Een en ander over de oude en nieuwe St. Jan, Zoeterwoude BINNENKORT BEGINT MEN MET DE RESTAURATIE ZOETERWOUDER ST. JANSFANFARE KREEG NIEUWE INSTRUMENTEN AANGEBODEN ZATERDAG 26 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 „DOESMOLEN" TE HOOGMADE GERESTAUREERD voorgevel. Wat betreft de rijks- en bisschoppelijke goedkeuring is Deken Van der Boog optimistisch gestemd; hij verwachtte, dat deze wel niet lang op zich zullen laten wachten. Het zal niet worden zoals de oude St.-Jan was. Slechts een gedeelte gaat ge bruikt worden, en dit zal het middenschip zijn. De zijbeuken en het oude priesterkoor zullen door een muur van de rest van de kerk afgescheiden worden. De ruimte, die dan overblijft, is toch altijd nog aanzienlijk groter dan de Aloysiuskapel en zal met een breedte van 15 m. en een lengte van 27 m. ongeveer 340 plaatsen hebben. De nieuwe gebrandschilderde ramen zullen ook in deze ruimte him plaats behouden en misschien is het zelfs mogelijk er de kruiswegstaties eveneens een plaats te geven. Deken Van der Boog hoopt dat deze werkzaamheden omstreeks mei 1966 voltooid zullen zijn, en dat de St.-Jan dan weer in ge bruik genomen kan worden. Natuurlijk, zei hij, is deze datum wat speculatief. Er wordt gerekend op plm. 200 werkdagen, maar door vorstverlet e.d. kan dit aantal altijd groter worden. Zo zal uit de ruïnes van de St.-Jan een voorlopig nieuw kerkgebouw herrijzen, een kerk, die ons slechts met weemoed aan de oude St.-Jan zou kunnen doen terugdenken, maar niettemin toch ook een waardige oplossing zal zijn voor het ruimteprobleem in de Aloysiuskapel, die evenwel naast deze kerk in gebruik zal blij- Foto 1: De toren van de St.-Jan, zoals die zich nog steeds trots en fier in de Zuidbuurt verheft. Foto 2: tijdens een flinke storm moest de Leidse brandweer er aan te pas komen om de resten van de voorgevel voor omvallen te behoeden. TOEKOMSTMUZIEK De eens zo fraaie „St.-Jan" aan de Zuidbuurt te Zoeterwoude, biedt nog steeds een trieste aanblik. Gras groeit er, waar eens de banken stonden, diepe kuilen liggen, waar het middenschip was. Langs kale afgebrokkelde muren kijkt men omhoog naar de wijde hemel erboven. Vorige week kwam de St.-Jan weer in de belangstelling, toen door de hevige storm, de voorgevel om dreigde te waaien. Met deze belangstelling voor de ruïne deden ook direct weer allerlei geruchten de ronde. Naar aanleiding hiervan brachten wij een dezer dagen een bezoek aan Deken Van der Boog, om te informeren naar de stand van zaken. Niet alleen wat betreft de oude kerk, maar ook de toekomstige nieuwe kerk. Wat de nieuwe kerk betreft, dit is alles nog toekomstmuziek en ligt misschien nog in een zeer ver verschiet. Zolang dit plan nog niet verwezenlijkt is, zal er gebruik gemaakt moeten worden van het patronaatsgebouw, nu Aloysiuskapel. Wat echter méér na bije toekomst is, is de restauratie van de St.-Jan. Hiermee zal hopelijk omstreeks de bouwvakvakantie begonnen worden. Eerst echter zal, omdat steeds wanneer het flink waait het gevaar van instorten niet denkbeeldig is, de komende week begonnen worden met het afbreken van een flink stuk van de De „Doesmolen" te Hoogmade is gerestaureerd en prijkt weer in zijn vroe gere schone vorm in het landschap. Volgende week donderdag wordt de molen opnieuw in gebruik gesteld. Bladerende in de simpele ge schiedschrijving „Zo was het in Zoe terwoude", geschreven in de rust van de Zuidbuurt „ach, gun hem dat vermaak" vinden we vele blad zijden, die het wel en wee van de Sint Jan-fanfare vertellen. Veelkleurige pagina's. Reeds de eerste groene bladen van de oprich ting vertonen gele plekken van ve nijn. Dat veelkleurige kreeg de ge schiedenis al voor de oprichting. Het was zo gegaan. Enige jongemannen hadden een z.g. „neutrale" toneel vereniging opgericht en maakten zelfs plannen tot oprichting van een muziekkorps. Deken Mosmans, dit vernemende, preekte tegen het ge vaar van neutraliteit in goed te be grijpen Bijbelwoorden: „Waart gij heet of koud, maar nu gij lauw zijt spuw ik op U". Zijn kapelaan, M. J. Zijm, die als klein jongetje bij kapelaan Mosmans op het eiland Texel reeds zijn mis dienaar was geweest, was zo vrij de Deken er op te wijzen, dat het nu noodzakelijk was voor de rijpere jeugd iets te gaan doen. En zo werd in 1904 een jongelingsvereniging op gericht. Tegelijk mocht de kapelaan een R.K. muziekkorps oprichten. „Ja, ja, dat is heel goed mijnheer (de ka pelaan) dan kan Monseigneur als de kerk gewijd wordt met muziek „inge haald" worden!" Op 19 oktober 1903 arriveerden 14 muziekinstrumenten van hetzelfde fabrikaat als de staf- muziek had; prijs totaal f400.-. Op 1 oktober 1904 blies de fanfare bij de intocht van de bisschop. Bij het zilveren bestaansfeest van het pa tronaat (1928) kwam Jantje Hoem pa, een patronaatsjongen, met de gro te trom omkleed, vertellen dat de instrumenten in de kast opgeborgen lagen. In 1930 weer in 't leven ge roepen voor de eerste keer naar een concours, waarbij le prijs in de laag ste afdeling. In 1952 werd de burge meester Keizerbeker behaald voor 't hoogst aantal punten op dit concours. Dat was het hoogtepunt. Toen ech ter in 1961 de kleine tromslager van 1903 het al enige jaren tot voorzit ter had gebracht en wegens hoge leef tijd ontslag nam, moest hij tot zijn leedwezen getuigen dat hij een zin kend schip verliet. Zijn opvolger, de heer N. v. Vel- zen, het moet tot zijn eer geschreven worden, heeft met hart en ziel ge werkt om het oude schip weer op te kalefateren. Het lukte niet en begrij pende dat alleen een totale vernieu wing de enige oplossing zou zijn, werd in 1963 alles op alles gezet om een financiering, het eerst nodige, te verkrijgen. Deze opzet, een grootse winkel show, met fancy-fair in een grote tent, werd verschrikkelijk geteisterd door dagenlange stormen en regen stromen. Het werd een titanenstrijd tegen de elementen; dag en nacht moest gewerkt worden om de reus achtig grote tent overeind te houden. Maar de opzet bleek goed te zijn ge weest, want ondanks de tegenslag werd een batig saldo van ruim f 5000 bereikt. Een prachtig resultaat, maar nog niet bemoedigend; het korps was inmiddels zodanig afgetakeld, dat het zelfs niet meer mogelijk was naar het jaarlijks concours te gaan. De muzikanten werden redeloos, het bestuur en de directeur werden radeloos, maar dank zij de topleiding bleek de fanfare nog niet reddeloos te zijn. Redding was nabij Het bestuur, bij de gemeenteraad aan tonende dat het alles gedaan had de financiële positie op te houden, ver kreeg een renteloos voorschot van f7000.af te lossen in zeven jaar. Inmiddels was het bestuur geslaagd in de benoeming van een nieuwe di recteur, de heer J. Mey, le trombo nist van de Kon. Militaire Kapel, zoon van kapelmeester Mey, die „St. Matthias" te Warmond tot de- hoogste trap in Nederland heeft gebracht, die de vereniging in acht maanden tijd zodanig wist op te voeren, dat het nu mogelijk is in september a.s. te gaan mededingen om geplaatst te worden in het nieuwe KRO-program- ma. Zo kan er nu eindelijk een gouden bladzijde in de geschiedenis van de St. Jansfanfare geschreven worden. Laat ons er eerst bij vermelden, dat de nieuwe directeur bij het aan vaarden van zijn benoeming de voor waarde gesteld had, dat het gehele instrumentarium vernieuwd moest worden. Aanbieding van nieuwe instrumenten En zover is het nu ook gekomen. Donderdagavond was er een feeste lijke bijeenkomst in het Don Bosco- huis, welke werd bijgewoond door de beschermheer, burgemeester J. A. Detmers, wethouder Kraan, de ere voorzitter C. P. J. Paardekooper, de oud-leden R. de Boer, N. v. Rijt en J. Hagen en alle werkende leden en hun dames, als officiële uitreiking van de nieuwe instrumenten. De voorzitter, de heer N. v. Velzen, van zelfsprekend en met recht en reden, in een majeur-stemming, sprak het welkomstwoord en memoreerde dan cok met vreugde en voldoening al het werk dat gedaan was om de fan fare van de wisse ondergang te red den. Het meest verheugend, het belang rijkste van alles, zeide spr., is de ijver en de ambitie door de leden getoond. Onder de nieuwe zeer te roemen goe de en vooral taktische leiding is het mogelijk geweest in zo'n korte tijd het peil van de muziek op te voeren tot zo hoog als nooit geweest. Geen van de leden verzuimt ooit een repe titie; zelfs op de verjaardag van moe der-de-vrouw wordt toch nog de re petitie bezocht. Met groot vertrou wen, dat de fanfare een zeer goede toekomst tegemoet gaat, dankt de voorzitter de burgerij voor de gege ven steun en het gemeentebestuur voor de verkregen lening, er even optimistisch aan toevoegende, dat het bestuur hoopt, dat, als in de naaste toekomst de fanfare blijken geeft van grote opbloei, dus de gemeente waar dig te zijn, het gemeentebestuur ver dere financiële hulp niet zal onthou den. Medegedeeld werd, dat de ver eniging dezer dagen de Anjercollecte die vorig jaar buiten de schuld van het bestuur niet gehouden is weer gehouden zal worden. De voorzitter verzocht nu de be schermheer symbolisch de nieu we instrumenten over te dragen, en wel door aan het oudste lid, de heer N. Straathof, die weer „de lier van de wilgen" heeft gehaald, zijn nieuwe tuba te overhandigen. Lof van de burgemeester Alvorens hiertoe over te gaan hield de beschermheer een toespraak om, tevens als burgemeester, zijn grote vreugde en waardering uit te spre ken over de totale hernieuwing van de fanfare. Het gemeentebestuur is, zoals blijkt, steeds bereid culturele belangen te steunen, zoveel dit kan en door hogere instanties wordt toe gestaan. Met grote lof getuigt spr. van de enorme toewijding van de vereniging zelf en de bereidheid van de burgerij tot het steunen van dit cultureel werk, er de nadruk op leggende, dat dit de voorwaarde is om van de overheid de gevraagde steun te verkrijgen. Na deze zeer waarderende woor den reikte de beschermheer de nieu we tuba, met een compliment voor zijn trouw aan de vereniging, aan de heer N. Straathof over. Ook de ere-voorzitter sprak zijn grote vreugde uit deze zo stellig hoop volle opleving van de hem dierbare fanfare te mogen beleven. Zich tot de leden richtende zeide spr.: „Er is nu een zeer bekwame leiding en er zrjn nu eerste klas instrumenten, het is nu aan U, muzikanten, de muziek zo te beoefenen, dat de fanfare het hoogste peil zal bereiken." Hierna richtte de voorzitter zich tot directeur Mey, zeggende, dat het bestuur zich nu reeds verplicht ge voelde ook hem een nieuw instru ment te geven. De tijd waarin een directeur een ebbenhouten dirigeer stok met zilveren montuur werd ge geven is voorbijde directie van thans gebruikt op de repetitie een dun sprietje. Zeer doelmatig wordt nu aan de dirigent, als herinnering aan deze dag, een metroom, een instrument dat met een tikkende vinger 't juiste gewenste tempo van de te maken muziek aangeeft. In zijn slotwoord bracht de voor zitter nog bijzonder dank aan de oud penningmeester, de heer R. de Boer, die zich toch nog bijzonder verdien stelijk maakt voor werving van dona teurs en incasso van de donaties. De fraaie tentoonstelling van de nieuwe instrumenten had grote be langstelling. Als een schril contrast waren de oude verkreukelde instru menten in een hoekje van de zaal opgesteld en wij vroegen ons af: hoe kon daar muziek mee gemaakt wor den? Zaterdag 26 juni 9.00-17.00 uur: Voetbaltoernooi voor Universitaire te&ms en ploegen van o.a. politie, brandweer, stadhuisper- soneel en kokschool aan de sport complexen Piet Paaltjespad. 10.00-16.00 uur: Nationaal Stand werkersconcours op de markt ter hoogte van de Nieuwstraat. 13.00-18.00 uur: Zwemwedstrijden voor Leidse VHMO-scholen in het zwembad „De Zijl". Polowedstrijd Leids Middelbare Schoolteam-Leids Studenten Zevental. 14.00-01.00: Lustrum-teenager-mu ziekfestival in de Stadsgehoorzaal. Na afloop groot bal m.m.v. „Danny and his Flying Arrows" met zang van Eddy Jones. 17.00 uur: Officiële opening van het feestterrein aan de Witte Singel. 20.00 uur: In de Zuiderkerk con certeert het Lyra Academica. 20.30 uur: Toneelvoorstelling „Tijl Uilenspiegel" van Hugo Claus (Pie terskerkplein) Het Lunapark op het Schuttersveld is vanaf 14.00 geopend; het feestter rein aan de Witte Singel is 's avonds geopend. Zondag 27 juni 20.30 uur: Toneelvoorstelling „Tijl Uilenspiegel" van Hugo Claus (Pie- terskerkplein). Maandag 28 juni 7 00-11.00 Hengelwedstrijden in de Nieuwe Vaart. 14.00 uur: Op de Waalsdorper vlak te bestrijden militairen, studenten en burgers elkaar op pistool en geweer. 14.30-01.00 uur: Kaptoernooi in de Stadsgehoorzaal, met o.m. een „aca demische stedenwedstrijd". Na afloop dansen. 15.30 uur: De tentoonstelling van kindertekeningen „Hoe ziet het kind de student" wordt geopend door prof. dr. A. Klasens (Oudheidkundig Mu seum). 18.00-22.00 uur: Klein-baan-skelter- wedstrijden voor universitaire teams en bedrijfsploegen op het Bevrij dingsplein. 20.00-24.00 uur: Bridge- en schaak wedstrijden ter sociëteit Minerva. Het Lunapark op het Schuttersveld is de gehele dag geopend; het feest terrein aan de Witte Singel vanaf 17.00 uur.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 6