ook Anja Tol en Henk de Bruyn naar werkkamp in Finland VOOR JOU Hollandse uitnodiging belandde bij Rehoboth B 14" LOPEND VUURTJE VERDIENDE „EDISON" VOOR ZZ Op uitnodiging van Jeugd Roode Kruis: „Oecumenische geest trof me" Tony Ronald maakt furore aan Costa Brava Maar: de opbouw van de jazzclub Spoken in Eindhoven ZATERDAG 26 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT De schaarse vakantiedagen van Anja Tol (23, steno-typiste) en Henk de Bruin (23, publiciteit en grafische vormgeving studerend aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam) uit Leiden gaan dit jaar helemaal op aan een zeer nuttige en leerzame bezigheid: beiden gaan in de eerste helft van juli a.s. een bejaardente huis in het Finse plaatsje Tuupovaara opknap pen. Op 1 juli a.s. vertrekken Anja en Henk en op 20 juli keren zij in de Sleutelstad terug. Tus- Het Finse Roode Kruis heeft aan diezelfde landelijke organisatie de het Jeugd Roode Kruis in véértien uitnodiging van het Finse Roode landen het verzoek gedaan elk een Kruis naar „Rehoboth" doorzond, meisje en een jongen naar Tuupo vaara te zenden. Finland zelf levert OPGETOGEN 14 jongens en 14 meisjes. Dat de Anja Tol en Henk de Bruin zul- Hollandse uitnodiging in Leiden be- len a.s. donderdag met veel enthou- landde, is een plezierige aangelegen- siasme naar Finland vertrekken, al- heid voor het jeugdcentrum „Reho- hoewel zij zich geen voorstelling van both". Immers, op het moment wordt TUUPOVAARA kunnen maken. „Na- er een grondige reorganisatie door- tuurlijk", zegt Henk, „We weten, dat gevoerd bij „Rehoboth"; het centrum we daar de handen uit de mouwen zal dan ook in september a.s. met moeben steken, maar wat, v^eet je.mu diverse nieuwe clubs starten. eigenlijk van Finland? We hebben wat folders en dergelijke verzameld, Eén van deze clubs is het Jeugd maar het was heel moeilijk om wat Roode Kruis, dat, zo vertelt voorzit- behoorlijks te krijgen. Ik kwam bij ter HERMAN HUYDING (20, stude- een reisbureau, en daar zei men: rend voor onderwijzer), hier in Hol- „Finland, we zullen even kijken. En land nog in de kinderschoenen staat, toen kwam er een foldertje op tafel, „Ik merk het al jaren, indertijd bij dat kennelijk van vorig jaar was. De de verkenners en nu op de kweek- Scandinavische landen hebben dan school, dat het gros van de jongeren ook bijna geen toerisme. En omdat een volslagen leek is op het gebied die landen zo geheel nieuw, zo on- van. de eerste hulpverlening. Het is bekend zijn, heb ik me voor dat noodzakelijk, dat wij, jongeren, ons werkkamp opgegeven", op grote schaal de beginselen yan de Anja voegt daaraan toe: „Ik wilde EHBO eigen maken", zegt Herman, altijd al naar Denemarken. En nu Daarom is enige jaren geleden het naar Finland, dat is zelfs mooier. Ik Jeugd Roode Kruis in het leven ge- offer dan ook graag m'n vijftien va- roepen, dat nu dus in Leiden een af- kantiedagen daarvoor op", deling krijgt. sen alle voorbereidingen door spreken wij Anja Tol en Henk de Bruin in de nieuwe vergader kamer van het jeugdcentrum „Rehoboth" aan het Rapenburg, waar zij zich enthousiast uitlaten over het „karwei", dat voor de deur staat. Het is de bedoeling, dat in twee weken tijds het bejaar dentehuis van Tuupovaara geheel wordt opge lapt: verven, behangen, enz. enz. Dit geschiedt in samenwerking met jongelui uit nog 13 landen. 10.00 uur: naar bed. Het avondprogramma zal steeds door een bepaald land worden ver zorgd. Anja en Henk hebben dan ook voor de Nederlandse avond allerlei materiaal in de koffers gepakt: boe renkielen, affiches, liedjes, dia's van Leiden (beschikbaar gesteld door de gemeente Leiden). T aalproblemen Om zich in dat kleine plaatsje in Finland, 40 km van de Russische grens te kunnen behelpen met de taal, hebben Anja en Henk ge probeerd iets van de Finse taal te begrijpen. „Onbegonnen werk", roept Henk uit, „Ze laten zo beetje alles weg: lidwoorden, pers. voornaam woorden". Niet alleen op de Holland-avond zal ons land en onze stad worden uitgedragen, dat geschiedt ook nog op een andere wijze: de gemeente Leiden heeft aan Anja en Henk een fotoboek van de Sleutelstad ter hand gesteld, dat zij aan de burgemeester van Tuupovaara zullen aanbieden. Wij wensen Anja Tol en Henk de Bruin graag veel succes toe: dat zij met vele ervaringen verrijkt in de Sleutelstad mogen terugkeren! plicht, begon zijn grote avontuur. In januari 1960 vertrok Tony verge zeld van zijn gitaar en een flinke dosis ondernemingslust naar Spanje. Vormde aldaar een duo met José Luiz. Succes kwam verrassend snel. Veel radio-, TV- en film-werk, ter wijl Ronald maar liefst 9 lang speelplaten volzong. 's Winters komt Ronald altijd voor een paar maanden terug naar Neder land, om alle oude vrienden weer eens op te zoeken ennatuurlijk om op te treden voor zijn oud-stad genoten. Tony Ronald heeft sinds een jaar een kwartet en daar maakt hij alles' mee. Instrumentaal zijn het duizend poten en vokaal staan de jongens ook hun mannetje. De hele januari maand werd dit jaar besteed aan de opname van een langspeelplaat, waarop alleen maar rythm blues stukken staan. Het is een schijf ge worden met twee maal zes nummers, die allemaal even verrassend zijn, door en door muzikaal en met een enorme beat. Daaromvoor ons blijft het een vreemd-geval, dat Tony Ronald voor de doorsnee tiener een „volmaakt onbekende" is. „De komende winter komt daar verandering in", vertrouwde Tony ons toe. We zijn benieuwd. 9* Op de voorlaatste OOK VOOR JOU-pagina hebben we uitvoerig aan dacht besteed aan de nieuwe Leidse jazzclub „B.14". „B.14" gaat in het nieuwe seizoen van start met een jazzconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal, met o.m. Trio Pim Jacobs met Rita Reys. Daarnaast heeft de club diverse ideeën en plannen, waardoor we, naar we hopen, weer een bloeiend jazzleven in onze Sleutelstad zullen krijgen. GEVRAAGD: MEDEWERKERS Plannen Drukke dagen Herman Huyding heeft grote plan nen. We noemen: een afdeling jongeren dienst Op 1 juli a.s. vertrekken Anja en Henk met de Scandinavië-express. Op 3 juli worden zij in Helsinki op- hulp- gevangen, waar zij zich bij de jonge lui van de andere landen zullen voe- verplegend personeel van zie- gen. Direkt na aankomst in Tuupo- kenhuizen assisteren in het vaara gaan de jongeren uit de veer- weekend (verbandrollen, bed- tien landen aan het werk. den opmaken enz.) zieken bezoeken een middag verzorgen voor de zieken van de boot van het Henri Dunant-huis, wanneer deze Leiden aandoet jeugd en jongeren EHBO-onder- wijs geven. Het laatste punt b.v. is mogelijk, doordat Herman Huyding zelf 2 EHBO-diploma's heeft. Propaganda In januari j.l. hield een bestuurs lid van het landelijke Jeugd Roode Kruis een propagandaspeechje in het jeugdcentrum. Het gevolg hiervan was, dat er in ,Rehoboth-nieuwe stijl' een afdeling Jeugd Roode Kruis komt. Een tweede gevolg was, dat LEIDSE TOPTIEN Het dagprogramma ziet er als volgt uit: 7.00 uur: opstaan; 7.45 uur: vlag hijsen; 8.00 uur: ontbijt; 8.30 uur: groep I: aan de arbeid; groep II: ook aan de ar- meer het huiswerk, bed den opmaken, eten verzorgen; 11.30 uur: snack; 2.30 uur: diner; 6.00 uur: koffie; 6.30 uur: kennis van de Roode Kruis-gedachte overwegen; 8.00 uur: avondprogramma; 9.30 uur: thee; Jan Steenhuizen: Wij spraken met JAN STEEN HUIZEN, die het vorig jaar naar een werkkamp in het Finse plaatsje Jumijarvi, 100 km ten noorden van Helsinki, is geweest. Dit kamp werd georganiseerd door de Wereldraad van Ker ken in Genève. De Methodis ten Kerk in Finland had de hulp van deze instantie inge roepen om jongelui uit aller lei landen een bospad te laten verbeteren en een pas gebouwd jeugdhuis geschikt te laten maken voor bewoning. Jan Steenhuizen zegt: „Het was een enorme ervaring. Twee weken lang heb ik met Ame rikanen, Australiërs, Finnen, Oostenrijkers, Zwitsers, Duit sers en Denen gewerkt; wij moesten aan beide zijden van het bospad sloten graven voor de afwatering, bomen rooien en grote stukken steen ver plaatsen. Het was zwaar werk, alles bijeen, maar door de fan tastische teamgeest hebben we een onvergetelijke tijd gehad. De enige „afleiding" in die weken waren enige excursies met de auto naar interessante steden en kampen". „Het meest werd ik getroffen door een werkelijk oekumeni- sche geest: mensen uit vele verschillende landen en ver schillende kerken, die elkaar konden bereiken in de bijbel studies. Er werd ook enorm veel pret gemaakt en vooral 's avonds bij het kampvuur aan het meer was er een geweldig fijne stemming. We discussi den ook over allerlei onder werpen. Het was een verhelderende pe riode. Ik was dit jaar graag weer gegaan, maar studierede nen verhinderen me dat. Jam mer", aldus Jan Steenhuizen. Onder redactie van Anton Abma en Cees van Leyden én de organisatie van de diverse ac- Wie gedurende deze zomer-vakan- tiviteiien kunnen niet door enkele tie enkele weken aan de Spaanse mensen worden gedaan. De man Costa Brava vertoeft, loopt een goe- achter de Leidse „B.14", Dick Kuy- de kans er TONY RONALD te ont- laars, vraagt daarom enkele enthou- moeten, een jonge, talentvolle zan- siaste medewerkers/sters, die én van ger-gitarist, die sinds enige jaren jazz houden, én met hem willen daat een grote populariteit geniet als menwerken. „El holandés espanol". Ongeveer 25 Het adres, waar men met Dick jaar geleden werd Tony Ronald in Kuylaars in contact kan treden, is Arnhem geboren. Na vier jaar Mulo, centrum Rehoboth op het Rapenburg 4 jaar varen en twee jaar dienst- te Leiden. WE STIPPEN HET NOG GRAAG EVEN AAN: de regering heeft voor het èerst subsidié verleend aan" de Nederlandse jazz. De subsidie gaat naar de Amsterdamse orkestleider Boy Edgar Het geld dient om de uitzending mogelijk te maken van Boy's Big Band naar het Internationale Jazz Festival in Antibes, volgende maand. Een goede daad van de nieuwe regering! VOOR DE TWEEDE KAAG-CONCOURS-zondag staan morgen weer heel wat „talenten" te trappelen. Jaap van Praag heeft maar liefst 20 nummers aan te kondigen op de wat kleine Meerrust-bühne in Warmond. Naar wij vernamen is er een wat abrupt einde gekomen aan de radio- en TV-presentaties van tiener-idool Jos Brink. „Geen com mentaar", was zijn antwoord, toen men hem vroeg of een verschil van mening tussen hem en de Avro had geleid tot deze beslissing. Het tussen haakjes vermelde cijfer geeft de stand per zater- (1) 1. Ticket to ride The dag 12 (1) 1. (2) 2. (-) 3. (9) 4. (-) 5. (6) 6. (4) 7. (-) 8. (7) 9. (3) 10. Bring it on home to me The Animals. Time of love The Everly Brothers. Long live love San- die Shaw. Mrs. Brown you've got a lovely daughter Herman's Hermits. Bumble Bee The Searchers. Goodbye to love/Now that, love has come my way Margie Ball. I'm Alive The Hol lies. Rock and Roll Music The Beatles. Goldfinger Shirley Wij vertellen geen nieuws als we en The Animals nog bij de vleet. Hoe stellen, dat er heel wat gezegd en het ook zij: er is al genoeg geschre- nog meer geschreven is over het hui- ven over de buitenlandse beat, of dige „beat-tijdperk", dat volgens in- die nu uit Liverpool, Manchester of siders „zijn langste tijd heeft gehad". The States, wij durven gerust uw aandacht te vragen voor drie Neder- De tieners denken „Die insiders kun- landse roek-groepen, die dat gewoon- nen ons nog meer vertellen" en ko- weg verdienen. ZZ De Maskers - pen The Beatles, Herman's Hermits The Phantoms en Tony Ronald. TERWIJL U DIT LEEST, zijn ZZ en zijn Maskers net terug van een suksesvol toernée door Engeland. HET SPOOKT DE LAATSTE TIJD heel erg in Eindhoven. De gitaar- En je zou zo zeggen: Engeland zit combo's weten niet hoe ze al de enea- bepaald niet verlegen om gitaren- groepen. En toch bleken Bob Bouber, moeten nakomen, The telg uit een roemrijk artisten-ge- Bubbles The Cavaliers The slacht en zijn begeleiders, daar een Black Devils kunnen avond aan attractie van de bovenste plank en dan zijn we meteen aanbeland bij de avond werken daar, tenminste als ze aanleiding tot dit stukje: ZZ De de studie minder belangrijk zouden Maskers hebben een EDISON toege- r wezen gekregen voor hun prestaties. Sr°ep, die onlangs Keurige heren, die nu eenmaal de °P de platenmarkt debuteerde, doch jury vormden, als Jan Koopman, Pa- in Eindhoven en omstreken reeds let Leo Nelissen, Vreemd Skip Voogd, Swingexpres, waren van me- grote populariteit had, is The Phan- we hier gewoon te doen toms. Letterlijk vertaald „De Spo- hebben met goede artisten, die hun ken» vak verstaan. Bob Bouber schrijft praktisch alle stukken voor zichzelf en het orkest. „Ik bedoel 't zo goed" „Trek 't je niet aan" „Ik heb genoeg van jou" zijn stuk voor stuk prettige melo- Op hun eersteling doen ze hun naam alle eer aan, met hun vertol king van „Jack the Ripper". Achter de wat gekke naam, gaan toch vijf jongemannen schuil, die blijkens de prestatie op de b-kant „Litte Miss dietjes, voorzien van sterke teksten, deg£m weten te gaan Daarnaast is de show, de presentatie, om hun gitaren en toevallig nog kun- van ZZ en de Maskers dusdanig, dat nen zingen ook. Met „The Phantoms" je wel geboeid moet zijn. Daarom kunnen we best wel eens een beat- onze felicitaties voor De Maskers en groep gevonden hebben, die „nog hun stuwende leider. jaren mee kunnen." „Swing Low Sweet Satchmo" Louis Armstrong (Brunswick LPBM 629749). Het moet hem toch wel wat ge daan hebben, de geringe belang stelling voor zijn optreden in de Veilinghallen van Blokker op He melvaartsdag jongstleden. Uiter lijk was er aan de grote Satchmo' Armstrong niets te merken. Goed lachs, als immer, zong en speelde Louis voor zijn ldeine gehoor: zijn gebit wat witter dan ooit en een servet voor de transpiratie ont brak niet! Op 4 juli a.s. wordt Armstrong 65 jaar, wat inhoudt, dat hij al meer dan 40 jaar musicus is. En wat voor een musicus! Er zijn weinig musici, die bij hun leven al legendarisch zijn. In Blokker moge de opkomst niet groot ge weest zijn, in andere landen, met name achter het ijzeren gordijn, was men (weer!) door het dolle heen. En terecht, want op deze lang- speler worden de talenten van Satch weer rijk geëtaleerd. Arm strong zingt en speelt een twaalf tal negro-spirituals, bekende en minder-bekende, gearrangeerd door Sy Oliver. Armstrongs bewo genheid voor het lot van de neger, die anno 1965 nog moet vechten voor gelijke burgerrechten, komt zuiver over. Dit komt vooral tot uiting in de nummers „Nobody Knows the trouble I've seen", „So metimes I feel like a Motherless child" en „On my way". Deze plaat, waarop Armstrong wordt begeleid door all-stars als Trummy Young, Edmond Hall, George Barnes en Billy Kyle is een waar hoogtepunt in de toch al rijke carrière van Big Louis! „T.V.-Magazine 1965" Rob de Nijs, Trea Dobbs, Ria Valk enz. (Decca DU 170004). Velen zullen het met ons eens zijn, de „T.V.-Magazine 1965", of de Rob de Nijs-show zo u wilt, is in het afgelopen seizoen één van de aantrekkelijkste t.v.-program ma's gebleken. De opzet was ori gineel, louter talent zong en speel de, speciale tekstschrijvers en ar rangeurs werden aangetrokken, het geheel omlijst met een groot orkest. Voorwaar, de VARA had er veel werk van gemaakt. Hoogtepunten van dit programma zijn nu op de plaat gezet; we vin den ze allemaal terug: Rob de Nijs, The Lords, Trea Dobbs, Ria Valk en Marijke Merckens. En ook deze plaat is bijzonder aan trekkelijk. De liedjes zijn stuk voor stuk behoorlijk en we vin den er een bevestiging in van de talenten van vooral Rob de Nijs en Trea Dobbs. Rob's „Fever" b.v. is van grote klasse. Een kostelijk hoogtepunt van deze plaat is o.m. „Calling the Stars", waarin op „Een roodborstje zingt" wordt ge parodieerd op bekende vokalisten als Gert Timmerman, The Supre- mes, Anneke Grönloh. Een heel fijn bezit, deze plaat, zowel voor tiener, als twenner, enz.! „Go!" Wes Montgomery (Fontana 683259 JCL). De jazzliefhebber, en niet alleen hij, is onlangs beslist verwend door Philips. Op Fontana is er namelijk een jazz-serie versche nen, bestaande uit tien langspe- lers, waarop louter prominente musici spelen: Charley Bird, Co leman Hawkins, Erroll Garner, Bill Evans, Gerry Mulligan, John Lewis, Cannonball Adderley, Les McCann, onze eigen Dutch Swing College en Wes Montgomery. Jazz van een hoog gehalte wordt er ook gespeeld op de plaat „Go"! van gitarist Wes Montgomery, die we onlangs nog op de beeldbuis hebben kunnen horen. Wes wordt begeleid door even-grote musici, als Sam Joness op bas, Victor Feldman op piano en Louis Hayes, slagwerk. Deze serie, waarvan de prijs eveneens aantrekkelijk is ge houden 12,95 per plaat), is een verrukkelijke aanwinst. Boven dien is de presentatie voortreffe lijk: de hoes is zeer verzorgd en bij de plaat is een foto van de musicus

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11