Hot medisch gebeuren in onze tijd N ederlandse chemicus kroop in huid van rattenvanger van HAMELN Wilt U iets weten? KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS Duite succeeds ZATERDAG 26 JUNI 1965 DE LETDSE COURANT PAGINA 14 „ALLES IS ZO HEEL ANDERS PAN VROEGER" (Van een onzer verslaggevers) HAMELN De rattenvanger uit 1284 pijpt hier de voorbijganger op bijna iedere straathoek tegen. Hij pronkt in de souvenirwinkels al voor één Mark en voert de 130 Hamelnse kinderen in het stadsmuseum op honderden afbeeldingen met zich mee naar het onbekende. De Nederlandse chemicus Jonker lacht maar wat, wanneer hij 's morgens de uitpuilende rattenvangersetalages in de Duitse stad Hameln passeert. In zijn aktentas draagt hij het contract van de gemeente met zich mee: in 1965 proberen alle ratten te verdelgen en daarna nog tien jaar nacontrole uitoefenen voor idem zoveel geld. Hoeveel dat is, daarover zegt de directeur openbare werken Herr R. Gross beminnelijk: de gemeenteraad moet het bedrag nog goedkeuren, ziet u. Maar het is 62.000 Mark. En intussen pijpt de rattenvanger van praktisch iedere gevel zijn verleidelijk lied. Sprookje uit dertiende eeuw werd moderne werkelijkheid Ja. die sage uit de 13de eeuw, zucht Herr Gross, wat doe je ertegen. Het is net of Hameln nog steeds het aards paradijs voor mijnheer en mevrouw rat is. Maar ik kan u met de hand op mijn hart verzekeren, dat wij hier evenveel of even weinig ratten heb ben als andere Duitse steden aan het water. Op zijn bureau balanceert een. fraai beeldje van de middeleeuwse heer rattenvanger op een zuiL We halen het iets te begerig naar ons toe en Herr Gross speelt er voorzichtig mee. Van een van onze beste kunstenaars, mompelt hij verontschuldigend. Zojuist lazen we in de hal van het gemeentehuis: „Anno 1284 am Tage Johanni et Pauli war der 26 Juni durch einen Peiper mit aüerley Farve be- kledet gewesen CXXX Kinder ver- ledet binnen Hameln geboren to Cal- varie bei den Koppen verloren". Ja, ja, zegt Herr Gross, niemand weet het precies. Sommigen zeggen, dat ronselaars een aantal jongemannen voor vreemde krijgsdienst gevorderd hebben of voor de befaamde kinder kruistocht. Anderen betwijfelen dat. Zij denken, dat deze jongens en meis jes meegevoerd zijn ter kolonisatie van de oostelijke Germaanse gewes ten. Dit laatste is natuurlijk een verruk kelijke uitleg voor de Westduitse po litici. De huishoud- en industrie school van Hameln heeft dit snel uit gebuit. Onder een prachtig muurreliëf van de rattenvanger staat tenminste in 1284 werden 130 burgers van Ha meln naar het oosten weggevoerd. In 1945 keerden velen uit het oosten weer naar de thuishaven terug. Het waren er, zeggen de stadskronieken, 16.000. Vluchtelingen uit oostelijk Duitsland, die in Hameln beschutting vonden, ver van de communistische overwel digers. En intussen pijpt de rattenvanger uit 1284 rustig verder. In de zomermaan den verschijnt hij in levende lijve op het historische stadhuisplein verge zeld van de jonge ratjes. En duizen den toeristen uit Europa en Amerika vermaken zich met dit kostelijk schouwspel. De man uit 1284 kreeg voor zijn strijd tegen de ratten geen cent van de middeleeuwse schout en schepenen en uit wraak pijpte hij 130 kinderen met zich mee naar het on bekende, zegt de stadsarchivaris. Chemicus Jonker lacht er maar wat om. In de 20ste eeuw is de fluit ver vangen door blokjes rattenvergif en die werken wel zo doeltreffend. Zon der gevaar voor de kinderen uit Ha meln. Maar de rattenvanger van Hameln blijft zijn historische plicht doen. De Nederlandse letterkundige Anthonie Donker schreef er een boekje over met tekeningen van Rie Kramer. Maar ook de grote Goethe werd erdoor geïnspi reerd en in Frankrijk, Ierland, Bel gië, China enz. enz. staat „De ratten vanger van Hameln" nog steeds op het boekenlijstje van duizenden kinderen. „Nee", lacht Herr Stadtsdirektor Gross, „ze lopen bij ons nog niet over tafels en stoelen. Al zou dat lekker klinken voor dit verhaal". De Nederlandse 'che micus Jonker vecht met zijn zes man nen nu al enige maanden tegen de ratten van Hameln. Of hij van de zo mer nog gaat kijken naar 't spel van zijn middeleeuwse collega? „Natuurlijk. Misschien kan ik er nog wat van leren. Want ratten zijn precies onkruid. Zijn ze hier uitgeroeid dan steken ze daar hun kop weer boven de modder uit". Wat ©en arts er van denkt Dit is de betiteling van de nieuw© rubriek, die de redactie vandaag bij u introduceert. In deze rubriek zal namelijk de aandacht van u lezers worden gevestigd op de meest uiteenlopende facetten van het „medisch gebeuren" in het hui dige tijdsgewricht (u ziet, hoe zelfs de woordkeuze in deze rubriek een medische geest idemt) Niet dan na lang aarzelen heeft .huisarts" (deze titel zal de onder tekening zijn van alle artikelen in deze nieuwe rubriek) deze lang niet gemakkelijke taak op zijn schouders genomen. Hij capituleerde pas, toen de redactie hem een aantal brieven van lezeressen en lezers ter hand stelde, in welke brieven met de grootste aandrang om een medische rubriek werd gevraagd. Ik („huis arts" ga nu voortaan „in de eerste persoon" spreken) geef u enkele uittreksels van deze naar vorm en inhoud zeer gevarieerde brieven. Daar is dan eerst een brief, gesteld in rustige betoogtrant: „Ik waardeer uw krantdie op alle gebied goed bij is, maar ik mis nog steeds één rubriek, namelijk een medische. En toch is er heden ten dage zo'n ontstellend groot aantal vraagstukken op medisch gebied, die niet vragen, maar schreeuwen om een toelichting. Zouden ovèr véle van deze talrijke problemen geen interessante en boeiende artikelen te schrijven zijn en zouden die ar tikelen niet in de belangstelling lig gen van de doorsneelezer f" Laat ik beginnen met te constateren dat het belang van een goede voor lichting op allerlei gebied in onze te genwoordige gemeenschap (met haar zo sterk veranderde en nog steeds veranderende structuur) door nie mand wordt ontkend. Waar deze structuurveranderingen ook aan de medische sector niet zijn voorbijge gaan, is dus medische voorlichting zeer nuttig zo niet noodzakelijk. Vandaar deze medische rubriek. J. P. v. R. te Leiden. De doek, die de stencilmachine bevochtigt, is ver vaardigd van rubber of van zijde. C. v. W. uit Oudewetering vraagt de kortste weg per rijwiel van Oude wetering naar Oisterwijk: Oude We tering - Alphen - Bodegraven - Gouda - Haastrecht - Schoonhoven - Schelluinen - Gorinchem - Woudri- chem - Neerandel - Biesheuvel - Eethen - Besoij en - Loon op zand - Schoorstraat - Udenhout - Oister wijk, een afstand van ongeveer 120 km. J, S. te Noordwijk, een route naar de Afsluitdijk: Noordwijk - Noord- wijkerhout - de Zilk - Aerdenhout - Haarlem - Spaarndam - Westzaan - Wijde Wormer - Purmerend - Eters- heim - Schardam - Hoorn - Keern - Nibbixwoud - Midwoud - Medemblik langs de vaart naar Kreileroord - langs de Hoge Kwelvaart naar Af sluitdijk. Dit is een route, die niet over hoofdwegen voert. Terug kunt U langs Cornwerd - Makkum - Wor- kum - Hindelopen - Staveren - pont naar Einkhuizen-Hoorn etc., of het hele IJsselmeer rond via Sneek - Meppel - Zwolle - Harderwijk - Hil versum - Vinkeveen - Ter Aar - Leiden, maar dat is een heel eind om. Mej. A. F. te Sassenheim. Een route van Sassenheim naar Den Hel der per fiets: Sassenheim - Lisse - de Zilk - Vogelenzang - Aerdenhout - Overveen - Haarlem Driehuis - Velsen - Beverwijk - Wijk aan Zee - Castricum aan zee - Egmond a/d Hoef - Wimmenum - Bergen - Cat- rijp - Haze - Callantsoog - Den Hel der. De vertrektijden van de boot naar Texel zijn van 30/5 t/m 11/8: 6.30 uur (alleen werkdagen), 7.30 t/m 20.30. Alleen vrijdag 22.00 van Texel naar Den Helder: 6.00 (alleen werk dagen). 7.00 t/m 20.00. Alleen vrij dag 21.00. In deze dienstregeling, die dus een uurdienst behelst, vaart geen pont om 12.30 uit Den Helder en om 12.00 vanaf Texel. Anders Een heel ander vraagstuk (en dit vraagstuk heeft mijn levensgrote be langstelling) komt naar voren in een brief, ondertekend door een bejaar de vrouw: „Telkens weer als ik in contact kom met mijn huisarts, treft het mij, dat alles zo heel anders is dan vroeger (laat ik zeggen: vóór de oorlog). Ik xoil niet zeggen dat de medische ver zorging onvoldoende is (de weten schap is met grote sprongen vooruit gegaan en de dokters kunnen voor hun patiënten méér doen dan vroe ger), maar de vroegere sfeer is er niet meer, geen meeleven in de zor- DE ijEIDSE COURANT vraagt voor Ledden en Oegstgeest Hoge honorering. Bijzondei geschikt voor scholieren. „Aan den lijve" Iets concreter is een volgende brief schrijver, die het belang van een medische voorlichting graag „aan den lijve" zou willen ondervinden: „Overal hoor je, dat er een griep epidemie vanuit het oosten naar ons land komt opzetten. Je wordt ge waarschuwd voor de naderende vij and. Je kunt je vijand echter op de meest doeltreffende wijze bestrijden als je hem kent. Weten we eigenlijk wél wat griep isf En wat is het ver schil tussen gewone griep en A- griept (Om van Spaanse griep maar niet te spréken). Kun je iets doen om aan de klauwen van het griep- monster te ontsnappent Schrijft u daar eens iets over en menigeen zal u dankbaar zijn." Ook u krijgt wat u vraagt. Nu ech ter de zomer voor de deur staat en de koesterende zonnestralen de le venskansen van de griepbacillen tot een minimum hebben terugge bracht is het niet de tijd voor een griepbespreking. Tegen de tijd dat uw griepmonster zijn kop dreigt op te steken zal ik uw weetgierigheid zo volledig mogelijk bevredigen. Laten we nu eens een huismoeder aan het woord laten: „Zo langzamerhand wordt de premie van de vrijioillige verzekering van het ziekenfonds zó hoog, dat het voor vele gezinnen een grote zorg wordt. Ik zou wél eens ivillen weten (ik hoor het Jules de Gorte al zingen) op welke wijze deze enorme bedragen besteed worden en of er kans be staat dat er een einde komt aan de ze telkenjare terugkerendle premie verhoging". Van mijn kant is er 't grootst moge lijke begrip voor bovenstaande ont boezemingen van deze zorgzame en bezorgde moeder. Zonder dat zij 't weet, snijdt zij een onderwerp aan, dat bijzonder actueel is. Prof. dr. J. Stolte heeft kort geleden bij het aan vaarden van het ambt van bijzonder hoogleraar in de leer van het zie kenhuiswezen in Tilburg behartens- waardige woorden over dit onder werp gesproken. Om de begrijpelij ke belangstelling, die er ongetwij feld bij velen voor dit vraagstuk be staat, zal ik binnen niet al te lange tijd op dit onderwerp nader ingaan. gen van het gezin, geen rustig ge sprek over al deze dingen ik weet niet goed hoe ik dat allemaal moet zeggen, maar ik voel dat het niet zo goed is als vroeger. Ligt dit aan mij Of hebben anderen dat gevoel ook Ik zou hierover wél eens iets in uw krant willen lezen." Nu, mevrouw, als u uw krant goed gelezen had, zou u zeker al eens iets over dit onderwerp tegengekomen zijn. Het staat namelijk in het mid delpunt van de belangstelling van vele mensen. Kort geleden is er zelfs een studiedag in Nijmegen gehou den, waarop 't huisartsen-vraagstuk „van verschillende kanten" is be licht. In Utrecht is pas zelfs een huisartsen-centrum opgericht. De re dactie is zo overtuigd van het belang van deze zaak, dat zij mij gevraagd heeft mijn eerste artikel aan dit vraagstuk te wijden. Dus... even ge duld. De volgende briefschrijver heeft mij wél even de schrik op het lijf ge jaagd: „...dat het nou maar eens uit moet zijn met die geheimdoenerij over P.O. en „de pil", en dat wij nou icél eens precies willen weten hoe de za ken ervóór staan. En dan liefst niet allemaal geleerde woorden, maar duidelijke kost." Voorlichting nodig Deze (ik mag wel. zeggen: uitdagen de) brief heeft in ieder geval dit voordeel dat zo'n brief voor mij een gerede aanleiding is om even in te gaan op Je vraag op welke wijze „Wat een arts er van denkt" wil gaan voorlichten. Dan wil ik er met nadruk op wijzen (en dan ben ik in gezelschap van het r.-k. Artsenblad, dat aan de onder havige materie aandacht heeft be steed) dat medische voorlichting „gevoeliger" is dan voorlichting op andere terreinen. Ik zou dat woord „gevoeliger" wil len vertalen door „meer kwetsbaar" en ter verduidelijking willen stellen: wanneer een minder goede voorlich ting in het medische vlak ligt, is er een grotere kans op gevolgen van bedenkelijke aard dan bij een min der goede voorlichting op vele andere gebieden. Dit verschijnsel vindt zijn oorzaak in het feit, dat medische voorlichting uiteraard een grotere kans heeft tereoht te komen in de persoonlijke verhouding tussen arts en patiënt. Naarmate deze kans gro ter is (bijvoorbeeld door de aard van bet te bespreken onderwerp „in Kwestie" zal een grotere voorzichtig heid (bij het trekken van conclusies, het geven van adviezen enz.) be tracht moeten worden. En als we dan nog bedenken dat vele in onze rubriek te bespreken onderwerpen niet „zuiver medisch" zijn, maar dat bijvoorbeeld de moraal vaak 'n hartig woordje zal moeten meespre ken bij de stellingneming in de pro blemen, dan is her zonder meer be grijpelijk, dat ik bij onze laatste briefschrijver (met zijn eisen van „precies willen weten" en „duidelij ke kost") graag op een tikje mati ging zou willen aandringen. Actueel Wat u in deze rubriek zult vinden? Niet op de eerste plaats beschrijvin gen van ziektebeelden, al zal van zelfsprekend een artikel over bepaal de, in de algemene belangstelling staande ziekten (bijvoorbeeld kan ker, reuma) zeker niet mogen ont breken. Onze rubriek zal zich ech ter in hoofdzaak bezighouden met „algemene medische zaken", actue le problemen in de verhouding tus sen „de medische wereld" en de sa menleving, verhouding tussen huis arts en patiënt, tussen specialist en patiënt en... (je moet maar durven) tussen huisarts en specialist. En als we dan nog de aspecten noemen van zuigelingenzorg, schoolartsendienst, bejaardenzorg, kraamzorg, dan is nog lang niet alles genoemd van datgene dat op populaire (althans niet te wetenschappelijke) wijze aan u kan worden voorgeschoteld. Deze inleiding is wat lang geworden, maar... een atleet die heel ver wil springen, neemt een lange aanloop. HUISARTS Berlijn is geen bekend of erkend modecentrum geweest tot op heden. Maar sinds kort gaat de Berlijnse mode-industrie enige naam maken in het buitenland. Niet alleen door het scherpe concurreren, maar zeker ook door de goede kwaliteit van de stoffen en de opvallend mooie verwerking hiervan. De eerste modeshow die de Berlijnse couturier Horst Mandel tijdens de „Fashion Week" in New York organiseerde, bleek een groot succes. Men boekte zelfs zulke goede zakelijke resultaten, dat besloten werd de Amerikaanse markt in de toekomst precies zo te bevoorraden a.s die binnen de bondsrepubliek. Reeds nu behoren de belangrijkste modehuizen van de 5th Avenue tot Horst Mandel's cliënten Bijgaande fotp. toont ons een groen-rose getint jeugdig costuum van Franse Alpaca Tweed, ontworpen door Horst Mandel persoonlijk. Het kraagloze jasje heeft een schuingesneden pas langs de hals. Bij de sluiting lijkt het alsof de voorpanden tegen elkaar vallen. Het rech- tervoorpand heeft geen extra aangeknipte overslag, het linkervoor pand heeft daarentegen bij dit pakje een „onderslag". De twee rijen moderne bolle knoopjes geven een aardig effekt. Het jasje heeft een vloeiende lijn en de zakjes zijn in de coupenaad en zijnaad meegestikt, wat de afkledende lijn ten goede komt. In de rok zijn enige plooien tot op heuphoogte ingestikt. (■Nadruk ver-boden}

Leidse Courant | 1965 | | pagina 14