Lustrum-Lei dato DE NIEUWE SK0DA1000 MB KJ; f5495 wordt echte huishoudbeurs' LANGERE DUUR. MAAR MINDER ARTIESTEN DUET SPELDJES Het zingende oerwoud Leidse Bioscopen Snelschaaktoernooi Lustrum Universiteit NYLONS SUSKE-WISKE VRIJDAG 25 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „vingertop'-pookschakeling laag zwaartepunt groot remoppervl.:770 cm2 slaapbanken, laadvloer. nu met luxueuze kunstlederen bekleding SKOOA-DEALERSAutobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterweude, telefoon 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO. Herenweg 21, Noordwijk Binnen, tel. 2820 De Lustrum-Leidato, die dit jaar van 21 augustus tot en met 2 sep tember (dertien dagen!) op drie plaatsen in de Sleutelstad zal wor den gehouden, zal in vele opzichten een ander beeld te zien geven dan voorheen het geval is geweest. Allereerst is daar de wijziging in de opzet van de show. De vier voorgaande keren was het een vrij statische tentoonstelling van hetgeen de Leidse middenstand te bied enheeft. Die expositie werd dan gehouden op één plaats: de Stadsgehoorzaal. De komende Leidato (de vijfde in de reeks) krijgt een veel dynamischer karakter: er komen veel stands, waarin „iets gebeurt". Er worden demonstraties gegeven, men zal het fabricage proces van verschillende produkten kunnen volgen. En: niet alleen de Stadsgehoorzaal zal worden ingeschakeld als „beursruimte". Ook het Burchtcomplex zal met uitzondering van de „echte" Burcht, die nog gerestaureerd wordt en de studentensociëteit „Minerva" aan de Breestraat zullen belangrijke onderdelen van het dit jaar bijzonder uitgebreide Leidato-programma gaan herbergen. Voor het toneel wordit een vrij grote oppervlakte vrijgehouden voor hen, die het optreden van de arties ten willen volgen. Hiermee worden gevaarlijke situaties, waarin zoals vo rig jaar verschillende dicht bij het toneel staande stands herhaaldelijk kwamen te verkeren, voorkomen. De overige zalen van de Stadsgehoor zaal zijn geheel voor de standhouders. In de koffiekamer op de eerste ver dieping zal nog een exotische tuin worden ingericht. Hobbyshow Spreiding Het opvallendste in deze program ma-uitbreiding is ongetwijfeld de lange duur van de beurs. Vorig jaar besloeg de hele Leidato ongeveer één week; dit jaar wordt het bijna twee weken. Met inbegrip van de zondagen; iets, wat voor Leiden be slist nieuw genoemd moet worden. Aan het belangrijkste onderdeel van de Leidato. de huishoudbeurs, zijn nog verschillende grote evene menten verbonden; een hobby-show i( waarvoor tot op heden zich zo'n vijftig deelnemers hebben laten in schrijven), een in de bovengang van de Stadsgehoorzaal te houden expo sitie van werken van een groot aan tal Leidse kunstenaars, een kleur- en tekenwedstrijd voor de jeugd, een fotowedstrijd (met een enigszins an dere opzet dan vorig jaar) en.het optreden van een overigens aan merkelijk kleiner aantal artiesten- in-het-lichte-genre. Om enkele na men te noemen: Willeke en Willy Alberti, Conny van den Bos, de Three De films in de week van 24-30 juni zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: De rust van een verdoolde (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: Wat een vrouw (a. 1.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lttxor: Waar liefde schande wordt (Geen KFC-keuring). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Lieve, lieve John (18 jaar, KFC niet gekeurd). Geprolongeerd Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: Limelight (a. 1.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Apachen in de aanval (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Jack9ons, Shirley, Gert en Hermien Timmerman, Rita Corita, Trea Dobbs, het Cocktail Trio, de Zangeres zonder Naam (nadere aanduiding, vooral in Leiden, overbodig), het Duo Alegria, Ronnie Tober en Margie Ball, die haar eigen combo zal meenemen. Bo vendien zuilen nog enkele beroemde buitenlandse artiesten het hunne tot de muzikale beursvreugde bijdragen door een optreden. Hun namen zijn echter nog niet bekend. Toneel blijft De toneelzaal van de sociëteit wordt in de Leidato-festiviteiten betrokken om de hobbyshow te herbergen, ter wijl De Burcht naast de Stadsgehoor zaal het grote centrum gaat worden van de Leidato-activiteiten. Het vo rig jaar op de binnenplaats van de Stadsgehoorzaal gehouden tiener- feest is nu verplaatst naar de grote garages van De Burcht, die zullen worden ingericht als „kelderdan cings". Op de binnenplaats komt een auto show, en in de grote zaal kunnen de bloemenliefhebbers fors aan hun trekken komen: het wordt één grote bloemenshow, waarin ook een aqua- riumtentoonsteliMng zal worden on dergebracht. Aan de opening op zaterdag 21 au gustus (door burgemeester G. C. van der Willigen) gaat, op vrijdagavpnd 'n grote reclame-taptoe vooraf, waar in zo'n honderd voertuigen (door het Rijnsburgse Bloemencorso praalwagens, jeeps en trekkers, per sonenauto's en bedrijfswagens) zul len meerijden. De taptoe zal muzikaal worden omlijst door zo'n acht tot tien muziekkorpsen, die tijdiens de taptoe de première zullen geven van een door de Leidse musicus Herman Stenz te componeren „Leidato-mars". Foto's van de Stadhuistoren De Nederlandse Bond ter Bevor dering van de Amateurfotografie zal op de taptoe-avond medewerking verlenen aan een bijzondere gebeur tenis. Leidse foto-enthousiasten kun nen dank zij een door de Bond ter beschikking gestelde flits-apparatuur (ter sterkte van totaal 80.000 gewone huiskamerlampen!) 'n unieke avond opname .schieten" van de Stadhuis toren. Ook het „Glippertje" is weer van de partij. In de ochtenduren zal het in Leiden zo bekende voertuig met een aamtal kinderen een rondrit ma ken door de wijde omgeving, 's mid dags en 's avonds staat het treintje ten dienste van de Leidatobezoekers, die op een „stamkaart", die vermoe delijk 1,75 zal gaan kosten, toegang hebben tot alle evenementen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Leidse horeoa-bedrjj ven tijdens de Leidato-dagen niet 's nachts om twaalf, maar om een uur sluiten. De huishoudbeurs, waarvan het organiserende comité dit jaar bijzon der hoge verwachtingen heeft, zal dagelijks zijn geopend van 11 tot 17 en van 19 tot 23 uur (op zondagen van 14 tot 17 en van 19 tot 23 uur). Dr. K. B. Mandelkow hoogleraar Duits interpretatie van de Goethekritiek in de 18e en 19e eeuw, een bijzonder lectoraat in de Duitse letterkunde aan de universiteit van Amsterdam van wege het Genootschap Nederland - Duitsland. Dit bijzonder lectoraat is in de aanvang van dit jaar gewijzigd in een gewoon lectoraat. Naast de genoemde wetenschappe lijke publikaties moge hier nog wor den vermeld de openbare les, waar mee prof. Mandelkow zijn bijzonder lectoraat in 1961 aanving, getiteld „Der proteische Dichter. Ein Leit motiv in de Geschichte der Deutung und Wirkung Goethes". In het kader van het universitaire lustrum wordt maandag in de socië teit „Minerva" een snelschaaktoer nooi georganiseerd door de studen- tenschaakver. „Morphy". Iedere scha ker, al of niet lid van een vereniging kan aan dit toernooi deelnemen. Da mes alleen zijn uitgezonderd, want de sociëteit is voor hen niet toegankelijk. Uet toernooi begint om 7.30. Tot maandagmiddag 1 uur kan men zich opgeven bij de heer A. Kohlbeck, Kapteinstraat 6, Leiden, tell. 20013. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Advertentie) te Leiden Bij K.B. is dr. K. B. Mandelkow benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren om onderwijs te geven in de Duitse letterkunde. In deze functie volgt hij prof. dr. J. M. M. Aler op. Dr. K. B. Mandelkow, die in 1926 in Hamburg is geboren, voltooide in 1956 aan de universiteit van zijn geboortestad zijn studie zo wel in de germanistiek als in de theologie. Twee jaar later promo veerde hij met lof op een proefschrift getiteld „Herman Brochs Romantri logie Die Schlafwandler". In 1961 aanvaardde de nieuwbe noemde hoogleraar, die zich in het bijzonder heeft bezig gehouden met de uitgave en wetenschappelijke com- mentariëring gedeeltelijk in het kader van de „Hamburger Goethe- Ausgabe" van brieven van en aan Goethe, en met de documentatie en LEIDERDORP Wedvlucht Tergnier De Leider- dorpse postduivenver. „De Rijinklie- vars" hield op 20 juni een wedvlucht vanaf Tergnier. De afstand was 291 en in concours waren 158 duiven, welke om zes uur met ZW-wind ge lost werden. De uitslag was als volgt: 1. J. Wassenburg, 2. Gebr. Kok, 3. Lolkes die Beer, 4. H. Bomneur, 5. A. G. Holland, 6. M. Jongeleen, 7. Gebr. Kok, 8. idem, 9. P. Griensven, 10. J. v. d. Wal. Aetherklanken ZATERDAG 26 JUNI 7.00 Het levende Woord, meditatie. 7.05 Klassieke gram.muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Gew. muziek (opn.), 7.55 Overweging, 8.00 Dj inn: gevar. pro gramma (8.30—8.40 Nieuws), 9.35 Waterstanden; 10.1010.20 TT-races te Assen; 11.15-11.22 TT-races te As sen), 12.00 Angelus, 12.03 Lichte muz. (opn.), Tussen 12.04-12.45 onderbre king TT-races te Assen. 12.24 Markt berichten. 12.27 Meded. t-b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12 40 TT- races te Assen. 12.45 Overheidsvoor lichting: Geven en nemen. De fam- Van Buuren praat weèr over het ver keer. 12.55 Licht ensemble en lichte geheel vrij Het Leidato-comité heeft o.i. niet ten onrechte gemeend het arties tenprogramma wat minder overla den te moeten maken. Vorig jaar, zo wordt geredeneerd, kon men door de bomen (lees: de optredende arties ten) het bos de beurs zelf) niet meer zien. De artiesten, die nu op treden, krijgen bovendien meer ruim te. Het vorig jaar boven op het to neel opgestelde podium blijft dit jaar achterwege. Het toneel in de grote zaal wordt nu geheel voor de optre dende artiesten gereserveerd, zodat ook de vorig jaar de tegen de wan den opgestelde stands geheel zullen verdwijnen. Ook de Leidato-bezoekers, die des middags in de Stadsgehoorzaal zijn, zullen worden voorzien van een vleugje amusement: Tom Erich zal met zijn ensemble voor een naar werd verzekerd rustige omlijsting zorgen. i.de Tuewwemmbum vam\ Geen ontkomen aan: Ook de Leidato ontkomt niet aan de speldjesrage. Ear loopt op het ogenblik een bestelling van in totaal 45.000 speldjes, die afbeeldingen zullen diragen van het Leidiato-wapen en en kele markante Leidse gebou wen. orkestmuz. (opn.). 13.15 Lichte ork - muziek (gr.). 1325 TT-races te As sen. 13.30 Voor de jeugd. 14.10 Musi cerende dilettanten: tokkelork. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les- 15.00 TT-races te Assen. 15.05 Lichte gram.muziek. 15.25 TT-races te As sen. Tussen 15.30-17 30 event, repor tage Tour de France-Tour de l'Ave- nir. 15.40 Signaal: documentatie van en over jonge mensen. 16.00 Stereo: Metropole-ork. en zangsolisbe. 16.30 TT-races te Assen. 16.40 Lichte gram- mof.muziek: verzoekprogramma. 17.10 Lichte gram.muz. 17.40 Liedjes. 17.50 TT-races te Assen. 18 00 Muzik. toe risme (gr.), afgewisseld met toeris tische tips. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Lichte gram.muz. 20.05 Nabe schouwing Tour de France-Tour de FAvernir. 20.15 Holland Festival '65: Le Pescatrici, opera. In de pauze: Reösoogst: zwerftocht door gedroom de en werkelijke werelden. 23.15 Nieuws. 23.25 Stereo: Nieuwe klas sieke gram.platen. 23 5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO 10.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gram.muz. 7.25 Van de voorpag., praatje. 7.30 Lichte gram.muziek (vervolg). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.20 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen, afgewisseld met gram- mofoonmuz. 8.30 Lichte gram.muziek. 9.10 Klassieke en mod. gram.muziek. 9.40 Het geheim in de alledaagsheid, lezing (3, sloot). 9.55 Woonkultuur, praatje. 10 00 Gevar. progr.: Z.O. 135. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Meded t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara- Vairia. 13.20 Stereo: Melodieën-Ex press. 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Nederlandse zan gers uiit vroeger jaren (opn.). 15.40 Boekenwijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Amsterdamse politiekapel. 16.25 Lich te gram.muziek. 17.05 Amateurs-pro gramma. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar op 't nieuws. 18.20 Voor de teenagers. 19.20 Voor de kinderen. 19.30 Promenade orkest en omroepkoor: mod. en semi-klass. muziek. 20.20 Nieuws. 20.05 Het pre cedent, hoorspel. 2155 Radiophilhar- monisch ork.: klassieke en mod. muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.50 Licht Instrumentaal kwartet en zanigsoldste. 23.15 Zij die van de zon leven: licht progr. 23.45 Lichte gram. muziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederlands I. NTS. 11.00—11.30 Te- leac: Onze voeding. NCRV: 16.00 On der de loep, philatelistisch allerlei. 16.15 Kom er maar eens voor: muzik. programma van amateurs. 16.35 Ach ter het stuur: autorubriek. 17.00 17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Journaal. 1901 Barend de Beer. NCRV. 19.06 Voor de kinderen. 19.25 Lassie, TV-film. 19.50 Morgen is het zondag, kerkel. rubriek. NTS. Jour naal. NCRV. 20.20 Ene nachtegaal, TV-film. 20.55 Attentie. 21.10 Oud roest, show. 21.50 De revolutie laat haar kinderen gaan, documentaire. NTS: 22.40 Journaal. 2245—23.05 Filmverslag Tour de France en hoogtepunten Internationaal Tennis- tournooi Wimbledon. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 De schavuiten. Een vrouwvoor vijf mannen te veel, tv-film. 20.50 Van alle landen thuis. Programma van volksliedjes. 21.30 Zwart-op-wit: literair program ma. 21.4522.10 Achter het nieuws. door J. M. ELSING 37) Het is pikdonker in de eetkamer. Het duurt een poos alvorens de ben zinelamp begint te suizen. Op het lage stoeltje, naast die armstoel, zit Anioeba. Ze staat bedeesd recht en knippert met de ogen tegen het felle licht. Greta is door haar aanwezig heid geschrokken. Hinderlijk, zo'n in landse vrouw, die je overal in huis aantreft! En treurig, dat een man alle gevoel voor maat en standig ver- li est, zodra er een vrouw in het spel is! Nu, het zijn eigenlijk haar zaken niet en voor de rest heeft zij over Linden niet te klagen, waarlijk niet. U wilt me dus naar bed sturen, zoalfe men met kleine kinderen doet, meneer Linden. Ik ben voor u waarschijnlijk niet meer dan een nuf met overgevoelige zenuwen? Ik heb eenvoudig verondersteld, dat het u aangenaam zou zijn even te rusten. Wij hebben niet veel goeds te verwachten van de zijde der Bason- go's. Daarom zou ik u willen vra- Naar een gegeven van M. Haugen gen u niet te ontkleden. Ik ben ervan overtuigd, dat u, als het erop aan komt, blijk zult geven van zeer ster ke zenuwen. U ziet wel, dat ik u niet behandel als een nuf. Wel te rusten! Anioeba zal het licht uit draaien als u klaar is. Zonder haar de gelegenheid te ge ven verder nog iets in het midden te brengen, verdwijnt hij langs de lioe- pangoedeur, na de negerin verzocht te hebben zich op de termietenheu vel bij hem te voegen. Zwijgend ontsteekt Anioeba de pho- tophore en blijft bij de wastafel staan totdat de blanke vrouw haar krege lig toeknikt, dat ze kan gaan. Greta heeft zich gekleed te bed ge legd. Tussen de reten van de venster, luiken is het licht van de maan zicht baar, met af en toe een rode beving. Wat een vreemde obsederende nacht! Het is Greta, alsof een eeuwig heid haar scheidt van de wereld en de atmosfeer, die zij verlaten heeft op het ogenblik, dat geweerschoten weerklonken en de boot even later vastliep. Hoe eigenaardig! Met deze incidenten werd iets afgebroken, ein digde iets. Zij komt zichzelve voor alsof zij in een bioscoop heeft geze ten en geheel de reis zich voor haar ogen heeft afgerold als een film. En of zü nu in een trein zat, in een auto of op een boot, dit alles was nooit meer dan de zaal van waaruit zij naar een zilveren scherm keek met bewegende landschappen en beelden. Een grenzenloze onverschilligheid, een soort levensmoeheid en overza- diging van het goede en het slechte, door elkaar heen, verkeerd verzwol gen en niet of onvoldoende verteerd. Zelfs de dood van haar vader is niet bij machte geweest haar helemaal weg te rukken uit deze valse atmos feer, die als een muur tussen haar en de realiteit stond. En nu opeens deze sohok! Pijlen van het oerwoud naar de boot en ko gels van de boot naar het oerwoud en het dreigende gevaar op de zand bank. Kerven in het zilveren bioscoop scherm! En het heeft geleid tot deze realiteit: diat haar leven in gevaar is! En tot het plotselinge besef, als een bliksemschicht door gitzwarte wolken heen dat zij wèl aan het leven is gehecht, maar niet aan het leven zoals zij het heeft geleid. Zij ligt daar en soezend luistert zij naar het zingende oerwoud. Aan de ene zijde weerklinkt een lied van haat en oproer, aan de andere zijde de eindeloze, golvende melodie van de nachtelijke natuur, die is als het ademen van de eeuwigheid zelf. Dan zit zij opeens recht en luis tert met kloppend hart naar het zwellend sfcemmen-rumoer. Aan de rivierkant is het gejoel van de ne gers gezwollen tot gehuil, dat begeleid wordt door het ophitsend bonzen der oorlogstrommen. Pom-popom! Pom-Popom! Pom- popom! O— Greta springt uit het bed en opent de deur van de eetkamer. Daar lopen de kapitein en Colombo héén en weer. Hun zenuwachtigheid is haar als een bewijs van menselijke klein heid en helpt haar over de eigen op gewondenheid heen. Rustig vraagt ze: Wat is er aan de hand, heren? Wat er aan de hand is? Kotawsiki blijft voor haar staan en herhaalt grijnzend: Wat er aan de hand is? Ginder en zijn armen molenwieken in die richting van de rivier ginder heb ben ze zich bezopen aan mijn drank, daarna mijn boot in brand gestoken en nu komen ze aan land! En wees er van overtuigd, dat ze weten waar we zitten! En wat moeten wij met een paar blanken beginnen tegen zo'n bende kannibalen? klaagt Colombo. Als ze ons kwaad willen doen, zijn we verloren! Dat zoiets mij moet overkomen nadat ik vijftien jaar ge zwoegd heb! We moeten iets doen! Ik heb de indruk, dat we hier even goed in de val zitten als zulks op de gestrande „Boelaya" het geval zou geweest zijn. Wij moeten iets onder nemen, maar wat? Greta is ontzet gaan zitten. En wat zegt Linden? Die gek! blaast de kapitein min achtend, die praat over onderhande len. Die wil ze laten komen tot voor zijn barza, afwachten wat ze eisen. Wij mogen ons pas dan verdedigen als er geen andere uitweg meer over blijft! Hij springt naar zijn geweer, diat in een hoek van de kamer staat. Maar de eerste zwarte aap, die in het bereik van mijn wapen komt, zal ik neerleggen. Dat zul je niet doen, kapitein! Verrast keert Kotawski zich om en bevindt zich tegenover Linden, te voorschijn gekomen uit het andere vertrek, grenzend aan de eetkamer. Wij wensen niet overrompeld te worden! Max haalt de schouders op. De negers verzamelen zich op de oever van de Sankoero. Het zou krankzinnig zijn hen uit te dagen. Als ze zich op mijn gebied wagen, zal ik met hen praten. En je hoeft je niet ongerust te maken over mijn lot. Dat doe ilk ook niet. Het gaat niet om jouw vel, maar om het onze, Linden! Dat klinkt tamelijk gemeen, ka pitein! Ik zou je moeten verzoeken mijn huis te verlaten en je zelf voor je vel laten zorgen. Ik zou het doen ook als ik mij niet tevens verant woordelijk voelde voor je twee pas sagiers. Het is krankzinnig dat wij hierop zo'n ogenblik staan te kibbe len. Luistert, ik doe u het volgende voorstel: het licht wordt hier gedoofd en de dubbele barzadeur blijft open. Ik ga de voortuin in en zal de op standelingen tegenhouden als ze naar mijn huis willen komen! Ik heb mijn revolver op zak. Ik zal als mij dat noodzakelijk blijkt met een eerste schot het sein geven tot gewapend verzet. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2