Belgische formateur wil kabinet op brede basis Stalin wei eerde hulp aan Polen Kadar afgetreden Operatie van siamese tweeling mislukt Vietnam stelt dienstplicht in Geloofsvrijheid moet worden geëerbiedigd Verloofde paar vrijdag naar Claus' moeder Ze xijn zo gauw groot Nog geen accoord China over A.A. conferentie Door klap bij parkeerruzie blind Grootste koersdaling van het jaar in Wall Street ROOSEVELT: Frankrijk molk Indo-China uit Man kreeg witgloeiend metaal over zich heen f DINSDAG 29 JUNI 1965 DE LEIDSE COURAN-" PAGINA 11) De Belgische kabinetsformateur, prof. P. Harmei, heeft maandagmid dag aan de voorzitters van de drie nationale politieke partijen van Bel gië een regering op brede basis voor gesteld, een „regering van nationale unie". Alleen een dergelijk kabinet, be staande uit katholieken, socialisten en liberalen, zou volgens hem de voorgenomen herziening van de grondwet kunnen doorvoeren en de taken kunnen verrichten „voor de ^oekomst van België aan de voor avond van het verenigde Europa". TANZANIA LEGT GESCHIL BIJ Tanzania heeft zijn geschil met West-Duitsland bijgelegd en zal de normale vriendschappelijke betrek kingen hervatten heeft de tweede vice-president Rashidi Kawawa maandag in de nationale vergadering van dit land gezegd. Begin dit jaar zette West-Duits land de militaire hulp aan Tanzania' stop uit protest tegen de vestiging van een Oostdiuits consulaat in Dar es Salaam. Tanzania weigerde daarop Westduitse hulp in iedere vorm. Kawawa zei tevens dat de betrek kingen met de Verenigde Staten ge spannen maar nog intakt zijn. Kawawa zei dat het geschil met West-Duitsland en de steke oppositie tegen de Amerikaanse inmenging in Kongo, Vietnam en de Dominicaanse republiek uitvloeisel zijn van de po litiek van niet-gebondenheid en ge lijkheid van Tanzania. Hij beschul digde de V. S. van het dienen van eigen belangen in de Dominicaanse republiek en het zaaien van twee dracht Tanzania heeft begin dit jaar zijn ambassadeur in Washington te ruggeroepen. Formateur Harmei verklaarde na rapport te hebben uitgebracht aan koning Boudewijn „persoonlijk niet de verantwoordelijkheid op mij te willen nemen één der twee huidige regeringspartijen uit de regering te weren". Tussen deze partijen de Christelijke Volkspartij en de Belgi sche Socialistische partü bestaat reeds een akkoord over de grond wetsherziening. De Liberale partij voor vrijheid en vooruitgang echter, wier steun nodig is voor een vol doende parlementaire meerderheid ter goedkeuring daarvan, heeft ech ter bezwaren tegen de daarin opge nomen regeling voor de Waals- Vlaamse verhouding. Prof. Harmei zei dat de drie par tijvoorzitters zijn voorstel voor een kabinet-op-brede-basis aan hun par tijen zullen voorleggen, alsmede het daarvoor uitgewerkte ontwerp-pro- gramma. Dat hij de CVP en BSP in de re gering wil handhaven betekent dat onder zijn leiding een rooms-liberale of socialistisch-liberale coalitie is uit gesloten. Prof. Harmei weigerde te antwoorden op vragen of hij zijn op dracht aan koning Boudewijn zal terug geven indien een „regering van nationale unie" wordt afgewezen. Hij verwacht het antwoord van de drie partijen over enkele dagen. Tot dus verre heeft de liberale partij de ge dachte aan een brede basisregering van de hand gewezen. Valhelmzusters op modeshoiv Nonnetjes, behorende tot Franse, Noorse en Britse con gregaties, zijn maandag in Lon den als mannequin opgetreden in een wel bijzondere mode show, waarmede men wilde la ten zien, dat de moderne kle ding van de religieus aange past is aan de huidige tijd. De sterren van de show waren de „scooter zusters", de met val helmen uitgeruste zusters van een Britse congregatie die zich aan sociaal werk wijden. Uit in Washington voor publicatie vrijgegeven oorlogsdocumentatie blijkt, dat wijlen maarschalk Stalin ondanks een eerder gedane belofte tenslotte heeft geweigerd hulp te ver lenen aan de Polen in Warschau die, onder leiding van generaal Komo- rowski in 1944 tegen de Duitsers in opstand waren gekomen, doch na bit tere strijd van 63 dagen in de ver woeste Poolse hoofdstad werden ver slagen. Op 9 augustus 1944 had Stalin aan de Poolse premier in ballingschap, Stanislaw Mikolajczyk, die toen een bezoek aan Moskou bracht en om hulp voor de Poolse opstandelingen had gevraagd, beloofd wapens boven Warschau te zullen laten afwerpen, alsmede een Russische verbindings officier. 9 Dagen later echter berichtte Sta lin aan de inmiddels naar Londen teruggekeerde premier, dat hij de zaak nog eens had overdacht en tot de slotsom was gekomen, dat de op stand m Warschau 'n roekeloos avon tuur was, dat de Poolse ondergrondse strijders zonder overleg met hem, RUSSEN MISLEID Uit de Poolse pers was hem boven dien gebleken, dat de Sowjet-auto- riteiten waren misleid over de motie ven waarover en de geest waarin de opstand was begonnen, aldus Stalin aan de Poolse premier. Stalin wenste dan ook in geen enkel opzicht deel te hebben in de verantwoordelijkheid voor wat zich in Warschau afspeelde. Stalin wilde ook niet ingaan op een verzoek van de Verenigde Staten om aan Amerikaanse vliegtuigen, die de opstandelingen in Warschau zouden kunnen bevoorraden, toestemming te verlenen in de Sowjet-Unie te mogen landen zo moest Averill Harriman, toen nog Amerikaans ambassadeur in Moskou, aan zijn regering rapporte ren. De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, is afgetreden als premier, maar behoudt zijn functie van eerste se cretaris van de communistische par tij, zo is maandag uit gezaghebbende kringen in Boedapest vernomen. Te gelijkertijd zijn in de Hongaarse re gering enige kleine veranderingen aangebracht, zo werd gezegd. Kadar zal worden opgevolgd door Gyula Kallai, in de regering Kadar tot nog toe vice-premier. In Argentinië is een poging om een Siamese tweeling te scheiden mislukt. Aan de operatie, in het ma rinehospitaal van Buenos Aires, werkten acht artsen en 20 assisten ten mee. De twee meisjes waren met het achterhoofd aan elkaar verbon den. De kinderen hebben 18 maanden geleefd. Nomalisering van Nederlands-Bulgaarse betrekkingen Nederland en Bulgarije hebben be sloten hun diplomatieke betrekkin gen te normaliseren, aldus blijkt uit een gistermiddag uitgegeven mede deling van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. In deze mededeling wordt gezegd, dat binnenkort de benoeming tege moet kan worden gezien van de heer J. B. Haverkorn van Rij se wijk tot H.M. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Sofia met als standplaats Boekarest. Tevens kan de benoeming worden verwacht van de heer W. Topentsjarow tot gezant van de Bulgaarse volksrepubliek in Den Haag met als standplaats Parijs. De benoemingen betekenen een normalisering van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, aangezien Bulgarije sedert de tweede wereldoorlog niet in Den Haag was vertegenwoordigd en de laatste ja ren geen Nederlandse gezant in So fia is opgetreden. Het ministerie van defensie van Zuid-Vietnam deelt mee, dat alle mannen tussen de 20 en 30 jaar, ook die van Chinese afkomst, zich voor militaire dienst moeten melden. Paus Paulus: Paus Paulus heeft gisteren op een audiëntie voor pelgrims verklaard, dat op de komende voltallige zitting van het Vaticaanse Concilie bepaald zal worden, dat het godsdienstige ge. loof geëerbiedigd moet worden en dat niemand gehinderd of gedwon gen mag worden in geloofszaken. Christus had de mens geroepen maar nooit gedwongen. Hij had een universele roeping tot verlossing ge bracht en de plicht om te onderwij zen en onderwezen te worden. Maar men moest en kon hier maar op één manier gehoor aan geven, namelijk in vrijheid en dit betekent uit en met liefde en niet gedwongen. Zoals bekend werd op de derde voltallige zitting van het Concilie, in de herfst van het vorig jaar, de behandeling van het ontwerp-decreet over de vrijheid van godsdienst uit gesteld nadat een groep prelaten, die meende, dat het om een volkomen nieuw document ging dat nadere be studering vereiste, een beroep op de reglementen van het Concilie had gedaan. Ruim 800 van de 2.000 op het Concilie aanwezige bisschoppen hebben toen Paus Paulus dringend verzocht het decreet direct in stem ming te brengen. De Paus besloot echter niet tussenbeide te komen. Prinses Beatrix en haar verloof de zullen vrijdag naar Uelsen reizen om daar een bezoek te brengen aan de moeder van de heer Von Amsberg, die daar in een ziekenhuis wordt ver pleegd. De reis gaat van Soesterberg naar Hamburg per vliegtuig en van daar per auto. Het is de bedoeling van het paar diezelfde dag weer terug te zijn in Nederland. Dit bezoek wordt overigens als een privé-aangelegen- heid beschouwd. Het is nog niet bekend wanneer prinses Beatrix en Claus von Ams- berg een bezoek aan Hitzadker zullen brengen, waar die familie van de heer von Amsberg woont. In dit plaatsje aan die Elbe is die verloving aan de inwoners meegedeeld door drie in middeleeuwse kledij gesto ken hehauten. De bevolking is aan gespoord de huizen en straten te ver sieren, terwijl deze dag voor het plaatsje alls een feestdag zal gelden. Staat u er steeds weer met verbaasd bij stil dat de tijd zo snel voorbijschiet Kort geleden stond mamma bij de wieg van haar baby en toonde deze vol heimelijke trots aan vrienden en fami lieleden en zó zit zij deze zelfde mensen vol vuur te vertellen over de eerste wankele stapjes. Allemaal doen wij deze tijd ons best om onze zoon of dochter zo voordelig moge lijk te doen uitkomen om toch maar veel bewonde rende blikken te oogsten. Maar het leukst wordt het toch wel wanneer onze kleu ters zo'n drie vier jaar worden en zij zelf besef van hun kleding krijgen. Gaat ons hart niet open wanneer wij hen parmantig in een nieuw verworven creatie zien rondstappen, en zij zich trots vertonen bij hun vriendjes en vriendin netjes Als de jonge meisjes nog groter worden willen ze zelfs aan de echte dames mode meedoen. Het meisje op de foto draagt een passende tussenvorm, het is een marine-blauw ter- cryl jurkje met brede .1 plooien en een helder witte kraag. De zakken zijn geborduurd. Bij zulk een mooie jurk horen natuurlijk leuke witte handschoentjes waarmee dan de blijdschap van onze kleine dame zijn maximum zal hebben bereikt. (Nadruk verboden^ JOLANDA Landb.financiering EEGt Een langdurige vergadering heeft maandag de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in Brnssel niet nader gebracht tot 'n akkoord over de voorstellen voor een gemeenschappelijke financiering van het landbouwbeleid in de EEG. Maandagavond werden de bespre kingen onderbroken tot woensdag om de ministers van buitenlandse zaken van de „zes" in staat te stellen naar Luxemburg te reizen voor het bij wonen van de periodieke vergadering van de ministerraad van de West- Europese Unie. Maar minister Luns liet zich zeer pessimistisch uit over de mogelijkheden, dat deze week een oplossing zal brengen. „Over de ge hele problematiek is er geen enkele voortgang te bespeuren", zei hij. „Er is dan ook geen enkele overeenstem ming in zicht". De moeilijkheden, waarvoor de EEG-ministerraad zich ziet geplaatst om tot een akkoord te komen over de voorstellen van de Europese com missie werden maandag slechts ver groot door onverwachte aanvullende wensen van de Duitse Bondsrepu bliek. Daarin wordt aan de EEG-mi- nisters gevraagd op korte termijn te komen tot de harmonisatie van de handelspolitiek van de „zes" en de afschaffing van de fiscale grenzen in de EEG per 1 januari 1972 door een vergaande harmonisatie van de na tionale belastingstelsels van Frank rijk, Duitsland, Italië en de drie Be- nelux-landen. Het Volksdagblad, het voornaamste blad van de Chinese communistische partij, heeft dinsdag de „imperialis ten" ervan beschuldigd dat zij de top conferentie van Afrikaanse en Azia tische landen die deze week in Al- Aan zijn enige nog goede oog moest de 46-jarige accountant C. Velltman uit Den Bosch gisteren wor den geopereerd omdat hij in een parkeergesdhil een sliag op zijn oog had gekregen van een med©automobi list. Toen hij na een visite in Til burg met zijn vtouw naar huis wilde rijden ging een auto vlak voor hem staan. De heer Veltman vroeg of de man iets door wilde rijden, maaf als reactie op zijn beleefd verzoek werd hij op zijn gezicht geslagen. De politie wist de dader aan de hand van het kenteken van de auto op te sporen; het was die 21-jarige Leo Th. uit Goirle. Nu ook het enige goede oog van de heer Veltman niet meer kan func tioneren, is het gezin Veltman met vijf kinderen zwaar getroffen, want de heer Veltman werkte voor zich zelf, zodat het gezin nu zonder inko men is. Gisteren zijn de koersen in Wall Street scherper gedaald dan tot dus verre in dit jaar. De beurswaarde van de genoteerde aandelen daalde met miljarden dollars, waarbij zeer vele fondsen verliezen van meest tot twee punten opliepen. Het verlies werd geraamd op ruim 7,5 miljard dollar. Van de 1.167 ver handelde fondsen noteerden 1.398 la ger: de koers van 424 fondsen be reikte voor dit jaar een dieptepunt. Tegen slot bereikte de handel een zo grote omvang, dat de nieuwe snelle beursjtikker een achterstand van drie minuten opliep. De aamdelenomzet beliep 7.650.000, 1.860.000 meer dan vrijdag jL MAN ONDER TREIN Vannacht omstreeks half vier is de 60-jarige loodgieter G. W. Peeters uit Etten op een onbewaakte spoor wegovergang aan de Kaïttestraat in Etten gegrepen door een posttrein en om het leven gekomen. FILMSTER DOOD IN SLOEP AANGETROFFEN Uit Amerikaanse ooriogsdocumen-Hssimo Tsjang Kai Sjek en maar- heMwrh«sabot«rd "^ttenS"tert ten die maandag m Washington zijn schalk Stalin, doch dat Engeland er het blad d^t v'fk en rwrinr An gepubliceerd blykt dat wijlen presi- tegen gekant was. „De enige reden China voIlSie achtet het ultetll v!ü dent Roosevelt m een gesprek met de dlie de Engelsen daarvoor schijnen te de^nfere^t f tot 5 novembS Britse ambassadeur Lord Halifax het hebben is, dat zij de invloed er van Het uitekl wJ h, idee heeft geopperd om Frans Indo- op hun eigen bezittingen en op die met de gemeenschappelijke belangen China waarvan het tegenwoordige van de Nederlanders vrezen. Zij heb- Van de Afrikaanse en Aziatische lan- Vietnam deel uitmaakt na de ben nooit voor beheerschap gevoeld den die hierdoor hun anti-imDeria- tweede wereldoorlog door een inter- omdat deze in de toekomst tot onaf- listische solidariteit versterken kon- nationale beheerschapsraad te laten hankelijkheid leidt; Dat is in het ge- den soliaanleit versterken kon besturen. Hij zond later een memo- val van Indo-China ook. zo", aldus randum aan de toenmalige Ameri- Roosevelt die nog opmerkte dat lVT¥i~,¥¥/\¥ C kaanse minister van buitenlandse za- „Frankrijk het land gedurende hon- tlCili INlLllULo ken, Cordell Huil, waarin hij zijn derd jaar had uitgemolken". „Het plan uiteenzette. volk van Indo-China heeft recht op een betere behandeling", aldus de „Frankrijk heeft Indo-China, dat president, dertig miljoen inwoners telt, nu bij- De Amerikaanse jazzmusicus Red na honderd jaar bestuurd en het volk De documenten tonen voorts aan Nichols is maandag in Las Vegas aan is er slechter aan toe dan bij het dat president Roosevelt een telegram een hartaanval overleden. Hij is 60 begin van deze periode", aldus schreef aan sir Winston Churchill zond, jaar geworden. Roosevelt. Hij zei diait zijn standpunt waarin hij de raad gaf „in het belang Red Nichols was een van de eerste volledig werd gedeeld door genera- van de veiligheid" generaal De Gaulle blanken die in de jazz naam maak- in Engeland te houden totdat de in- ten. In de late jaren twintig en in de vasie in Europa voltooid zou zijn. Het jaren dertig speelden in zijn orkest, telegram werd verzonden kort voor „The five pennies" geheten, musici de 6e juni, de datum van de landin- als Jack Teagarden, Eddie Condon, gen in Normandië. Hij legde niet uit Gene Krupa, Bennie Goodman, Artie op welke wijze de veiligheid in ge- Shaw en de broers Jimmy en Tommy vaar zou kunnen worden gebracht. Dorsey. Glenn Miller was een van de arrangeurs. In 1959 is een film over het leven De communicatiesatelliet „Ear- van Nichols gemaakt, met Danny ly Bird" is gistermiddag officieel voor Kaye in de hoofdrol. Óp het hoogte- het internationale telefoonverkeer in punt van zijn loopbaan verliet Ni- OVERLEDEN BEGRAFENISSTOET REED ZONDER LIJK In de Beierse plaats Falkenberg heeft zich bij de begrafenis van een man een pijnlijke vergissing voorge daan. Toen de begrafenisstoet al on we? was naar de h e era af n laats neL mwarnauonaie w;ieioonverxeer in punt van zijn iwyvaan vcmci nir werTrij T^chTald dSor ÏSiïSSÏÏt- ff*™* gesteld. Ter gelegenheid rfiols de bead omdat hg zich «hul- hiervan werden door o.aT president dig voelde aan de ziekte van zijn Johnson en bondskanselier Erhard dochtertje, dat polio kreeg toen hij kwam, dat men het lijk vergeten korte toespraken gehouden, die in en zijn vrouw op tournee waren. Na- Washington, Parijs, Bonn, Rome, dat hij enige tijd op een scheepswerf Ongelovig keken de kistdragers el- Bern en Londen konden worden be- had gewerkt, ging hij toch weer mu- kaar aan, maar zekenheirshalve luisterd. siceren. openden zij toch maar de lijkkist, om te constateren, dait de vrouw gelijk had. Er zat niets anders op dam maar naar het sterfhuis terug te keren en de plechtigheid opnieuw te laten be ginnen. De Amerikaanse vice-consul in Guatemala heeft medegedeeld dat za terdagavond een Sloep aan de kust van Guatemala is aangekomen, waar in zich het lijk van de Amerikaanse filmacteur Steve Codhram en drie Maxteaamse meisjes bevonden. De meisjes, die volkomen over stuur waren vertelden dat Codhram hen in Acapuilco had aangezocht mee te werken aan een film vam een reis door Midden-Amerika. Tien dagen na hun vertrek uit Acapulco zei Co chran zioh ziek te voelen. Twee dagen later was hg overleden. Het jadht dreef daarna rond totdat een treiler, de Belflo Porqtugal, een rode vlag ontdekte die de meisjes haddien ge hesen. Een dokter in de haven van Cham- perico zei dat Codhram was overle den aan een acute longinfectie. Co chran wais 48 jaar. Hij trad onder meer op in „Diamond Lil" met Mea West, „The damnet don't cry" em „The beat generation". De 39-jarige ijzer gieter J. H. uit Halsteren raakte gisteren in de ma chinefabriek N.V. Holland in Bergen op Zoom levensgevaarlijk gewond toen hij bij het voortrekken vam een bak met vloeibaar staal langs een rail struikelde em in een lege bak te recht kwam. Door de schok kreeg hij het withete metaal over zijm bo venlichaam. Zijm Meren vlogen in bramd en brandend remde hij de fa briek in. Collega's doofden de vlam men. Met ernstige brandwonden is de mam naar het ziekenhuis ge bracht. SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart: ACTEON 29 rede Teesport; ALA- MAK 26 185 W. Karachi/Karachi, 26 te Karachi; ALCOR 26 750 W Coco- seil/Fremantle; ALGORAB 26 te Rio- grande; ALKES 26 v Beiroet/Port Said; ALUDRA 26 v. Ankels/Rotter dam; CALAMARES 26 v Golfito/ Los Angeles; GAROET 27 v. Ham burg; HECTÓR 26 te Bremen verw.; JAPARA 28 te rede Chittagong; KA- RA 27 Stavanger verw.; KERMIA 26 25 MO Bonaire/Algiers; KLOOSTER- DIJK 26 200 W Scilles/Miami; KO RENDIJK 28 v. Antwerp en/New- York; LOPPERSUM 26 270 W Land- send/Nassau; MAASDAM 26 te Cotsh; MERWELLOYD 26 80 Z Gs Blanco/ San Francisco; MUSILLOYD 27 te Callao verw.; ONOBO 26 v. Mena/ Milazzo; PARKHAVEN 25 v. Santos/ Buenos Aires; POELDIJK 27 v. Rot terdam/Bremen; ROTTERDAM 26 70 O New York/Southampton; TELA- MON 26 60 W Landsend/Antwerp en. Kleine vaart: JURJEN DE VRIES p. 25 BB/Hel- singborg. Vandaag even <*m aan dacht voor de man. Zoveel heren kijken geregeld one modehoekje ki, dat zij wa rempel wel recht hebben op enige aandacht van onze moderedactrice en vooral op enige aandacht vat hen wettelijke of aanstaande wederhelften. Want een deel van het Meed geld zal toch zeker bestesnd zijr voor aankopen ter» behoor van de heer des huizee en en» grote zonen Wat hebber» de sportieve jongemannen nodig behalve een dagelijks pak, een mooi zondags pak en een spijker broek of kampeerplunje Juist, een warme trui. En dan geen slobbertruien meer deze zomerwant die raken er helemeal uit. We keren terug naar de goed passen de, xe**»>ig efkledende, effen truc. De ouderwetse pullovers met him diepe V-hals en wijde armsgaten zijn uit de uitstalkasten verdwenen. De kraag is nu hoog geslo ten (hetgeen een sjaal op kille ochtenden en late avonden overbodig maakt) en de mouwen zijn lang met een brede manchet. Op de foto saat een gezelli ge zomertrui afgebeeld in visgraatdessin, vervaardigd uit aaneen genaaide banen, schuin gebreid in tegenge stelde richting. Zo'n trui kan iedere vrouw gemakke lijk zelf breien voor haar uitverkorene in een kleur, die hem goed staat. Zo Imioimat KneBuaakkar wel weten. Dae pullover wend ons getoond m frambozenrood, maar wij kunnen ons voorstellen, dat vele mannen meer houden van een warme blau we tint, het meer en meer „in" komende zwart, een neutraal grijs of een beige exemplaar. Vooral zwart en beige kunnen wij de breisters aanbevelen, omdat he* Neuten u|n die bq vele herenpantalons en colberts Hed gezellig woedt de krui, sês dte woedt gemaakt van mohair, of van die moderne synthetische wol met mohair-effect. Onder de mid dennaad kan mar unehirimjg een korte of kange satsekiiting woeden

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10