De vrouw had z.i. geen re- den zich voor hem uit, maar begin Vroeger was een oude mens meest- den de hinderen te doden. De psycho- mei was het percentage gedaald tot al ook een arme mens. Als je oud In Katwijk staat nu ook zo n huis. ,ogisohe rapporten noemden de vfouw vierenzestig. was, kon je met meer werken. Als Ruim 200 bejaarden zullen er straks toerekeningsvatbaar, doch matig be- ]3 niet meer kott werken, had je geen wonen. Wie wil komen helpen om hrnmfipt_ 7ntprdflP- inkomen Armoe dus. Tegenwoordig deeemensen te «en entever- vSgens mr. van OMenbeek heeft «hYSmhalftn"i™ Harige"^- hebben alle bejaarden hun AO W-uit- plegen? Er is ook een opleidings- kering die hen naast een bedrijfs- internaat aan verbonden, waar je o.a. wïïl ,.b d„ h^ht «vblSn en zo pensioentje of een spaarcentje finan- de cursus bejaardenverzorgster kunt f ^woonsbe zaak van de Well uit de bocht gevlogen en zo cieel min of meer zelfstandig maakt, volgen. Deze cursus duurt twee jaar. weJ?d w. a H ernstig gewond dat hu vanmorgen Vroeger was een oude mens bijna Om de andere week komen de cur- De raadsman van de vrouw, mr. H. om vijf uur n een ziekenhuis te altijd ook een zieke mens. Ouderdom sisten twee volle dagen naar het op- van der Woerdt, uit Meppel zei. Ven ray aan zijn bekomen verwon- komt met gebreken. Geen dokter leidingsinternaat voor de lessen. De dat, de vr°"w hu" dm8e" 18 overleden dacht er aan en had ook niet de mid- overige dagen werken zij in het be- JX? de chauffeur had voorge- Op een station in Oost-Londen delen om het slijtage-proces tegen te jaardenhuis te Katwijk of desge- f werd echter een gtote te- zijn twee jongelui gedood en twee houden of meer dragelijk te maken, wenst ook elders. Het opleidingsinsti- ^urstelling voor haar, daarom zocht gewond door een exprestrein dié met Nu zijn de meeste bejaarden tot in tuut kan daarbij bemiddelen. Met zu haar heü by een zekere C. grote snelheid passeerde. Vijf jongelui hoge ouderdom kerngezond. Ook hier september a.s. begint weer een nieu dus metamorphose, totale verande- we cursus. ring. Kom eens kijken. Kom eens pra- De meeste bejaarden wonen zelf- ^nop De WUbert,_Overrün7 te gat- standig in eigen huis. Toch zijn er in ons land nog een 85.000 die in be jaardentehuizen wonen. En ook in die bejaardenhuizen is metamorphose, totale verandering. Het oude liefde gesticht van vroeger is Hu een fris eii kleurig gebouw, dat naar alle kan ten openstaat voor licht en lucht. De liokkige chambretjes en muffe zaal De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. waren op de rails gesprongen om po litiemannen te ontwijken. Deze laat- Aetherklanken WOENSDAG 30 JUNI 1965 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. gram. 7.30 Nws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Gewijde ftiuz. gr. 8.30 Nws. 8.40 Lichte gram. en praat je. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Semi-klass. gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Geestelijke liederen opn. 11.30 Lichte gram. 11.45 Twaalf uurtje, cabaret. 12.00 Lichte gram. 12.27 Meded. tb.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Kerkdienst. 13.00 Klass. pianoconcert gr. 13.40 Licht instrumentaal kwartet. 14.00 Kamermuz. opn.: klass. muz. 15.15 Weens Filharmonisch Orkest gr.: se mi-klass. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzperspectief. 17.50 Over. heidsvoorlichting: Kunnen wij ons schoonpraten? Gesprekken over onze hygiënische gewoonten. 18.00 Am sterdams kamerkoor en solisten opn.: klass. liederen. 18.30 Het Spektrum. nws uit de prot. chr. organisaties. 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Klass. gewij de muz. gr. 21.30 De waarheid zal u vrijmaken: impressies van het 11e Baptisten Wereldcongres. 21.45 Lich te ork.muz. en koorzang gr. 22.30 Nws en SOS-berichten. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Klass. gram. 23.10 Antwoorden op eigentijdse uitdagin gen aan het Christendom, lez. 23.30 Stereo: Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. GANGETJE TEL. 23005 (Advertentie) wijk a. d. Rijn, telefoon 01718-2285. Wijziging route van NZH-bus in Wassenaar de rm/wf wmtwm va/n SCJSKE WISKE Met ingang van zondag 4 juli wordt de route van lijn 43 (Leiden-Wasse- Leidse Bioscopen tjes, waarin vroeger de oudjes lagen „aar tussen het Rozenplein weg te kwijnen, zijn nu haast allen yan Öldenbarneveldtweg als volgt vervangen door royale gangen met gewijzigd in beide richtingen: voor iedere bejaarde een eigen ka- Rozenplein - Anemonenweg - Vio- mer waar hij zichzelf kan zijn. Herenweg - v. Cranenburchlaan - Burmanlaan Hofcampweg - Stad houdersplein - van Oldenbarnevldt- weg v.v. Ten aanzien van de halteplaatsen De films in de week van 24-30 juni de ™'gende wiiziE!n8g» zijn door de KFC als volgt gekeurd: *racht- De halten Rozenp em/Clema- J tislaan worden verplaatst naar Ro- amera: De rust van een verdoolde zenplein/Anemonenweg. De halten (18 jaar) Burmanlaan/Clematislaan worden Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. verplaatst naar het kruispunt Van Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Cranenburchlaan Burmanlaan ter Lido: Wat een vrouw (a. 1.) hoogte van de R.K. Kerk. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Waar liefde schande wordt (Geen KFC-keuring). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (18 jaar. KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Limelight (a. 1.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15. 4.30. 7 00 en 9.15 uur straf geëist tegen de 28-jarige ge- Rex: Apachen in de aanval huwde vrouw Zwaantje de J. uit Ros- (14 jaar). winkel bij Emmen, die voor de recht- Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur bank de president, mr. W. H. T. C. Zondag: 2.30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur Schwarzenberg Thoe Hohenlansberg 12 jaar voor vrouw die drie kinderen doodde De officier van justitie bij de recht bank in Assen, mr. C. J. van Olden. beek, heeft twaalf jaar gevangenis- HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.02-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram. 7.25 Van de voorpagina. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (verv.). 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Stereo: Klass. vioolconcert opn. VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Romantische or kestwerken gr. 11.00 Nws. 11.02 Vodr de vrouw. 11.40 Mod. muz. door trohi- bone-kwartet. 11.50 Fluit en piano: mod. muz. 12.00 Stereo: Ritmisch strijkork.: lichte muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor hét platteland. 12.35 Lichte ork.muz. en zangsol. gr. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. en zangsol., ste reo. 13.45 Moordenaarswerk, lezing (IV). 14.00 Omroepkamerkoor: mod. leideren. 14.15 Stereo Radiokaméror- kest: klass. en mod. muz. 14.55 Ka lender, praatje. (Het progr. van 15.30- 17.00 uur kan worden onderbroken voor directe reportage Tour de Fran ce). 15.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Meded. of gram. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. Spreker: de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij. 18.30 Dansork. en zangsol. 19.00 Electronisch orgelspel. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Artis tieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. 20.35 Soc. comm. 20.50 Aan de andere kant van de grens, hoorspel. 21.40 Lichte ork. muz. gr. 21.50 Vraaggesprek. 22.20 Sport halverwege, met o.a. nabe schouwing Tour de France/Tour de l'Avenir. 22.30 Nws. 22.40 Mezzo-sö- préan en pianobegeleiding: semiy klass. en mod. liederen. 23.30 Strijk trio opn. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NTS: 14.30-16.00 Reportage van het internat, tennistoernooi te Wimble don. VARA: 17.00-17.35 Voor de kin deren. NTS: 19.00 Nws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De zwoe. gers (The toilers), film over mieren. NCRV: 19.35 De Beverly Hillbillies, tv-film. NTS: 20.00 Journ. NCRV. 20.20 Attentie, aktualiteitenrubriek. 20.45 Reportage over het werk voor dé gehoorgestoorden. 20.50 Stiefbeen en zoon, tv-spel. 21.25 Ethiopië 1965, reportage over haar ontwikkeling. 21.95 Play Bach, ritmisch pianospel en dans. 22.25 Dagsluiting. NTS: 22.30 Journ. 22.35-22.45 Filmverslag van de Tour de France. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws in het kort. VARA: 20.01 Shirley in swing en sweet, licht prógr. 20.20 Speurtocht in het vet- t léden: Lodewijk de Tweede van Beie- 'reh, de Zwanenkoning, documentai re. 20.50-22.10 't Gebeurde op een avond, speelfilm. door J. M. ELSING 40) Zij kreunt: Het brandt, het brandt zo. Daar! Met de hand wil ze de verwonde plek aanduiden, maar ze heeft niet eens de kracht om het gebaar te voleinden. Een ogenblik geduld en ik zal, we zullen je helpen. Hij rent naar de achterbarza en roept op Anioeba. Die is nog een heel eind van het huis verwijderd als hij haar al vraagt of zij iets weet over het pijlengif van de Basongo's. De negerin blijft getroffen staan. Wat bedoelt de moeeoengoe? Zé ker weet ze wait Neen, kom vlug! onderbreekt hij haar. Zij volgt hem gejaagd naar de slaapkamer. Hij toont haar de pijl en wijst naar het bed. Anioeba begrijpt dadelijk wat er gebeurd is. Zij schudt krachtdadig ontkennend het hoofd. De blanke vrouw mag niet blijven liggen. Ze moet Lopen. - Lievë héfnèl, fcinicl* je ziet toeh Naar een gegeven van M. Haugen zowel diat ze daar niet toe in staat is! Ja, glimlacht Anioeba rustig en weer maakt ze dat typische ge baar met beide handen, die ze met een sierlijke boog draait, de palmen van binnen naar buiten kerend ja, Dibala, als de blanke slaapt, slaapt zij zich dood! Dam kan Anioeba niets meer. En nu begrijpt Linden. Hij richt Greta op, zodat ze naast hem op de bedrand zit. Dan dwingt hij haar recht te staan. De negerin knikt goedkeu rend: Ik loop voor dawa (geneesmid del) naar het dorp! Goed! Vlug Anioeba, roep Max haar achterna, en zeg aan een van dé moesoengoe's bij mij te kómen! Greta heeft zioh nu helemaal opge richt maar klemt zich aan hem vast als een kind dat angst heeft voor zijn eerste schreden. Half bewuste loos stamelt ze: Wat wil je van me? Ja mag niet inslapen! Hij ziet haar blikken tVegduizelen en schudt haar door elkaar. Je ma>g je niet laten gaan! Hoor je mij? Kotawski en Colombo verschijnen ontsteld in de kamer. Tijdens de schermutseling stond Greta bij dè pi laar voor de eetkamer1. Geen van bei den heeft iets vain dat noodlottige pijl schot bemerkt. Zij weten nu ook geen raad en zodoende blijft er niets an ders over dan vertrouwen te stellen in de negerhulp. Colombo meent éch ter te begrijpen waarom Anioeba wil dat de verwonde niet inslaapt. In zijn streek heeft een neger hem eens ver teld, dat, in dergelijke gevallen van vergiftiging» het bloed in beweging moet blijven, in afwachting van een passende behandeling met genees middelen. Colombo en Kotawski he men Greta tussen zioh in en dwingeh haar mee heen en wéér te lopen, voortdurend maar heen ëh weer, tót Anioeba opnieuw in de kamer vèr- schijint, buiten ddêm. Zê wijst haar het bed. Neerleggen! Uit de kast in de eetkamér heeft zij een glas genomen. Daarin giet ze uit een meegebrachte kallébas een bruin, misselijk riekéhd V68ht. Gfc- holpen door die mannen dwingt ze de gewonde de vreemde medicijn naar binnen te zwelgen.. Vervolgens legt ze op de wonde zelf een pleister van groene, modderige brei.. Dan richt ze zich op, kijkt de mannen aan met ëëii schuchtere glimlach, zegt enkel „Mzoeri!" en begint in de eetkamer de tafel te dekken voor het ont bijt. Sacramento! fluistert Colombo, die Anioeba van je, daar heb je wat aan, Linden. Ik wou dat ze de mijne was! Linden staat naast het bed en ant- wóordt hiet. Hij kijkt met ongerust heid naar Greta, die daar stijf en wit ligt als een dode. Hjj buigt zich over haar en luistert naar het hart, dat nog steeds klopt maar nauwelijks voel baar. Wat denk je? vraagt Kotawski. Ik hoor het hart bijna niet meer. Ik vrees werkelijk voor het leven. Ja, als het noodlot iemand op de hielen zit, kon het vreselijk don deren! Je móet welen dat haar oude heer voor een paar weken te Boe- lambo gestorven is! Dat wist ik niet eens-, fluistert Linden en buigt het hoofd. Anioeba verschijnt in dé deurope- himg. Tsjop! De moesmoengoes kunne ontbij ten. Ja, een kop koffie zal smaken na die spooknacht. Zal de blainke vrouw leven, Anioeba? Daar is weer het gebaar van haar handen en de geheimzinnige glim lach der berusting, met ditmaal een zangerig: Sijoewa, moesoengoe! (Ik weet het niet!) Zij neemt het inlandse stoeltje, ver dwijnt in de slaapkamer en sluit de deur achter zioh. Kaloeloe zorgt voor de bediening. Het is stil aan tafel. Als ze bijna klaar zijn, vraagt Linden: Hoe zit het met de plannen van de heren? Kotawski begint, aarzelend: Ja, ik eh wij denken dat het misschienbeter is even te wach ten nu Ik zou u dankbaar zijn als u uw eerste plan zou willen uitvoeren! on derbreekt de gastheer hem. Je bedoelt dat we met jouw boot zouden vertrekken? Jawel en liefst zo vlug mogelijk, dan kunnen jullie een dokter hierheen sturen. Denk je dat die nog op tijd zal komen? -- Dat weet de hemel! Trouwens, ik heb hog twee andere gewonden. Kotawski wil daar iets op antwoor- deh, maar hij beheerst zich. In orde! Hij en Colombo zul len dadelijk vertrekken. Uit de slaap kamer dringt een vreemd geluid tot hen door. Het is als een zacht, mono toon gezang. Linden opent voorzichtig de deur op een kier. Anioeba zit op haar stoelt naast het bed, met het gelaat naar de zieke gekéerd. Ze hoort nooh bemerkt haar moesoen goe. Zij wil doen wat de vrouwen van haai- stam doen als ze waken bij een ziélfcogehdediens deugden be zingen. Maar aóh, Anioeba kent de deugden van deze vrouw niet en zij neuriet zo maar zachtjes voor zich heen een vreemd, dwaas klaae- liedjë: douw huid is blank en glad, de mijne bruin en mat, maar jij bent de dag en ik ben de nacht; ëh als jij de zon bent, ben ik de maan! en ons beider bloed is rood, maar jij bent te goed voor de dood! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2