blijf jong,blijf fit, fiets! PLOEG VAN SJEFKE JANSSEN ALS EERSTE OVER DE MEET Nederland telt nauwelijks mee Favorieten voor Grand Prix bekend na trainingstijden HARRY STEEVENS DERDE ACHTER TWEE ITALIANEN Tsjegolev verliest van 17-jarige Zwitser Olympisch kampioen ernstig gewond UITSLAGEN KLEINE TOUR VRIJDAG 25 JUNI 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Naar een nieuwe school op 'n nieuwe fiets! 3 Geef 'm nu vast (voor de vakantie) (Advertentie) Eindelijk dan „vlamde" Nederland in de Tour de l'Avenir. Eindelijk waren de renners van Sjefke Janssen ook van de partij in de beslissende slag en al was er dan geen ritoverwinning voor hen weggelegd, zij boekten toch een prachtig succes. Harry Steevens, Eddie Beugels en Nico Lute, deel uit makend van een negen man sterke kopgroep, bezorgden ploegleider Jefke Janssen nl. een zege in het dagploegenklassement. Een kleine teleurstelling was daarbij, dat rappe Harry Steevens op de Boulevard de Verdun te Rouaan, waar de weg de laatste paar honderd meter vrij sterk opliep, zijn normale spurtsnelheid niet kon bereiken. Op een vlak weggedeelte zou Steevens waarschijnlijk moeiteloos de Italiaan Mario Anni en Damiano Capodivento zijn voorgebleven, nu moest „de Witte" de beide Azzuri voor laten gaan, ook al omdat hij door Lute en Beugels niet foutloos werd ge lanceerd. Steevens kon het na afloop niet helemaal verkroppen: „Ik had hier graag gewonnen en dacht ook wel een kans te hebben. Maar ja, mis schien lukt het nog wel een keer", was zijn wat mistroostig kommentaar. Sjefke Janssens zag de toestand zonniger in: „Gisteren hebben we hard gewerkt en niets verdiend, dat was veel erger. Vandaag vallen we tenmin ste in de prijzen. Wees blij, dat jullie het peloton nog net voorbleven, anders was het misschien weer misgelopen. En wat jou betreft, jij krijgt je kans nog wel". Bij deze laatste woorden klaarde het gezicht van Steevens wat op. „Reken maar", sprak hij grimmig. ser Loschke en onze landgenoot Nico Lute. De Helveet viel door een lekke band terug, de vijf overigen kregen de steun van nog zes renners, die na 100 km. uit het peloton sprongen toen dit een achterstand had van precies een minuut Tot degenen, die zich na korte tijd bh' de leiders voeg den, behoorde de weer sterk rijdende gele truidrager Wilfried Peffgen. Met hem streken op de eersten neer de Spanjaard Lopez-Rodriguez, de Fransman Catieau, de Zwitser Re- gamey en twee Nederlanders: de Limburgers Steevens en Beugels. Deze kopgroep bezat voldoende kwa liteit om het peloton op afstand te houden. Bijna ingelopen Tenminste zo leek het. Maar toen in de grote groep de Fransen en Bel gen een tegen-aanval organiseerden, liep de aanvankelijk gemakkelijk veroverde voorsprong snel terug. Aan de meet bedroeg het verschil nog slechts luttele seconden. Vooral voor Nederland, dat als enige met drie man voorin was vertegenwoor digd, was dat een tegenvaller. De dagprijs in het ploegenklassement was echter een pleister op de wonde. Wielrennen Joep de Ruyter uit Tiel is donderdag in Ede nationaal wielrenkampioen van de landmacht geworden. Hij won, na een rit van 100 km in de springt, van een vijftal renners. Donderdagavond werden in Bolza no de partijen gespeeld voor de ze vende ronde van het damtoernooi om de Coupe d'Europe. De Rus Tsje golev werd hierin verrassend versla gen door de 17-jarige Zwitser Kuy- ken. Koeperman, die remise speelde te gen Hisard, heeft nu de leiding. Van Dijk en Van der Sluys, die tegen el kaar ook remise maakten, staan op de gedeelde zesde plaats. SCHERMEN De Pool Egon Franke, die in Tokio goud op floret veroverde, is tijdens een toernooi in Bydgoszics ernstig gewond geraakt. De floret van zijn tegenstander brak bij een stoot mid dendoor en het staal doorboorde Franke's long. Egon Franke verkeert niet in levensgevaar, maar het Pool se team voor de aanstaande wereld kampioenschappen in Parijs lijdt 'n gevoelig verlies nu Franke is uitge schakeld. De Wimbledonkampioenschappen Toch twijfel Steeds voorin De Nederlanders waren in de 186 km. lange rit van Bethune naar Rouaan bijzonder attent en steeds in de slag. Dat hield in, dat zij een hoop werk moesten verzetten. Ook het vuurwerk is in de „Tour 2" nau welijks van de lucht. Ook nu weer werd er van het begin gedemar reerd, dat het een lieve lust was en in Ourton (na 14 km.) werd de eer ste hevige jacht ontketend door een gevaarlijke vlucht, waarbij tal van sterke renners waren betrokken. Tot de avonturiers, vijftien in ge tal, behoorden onder meer de Span jaard José Suria, de goedgeluimde Fransman Maurice Benet, de winnaar van de dag tevoren Peter Chisman, de Zweed Gosta Petterson, de Ita lianen Albonezti en Michelotto en onze landgenoten Steevens en Beu gels. Een vlucht van een dergelijk kaliber kon het peloton echter zo vroeg niet toestaan en daarom werd na heftige strijd vijftien kilometer verder de hergroepering een feit. Het bleef niet lang rustig. Na veer tig kilometer probeerden negen ren ners het op hun beurt en ditmaal was voor Nederland Karei Leyten in de slag. Van zijn compagnons wa ren Patterson en de Pool Blandzin Ook na de vijfde etappe van de Ron de van de Toekomst, van Bethune naar Rouaan over 186 km, is de Duitser Peffgen nog leider in het algemeen klassement. De foto toont Peffgen in de leiderstrui met zelfs een krans om de hals. reeds bij de eerste poging van de partij geweest. Deze negen aanval lers zagen hun winst sneller groei en. In vijftien kilometer liepen zij bijna twee minuten uit, doch daar mee was de top wel bereikt. Mede door een actie van een tweede groep je, bestaande uit Suria, de Pool Beker, de Brit Addy en Henny Schouten, ontwaakte het peloton en hoewel de voorsprong lang gelijk bleef, leverde de aanval tenslotte toch niets op. Het einde werd na 90 km. bespoedigd door een gesloten spoorwegovergang, waarvoor de lei ders een minuut moesten wachten. Nieuw offensief Bijna onmiddellijk nadat de orde was hersteld volgde een nieuw of fensief. Zes gegadigden voor een ereplaats waren er ditmaal: de Ita lianen Anni en Capodivento, de Pool Gazda ,de Zwitser Girard, de Duit- Bijna 11.000 km. hebben de ongeveer honderd deelnemers aan de Asser TT gezamenlijk afgelegd op de eerste twee trainingsdagen van de Nederlandse Grand Prix, die zaterdag op het circuit van Drenthe wordt gereden. Ruim veertienhonderd maal noteerden de tijdwaarnemers de rondetijden van de in leer gestoken snelheidsduivels. En ondanks die veelheid aan gegevens durft nauwelijks iemand in de Drentse hoofdstad vergaande conclusies te trekken. Als de cijfers ware taal spreken wordt deze jubileum-TT een evenement waarin slechts de 50 cc-motoren en de zijspannen voor enerve rende duels kunnen zorgen. De Nieuw-Zeelander Hugh Anderson moet dan gemakkelijk met zijn Suzuki de 125 cc-race kunnen winnen. Jim Redman is dan bij de kwartliters geen partij voor wereldkampioen Phil Read en Mike Hailwood kan de 350 cc en de race van de halve liters eenvoudigweg niet verliezen. Titel voor Deubel? De Asser TT kan de eerste wereld titel van het seizoen 1965 opleveren. Indien Max Deubel, die ook in 1964 het kampioenschap behaalde, de race van de zijspannen wint verdringt hij niet alleen de Zwitser Fritz Scheidegger van de eerste plaats in de competitie om het kampioenschap, hij stelt dan tevens de titel voor een jaar veilig. De slotrace van de dag zal overi gens om nog een andere reden de toeschouwers boeien. Ook nu zal een vrouwelijke passagier acte de pre sence geven. Toen te elfder ure bleek, dat Harald Wohlfahrt zijn gebruike lijke berijder moest missen belde hij ijlings Aga Neumann op, het 23-ja- rige meisje uit de omgeving van Frankfort, dat al eerder op Assen ge reden heeft. Een uurtje later was de Wetsduitse al in een geleende auto onderweg naar Assen. Onverstoorbaar stapte de knappe Brunette, die op slag de favoriet van het door vrouwelijk schoon beslist niet gemeden rennerskwartier werd, in het „bakje". De belangstelling van de monder- den die zich rond de machine ver drongen, deed haar nauwelijks iets. Voor Aga neumann telden in dat voorspel van de Asser TT nog slechts tienden van seconden. vijfde etappe 1. Anni (Italië) 186 km in 5.07.57 (met bon. 5.07.27); 2. Capodivento (I.; met bon. 5.07.42); 3. Steevens; 4. Rodriguez (S.); 5. Cattieau (F.); 6. Beugels; 7. Girard (Zw.); 8. Peffgen (D.); 9. Lute. Op 5 sec.: 10. Regamey (Zw.). Op 12 sec.: 11. Bodart (B.); 12. Pe- rurenna (S.); 14. Hojlund (Sc.); 14. Bobekov (Bul.); 15. Gadza (Pol.); 16. Óawliczek (Pol.); 17. C. Guyot (F.); 18 Valensic (ZS); 19. Staron (Pol.); 20. Ducreaux (F.); 25. Schepers; 26. Leyten; 47. Schouten; 55. Hoogland; 94. Ottenbros, allen in dezelfde tijd. PLOEGENKLASSEMENT 1. Nederland (Steevens, Beugels en Lute) 15.23.51. Op 12 sec.: 2. Italië. Op 17 sec.: 3. Zwitserland. Op 1.24: 4. Spanje en Frankrijk. algemeen klassement 1. Peffgen 19 u. 45 min. 27 sec. Op 24 sec.: 2. De Locht. Op 27 sec.: 3. C. Guyot. Op 30 sec.: 4. Rodriguez. Op 42 sec.: 5. Grosskost; 6. Perurenna. Op 48 sec.: 7. Beker. Op 1.09: 8. Bays- sière en Herger. Op 1.26: 10. Furian. Op 2.43: 11. Diaz. Op 3.24: 12. Des- vages. Op 3.31: 13. Suria. Op 3.36: 14. Zollinger. Op 3.37: 15. Leyten. Op 3.48: 16. Kirilov. Op 3.55: 17. B. Guyot 18. DelvaaL Op 4.04: 19. Steevens; 20. Girard. Op 4.13: 21. Carasco, Van Cauwenberghe, P. Zollinger, Marino en Lasa. Op 4.21: 32. Lute. Op 4.25: 33. Beugels. Op 8.15: 49. Hoogland. Op 10.56: 64. Schouten. Op 11.50: 70. Schepers. Op 19.40: 87. Ottenbros. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Spanje 59.16.33. Op 56 sec.: 2. Frankrijk. Op 6.11: 3. Polen. Op 7.51: 4. België. Op 7.53: 5. Italië. Op 11.04: 8. Nederland. PUNTENKLASSEMENT 1. Anni 53; 2. Peffgen 42; 3. C. Guyot 37; 4. Rodriguez 26; 5. Stee vens. Diaz, Monti en Chisman 25; Leyten 20; Beugels 10; Schepers 5 pt. In die taal van de cijfers gelooft bijna niemand meer. Vooral de ver richtingen van Jim Redman, vorig jaar winneer van drie nummers, zijn oorzaak van dat ongeloof. De Rho- desiër heeft de beschikking over een nieuwe zescilinder 250 cc-Honda. Die motor is goed voor 17.000 toeren per minuut dat houdt in, dat het ont- stekin^ssysteem 51.000 maal per mi nuut een vonk moet leveren en maakte het mogelijk, dat Honda in de Engelse TT Phil Read kon verslaan. Desondanks voert Yamaharijder Read na twee dagen training de ranglijst der kwartlieters aan, met bijna drie seconden voorsprong op zijn rivaal. De Honda is moeilijk be stuurbaar, maar dat verklaart toch nog niet, dat Redmans beste tijd 3.21.2 sec. is. Met zijn „oude" ma chine was de Rhodesiër vorig jaar in de training seconden sneller en dat werd beslist niet veroorzaakt door het feit, dat de weersomstan digheden toen gunstiger waren. Niet spelenderwijs Dat Hugh Anderson, die na vier overwinningen in dit seizoen de we reldtitel bijna binnen bereik heeft, in de 125 cc-klasse spelenderwijs zal winnen is ad even onwaarschijnlijk. Toch geven ook hier de trainingsre- sultaten op het eerste gezicht alle recht tot een dergelijke conclusie. Sl-echts ten aanzien van de halve li ters denken degenen die het TT-ru moer van dichtbij meemaken een vrijwel zekere winnaar te kunnen aanwijzen. Mike Hailwood, die ook favoriet is in de 350 c-klasse, kan de race van de zwaarste motoren waar schijnlijk alleen door pech verlie zen. Overigens had zelfs Mike Hailwood donderdag zorgen. De titelhouder is eraan gewend, dat hij bij vrijwel elke race de zool van zijn rechter laars, die in de bochten schijnbaar achte loos over het wegdek schampt, ver slijt. Ditmaal moest zelfs de sok van de Brit eraan geloven. Vilt en isola tieband zorgen er gelukkig echter voor, diat de sahoenmakersrekening van de milj onairszoo n tenminste enigszins een redelijk aanzien be hield. JAN BROUWER LID VAN VERDIENSTE LFC Jan Brouwer, die vijftien jaar lang voor het (Leidse) jeugdvoetbal op de bres heeft gestaan en daarbij „zijn" polo-patientjes niet uit het oog heeft verloren Brouwer is zelf ook invalide is gisteravond tij dens de algemene jaarvergadering van LFC tot lid van verdienste be noemd. Jan Brouwer, één der voor vechters van het nationele polio- toernooi, dat inmiddels reeds meer dan 13.000 heeft opgeleverd, kreeg die onderscheiding opgespeld door voorzitter F. van Waveren. Wegens gezondheidsredenen heeft Brouwer zich uit de jeugdcommissie moeten terugtrekken. Donderdag plaatste Elly Krocké zich voor de tweede ronde van het toernooi van Wimbledon door 'n zege op de Zuidafrikaanse Vera Wigill (7-5 6-1). Trudy Groenman werd in de 2de ronde uitgeschakeld door de Britse Rita Bentley: 6-4 5-7 7-9. Geen verjaardagscadeau Betty Stoeve heeft haar twintigste verjaardag niet bepaald in uitbundige stemming kunnen vieren. Het mooi ste cadeau, dat zij zich gewenst had, een overwinning op de Frangaise Irene de Lansalut met een kans om via een zege op de Australische Jill Blackman in de derde ronde tegen Billie Jean Moffitt te kunnen uitko men, ging haar neus voorbij. Betty verloor met 6-2 1-6 8-6 na een strijd, waarin de kansen voor het oprapen waren, maar waarin zenuwen en een verkeerde taktiek het moesten afleg gen tegen het vaste baselinespel van de kleine Irene, nummer twee op de Franse damesranglijst. De enige die haar eerste Wimble- donpartij van 1965 overleefde, was F.lly Krocké. De blonde Rotterdamse had in de eerste games even moeite met haar mooie negentienjarige Z. Afrikaanse rivale, Vivian Wigill, maar toen zij haar spel eenmaal ge vonden had en haar tegenstandster had laten zien dat zij service-aces kon slaan, was het snel gebeurd: 7-5 6-1. Slecht voetenwerk Betty Stoeve en Trudy Groenman hebben aangetoond dat een goede coaching in ons land ten ene male ontbreekt, want het waren vooral de taktische kwaliteiten, die man keerden. Trudy Groenman demon streerde bovendien weer hoe 't haar aan startsnelheid ontbreekt. Vele bal len die bij goed voetenwerk gemak kelijk haalbaar zouden zijn geweest, waren voor de Groningse onbereik baar, doordat zij voortdurend op de hielen stond inplaats van op de voor voeten. Bij het constateren van zo'n euvel vraagt men zich af of er nu heus geen trainer is, die haar dit soort dingen kan bijbrengen. Overi gens begon de linkshandige Trudy goed met een doorbraak op de ser vice van de lange Engelse, die meer last van de wind leek te hebben dan de Nederlandse speelster. Het werd snel 6-4. En toen Rita Bijtley na een dubbele fout de tweede set begon met het verliezen van haar service, leek er geen vuiltje aan de lucht. Trudy Groenman scoorde veel op fouten van haar rivale, maar ook met een paar goed stopvolleys. Na 5-4 in de tweede set kwam zij op eigen service op 40-15, twee matchpunten dus, maar beide gingen door verkeerd oplopen verloren en vanaf dat mo ment begon de malaise. Ze verloor 5 games achtereen. Het werd dus 5-7 en 0-2 in de derde set, alvorens zij de service van de Britse speelster weer kon doorbreken. Telkens leek het herstel te komen, maar telkens gingen de kansen verloren. Door het tekort aan loopsnelheid bij de steeds meer vaart krijgende groundstokes van miss Bentley, door de bij deze sterke verraderlijke wind te riskante passings en door het verkeerd getime de oplopen. Zo bleven ook de twee matchpunten van de beslissende set onbenut: 7-9. En zo had Nederland, dat op papier nog zo sterk op Wimbledon was ver schenen, van de zeven enkelspelers en speelsters er na de vierde dag nog maar één over Geen doorzettingsvermogen Het lijkt overigens een eigenschap van Nederlandse sportlieden, als het er op aankomt, niet te kunnen door drukken. Daarvoor otbreekt het in ons gezapige landje kennelijk aan mentale hardheid. Er was overigens niet alleen op Nederlandse gezichten teleurstelling te lezen. Naast de vele normale resultaten, waarmee bij de dames o.a. de geplaatste Lesley Tur ner, Nancy Richey en Billy Jean Mof fitt een ronde verder kwamen, en bij de heren Emerson (tegen Ashley Cooper's jongere broer John), Ral ston (tegen de sterke Indiër Krish- nan), Newcombe (tegen de 17-jarige Cliff Richey) en Hewitt (tegen oud kampioen Neale Fraser) hun par tijen uit de derde ronde wonnen, wa ren er ook twee grote verrassingen. Eerst werd de als nummer drie ge plaatste Zweed Jan Erik Lundquist uitgeschakeld door de 28-jarige en dus twee jaar oudere Amerikaan Fox (7-9 7-5 6-2 7-5), vervolgens was de in Italië woonachtige Australiër Mar tin Mulligan, finalist van 1963 en winnaar van de open Italiaanse kam pioenschappen van dit jaar, totaal machteloos en ontredderd tegen de Amerikaanse nummer achttien, Mc- Manus: 6-4 6-2 6-2. De linkshandige Amerikaan met een topspinservice als een wervelwind en een smash als een blikseminslag, een zo mogelijk met twee handen geslagen drive en met het voetenwerk van een boks kampioen, was onweerstaanbaar; en Mulügan, die twee dagen geleden de geplaatste Toby Roche kansloos liet, heeft eigenlijk niet eens de gelegen heid gekregen naar een tegenzet te zoeken. Hij mocht binnen 55 minu ten weer naar de kleedkamer. Twee maanden geëist tegen hondeneigenaar Twee maanden hechtenis heeft de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank, mr. G. Temmink, donder dagmiddag geëist tegen de 36-jarige arbeider L. van H. uit Tilburg we gens grove nalatigheid en onacht zaamheid bij het laten loslopen van drie gevaarlijke honden, waardoor de dieren op 9 november in de Kla verstraat in Tilburg de 3-jarige Anita van Delft konden aanvallen. Het kleine meisje had 64 wonden en scheuren opgelopen, maar is thans weer volledig hersteld. Voorts was aan de verdachte ten laste gelegd dat hij geen belasting voor de honden had betaald, wat hem op een eis van 50,- boete kwam te staan. Gevaarlijk of niet? Voor de twee bouviers „Blacky" en „Plutos" eiste die officier ver beurdverklaring, waardoor de die ren rijkseigendom kunnen worden en voor die Duitse herder „Gruno" onttrekking aan het openbaar ver keer, zodat het dier kan worden af gemaakt. Het ging bij de berechting voor die rechtbank voornamelijk om de vraag of de dieren gevaarlijk wa ren van aard en karakter. De eerste deskundige, die werd gehoond, de jachtopziener F. Heuvelmans uit Riel, bij wie de honden ai acht. maanden worden verzorgd, was zeer tevreden over de dieren, die, zoals hij zei, steeds vriendelijker werden. Hij gaf de dieren punten voor goedheid. Het werd in elk geval wel duide lijk dat de andere deskundigen de grote dieren nimmer zonder toezicht met kleine kinderen wilden laten spelen, zelfs de jachtopziener niet, die de honden toch zo lief vond. Het voorinstinct van de wolf zit nog in honden, zeker als ze met een meute zijn, zei de deskundige dr. M. van Aubel uit Heel in Limburg. De offi cier van Justitie vond de vraag ge vaarlijk of niet gevaarlijk niet van doorslaggevend belang. De verdachte had voor een goede beveiliging moe ten zorgen en dat is niet gebeurd. De verdediger, mr. Smit, vond dat de dieren niet gevaarlijk waren en dat de verdachte voor een voldoende be veiliging gezorgd had, temeer omdat hij niet vermoeden kon dat de hon den een kind zouden gaan aanvallen. Hij vroeg vrijspraak. De uitspraak is op 28 juni. Pokeren geen hazardspel De Bredase caféhouder P. P., aan wie ten laste was gelegd dat hij door in zijn café te laten pokeren gelegen heid had gegeven tot hazardspel werd conform de eis door de rechtbank in Breda vrijgesproken. Volgens des kundigen is pokeren geen hazard spel. Koekfabrikant vrijgesproken De Bredase rechtbank heeft con form de eis de koekfabrikant J. S. uit Tilburg veroordeeld tot f 500 boete wegens het niet voldoende zor gen voor de beveiliging van een deeg kneedmachine in zijn bedrijf. In de machine is op 23 november vorig jaar een arbeider om het leven gekomen. De veroordeelde werd vrij gesproken van het veroorzaken van dood door schuld.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12