mm I surinameBO2 Commentaren van vakbonden op huurverhoging NOTA OMROEPBESTEL Haarlemmermeer wil zelfstandig blijven r NAM V raj DAG 25 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT rftrwi. Het plaatsje Sloten, onder de rook van Amsterdam, viert op enthousiaste wijze, gestoken In Oud-Hollandse costumes, zijn 900-jarig bestaan. Hier een dorpstafereeltje „uit het jaar 1066" net echt, maar hoe zat het toen met die speldjesrage...? N.K.V. wenst geleidelijke aanpassing Het Nederlands Katholiek Vakver bond heeft met gemengde gevoelens kennis genomen van het door minis ter Bogaers ingediende wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. Het NKV heeft al meerdere keren ver klaard, dat het de doelstellingen van het huur- en subsidiebeleid van mi nister Bogaers in het algemeen kan onderschrijven. Het verbond vindt het daarom verheugend, dat de mi nister in het onderhavige wetsont werp een sterk verband legt tussen de kwaliteit van de woningen en het percentage van de huurverhoging. NEDERLANDSE WON TWEEDE PRUS IN B.B.C.-WEDSTRUD Mevrouw A. M. ter Meulen-Vonk uit Rijswijk (Z.H.) heeft de tweede prijs gewonnen in een door de BBC, de Britse radio-omroep jaarlijks uit geschreven wedstrijd. De opdracht aan deelnemers onder luisteraars naar de Europese dienst van de BBC luidde: „Als u naar Engeland zou gaan en als alles voor n dan zou wor den betaald, wat zou u dan willen zien en waarom?" De opstellen in het Engels moesten worden gesplitst in twee delen: een van ten hoogste 250 woorden be trekking hebbende op London en de tweede van eveneens ten hoogste 250 woorden over het gebied buiten de hoofdstad. De eerste prijs, een tiendaags ver blijf voor twee personen, is gewon nen door een inwoner van Boeda pest. De tweede prijs, een verblijf van een week voor 2 personen, is toegekend aan de in Middelburg ge boren mevrouw Ter Meulen. Zij gaat zaterdag 26 juni a.s. met haar echt genoot, de heer F. G. D. ter Meulen die commies van het loodswezen is, per vliegtuig van „British European Airways" om 13.40 van Schiphol. Het echtpaar Ter Meulen komt zaterdag 3 juli om 11.45 op Schiphol terug. Het is gedurende het verblijf in En geland de gast van de BBC en van de „British Travel Assoction". Aankacht tegen Jan Cremer De (thans in Den Haag gedeti neerde) 27-jarige G. Kreuger heeft, naar zijn zaakwaarnemer Ad Pruis meedeelt, bij de officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen Jan Cremer wegens smaad. Met name terzake van uitlatingen die de schrijver over hem heeft ge bezigd in (gepubliceerde) interviews. Deze interviews hadden betrekking op de aangifte die Kreuger begin mei bij de officier van justitie in Amsterdam heeft gedaan wegens pla giaat. Jan Cremer zou voor zijn boek „Ik, Jan Cremer", de titel en frag menten onrechtmatig hebben over genomen uit Kreugers manuscript „Ik G. Kreuger en het plein". Na een van Cremers visites aan Kreu ger miste deze dat manuscript Deze gedifferentieerde aanpak kan naar de mening van het NKV meer bijdragen tot het bevorderen van de doorstroming dan de eerste plannen van de minister. De verbetering van de kwaliteit van de nieuw te bou wen woningen kan daartoe eveneens een belangrijke bijdrage leveren. In dit verband heeft het NKV met in stemming kennis genomen van de toezegging van de minister, dat prijs stijgingen van enige betekenis zul len doorwerken in de subsidies, die de regering voor de nieuwbouw ter beschikking stelt. Overigens heeft de minister de be zwaren, die het NKV tegen de aan vankelijke plannen had, niet wegge nomen. Met name vanwege de on zekerheid over de vraag of dit in derdaad, zoals de minister verwacht, de laatste algemene huurverhoging zal zijn, geeft het NKV nog steeds de voorkeur aan een meer geleidelijke aanpassing. Het denkt daarbij aan viermaal een huurverhoging van vijf procent, waarvan de laatste faculta tief. Deze geleidelijke aanpak zal vol gens de katholieke vakbeweging ook de voorkeur verdienen in verband met de consequenties van de huur verhoging voor de loonpolitiek. N.V.V.: schokeffect De rechtbank in Haarlem heeft gis termiddag de 22-jarige magazijnbe diende A. J. H. uit Wormer, door wiens schuld brand zou zijn ontstaan in zijn ouderlijke woning te Zaan dam, waardoor zijn ouders (de 49- jarige vader en de 48-jarige moeder) door verstikking om het leven zijn gekomen, veroordeeld tot een hech- tenisstraf van twee maanden voor waardelijk met toezicht van de re classering. De officier van justitie had een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden geëist. Op de avond van 12 februari had de verdachte een café bezocht. Toen hij omstreeks half twee thuiskwam had hij trek in eten. Hij zette een pan met vet op het vuur waarna hij zich in de kamer terugtrok. Vermoe delijk heeft hij een tik tegen de pan gegeven, waardoor deze viel en het vet vlam vatte. Het huis is uitge brand. Een poging van de verdachte om zijn ouders te waarschuwen mis lukte. omdat de weg naar boven door de hevige rook versperd werd. Beatles geen succes in Italië Slechts 7000 van de 22.000 plaat sen in de velodroom van Milaan wa ren gisteren bezet toen de Beatles voor het eerst optraden in Italië. De voorstelling had een rustig verloop. De 1300 aanwezige politiemannen hoefden niet in te grijpen. Van tevoren hadden de organisa toren beweerd dat de voorstelling uitverkocht was en dat dozijnen bus sen uit heel Noord-Italië en zelfs uit Zwitserland naar Milaan zouden ko men. Er kwamen echter maar zes bussen. Tijdens een galadiner in het Amsterdamse Amstelhotel heeft de heer C. S. Roem (m.), vice-voorzitter van de Ned. Bioscoopbond donderdagavond de „zilveren roos" namens de bond uitgereikt aan Charles Chaplin. Het diner werd o.a. bijgewoond door Z.K.H. prins Bernhard (r.). De meerderheid van de bijzondere kamercommissie uit de Tweede Ka mer, belast met de schriftelijke voor bereiding van de openbare behande ling van de nota betreffende het om roepbestel van minister Vrolijk (cul tuur) heeft in het algemeen met in stemming van de inhoud van die nota kennis genomen. Dit blijkt uit het gisteravond ver schenen voorlopig verslag van de commissie. In dit verslag wordt o.m. gesteld dat „vele leden gaarne ver klaarden zich in grote trekken met de nota te kunnen verenigen", dat „vele andere leden met belangstelling en in het algemeen ook met instem ming van de nota hadden kennis ge nomen" en dat „verschillende leden met de hoofdlijnen van de nota in stemden". Geen oplossing... Vanuit de commissie is ook kritiek op het omroepplan-Vrolijk geuit: verscheidene leden zo staat te le zen hadden tegen de plannen van de regering zeer ernstige bezwaren en enkele leden, behorend tot de fractie van de „vele andere leden" zien in de voorgelegde plannen geen oplossing van het omroepprobleem „nu het bestaande stelsel dat een ty pisch produkt is van de vooroorlogse verhoudingen, worden geconsoli deerd". Liefhebberij Verscheidene leden van de bijzon dere commissie zeggen zich „niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat de ondertekenaar van de nota het voeren van een programmabeleid niet als een vak, maar als een nuttige lief hebberij beschouwt'. Dit wordt opgemerkt in dat deel van het verslag, waarin nader wordt Ingegaan op de in de nota voorgestel de samenwerkingsorganen NRU en NTS nieuwe stijl. Uitvoerig worden in het verslag vragen gesteld over de voorgestelde vertegenwoordiging in de verschillende raden en commissies van een vijftal culturele organisaties. In het voorlopig verslag van de commissie wordt om. gesteld, dat de NRU nieuwe stijl een service apparaat naar twee richtingen zal worden, namelijk voor de omroep organisaties (met 14 percent zend tijd) en voor zich zelf (met ten min ste 25 percent zendtijd). „Hoe denkt de minister een zodanige regeling te treffen, dat de pony's dezelfde aan dacht krijgen als de eigen prachtige schimmel", zo wordt Loco-burgemeester zegt samenwerking op met 8 gemeenten te groot Naar aanleiding van het wetsont werp van minister Bogaers tot wijzi ging van de huurwet heeft het NVV, dat wij om commentaar vroegen, ver wezen naar het SER-advies, waarin het standpunt van de vakbeweging over de huren is vastgelegd. Dit standpunt komt erop neer, dat men liet schokeffekt van de oorspronke lijk voorgestelde tweemaal tien pro cent te groot vindt en mede op grond daarvan de voorkeur geeft aan in eerste instantie drie jaarlijkse ver hogingen van vijf procent. Het NW vindt het opvallend, dat de minister voor wat betreft de va riatie in de huurverhogingen in af wijking van het advies heeft geko zen voor tweemaal vijftien procent voor de duurdere tussen 1921 en 1945 gebouwde woningen. Uit een oog punt van huuraanpassing had 't vol gens het NVV meer voor de hand gelegen, dat de betere kwaliteitswo ningen uit deze bouwperiode, die re latief laag in huur zijn, extra zouden worden belast. „Op Soestdijk gebeurt vandaag niets Vanmorgen omstreeks kwart over elf heeft prins Bernhard, via recher cheur Douwstra, aan de persfotogra fen en filmers die zich voor de hek ken van paleis Soestdijk hadden ver zameld, laten meedelen, dat „er van daag op Soestdijk niets zal gebeu ren". Ef komen vandaag geen be langrijke personen, zodat het voor u niet interessant is te wachten. U zult uw tijd vermoedelijk beter kunnen gebruiken", aldus de mededeling van rechercheur Douwstra namens de Prins. De gemeente Haarlemmermeer heeft de commissaris van de ko ningin in Noordholland schriftelijk doen weten niet langer deel te nemen aan een samenwerking tussen een negental gemeenten Amsterdam Diemen, Landsmeer, Amstelveen, Oostzaan, Ouderamstel, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Weesperkars- pel) om te komen tot een agglome ratie Groot-Amsterdam. De gemeente Haarlemmermeer is van mening, dat een groot deel van de zelfstandigheid van de gemeente komt te vervallen als de agglomeratie eenmaal een feit is. Men achtte nu de tijd rijp om kenbaar te maken niet langer te zullen meedoen omdat, hoe langer men aan de besprekingen deelneemt, het des te moeilijker wordt om nee te zeggen, aldus loco-burge meester A. van der Zwaard. Onhoffelijk Van de zijde van het provinciaal bestuur van Noordholland werd ons desgevraagd verklaard, dat de stu- •V, Wk diecommissie voor de agglomeratie Groot-Amsterdam met teleurstelling en misnoegen heeft kennis genomen van het terugnemen van de verte genwoordiger van de gemeente Haar lemmermeer uit deze commissie. Dit wordt, zowel ten opziohte van de overige leden van deze commissie, als ten opzichte van het provinciaal bestuur als een daad van onhoffelijk heid beschouwd. Zij betekent het hal verwege de werkzaamheden verlaten van de commissie. Wat Gedeputeerde Staten betreft: dit college acht de beslissing van het gemeentebestuur onverstandig, om dat de zaken, waar het hier om gaat, thans verder bestudeerd zullen wor den buiten aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de gemeente Haarlemmermeer, terwijil de belan gen van deze gemeente toch in hoge mate daarbij betrokken zijn en blij ven. Het college is het namelijk eens met de studie-commissie, welke una niem van oordeel is, dat het gebied van de gemeente Haarlemmermeer stellig geacht moet worden deel van de agglomeratie Amsterdam uit te maken. Mary Boland is op 80-jarige leeftijd in New York gestorven. Zij Tele,ol° ANP: De Russische astronaut Yuri Gagarin, die als e vierde als actrice triomfen in de tijd ecn ruimtevlucht maakte, zoekt momenteel verstrooing aan van de stomme film en in de eerste Rivièra. Na een bezoek aan de luchtvaartshow op Le Bourget s sprekende films. dat niet moeilijk te vallen, getuige deze foto. Diverse kunstenaars ontwierpen een serie van 12 luchtpostzegels, die op 31 juli 1965 zal worden uitgegeven. De zegels op de bo venste rij (met waarden van resp. 10, 15, 30 en 35 cent) tonen: de watertoren van de Sur. Wa termij. (mosgroen), Bierbrou werij (bruin), Bauxietontgin- ning (turksgroen) en de Poele- pantjebrug (oranje-rood). Op de middelste rij (waarden 20, 25,40 en 45 cent) een doorkijkje in het binnenland donkergroen) houtindustrie (donkerblauw), scheepvaart (oranje-bruin) en de marinetrap (karmijn). Op de onderste rij v.l.nj. (waarden 50, 55, 65 en 75 cent) poelepantje- brug (rood), watertoren (licht groen), bierbrouwerij (geel bruin en houtverwerkingsindus trie (lichtblauw). UtmMM Si ucttrro HTPOST tUCHXL JRINAMÈ - jam i-.NAJj E. Goed humeur Natuurzuivere King houdt fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel .4 ter opwekking en fkwgLjl verkwikking (en zo'n Jaoj weinig kostbare gewoonte!) (Advertentie) Veroordeeld wegens brand door schuld

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9